Proč matematiku, stačí, když budou umět počty!

František Kružík:

Byrokracie posiluje konformismus – nástroj, který povyšuje

„katastrofální tupost“ do funkce náboženství.

Frank Herbert

Heuréka

O Archimedovi ze Syrakus se traduje historka, v souvislosti s vyřešením úkolu, který mu uložil syrakuský král Hierón II., jenž chtěl zjistit, zda jeho nová vavřínová koruna je skutečně vyrobena z ryzího zlata a zda jej zlatník nepodvedl. Vypráví se s nadsázkou, že když Archimedes nalezl při koupeli řešení, údajně ventiloval svoji radost, běžíc nahý Syrakuskými ulicemi s výkřiky „Heuréka!“ [Našel jsem!]. Tato historka bývá dosti věrohodně zpochybňována, protože je potvrzeno, že hydrostatikou a plaváním těles se Archimedes zabýval dlouhodobě. Rozhodně však hydrostatická metoda řešení vedla k principu diferenciálních vah a formulování Archimedova zákona. Obojí přetrvalo dodnes. A také slovíčko „heuréka“ dodnes bývá, po Archimédově vzoru, používáno (ale pochopitelně i mnoho dalších) při spršce monoaminů (serotonin, dopamin aj.) v mozku, která je odměnou za vyřešení obtížného problému, zadání, výpočtu – obecně pocit štěstí po intelektuální námaze.

Pokračování zde:

http://sumavak.blokuje.cz/wp-content/uploads/2016/03/Pro%C4%8D-matematiku-1.pdf

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 254 komentářů u „Proč matematiku, stačí, když budou umět počty!

 1. A ten hňup zaorálek navrhl další sankce na Rusko kvůli Savčenkové.
  Foldyna mu kontroval

  „A co takhle sankce na Olbrajtovou? Clintona a spol. za vraždění Srbů při bombardování v roce 1999,“ napsal doslova v reakci poslanec Foldyna.

 2. Halle 1202,
  Savčenková je dávno mrtvá! Po hladovce 80 dní a 7 dnech bez vody to nemohla přežít!
  Na tom videu v závěrečné řeči skáče po židli a vůbec projevuje tolik života, že je to jasná propaganda ve 3D!
  (PI !!!)

 3. Tak hrdinů je hodně. Mc Caina mučili a kam to dotáhl. Rokossovskýho málem zabili, přesto Stalinovi věrně sloužil a nakonec to dotáhl na polského ministra obrany. Mahátmu taky nakonec museli zastřelit.

 4. Zpátečníku,

  ad 1162)
  dr. Sennels je především psycholog, takže bych jím vybrané genetické studie (aby podpořily jeho vývody… ?) nebrala až tak vážně. Ano, v mnohých muslimských komunitách (npař. beudínských) je podporováno příbuzenské svatbení, jde však nikoliv o bratry a sestry, ale bratrance a sestřenice, případně strýce a neteře. Záležitost čistě kulturní a ano, existuje řada genetických studií, které dokumentují zvýšená zdravotní rizika (já vím, stydím se, už to tu padlo několikrát a mám pár studií načteno, leč k smysluplnému úvodníku se pořád nějak nemůžu dokopat…).
  Co se týká měření IQ… mňo, zrovna před pár dny tu byla hezká debata. Takže by mne fakt zajímal vzorek, na němž pan psycholog šetření prováděl – není on specializován na dánské věznice ? Osobně bych nebyla potěšena, kdyby někdo z českých věznic dovozoval IQ celé populace…. a při hodnocení dítek školního věku, zohlednil jejich sociální zázemí ? Ona až třetiny IQ je totiž ovlivněna prostředím, takže dítka z rodin vzdělanějších mají obvykle bodíky navíc.

  Inbreeding jako takový má údajně nejvyšší Island – s počtem obyvatel čítající okresní město (300,000) to ani není překvapivé – ale kupodivu tam nijak drastické ovlivnění genofondu pozorováno není (a genetici si drbou hlavy, jak to vysvětlit). U toho inbredního efektu hraje velikost populace taky dost velkou úlohu. U menších se defektní jedinci projeví rychleji a také jsou dříve odstraněni, u velkých to může trvat déle (ovšem časový odhad fakt neudělám, křišťálovou kouli nevlastním). 50 generací se tak může zdát jako dlouhá doba, ale evoluce pracuje spíš s miliony let, takže bych to s tou adaptací nijak růžově neviděla. Pokud tedy nepůsobí selekce značnou silou, to pak může být i šum svistu během pár let (a ani to ne, viz např. adaptace komárů na DDT, tam to šlo v řádu měsíců, takže tak dvě tři populace a už se množili jen komáři DDT odolní).

  K laickému dotazu – pokud jde o jeden jediný gen, navíc zdravý, tak to pro nositele neznamená naprosto nic. Viz např. medvídek Kermode
  http://www.bearlife.org/kermode-bear.html
  Normálně jsou tito medvědi hnědí, ale nositelé recesivního genu mohou mít bílého potomka. Těch se v populaci vyskytuje cca 10%, a nejsou nijak vyjímeční – mnoho predátorů je neodloví, domorodí Indiáni je přezdívají “spirit bear” a tak spíš budou v úctě.
  Naopak všechno je jinak, pokud ten gen způsobuje nějakou zásadní charakteristiku ve fenotypu, na níž působí selekce. Klasický případ, motýlek Biston betularia – v přírodě se vyskytují formy tmavé a bílé. Jsou stejně životaschopné, ovšem pokud si sednou na nevhodný podklad, stávají se součástí ptačí svačiny…

 5. Právě poslouchám 20 minut na ČRo 1. Kravička redaktorka bojuje ve sluníčkovych barvách, zaujímá spravné pozice (Pane Robejšku, neměli by migranti dostat šanci se integrovat ?)… A to opomíjím to, že se Robejškovi nemůže rovnat… To ČRo fakt nemá na lepší lidí ? Z těch pěnez, co vybírá ?

 6. NoName 1213,
  všiml jste si?
  Prchlíci jsou na cestě bůhvíjak dlouho, přeplavili se přes moře, rodí v bahně, jdou přes hory, brodí se řekou …. ale všichni jsou čisťoučcí a vymydlení, žena má na hlavě sněhobílé zavití bez jediné poskvrnky!
  Ať jdou na kolo!

 7. EDa Kurz, rakouský min.zahr. včera pronesl myšlenku a požadavek uzavřít hranice Rakouska s ITÁLIÍ !!!
  Xenofob jeden rasistickej! nejen že souhlasí se Sulíkem, ale ještě se, úplně zbytečně(!), bojí Italů… 😉
  Jestli on se nebyl o víkendu ve Vídni podívat ve vojenském muzeu a náhodou nezabloudil do expozice “Rakousko-italská alpská válka”. 🙂

 8. Kdo a proč volil – dle německého tisku:

  “Ve všech třech spolkových zemích, které se liší nejen velikostí, ale také socio-ekonomicky, AfD získávala největší díl podpory od dělníků a od nezaměstnaných. V Sasku-Anhaltsku (http://www.spiegel.de/politik/deutschland/wahl-in-sachsen-anhalt-2016-wie-die-afd-punktete-a-1081497.html) tvořili 37 % voličů AfD dělníci a 38 % nezaměstnaní. Z hlediska vzdělání byli největší skupinou jejích voličů lidé se středním vzděláním, v čemž AfD předešla konzervativní CDU. Mimochodem CDU tady volila také obrovská skupina lidí s nižším vzděláním, než je střední, a v tomto kritériu předčila CDU o 5 % AfD. Tedy v Sasku-Anhaltsku neplatí stereotypy pravicových populistů o málo vzdělaných či nevzdělaných voličích a o CDU jako o sofistikované straně vysokoškoláků s vyššími nebo vysokými příjmy. Taky v Porýní-Falci (http://www.spiegel.de/politik/deutschland/landtagswahl-2016-wie-die-spd-rheinland-pfalz-verteidigt-a-1081495.html) se voliči AfD rekrutovali ze dvou skupin – dělníků (24 %) a nezaměstnaných (27 %). Lidé s nižším vzděláním tu měli tendenci spíše podpořit sociální demokraty, zatímco AfD měla proporcionálně nejvíce voličů mezi středoškolsky vzdělanými a nejméně získala mezi vysokoškoláky.

  Podobný trend se ukázal (http://www.spiegel.de/politik/deutschland/landtagswahl-in-baden-wuerttemberg-2016-wie-die-gruenen-volkspartei-wurden-a-1081493.html) také v případě Bádenska-Württemberska, kde 30 % voličů AfD byli dělníci a 32 % nezaměstnaní. A také tady AfD měla největší díl voličů se středním vzděláním a nejmenší mezi vysokoškoláky. CDU rovněž v Bádensku-Württembersku získala nepřehlédnutelnou podporu mezi lidmi s nízkým vzděláním, zatímco vítězní Zelení měli největší podporu u vysokoškoláků.

  Hledání alternativ a AfD

  Dalším fenoménem spojeným s AfD byl fakt, že přitáhla pozornost dosavadních nevoličů. Zemské volby letos zvedly volební účast ve všech třech zemích, nejvíce ale právě v Sasku-Anhaltsku. Podle výše citovaných výzkumů se hlasy AfD v Bádensku-Württembersku rekrutovaly z nevoličů, voličů ostatních kandidátů (malých stran nebo nezávislých) a dále z CDU, soc. dem. a také od Zelených a Linke. V Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku se jednalo o podobný trend. S jedním rozdílem – v případě Saska-Anhaltska AfD rekrutovala největší skupinu nevoličů vůbec. To ukazuhttp://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Analyza-Delnici-a-nezamestnani-to-jsou-volici-protiuprchlicke-AfD-Enderaci-toho-maji-dost-a-chteji-chvili-klid-ne-cizi-kultury-426165je, že její agenda a celkový kontext pomohly zpolitizovat pasivní občany…”

 9. muhehe 1210
  Majitelé jediné správné pravdy (“demokraté”) nejsou schopni obhájit svoji pravdu ve volbách, proto své oponenty nálepkují, ostrakizují a kriminalizují.

 10. Zkusím vysvětlit, že jste to vy.
  Slečna redaktorka nemá být stranou sporu, nemá formulovat názory, má být nestranná.
  Pokud chce dělat politiku, tak ne ve veřejnoprávním médiu.

 11. dekuji za vysvetleni , ja se tu aspon vzdy dovim tu spravnou pravdu.
  ted uz vim ze “Kravička redaktorka bojuje ve sluníčkovych barvách nemá být stranou sporu, nemá formulovat názory , má být nestranná ….
  tedy ne že by se v tom nedalo najít část pravdy – tedy ale aby to neblyla ta s laskou 😮

 12. Zajímavé zprávy
  Sulík zůstane europoslancem ( europlat je asi vyšší, a vládu zřejmě nesestaví),
  A Putin prý nařídil stažení ze Sýrie… což je mi záhadou.

 13. Mrzí mne to, ale nerozumím vám.
  Chyba je určitě na mojí straně linky.
  Neblyla, neblyla.
  Connection closed.

 14. 1225-tak se nedivte, dnes je to všechno úplně jinak … Bych se nedivil, kdyby je pozval přes Facebook a ve sklepě ztratili spojení.

 15. 1226 NoName
  Facebook? Ah so. No účer jsem si kdysi založil. Pak se tam něco pomrvilo a od té doby nemám žádné přátele natož známé vídeňské štětky. So ist das Leben!
  Do baru jsem se ale nedávno dostal! Facebook účet jsem nakonec nezrušil. Rpuť dává někdy takové odkazy že to chce být přihlášen.

 16. Na některých letištích se dá připojit na free wifi už patrně jen přes Facebook nebo přes Google account. To první netuším jak a to druhý – to bych si musel asi založit nějaký inertní acccount? Opruz.

 17. Muhehehe!

  Tak lidi byli zmatení, protože neviděli žádné dlouhodobé řešení, povídala Andělína… :))))))
  Nicméně, Andělka bude pokračovat a bude pokračovat …. a bude pokračovat …. až do posledního Evropana!
  A z AfD si to prý vyřídí …. pardon “vypořádá se s jejich argumentacíů! Tak!

  http://www.spiegel.de/politik/deutschland/angela-merkel-will-trotz-wahldebakel-an-fluechtlingspolitik-festhalten-a-1082237.html?fb_action_ids=1274630275885981&fb_action_types=og.shares

 18. (1221) Otázka je, jak by se nestrannost měla projevovat. Moje představa by byla asi taková, že by každému kladla mírně provokativní otázky, Robejškovi eurohujerské, eurohujerovi robejškovské. Zatím tedy nevím o žádné, která by to dokázala, ale já ČT tak zevrubně nesleduji.
  (1223) Ono to dost stojí, takové intervence.

 19. 1231

  Stojí,stojí, ale Rusové dokážou věci pořídit daleko laciněji.
  Ale spíš si Putin and his boys udělali ze světa pérdel.
  Ty jejich letadla jsou v Sýrii tak dlouho,a nalítaly toho tolik, že je nejvyšší čas je stáhnout na revize a opravy.
  Staženítaknějak vypadá líp.
  Pokud bude klid, tak tam nebudou třeba. Pokud tam klid nebude,tak tam pošlou náhradu.

  Ktromě toho se očekávají v dohledné době dodávky ruských letadel syrské armádě.
  A S 400 v Sýrii zůstává

 20. Pokračování Vlkova Lügenstánu:

  …Levicoví „inženýři lidských duší“ udělají vše, aby se udrželi u koryt. Na jejich straně stojí statisíce uplacených úředníků EU, ale i byrokratů v ostatních státech EU (korupci úředníků v „řeckém stylu“ dnes u nás předvádí ČSSD a ANO). Hlavní oporou je pak skupina zvaná „prekariát“. Jsou jich plné university a takzvané nevládní organizace a tito lidé vědí, že v otevřené společnosti nemají naději na úspěch. Sta a sta „kulturních antropologyň“, tisíce sociálních genderistek, padesát magistrů historie komiksu, tisíce studentů vývoje baňatky listnatné… tyto zástupy „odborníků“ podobných specializací prostě skončí na dlažbě. Anebo u prodávání hamburgerů. Případně nezaměstnaných. Jako na jihu Evropy už dnes. Jak by řekl Číňan, kdyby vám chtěl říct, že vám přeje něco hodně ošklivého: „čekají nás zajímavé časy.“
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-lugenstan-2-03n-/p_zahranici.aspx?c=A160314_225845_p_zahranici_wag

 21. Dobré zas ráno… Tak dnes ráno při cestě na fakultu jsem si říkal, zda nám matička příroda nechce náhodou připomenout jedno výročí – den, kdy jsme byli poprvé vstoupeni do Evropské Unie, co se tehdy ještě jmenovala trochu jinak… Ale znáte to, co hovnem zvou, zváno jinak, smrdělo by stejně…
  Ta chumelenice u nás na horách byla ukázková… Taková pěkná, názorná připomínka – 77 let – a skoro to vypadá, jako by to bylo dnes… Mutatis mutandi.

 22. PeSi pssst!
  Oni to neradi slyší!
  Haška s Politickými vězni nepustili v Brně do staré věznice na Cejlu, kam chtěli položit nějakou tu kytku. Prý rekonstrukce…

 23. Z dnešního Macka:
  “Daniel M. Zak na facebooku:
  TOP09, hlásící se momentálně k odkazu Václava Havla, v čele s Helenou Langšádlovou, přináší náhubkový zákon v podobě zákazu propagace Ruska a záležitostí se ho týkající. Za slovní spojení “zima jako v Rusku” hrozí až rok vězení. Za pojídání ruské zmrzliny na veřejnosti až 2. Poslech Čajkovského 3 roky, Alexandrovců 8 let (jedná o totiž armádní sbor), četba Dostojevského 2 roky, pití vodky 1.5 roku – ovšem pozor, za pití vodky spolu s tančením kozáčka až 7 let! Za pozitivní zmínku o ruské politice či jeho představitelích, hrozí výjimečný trest 18 let, spolu s buď vytržením jazyka (byla-li pochvala vyřčena ústně) nebo useknutím ruky (tj. byla-li napsána). Protože soudy nebudou připraveny stíhat takový nápor občanských udání, navrhuje TOP09 občanské tribunály, kterým bude předsedat europoslanec za TOP09, občan Jaromír Štětina, známý komunista a estébák, protože se s Ruskem, za svého pobyty tam, velice dobře seznámil.”

 24. PeSi,
  když jsem to u Macka četl, vzpomněl jsem si na to, jak jsem na YouTube – hledaje Annie Laurie – narazil na Alexandrovce. A ze zvědavosti jsem si je pustil. Doufám, že by to těch 8 let nebylo. Je tu přece polehčující okolnost, že pěli píseň skotskou a zkusil bych to hrát i na další polehčující okolnost a to, že se mi to jejich provedení příliš nelíbilo.

 25. Pokračování Vlkova Lügenstánu:

  …Levicoví „inženýři lidských duší“ udělají vše, aby se udrželi u koryt. Na jejich straně stojí statisíce uplacených úředníků EU, ale i byrokratů v ostatních státech EU (korupci úředníků v „řeckém stylu“ dnes u nás předvádí ČSSD a ANO). Hlavní oporou je pak skupina zvaná „prekariát“. Jsou jich plné university a takzvané nevládní organizace a tito lidé vědí, že v otevřené společnosti nemají naději na úspěch. Sta a sta „kulturních antropologyň“, tisíce sociálních genderistek, padesát magistrů historie komiksu, tisíce studentů vývoje baňatky listnatné… tyto zástupy „odborníků“ podobných specializací prostě skončí na dlažbě. Anebo u prodávání hamburgerů. Případně nezaměstnaných. Jako na jihu Evropy už dnes. Jak by řekl Číňan, kdyby vám chtěl říct, že vám přeje něco hodně ošklivého: „čekají nás zajímavé časy.“
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-lugenstan-2-03n-/p_zahranici.aspx?c=A160314_225845_p_zahranici_wag

 26. Tak fronta, zdá se, přešla, srágory dopadaly, i když u Šumaváka asi ještě chvíli púadat budou – podle radaru.

 27. 1247 quivis
  No něco se děje. Dneska mi totiž na letišti neočmuchali prsty a dlaně ale úplně poprvé v životě náprsní kapsu u saka včetně stěrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *