Slovo “podnikatel”

Vzpomínka na Rejpala

Slovo “podnikatel” se v českém newspeaku stalo nadávkou. Stalo se tak hlavně proto, že slovem podnikatel je nahrazován dřívější výraz “buržoust” nebo “kapitalista” jak příklad všech neřestí a zla, na rozdíl od hodného a poctivého “pracujícího lidu”, který nikdy nekradl a byl od nepracujících kapitalistů, buržoustů a podnikatelů vykořisťován. Zkrátka slovník Gottwalda, Kopeckého, Zápotockého a ostatních vejlupků z putyky “U Kaštanu”. Ti sice nikdy v životě na práci nesáhli, ale protože bojovali proti vykořisťovatelům, tak jim to pracující třída žrala.

 

Proč to ale dneska žereme někomu my? Nebo je to skutečně něco špatného podnikat a tím vytvářet jak hodnoty, tak pracovní příležitosti, pro sebe či pro eventuelní zaměstnance. Na tom přece není nic špatného! A když je lump zavřen, tak by mělo být uvedeno nikoliv zda je nebo není podnikatel, což dnes už není trestná čínnost, ale co kde ukradl, komu přerazil sanici, kde vyloupil se samopalem banku, či kterou to vytuneloval cestovku.

Jinak bychom mohli očekávat i zprávy tohoto druhu:

“Podnikatel O. Aston včera nebyl zavřen. Podle nejmenovaného zdroje z policie ČR nebylo včera žádného důvodu podnikatele O. Astona zavřít. Zda bude podnikatel O. Aston zavřen v budoucnu se nikdo z policie nevyjádřil.”

 

Že taková zprávička je svinstvo? Vždyť je naprosto pravdivá. Jenom ukazuje určitou předpojatost autora, který se snaží manipulovat čtenáře. Záleží pak na inteligenci čtenáře, jak si to přebere. Zdá se že v české kotlině si podobnou novinařinu mnoho lidí přebrat neumí, nebo nechce. A koloťuk a jeho parta na to hrají.

Necháme je?

———————————–

A jeho housličky: http://www.youtube.com/watch?v=palvUXVfIZo

A s citerou…

 

Ivan Rebensteiger, +1.11.2012

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

619 komentářů u „Slovo “podnikatel”

 1. >> divana
  A kdyby nebyl stát zadlužen, tak bychom – jak říkají naši anglofonní krajané – brejkli ívn neboť (neklame-li mne paměť), dluhová služba ČR činí cca 40 miliard Kč za rok.

 2. TAk mi řekněte, jak si má jeden vybrat, koho volit.

  Proti zvyšování daní byly partaje, o který bych si ani kolo neopřela a Paroubek k tomu….
  A ty, co slibovaly podporu živnostníkům, byly vesměs pro zvýšení.

 3. Teda, vážení, já jsem dojat… Jak zodpovědně nám ta pravicová vláda reforem a rozpočtové zodpovědnosti vládne. Jak důsledně a pečlivě dodržuje všechny ty sliby, které kdy svým voličům dala, o nezvyšování daní, o podpoře drobných podnikatelů a střední třídy, o nedopuštění přenosu státní suverenity, o prioritě vzdělávání, ani zrno – nazdar, za vyšší výnosy, o pejskovi a kočičce, o červené Karkulce – ach pardon, trochu jsem se zasnil… A teď si představte, že by tam místo našich čackých modrých komunistů seděli ti zlí, oškliví, snad i páchnoucí oranžoví socialisté, kteří nepochopili historickou úlohu předvoje lidstva a ve své zpozdilosti hlasovali proti zvyšování daní… Oni to snad tomu ušlechtilému Kalouskovi nepřejou – a přitom je to ten úplně nejlepší ministr financí všech dob…
  Naše pravicová vláda bdí a nepřipustí zvyšování daní – snad jen dočasně a jen o procentíčko, to nikdo ani nepozná, to je v mezích chyby, jen dva prstíky tam strčíme (a pak celýho čuráka), jen co vás ojebeme, hned zase půjdeme… A ještě přitom všem dokáže bojovat proti kmotrům, kmotřičkám, strýčkům, tetičkám, bratrancům, sestřenicím, snad i dědečkům a babičkám… I cesta může být cílem – straně důvěřujte, soudruzi! I ti rebelové sami pokorně svěsili své mandáty a stáhli je mezi nohy, byvše vyzváni, aby nevystupovali proti Straně, matičce národa…
  A teď si představte tu hrůzu, kdyby tato ušlechtilá vláda ztroskotala a padla ve svém úsilí a zpozdilý lid by si zvolil ty zlé, ošklivé, páchnoucí socialisty, kteří by ihned postavili sněmovnu do latě a schválili by tu Lisabonskou Smlouvu, zvýšili by daně, zavedli milionářskou daň, omezili podnikání, zlikvidovali živnostníky a dokonce by snad chtěli vrátit černoprdelníkům jejich nakradený majetek… Hrozná představa…
  A přesto se tu najdou nenávistní jedinci, kteří si dovolují naznačit, že Každý ODSák je špatný ODSák a jen mrtvý ODSák je dobrý ODSák.
  Ceterum autem censeo, ODS esse delendam!
  A

 4. Dušan Streit:
  Špinavé trafiky pro „rebely“ kredit vlády totálně popřely

  …Pod tíhou těchto miliard vzdali své zásady, které nikdy neměli, i „rebelové“. Nějaké trafiky se strůjcům plánovaných podvodů na občanech vyplatí. A tak Šnajdr zůstane zřejmě šéfem správní rady VZP, pravděpodobně jako trojský kůň obchodních záměrů jiné posilující pojišťovny. Fuchsa by se chtěl stát předsedou NKÚ. A sledujte se mnou, kde se vynoří konspirant Tluchoř, který jistě neodstoupil z lásky k Nečasovi…
  http://streit.blog.idnes.cz/c/301679/Spinave-trafiky-pro-rebely-kredit-vlady-totalne-poprely.html

 5. Rputi, Bradáčová má pravdu. Je to zavedená praxe, podat trestní oznámení aby policie za peníze daňových poplatníků opatřila podklady pro civilní spor, aby zajistila cizí majetek, to všechno jako forma nátlaku na protistranu. Leckdy sám oznamovatel má sám máslo na hlavě. A aby byl klacek v obchodních vztazích, aby se mohlo vytrubovat, že bylo podáno trestní oznámení, že někdo je darebák, protože ho prověřuje policie. Jenže to jsou tak vypečené hry, že je prohlédne i ten hloupej medvěd od Kolína.

 6. schumachere ale stat zastoupen SZ a bradacova je jeden z tech vetsich aktivistu pouziva to same.
  dostat ( i smyslene ) do teplaku a pak zlomit vazbou.
  nakonec odpovednost osob moc neni ze 🙁

 7. Ó jak je to hezké, když jeden prokurvátor oznámí Urbi et Orbi, že druhý prokurvátor má pravdu… Takové kolegiální… Jen tak trochu na 4 věci… Na nic, na hovno, navíc a ještě přebytečně…
  Ale všichni si tak nějak navzájem rozumíme…
  Ceterum autem censeo, ODS esse delendam.

 8. Pesi, třeba jsou to ty praktický zkušenostě jako když táhneš krystaly. Je to tak, že když vedeš právní spor, nic nezkazíš když napíšeš a odešleš paličskej list plnej složitejch formulací a citací paragrafů zaštítěnej hlavičkou proslulé advokátní kanceláře Támhlecten and Tuhleten and partneři. Aby příslušní orgánové šetřili…. A v rukávu máš doplnění tohohle a támhletoho, vždycky zjevíš jen kousek aby to rovnou nezahodili jako pitomost. Ještě prošetřit tohle a támhleto, ještě tohle nového, co naplat, že už dávno je to úplně něco jiného naž se podávalo na začátku. Protože kdo lže ten krade, kdo krade určitě i loupí, kdo loupí, nepochybně i vraždí a to by bylo aby se něco nenašlo, hlavně opatrně přikládat aby nevyhaslo a tu policejně justiční mašinu udržet co nejdéle pod parou. Protože co kdyby ve své horlivosti narazila na něco zajímavého o čem jsme ani netušili. Na škodu není pohrozit žalobou na stát, že trestní orgánové neochránili majlantové investice, a arbitráží. Samozřejmě, že se při tom váží transakční náklady, jde to v rámci paušálu, dohromady dá každý koncipient. Ovšem viděno z druhé strany, přináší to práci a odměnu, protože já to tvrdím kucy chodím, prohrát může každej, jen právník ne. Právník nikdy neprohrává, pokud nevede vlastní spor, ovšem. Tomu se rozumný právník vyhýbá jako čert kříži. Nejen právník, protože nejlepší je se nesoudit. Protože ať spor dopadne tak či onak, pro tu či onu stranu, vítězi jsou vždycky právníci obou stran. Protože prohrát může jen klient, právník nikdy. A tak jsme se volnou úvahou dostal až k osvědčenému pravidlu, že úspěšný obchodník se nesoudí, ale obchoduje. Už to mnohým začíná docházet, protože předstírání obchodování k vytvoření záminky jak někoho právní cestou odrbat už tak dobře nefunguje. Protože ten medvěd od Kolína už zdaleka není tak pitomej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *