Slovo “podnikatel”

Vzpomínka na Rejpala

Slovo “podnikatel” se v českém newspeaku stalo nadávkou. Stalo se tak hlavně proto, že slovem podnikatel je nahrazován dřívější výraz “buržoust” nebo “kapitalista” jak příklad všech neřestí a zla, na rozdíl od hodného a poctivého “pracujícího lidu”, který nikdy nekradl a byl od nepracujících kapitalistů, buržoustů a podnikatelů vykořisťován. Zkrátka slovník Gottwalda, Kopeckého, Zápotockého a ostatních vejlupků z putyky “U Kaštanu”. Ti sice nikdy v životě na práci nesáhli, ale protože bojovali proti vykořisťovatelům, tak jim to pracující třída žrala.

 

Proč to ale dneska žereme někomu my? Nebo je to skutečně něco špatného podnikat a tím vytvářet jak hodnoty, tak pracovní příležitosti, pro sebe či pro eventuelní zaměstnance. Na tom přece není nic špatného! A když je lump zavřen, tak by mělo být uvedeno nikoliv zda je nebo není podnikatel, což dnes už není trestná čínnost, ale co kde ukradl, komu přerazil sanici, kde vyloupil se samopalem banku, či kterou to vytuneloval cestovku.

Jinak bychom mohli očekávat i zprávy tohoto druhu:

“Podnikatel O. Aston včera nebyl zavřen. Podle nejmenovaného zdroje z policie ČR nebylo včera žádného důvodu podnikatele O. Astona zavřít. Zda bude podnikatel O. Aston zavřen v budoucnu se nikdo z policie nevyjádřil.”

 

Že taková zprávička je svinstvo? Vždyť je naprosto pravdivá. Jenom ukazuje určitou předpojatost autora, který se snaží manipulovat čtenáře. Záleží pak na inteligenci čtenáře, jak si to přebere. Zdá se že v české kotlině si podobnou novinařinu mnoho lidí přebrat neumí, nebo nechce. A koloťuk a jeho parta na to hrají.

Necháme je?

———————————–

A jeho housličky: http://www.youtube.com/watch?v=palvUXVfIZo

A s citerou…

 

Ivan Rebensteiger, +1.11.2012

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

619 komentářů u „Slovo “podnikatel”

 1. 508 Dušane, jenže Obama je prezident, ne diktátor. Musí to projít vaším parlamentním cirkusem. Podobně u nás je vyčítáno Klausovi (třebaže USA prez má vyšší pravomoci) kde co. Jenže nevládne dekrety a málokdo si dá práci s hledáním výsledků parlamentního hlasování….

 2. A jeje, pan prezident sáhl někomu na Evropskou Unii, koukám… ;-))
  Volba USA se nás asi bohužel dotkne v tom, že posílí globální ekofašismus. Už Bloomberg agitoval pro Obamu s tím, že ten těm hurikánům zabrání…

 3. Ti, kteří vědí, že jejich osobní štěstí závisí na zcela jíném než jestli Obama nebo Romney, to neprožívají tak dramaticky.

 4. Jestli by se třeba ten 7.listopad neměl vyškrtnout z kalendáře stejně jako 13.patro v hotelích…

 5. 552 omezování produkce CO2 má zásadní vedlejší pozitivní důsledek. Omezování znečištění ovzduší jinými sajrajty, které vypouští naprostá většina zdrojů CO2. Průmyslové zdroje znečištění ani automobily neprodukují čistý CO2. Nebýt tlaku na omezování exhalací, představte si například jaké by bylo ovzduší ve městech při dnešním automobilovém provozu, bez katalyzátorů a s olovnatým aditivem. Omezování spotřeby paliva omezuje i exhalace, protože účinnost katalyzátoru není stoprocentní a oxidy dusíku jsou také fujtajbl.

 6. niko, představa, jak stojí Obama na pobřeží new Yorku na pozadí sochy svobody a temných rozervaných mračen, rozpřačžené ruce nastavuje sílícímu větru, aby zabránil hurikánu v dalším postupu a uši mu vlají, je prostě neodolatelná 🙂

  Martine, samozřejmě že zdravím v obchodech a usmívám se. Dokonce i na úřadech. A světe div se, i ti úředníci se leckdy usmívají.

  Jaká je s nimi potom dohoda, je ovšem otázka jiná.

 7. Ale Niko, houby…. Folklor Laosu, folklor na Morave, ci chodsky, nema nic spolecnyho s EU a prezidentem. Protoze to je veci vesnickejch komunit, vetsinou bez dotaci a prispevku, jsou to nadsenci. Zkuste vice premejslet, treba to nekdy pujde. Nemusite si furt tetovat pana prezidenta pres prsa 🙁

  No a pokud videl to co ja, tak rozumim proc se ju zdalo obdivuhodne. V show, totiz byly i cvicene husy a giboni, orajici buvol a polonahe zeny sazejici ryzi, a to vse s pyrotechnickejma efektama a neskutecne zajimavou muzikou. Ale o folklor neslo, bylo to aijnkeslbuntes 21 stoleti…..

 8. = 554
  a ještě zrušit 17. listopad
  nebo nějací zaprodanci a ztroskotanci se budou domáhat rozumu od těch, které stejný 17. listopad vynesl do dnešních funkcí

  mimochodem tihle odboráři taky nevypadají, že by se do nějakých akcí hrnuli, on by je taky mohl někdo chtít s vaničkou vylít

 9. maYdo,ten popis obrázku Obama s rukama rozpřaženýma mi zajistil úsměvný zbytek dne,i když tak pochmurně začal. Inu, proč by to tam jo a tady ne, neustále udržováné mým optimismem, nemohlo dostat ránu do vazu.

 10. Jiranek? Ty jo to je den…. 🙁

  No a dozvedel jsem se, ze dle Kalouska jsme tady vsechno prozrali. Jen jsem se chtel zeptat, koho tim myslel, protoze ja mam pocit, ze jsem nic neprozral a jedinej douh kterej mam, mam vuci domovu, protoze pul tejdne jsem vzdy v tahu a to se mi prestava libit, ale to asi ten pitomec nemyslel, ze ano. Kdo tedy neco prozral? Kdo si zil nad pomery? Pripomente mi to, ja mimo patere neznam nikoho, kdo by si pucil, tak aby na to nemel, kdyz uz si tedy pujcovat chce.

  No a ted jeste ten parlament, dost odporna zabava…… A to jsem se pred chvili dozvedel od jednoho znameho, ze je dobre, ze Obama je v Bilem dome, protoze ma soucit a mysli to s amerikou dobre….. Tak to bylo posledni kafe co jsem si s nim vypil…. Proste je to desny, ale prestalo mi to s nim bavit “klobasit”

 11. Ze svátků bych když už, protože nevím proč křesťani by měli mít nějaké extrabuřty na kterých by se nevím proč měli podílet i bez či jinověrci, nechal bych nanejvýš Vánoce a Velikonoce, jako kulturní tradici a jen jako neplacené volno. Navíc jen jeden sběrný, kdy by si každý slavil co by chtěl. Nejlépe v létě a pohyblivý tak aby vždy vyšel na den pracovního volna, na sobotu aby slavící pracující stačili přes neděli vystřízlivět. Vše ostatní jako upálení, zapíchnutí, zmlácení, vznik něčeho nyní již neexistujícícho, věrozvěstování, bych zrušil. Nový rok také. Naštěstí, že nemáme navíc sebeupálení. Protože kdyby to takhle pokračovalo, pro samé svátky by lidi hovno dělali.

 12. to je teda fakt den….
  ten Jiránek sice prý umřel včera těsně před půlnocí, ale to je vedlejší.

  Jirko vyřiď tomu známému, že na ty, co to s námi myslí dobře, je třeba si nejvíc dávat bacha 😀

  A neber si to tak, kdybych měla předtat klábosti s každým, kdo má na něco názor, s kterým já nesouhlasím, musela bych průlběžně držet bobříka mlčení. 🙂

 13. MaYdo, zivot neni “blog” a tam je cas velmi drahej a proc se promarnit cas s nekym, kdo to nema v hlave v poradku? Respektive ma to poskladane uplne jinak?
  Na blogu je to neco jineho, tam je to celkem jedno. Protoze to nestoji zadnou casovou investici. Venovat nekterym hodinu casu? Ani nahodou, taky bych byl mnohejma odmitnut a tak by to melo byt.

 14. V anketě na rReflexu má nejvíc procent prof. Franz
  Tak si tak darmo představuju, jak jede Franz na návštěvu Bílého domu, jednomu vlajou uši, druhej tetovanej…. Aby mu Obama neříkal Rudý bratře …

 15. to je vec názoru , Jirko. Zajisté jsou lidi, kterým bych taky nevěnovala ani minutu. NA druhou stranu, neznám nikoho, kdo by to měl v hlavě poskládané úplně stejně jako já. Včetně muže a dcery, o synkovi nemluvě.

  Ono asi záleží víc, co je jinak poskládané a jestli to je kompatibilní.

  Přiznám se, že názor na to, jetsli je dobře nebo špatně, že je Obama a ne Romney v Bílém domě na další čtyři roky, by pro mně nebyl dostatečným důvodem, abych s někým přestala klábosit.

  Ale to je nakonec Tvoje věc, že podřizuješ života běh politickému dění:-D

 16. Stát už není schopen přijímat zákonné normy, které by pak sám dokázal uvádět do praxe, kontrolovat jejich uplatňování a sám je dodržoval. Před šedesáti právníky, advokáty, a soudci to na odborné konferenci v Praze o vymahatelnosti práva v ČR prohlásil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

  jenom premejslim ze tady to prece pater zvladla zmenit kontinualne ani pritom nebyly vykyvy a ohrozeni dobre fungujicich instituci 😮

 17. Nikoliv , nepodřizuji. Prostě mne to setkávání tímto přestalo obohacovat

 18. pepo, vidíš, to je telepatie. Za chvíli, cca za měsíc, budu moci opravdu přiletět, jen mi musíš udělat místo na parkovišti. Ale nesmí mrznout a tak….. To mi pak celá D1, rakouský zimní gumy a tak, poplatky za Brener a snížená rychlost u Insbrucku …. budou moci vlíst na záda.

 19. Hm, pak bych řekla, že patrně nebylo čím obohacovat ani před tím.

  Ale asi je to tím, že zda Obama nebo Romney má na můj život vskutku marginální vliv a na společném notování si, jakej kabrňák je Romney, nestavím ani vztahy ani život.
  Nakonec právě jsi předvedl, že takové základy jsou poněkud vratké. 😀

 20. Ne MaYdo, nebylo, jen jsem hledal a nenachazel, duvod…. Takova reminiscence z minula.

  Pepo, na tu chvili do garaze , to snad ani nema cenu.

 21. divano, díky za zprávu. Hned se mně ulevilo. Včera říkali dva ministři, že už takhle budou těžko plnit svoje úkoly a bez zvýšení daní by to bylo zhola nemožné. Pavel Páral (kdysi to byl bystrý pozorovatel) psal úplně stejnou věc. Tak to se ten den zvednutím rukou projasnil. Jo, a vlastně nám díky tomu nepadne vláda a nebudou volby, takže tím činem ještě zabránili nástupu komunistů a socialistů k moci (to je moje vůbec nejoblíbenější věta). Jsem takový celý spokojený, že jsou věci na svých místech.

 22. Ja jsem taky rad, ze se socialiste nedostali k veslu….. Protoze jinak by to bylo daleko, daleko stejne…..

 23. PAk tomu rozumím, Jirko, to se pak hodí jakejkoliv důvod. I když je otázka, jetsli je vůbec nějakej další “důvod” potřeba, když si s někým nemáš co říct….

 24. pepo, nyní nosíš zbytečně dříví do lesa. To se rozumí samo sebou. U těch tří to je na pováženou – tam se otvírá prostor pro různé debily, kteří začnou spekulovat (to je také moje velmi oblíbené slovo), že za tím budou určitě nějaké zlodějiny, takže raději prchnou z politiky, aby jim na to nepřišli 🙂 Tam to není jenom tak.

  Jirko, ale měl by si uznat, že tahle garnitura úžasně vyfoukla volební program těm, proti kterým bojuje (také úžasné slovo). To je prostě majstrštyk, když zvýšíš daně a tím nutíš svého oponenta (který to má jako hlavní téma), aby proti tomu protestoval. Já jsem už nyní jist, že se dostaneme do situace na amerických univerzitách po 2. světové válce, kterou popisoval M. Rothbard: pravice budou socialisti a levice budou komunisti.

 25. Modry ptaku, ja si myslim, ze v te situaci uz jsme.
  Ostatne prenesene je to stejne zde. Socialiste se vydavaji za pravicove smyslejici.

 26. Pani Dano, proc by to mel byt prusvih. To je stav, ktery je tu uz par let. Protichudne narizeni a zakony, ktere jsou tak nastavene, ze dodrzenim jednoho, porusujete druhe a naopak…. Vubec nerozumim tomu, ze to ted vadi…..

 27. 585 Modrý ptáku, znárodňovací dekret se dnes jmenuje “trestní odpovědnost firem”. Stačí pár nezávislých soudců a urválkovských prokurátorů a padesátá budou jako vyšitá.

 28. Možná, že jsou ty věznice tak přeplněné, že teď zkouší využít sněmovnu jako detašované cely. Konec konců hlídané to je a problém s imunitou zřetelně odpadl. Taktéž by se tím vyřešilo zaměstnávání vězňů po dobu výkonu trestu.
  Nejsem si ovšem jistá, že toho Pekárka vůbec někdo volil.
  🙂

 29. Po dlouhé době zdravím všechny vespolek. Podařilo se mi pořídit si dosti nepěknou zdravotní polízanici, která mi zabrala tři čtvrtě roku. Nicméně jsem byla lékaři prohlášena za uzdravenou a všehoschopnou, a tak jsem tu. Ale když se tak rozhlížím kolem, nevidím nic moc… Odcházejí ti, kdo by tu měli zůstat. Všude se to oranžoví, červená…a to bez ohledu na barvu pleti. ODSka se očividně rozhodla spáchat sebevraždu co nejrychleji, lidi si prostě převážně asi přejí, aby se stát postaral, a to i v zemi za velkou louží. Stát se pochopitelně postará a rád, samozřejmě ponejvíce na účet těch, kteří o jeho laskavou péči nejméně prosí. S popisem situace v 586 a 587 nezbývá než souhlasit.
  A tak nejsvětlejším bodem mého soukromého programu je paradoxně těch předchozích několik měsíců, kdy mi sice bylo vybraně mizerně, ale doktoři se projevili jako stoprocentní profíci. A navíc jsem jako bonus k té bídě mohla vynechat všechny politické debaty a půtky, protože nějakou chvíli nebylo dost jasné, jestli mě jejich výsledek bude ještě zajímat. A hele – bude! Takže přeju krásný den a jdu si dočítat diskuse.

 30. O prezidenta nešlo, Jiří, tak s ním nemávejte. Jen mě zaujalo, jak jste se hned té EU zastal. Občas ty skryté preference vystrčí růžky, že… 😉
  Jinak chápu, každý nemůže být takový expert přes folklór jako vy.

 31. Důležité informace pro podnikatele, co znamená schválení “balíčku” ve sněmovně.
  Doufám, že marxisté v senátu zastaví nesmyslný zákon pocházející od neortodoxních marxistů kautského směru ze sněmovny.

  Vyšší DPH i milionářská daň
  Konec slev na děti a partnera u paušálu
  Od roku 2014 pak všichni bez rozdílu zaplatí 20procentní daň z příjmu.

  http://ohrozeny.podnikatel.cz/clanky/danovy-balicek-prosel-dph-se-zvysi-vydajove-pausaly-budou-castecne-omezeny/

  Seznam hubitelů české země (označeni zeleně):
  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=56792

 32. Bradáčová: Pokud je systém založen na zločinu, ať se zruší policie a státní zastupitelství

  …v obchodních a dalších civilních sporech legislativa právníkům umožňuje naprosto cíleně zneužívat trestního zákoníku. ..
  ..Chybná legislativa podle ní umožňuje zneužívání trestního zákoníku v podávání nesmyslných a “šikanózních” žalob a kriminalizace osob, které jsou jinak účastníky civilního řízení…
  …že celá doba boje proti korupci je v podstatě jen politickou zástěrkou. „Žije se ze dne na den,“ …
  …„Nechutná politická kazuistika ohrožuje již tak chatrnou legislativu,“ prohlásil Sváček. Onou politickou kazuistikou měl na mysli například to, že když se stane trestný čin vyvolávající pozornost médií, tak politici hned urychleně a nekoncepčně mění zákony…
  http://www.novinky.cz/domaci/284031-bradacova-pokud-je-system-zalozen-na-zlocinu-at-se-zrusi-policie-a-statni-zastupitelstvi.html

 33. kalousek: vrací se tak do hry původní rozpočet
  přeloženo, bude nejen balíček, ale k tomu druhý rozpočet s minusem 41 mld

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *