Slovo do pranice

Zuzana Chlumská

A je to tady!

„Česko bude muset řešit negramotnost, 50 tisíc lidí nemá ani základní školu.“

http://www.novinky.cz/domaci/275026-cesko-bude-muset-resit-negramotnost-50-tisic-lidi-nema-ani-zakladni-skolu.html

A nemylme se, nejsou to jen Romové a těžší dyslektici. Jsou to všichni ti, kdo se ve škole pořádně číst nenaučí a mimo školu nečtou vůbec. Takže zapomenou i to málo, co se naučili.

Zkuste si představit, že negramotná je třeba celá Jihlava!“

A bude hůř, protože v tomhle má nezastupitelnou roli rodina, která musí dohlédnout, aby dítě doma četlo. Není myslitelné, aby každé dítě ve třídě těch potřebných 2500 hodin načetlo ve škole. To by už nezbyl čas nic jiného.

A bude ještě hůř, protože ve jménu „svaté integrace“ mají se rušit zvláštní školy, kde bylo méně žáků ve třídě a učitelka měla na slabé žáky víc času.

A ještě hůř – školy nemají peníze, tak se budou slučovat třídy a místo 25 žáků jich bude třeba 35. A odnesou to, jak ti nadanější, kteří se tam budou nudit, protože bude nutno postupovat pomaleji, tak ti slabí, na které už skoro žádný čas nezbude.

A ti, kteří školu nedokončí, pak obvykle ani nejdou do učení a jsou to prostě jen další kandidáti na sociální příspěvky, ze kterých budou žít oni sami, jejich děti a děti jejich dětí…

A je vůbec nutné trápit ty děti na druhém stupni učením látky, která je naprosto nezajímá, kterou v životě nebudou potřebovat a vlastně se jí ani nenaučí a dobrá je jen k tomu, aby z ní propadly?

Nebylo by nakonec lepší věnovat se spíše upevňování základních znalostí, které v životě určitě potřebovat budou (čtení, psaní, počítání) a ušetřený čas věnovat manuálním dovednostem, protože ty děti většinou nejsou nešikovné.

Proč nepřesunout základní výuku jednodušších řemesel na druhý stupeň? Tak, aby dospívající v 15 už měl základní ponětí o některém řemesle, které by ho mohlo uživit. Pokud pak ještě absolvuje učební poměr – tím líp!

Takové dítě totiž dostane aspoň šanci něco vůbec umět a získat základní pracovní návyky.

Křik bojovníků o rovnosti šancí všech dětí neobstojí. Dítě, které vyjde ze školy v 7 třídě a funkčně negramotné totiž vlastně neumí téměř nic!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

704 komentářů u „Slovo do pranice

 1. 701
  Kačena says:

  Dobré ráno,
  zajímavý rozhovor k církevním restitucím.
  http://www.literarky.cz/rozhovory/10671-ma-bh-majetek-rad
  Vadí mi, že všechny peripetie kolem církevních majetků,jsou překryty heslem „co bylo ukradeno musí být vráceno“. Pak každý, kdo se zákonem o vyrovnání státu s církvemi nesouhlasí, vapadá jako nemrava souhlasící se zlodějnou.

 2. 702
  AeroKarel says:

  ” Novináři by měli bydlet za městem, jako kurvy ve středověku.”
  O to se dnes snaží nejen novináři, viz „paneláky naležato“ a fronty aut ráno do města, odpoledne z města.
  😛

 3. 703
  Šumavák says:

  Jirko, ad 695 ano, u mě Brusel!
  „Nebo se sedlaci budou zbavovat zvirat,…“ U koní těžko, protože dle nařízení Brusele je třeba před téměř jakýmkoliv léčením ( snad mimo Priessnitzovy kůry)do průkazu potvrdit, že není určen k lidské spotřebě, takže ani na jatka ho nemůžeš dát a ekologické uspání a odstranění je skoro k nezaplacení. To už i to drahé žrádlo přes zimu přijde levněji. 🙁
  Jediná země , kde to neplatí, protože to v precedenčním právním systému nebylo a protože Angličani se k tomu jemně a citlivě vyjádřili ( říkali něco o svých tradicích chovu koní a doporučení kam má jít Brusel) je GB. A jinak tato zhovadilost platí v celé EU.
  Ti koně, kteří se konzumují v Itálii jsou fakt chováni na maso a v průkazech mají: „určen k lidské spotřebě“.Pak ho ale veterinář neléčí a rovnou píše papír…
  O kvalitě masa sportovního koně a koňského „brojlera“ je snad zbytečné mluvit.

  PojĎte nahoru.

 4. 704

  Dano a PeSi je to nepredstavitelnej scenar ale zkuste si predstavit ze by nejakej Havel/Klaus/buhvi kdo po plysaku rekl .

  Tak tady mame krasne baraky ke karlovu , tady je pekna budova na zelnaku – budeme 20 roku meditovat zda to tem univerzitam patri nebo ne.
  No mozna kdyz dolozi ze jim to patrilo a komunisti jim to znarodnili tak jim vratime jejich majetek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *