Rozděl a panuj

Zuzana Chlumská

 

Rusko a Evropa jsou spojené nádoby. Po skoro čvrtstoletí usilovně rozvíjené spolupráce, kontaktů a propojení tím víc.

 

Jak řekl ekonom Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Volker Treier., už současné sankce vážně poškozují 25% německých firem. A nejedná se o žádnou maličkost, ale o 300 000 pracovních míst pouze v Německu. V r. 2013 německé firmy vyvezly do Ruska zboží za 36,1 miliardy eur (992 miliard korun). Import z Ruska do Německa pak čini 40,4 miliardy eur (1,1 bilionu korun).

Pro 6200 německých firem působících v Rusku by další sankce znamenaly vážné ohrožení jejich konkurenceschopnosti.

A to se jedná pouze o Německo. Největším importérem ruských komodit v Evropě je ovšem maličké Holandsko.

 

Závislost na dovozu nafty z Ruska je pak naprosto nezpochybnitelná a těžko nahraditelná z jiných zdrojů, obzvláště při současné geopolitické situaci na Blízkém východě. Od necelých 20% objemu spotřeby Holandska a Švýcarska, přes 50% Německa, víc jak 60% Rakouska, přes 80% Polska, až po 100% závislost České Republiky, Slovenska a Maďarska.

 

V dodávkách plynu není situace Evropy o nic lepší! Dováží z Ruska více jak 54% své spotřeby plynu, v případě České republiky je to celých 100%.

 

Odtud ta malá ochota EU přijmout sankce proti Rusku v takovém rozsahu, jak si přeje USA

 

Jinými slovy: Pokud klekne hospodářství Ruska, klekne i hospodářství Evropské Unie!

 Že by to president Obama, potažmo jeho administrativa, nevěděli?

 Samozřejmě, že vědí! A nejen vědí, ale podle mého názoru, je to i jeden z důvodů, proč se děje to, co se děje!

 Smlouva mezi USA a EU je na spadnutí, jen je třeba vyšachovat Rusko a Evropa, zchudlá a na kolenou, přijme bez výhrad jakékoli podmínky. Nebude mít totiž žádného jiného partnera ani páku, jak to změnit.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 514 komentářů u „Rozděl a panuj

 1. OT: V Turecku budou presidentské volby.
  tak se chci zeptat:
  Už se ví na kterém náměstí v Ankaře vypuknou pokojné občanské nepokoje proti nově zvolenému (proruskému) presidentovi?

 2. Podívej Jirko ppa etc., to je prosté: vstoupil někdo do vztahu se státem, tzn. koupil vládní dluhopis? Explicitně přistoupil na princip zákon dal, zákon vzal. Až mu ho zkonfiskují, nemá právo si ani postěžovat, neboť ho k tomu nikdo nenutil (na rozdíl od povinné účasti v různých systémech typu zdravotnictví, penze apod.).

 3. 1501: Proruský turecký prezident? To se bude jmenovat Demos Chačaturjan. Z Hagia Sofia udělá znovu chrám. Na minarety pověsí zvony se jmény Marek, Matouš, Lukáš a Jan, čtyři evangelisté, kteří hlásali slovo Boží.

 4. Blbě se zeptám stran státních dluhopisů:
  Je to tak, že si koupím dluhopis a na konci období dostanu zpátky investovanou částku a úrok, nebo mi úroky chodí průběžně a na konci období dostanu investovanou částku?

 5. Podle typu který a kde koupíš.
  Když si koupíš průběžné s kupony, dostaneš každý rok úrok a na konci nic.
  Když si koupíš splatný až na konci, nedostaneš vůbec nic.
  Nejlepší je když si koupíš pod pari (úrok je odečten od kupní ceny, za papír v hodnotě 1000 Kč zaplatíš jen 960) tak máš výdělek jistý, i když na konci dostaneš místo peněz nový dluhopis na 290 kč…. 😉 😀

  Záleží jen na státu, jaký typ nabídne.

 6. 1502

  Emh. näkub dluhopisů je obchodní vztah jako každej jinej. A v jakémkoli obchodním vztahu se občas stane, že je jedna strana insolventní.

 7. Já vám závidím! Zabýváte se řešením problémů celosvětového, celoevropského a když už málo, tak celostátního významu, a já si tu lámu hlavu s problémkem maličkým, malilinkým, jen svým. A zjišťuji, že jsem asi houby pravičák (podle soudu a názorů levicových lidiček jak má takový pravičák vypadat), protože si až příliš beru problémy jiných. Už jsem tu psala, že mi ukončili nájem kluci-zedníci – samozřejmě, nájem za výpovědní lhůtu 1 měsíce uhradí, pokud se mi nepodaří sehnat plynule dalšího nájemníka – a to je ten problém. Zveřejnila jsem inzerát na internetu a po čtyřech dnech ho honem smazala, protože mám denně minimálně 2 telefony zájemců, kteří se mne snaží ovlivnit ve svůj prospěch srdceryvnými životními příběhy – a já z toho mám trauma, jak je odmítnout. Mám dojem, že tím se řadím k těm, co jejich trable způsobují. I když – co říct ženě se dvěma dětmi (16-student gymnázia a 13 žák ZŠ), která do telefonu brečí, že je od 1.8. bezdomovec, protože jí skončil nájem a smlouva nebyla prodloužena. To to nevěděla alespoň o týden dva dřív? Nebo muži, který hledá ubytování pro sebe, svou sestru a její dítě a nemají ani židli, na kterou by si sedli? Údajně je to pracant (zedník a podlahář), ale…no, prý nepije, automaty nehraje…tak proč hledá takhle ubytování??? No a ještě několik obdobných příběhů… A já, kapitalista hnusný, asi dám přednost jednomu, co se za něj zaručuje zaměstnavatel s tím, že nájem mi bude dávat on a svému zaměstnanci ho strhne z platu. Prostě volím jistotu pro sebe a nikoli pro potřebné…I když ještě rozhodnuto není. Ach jo, já su tak necitelná a hnusná…

 8. MP, rozumim, ale co s fondama, co maj ze zakona narizeno cast penez vrazit do statnich dluhopisu, jako do jistoty ?

  Pani Dano, velmi dobre rozumim….

 9. Pronajímal jsem byt:
  Vás pět chce bydlet ve 2+1? … To není problém.
  Nevadí vám, že si to budete muset vybílit? … Není problém.
  Jádro je staré, linka je stará… Není problém.
  Chci aspoň dva nájmy dopředu… Tak to je problém.
  Byt jsem prodal.
  Farář mi říkal: snažili jsme se pomoci rodině, protože měla málo peněz, byli chudí, nic neměli … a když jsme jim zařizovali to a ono, v domácnosti jsme byli, zjistili jsme, že si žijí lépe než my a naše děti.
  Vtip:
  Pane faráři, máte děti, plat velký nemáte, nechcete hruštičky z naší zahrady? Děkujeme moc, děti mají hrušky rády … Nic neděkujte, u nás to už ani prasata nežerou.

 10. Jirko ppa etc., pokud je jedna strana objekt (pasivní článek), tak to prostě není transakce. To už bychom mohli za transakci označit loupež – tam je také jedna strana objekt (a má přece alternativu). Ačkoli, Schumi k tomu má legendární hlášku: lupič a oloupený jedna banda. Oba mají něco společného se zločinem.

  Ne, tohle hraní si na podnikání je stejně debilní jako dotace nebo subvence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *