Quo vadis Amerika…

Dušan Neumann

Před třiceti lety jsem napsal takovou zpravodajskou knížku o Americe, většinou poskládanou z mých sloupků v tehdejších Lidových novinách.
Nikdy nevyšla. Zřejmě proto, že byla dost kritická a tematicky nesourodá.
Vzpomněl jsem si na ni včera při čtení komentářů a vybral jednu kapitolku.
Třicet let a co se změnilo? Snad jen, že většina mého optimismu vyprchala.

Tedy: Quo vadis Amerika…
Individualismus býval synonymem americké společnosti. Každý jedinec zodpovědný sám za sebe; se stejnými nezcizitelnými právy, nezaručujícími nic jiného, než stejnou příležitost k úspěchu. Politickou příslušnost cítili Američané především ke své komunitě, případně ke státu. Teprve vítězná účast ve dvou světových válkách zesílila i pocit příslušnosti ke Spojeným státům jako k velmoci.

V osobním styku se američtí občané dlouho ztotožňovali s představou „Američana“ vycházejícího z tavícího kadlubu národů. Tento individualismus v posledních letech prochází zřejmou a ne vždy příznivě přijímanou transformací. Z amorfní masy jedinců se začínají vydělovat skupiny definované souborem často na sobě nezávislých principů a hodnot, prolínajícími se v nejrůznějších rovinách. Jedni radikálové hnutí Greenpeace se opírají o biblický nárok na neposkvrněnou přírodu, druzí se ohánějí ateismem. Všem těmto revolucionářům vadí západní civilizace, kterou pokládají za umělý výtvor „bílých imperialistů mužského pohlaví“. Jednotícím rysem ve všech případech je výrazná netolerance. Tyto skupiny jsou velmi hlasité v požadavcích na práva, která zaměňují s privilegii. Společným jmenovatelem je tzv. „politická korektnost“. Je to soubor vzorů chování, vyjadřování a životního stylu, které skupinoví pseudodemokraté vyžadují od svých spoluobčanů. Pokud na ně tito spoluobčané nepřistoupí, jsou obviněni z pošlapávání lidských a občanských práv příslušníků „postižených“ skupin.


V době formování Spojených států to byla práva jednotlivce, na nichž společnost stavěla. Kolektivismus spojený s hrozbou Sovětského svazu měl pachuť diktatury. Po pádu berlínské zdi se toto stigma rychle vytratilo. Sociální reformátoři, ať už v redakcích novin, na kazatelnách kostelů, či v přednáškových síních universit, znovu vyzdvihují skupinovou rozmanitost nikoliv však jak individuální volbu, ale jako podmíněnou příslušnost. Sociální zařazení, pohlaví, rasa, kmen, církev definují výjimečnost, podle níž se k sobě navzájem chováme a podobné chování očekáváme od druhých. Je to nebezpečný vzor, který měl v historii za následek vznik fašismu a bolševismu. Nejpatrnější je to v přístupu k rasovým menšinám. Ve snaze napravit minulé křivdy, docházejí sociální reformátoři k opačnému extrému. Rasa se nerozpustila v rovnoprávném občanství, jak by se dalo očekávat, ale naopak se oslavuje její výjimečnost a staré nespravedlnosti se nahrazují novými s opačnou polaritou. Z černých Smithů, Brownů a Washingtonů se nestali „bezbarví“ občané, ale výluční Afričtí Američané (African-Americans). Před třiceti lety vstupovali pod ochranou Národní gardy do poslucháren bělošských universit. Dnes na těchto institucích zakládají „etnické“ spolky, vyžadující oddělené, tedy segregované koleje a skladbu studia ignorující „šovinistickou bělošsko-protestantskou západní kulturu“.

Nepřipomíná to něco? Rozškatulkování dvěstěpadesátimilionového národa podle několika zmíněných kritérií neznamená osvobození ponížených, ale ponížení všech. Na počátku stojí dobrý úmysl multikulturalistů činit politicky korektní dobro. Jenže k prosazování tohoto „dobra“ požadují moc.
S rostoucí chutí po konání dobrých skutků roste i apetit po moci.
A s mocí přicházejí omezení osobní svobody. Zatím se jedná spíše o výstřelky, které se však na některých liberálních universitách už staly normou. Američané, kteří po generace přijímali široké osobní svobody jako přirozené právo zakotvené v ústavě, pojednou začínají cítit dlouhé prsty dobrými předsevzetími hnaného vládního aparátu. Někteří resignují, ale velká většina cítí znepokojení … po třiceti letech se znepokojení změnilo v oprávněnou a posledními volbami podloženou obavu. K rasové identitární politice přibyla “práva” všelijakých LGBT genderistů (jak jinak je definovat), ilegálních imigrantů a bezpohlavních feministek.

Otázka už nestojí “Quo Vadis” , ale Quo Procidens America?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 004 komentářů u „Quo vadis Amerika…

 1. Dano ad 345 – možná to ode mne bude znít překvapivě, ale já bych se v tomto konkrétním případě ani moc nebál technologické nekázně při výrobě vakcíny v Rusku. On ten institut je celkem na úrovni a u takto hlídané vakcíny by měla být úroveň šlendriánu dost malá.
  Transfer technologie kamkoli do EU, klidně třeba do té Itálie, by mě ale uklidnil ještě víc.

 2. U toho Sputniku,
  přeci jen… bude se vyrábět i jinde než v Rusku – tuším už jede výroba indická, jihokorejská, brazilská… další státy o tom jednají. To mi jako scénář “Putin zachránce” nepřijde…
  A co vlastně bude s vakcínami čínskými ?

  • Take v Italii, kdzy jsme u toho. Podle mne je to cele blbost, Rusku jde o kseft. Kdo dela politiku a obstrukce je podle mne EU.

   Dokazu si predstavit, ze skutecne dokumentaci poslali na spatnou adresu, nebot se kratce predtim zmenila (takove neco jsem kdesi zachytil). Koneckoncu, delal jsem pro potravinarstvi i tabakovy prumysl a nakonec posilani nesmyslu statnim organum koncilo na holcinach – asistentkach po materske. A kdyz si vypomenu, jakz chaos bzlo v tech tabakovzch vecech…

   Ale hlavne, jak se ukazalo, EMA nehodla dat Rusku obdobne vyjimky, jako zapadnim firmam, takze bylo uplne jedno, co a kdy predlozi. Navic si myslim, ze kseftu maji dost, a kdyz EU nechce?

   • Petře, já se pořád snažím pochopit, co myslíš tím, že EMEA nedá Rusku obdobné výjimky jako západním firmám. Zcela upřímně netuším o čem je řeč, netrollím. Prosím, jestli máš nějaký odkaz, dej mi ho. Já jsem nic takového nezachytil, ale je pravda, že to nesleduju na plný úvazek.

 3. Mě na celém tom krásném novém lesklém Sputniku vadí jiná věc. A to je chybějící klinické testování III fáze. Podle jasného protokolu, s jasnými výsledky a nejlépe v různých zemích. Ostatní touto cestou šli, rusáci si myslí, že to spytlíkují nějak bokem a ukřičí.
  Ono ani to testování není samospásné – i testovaná vakcína může v masovém nasazení vykázat neočekávané nežádoucí účinky – teď zrovna diskuze o vakcíně od Astry, že.
  Ale nevyzkoušet to vůbec a spoléhat, že to nějak dopadne, jen proto, abychom si mohli na krabičku napsat PRVNÍ, to už by mělo být z principu diskvalifikační.

  • Omastili to vsichni, rusove vic. Koneckoncu, navzdory klinickemu testovani zenecy, i one treti fazi je field experience dost tristni, jak uvadel skimic… Nebyl cas udelat to poradne.

   Vicmene vsichni omastili pravidla, ktera byla zavedena kvuli Thalomidu. Souhlasim, ze Rusove vice. Z meho pohledu si nenecham pichnout nic z toho, nejsem morce. YMMV.

  • A diskvalifikacni? Jeste jednou, vsem jde o kseft a myslim, ze jej Rusove udelali dost, i diky dobre myslence prodavat vyrobni postup, ne produkt. Nebot podle mne tento kseft bude podobne kratkodechy, jako vakcina proti ptaci chripce.

   • Mně přijde, že ty kontrakty na vlastní výrobu jsou i pojistka proti případným sankcím na nějakou složku, kterou musí pro výrobu kupovat… aby pak Rusové nemuseli platit penále, že nejsou schopni dodávat…
    Ale jinak mi to taky přijde jeden za 18, druhý za dvacet bez dvou.

    • Ja mam vice businessovy pohled a vidim v tom snahu vytriskat co nejvice rychle, nebot kseft rychle vyschne.
     Na dlouhem trhu se snazis prodavat vyrobky, ne masiny, na kterych se vyrabi… U kratkeho naopak.

     ALe vubec netvrdim, ze nemas pravdu…

     • Licence a transfer technologie je ve farmacii běžný postup, to nevymysleli nic nového.
      A je dobře, že jdou touto cestou.

  • Mea culpa, máš pravdu, už to dokončili. Omlouvám se za zavádějící příspěvky – mi šlo o to, že to začali pouštět do lidí dřív, než ty testy vůbec rozběhli, jen proto, aby mohli vykládat, jak jsou první.
   To by mělo být úplně mimo diskuzi v civilizovaném světě.
   Vzpomeň třeba, jak skončila vakcína Sanofi – testy jim nevyšly, tak to zabalili a radši budou vyrábět pro konkurenci.
   A kdyby do pustili do pacientů dřív.. ?

   • Jo, mrkni nize. Snazil jsme se shrnout, proc to vnimam jak to vnimam. Jinak ten clanek v lancetu je 5 tydnu stary…

   • Jinak to, ze v Rusku je afinita k riziku vetsi naprosty souihlas, viz Gagarin… Jsou proste ochotni kvuli prestiyi a kseft vice riskovat, ale proc je kvuli tomu absolutner diskvalifikovat?
    Riskovali sve lidi, ne nase…

   • Proste laicky mi prijde zvlastni, ze vakcinu meli prvni, ockuje se tim nekolik mesicu a EU jen nyni zacina schvalovat s tim, ze vubec netusi, jak dlouho to potrva. Mozna je pod tim nejaky sakra dobry expertnmi duvod, nebo Rusove se z nejakych zahadnych duvodu snazi zpomalit schvalovani sve vakciny…
    Ale tak nejak si myslim, ze obvykle se deji veci obvykle a EU si chrani svuj trh.

     • No, tak u nas jsme to zvladli za posledni rok trikrat, Blatneho jen proto ne, ze uz to nikdo nechce.

 4. Hansi, pojdme si v tom udelat poradek, nebot i sameho mne to zacina zajimat, ac to bylo ze zacatku okrajove:
  1-shodneme se, ze VSECHNY vakciny dostaly schvaleni nestandardne?
  2-je pravdou, ze i u SPutniku V probehla 3. faze klinickzch testu na vzorku 20 tisic osob?
  3-zde ERU tvrdi, ze schvalovani probehne v souladu s evropskzmi standardz a blabla. Vyhledme k bodu 1 to vnimam jako znevyhodneni Sputnik
  https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/neschvalujte-sputnik-v-k-nouzovemu-pouziti-vyzyva-ema-staty-eu-40353217

  A klidne mi v tom udelej jasno, jsem amater, ne profik a jak rikam, bylo to pro mne dost okrajove tema. Jen mi je divne. ze 48 statu picha neco, o cem pises, ze je uplne spatne a jsi rad, ze to neni u nas.

  • Ve stručnosti
   Všechny ostatní vakcíny byly schváleny ve zrychlené proceduře, to je nestandardní ve smyslu přednosti před jinými čekateli atp ale nikoli ve smyslu, že by nemusely být dodrženy kvalitativní standarty. Mimo jiné agentura vyšla firmám vstříc tou procedurou postupného hodnocení, kdy firmy dodávaly části dossieru postupně a agentura je postupně hodnotila. Největší zdržení bylo u klinických testů, na ty se čekalo, ale mezitím už agentura prošla ostatní věci – formulaci, testovací metody, výrobní postup, prekliniku, bezpečnost atp. Jakmile byly výsledky kliniky, byly už vyhodnoceny jen ty, a bylo hotovo. V tomto byl postup zrychlený, běžně se podává a hodnotí vše najednou.

   • Je takto zrychlena procedura stejne bezpecna, jako nezrychlena? Tj. znamena to, ze jsme doposud meli proceduru krajne neefektivni (2-5 let misto nynejsich nekolika mesicu?)

   • Ke klinickým testům Sputniku – jo, máš pravdu, už to dokončili.
    Nic jim tedy nebrání to nechat posoudit a registraci dostat.
    EMEA nemůže tvrdit nic jiného, než že schvalování proběhne podle platných standartů.
    To ale neznamená, že jim nevyjdou vstříc se zkrácenou procedurou. Ovšem pokud opravdu poslali komplet papíry minulý týden, a tak to z venku vypadá, tak to prostě nebude hotové za měsíc. Mohli jít stejnou cestou jako ostatní, dneska by byli pár týdnů od vydání rozhodnutí.

    • A ted kriticka otazka, jak spravne pises, “zvonku to tak vypada”. Ackoliv testy maji minimalne 5 tydnu… Napadaji mne tri varianty?

     – nejaky genialni Putinuv plan, jenz je tak genialni, ze mne vubec nenapada, o cem by mel byt
     – nemaji zajem o kseft (nemusi byt takova blbost, v Asii maji kseft az az a EU je velka konkurence a jasny odpor k nakupu z Ruska, proc to honit)
     – blokovala to EU

     A to se asi nikdy nedozvime

    • Co je zajimave je, ze se jevi, ze ten zkraceny postup nezacali. Co jim branilo postupovat stejne jako ostatni, tj. zacit a klinicke testy dodat pred tim mesicem, kdy je meli?

     Ale zde uz absolutne nemame sanci zjistit, co se stalo.

 5. Kazdopadne konstruktivni diskuse, diky – ac je zaver bohuzel klasicky, “nemame dost informaci”.

 6. Ani ve zrychleném postupu to není tak, že si posuzovatel řekne – hele to není čas zkoumat, na to peču, to nějak dopadne.. Ty kvalitativní požadavky tam jsou naprosto stejné. Výhoda je v přednostech před jinými žadateli, v organizačních věcech, v postupném posuzování.
  Navíc u těchhle vakcín se, oproti jiným novým molekulám, dosahuje úspory v čase tím, že se nevyvíjejí zcela od počátku ale laicky řečeno se roubují na existující ‘štěpy’. Takže už existuje spousta použitelných dat, která lze použít.

  • No, to netvrdim, ale jevi se, ze vse potrebne uz maji minimalne 5 tydnu (nemluve o tom, ze jiste spoustu veci k tomu, aby se schvalovani zacalo, meli uz davneji a alespon teoreticky mohli uz jet tou zrychlenou procedurou s tim, ze dalsi veci budou dodavat prubezne). Ale schvalovani zacalo vcera. Neprijde Ti to divne?
   A jak pisi, neni mi jasne, kdo a jakou hru hraje. Ale divne to je.

   • Divné – to ani ne.
    Úřad koná na základě žádosti. Tu dostal minulý týden, tak začal konat.
    Gamaleja už pro tu vakcínu dříve žádala scientific advice, tzn byla s agenturou ve formálním ale i personálním kontaktu. Vůbec nic jim nebránilo navrhnout zrychlenou proceduru a agentura by jim vyhověla.
    Opakoval bych se, ale na mě to fakt působí tak, že si nejsou jistí, jestli ten jejich dossier je na úrovni, že má šanci projít a tak se dopředu snaží mlžit, dupat a zkoušet různá boční vrátka a okliky.
    Uvidíme.
    Budu zvědavý na další vývoj.

    • Je to urcite velmi validni teorie, na druhou stranu – jestli maji klinicke vysledky 5 tydnu, a to na urovni 92 procent (coz je podle mne pekne cislo), cim si nebyli jisti?

     Muze byt jejich nejistota, muze byt, ze se obavali obstrukci, muze byt, ze nemeli zajem.

     Vic k tomu asi nevymyslim.

     • To ale není jen o finálním procentu úspěšnosti. To by ten dossier byl fakt na pět stránek.
      Posuzuje se kompletně celý vývoj, těch požadavků je velmi mnoho – směrnice jsou jasné a zřejmé a firmám předem dostupné.
      Prostor pro libovůli EMEA je nulový, či téměř nulový. Pokud dossier odpovídá směrnici, je schválen. Jestli žádá rus nebo nerus. Fakt nehledejme křivdu na chudáčkovi.

     • Posuzuji produkt podle meritelnych KPI, coz mi u vakciny prijde ucinnost a vedlejsi ucinky. Urcite nehledam krivdu, proste srovnavam produkty dle meritelnych kriterii.

      Mozna prilis zjednodusuji.

    • Napriklad Naschval jsem si nasel, ze ta Zeneca – ktera z medii vypada nejhure – ma efektivitu 82 procent a nezadouci ucinky > 1/10. Nic moc, abych tak rekl. A dostala to. Nevypada na supertvrda kriteria… 🙂

 7. 2 Petr Kunetka ad 350 – no, já to zažil u několika profesorů… Pravda, poněkud zkostnatělých… Ty normální mě obvykle zdravili Hi…
  Jenže to jsem se tehdá dostal na akci – Sir Richard, Sir Charles, Sir Robert atd., prostě – kam flusneš, samej rytíř… Nebo řitíř?

   • No, tak pise to cesky novinar, ktery tam 10 let zije. Muze samozrejme lhat a ve skutecnosti se tam vali mrtvoly u silnic a davy nakazenych oblehaji ordinace strezene Spetznatz… 🙂

    • Petře
     už jsem to psal někdy ráno či včera. Všechny mé kontakty včetně těch rusek mluví stejně jako ten novinář. V Rusku to už neřešej, všechno je otevřený, nakažení klesaj, staří si dávaj bacha protože vědí že na to můžou umřít. O vakcinaci není zájem.

     • JJ, proste ten pristup, o kterem jsem mluvil ja – Covid je zde navzdy, vlada nas nezachrani, musime se naucit s nim zit.

     • Co je tedy pravda – maj dokonale utěsněné hranice protože neprovozují dovoz muslimů a černochů, takže nemaj nové vlny. Po příletu důsledná karanténa jako třeba v Kanadě ve vládním zařízení nebo k tomu vyčleněném a hlídaném hotelu.

     • Jendo z mala opatreni vladni urovne, ktere mi dava smysl.

 8. 2 quivis – v novinách – jakýchkoli – máme zprávy trojího druhu: Pravdivé, pravděpodobné a nepravdivé…
  Pravdivá zpráva bývá datum – aspoň občas.
  Pravděpodobná je předpověď počasí.
  Nepravdivé jsou všechny ostatní…

 9. Jen takový dodatek, z médií: Nejdéle EMA schvalovala AstraZenecu, cca 4 měsíce. “Znevýhodněný” Sputnik nestihla za týden. 😛

  • Je tam ale treba poznamka, ze v srpnu vydali 17 scientific advices, takze rusove asi nejsou jedini blbci, co to potrebivali… Da se tam asi najit spousta informaci…

   • bacha – to že někdo žádá o scientific advice neznamená, že je blbec. To znamená, že si ověřuje postup.

 10. Ja to radeji vypichnu sem.

  Vubec se nebranim korekci a dovysvetleni, fakt tu nejsem jako bojovnik za ruskou vakcinu. Posledni platba od Putina mi prisla v prosinci, takze uz ne 😀 😀 😀

  Divam se na to jako clovek, ktery se vubec nevyzna v medicine, ale prece jen par veci ridil a rozhodoval. Jevi se mi podivne, ze produkt s uspesnosti 60 procent a chybovosti 1/10 je dobre a schvalen a pouzivame, zatimco produkt s uspesnosti 91,8 procenta a chybovosti 1/100 je strasne spatne.

  Netvrdim, ze jsem se v praxi s takovymi situacemi nepotkal a nemelo to logiku, ale v takovych pripadech se snazim prijit na koren veci. A zde proste porad nechapu.

  Je to jen zajem a snaha rozsirit si obzory, ne krvavy boj.

  • Jinak to rolling review jsem pochopil, ale nechapu, proc nezacalo. Rusove o nej nepozadali? Proc nepozadali? Nemeli klinicke studie? No ty na zacatku toho rolling review nemela ani Zeneca…

   To je neco, na co bych si obvykle privolal par lidi na poradu a nasaval, nebot ve vzduchu cicham nejake selhani.

   • Nezačalo, protože nepožádali.
    Proč nepožádali, nevíme a vědět nebudeme.
    Mohli mít nedostatečně zpracované i ostatní části dossieru, co já vím.
    Mohly jim chybět některé údaje z počátku výzkumu, z prekliniky, nedostatečně popsaná formulace, nevyšla jim stablilita, nespočítali správně chcíplé myši, neměli validaci metod, neměli papír od míchačky. Mohlo jim prostě a jasně chybět spoustu jiných údajů, které buďto chtěli doplnit.
    A nebo, a to si myslím já, je doplnit ani nechtějí a chtějí to ukřičet.
    Vím, že to vypadá jako moje utkvělá představa, ale nedokážu se jí zbavit.

  • Z pohledu práva v kotlince (zákon o léku a navazující předpisy) by ovšem Tvá věta měla znít takto:
   produkt s uspesnosti 60 procent a chybovosti 1/10 je dobre a schvalen a pouzivame, zatimco produkt s NEZNÁMOU uspesnosti a chybovosti je strasne spatne a to pouze do té doby, dokud nebude posouzen v souladu s platnou legislativou

   • Ano, takhle mi to dava smysl. Ale zase, stat se mi to ve firme, co ridim, jdu dal – proc se produkt, ktery ma (zatim neprokazanou ale predbezne namerene) tyto parametry neni na trhu? To vyrobce NEMA zajem prevalcovat konkurenci? A jakmile se v tom montuje stat…

    Vracim se k tomu, co jsem napsal nahore. V principu jsou moznosti, neschopnost, nezajem nebo kriva hra. A bohuzel, z informaci nejsem schopen posoudit. Ano, je objektivne zrejme, ze rolling rerview nezacalo nez pred tydnem, ale z toho nic neplyne. Jestli dostali rusove zakulisni informaci, ze nemaji zadat dive… asi vite, co myslim.

    To, ze obvinuji EU je dano mymi zkusenostmi a biasem. Ale jsem ochoten pripustit, ze se mohu mylit a je to vina Ruska. Zkuste i Vy (hansi, AK) pripustit, ze dle Vasich zkusenosti a biasu obvinujete Rusko, ale muze byt vina u EU. Nic vic bych si od Vas netroufl… 🙂

    • Petře – já bych se hlavně vyhnul slovu vina. V čem spatřovat jakou vinu?
     Já ze své zkušenosti předpokládám, že se ruský institut domníval, že v tomto případě nebude muset projít standardní registrací. A doma ani nemusel. Nebo v rozvojových zemích. A v EU musí. A to je problém, páč na to zřejmě nebyl a možná ani teď není řádně připraven. Protože Uráááá, Vperjooood, My pjervyje.
     Takže je v situaci, kdy ti, kteří jeli podle pravidel, jsou před ním a on jim kouká na záda.
     Proto to zkouší přes své trojské koně prosadit šejdrem, přes jednotlivé státy.
     Že by dostal od EMEA zlovolné a svévolné doporučení ani to nezkoušet – to si fakt nepřipustím. A to mám s EMEA zkušenosti a nepatřím k jejich zarputilým obhájcům, spíše naopak. Ale toto ne.
     Ale znovu opakuji – já vůbec nepochybuji, že ta vakcína může být dobrá a účnná. Jen bych byl rád, aby to bylo řádně potvrzeno tak, jak je to po zkušenostech s thalidomidem v Evropě běžné.

     • Jak rikam, naprosto validni teorie. Jenze, ja ve sve praxi zazil situace, kdy bylo lepsi reseni vyblokovano z politickych duvodu.

      Jsem vyrazne vetsi cynik, nebot to, co si nepripoustis jsem jiz nekolikrat zazil (uznavam, ne ve farmacii). V logistice, IT, vyrobe… Zajem a administrativni obstrukce, aby smejd z vychodu (napriklad Visegrad) nenarusoval zvyklostri zapadu vyssi kvalitou a nizsi cenou je velmi, velmi silny a ma politicke kryti.

    • Vina EU je v mém případě vytčena před závorku. Tu automaticky předpokládám, korupce, byrokracie politika. Až potud jo.
     Jenže něco podobného předpokládám a zatím jsem nenarazil na nic, co by mi ten názor vyvracelo, i u Ruska. Jiné důvody, jiné provedení, stejná nebo i větší nedůvěryhodnost.
     Takže, pokud bych tyto obecné záležitosti měl vztáhnout na vakciny, tak, EMA je se schvalováním pomalejší, než srovnatelné instituce USA, GB, Izraele. Šel bych až tak daleko, že by EMA měla výsledky těhle srovnatelných institucí přejímat. Jak moc, to už je na mne laika příliš.
     Sputnik asi bude dobrá vakcina, kdyby s ní byl nějaký průser, nedokázali by to utajit ani Rusové (ač by se nejspíš snažili). Ale pokud to dodávají v nějakém množství i jinam, neutajilo by se to. Jenže použití vakcin a léčiv obecně má nějaká pravidla, ne zcela bezdůvodná. Mohu se domnívat, že by EMA měla postupovat rychleji (konec konců, zrovna Ty s použitím léku chceš počkat, takže mi ty dvě věci nějak nedávají logiku), ale nevidím jediný důvod, postupovat v případě Sputniku odlišně. Až (když) po pár měsících nebude schválen, klidně připustím, že postup EMA může být ovlivněn i politicky. Rusko neobviňuji. Prostě posuzuji, byť laicky, možnosti.

     • No, urcite bych neveril moznosti utajeni pruseru v 48 zemich, ze kterych spousta neni fanousky Ruska. Cisla z ruznych zemi konsistentne dokladaji ta Ruska (kontroloval jsme treba Argentinu).

      Prijde mi zajimave, ze zde mame hruznou pandemii, kvuli ktere znicime spolecnost i ekonomiku, pravdepodobne nevratne, ale uhajime pravidla pro schvalovani vakcin (VSECH vakcin).

      A jinak to resim jako mentalni cviceni, nebot jak jsem uz napsal, nemam zajem o ZADNOU vakcinu.

     • Společnost vláda ničí, to jo. Vynechám úvahy o tom, zda nebo jak by to šlo jinak. Není to ani můj obor, takže nevím, každopádně se postup naší vlády (nechť je třikrát prokleta) neliší od postupů jiných srovnatelných vlád.
      Jenom hluboce pochybuji, že by to nějak změnil přístup ke Sputniku. Až (když) by byl dostupný ve významnějším množství, nebude už problém čím očkovat, ale jak očkovat co nejvíce lidí za den.
      Celá záležitost se mi jeví velmi ideologická.

     • Jisty rozdil by tam byl.

      Za a/ psychologicky – spousta lidi touzi po jakekoliv vakcine, takze vyjadreni o tom, ze my vakcinu ne a ne jsou velmi nestastna (obzvlaste ve svetle toho, nektere okolni staty jo)
      b/ sireni zastavi, kdyz promoreni+proockovani dosahne jiste urovne. Tj. kazdy, kdo se stihne proockovat se nemusi promorit. I kdzbz prislo jen 1000 vakcin, je to tisic lidi, co se nemusi promorit.

      Neznicili jsme prave spolecnost a ekonomiku proto, ze zachranujeme zivoty? Ale pravidla pro schvaleni leciv jsme uhajili. Hura!

 11. A jeste jedna vec, muj krajni odpor vuci EU, ktery presahuje odpor vuci Putinovi neni dano mym zalibenim v slovansky muzne rysy Putina proti te germanske skebli Leyenove, ale v tom, ze vlada, co okrada mne je mi odpornejsi, nez vlada, co okrada nekoho jineho 🙂

  • Žer viry mutují, to je celkem známá věc. Nedávno jsem někde četl i zpochybnění zrovna tohohle hybridu, ale to už bych si musel dělat archlív nebo moc hledat.
   Ovšem, chce-li se někdo oběsit, je to zcela na jeho úsudku.

   • Mysleno, ze jestli budeme drzet lockdown a vyvijet nove a nove vakciny, nez se objevi a vzhladi vsechny mutace, tak je lepsi se obesit hned.

    • Lockdownu se Bureš a vláda jeho hnutí vyhýbali dokud to šlo, možná ještě i o chvíli déle. I na podzim spustili opatření spíše později, než dříve. Takže IMHO lockdown zruší jak to jen půjde, už z důvodu popularity a blížících se voleb.
     Věšet se nehodlám, ale pokud někdo jo, jeho věc, pokud by psychiatr nepomohl.

     • Lockdown je blbost, melo se decentraliyovat. Primarni chzba bzla, ze se nezacalo decentralizovane haseni ohnisk.

      Napriklad na prelomu cervence se mely zavrit Nosovice, kde sirili ve velkem agenturni otroci.

      Ne lockdown CR, ale hasit ohnisko. Ale to by majitele rvali, ze… Radeji sejmeme pulku sektoru sluzeb, ti jsou mali a nervou.

     • Hanlonova břitva …
      Nebo máš dojem, že ta vláda a její členové i členky jsou chytří, ale zlumpačení?
      Se zlumpačením jsem si jist, s chytrostí ne.

     • V tomto pripade proste nemeli koule. Chztnou se s Hyundaiem? No tak…

     • Duveruji cislum, ktere prezentuji zeme, ktere Sputnik pouzivaji. Asi bych to nenazyval duverou v Rusko.

  • Chřipka také mutuje a to daleko častěji. Jednou za rok, maximálně za dva je vakcínu proti chřipce třeba změnit. Jaká mutace přijde se zdá být spíše sázku do loterie. Někdy se trefí.
   Mrzí mě, že se nemohu zúčastnit vaší až odborné debaty o tom, kdo, co, kdy, jak – jsem v ohledu obchodu a práva, zvláště pak mezinárodního, naprostý neználek.

   Ale našel jsem vám odkaz, kde jsou porovnány jednotlivé vakcíny pomocí mnohých parametrů. Jestli je to správně nemám jak zjistit.

   • Jediný, kdo se zde může nárokovat titul odborníka, je hans. Já se do toho snažím namontovat pohled, který bych na to vrhal, kdybych to řídil (ale bez jakékoliv znalosti branže). Nejsem expert na vše, ač se tak někdy jevím 😀

    V zásadě jde o to, že narozdíl od hanse a AK čuchám ze strany EU nekalou hru, neboť jsem ji několikrát zažil v branžích kde se pohybuji. Ale je to jen po čichu, není sebemenší důkaz a stejně tak může platit, že je to ruský papírový bordel.

    Prezentace na webu hezká, chtělo by to ještě přidat pravděpodobnost vedlejších následků (ta 1/10 u Zenecy je strašně moc a proto ji začínají blokovat).

    • Na rozdíl od AK ne, i já mám k EU hlubokou nedůvěru. Neprojevuje se však tím, že bych měl důvěru k Rusku. V případě Ruska je má nedůvěra mnohem letitější a osobnější,

     • Mas pocit, ze projevuji nejakou enormni duveru v Rusko?

     • Trochu to tím dojmem působí, ale pochopitelně dojem může klamat. Ne enormní, ale vůbec nějakou. Já skoro žádnou. S EU mi to po stránce důvěryhodnosti vyjde prakticky nastejno, jen se to jinak projevuje.

     • Duveruji cislum, ktere prezentuji zeme, ktere Sputnik pouzivaji. Asi bych to nenazyval duverou v Rusko.

   • Petře – odborník na vakciny fakt nejsem, nanejvýš člověk, který se pohybuje ve farmaceutickém průmyslu od poslední dekády minulého století.
    Tudíž znám principy fungování odvětví, regulace, postupy ve výzkumu a vývoji, řízení jakosti, výrobě, prodeji, distribuci.
    K detailům jednotlivých vakcín se těžko můžu vyjadřovat – snad jen že ten článek na první dobrou vypadá celkem slušně.

 12. Petře, Karle – teď to nejdůležitější – Karle, až pojedeš do toho Hannoveru, dej vědět, možná bychom se mohli někde na chvíli sčuchnout.
  A s Petrem si to pivo dáme u Vodičky, až to půjde.
  Dobrou

  • Jo, Vodička – už dlouho není. Místo hospody kdovíco.
   Ale vědět dám (pokud nezapomenu). Ono je to přece jenom pár kilometrů, takže ač obvykle jezdím po ose, možná budu hledat možnost tam auto dotáhnout na couráku. Takže není zdaleka jisté, že pojedu, stejně tak, zda se akce bude konat a bude Čechům přístupná. Mail na Tebe nemám.

 13. Ahoj. Poznámka ke schvalování vakcín/léčiv. Víc než 20 let jsem pracoval v chemické firmě a obchodoval její klíčový produkt, směřující převážně do pharma průmyslu na celém světě. Tudíž jsem se intenzivně zajímal o problémy zákazníků, schvalovací procedury, dossiery, fáze schvalování atd. Můžu jen potvrdit, že vše, co tvrdí hans haase odpovídá mým zkušenostem. Krátce -hans haase je v oboru pharma průmyslu důvěryhodný zdroj.

  • S tim naprosto souhlasim, jen se s ohledem na zkusenosti ze zakulisnich a spinavzch her v mych branzich ptam, zda muzeme s jistotou rici, ze se zde takova hra nehraje.

 14. Viry mutují, a snad jsem se to tu snažila i vyčíslit, podle stránky nextstrain nebo jak se to jmenuje.
  S tou byrokracií kolem vakcín, docela by mne zajímalo, jak dopadlo jednání AstraZeneca a Gamaleja – na podzim se snad chtěli na něčem domluvit, ale pak už bylo ticho po pěšině.
  A Jižní Koreu rozhodně za rozvojovou neb zaostalou zemi nepovažuji (ale nejsem objektivní, Hundíkem jezdím už sedm let a je to moje milé autínko) 🙂 Dtto Maďarsko, teď Itálie, Srbsko, Izrael.
  A možná teď budu hnusná… účinnnost těch adenovirových vakcín taky může záviset na tom, zda už očkovaný jedinec nemá vytvořené po předchozí infekci protilátky proti danému vektoru (u Sputniku lidské Ad26 a Ad5 – tu kombinaci někteří považují za vemi chytrý design, Johnson má myslím Ad26, čínská Ad5, AstraZ má šimpanzí). No… pokud nějaká lidská populace žije v blízkosti zvířat, mohou mít tito lidé detekovány protilátky na zvířeci viry (někde jsem to četla v souvislosti s netopýřími koronaviry). Takže je dost možné, že v zemích, kde žijí ještě stále divoce šimpanzové (a možná i jiní primáti), může být AstraZ méně účinná… ?
  Mně vlastně ta biologická podstata zajímá nejvíc… ale taky to nemůžu sledovat na plný úvazek, živí mne něco jiného.

   • K EU:
    Nejsem obchodník. Byl jsem jenom párkrát zákazník, který měl nějaké státní peníze utratit co nejefektivněji.
    Ale jen tak nasávám atmosféru prohlášení jedné i druhých stran a k EU mě taky u mě panuje nedůvěra. Velká. Ty věci nejdou přirozeně. Vidím tam nějaké prachy bokem. Podrobněji to bohužel nevidím. A nevím, zda to někdy někdo rozmotá. Šlachta to nejspíš nebude. [;>))
    ====
    On to není jen problém vakcín, ale mnoha jiných věcí. EU se snaží “úředně” o dominanci nad menšími státy. Tedy Německo a trochu i Francie.

 15. Někde jsem postřehl, že Rusové už před drahnou dobou předali podklady ke schválení snad sesterské agentuře (HMA?), která zastřešuje i země mimo EU – Island, Švýcarsko, Norsko… Což by z obchodního hlediska dávalo smysl. A že je pak přesměrovali na EMA, i když v jiných případech si to tyhle agentury navzájem předají samy. Ale skutečně jsem to jen někde zachytil a nevěnoval tomu velkou pozornost, je to sakra daleko od mého oboru.

  • Ahoj Foundry.
   Já jsem za svou kariéru neslyšel o žádné sesterské agentuře k EMEA, která by zastřešovala i přidružené státy a která by jí předávala žádosti, pokud se někdo ‘splete’ a pošle jí je. V rámci EHS jsou procedury do určité míry harmonizované, to jo, ale že by existovala nějaká nad-EMEA pro EHS, o tom nic nevím.
   Ta zkratka HMA by mohla být malinko zavádějící, proto si dovolím vysvětlení. To je spolek (network) národních agentur v rámci EU a přidružených států – jako třeba náš SUKL, německý BFarm, atp. Je to platforma, není to agentura nebo úřad. Žádosti k nim se nepodávají, nic jako možnost podat k nim žádost neexistuje, nikoho v oboru by to ani nenapadlo. Ani šéfa regulatory v institutu Gamaleja.
   Že to rusáci použili jako argument svědčí pro mou verzi ideologického mlžení. Pro ně typické.

   • A je to tak jak píšeš. Co jsem slyšel od “mých” rusáků, Putin se snaží o něco jako Johnson v rámci Brexitu, či Trump předtím. Nejednat přímo s EU ale s jednotlivými státy. Proto to adresovali HMA (Která by to mohla příslušné EMA předat a která teoreticky má větší dosah než EMA ale nesmí nic schvalovat. To nicméně můžou lokálně všechny ty bodies co HMA sdružuje.)

    • Ale oni vědí, vědí, vědí, vědí, vědí a já nevím, kolikrát to ještě zopakovat, že přes HMA to udělat nelze vůbec a přes harmonizovanou proceduru v jednotlivých státech v případě vakcín taky ne.
     Že jediná cesta pro vakcínu je přes centralizovanou proceduru.
     Vědí to.
     Pokud zkoušeli cokoli jiného, nebylo to z důvodu urychlení celé záležitosti.
     Proto dupou nohama a sdělují ruskou pravdu na všechny strany.

 16. Ohledně “nekorupčního” prostředí v EU bych jen připomněl Treuhand a DDR. Proti tomu byly u nás devadesátky selanka a Babiš trapnej podomní obchodníček. O jihozápadním křídle si snad nedělá iluze nikdo.

 17. Dobré ráno vespolek,

  mně stačí, když vidím co EU provozuje v mém oboru, a nedůvěru to budí značnou. Skoro bych řekla – zlaté RVHP. Naší vládě se důvěřovat nedá tuplem. V Rusku jsem nebyla, jsem odkázána jen na zprávy tam žijících či pracujících – jenže většinou tito srovnávají, když někdo nadává na naše podmínky, a to pak nutně vychází pozitivněji pro RF. IMHO je patrný rozdíl mezi uvažováním ruským a anglosaským… Ale nějakou extra důvěru to nezakládá; spíš mne štve, že naše strana na RF svádí snad i když prší málo nebo moc, a to tak stupidním způsobem, že z nás dělá blbce. Ale jinak – jako dávný fanoušek seriálu Akta X – Trust No One, Government denies Kowledge, The Truth Is Out There…… Jo, a v kanclu mám i plakát s létajícícm talířem “I want to believe”, ale to je recese 🙂

  PetřeK, tak Texas ? Dostals nabídku od Muska 😀 ?

 18. Foundry,
  ad jiný úřad, taky se mi něco takového vybavuje, ale myslím, že to bylo ve zpravodajském Sputniku a tak jsem to nějak pustila ze zřetele… nepídila jsem se po zdroji.
  A ještě jedna úvaha – v době, kdy se vakcíny o sto šest finišovaly a pomalu začínaly registrace, probíhal i ten cirkus kolem Navalného. V jehož závěru Lavrov řečí diplomatickou, ale jasnou sdělil, že EU už pro ně není partner, a že raději budou jednat s jednotlivými státy (viz poněkud trapnná a zcela samostatná cesta španělského EUředníka do Moskvy, kde se s ním pochopitelně nikdo nebavil). Takže… současné lavírování kolem registrace u EMA a naopak celkem rostoucí registrace v národních státech tomu odpovídají… taky hezký test, kdo je ještě suverénní stát s fungujícím SÚKL a kdo raději spoléhá na EU věrchušku…

 19. Dobré zas ráno… 2 Matzurka ad 376 – to by odpovídalo… A všimni si, že ti největší rusobijci jsou nedávní svazáci, kteří prosazovali “Se Sovětským Svazem na věčné časy!”
  A pak najednou otočili na čtyráku.
  Já jsem v Rusku byl… Párkrát. Svůj názor mám a ventilovat ho nehodlám. Jen připomínám, že Džugašvili byl Gruzínec, Bronštajn Žid, Brežněv Ukrajinec a ani Uljanov nebyl Rus – abych jmenoval ty největší hajzly. A za tyhle hajzly to dneska odsírají Rusáci.

 20. Ještě jeden pohled ke včerejší diskusi, který tam IMHO neproběhl.
  Pokud se s podivem konstatovalo, že Rusko neprojevovalo vůči EMA moc iniciativy ve věci schvalování, je možno zvážit, že schvalování Sputniku probíhalo s dalšími asi 40 státy jednotlivě. Předpokládám, že schvalování ve 40 státech si oboustranně vyžaduje dost velkou komunikační aktivitu, takže i s ohledem na to, co uvedla Matzurka o výroku Lavrova, neměli čas ani zájem to v EU urychlovat, ten kšeft ve 40 státech byl důležitější než se handrkovat s někým, kdo má odtažitý postoj.

  • No, pokud mám agenturu zastřešující bratru 500 milionů pacošů, tak se s ní budu bavit prioritně.
   Pokud teda nejsem rusák – too sexy to talk to EU gays…
   Kdyby chtěli prodávat a měli vakcínu vhodnou pro registraci v EU, už by prodávali, nebo byli týden-dva před zahájením prodeje. Vědí jak na, konzultovali to, zkušenosti mají. Jo, a navíc mě napadla jedna další věc – jestli to vůbec mají kde vyrábět. Na stránce institutu jsem nenašel, že by měl GMP certifikát a byl auditovaný. To jen tak na okraj, možná kolem toho bude další kolo mlžení a rusácké pravdy.
   Nechtějí prodávat, chtějí hrát ty svoje rusácké hry se svými rusáckými trojánky v jednotlivých zemích.
   Vše ostatní je balast.

 21. A ještě OT – k dnešnímu úvodníku na Neviditelné čubičce:
  Píše se tam, že: historické území, je po pádu osmanské říše v trvalém neklidu. A sem patří i historická území židovského národa, což podporujeme.
  IMHO do tohoto území patří i historické území Kurdů, což vůbec nepodporujeme.

 22. Přeji vám krásné ráno mutatis mutandis a děkuji za večerní ochytření z kterého jsem si odnesl zejména,
  1. že o politikách skrytých za vakcínami víme h…o
  2. že k nasávání je dobré svolat poradu (není dobré nasávat o samotě)

 23. JJ. diky za ranni doplneni. Jak jsem vecer shrnul, nezjistime to, ale nemam pocit, ze by primarnim problemem byl papirovy bordel Rusu. Ale jak rikam, jen pocit a co na pocitech vydiskutujeme.

  Jinak musim korigovat jeden muj vyrok, ze vlada likviduje spolecnost a ekonomiky. Jisty druh ekonomiky vlada podporuje. Ale snad by bylo lepsi, kdyby ne…

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/respiratory-z-ciny-byly-zlatou-zilou-kup-za-38-korun-cesku-prodej-za-150-146650

 24. Hansi, zeme, kde rusaci schvaleno maji, maji kus pres 1 mld obnyvatel. Mozna ze fakt o EU nemaji zajem.
  Ale debata se dostala do ciste spekulativni roviny.

  • Jen Mexiko, Pakistan a Egypt dela pul miliardy. Porad mi v te uvaze, ze Rusko neni schopno dodat to ci ono nehraje skutecnost, ze skoro padesat zemi zhodnotilo, ze ano, a do spousty z nich Rusko dodava.

   Samozrejme to neodpovida na otazku, proc v EU ne. Ale asi je chybou pracovat s predpokladem, ze nejsou schopni projit registraci nebo vyrobit a dodat.

   • Logickou odpovedi pro mne je nezajem, at jedne nebo druhe strany. A proc je tam ten nezajem prenecham spekulacim.

  • Z čehož 500 milionů je půlka – na jedno podání, jeden set papírů, jeden štempl..
   Ale jo, já nemíním vystupovat jako nějaký rusobijec a už vůbec ne jako obránce neoposkrvněné EU (to fakt ne).
   Mě se akorát nelíbí ten narativ, že Sputnik je odmínán z ideologických důvodů a žádných jiných, přičemž by mohl spasit svět. Je nepravdivý.
   Sputnik je podle toho, co se lze dočíst v tisku, slušná vakcína, srovnatelná se západními vakcínami, u které se výrobce v rámci urychlení vývoje rozhodl nepostupovat v souladu s požadavky platnými v civilizovaných zemích a kvůli tomu nyní naráží v procesu registrace v těchto zemích.
   A ještě jeden přípodotek k tom často zmiňovanému množství zemí, ve kterých mají registraci.
   Nechtěl bych být léčen mnohými z léků, které dostaly regisraci v Bangladéši.

   • A já zase naopak, ten narativ neprosazuji. Jen kontempluji nad tím, že jestliže sputnik je obstojná vakcína (narozdíl od sinopharmu, který vypadá draze a nic moc) a v EU je vakcíny naprosto zásadní nedostatek a dodavatelé mají skluzy… Proč ji tedy nebereme. Jako jednu z mnoha, ne jako magickou látku.

    Ačkoliv nemáme šanci zjistit realitu, prostě mám rád, když dedukcí vytvořím vysvětlení, které mi dává smysl. Za mne nejslušnější smysl dává to, co vykopnul skimic a já shrnul v 384.

    Ad Bangladéš souhlas, ale v seznamu jsou i dosti civilizované země. Navíc větśina toho, co pokládáme za civilizované země je v EU, což jsme zase na zaćátku 😀

    • Ale my ji přeci bereme jako jednu z mnoha.
     Hned, jakmile bude zaregistrovaná nebo dostane alespoň výjimku, může nabídnout cenu a začít dodávat.
     Jenže jim nevoní být jedním z mnoha.
     To je celý problém.

     • A jak pisi dole, vcelku jim rozumim 🙂 Maji moznost nechat nas si vyzrat ty embarga a tak. Nejednal bych jinak.

 25. Hmm,
  no třeba Rusům stojí těch 500 milionů pacošů za to, aby dodrbali EU soudržnost jednáním s jednotlivými státy (a není se co divit, pořád nějaké sankce, že)… jinak, nějaké výrobní kapacity asi mají, když vyvážejí kde všude. A když vidím, jak skvěle plní nasmlouvané kontrakty vůči EU západní firmy…

  • Jo, a kolik pacošů představují státy BRICS (nevím, zda je Sputnik už i v SA, Čína si dělá vakcíny sama, ale Brazílie ho dostala a Indie vyrábí…) ? Kdybychom sečetli populaci těch 40+ států, které mají Sputnik nasmlouvaný/licencovanou výrobu (vynecháme ty evropské), co je proti tomu nějaká EU…

 26. Tak jsem to cele promyslel a dava mi nejvice smysl skimicuv vhled. Rusove se rozhodli na slavnou EU kaslat a sli na uroven jednotlivych statu, nebot je to rychlejsi a pruznejsi. Ale strategie nebyla prilis uspesna, tak se vratili k EU.
  Zde nevidim nic, co teorii vytknout, a uz mne spekulace neba 🙂

  • A Matzurky, ktera tvrdi z jine strany to same, akorat vidi primarni duvod politicky, zatimco ja ekonomicky.

  • Ano, tak to asi bylo.
   Jenže už v té době věděli, že vackíny se schvalují centrální procedurou a že jít přes národní registrace není (obecně) průchodná volba.
   Šli vědomě do konfrontace, protože chtěli jít do konfrontace.
   Kdyby chtěli prodávat, udělali by to podle pravidel.
   Rusák nechce soutěžit podle pravidel, rusák chce vyhrávat.
   No.

   • No, hansi, musim se priznat, ze mam dost stejnou vlastnost.

    Nazveme to treba obsedantni touhou po vyhravani… Ale nikomu nevycitam opak – primo miluji soupere, kteri jdou do soteze a nemaji touhu vyhrat. Cim vice takovych, tim jsem spokojenejsi 😀

    Zde zjevne narazili, ale asi vzhledem k dalsi miliarde zakazniku, coz zjevne presahuje jejich kapúacity… o nic neprisli.

    Nejlepsi situace – kdyz vyhrajes,. tak vyhrajes tvrde a podle svych pravidel, kdyz prohrajes, zivacka a prodas hned vedle…

    • Ale notak 🙂
     Touhu vyhrávat máme všichni.
     Ale, a jsme opět u toho thalidomidu, ve farmacii prostě za těch padesát let platí nějaký velmí přísný kánon říkejme tomu třeba poctivosti v dosahování výsledků. Teď nutně nemyslím v prodeji a marketingu, tam bychom mohli dloooouho povídat – i když i oblast prodeje a marketingu ve farmacii je daleko čistší než v jiných branžích. Ale to jsem odbočil. Mluvím o poctivosti ve výzkumu, vývoji, řízení jakosti, výrobě. To nejsou fráze, to je žitá praxe. Kdo se nechce přizpůsobit, může prodávat v Bangladéši, ale ne v Bulharsku nebo Lucembursku.
     Tak to prostě je.
     Pochopili to Indové, už dávno, proto máš dnes obrovskou část tabletek na evropském trhu z Indie.
     Pokoušejí se to chápat Číňani, tam to ještě potrvá.
     Chápou to i Rusové. Normálně, běžně to chápou.
     Ovšem v připadě Sputniku se jedná o Urááá Mať Ródina rusáckou akci a tady jde veškerý (jejich) rozum stranou. Vyhrát, zvítězit, pobědíť za každou cenu, my jsme spasitelé míra.
     A tak to prostě nefunguje.

     • No, s tou cistotou prodeje… Ja dodavatele svych zakazniku nevozim na konference na Maltu 😀

      Vim, o cem mluvis, ale jak je videt, v tomto pripade si to zjevne mohli dovolit, nebot meli odbytiste i jinde. Ja v tom vnimam spise to, ze nam s chuti vratili ta nase embarga. Protoze mohli. Navic, jak je vidno, jde tak prodavat i na SLovensku, Madarsku a mozna v Italii 🙂

   • Tak nevím jak to bylo v Maďarsku, ale u nás o to žádal Zeman, Rusové nám to určitě NEVNUCOVALI, Hans se v té úvaze mýlí

    • Žádal Zeman, rusové nevunucovali 🙂
     Ale notak.
     A proč chce Zeman instalovat svého ministra umírání aby podepsal výjimku dřív, než bude rozhodnutí EMEA. Proč ho najednou vzbudili z hibernace?
     Protože, když bude rozhodnutí pozitivní, budou jedním z mnoho. Když bude negativní, bude téměř nemožné si vlastní výjimku vydat.
     Proto dědkouška oživili, vodky napít dali, pero v ruku vložili a mikrofon přistrčili.
     Či to snad vidíte jinak?

     • Kdo oživoval Orbána ?
      Já bych ty emoce z toho vynechala.

     • Ano, “Protože, když bude rozhodnutí pozitivní, budou jedním z mnoho.”
      Spíš mezi prvními, protože nebudem poníženě čekat na blahosklonné vyjádření EU (ostatně z které strany se vyhlašují sankce?)

     • Orbán si hraje svou hru. Chápu ho i když si myslím, že je na nejlepší cestě zatáhnout Maďary do průseru. On to třeba ještě ošéfuje, ale jednoho dne on nebude, ale Rusové v Maďarsku už rozlezlí zůstanou. Jako u nás.
      Vynechat emoce ve vztahu k Zemanovi je obtížné, ale máš pravdu.
      Měl bych se o to alespoň pokusit.

 27. Petře,
  spíš už konverguju k té ekonomice; ale s politikou je to dost provázané… A pořád zapomínáme na Čínu 🙂

 28. Bangladéšské léky bych asi taky nebrala,
  ale… vzhledem k tomu, jaké mají západní firmy skluz, co můžou chudší země očekávat ? I u WHO už si stěžují, že na ně vyspělejší svět s vakcínami dlabe. Tak proč neregistrovat Sputnik. Pro Rusy je to win-win, prodají, a ještě na ně bude vděčně vzpomínáno…

  • A i proto pro ne neni eu trh kriticky. Proc se honit s evropskou byrokracii a normami kvality (popichnu hanse, jejichz vysledek je vakcina s 1/10 vedlejsimi ucinky, ktera jiz zjevne pomaly mizi z trhu 😀 ), kdyz ve tretim svete je miliarda+ lidi, kteri nebudou prudit a jeste budou vdecni? A jeste pritom mohou kopnout EU do kotniku?

   Musim rici, ze sam nemyslim, ze bych na jejich miste konal zasadne jinak a proto jsem spokojen, ze jsme dospeli k teorii, ktera mi dava smysl.

   • Nepopíchneš.
    Vidím to podobně.
    Proto taky pěním, když slyším, že oni by chtěli a zlá EU jim to kazí.
    Nechtěli.
    Kdyby chtěli, už by tu byli.

    • Proto jsem neochotu vzdy uvadel jako jednu z moznych pricin.
     Tak, teorii mame hezkou, ja jsem s ni spokojen.

    • Otazkou je, zda jsme jim v situaci, kdy se – podle medii – CR stala covidovym peklem, kde se po ulicich povaluji mrtvoly, mezi nimiz se smutne portlouka par prezivsich }mam rad post-apo sceny), nemeli ustoupit 😀

     A vazneji, jestli neco dokonale ukazuje, ze Covid hysterie je hysterie, je to prave tohle. Kdyby byla situace fakt extra vazna, tak kasleme na predpisy a dustojnost a zebrame o vakciny i u tech rusu a cinanu, predpisy-nepredpisy.

     Dokud se tak nedeje, je jasne, ze situace vazna neni.

 29. Za posledni dva tydny jsem sel do konfrontace s mestskou policii dvakrat a s Ceskou Sporitelnou. Mam jedno vitezstvi, jednu remizu a na posledni vysledek cekam.

 30. Mńo, tak taky vyhrávám rád ale baví mě i ta hra samotná. Jinak bych to nedělal, protože se k smrti rád bavím. A dělat (i za slušné paníxe) od rána do večera něco co mě nebaví mě prostě nebaví 🙂
  Náš doyen říkával – když vyhráváš velmi často – může to být i tím, že si nevybíráš důstojného soupeře.

  • No, v mezinarodnim obchode zas tak moc velky vyber souperu nemas, dokud nezacneme s kolonizaci planet 😀

 31. Telefon kolegy
  “- hele, skimici, dneska v poledne zavíráme.”
  říkám: “no čekal jsem to od té doby co Ti to svěřili, ale proč nenecháš projet celý týden ?”
  “brk škrk, nepublikovatelné výrazy …. testování kovidu přece. Jinak nebudeš moct příští týden nahoru”
  říkám mu, “no já tam fakt nepotřebuju a když něco budeš potřebovat Ty, tak mi to doneseš na vrátnici a nebo příjdeš na kafe”
  …. zahlcená linka různými zvuky.
  “Tak hezkej víkend skimici”
  “I Tobě” 🙂

 32. Vy si z těch embarg na rusko děláte srandu, ale těsně před tím než to vypuklo, jsem cosi nakupoval v Moskvě v potravinách a všimnul jsem si přepravky s křenem.
  Koukám, nad tím velkým písmem. Delikatesa – dovoz z Izraele.
  Upustil jsem košík, rozřehnil jsem se na celé kolo a křičím na svého ruzsáka.
  “To si děláš KOOOZYYYY” 🙂

  Dovážet do Ruska křen je totiž neklamná známka vrcholící vlny dekadence.
  “Budete za chvíli dovážet i vodku a zelí”
  Smutně pokynul k příslušným regálům.
  Po pěti letech je to teď samozřejmě zcela jinak a rusáci jsou potravinově opět soběstační. Ale bez našich sankcí by se k tomu možná neodhodlali.

  • Rekl bych, ze nem by take neuskodilo nejake to embargo. Jsem ten posledni, kdo by mluvil o autarkii, ale kdyz mi kolega z Floridy posle fotku sklenice zavarovanych hrusek, natrhanych v brazilii a zaflaskovanych v Barme (omluva, Myanmaru) tak si rikam, ze neco je divne.

  • Jo.
   Tady v jižním Šlesvicku (pokus o geografický špílec) jsou místní specialitou malí krabi ze Severního moře. Echt lokální specialita.
   Ti krabíci velikosti nehtu jsou vyloveni, odvezeni do Maroka k oloupání a opět přivezeni.
   Takže sedíte takhle třeba v přístavu Husum, koukáte na ty rybářské lodě a jíte místní kraby. Kteří ale, na rozdíl od vás, byli předevčírem na výletě na Saharu..

   • Vicemene jsme rusum pomohli odbourat nektere tyto logisticke nesmysly, dane tim, ze cena mezinarodni prepravy byla stlacena nesmyslne nizko (marze a kapitalove vynose jsou v logistice naprosto zoufale. Logisticke firmy jsou zadluzene a stezi vydelaji na odpisy. Ale ona to krize procisti a spousta firem se bude divit vývoji svých logistických nakladu).

    • Od těch v RF žijících to slyším podobně.
     Ovšem když tu někdo začne v ČR mluvit o soběstačnosti, je oheň na střeše… ano, sankce na nás, to by se vidělo 🙂 !

     A ještě přípodotek – to převážení sem a tam je pro matku přírodu taky pěkný záhul – omezit tohle,. hned by se lépe dýchalo. A při tom courání se taky pak není co divit, že se epidemie šíří všemi směry.

     • Vyckej casu a duveruj v trh. Jsem dost presvedceny, ze nas ceka par kolapsu logistickych firem a dost vyrazny narust cen.

      Koneckoncu hlavnim duvodem, proc se vozi, jsou vlady. Nebyt toho, nebylo by moc co vozit.

  • AeroKarle, já osobně bych si tipl b) s tím, že a) je k tomu pro Miloše přijemný bonus.
   Vymočil se do mraveniště a teď spokojeně pozoruje hemžení s tím, že až Merkel podepíše s Rusy dohodu o Sputniku, bude se starej ještěr smát těm zásadovým zoufalcům do xichtu.

 33. Dobré dopoledne,

  ” primo miluji soupere, kteri jdou do soteze a nemaji touhu vyhrat. Cim vice takovych, tim jsem spokojenejsi”

  Proč by někdo chodil do soutěže, když nechce vyhrát?

   • Tak pokud jde o svět byznysu a praktiky obchodních soutěží, ten mi je naštěstí vzdálen, nevidím do toho a nijak mi to nechybí.

  • Nevim, ale potkavam jich dost. Je mi vzdalen umysl je kritizovat nebo jim do, nedej boze, vycitat 🙂

  • jsou firmy, které byly založeny proto, aby chodily do soutěží a nevyhrály. Pak jsou firmy, které chodí do soutěží co nevyhrají proto, aby vyhrály někde jinde nějakou jinou soutěž. Takhle to poslední dobou prostě chodí.

  • Ale napriklad, kdyz se podivas na zavody F1. tym Coloni odjezdil asi 5 sezon, a nikdy se nepriblizili ani jen sanci ziskat ani jen bod (a jedina sance na vitezstvi by byla, kdyby meteor sejmu zbylych 18 aut).
   Ze znamejsich, viz orel Eddie.

   Motivace jsou ruzne.

 34. Dnesni R je 0,9. Jen, abych se i dnes nezapomnel poplacat po ramenou 😀
  Nicmene, zpusobil jsme katastrofu. Vcera vecer jsem se vybral na prochazku zakazanym smerem, misto do mesta jsem vyrazil do poli, cimz jsem prekrocil hranice okresu Kolin bez bumazky a bez zakonneho duvodu. Vim to, ale nejak zvracene se mi nechtelo na prochazku do mesta. Sice jsem nikoho nepoitkal, ale pravidla jsou pravidla..

  A vidite dnes, okres Kolin je nejhorsim okresem. Za trest si po obede nedam doutnicek.

   • Ano, Potkal jsem totiz jednu pani na prochazce. Sice jsme sli kazdy po jine strane silnice, ale nikdo z nas nemel na ustech gral… Ech, co to taram, rousku.

    A vite, jaky je covid mrcha virus. V automobilce nebo zpracovani kurat nepreskoci ani za 8 hodin mezi sousednimi pozicemi na lince, a to ani kdyby meli o pauze sex v satne. Ale na ceste treti tridy mezi dvema vesnicemi klidne skoci padesat metru.

 35. OT: Pozvolna, avšak zřetelně nabývá Brave New World svých obrysů: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zakaz-vychazeni-muzum-po-18-hodine-navrhuje-britska-poslankyne-kvuli-pripadu-zmizele-zeny-40353771 Kontura po kontuře se postupně vykresluje, stále jasněji, resp. stále temněji.

  Totiž, kdopak vlastně jsou dnes muži? V multikulturním Londýně?

  A jestlipak tam někdo výše uvedenou otázku – jednu z mnoha se nabízejících – také vznese?

  • Tak ono, kdyz je zakazano rici, proc neni vecerny Londyn bezpecny… Jeste revoluce nepozira sve deti, ale konflikt zajmu je zrejmy.

 36. Ještě včera někdo povídal: Lék pro koně? No fůj!
  A dnes:
  Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že všichni poskytovatelé lékařské péče budou moci pacientům podávat lék ivermektin.

  • Inu, progress nezastavíš 🙂
   A takový vyléčený se pak může vrátit do pracovního procesu a bude dřít jako Nečasová.
   Teda vlastně jako kůň.

    • Vojak se stara, vojak ma 😀

     Kdybych mel cekat na ochranu zdravi a zivota na nasi vladu, to si to radeji hodim hned, abych z toho odstranil faktor nejistoty.

  • O isoprinosinu jsme se tuším bavili s Dušanem u jeho minulého článku, dával jsem tam tenkrát nějaký odkaz na pěkné shrnutí z Británie.
   U isoprinosinu je háček v tom že, podporuje tvorbu cytokinu.
   Což je většinou dobře.
   Ovšem u COVID 19 ne vždy, viz heslo cytokinová bouře.
   Bych to osobně, laicky, tipoval na plácnutí do vody a soustředil se na jiné postupy.
   Osobně se mi, z toho co se kde píše a co jsem schopen laicky vstřebat, zatím líbí podpůrná léčba inhalovanými kortikoidy a některé monoklonální protilátky.
   Ale možná klinická praxe do budoucna ukáže, že ten isoprinosin lze indikovat bezpečně a nějaký přínos má. Nevím.
   A umlčet profesora v české realitě moc nejde – možná umlkl sám?

   • Kdyz bude nejaky jiny klinicky postup, nebudu to smudlat doma a isoprosine pujde do kose (obrazne). Nicmene jeste pred tydnem to vypadalo, ze nase MZdr nehodla povolit zadne leky, tak plati, vojak se stara, vojak ma 🙂

 37. Paroubek dnes píše:
  Opozice dobře ví, že pokud vláda, řekněme do konce prázdnin, zajistí proočkování cca 70% českých občanů vakcínami proti koronaviru, vyhraje s velkou pravděpodobností volby do sněmovny.

  Takže zpomalení dodávek západních vakcin jde proti Babišovi

 38. Dobrý den, dámy a pánové,
  fascinovaně jsem přečetl diskusi na téma: ruské barbarské hordy. Jsem velmi potěšen, že po kaťuších, kalašnikovovi a T34 vymysleli v zemi, kde předevčírem znamená napřesrok, poprvé v dějinách něco kromě kanónu.

  Jakmile přečtu poznámku, že Zeman dostal příkaz z Moskvy (jak někde píše AeroKarel), tak na mě vždy padne marnost. Už chybí jen poznámka, že nás chce přimknout k Číně a Rusku. Tohle je opravdu nářez podle úplně všech pravidel.

  • A tak myslenka vnejsiho nepritele (nebo bozstva), ktery by nam sezral zradlo a sebral zenske a zabranime tomu tim, ze pulku sveho majetku odevzdame tomu, co zajisti, ze se tak nestane (modlitbou, ritualem, genialni mezinarodni politikou). neni zcela originalni, ale naprosto funkcni.

   Ja to preskocil, nebot nic konstruktivniho k tomu dodat neslo 🙂

   • Pro genderovou vyvazenost, samozrejme, zenskym by vzal chlapy, gayum take, lesbam zenske, asexualum hracky, nebinarnim uplne vse vcetne nabytku, zbytek si doplnte..

    • Dřív to bylo jednoduché. Si přišel do města začal rabovat, muže podřezal, ženy znásilnil, děti převychoval.
     Jo. Ale dneska? Co máš asi tak znásilňovat. To aby sis při těch sedmdesáti pohlavích najmul nejméně Blatného aby poradil co smí které pohlaví znásilňovat a které pohlaví je naopak znásilnitelní kompatibilním jakým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *