Principy a problémy reformy amerického zdravotního pojištění.

Dušan Neumann

 

Přiznávám, že když mne Modrý pták požádal, abych napsal “něco” k tzv. Obamacare, jak se zákonu o “Ochraně pacientů a dostupné zdravotní péči” běžně v USA říká, chtěl jsem to okamžitě odmítnout. Je to úkol téměř nadlidský. Zákon, který byl Kongresem schválen před třemi lety a začal platit letos 1. ledna, podle nějž se všichni jedontlivci s individuálním zdravotním pojištěním a doposud nepojištění měli do 1.dubna registrovat u k tomuto účelu zřízených federálních i státních agentur, je tlustá kniha o 2700 stránkách. Navíc je psán právničinou, jež má s americkou angličtinou společný jen slovník, a to asi z 80%, a poněkud archaickou gramatiku, takže se ve spleti paragrafů vyzná jen nevelká vrstva zasvěcených s právnickou praxí v oboru. Je známo, že když byl návrh zákona předložen ke schvalování Kongresu, pronesla tehdejí předsedkyně Sněmovny reprezentantů legendární větu “musíme ten zákon schválit, abychom se vůbec dozvěděli co v něm je”. Nebetyčná blbost volených zástupců lidu se neomezuje jen dolíček okolo Fidlovačky. Jelikož nemám dostatečnou erudici ani čas studovat prameny – zákon sám – musím se uchýlit ke kritickým interpretacím, což už jejich subjektivním výběrem přináší jisté zkreslení. Ač jsem zásadním odpůrcem této reformy, vynasnažím se o co největší objektivitu, byť její relevanci nemohu garantovat.

 

O potřebě reformy zdravotního pojištění není sporu. Náklady na zdravotní péči dosahují astronomických částek, USA vydávají ze všech civilizovaných zemí nejvíce na hlavu a přitom 47 milionů občanů (mezi nimi jistě mnoho illegálních imigrantů) zůstává bez pojištění. To ovšem neznamená, že by se jim nedostalo ošetření nebo rudimentární kvalitní péče. Ježto nejsou nikde pojištění dostává účet daňový poplatník. Státní sociální agentury platí poskytovatelům podle oficiálních tabulek, které neodpovídají současné realitě. Zdravotnická zařízení a lékaři pak tento rozdíl přeúčtují držitelům soukromých pojiťovacích kontraktů – většinou velkým korporacím ale i jednotlivcům, kterým zákonitě stoupá pojišťovací částka. Navíc se na vysokém pojištění nemalou měrou podílejí tzv. “stihači sanitek” – bezskrupulozní právnické firmy, které využívají každé příležitosti k žalobám zdravotnických zařízení a lekářů za zanedbání povinné péče. Např. můj syn, anesteziolog, platí pojistku za “zanedbání péče” přes sto tisíc dollarů ročně. To je velmi závažný problém zvyšující cenu pojištění, který však přesahuje rámec tohoto pojednání.

 

Zákon, který mohl provést reformu postupně v krocích, jejichž úspěšnost mohla být poměrně rychle prověřena, nabyl prakticky nekontrolovatelného objemu vyžadujího nových byrokratických implemetárních a zejména kontrolních struktur. Na jednu stránku se se mohlo vměstnat uzákonění přenosnosti pojištění jedotlivce od jednoho zaměstnavatele k jinému a jeho nevypověditelnost pokud by pojistka byla řádně placena (to dodnes nebylo) a pro korporace pak zřízení podobného fondu jako je pojištění banovních vkladů. Jedním odstavcem bylo možné uzákonit povinnost pojišťoven do pojistky zahrnout děti pojištěnce až do určitého věku, Stejně tak povinnost pojišťoven pojistit člověka se zdravotními problémy za stejných podmínek jako průměrně zdravého pojištěnce. Už po roce by se ukázalo, jaké úspory a kde by tato prvotní reforma přinesla a kam reformu dále směrovat. Tyto změny jsou včleněny do reformy, ale je na nich nabaleno množství podmiňujích odkazů na jiné kapitoly zákona.

 

Zákon (Affordable Care Act) nařizující každému jednotlivci zajistit si pod pokutou pojištění, byl okamžitě napaden konzervativně a libertariánsky orientovanou veřejností jako protiústavní. Stát – míněno federální autorita – podle nich nemůže svobodnému jedinci nařizovat co si musí koupit. Zdravotní pojištění je sociální zboží. Dokud nezačal zákon platit byl odpor výrazný, ale nikoliv masový. Dnes se pro okamžité zrušení zákona vyjadřuje 53% Američanů, a pro jeho podstatné zjednodušení a zrušení protiústavních klausulí 72%. S tím souvisí i prudký pokles důvěry v činy presidenta Obamy. Výzva se dostala až k Nejvyššímu soudu, který krkolomnou konstrukcí, že povinné pojištění je formou daně aplikované na mezistátní (rozuměj mezi americkými státy) obchod. Jak k tomu ústavní juristé došli po mně nechtějte vědět. Hlasování vyšlo přesně podle politické orientace soudců. (Na stranu souhlasících soudců se nakonec přiklonil i předseda Nejvyššího soudu Roberts (navržený presidentem Bushem), čímž mne osobně velice zklamal.) Protože se podle výkladu Nejvyššího soudu jedná o formu daně, bude na výběr pojištění dohlížet Federální berní úřad (IRS). V USA není součástí ministerstva financí, ale samostatnou agenturou na stejné úrovni. IRS okamžitě podal požadavek na vytvoření 16000 nových úřednických míst. Podobný požadavek podalo i ministerstvo zdravotnictví (HHS).

 

Obrovská byrokratická zátěž pronásleduje zavádění zákona od počátku. Webové stránky, přes něž se měli občané v novém schematu zaregistrovat několikrát spadly, často jsou přetížené, mnohokrát zcela nedostupné. Přesto hrozí, každému kdo se včas nezaregistruje, letos pokuta $95, příští rok $325 a v roce 2015 už $695. Od roku 2016 pak 2,5% z příjmu. Desítky stránek zákona definují řady výjimek – pojištění nemusí platit Indiáni, vězni, illegální přistěhovalci (hleďme) a také federální zaměstnanci za něž to v podstatě platí daňový poplatník. Dále pak sociálně slabí, pro něž by výdaje za pojištění a základní zdravotní pěči přesáhly 8% příjmu. Tyto paragrafy zákon 1501 a 1502 jsou asi nejvíce kontroverzními a jsou předmětem řady žalob. Nežalují jen jednotlivci (proti povinnosti “nákupu” pojištění je přes 70% Američanů) a zaměstnavatelé. ale i jednotlivé státy. Přesný počet nevím, ale je jich okolo 30 – tedy přes polovinu Unie. Ve 42 státech jsou v rozpravách zákony požadující negaci federální platnosti ACA. Předmětem žaloby je neústavní zásah federální autority do pravomoci jednotlivých států. Takže můžeme hovořit o bující ústavní krizi. Lze říci, že president často se prohlašující za “post-rasového” sjednotitele udělal pro rozkol Unie zatím jen o málo méně než Jefferson Davis.

 

Studenou sprchou legislativcům je pak závěr nedávné zprávy jejich rozpočtového úřadu CBO, který odhaduje, že ještě za deset let nebudou mít 23 milony Američanů platné pojištění. Jelikož podle stávajícího zákona má každá nemocnice povinnost přijmout kohokoliv na ER (pohotovostní jednotku), zvýší se počet těch bez pojištění v těchto zařízeních, která jsou podstatně dražší než lékařská ordinace a nutně dojde k jejich přetížení a tím i prodloužení odezvy k opravdu život ohrožujícím případům…dál si to můžete dokreslit sami.

 Pokračování následuje…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

184 komentářů u „Principy a problémy reformy amerického zdravotního pojištění.

  1. Jacenukova poznámka, ze vzbourenci z Donecka mají vyrazne rusky akcent indikuje nejen to, jak rychle zapomnel, jak se dostal k moci… Ale je to presne ted druh poznamky, kterou obcanska valka vyzaduje.

    Jestli Jacenuk není rusky agent, tak nikdo…

  2. Mno , petře
    na Blistech píšou, že pravej sektor je obviňovàn z toho agentství taky !
    Každopádně i s Jaceňukem dêlaj Rusům užitečně pitomce – poskytují skvêlě zàminky……

  3. (99) Osobně,si Petře, myslím, že Putin z vývoje na východě Ukrajiny musí být docela nešťastný : tolik neřízených ruských agentů , to je “o nervy” 😕 A zrovna Jacenuk vystupující jako hrdina z nějakého krváku … 🙁

  4. Westíku,

    nakonec ale – pokud agentujou satarmo, lze nêjakou chybičku odpustit.
    Mimochodem – už Vàm přišly z Moskvy nějakÿ prachy ?
    Nemêli bychom upomínat o zaplacení ?
    A co Vám , Petře, už zaplatili ? 😀

  5. Osobně si myslím, že Putin z vývoje zase tak úplně nešťastný nebude.
    A když se to stalo, pomůže.

  6. Matzurko, ti amuři jsou vysloveně nebezpeční – jednoznačně ruští agenti (pokud se někdo nepřehmátl a nejsou z čínského břehu Usuri)… kteří utiskují české kapry a drobné živnostníky, výrobce výrobků z rákosu a orobince….

  7. Podle to, co vidíme je kombinací neumětelství a arogance ze strany EU, nepochopení a nezájmu o situaci ze strany USA a ruského plánu připraveného pro případ, že by se UA hodlala odklonit od pro-ruského postoje či alespoň neutrality.

    Putinovi do hlavy nevidíme, ale podle mne není ani šťastný, ani nešťastný. Podle mne mu status quo ante vyhovoval víc, ale hrozící stav EU a NATO na Ukrajině mu vadil víc, než rozpad Ukrajiny, anexe dle možností a zvýšená míra mezinárodní izolace.

  8. A co se týče peněz za agentování, já už to nechci. hnije mi to ve sklepě, každý týden to musím vidlema přehazovat… A ještě, abych pro to chodil.

  9. (78) Petře, já jen přemýšlím o tom, zda to byla tak zu moc velká chyba.
    “Stopro” pochopitelně nedokážu říci ani to Porůří, ale i tak je zajímavé promýšlet alternativy.

  10. Oni neměli vůbec žádnej kloudnej plán, v tom to vězí.
    Mysleli si, že “vono samo” a že tam budou jen tak jezdit a šolíchat a koukat, kde přijít k lizu. Ale sáhnout si na ty rozpálený kamna, to už se nikomu nechce.

    Srandovní je, jak novinářské hyeny skočili po tom Zemanově projevu a to jediné, co si z toho vybrali, že by tam mělo NATO vlítnout a už se těšej, jak tam pojedou a budou fotit mrtvolky.
    A vůbec jim nedošlo, že Zeman jen tak povinně “zaharašil mečem”, aby byl “v souladu” a jinak mluvi rozumně o potřebě federace a o tom, že ten Krym už je stejně ztracenej, takže nemá smysl si s ním lámat hlavu.

  11. V tak toxické situaci stačí malá chyba… Zvláštní je, že za studené války by nikoho ani nenapadlo mluvit o Finsku v NATO… 🙂

    Dlouho kde kdo říká, že Putin a Rusko jsou zlo. Navzdory tomu provedeme tak závažné narušení stavu věcí, jako je asociace Ukrajiny do EU a diskuse o partnerství Ukrajiny v NATO. A bez jakýchkoliv plánu na to, že Rusko tím třeba nebude nadšeno. A víme, že ta země nemá problém s použitím armády… A víme, že je to další porušení daného slibu ohledně NATO. A tentokrát v zemi klíčového zájmu Ruska.

    Provedení tak zásadního kroku bez přípravy na jednoduše předvídatelnou reakci Ruska je dle mne velká chyba.

    Můžeš mi říkat generál po bitvě, ale kdyby jsi se mne zeptal před rokem, jestli bude Rusko OK s Ukrajinou v EU a následně v NATO, odpověděl bych Ti, že asi ne 🙂

  12. Petře, jestli ono to nebude tím, že v Bruseli už dávno nesedí politici, ale kšeftaři. Nemají zkušenosti s “ruským nebezpečím” (s ničím jiným taky ne) a jedou jenom po tom kšeftu, který si tak ňák zlobujou a domluvěj mezi sebou a vůbec netušej souvislosti, příčiny nebo následky…. to už nejsou ani amatéři, ale normální chaoti….

  13. Mimochodem, jak se zdá, velmi brzy bude proti demonstrantům v Donecku a dalších východních městech použito násilí a pravděpodobně i střelba… Z rozkazu vlády, kterou k moci dostaly demonstrace v Kyjevě…

    Kruh se uzavírá.

  14. 113-překvapuje mne, že vláda v Kyjevě neudělala jediný vstřícný krok, prohlášení, něco směrem k “proruským” regionům. Nabídku setkání, jednání… Nic. Jenom samé vyhrůžky, ohánění se paragrafy, policií, armádou.

  15. Šumaváku, ad 94 a “nedostatek živin” – jak mně bylo vysvětleno kámošem investorem (co jsem o něm minulý týden psal stran dronů), tak to je fakt. Dokonce mně říkal o “moředělství”, na což jsem koukal jako zjara. Jsou firmy, které si téhle díry na trhu bystře povšimly a pronajímají kus moře: buď zátoku nebo jenom nějaký prostor v moři, kam umístí obrovskou síť na dvou kůlech. Z čeho je vyrobena síť jsem zapomněl (myslím grafit???). Následně “namixují” ryby (aby se jim nepožraly navzájem) a ty ryby krmí “na míru” vyrobenou stravou. V podstatě je to něco jako rybník, akorát v moři. Třeba pangasius je výsledkem tohohle byznysu. Musím říct, že mně ukazoval naprosté šílenosti, do kterých se v rámci “mamonu” někteří pouštějí – např. gigantický areál, ve kterém zkoušejí chovat lososy, kteří by jim migrovali v rámci areálu. Nebo pěstovat langusty s gigantickými klepety a miniaturním tělem. Nakolik je taková věc reálná by asi věděla Matzurka. Já z toho měl poněkud smíšené pocity.

    maYdo, zkus se zeptat Kellera přímo 🙂

  16. NoName, vždyť oni avizovali hned na začátku, že je chtěj buď vyhnat nebo postřílet. Proto potřebujou těch 40000 vyzbrojenejch maníků, aby to tam “vyčistili”. A slavný západ až teď nějak zjistil, že to nebyl jen místní folklor, ale že to myslej naprosto vážně …. a vůbec si s tím nevědí rady…

  17. NoName, nevynechal bych třeba ani výměnu gubernátorů… styl, kterým Británie spravovala své impérium byl proti tomuto dokonalá demokracie… Prostě jedou optimálním kurzem k podpoře separatistického hnutí či vyvolání občanské války. Jestli chtěl Putin destabilizovat Ukrajinu, musí být touto vládou naprosto nadšen. Proto je poněkud divné, že vládu, která dělá to, co Putin potřebuje, podporujeme my (EU).

    Mimochodem, jestliže má Kiev 40000 vojáků celkem, z toho část s rozervanou věrností, můžou mít vcelku problém pacifikovat města jako Charkov (větší, než Praha). A věrnost místní policie centrální vládě bude také velmi sporná, když přijede armáda.

  18. 119-na druhé straně, kyjevské vládě v podstatě nic jiného než konfrontace nezbývá. Bez konfrontace není a nebude ničím jiným, než vládou prosazující extrémně nepopulární kroky s neustále spochybňovanou legitimitou. Takže jedná racionálně.

  19. NoName, racionální by to bylo, jestliže chtějí vybudovat silnou juntu vládnoucí na značně okleštěném území (na víc jim armáda, kterou mají, nestačí).

    Tohle ale mela byt udržovací vláda na dva měsíce…

  20. MP, ty koukáš jak zjara, jak socík proniká na západ, ovšem, pozor!, na nové, vyšší úrovni.
    Kdykoliv budeš chtít, mohu Ti vyprávět o bývalém soc.prc. pstruhařství ve Frymburku, kde takhle byly mezi pontony v Lipně veliké sítě, ve kterých se v naprosto přírodních podmínkách odchovávali krásní, velicí pstruzi. Snad jen ty granule ještě tenkrát nebyly bio… 🙂
    Nějakou dobu těm rybářům trvalo, než vychytali kam ty pontony umístit, kudy spodem proudí ta voda, kolik a čím musí krmit, jak se nejsnáze a nerychleji ty stovky najednou vylovených pstruhů zabijí a ošetří….
    … no a teď se jejich zkušenosti ve velkém uplatňují v moředělství.

    Já to přejímání soc. velkovýrobních zem. technologií vidím třeba v Rakousku. Když vidím, jak si čtyři sedláci společně postavili dvoustovku kravín a chlubí se tím, že při chlazení mléka využívají protiběžný chladič a tou teplou vodou že vytápí kanceláře a tím šetři fosilní paliva… to je samozřejmě novum, my jsme v kanceláři topili dřevem z rekultivací a tou teplou vodou čistili dojicí zařízení a z rozmazlenosti občas i myli krávy…, ale doba se mění.:-), tak se raduji, že už překonali první fázi kolektivizace (to že si celá ves společně koupí strojní mlátičku 😉 ) – vytváření STS – pardon!: Maschinenringů.
    😀 😀 😀

  21. článek je docela podnětný …uvidíte, jak to dopadne….chudáci…

    No a ten chov ryb… MP, mohu Ti příští rok ukázat, jak funguje akvakultura a akvaponie? Budujeme poměrně velký skleník, kde “na ryby” pojede celé pěstování, celoroční, zeleniny a tropického ovoce. Funguje už zkušební provoz a je to docela věda napodobit přírodu. Samozřejmě vše ve vodě sladké.
    Slanou vodu umíme taky, jen se nedá využít jinak než na ty vlkouše, což je sice ryba strašidelná, ale vynikající..taky na krevety a hlavně slávky. Ty budou naprosto dominantní a skvělý prodejní artikl. Budeš mít prohlídku zdarma, když tedy neprozradíš, jaké je nutno dodržet technologické postupy a ruzné fígle. V některých státech USA takhle chovají ryby zcela běžně a to dokonce na střechách budov a vodu filtrujou přez bylinky, mrkve, celery…. geniální systém, který je starý už ostavby té velké věže.

    Šumaváku, já jsem přesvědčen, že české zemědělství za socíku stálo úplně za hovno. Jistě, obrovské kravíny, neuvěřitelně obrovské teletníky….. a kaprů, kam se podíváš. Přesto tomu něco chybělo, že. Ani nemusím říkat co, ty to víš moc dobře. Jinak úbytek ryb v pobřežních vodách fakt není otázkou čističek, ale spíš techniky lovu a hlavně kvotového systému, který přijala EU…Kdysi jsem tu dával odkaz na lidi, co se tím velmi zabejvaj a lobujou za zrušení kvotového systému….a se stejnejma výsledkama, jako když jsme to zkoušeli my.

    ps. Pokud by někdo chtěl vidět velkochovy pro ryby, jak sladkovodní, tak mořské, nechť se odebere do Monte Argentaria… tam je to asi nejblíže a nejen to…

  22. Šumaváku, to “společné” vlastnictví mě pronásleduje už třetí týden. Dnes dopoledne jsem opět (velmi trpělivě a několikrát) vysvětloval: není-li spojeno s vysokými transakčními náklady a zároveň je možnost vyloučit člena spolku ze spotřeby (pokud se stane černým pasažérem), tak na něm neshledávám nic vadného. Konec konců, kluby a klany v UK takhle fungují po staletí a nikoho tam (tedy v UK) nenapadne tvrdit, že by to byl socík 🙂

    Jirko ppa etc. bude mně potěšením to shlédnout. Stran těch kvót – jak by se projevily úbytkem ryb v pobřežních vodách? Že je stanoven vysoký počet účastníků a nízké kvóty, takže (v kombinaci s nevhodnou technikou lovu) to účastníci vyloví (aby si zaplatili provozní náklady plus cenu kvóty)? Jen se bezelstně ptám.

  23. Šumaváku, to “společné” vlastnictví mě pronásleduje už třetí týden. Dnes dopoledne jsem opět (velmi trpělivě a několikrát) vysvětloval: není-li spojeno s vysokými transakčními náklady a zároveň je možnost vyloučit člena spolku ze spotřeby (pokud se stane černým pasažérem), tak na něm neshledávám nic vadného. Konec konců, kluby a klany v UK takhle fungují po staletí a nikoho tam (tedy v UK) nenapadne tvrdit, že by to byl socík 🙂

    Jirko ppa etc. bude mně potěšením to shlédnout. Stran těch kvót – jak by se projevily úbytkem ryb v pobřežních vodách? Že je stanoven vysoký počet účastníků a nízké kvóty, takže (v kombinaci s nevhodnou technikou lovu) to účastníci vyloví (aby si zaplatili provozní náklady plus cenu kvóty)? Jen se bezelstně ptám.

  24. (112) Že přidružení Ukrajiny k EU i k NATO smrdí průserem, to bych Ti řekl taky.
    Asi jediná reálná možnost jiného postupu by byla říci jim, počkejte rok, dva roky, pět let, ještě nejste připraveni. Bububu, dluhy, demokracie, soudy …. Jedině tak by se možná dalo vycouvat bez velkých škod. A ani tak nelze vyloučit, že po celkem logickém příklonu Janukovyče k Rusku by nevypuklo co vypuklo. Jenže, kdo má “koule” na povyk, který by kolem toho zákonitě byl? Fülle? Rudá baronka? Rompyj? Andělína?

  25. Kvoty … jak bych Ti to MP to vysvětlil polopatě. Takže se pokusí na příkladu…
    Rybář Smith, může vylovit za den sto tuňáků…. Spustí síť a vytáhne jí plnou makrel a dvou ryb, na které má kvotu. Makrely tedy vyndá ze sítě, hodí nazpět do moře… a pokud nejsou už ty makrely mrtvé, tak brzo umřou. Dva tuňáky si nechá…spustí znovu siť a pokračuje až udělá těch svojich deset denně. Síť si nevybírá a tak bere úplně vše, včetně mladejch, nedospělejch….
    V Anglii, co jsem měl tu čest vidět, to řeší tak, že rybář je nevyhazuje na širém moři, ale připluje co nejblíže u pláže a nebo někde, kde je domluven s těma co nevidí dál a vyhazuje ryby směrem k nim, oni je prostě podběrákem vyloví a EU se nažere a ryba zůstane celá. Je to naprosto šílená praxe, přesto to všichni vědí, ale úředníci EU, včetně těch našich, protože i oni “hlasují” to nechtějí změnit.

    ps. Družstva vlastníků, nebo nájemců…to je zcela běžné a setkkávám se s tím poměrně často. Je to dobrovolné a funguje to, dokud je to výhodné pro všechny. Proč by to měl být socík?

  26. Tak mám čím dál silnější pocit, že Kyjev se snaží rozpoutat mazec v blahé naději, že tam NATO vlítne a pomůže jim ty Rusáky zbombardovat a vyhnat, protože sám Kyjev na to nemá ani koule, ani zbraně.
    Ani náznak pokusu o dohodu, ani náznak o nějaké uklidnění situace…

    Lidovky on-line:

    …Rusko varovalo Kyjev před potížemi a krizemi, bude-li se k osudu země chovat neodpovědně. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že situace na Ukrajině se musí řešit skutečným národním dialogem, do něhož je Moskva ochotna se zapojit.

    Ukrajinská pohraniční služba posílila ostrahu hranic s Ruskem. Nad Charkovem, Doněckem a Luhanskem přelétají ukrajinské vojenské letouny.
    Zdroj: http://www.lidovky.cz/rusko-intervenci-na-vychode-ukrajiny-nevylucujeme-pomuzeme-ohrozenym-1n3-/zpravy-svet.aspx?c=A140407_164055_ln_zahranici_msl

  27. ještě doplním, rybář prostě nesmí přivést a prodat ryby na které nemá kvotu. Jo a ty “nachytané ryby u pláže, se večer zaplatí v hotovosti u rybáře doma, nebo v hospodě, či prostě někde jinde…. zcela mimo “daně” a rybář z toho neodvádí sociální a zdravotní pojištění

  28. 131 Jirko ppa etc…. družstva…no fuj. Jak můžeš vyslovit takovou hrůzu. Takhle plíživě začíná socialismus. A tohle dokonce feudalista. Nesnědls něco špatného?

  29. Takže jestli to chápu správně, rybář musí vylovit pětinásobek toho, co by mu normálně stačilo k obživě, protože kvůli kvótám na určitý druh musí 80 procent úlovku zase vyhodit. Přijde mi to poněkud šílené, ale nedivím se.

  30. (132) “. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že situace na Ukrajině se musí řešit skutečným národním dialogem, do něhož je Moskva ochotna se zapojit.”
    Co mi to jen připomíná …..
    “Ve třicátých letech začaly větší počty sudetských Němců hlasovat pro stranu jménem Sudetendeutsche Heimatfront Konrada Henleina, která sympatizovala s nacisty, a to proto, že tito Němci si stěžovali na to, co považovali za českou protiněmeckou diskriminaci. Jejich podpora Henleinovi nakonec vedla v říjnu 1938 k mnichovské dohodě a k začlenění sudetských Němců do Třetí říše.”

  31. Co v EU není šílené? Akorát si nejsem jist, zda to platí i pro Bodamské jezero, o němž šla řeč.

  32. Jirko ppa etc., aha, mě nenapadlo, že jsou selektivní podle druhu. Já myslel, že jsou na množství ryb. Takže nic lepšího než Foundry (čau) nedodám.

  33. Fujtajbl vpodvečer
    pokud někoho zajímá, jak se co dělá, tak čt2 v devět večer dává druhý díl seriálu, tentokrát jak se staví tahače Mack. První díl byl o stavbě Bugatti Veyron ke shlédnutí zde:
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/10577940857-bugatti-veyron/213382557360003-bugatti-veyron/video/
    je to sice trochu šoumensky pojaté, ale tohle auto si koupí jenom šoumen. V Praze ho má ten pán, co mu patří Bíbíčko kolem Vyskočilovy ulice. Měl jsem to potěšení několikrát za ním jet a musí být radost se v tom povozit. Pán je zcela nepochybně šoumen, a velmi nebojácný šoumen, protože prohlásit ve skupince majitelů sooukromých vrtulníků něco ve smyslu, že vrtulník si může koupit každej živnostník, ale Bugatti Veyron má jenom někdo… to si fakt může dovolit málokdo. V místnosti se po zaznění tohoto výroku jednak rozhostilo ticho a druhak došlo k zajímavému termodynamickému jevu. Zničehožnic klesla teplota na bod mrazu 😀 😀 😀

  34. Ano, kvoty na ryby, jsou ještě bláznivější, než na to, kolik může strom “rodit”, aby byl ten správný ovocný strom. Ale jak jsem již psal a to poprvé, když jsem se před rok, dvěma, o tom zmínil poprvé…. příroda si už našla cestu. Přesto to prostě stav neřeší, jen to “přečůrává” úřad.
    No a s těma srágorama do Bodamského jezera, že jako příliš čisté …no nevím. Nejsem až tak úplnej odborník, přesto si dovedu ředstavit populaci ryb v horském jezeře a stejně tak si dovedu představit rybník. Prostě z horského jezera rybník udělat nejde, i když by se navážel hnůj po vlacích. Ale jistě za to může to, že je voda příliš čistá 😀

    Modrý ptáku, jediný a docela skoro vůbec neuvěřitelně těžko řešitelný problém, je jeden, u těch velkochovů…..a to je ten zdravotní. Tedy aby ryba, každá z těch milionů, byla zdravá. Ani nebudu radší říkat, kolik ryby v granulích a co vlastně jedí, ale všem doporučuju se při nákupu zeptat, jestli ryby jsou z chovu, nebo chycené z přírody. A teď budu zase vepři s ostatníma co byli ovlivněny státní propagandou BIO, tak …. způsob bio chovu, třeba zrovna lososa, či pstruha, dává doslova jistotu, že se ryba nesetkala s granulema plnejch antibiotik a růstovejch hormonu a velmi se přibližuje kvalitou masa lososovi chycenému ve “volnu” I když cena je poloviční. Samozřejmě si uvědomuju, že v Rakousku tam sedlák hází granule se srágorama v noci, to je jasný 😀

  35. Ptakopysku, to auto není až tak bláznivé, jak vypadá ….. krásně sedí, krásně jede, jen když se má ject trošku rychlejc, musí se “zafixovat” křídlo až se vypne motor, to jsem fakt nepochopil proč….. a ano, pán má naprostou pravdu, jsou prostě lidé, co druhým dokáží dělat jen samou radost a proto jsme vlastně na světě, abychom krášlili zemi…Jo a vrtulník může mít fakt dneska kde kdo, a tak to má být, s letadlama je to velmi podobné. Ale limitovaná auta, to ne….

  36. Jirko ppa,
    mě na tom fascinuje, že dokáže jet těch 400 i piánko běžnou rychlostí bez toho, že by se to auto chovalo nějak divně. Já jsem ho na jižáku potkával, jak si to tiše bublá po pražské ulici cca třicítkou. A nebyl to žádný přískok – zabrzdění – odskok, nebo jekot v otáčkách na nízký převodový stupeň jako to předvádí třeba Porsche. Prostě plynulá jízda, jak kdyby to na těch 30 bylo schválně konstruovaný. Musí být radost takovýhle level stavět. Jako budoucí majitel bych měl asi tendenci maskovat se za fíkus v koutě, nebo za pasoucí se ovci a čumět, jak ho staví. Mě daleko víc dovede odrovnat chlap, kterej v polstrovaným kufírku nese ojnice do mýho, než mít ve velkým techničáku rodokmen bejka, ze kterýho mám kůži na sedadlech.

  37. Ptakopysku, takhle se dělají skoro všechna taková auta, mimo Korvety…ta je opravdu šílená. Ale možná právě proto, je to fantazie s ní jezdit. U některých je fajn, když je tam “čudlík” všechno OFF … ještě asi pětkrás se to zeptá, jestli to myslíš vážně a až pak se ti rozvazujou kaničky v zatáčkách.
    A to, že se můžeš koukat na to, jak se vyrábí, je docela běžné. A když nejseš přítomnej, můžeš si objednat v ceně dývýdýčko s tím, jak a kdo ho dělal

  38. 2 Petr Kunetka – ad 115 – to se ostatně dalo čekat… Že to někoho překvapuje – se vůbec nedivím… Ad První Brandtova věta…
    Jen jsem zvědav na komentáře těch překvapených… Měli přece tu nejlepší kvalifikaci – do prdele díru – a pilně řvali “Four legs good, two legs bad!” – a ono se to najednou takhle zvrtne…
    S pobavením jsem si tuhle nedávno početl, jak Janukovič rozkázal střílet do pokojných demonstrantů… Celé dva měsíce jim trvalo ty důkazy vyrobit… Tomu už se člověk nemůže ani smát…

  39. Mno,
    tak nám vyhlásili Doněckou republiku – zjevně bez krveprolití a ruských vojáků na místě deklarace. Tak uzná ji svět nebo neuzná ?

    MP,
    asi tě zklamu, velikost krabích klepet či čeho je mi celkem šumák, protože to nejím 🙂 Dle popisu bych to ale bajvoko šacovala na a) pomalé šlechtění a la Mendel, b) hormony (zmiňuje Jirka), c) GMO – ovšem tady by se pak daly dělat další podskupinky dle mechanismu genetického modifikování, od poněkud “divných” metod z dávnověku až oi současnou biotechnilogii, kdy ani kómis z EU není schopna ex post zjistit, co je a co není modifikováno…. Pokud je to a) klidně papej a nech si chutnat, v podstatě i u té poslední možnosti bych rizika neviděla, to mezitím by mi tedy asi chuť vzalo 🙂

  40. Matzurko, první reakce je, že ty demonstranty platí Rusko, takže určitě neuzná.

    Byla by to fraška, nebýt toho, že se kvůli té frašce bude umírat…

  41. Rusko říká, že by tam mohlo vyslat mírové sbory, ovšem jen za souhlasu RB OSN.

    …Radě (v Kyjevě) byl předložen zákon zavádějící v regionech Doněck, Lugansk a Charkov výjimečný stav v reakci na narušení veřejného pořádku během víkendu…
    http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3799-rusko-rika-ukrajincum-bud-referendum-nebo-vas-nemuzeme-ochranit-zatimco-ukrajina-navrhuje-vy

    A Už do Doněcka přijela Tymošenková a řádí. Tu babu fakt měli nechat někde zavřenou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *