Smutek systémového rasismu – ale kde?

Dušan Neumann

          Rozhodnutí prestižní americké tiskové agentury Associate Press nařizující redaktorům psát napříště slovo “Černoch”  (Black) s velkým počátečním písmenem většině medií uniklo nebo nestálo za komentář. Českým čtenářům je třeba tento termín trochu vysvětlit. Přesný překlad “black” je “černý”. Ještě před 40 lety se běžně používal termín “Negro” převzatý ze španělštiny a před 100 lety “Nigger”, jehož pouhé vyslovení dnes třeba na akademické půdě znamená okamžitou ztrátu zaměstnání. Doplatila na to i populární kniha Marka Twaina “Dobrodružství Huckelberryho Finna”, jež pro toto slovo byla vyřazena z většiny amerických školních knihoven. Slovní pokrytectví došlo tak daleko, že pokud se někde exkomunikované slovo zmiňuje, nahražuje je termín “N-word” neboli “N-slovo”. Pak jistě chápete, že předčítat z příběhu Marka Twaina, – “na břehu Mississippi se Huckleberry Finn sešel s N-slovo Jimem Hawkinsem” je poněkud kostrbaté. Jediné a bezkonkurenční výjimky se dostává černým rapperům, kteří prokleté slovo včetně dalších vulgárních expletivů běžně používají v tvorbě vydávané za hudbu a slavnostně odměňované soškami a plaketami Grammy.

          Jenže problém s nařízeným “B” je daleko hlubší. Váže se přímo ke 400 let staré rasistické ideologii, dlouho zastávané Demokraticklou stranou, která právě barvou kůže definovala segregaci a inferioritu rasy. Teď se oficiálně píše “Black” zatímco ostatní používané barvy (byť velmi nepřesně) zůstávají s malým písmenem. AP rozhodnutí zdůvodnila: Velké “B” dnes zdůrazňuje rasovou, etnickou a kulturní zvláštnost, sdílenou historii, identitu a společnost lidí, kteří jsou identifikováni jako Černí včetně těch v Africe.”

          Máme tedy Černé lidi, Černou kulturu. Černou literaturu. Černé studie na universitách. Ale máme také exkluzivně Černé university  BET (Black Entertainment Television) i výlučně Černé časopisy. Zkuste si představit, že by někdo chtěl vydávat bělosšký časopis, nastartovat čistě bělosškou kabelovou televizi nebo vydávat bělošský magazín. Strhla by se obrovská bouře. A právem.

          Toto rasistické dědictví bylo akceptováno vpravdě bigotními pokrokáři všeho ražení a povýšeno na definující charkteristiku části obyvatelstva, kterou tak vyjímá z ústavou zaručené rovnoprávnosti “všichni lidé jsou stvořeni si rovni a nadáni nezcizitelnými právy.”  Naprosto jasná definice, dále netřeba rozvádět, což se bohužel zhusta aplikací identitární ideologie děje. Barva kůže je tak nadřazena ostatním občanským atributům a odsuzuje černochy k trvalé ublíženosti. Výsledkem pak jsou požadavky na plošné reparace za příkoří otroctví. V požadavcích reparací nejvíce vynikají černoští miliardáři z NBA, NHL a kultury. (třeba stomilionový Stevie Wonder). Velká část černošské populace tuto rasistickou manipulaci pro vidinu finančního polštáře nevnímá a podřadné začlenění ve společnosti přijímá. Vyrůstá generace na své černošství pyšnější než na rovnoprávné občanství. 

          Američtí Asiaté, Číňané, Vietnamci, Korejci vnímají označení “žlutá rasa” jako urážku. Ač se v soukromí nevzdávají svých etnických zvyků a tradic, považují se ve velké většině za Američany už v první generaci s poukazem na dosaženou životní úroveň, vzdělání, inteligenci, pracovní etiku, rodinnou soudružnost, zkrátka na společenskou integritu.

          Černoští předáci mé generace reprezentovaní Jesse Jacksonem, Al Sharptonem a třeba Maxine Waters, udržují privilegovanost podřadného a z ní vyplývajícího nároku na zvláštní, ve skutečnosti velice ponižující, zacházení.

          Letošní presidentské volby ukázaly, že se tato situace začíná pomalu měnit. Pro Demokraty překvapivě získal Donald Trump více černošských hlasů než kterýkoliv “bílý” president v minulosti. Přibývá černošských intelektuálů, kteří požadují, aby se černošské komunity zbavily samy převládajícího černošského rasismu, ponižujících privilegií “Affirmative Action” (rasové upřednostňování třeba v přijímání na vysoké školy), kterými se sami odsuzují do pozice druhořadých občanů. Jsem přesvědčen, že časem občanští aktivisté jak Candace Owens nebo Jason Whitlock přesvědčí své spoluobčany, že americká výjimečnost není v barvě kůže, ale v občanských svobodách.

           Na závěr Jason Whitlock : “Musíme se osvobodit od našich “programátorů”, kteří nás zahnali do emociálního kouta, strachem, polopravdami a naprogramovali nás s řešeními, která slouží pouze jim a nikoli nám. Nejsem ani George Floyd ani bratranec Anton zastřelený v Indianaplos v roce 2012. Jsem jiný. Vybral jsem si jinak a chopil se jiných příležitostí. Vrátil jsem se ke křesťanským hodnotám mých rodičů  a Booker T. Washingtona  (černošský intelektuál a autor 19.století, zakladatel černošské university). Nedefinuje mne barva kůže. To je jen tělesný balíček, který pro mne vybral Bůh. Když mne jiní vidí a slyší mé jméno chci, aby mne vnímali jako Američana, křesťana, inteligentního a poctivého člověka. Tak chci být definován.”

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 401 komentářů u „Smutek systémového rasismu – ale kde?

 1. 501
  Matzurka says:

  Mno, švagrovi první test ztratili, prostě jim vypadl ze systému. Jelikož moje sestra už měla test pozitivní a horečky, tak se vypravil na test znovu, hezká anabáze… ti ztráceči byli ve Žlutých lázních, o víkendu odběrové místo nefungovalo, nemohl se nikam dovolat… nakonec se mu to povedlo, když dorazil s výtiskem e-mailové komunikace na pohotovost, kde ho znovu zadali do systému, a odběr stihnul tak-tak večer před zavřením odběrového místa. Holt ne každé odběrové místo či laboratoř pracují stejně spolehlivě…

  Třetí vlna zřejmě přijde, tak jako při jiných chorobách podobného rázu. Asiati už ji dokonce hlásí, při daleko menším počtu nakažených… otázka je, jak velká bude – můžeme jen doufat, že už je naše populace promořena natolik, aby byla vlna menší…

 2. 502
  quivis says:

  Přečteno:
  Ministr Petříček: Vyřadit z Dukovan Rusko a Čínu už předem je nejčistší varianta ( a já dostanu medajli jako ten z BISu)

  • 502.1
   hans hase says:

   Odhlédneme-li od toho, že Petříček je Petříček, na sdělení samotném nic nesprávného není.
   Vyřadím-li některého kandidáta z výběru předem, jasně to deklaruji a zdůvodním, je to jasné, srozumitelné a transparentní.

   • 502.1.1
    AeroKarel says:

    Kromě toho to omezuje riziko, že nakonec bude přece jenom, pod nějakou třeba právní záminkou, vybrán ten, kdo by měl být vyřazen. Což bych při síle ruské a čínské lobby vůbec nevylučoval.

 3. 503
  Matzurka says:

  Ano, to je nesmírně uklidňující,
  když pro dostavbu jaderek nebude vybrána firmy na základě nejvhodnější technologie, ale politickým rozhodnutím…

  • 503.1
   hans hase says:

   Výběr dodavatele kritické infrastruktury je politické rozhodnutí z principu.

  • 503.2
   AeroKarel says:

   Technologie se prakticky neliší. Lišit by se mohlo provedení, cena, záruky, offsety a vymahatelnost.

   • 503.2.1
    maYda says:

    To je ovšem docela podstatné, protože nefungující servis nebo nevymahatelná záruka, když se něco podělá, je stejný riziko jako špatná technologie.

    • 503.2.1.1
     hans hase says:

     Přesně tak. I proto je dobré vyřadit Rusy a Číňany předem.

     • 503.2.1.1.1
      Petr Kunetka says:

      No, koukam tak na aktualni deni v USA a nevim, zda je nevyradit vsechny…

     • 503.2.1.1.2
      hans hase says:

      .. fuj to je ale smutně pravdivý přípodotek 🙂

 4. 504
  quivis says:

  Komisařka EU pro „vnitřní věci“Johanssonová řekla:
  „V budoucnu v důsledku stárnutí populace bude EU potřebovat ještě více pracovníků i z řad přistěhovalců.“

  Napadlo mne, že je to jen moderně lidskoprávně formulovaný dvě stě let starý přístup, že „je zapotřebí víc otroků na práci“.

 5. 505
  PeS says:

  Jo jo… ad 502 – a o tom, kdo má být vybrán a vyřazen rozhodujeme MY! KRCHOVOVÉ!!

 6. 506
 7. 507
  AeroKarel says:

  Nebýt Lidovek (papírových), nevěděl bych, jak se relativně levně uchránit před koroňákem: 😛 https://app.cell-wellbeing.com/ 🙁

 8. 508
  Šumavák says:

  Ahoj!
  Tak je mi nějak těžko a smutno. Předevčírem jsem (po Míšovi ) musel uspat Danyho – toho chlupatýho fešáka od Rputi – nebudete tomu věřit ale už je to 15 – 16 let co mi ho dovezla… 🙁 .Kromě potíží stáří (hluchota, klouby…) mu ještě selhaly ledviny… 🙁 🙁
  A včera večer mi psal kamarád, že ho dnes vezou do Vídně na operaci, že má metastázy na plicích…
  Toho jsem kdysi vrátil, díky koním a s koňma, z „definitivního“ kolečkového křesla zpátky do normálního života. A von chytne rakovinu… 🙁 🙁
  No a aby toho nebylo málo, otevřel jsem FB a ten mi navrhl, abych popřál Rejpalovi k narozeninám.

  Ten podzim by se měl zakázat!!

 9. 509
  Matzurka says:

  Šumaváku,
  to je mi moc líto, jak kamaráda z Rakouska (tomu přeji, aby se operace povedla a případné doléčování proběhlo na výbornou), tak i kamarádů čtyřnohých… ti u tebe mají báječný čtyřnoží život, ale i tak je těžké je nechat odejít 🙁
  Jak se vlastně hojíš ty, už je to lepší ? Doufám že ano.

  • 509.1
   Šumavák says:

   Ani se neptej…
   Bylo to skoro na konci covidové krize.
   Po mnoha vyšetřeních, vítězstvích
   i nezdarech jsem se konečně dostal
   do příjmové ordinace na chirurgii.
   Tam sloužící, asi osmdesátiletý, zastupující doktor,
   který, když mě viděl tak se hned zeptal ,
   jestli ještě mám koně a jezdím na nich(!!),
   našel na poprvé dlouho hledaný problém.
   A poučil mě, že jsem zralý na operaci,
   ale že zatím mají plno a kvůli covidu to nejde,
   a co mám dělat a hlavně nedělat, abych to vydržel,
   než ta krize přejde.
   A že kdyby to nešlo, mám okamžitě volat rychlou, až nejrychlejší…
   Tak doufám, že to rychle přejde. Tedy – ta krize.
   Ten problém nepřejde. Což mi na náladě nepřidává.

 10. 510
  hans hase says:

  Šumaváku, to jsou smutné noviny.
  Co k tomu říct, co s tím dělat, nevím.
  Na Rejpala si dám panáka.
  Tobě držím palce v rekonvalescenci.

 11. 511
  PeS says:

  2 Šumavák ad 508 – jo, s tím zákazem bych se připojil… Na rejpala vzpomínám často… S tím rakem je to horší… Tam se obávám, že je to jen otázka času – a někdy je člověk rád, když to jde rychle… A když nejsou úporný bolesti…
  No nic, máš pravdu, zrušit podzim!

 12. 512
  Pavel Kořenský says:

  Šumaváku, to že podzim je na prd tvrdím už 10 let. Od té doby, co umřel táta 🙁
  A nějak je to rok od roku spíš horší a horší.

  Akorát dneska je malá vyjímka, žena slaví narozeniny. I když tedy číslovka 50 se jí moc nelíbí…

 13. 513
  Pavel Kořenský says:

  Mimochodem jsem v té souvislosti zjistil, že červené růže s dlouhým stonkem jsou poměrně těžké květiny.
  To by jeden nevěřil, jak se ta kytice pronese cestou z květinářství domů, když těch růží je 50. 🙂

 14. 514
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský ad 512 – Jednak jí pozdravuj, jestli si mě ještě ze Šumavy pamatuje, a druhák – do 50 to bylo furt ještě fajn. To jsem byl ještě mladej kluk… Bohužel, srát se to začalo až kolem 55. No a teď to stojí za hovno – pro velký úspěch se mi vrátila do nohy růže…

  • 514.1
   Pavel Kořenský says:

   PeSi – Vyřídím. To víš, že si tě pamatuje. Jednak ze Šumavy a pak taky ví, že jsi to byl Ty, kdo dceru přitáhl tím FEATem k vědám exaktním. 🙂

   Jinak držím palce, ať se brzo uzdravíš a až to půjde, dáme si pivo nebo víno, nejlépe zase na Šumavě.

  • 514.2
   Schumacher says:

   Pantenol. Vně i vnitřně.
   A kromě toho…jsem s tím léčivem otravnej…zkus nějaké antihistaminikum, na potlačení zánětu. Vitamíny, céčko a B komplex.
   A drobátko, to asi to nejtěžší, životosprávu.

 15. 515
  mayda says:

  no jo, to jsou samý smutný věci, bohužel i to patří k životu….
  mamarádovi držím palce, koníkům budiž změ lhká a travička na nebeských pastvinách šťavnatá. Ať je tam hřeje sluníčko na hřbetě, jako když se pásli, Šumaváku, u Tebe před chalupou.

  Já bych podzim bych nezakazala, jako roční dobu ho mám docela ráda. Pokud jde o ten podzim života, tak jen doufám, že nějak zvládnu důstojně a pokud možno s dobrou myslí všechn, co přinese….

 16. 516
  Dana says:

  Šumaváku, co říct? Kamarádovi brzké uzdravení, Daníkovi hodně zábavy v psím nebi a tobě vydržať a zvítězit. Držím pěsti.

 17. 517

  Přeji všem postiženým, ať nemocemi nebo věkem hodně sil a spoustu štěstí.
  Je to tu dneska trochu depresivní, když si uvědomím, že je mi o hodně roků víc.
  Ale je to tím, že věk považuji jen za číslo. To se mění – no a? Všechno je v pohybu, celý svět, celý vesmír a i ta choroba, která tu teď je, může zítra nebýt.

  Měl jsem už nejméně dvakrát umřít, ale řikal jsem si tehdy, že ještě ne!
  Ještě jsem neslyšel všechnu tu krásnou muziku, co jí na světě je, ještě jsem nepřečetl všechny dobré knihy, které byly a možná teprve budou napsány a neudělal všechny fotky, které jsem si usmyslil udělat.
  A někdo to asi slyšel…

  Takže dobrý večer vám všem!

 18. 518
  Dana says:

  Já jen doufám, že zítra bude šťastnější den. Standa jde na kontrolní CT. A já doufám, že v jeho případě u metastáz na plicích nedošlo k žádné progresi a život půjde dál. Do příští kontroly. A tak ještě pár, více než méně let.

 19. 519
  mayda says:

  No, jo, Daník, já jsem ale pitomá, vůbec mi nedošlo, že Daník byl pes pes. Tak nějak jsem předpokládala, že to je kůň. 🙂
  Asi bych si fakt měla koupit tu tašku na kolečkách do fronty před lídl…
  Ale 16 let je pro psa krásnej věk.
  A já dřív než budu řešit tu tašku bych se asi měla zamyslet nad zvyšujícím se počtem vynechaných písmenek, vypadá to, že můj notebook by asi uvítal pod stromeček novou klávesnici….. 🙁

  • 519.1
   skimic says:

   Taky jsem si všiml. Ale měl jsem za to že sis koupila ten hambáč s rumem a začalas omáčkou 🙂

   • 519.1.1
    mayda says:

    Bohužel, skimici. Takhle to píše i bez požití omáčky.
    A že by jí bylo za to, co mně bude stát nová klávesnice 😉

    • 519.1.1.1
     skimic says:

     Kamarádce většinou pomůže když si trochu zkrátí nehty. U notebooků mívá klávesnice nižší zdvih a nehty tak brání polštářkům na tlapkách s jistotou dosednout na klávesu.

     • 519.1.1.1.1
      mayda says:

      Já mám nehty dost krátký a na pracovní klávesnici píšu normálně. Myslím, že je prostě opotřebaná. Asi je stavěná na jemnější zacházení.

 20. 520
  Pavel Kořenský says:

  Jo, jo. Daník byl pes. Pes tahací. Vzpomínám, jak s ním Kristýnka chodila na procházku okolo koní.
  Páni, to už je tak 10 nebo 11 let…

 21. 521
  mayda says:

  No jo, a kolik let to je, když jsme tam byli my….

  Pamatuju se, jak na dceru domácí pán halekal, že má narovnat záda a koukat na cíl. Asi si to vzala k srdci a nejen jako radu jak ovládat koně, ale i do života….

 22. 522
  Zpátečník says:

  OT: Janeček mne dokázal překvapit: http://blog.aktualne.cz/blogy/karel-janecek.php?itemid=38337

  Možná má nějaké interní důvody, které ovšem nemohu vidět.

 23. 523
  Zpátečník says:

  OT: Roztočeny do maximálních obrátek, hnojomety burácely nevím už kolikátý den, než se (teprve včera večer) objevil první náznak toho, že i v mediích existuje někdo, koho to, co každého věcně uvažujícího pozorovatele nutně napadlo ihned, napadá alespoň po čase…: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/104284/misto-cinu-praha-kdo-a-proc-vyzradil-novinarum-tajnou-komunikaci-zemana-s-bis-ukol-pro-policii.html

 24. 524
  Zpátečník says:

  Nickname, díky za Váš odkaz v 473 (http://www.crs-hustopece-nb.cz/m/aktuality-1/), samozřejmě jsem jej neznal a dříve nehledal. Ovšem jistě Vám neuniklo, že o fenolu („Jako dybysem z vody cejtil karbolku…“) tam není sebemenší zmínka. Naopak ale, čtete-li pozorně mezi řádky, obratem Vám nabízí ještě další teorii (dovoluji si ji očíslovat nulou, aby novičok, až s ním někdo konečně přijde, mohl zůstat jako čtyřka):

  0) Je nad slunce jasnější, že Babiš otrávil ryby chlornanem, všechny indicie tomu nasvědčují mimo veškerou pochybnost.

  Jistě totiž není třeba příliš vysvětlovat, že ani z chlornanu sodného, byl-li tam nějaký, ryby dvakrát šťastné nebudou…

  — — —

  Často opravdu nevím, nakolik Vám rozumím. Ale abychom se dostali aspoň o milimetr dopředu, pokuste se prosím porozumět Vy mně. Začněme třeba tady, u jednoho slavného románu:

  Stephen Dedalus
  Class of Elements
  Clongowes Wood College
  Sallins
  County Kildare
  Ireland
  Europe
  The World
  The Universe

  Stejně jako malej Štěpán, i já se snažím vidět svět hierarchicky. On si to seřadil bottom-up(?), já pro jednoduchost top-down. A z takového pohledu mně prosím vychází, že již čtvrtinu délky trvání celého polistopadového období jest osou veškeré domácí politiky parforsní hon na Zemana a na Babiše. Přejete si jej býti účasten? Co si od jeho případného úspěchu slibujete?

  — — —

  Jo, a ten otazník v závorce, to už byla jen jedna taková moje pfilosofická hříčka. Není vyloučeno, že té z laskavých čtenářů nebude rozumět nikdo…

  • 524.1
   Zpátečník says:

   Eh, pardon, jako trojka, ne jako čtyřka.

  • 524.2
   AeroKarel says:

   Nevím, jak nickname, ale mně je nějaký hon na kohokoliv ukradený. Zajímá mne, jak dotyčný působí na mne. U Zemana považuji za jeho vrchol „Prognostiku a přestavbu“. od té doby setrvalý sešup. Občas proložený mírně kladným činem, třeba vztahem k Izraeli. Nesedí mi prostě ani politicky, ani lidsky. Co se týče posledního excesu, tahanice s BIS, jen velký blb nebo člověk s velmi podezřelými záměry se pustí do veřejného souboje a ostouzení vlastní tajné služby. Klidně může být i špatná, to neposoudím, nemám informace. Každopádně to nelze řešit šplechty na veřejnosti. A s tím prozrazením – nějak mne nenapadá, komu jinému, než Zemanovi, to vyhovuje.
   Babiš je podobná kapitolka, jen ho nesleduji tak dlouho. Možná, že na něj je nějaký hon, ale zaručeně ne bezdůvodný.

   • 524.2.1
    Pavel Kořenský says:

    Tak on hlavně Zeman, pokud by měl špetku soudnosti, by dávno ty profláklé rusko-čínské figury (Nejedlý, Mlynář atd.) vyházel.

    Takhle to spíš vypadá, že Zeman je figura udržovaná na přístrojích a Hradní politiku dělá to panoptikum krajně podivných figur kolem něj.

    Nicméně, ten poslední exces s BIS je skutečně na obžalobu z velezrady a byl bych celkem rád, kdyby PSP ČR a Senát konal a tomuto panoptiku učinil rázný konec.

    Mělo by být jednou pro vždy řečeno, že Rusové nebudou dodělávat Dukovany ani Temelín a že žádná Čínská stezka skrz ČR nepovede. A žádný slabomyslný kanál Labe-Odra-Dunaj se konat nebude.

    Proboha, kdy tomu šílenci už skončí to druhé volební období ???

    • 524.2.1.1
     Zpátečník says:

     A máš prosím nějaké vysvětlení, kudy se ten „exces“ dostal do medií?

     • 524.2.1.1.1
      AeroKarel says:

      To už se asi nevyšetří, jako obvykle. Ale u ostatních Zemanových útoků na BIS to bylo jasné, protože je šplechtal na veřejnosti. Proč by to zrovna s tímhle mělo být jinak. A klasické „cui bono“ … Zase mne nikdo jiný nenapadá.

   • 524.2.2
    Zpátečník says:

    se pustí do veřejného souboje — Nojo, AeroKarle, jenže mně to od počátku připadalo, že si naopak začala BIS, ondyno (už před pár lety) veřejně zařazujíc presidenta k bezpečnostním rizikům…

    Hezky to máš zdokladované v poslední aféře: Vypadá to (ale žádost pochopitelně nikdo z nás neviděl), že Zeman se svým tradičním osobitým taktem naráží na to, že BIS za celou dobu své existence nechytila snad ani jediného ruského ilegála, a požádal ji tedy, ať mu laskavě dodá jména. V tom bych (zároveň se dohaduje čehosi o Zemanově povaze) spatřoval snahu BIS (ještě více) zesměšnit a/nebo jí přistřihnout křidélka. Ale co udělali oni? Spíše než by odpověděli profesionálně (např. že jména poskytnout nemohou), presidentovu žádost anonymně publikovali ve spřátelených mediích. Co si na základě toho o BIS myslím, asi netřeba vysvětlovat.

    • 524.2.2.1
     AeroKarel says:

     To je Zpátečníku až závěr (prozatím) celé tahanice. Předchozí útoky Zemana na BIS byly zcela veřejné a nesporné a i ty byly chybou. Lituji, ale takhle se tajná služba napravovat nedá, i kdyby byla skutečně prohnilá. Což nezjistím. Co zjistím, je celkové Zemanovo chování. Sleduji ho od té „Prognostiky a přestavby“ a je to holá ostuda, čím dál, tím víc. Takže i aférka s BIS zapadá do celkového dojmu.

    • 524.2.2.2
     hans hase says:

     Zpátečníku – to že na spřátelených médiích věc publikovala BISka, to víte?
     Qui bono? BISce?
     Fakt?

 25. 525
  nickname says:

  Zpátečníku: Se Zemanem jsem nic do činění neměl. S Babišem a jeho squadrou jsem měl do činění relativně málo. Stačí mi to.
  Ad Bečva/DEZA/Babiš: součástí honu nejsem. Nejsem myslivec.
  U Bečvy je několik otázek: chtějí mít Valaši a Moraváci čistý zdroj pitné vody?
  Má DEZA a.s. platná povolení pro nakládání s odpadními vodami? Jsou zaměřené všechny výtoky z chemičky do Bečvy? Jaké jsou havarijní plány, proškolenost personálu? Bez toho se havárie (provozní události) budou opakovat.
  Samozřejmě je důležité nespojovat osobu pana Babiše s Agrofertem. Agrofert už nevlastní, nechal ho Monice a Herodesovi. Pokud vám však připadá, že někdo by snad mohl pana Babiše vydírat, tak si myslím, že to je pravda. Je vydíraný a vydíratelný. Proto bylo čisté lustrační osvědčení součástí vybavení každého ministra až do Babiše. Aby nebyl vydíratelný.

  • 525.1
   Zpátečník says:

   jsem měl do činění relativně málo — Ale jestli Vám správně rozumím, jako s podnikatelem, ne jako s politikem?

  • 525.2
   nickname says:

   Zpátečníku: jeden z jeho bandy se choval nedobře. Tak jsem to trochu řešil. Jeho osobně neznám.

   • 525.2.1
    Zpátečník says:

    Ale v podnikání, ne v politice?

    Jinak si myslím, že Babiš je mnohem více než skrz StB vydíratelný přes dotace. A že nezáleží jen na tom, je-li vydíratelný, ale hlavně na tom, kdo jej vydírá. Brusel je ta varianta, která je pro nás nejhorší.

    • 525.2.1.1
     nickname says:

     Ano, v „podnikání“ – lze-li úvěrové podvody považovat za podnikání.

     Ad vydírání: on se rád nechá vydírat. Za 50 miliard z Bruselu ročně. 50 z českého. Další miliardy od občanů a podnikatelů. Všechny „národní“ pózy jen hraje. Bude první, kdo přijme 100.000 inženýrů, pokud se mu to vyplatí.

     • 525.2.1.1.1
      Zpátečník says:

      Bude první, kdo přijme 100.000 inženýrů, pokud se mu to vyplatí. — V tom se asi shodujeme, nickname. Jenže klíčové je ono slovíčko pokud. Vtip vidím v tom, že jemu by se to vyplatilo za poněkud jiných podmínek, než za jakých by se přijímat 3i vyplatilo např. TOP09 nebo Pirátům.

      Pro dnešek s dovolením přeji dobrou noc.

     • 525.2.1.1.2
      AeroKarel says:

      Za jiných podmínek, se stejným výsledkem.
      Taktéž dobrou noc.

 26. 526
  nickname says:

  Jinak: co bych po Babišovi / našich politicích chtěl? Aby chudým a jejich zaměstnavatelům snížili daně. Nezvyšovali zadlužení státu. Nelikvidovali inflací úspory dělníků. Chci moc?

  • 526.1
   Zpátečník says:

   A chcete to opravdu po něm, anebo chcete, aby byl nahrazen někým, kdo to bude takto dělat?

   Platí-li druhý případ, kdo by to měl prosím být?

  • 526.2
   nickname says:

   Zpátečníku: mě je jedno, kdo sníží daně chudým při vyrovnaném rozpočtu. I kdyby to byli Piráti v koalici se Zelenými, je mi to jedno. Když to bude Babiš s Kájínkem, je mi to jedno.

   Kdysi se mi líbila koalice bez Babiše, ale s SPD. Žel „demoblok“ toto odmítl.

   Teorii, že Babiš je hrází proti Bruselu, proti imigrantům doufám zde nikdo nedrží. Na to stačí jedno jméno: Jourová. Naopak: Brusel drží Babiše v hrsti. Čím dál více.

   • 526.2.1
    Zpátečník says:

    Už se jen odkážu na to, co jsem napsal ve 23.16.

    Jinak Vám, jako pečlivému čtenáři, jistě nemusím připomínat, že Jourovou zde zmiňuji pravidelně.

 27. 527
  Pavel Kořenský says:

  Hmm, koncert z roku 2019.

  https://www.youtube.com/watch?v=4fVD9TO7XwM

  Naprosto netuším, na čem ti kluci jedou, ale chci to taky… 🙂

 28. 528
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,
  přišel k nám bílý kůň… tak dnes budu muset drobet omést autínko, než vyjedu do práce. Ale v prosinci to nepřekvapuje 🙂

  Ad BIS, docela mne naopak překvapuje, že každoročně vydává veřejné svodky, kde se naváží nejen do politiků (fakt je Okamura bezpečnostní riziko ????), ale motá se i do osnov dějepisu. Je to normální ? IMHO ne; a jak vidno, v tomto státě je zbytečné mít tajnou službu vůbec, tady se nakonec všechno vykecá…

  Ad Dukovany – jinde na Netu jsem si početla, že co se týká techniky, jsou na tom Rusové výborně (viz např Maďarsko, těm teď něco staví). Na rozdíl např. od Francie, která menší reaktory požadovaného typu nedělá (nebo málo). Taky když jde o dostavbu předchozího, co už tu stavěli… a k tomu už tu taky máme svoje odborníky. Taky je stále v živé paměti, že Temelín sice dodělával Westinghouse, ale palivo nakonec stejně bylo od Rusů, neb tyče od Westinghouse se kroutiliy……. ehm. Čínu by k tomu nepouštěl asi nikdo, ale spíš kvůli technické než politické stránce (požadavek na deset let praxe v oboru nebo co tam je). A pokud by se v úvahu vzala ta politika – Rusové na nikoho ekonomické sankce neuvalují, dělají byznys, zatímco Němci by mohli s NS2 vyprávět, že. Ale ta debata byla uzavřena i s možností, že to nakonec co Deux ex Machina dostaví Siemens, který to celé stejně koupí od Rusů a nám, blbečkům, jen přeprodá (tedy „hardware“, neboť „software“ má sám špičkový).

  Dovolím si rovněž hudební vložku, osobně se mi více líbí týpci, co zvednou stadion i ve zralejším věku, a nepotřebují k tomu spandexové oděvy či tunu líčidel 😀 Název písně je taky pro současnou dobu výstižný… skoro bych řekla, že i věrohodnější, než když to hráli mlaďasové 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=gEPmA3USJdI

 29. 529
  quivis says:

  P.K. to napsal jasně:
  Mělo by být jednou pro vždy řečeno, že Rusové nebudou dodělávat Dukovany ani Temelín a že žádná Čínská stezka skrz ČR nepovede.

  Je to skutečně doloženo, že kam se vrtnou, tam mají vojenské základny, občas pomohou svrhnout nějakou vládu a neradi se podílejí společně s více státy na určitých smlouvách.

 30. 530
  hans hase says:

  Rusové na nikoho sankce neuvalují – dělají byznys.
  Made my day 🙂
  Jestli ono to není tím, že příslušné sankce jsou u Rusů již přímo obsaženy v pojmu byznys.
  A s tím NS2 by se měli Nemci docela obyčejně stydět v koutě.
  Nechat se chránit za peníze Američanů, kompletně zdecimovat vlastní obranné kapacity, krmit nepřátelskou velmoc, dávat jí dárečky a ještě se snažit podrazit souseda, který jako snad jediný v oblasti by byl schopen se nějakou dobu bránit to je síla. A držkovat v okamžiku, kdy je jim tato sviňárna předhozena, to už je totální chucpe.

  • 530.1
   Matzurka says:

   Made my day…
   Záleží na úhlu pohledu. Já osobně Rusy skutečně jako nepřátelskou velmoc č.1 nevnímám (to spíš Čínu), a od toho se odvíjí vše další.
   Před kým Američani Němce chrání ? Leda před nimi samými… konec konců to i tu zaznělo, že americké základny jsou v Německu proto, aby dohlížely na Němce….
   Zdecimování vlastních kapacit je kapitola sama pro sebe. My jsme na tom stejně.
   Dárečky jsem nezaznamenala, naopak kravinu s Navalným (jo, prej zejména francouzský tisk už ho má plné zuby, neb jim po Novičoku znovuzrozen začal do něčeho kecat).
   Aféra se šmírováním Merkelové byla protřepána dost…
   Takže podrazy ať si vyříkají mezi sebou. Ale do energetické bezpečnosti/soběstačnosti by si daný stát neměl nechat kecat přespolňáky.

   • 530.1.1
    hans hase says:

    Rozumím a chápu, že se shodnout nemůžeme. Já Rusko za nepřátelskou mocnost považuji a tím jsou dány rozdíly mezi našimi úhly pohledu.

    • 530.1.1.1
     AeroKarel says:

     Vzhledem k ruské tendenci neznat hranice a považovat území, které jednou ovládli za natrvalo jejich, taktéž s přihlédnutím k některým povahovým odlišnostem, je i já považuji za potenciálně nepřátelskou mocnost.

 31. 531
  hans hase says:

  A k těm technicko-obchodním analýzám v novinách, které nám detailně rozeberou jak moc je ruská techonologie na výši a cena nejnižší možná.
  Takové analýzy budou vycházet. Bude jich vycházet mnoho. Budou vycházet všude. Budou podepsány lidmi, od nichž by to jeden čekal. A budou podepsány lidmi, u nichž to bude coming-out.
  Bude velmi dobře si ty články archivovat, když už pro nic jiného, tak pro to dozvědět se vlak je vlak (hú is hú).

  • 531.1
   Matzurka says:

   Temelín mám za zadkem (no tak dobře, 30 km), ale s pár lidmi tam pracujícími se znám osobně. A novinám v tomto ohledu až tak nevěřím; spíš mne zajímají debaty lidí „vod fochu“. Ale je fakt, že nejsem ani fyzik, ani inženýr, tím méně byznysman.

   • 531.1.1
    hans hase says:

    Jen, ať nedojde k mýlce. Já v žádném případě netvrdím, že ruská jaderná technologie není na výši. Určitě může být i v některých ohledech lepší, než technologie jiné.
    Je to srovnatelné s ruskými zbraněmi.
    A stejně, jak bych přistupoval v době současného tendru na dodávku pásových BVP pro AČR k článkům detailně popisujícím technikálie a cenu nejnovějších ruských obrněnců, budu přistupovat k článkům popisujících výhody ruské jaderné technologie.
    Symptomatické je, že články seriozně doporučující ruská BVP se neobjevují. Ne proto, že by ta vozidla nebyla dobrá. Ale proto, že bylo jasně řečeno, že od nepřítele se zbraně kupovat nebudou.
    Proč to nejde v případě Dukovan a Temelína..

    • 531.1.1.1
     Matzurka says:

     Protože to nejsou zbraně 🙂 ?
     Ale vážněji, mně prostě „nesedí“ apriori někoho vyřazovat, protože „rusácí“. Prostě rozhodnutí bych preferovala co nejméně zatížené politikou, naopak s co největším důrazem na bezpečnost a spolehlivost provozu. Bude-li stejně dobrých nabídek více, pak může přijít ke slovu i ta politika…
     Druhá věc – jde o rozšíření stávajícího, a nevím, jestli je zrovna v tomto segmentu dobré něco flikovat. Dostavba Temelína Westinghousem byla zcela politcké rozhodnutí (imho), a dle vyjádření zúčastněných nebyla bez problémů, o finanční náročnosti raději ani nemluvit. A pak ty potíže s palivem…

 32. 532
  mayda says:

  Dobré ráno,

  i tady dorazil bílý kůň, i když spíš zaševelil než zařehtal a dvůr nezalehl, jen zahradu lehce pošimral.

  Ad BIS – nerozumím tmu, jen mám pocit, že někdy řeší pěkný pitomosti. Viz zkoumání učebnic dějepisu a humbuk kolem udajného novičoku pro Hřiba a Novotnýho.

  • 532.1

   Dneska jsem se na sebe docela nas… naštval.
   Proč já vůbec čtu na něco na webu. Samé „názory“, vzájemně si odporující – mám pocit, že každý musí přijít s něčím jiným než ten druhý, snad aby zaujal, Připadá mi, že se novináři hlavně snaží nějak vyplnit prostor mezi reklamami. A diskuze už vůbec nemá cenu číst. Dva – tři diskutéři se pustí vzájemně do sebe, posílají se do blázince i jinam – evidentně se znají – ale proč já mám číst jejich vzájemné invektivy. Nehledě na to, že jsou často zaťatí hlupáci, kteří se vyjadřují i k věcem o kterých nemají ani ponětí.
   Tak jsem si ulevil a zase můžu jít pracovat… [;>))

 33. 533
  quivis says:

  Hlavně by se mělo diskutovat proč BIS uveřejňuje svou zprávu, když to ze zákona vůbec nemusí. Ta zpráva není konkretní (a nemuže být s ohledem na tajnost činnosti BIS) a je tedy něco jako zbytečný politický manifest.
  Ředitel BIS by měl být volán k zodpovědnosti, proč ty zprávy, upravené pro veřejnost, vůbec dává publikovat, když se to nevyžaduje.

  • 533.1

   Jasně!
   BIS je tajná služba, tak by o ní neměl nikdo nic vědět, že? Koudelka… Jak to, že znám jméno jejich šéfa?
   A když tajná, tak tajná a tak nemůže vydávat zprávy. A když už, tak musí být přísně tajné.
   No ni?

 34. 534
  • 534.1
   nickname says:

   Dobrý den.
   Báckomando a předvedení k podání vysvětlení. I když fízlové a prokurátoři ví, odkud voda (ehm) teče.
   Nebýt rybářů a několika dobrovolníků, tak by to těch osm zaměstnanců mělo po osmi letech.

 35. 535
  skimic says:

  Dobré ráno
  já nevím že vás ty elektrárny, rusáci a číňani tak berou.
  Trump jde od válu, což znamená, že na ambasádě bude nový ambasador. Ambasadoři jmenovaní demokratickými presidenty se nezakecaj. Viz ti za Obamy, Clintona apod.
  O demokracii v kotlince tedy nemám nejmenších obav.
  Konečně si budou moci vydechnouti i redaktoři Respektu.

 36. 536
  • 536.1
   AeroKarel says:

   Heteráci taky problém, viz: Loni se dostalo na veřejnost video, které zachytilo při sexuálních hrátkách s prostitutkou tehdejšího starostu města Győr Zsolta Borkaie (za FIDESZ). 😛

 37. 537
  nickname says:

  Myslím, že politická strana a vláda by neměly šmírovat a radit lidem, co mají dělat v ložnici. Ani by politici neměli určovat, co si mají lidé myslet.

  • 537.1
   skimic says:

   Samozřejmě. Ale tam v tom bytě (když se jde od Burzy na Grand Place – zhruba naproti policejní stanici – je plná policejních aut i přes obrovskou garáž ba stanici) by se podle obrázků do ložnice všechny ty bukvice ani nevešly.

 38. 538
  AeroKarel says:

  Matzurko, dostavba je to v případě Temelína jen administrativně. Technicky jde o nové bloky. Dtto Dukovany.

 39. 539
  Zpátečník says:

  Zpátečníku – to že na spřátelených médiích věc publikovala BISka, to víte? Qui bono? BISce? Fakt? (524. …) — No samozřejmě že nevím, hansi hase. Jen dedukuji. Pokud vše běželo, jak má, byly zde jen dvě strany: president, a BIS, na kterou se obrátil. Hypoteticky sice Zeman mohl mít motiv se, ďábelsky se pochechtávaje, indiskrece dopustit sám: „Jen se podívejte, jak jsem ty čučkaře zase doběhl; nikoho nemají, nikoho mi nahlásit nedovedou.“ Ale kdyby to byl udělal, byl by si k tomu vybral vhodnější kanály, které má lépe pod kontrolou, a nedopustil by, aby se již hned prvotní zmínka o jeho požadavku objevila v podobě vůči němu kritické. Byl by dokázal snadno odhadnout, co hnojomety budou chrlit.

  A pokud to nebyl president, zbývá už jedině BIS; což od ní ovšem bylo naprosto neprofesionální a neomluvitelné. Ledaže by to omlouvali potřebou páchat proti vlastnímu presidentovi aktivní operace. Kanály, které si zvolila, ostatně byly podobné jako tehdy s ricinem. A jistě opět doufali, že si tím polepší.

  — — —

  Snad bych měl stručně vyložit, z jakého celkového postoje vycházím:

  Na jedné straně je zde president, který již z ústavní definice své funkce je representantem českého státu a české suverenity. Kupodivu zrovna president je již skoro 18 let terčem permanentních, neskutečně nízkých, často podlých, v celkovém obrázku vyloženě fantasmagorických útoků mainstreamových medií, jimž pak dělají ještě nesrovnatelně vulgárnější ozvěnu stovky, snad tisíce placených i neplacených internetových elfů a trollů. (Teprve o 14 let později se stal obětí podobného běsnění medií Trump.) Nesmírně zvláštní je i to, že tohle vlastně jen málokomu připadá divné. V konkrétním případě je posledních necelých osm let presidentem Zeman. Ten má své vrtochy, svá specifika, zvláštní vztahy s Číňany, trochu s Rusy, kanál DOL… Jenže to patlá takovým způsobem, že v těchto směrech může způsobit škody, které půjdou nejvýše do miliard.

  A na druhé straně zde máme BIS, která po celou jednu generaci vegetuje bez sebemenší faktické kontroly. Co to může udělat v praxi, vidíme v malém na NBÚ a nezapomenutelné postavě Tomáše Kadlece… Anebo na strukturálně podobném případu české justice, která si pod dutou frází své nezávislosti po stejnou dobu (úspěšně) nárokuje svou faktickou nekontrolovatelnost. Všichni hřeší na to, že již z podstaty systému jsou nekontrolovatelní, lhostejno zda proto, že tajní, nebo že nezávislí. Když to však takhle hnije 30 let, nezbývá mi než říci: Tajná služba je tajná, ale není to služba.

  Zkrátka, pokud jde o BIS, již ta nejobyčejnější předběžná opatrnost mě nutí až na další vycházet ze dvou tezí:
  1) BIS nepracuje pro české zájmy;
  2) BIS pracuje proti českým zájmům.
  Pokud by se ukázalo, že pomáhá držet ČR v područí EU a Německa, škody jsou v bilionech.

  • 539.1
   AeroKarel says:

   Zpátečníku, zrovna stejně se dá zdůvodnit řízená indiskrece ze strany presidenta. Pokud by se na BIS obrátil potichu a BIS ho stejně potichu odmítla (ta žádost je po technické stránce fakt pitomost, význam má jen propagační) nedošlo by k útokům příznivců Zemana na BIS. Využitelná je jen pro Zemana, pro BIS ne. A co se týče Zemana samotného, on ty útoky cíleně provokuje. Lze tomu říkat i běsnění, já tomu říkám spíš „jak se do lesa volá …“.
   BIS a kontrola – těžko říci, tenhle problém je se všemi tajnými službami. Bude-li kontrola, nebude tajná služba. Zda BIS pracuje pro nebo proti českým zájmům, těžko říci bez inside informací. Jediný náznak by snad byla vyloženě odpudivá postava Jana Schneidera, který se z BIS (domnívám se) vynořil do civilu a publikuje. Pokud by lidí jeho typu v BISce bylo více a pokud odešel sám a nebyl vyhozen, také bych měl nějaké obavy.

  • 539.2
   hans hase says:

   Zpátečníku – Nejdřív ze všeho omluva za hrubici v citátu. Vždycky to napíšu z nějakého důvodu automaticky špatně, většinou se stihnu opravit, někdy nikoli a pak vypadám jak policajt s nesvítícím heligónem.
   Kdo má z věci prospěch popsal přede mnou Karel. Naprosto souhlasím. BISka to není.
   Vaše rovnice – neudělal li to A udělal to B – dává výborný smysl, nahradíme-li personu prezidenta Miloše Zemana personou (čistě hypotetickou) řídícího důstojníka prezidenta Miloše Zemana.
   Je-li to tak ve skutečnosti, nevím.
   Ale smysl by to dávalo zcela určitě.

 40. 540
  Zpátečník says:

  Skvělý Klausův rozhovor v periodiku, o němž jsem dosud nic neslyšel: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/rozhovor-po-volbe-americkeho-prezidenta.A201201_211526_p_zahranici_wag

  A již včera vynikající esej, tvrdící kupodivu mj. zhruba to, co už asi rok či dva říká Petr Hampl mnohem méně uhlazenou formou: https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-jak-porozumet-progresivnimu-liberalismu.A201130_173448_p_spolecnost_wag

 41. 541
  nickname says:

  Zpátečníku: děkuji za připomenutí aktivit informační služby.
  Co je to „český zájem“? Kdo ho definuje? Popíšete ho jednou větou? Třemi slovy?
  Ptám se proto, že mnoho lidí v Čechách – často ti bez přímého kontaktu s Říší – by nejraději bylo 17. respektive 17., 18. a 19. spolkovou zemí. Rozdělení by pomohlo rozdrobit český živel.

  • 541.1
   nickname says:

   Google na mně: Eine schöne Dezemberzeit.
   DVD, co je to „Dezemberzeit“?

   • 541.1.1
    dvd says:

    To je asi politicky korektní označení adventního času. Jinak existuje nějaký song Dezemberzeit-Wartezeit. Asi bude na TyTroubo.

 42. 542
  • 542.1
   AeroKarel says:

   Ty linky tu měly být už dávno. Komplikace byly na české straně, ač tchajwanská firma nabízela i zaplacení dopravy. Jenže zdejší pidisterstva si to pinkala a nic nedělala.

   • 542.1.1
    quivis says:

    Jestli to nesouvisí s faktem, že kapacita těch linek převyšuje potřebu Česka. Tuv. danajský dar.

    • 542.1.1.1
     AeroKarel says:

     A vývoz je zakázán?

    • 542.1.1.2
     AeroKarel says:

     Jo a dodatek protože jejich kapacita je větší, než kolik se v Česku vyrobí respirátorů za rok. neznamená že kapacita těch linek převyšuje potřebu Česka, to je mylné převyprávění.
     Spotřeba Česka, je evidentně vyšší než kolik se zde vyrobí, když pak naši čunitelé žebrají v Číně.

 43. 543
  dvd says:

  Dostavba JE.
  Kdysi jsem tu napsal: „Přiznávám, že nezávidím těm, kdo budou muset rozhodovat. Kdyby šlo jen o technickou, případně ekonomickou otázku, dalo by se najít řešení. Ale protože v tom bude hrát roli politika jakož i osobní preference zúčastněných, bude to srovnatelné s přímou volbou presidenta.“
  Trochu se obávám vztahu Babiš+EdF. Kdo sledoval výstavbu JE Olkiluoto, tak ví. že cena onoho 3. bloku stoupla z 3 miliard € na 8,5 miliardy €. A stavba, která započala 12.8.2005 a měla být uvedena do provozu 2009, by to měla dle slibu z letošního léta stihnou v roce 2022.
  Ostatně i JE Flamanville cosi vypovídá. Začátek stavby 3.12.2007, plánované uvedení do provozu 2012. Plánované náklady 3,3 miliardy €. A pak už to jelo: koncem roku 2008 termín dokončeni 2013 a náklady 4 miliardy €. V prvním pololetí 2010 oznamuje EdF náběh elektrárnyv roce 2014 a náklady „okolo 5 miliard €“. Červenec 2011 – rok 2016 a 6 miliard €. Prosinec 2012 – 8,5 miliard €. Listopad 2014 – rok 2017. Nezdržujme se detaily – letošní odhad nákladů je 19,1 miliard €.
  Běžný omlouvající argument bývá, že ouřady a Zelení si moc vymýšlejí a místo aby se to dělalo jednoduše, tak se to dělá složitě. To sice nepopírám, ale v případě oněch dvou elektráren jsou to hlavně technologické prasárny.
  Mimochodem, měl jsem dojem, že DD (=Dana Drábová) se něčeho podobného obává u ruského provedení, přičemž konstrukční řešení hodnotíjako kvalitní.
  Asi poškrabu po (internetových a jiných) truhlách, abych se podíval co je nového. Z praxe už jsem příliš dlouho, a tak o ostatních potenciálních dodavatelích toho moc nevím. Akorát mám pocit, že Westinghouse (=Toshiba) hodlá chytat hady cizíma (čínskýma) rukama, neboť nemá dost vlastních odborníků.

  • 543.1
   AeroKarel says:

   Podívej a dej vědět, docela by mne to zajímalo. Co Korejci?

  • 543.2
   Matzurka says:

   Prosím, prosím,
   budu vděčná za střízlivý pohled.

  • 543.3
   hans hase says:

   dvd – připojuji se k prosbě spoluplkatelů, taky by mne zajímal názor odborníka.
   Dana Drábová se v nějakém nedávném rozhovoru vyjádřila ve smyslu, že má obavu nikoli z ruské technologie jako takové, ale ze související dokumentace či spíše její absence. Shrnula to do vyjádření, snad cituji alespoň přibližně správně, ‚schopnost realizovat stavbu v našem kulturním prostředí‘.

   • 543.3.1

    Tak tak….
    Za tuhého socialismu jsem odebíral ruský časopis Rádio abych se dozvěděl, co je ve světě novogo. Ale pravda. doba pokročila. Když jsem nutně potřeboval schema australského kondensítorového mikrofonu , našel jsem ho – na ruském webu.

 44. 544
  skimic says:

  Byznys … hmm, tady se otevírají netušené příležitosti. Ta stará škeble němcům prodloužila lockdown do desátého ledna a u nás hospody otevřené.
  Přece nenecháme všechno slíznout rakušáky? Hory sice máme na nic, ale mohl by Petříček domluvit možnost příhraniční (žízeň nezná hranice) chlastačky pro naše německé přátele. Na severu maj rádi Švajnešnycel und knédl mit gulášsós (lecker!), auch Bier dazu, selbsfrštendlich. Blatný by zároveň mohl zajistit nutný výtěr na dálnici zpět. Mohlo by to být na odpočivadle v buňce, vedle polní stan s lavičkami a podiem, kde by vystupovaly české umělkyně s orientálnějším vzezřením, které mají naši němečtí přátelé nejraději, odkojeni romány Karla Maye Ve stínu padišáha. Umělkyně by byly samozřejmě v rouškách a s holým pupíkem v tureckých kalhotech a vlnily by se. Umělkyně by pro jistotu měly výtěrů několik 🙂

 45. 545
  nickname says:

  Němci koukají úkosem na Čechy, že jim berou práci. Češi koukají jak puci na Číňany, že Čechy čeká za pár let to samé, co Němce? Jaké je řešení? 🙂

 46. 546
  Dušan Neumann says:

  ach, jako obvykle o den později. Ještě loni jsem Dannyho drbal za ušíma. jako včera. A neotevřu si flašku – je 9 ráno – a nepustím nějaké staré video ze setkání u Šumaváka. To už bych žil jen v minulosti. Navíc jsem to včera risknul, vytřepal letoškem hodně zchudlé prasátko, zavřel oči a zahnal rozum do kouta a koupil na 16. prosince letenku do Prahy. Snad mne neposadí ve Frankfurtu do karantény. ……… vzhledem k tomu, že jsem na vojně byl technikem, že jsem kdysi testoval automobily, že jsem v SSSR několikrát byl (bylo to jen na rudo natřené samoděržaví), že Černobyl. Kursk atd… tvrdím, že Rusové jsou teoreticky v některých oborech na světové špiřce (pamatuj: Kapica, Koroljov, Mikojan a Gurjevič…) ale v provedení za Lešetinským kovářem. Takže i bez politického vlivu jaderné Rusko ne a ne a ne.

  • 546.1
   AeroKarel says:

   V Praze a okolí to teď stojí taky za prd, ale buď vítán. 🙂

   • 546.1.1
    skimic says:

    Dušane, Aero kecá. Je dobře. Zrovna dneska otevřeli hospody. Přijeď.
    Jo otevřeli i holičství (kdyby ses ve Frankfurtu na letišti déle zdržel)

    • 546.1.1.1

     To Dušan N.:
     K Rusku. Mám doma bedničku nářadí. Kdyby něco. A ono pořád něco. Šroubováky, štípačky a tak. Za život jsem většinu z toho obměnil. Něco se zlomilo, něco ztupělo…
     Jedině ruské šroubováky a štípačky mám pořád ty samé. Odmítají se pokazit. Takže Lešetínský kovář? Ano!
     P.S.: To nářadí jsem podědil po tátovi…

  • 546.2
   Schumacher says:

   Dušane, no to mi vyprávěj….Three Mile Island, Tresher, ztracené vodíkové bomby, nejméně jednu ještě nenašli…. Challenger přes spoustu varování…

 47. 547
  nickname says:

  Myslím, že naše státní správa se Rusku přibližuje. Viz Bečva. Nevím kdo ministru životního prostředí poradil mantru manželského poradce, pana Plzáka: Zatloukat, zatloukat, zatloukat.

  • 547.1
   AeroKarel says:

   Že by to potřeboval a použil až teď?

  • 547.2
   Šumavák says:

   Že všichni zatloukají není žádný div!
   I takový případ už jsme měli, že po první otravě uvědomělí občané potok otrávili ještě dvakrát, aby prý vyšetřování neusnulo.
   A asi ten první malér není úplně jednoznačný.
   I tím, že někomu mohly utéci fenoly, o kus níž jinému kys. dusitá (nebo naopak) a ten kyanid vzniknout až v řece, také kousek dál po proudu.
   Drobný problém spočívá zřejmě v tom, že po otrávení Bečvy našli v tom kanálu od DEZY živé ryby…
   Ale ty tam jistě dala inspekce ŽP na pokyn Brabce, kterému to nařídil Babiš! 😉 😀
   Počkal bych zda a co vyšetří policie.
   Kolektivní vina neexistuje, takže postihnout pro výstrahu všechny firmy, které tam odpadní vody vypouští, nelze.

 48. 548
  skimic says:

  V Bruselu chtějí zrušit daň z aut (silniční) a nahradit jí daní za to, kdy a jak je používáno (tj kilometráž, čas jízdy atd. Cílem je snížit provoz o 25% a snížit emise.
  Bruselskou radnici vedou zelení a liberálové. Má to fungovat (návrh) od roku 2022.
  Už teď je to imho nanic. Skoro celý vnitřek je 30 km zona a jednosměrky. Brusel je další zničené město. Marakéš.

  • 548.1

   A kdekdo se tady rozčiluje, že se snad mají trasovat mobily nakažených koronáčem. Ta nová daň bude potřebovat nejen polohu, ale i další data. Rychlost, spotřeba…
   To nevadí?

 49. 549
  Šumavák says:

  Skimici ad 536 – nemohu se zbavit dojmu, že tam ten Maďar byl úplně sám.
  Ono tam prý sice bylo dalších 23 účastníků, ale četl jsi někde jediné slovíčko kdo to byl? Nikde nic, jenom o tom maďarském poslanci.
  Cui bono?
  Neorganizovala náááhodou v pozadí ty orgie EK aby mohla na Maďarsko ukazovat prstem? Takové to přišlo ve vhodný moment…
  … jen si myslím, že se Orbán se svým vetem ještě více zatvrdí.

  A kde je proklamovaná EU rovnost pohlaví?
  Na Bruxelespride by směl?
  To se smí jen veřejně, ale v soukromí ne?
  Co na to Jakub Janda? 😉

 50. 550
  skimic says:

  Šumaváku
  co se teď v Bruselu nesmí jsou párty obecně. Máš daný max počet lidí. To byl důvod proč po nich skočili. Měli ten byt ostatně naproti policení služebně. To že to byly bukvice nebyl problém, jen třešinka na dortu.
  Ten polák co je organizuje je doma hledaný a tak se samozřejmě nedá vyloučit ani nějakí konspirace, ale na to bych nesázel. Ten maďar prostě nebyl konsistentní. Když jsem teplouš tak nejsem ve FIDESZU a naoko nebrojím proti LGBT.

  Ad ten Polák zde
  Bruksela: David Manzheley i polski ošust – to jedna osoba?
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/bruksela-david-manzheley-i-polski-oszust-to-jedna-osoba/wf2q201

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *