Resentimenty

Zuzana Chlumská

Tak ony resentimenty mohou být různé. Třeba taková zhrzená láska umí jednomu pěkně zatopit! Ještě horší jsou pak resentimenty historické, protože v tom bývá zapletena spousta lidí, každý má své důvody zhrzenosti, ponížení, či aspoň nechuti a s potěšením pak přikládá, každý své polénko, aby se ohýnek řádně rozhořel. Nekončívají dobře tyhle akce a historie praví, že lépe se jich vyvarovat, neb nezřídka to končí krví a mrtvolami.

 

Vývoj mezinárodní politiky, kolem Krymu a Ukrajiny pak zejména, vybudil resentimentů mnoho a v podstatě diskutují rozdělil na dva nesmiřitelné tábory – celkem zbytečně, jak v mnohých sporech bývá.

Nehledejme ideál, nenajdeme ho. I historie zná podlost králů, potměšilost šedých eminencí, licoměrnost knížat, zradu kohokoli kýmkoli. Takový Talleyrand např. by mohl vyprávět!

Z našich rodných třeba Přemysl Otakar první, který svou cit.: “proslulou sérií změn svého stranictví během těchto bojů získal postupně Přemysl potvrzení dědičného královského titulu nejen od obou válčících stran (1198 Filip Švábský a 1203 Ota IV. Brunšvický), ale v roce 1204 i od papeže Inocence III.“ Konec konců Zlatá bula sicilská je výsledkem právě jedné takové změny.

Nemusí se nám to líbit (a také povětšinou nelíbí), ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Vždycky tomu tak bylo a bohužel, pravděpodobně i bude.

 

A když už jsme v té historii, podívejme se, jací rivalové na „evropském bojišti“ hráli tu největší roli.

Tak především tu máme Svatou říši římskou, založenou Karlem Velikým v 10 století a posléze přejmenovanou na Svatou říši národa německého. Vždycky se snažila expandovat, odborně se tomu říká, že měla „nadnárodní ambice“! Vyjde to nastejno a zajisté, že se při tom dělo mnoho, nad čím bychom si odplivli.

Na wikipedii je taková hezká pohyblivá mapka, která názorně ukazuje, kudy se ty územní změny ubírali. http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e_%C5%99%C3%ADmsk%C3%A1

Zajímavé, že výboje východním směrem končily na hranicích dnešního Slovenska. Karpaty byly výbornou přírodní hranicí.

Dalším hráčem byla tu Kyjevská Rus, následována Moskevskou Rusí, ale krom obchodníků ji začala brát Evropa na vědomí až tak za Petra I. Rychle to ovšem dohnala a svoji roli v Evropě začala hrát už jako rozlehlá říše. A rozšiřovala se dál a dál, jak si mnozí z nás pamatují. Jeji „nadnárodní ambice“ byly také naprosto nepochybné.

Třetím hráčem do politického mariáše, byla pak Osmanská říše, která od 13. století až do r. 1922 znepokojovala Evropu i Rusko. Jak to všechno dohromady vypadalo je vidět např. zde:

http://www.youtube.com/watch?v=uxDyJ_6N-6A

Takže nic nového pod sluncem, jen ony řiše mají k sobě dnes podstatně blíž. A jsou poněkud, civilizovanější. Tedy trochu poněkud. Názvy říší se sice změnily, ale jejich „nadnárodní ambice“ zůstaly stejné. A my jsme najednou svědky událostí, které jsme si už nějak nedovedli představit.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

913 komentářů u „Resentimenty

 1. Prý se pŕedpokládä v odvolacím ŕízení podstatná redukce počtu trestů smrti a jejich zména na vězení.
  Uvidíme

 2. A je fakt otázka, kolik je mezi těmi odsouzenými nevinných.
  Řešení sylu ” Zabijte je všechny, pänbu ( v tomhle případě Allah) si to přebere mě nadšenîm nenaplňuje……

 3. Halladine, ono je to asi dost těžké.
  Když banda vlítne do vesnice, povraždí tam lidi, vyrabuje a zapálí kostel, tak dá rozum, že nevinnej tam nemá co dělat a pokud se chtěl “jenom kouknout”, tak je prostě vůl. A silně pochybuju, že tam nějakej takovej byl.

 4. A krom toho ta situace samotná už vyžadovala, aby někdo praštil do stolu a řekl: “Dost!” Tohle samozřejmě zarazí každého. Následně možno zmírnit, ale efektu bylo dosaženo.

 5. 846 Halladine, jakápak férovost, jakýpak proces. To jsou zdržující formality. Před popravou Ti přečtou, čeho ses dopustil. Možná. Těm desítkám milionů mrtvých v posledncích válkách nebylo čteno ani to.

  V maličkostech, když jde o osudy a životy jedinců jsme úzkostliví, když jde o osudy a životy milionů jsme velkorysí.

  Podstatou státu je zločin. Monopol státu je monopolem na zločin.

 6. OT: zájemcům o fotodokumentaci našeho putování po americkém západě mohu sdělit, že jsem konečně udělal výběr, seřadil do 40(!) alb, ke každému albu přičinil krátkou českou poznámku – abych okomentoval každou z těch stovek fotek po mně nemůžete chtít, to třeba až někdy někde jinde – uložil na rajče. Budete mít co dělat se tím prodrat. Snad vás to nezklame, tak jako mne nezklama Sony alfa 65 se objektivem Sigma 18-250, s nímž jsem to všechno nafotil.

  http://dneu.rajce.idnes.cz/?sort=date

 7. Jen si myslím, že by se měli psi pohanský obrátit na Vídeň, dneska by jim v jejím obsazení žádný Polák už nebránil.
  Polák ne, ale Brouk s Jirkou ppa by Vídeň bránili určitě usilovněji, než Stahremberg s Kaplířem dohromady. Tedy pokud by Jirka ppa nehlasoval nohama, samozřejmě…

 8. Dušane,
  díky za ty fotky, je to nádhera…. pro mne občas i trochu nostalgie :), v řadě míst se naše cestování překrývalo. NO snad mne to dokope k digitalizování naší fotodokumentace, i když poslední fotky (2002) už snad v digi máme 🙂

 9. Muhehehe!

  …ruský ministr obrany Sergej Šojgu … Ať vydal ministr jakkoli tajné rozkazy, ať je poslal jakkoli zašifrovaně, vždy se to provalilo. … A jak to nový ministr vyřešil? Starou dobrou bumážkou. Rozkazy k mimořádným cvičením si napíše sám rukou na papír a nechá je doručit osobně obyčejnými záklaďáky co se na místo dopraví běžnými civilními linkami. Papír v náprsní kapse nikdo neodposlechne, hacker se tam nevláme …
  (Macek)

 10. Dobré zas ráno – Dušane, moc prosím, oprav skázu na zkázu… Strašně to bije do očí… Jinak blahopřeju k nádherným fotkám…

 11. PeSi díky, to jsem přehlédl….červenám se. Možná je toho tam víc. Dělal jsem to po nocích. Dali mi nějaké nárazové prášky na tlak a cholesterol a spím ještě méně než obvykle. (já vím, to neomlouvá)

 12. 2 Rpuť – ad 845 – lze jen litovat, že nechytli ještě jednoho, aby to bylo takové hezky zaokrouhlené… Ale i tak je to slibný začátek – tak jen houšť!

 13. NoName, ten “duch armády” je pořád Atatuerkův (naštěstí). To by ji musel Erdogan kompletně rozpustit.

 14. No a jinak – já bych tomu zas tak velký význam nepřidával… Svět je možná v šoku, ale v hospodě na růžku jsou závažnější témata k diskusi. Jen by možná stálo za to poslat blahopřejný dopis do brusele za moudrou a prozíravou zahraniční politiku. Také za ní přece dostali Nobelovu cenu míru!

 15. Dušane,
  ale on ten papírový befel fakt v ruských podmínkách funguje k plné spokojenosti Šojgua. Šojgu takhle pomocí záklaďáka s obálkou v kapse zvětral “západní okruh” a padaly hlavy ve velení. Pak vyhlásil “válku” západní okruh” proti “sibiřskému okruhu”. Sibiřský to samozřejmě projel, protože se nepoučili z krizového vývoje v západním okruhu 😀 no a padaly hlavy i na Sibiři. I přes veškeré zlehčování tenhle model datového přenosu evidentně funguje i vně Ruska, protože Obama čuměl na dění na Krymu, jak péro z gauče 😀 😀 😀

 16. Jo Rputi
  zdá se , že ten Šojgu je fakt schopnej…
  Předtím dělal ministra pro katastrofy ( teda oni tomu říkaj jinak, ale posláním toho ministerstva je řešit katasrofy , aťž jde o zemětřesení, povodně či podobné věcii)
  A zřejmě se osvědčil. Mám dojem, že Putin vůbec má schopnost vybírat schopné lidi.
  A je z nějakě neznámě národnostní menšiny.

 17. ptakopysku, v tom CIA z toho musej bejt nešťastný, tyhle předpotopní metody už dávno ve výcviku nemaj a tudíž nevědí, jak tomu čelit. Myslím, že archiv je zahlcený požadavky. 🙂

 18. 2 ptakopysk – ad 856 – no, já se obávám, že neustálé lamenty nepochopeného pekaře s mlíkařem by ani pohanský pes nevydržel a stáhnul by se do bezpečné vzdálenosti za Bospor…

 19. Ptakopysku,
  je docela možný , že ten Sojgu využívá komunikační protokol vzor Šojgu 2.0 – kabelovej přenos.
  Potřebné dokumenty se nahrají na disketu či kartu, strčí se do kabely a per pedes dopraví na příslušné místo. 🙂

 20. Halladine, Putin musí. Rusko za Jelcina mělo dobře našlápnuto dopadnout jak na Ukrajině. Bez schopnejch by to dohromady nedal.

 21. Rputi,
  já bych ho dokonce podezříval z naprostých zákeřností, jakých by rodilý Rus ani nebyl schopen. On by byl určitě schopen poslat devatenáct vojáků s placebo dopisama na všechny strany a teprve dvacátej nosič měl u sebe ostrý data. Z toho by se obkreslil i James Bond. Ani Scullyová, která se dokázala prolomit přes heslo do Windows 95 by to nejspíš nezvládla…

 22. No a jinak – koukám, že nikdo zatím nekomentuje výborný nápad šéfa odborů na tu plošnou daň pro živnostníky… Tak co, ševče, už máš zaplacenou daň na příští rok?

 23. Halle,
  já bych šel ještě dál – řekl bych, že Šojgu data nahrál perem na dopisní papír a pak to celý zakryptoval do obálky a pak provedl double encryption tak, že okraj obálky olízl a bez jakýchkoli výčitek svědomí ji zalepil.

 24. http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zpravy/_zprava/rusky-historik-zubov-pro-cro-cena-za-krymske-dobrodruzstvi-bude-vysoka–1332309

  Hlas z Ruska:
  Profesor Zubov chtěl podle svých slov zjistit, jak bude dnešní demokratické, nesovětské a nekomunistické Rusko reagovat na prohlášení, které je v příkrém rozporu s oficiální linií zahraniční politiky režimu prezidenta Putina.

  “Tento experiment všechno odhalil. Za tři týdny mě z Ústavu mezinárodních vztahů propustili. Je jasné, že jde o návrat metod a forem totalitního státu. Mohli mě ignorovat, ale oni mě i média začali trestat. To svědčí o tom, že u nás existuje zjevná tendence k totalitnímu systému,” upozorňuje profesor Zubov.

 25. PeSi,
  nekomentují, protože nad tím každý hrůzou oněměl… By mne zajímalo, k čemu ještě dneska odbory slouží, kromě zájmu o vlastní kapšišky.
  Dobré jsou taky komentáře Babiše, k čemukoliv… a eurokomisařka má držet ústa, neboť u něho přeci o střet zájmů nejde (jeho firmy čerpající dotace – eurokomis doporučuje, aby je prodal, to si dovolili moc). Fakt by mne zajímalo, kdo ho volil, ve svém okolí neznám jedinou osobu.

 26. Pan profesor Zubov zjevně nepochopil, že USA může být puténka, jestli Chomsky něco kecá, neb má hlavu nahoře. Rusko jí teprve zdvihá, tak k tomu ještě nedorostlo.

 27. Von ten pan profsor Zubov neučí na veřejné vysoké škole. ale na diplomatické škole patrící MZV…..
  Takže státní ú ředník, víceměně…..

 28. NoName, zatím není a ještě to bude chvíli trvat. Vývojová stadia se přeskočit prostě nedají, jak se přesvědčujeme všude okolo.

 29. NoName, nejen WC.

  …Největší problém dětí, pro které je přípravný ročník určený, je podle ní v tom, že neumějí mluvit.
  “Špatně se domluví, mají malou slovní zásobu a rozsáhlé řečové vady. Těch přibylo geometrickou řadou. Tyto děti potom špatně vyslovují, mají problém dobře psát, číst i komunikovat se spolužáky, aby nebyly terčem posměchu,”
  Zdroj: http://usti.idnes.cz/nulty-rocnik-ve-skolach-v-usteckem-kraji-ff2-/usti-zpravy.aspx?c=A130911_1975860_usti-zpravy_alh

 30. Dobré ráno,

  “Jednak na válce bezpochyby vydělá každý, kdo se ji neúčastní. Účastníci mohou jen prodělat, jak jsem výše vypointoval.”

  to je bez debaty, nicméně účastníci je obvykle rozpoutávají v bláhové naději, že tentokrát vydělají.

  O novém nápadu šéfa odborů jsem neslyšela – máte nějaký odkaz?
  Konec konců my živnostníci blouznění odborářů moc neposloucháme. Asi bychom měli, co?

  Myslím, že efekt z takové daně bude mnohonásobně převýšen náklady – úbytek živnostníků, úbytek pracovních míst, přibude nezaměstnaných, případně důchodců, úbytek zboží a služeb, pokles kupní síly, pokles odvodů na pojištění na pojištění ….

 31. Schumi, v 2. odstavci 843 píšeš o problémech s motivací, následném nízkém výkonu, který lze válečným úsilím mobilizovat, protože human action. Ne. Motivace jsou vnitřní záležitostí, výběr cílů a prostředků je vnitřní záležitostí a následný výkon (plynoucí ze všeho předchozího) je přesně takový, jaký si ti lidé zvolili, aby dosáhli svých cílů prostřednictvím jimi zvolených prostředků a měli z toho uspokojení. To je human action.

  Kdybychom mobilizovali, nebyli líní, není silný motiv – kdo tohle hodnotí? Kdo jsou ti “my”? Tohle je human design, tzn. Osudová domýšlivost aneb omyly socialismu. (Tedy já bych ještě pod čarou dodal, že všech centrálních plánovačů. Včetně těch, kteří šli zhora zavádět volný trh, chi chi chi). Takže žádná human action, ale primitivní a nemotorné centrální plánování. Absence pokory k jiným lidem a pocit vlastní povýšenosti jim určovat osudy. Pýcha rozumu.

 32. (840) MP “A válkám se lze vyhnout tak, že se jich prostě neúčastníš.” – to mne přímo dojalo. Netušil bych, že je to tak jednoduché. 😛
  Znáš tohle? http://www.knihcentrum.cz/hitleruv-bastard/d-9837/
  Oni v tom kecu píšou, že to byl pacifista, já bych to tak jednoduše neviděl. Každopádně, jeho “neúčast” byla velmi barvitá. Přečti si, natrefíš-li na to, mají to (určitě měli) v městské knihovně.
  A v “genech” máme nutně soutěživost. Otázka je, zda má nějaké hranice.
  (845) Rputi, na prohlášení za vraha je novinový článek a poněkud asi obskurní soudce trochu málo. Ad středověk, já ho nikam nepouštěl, pokud Ty ano, popiš pls. zážitky, to muselo být napínavé. 😛
  (852) Ano. Když. Mimo to, ona podpora “arabského jara” je taky spíš chiméra.

 33. Ahoj!
  Toho odboráře já jsem zkomentoval již včera, s tím že živnostníci nebudou stačit, že je třeba stejnou tisícikorunou měsíčně zdanit každého odboráře, protože ti brání hospodářskému vývoji…

  A jinak mi tahne hlavou, že je čas začít srovnávat Fasci italiani (s ideologiíí že zájem celku je nadřazen zájmům jednotlivce a k jeho naplnění slouží jednota, autorita a povinnost), s dnešním státem a jeho tripartitou.
  (volební program národně socialistické německé strany práce ani nedoporučuji číst!)

  Myšlenka, že si toto vyjádření vyžádalo MF jako dělostřeleckou přípravu pro zavedení této daně ( “lidi to chtějí”) by mě vůbec ale vůbec nikdy ani nenapadla… 🙁

 34. AK ad 890 – Karle , pohledej si prosím, kolik občany EU stojí přímá finanční podpora egyptských a syrských úředníků, aby zůstávali doma a nepracovali a jak rozsáhlá je ta chiméra.
  I politická podpora se dá dohledat.
  I Sarkozy měl, v rámci své Středomořské unie (to je předchůdce “východoevropské unie” aby se mu Topolánek nemontoval do středomoří) svůj lví podíl na stávajícím stavu.

  Možná bys měl Karle, svůj stále častěji presentovaný názor, že EU je, u E55 postávající nedotčená panna, kterou všichni jen neoprávněně pomlouvají, lehce pozměnit.
  Jde to už za 50€ . 😉 😀 😀

 35. AeroKarle, to mě mrzí, že Tě to dojalo, já bych Tě raději rozesmál 🙂 Příklad Švédů a Švýcar je Tvůj. Ale fajn, dál dumej o válčení a složitých postupech, jak se jim vyhnout, případně důvodech, proč se jim vyhnout nelze 🙂

 36. MP – postupy jak se vyhnout válkám jsou jednoduché: Stačí založit společenství uhlí a oceli, přetransformovat do politické unie a dokud jsou na území tohoto společenství funkční americké vojenské jednotky, na které společenství nemá vliv, je mír bez válek zajištěn!

  😉 🙂

 37. Rputi – ad 896 – vyhlásit mezi těmi vládními a poslaneckými šašky veřejné výběrové řízení?

 38. 2 Šumavák – ad 898 – viz Werich: “Klaun je řemeslo, to dá práci, to nemůže dělat každej. Ale šašků je…”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *