Sršně a sršně

Traktátek o sršních a jiných potvorách

Už několikrát se v diskuzi objevily zajímavé názory o působení japonské sršně mandarínské. Je to dosti velká potvora, cca o půl až centimetr větší než ta naše obecná. Japonské včely šikmoočky ji dovedou zlikvidovat teplem. Prostě se kolem jedince nakupí a svým způsobem ho tělesným teplem uvaří. Tato sršeň totiž vyšší teplotu (stačí jen o dva stupně nad včelí normál) nesnese. A také nemá ráda mráz. Japonské včely naneštěstí mají nízké výnosy, takže si do země vycházejícího slunce dovezli naši včelu kraňskou. Bohužel naše evropské včely techniku šikmooček(pro snadnější rozlišení) neovládají, takže běžně padne v plen několika sršňům celý úl.

Zcela jinak jsou na tom včely pseudoamerické. Tam samozřejmě také kraluje dovezená evropská kraňka nebo vlaška, ale převládají hlavně na jihu afrikanizované včely. Už se trochu uklidnily, ale stále si zachovávají patřičnou ostrost. Navíc mají vyšší výnosy než evropské, netrpí nemocemi, neznají včelí mor a varroa je jim k smíchu. Totéž se týká i sršňů. Sice jsem neslyšel, že by se do Ameriky dostala mandarinka, ale asi by ji při napadení afrikanizoavných včel nic dobrého nečekalo. Prý mají delší a pevnější žihadla a také větší kusadla. Zase si hoši z US libují, že jim je nikdo nekrade. Když se to s nimi umí, jsou to prý milí tvorečkové. Ale v kraťasech k nim chodit jako ke včelám u nás nedoporučují ani největší drsňáci. Mandarinky a afričanky obývají planetu do určité rovnoběžky. Nemají rády mrazy. Takže Kanada tyto problémy řešit nebude. Kupodivu prý neřeší ani Varrou destruktor. Původně v jednom distriktu zakázali léčení proti tomuto parazitu. Odneslo to mnoho úlů, trvalo to několik let, ale včely si našly cestu. Dnes Varrou téměř nevnímají. Říkají v odborných časopisech!

Zajímavý je způsob šíření mandarinky v Evropě. O tom, že by k nám přijela v kontejneru, silně pochybuji. Za tři neděle by v klidu chcípla. Podle mne ji nějaký dobrák přivezl, aby obohatil francouzskou faunu. Ve Francii se pokojně šířila, protože tento překřížený národ krom keců neudělal proti nim vůbec nic. Teď se dostaly do Německa, kde je hubí na potkání. Včelaři dokonce vyplácí za objevení hnízda mandarinek nějaký obolus. Tvrdí, že se jim to daří.

Naše sršeň je velice neagresívní tvoreček, pokud ji hodně nenaštvete. Její jed je mnohem slabší než jed včely nebo čmeláka (ten je nejsilnější), ale je ho více. Vosa je stejně jedovatá jako sršeň, jede však jako šicí stroj, takže vbodne několika žihadly i více jedu. Sršeň samozřejmě včely loví, ale po jedné. Zabije ji a odnese do hnízda. V hnízdě jich je dost, a když vyrazí na lov, koukám se na ně velice nevraživě, ač je mám vcelku rád a na pohled na ně se mi líbí. Takže ochrana neochrana, v blízkosti mých úlů mají holky smůlu.

Prý se ve Francii (kde jinde, že!?)objevili míšenci mezi evropskou sršní a mandarinkou, kteří nejsou tak agresívní. Nevím. Mnohem horší je malý úlový brouk z Afriky, který k nám leze z Itálie. Žere vosk, larvy i med a snadno se šíří. To, co nechá, hnusně smrdí a nedá se použít.

I my máme naději. Kdysi u nás žila včela tmavá, dosti agresívní. Už ji někteří jedinci k hrůze svazu včelařů začali chovat. Prý se chová jako ta africká a úlového brouka v Itálii dokáže likvidovat. (Nevím, nevím, jak říkával náš bývalý prezident). V italských horách. Vlaška z nížin a tepla to neumí. Co si z toho vybrat, neporadím. Bohužel, včelaři toho hodně nakecají. Když se po Americe šířil strach z křížených afričanek, mailoval jsem si s jedním včelařem s českými kořeny ze Zimbabve. Ten měl padesát či více úlů pravých afrických. Chodil k nim stejně obrněný, jako já ke svým. Když ho oočkovaly, nateklo mu to na tři dny, jako mně u nás (například minulý čtvrtek jsem do soboty neviděl na pravé oko a měl podstatně větší levý biceps). U včel měl i malou kancelář a pochvaloval si, že ho tam nikdo nebuzeruje. Ani černoši, ani sloni.

František I.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 543 komentářů u „Sršně a sršně

 1. Dobré pozdější zas ráno… Lokiho jsem již dříve četl – byl tak hodný a poslal mi to se žádostí o komentář – leč řešení je jediné a zatím společensky nepřijatelné. Ale i na tom jsme se shodli.
  2 Matzurka – Eddingse Ti můžu poslat elektronicky, taková docela hezká pohádka, sem tam pár postřehů, ale na Pratchetta zdaleka nemá…

 2. Dobré ráno,

  “Ten důvod byl tentokrát hodně specifický, protože ta demonstrace nebyla jenom proti vládě, ona byla tak trošku i proti opozici…”

  A nebylo by jednodušší říct, proti čemu ty demonstrace nejsou?

  • Maydo: to považuji v aktivitě pana Mináře za neuvážené, respektive za nerozumné. Demonstrace “my jsme proti X”, a na demonstraci vystupují lidé, kteří jsou v koalicích s “X”, hlasují s “X”, odmítají se spojit proti “X”. Připomínám (jim), že koalice proti “X” mohly vzniknout po parlamentních volbách 2013 i 2017, ale byly odmítnuty dnešními účastníky demonstrací proti “X”.
   Mám pochopení pro účastníky těchto demonstrací – štve je současná vláda, možná podobně jako mne. Nemám pochopení pro účast politiků, kteří jsou v koalicích s touto vládou.

 3. StK, publikum nemusí chodit. Stačí kdyby platilo. Zatím cech herců nenavrhl divadelní koncesionářský poplatek za oči a uši.
  Třebaže ve skryté dotační podobě už je.

  • Škoda, že je už pozdě.
   Odpoledne byla schůze opery a tam se něco podobného řešilo. “Divadlo do škol!” Povinná školní představení. Na začátek aspoň Janáčka. Nebo novější modernu!
   Není Boha, abychom tu operu mladým neznechutili!
   Poslouchal jsem je chvíli v režii, ale pak jsem to vypnul a šel radši vyrábět “brzdy na stativy”. Kdyby někdo měl zájem vědět, co to je, tak rád (sáhodlouze) vysvětlím! [;>D)

 4. Já pro ně pochopení nemám….
  To, že je štve současné vláda není omluvou pro to, že podporují opozici, která tej současnej vládě umetla cestu k moci tím, že tu podělala, co mohla a ještě si to nechce přiznat a tváří se, že oni jsou skvělí a problém je ve voiličích.

  Volby nejsou vysvědčení blbým voličům, ale špatné práci politických stran. Voliči se nezískávají tím, že je vypeskuješ za to, že volí blbě a měli by volit jibnak
  Dokud tohle většina těch, kdo se chtějí angažovat, nepochopí, můžou se udemonstrovat a k ničemu to nepovede.

 5. University… Jsem pro to jim vyhovět. Nutno domyslet do důsledků. Až se takový absolvent ocitne na operačním stole jiného absolventa….Představme si to ve všech oborech.

 6. Schumacher says:
  15.6.2020 (10.31)
  “Volební výsledky jsou účetním výkazem kvality občanů.”
  Češi evidentně nemají zvládnuté systémy řízení jakosti.
  Evidentně nesouložej podle ISO 9000.
  Tady vidím potenciál pro Evropskou komisi.

 7. V této souvislosti mě napadá – není on podpapírák taky MUDr.? A která že Alma Mater se jím honosí? Že by přímo Nervozita Karlova? Zdá se, že v tomto ohledu si nemají s Plzní co vyčítat…

 8. Takže stačí mít kvalitní občany? A s těma nekvalitníma uděláme co?

  A než něco začnete navrhovat, tak bedlivě zvažte, kdo asi bude určovat, jaká jsou měřítka kvality a kteří občané jsou kvalitní a kteří ne a že máte docela slušnou šanci být jako nekvalitní vyhodnoceni vy sami. Zejména v případě, pokud se toho tématu chopí Evropská komise.

  • Proč by s nimi někdo něco měl dělat? Opici na stromě nikdo neživil, ani ji se stromu neshodil. Nejen že přesto se vyvinula v člověka. Právě proto.

     • V Mos Eisley jsem vypil o jednu skleničku více než bylo třeba a kamarádi mě omylem strčili do jiný rakety, která skončila tady. Chapadlo bych si nejradši zlomil kdyby to šlo 🙂
      Něco jako ve filmu Ironie osudu neboli rozhodně správná koupel (Ironija suďby / S legkim parom) pokud si pamatuješ. Hrála tam ta jezká polská blondýna. Barbara Brylská.

 9. Když vidím, co děla s Prahou, no nedej Darwin aby začal léčit ! Ale možná by měl pacoše jen ze své strany a jejích přívrženců…

 10. “V roce 2007 pracoval pro akciovou společnost MD Access, kde byl vedoucím projektů MD KEY a MD COMFORT. V roce 2008 byl zaměstnaný jako vedoucí sekce informatiky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a absolvoval stáž National Patient Safety Agency v Londýně.”

  Sotva mu oschl lékařský diplom, už byl vedoucím nějakého projektu…. Podezřele blesková kariera….

 11. Ajta krajta,
  tak na studijní stáži na Taiwanu… a specializace “nemoci z ozáření”. Tak by asi taky “osvícen”….

 12. O.T. pokud v americe rozpustí městskou policii, tak by se o tom v kotlince mohlo přemýšlet taky anebo to nejde protože zaměstnanost a peníze z botiček?
  Za ušetřené peníze by obce mohly provozovat ty Autonomní sociální centra jako třeba Kliniku a tak. Je lepší když se mládež vyřádí pod kontrolou. Ostatně by si to mohli vzít Piráti pod křídla.

 13. 2 Matzurka ad 1359 – no, prej se specializoval na nemoci z ozáření… No a asi to chlapec přehnal s tréninkem… Nebo že by ho ozářil duch svatej? Vod tý doby, co vošukal Mařenu, má hovno co na práci a tak si třeba vzal melouch…

 14. Skimici, Tys ji taky znal? Ani mi nepřipomínej. Ztratil jsem kontrolu a zjevil se jí ve své podobě. Ta ječela! Pak jsem musel zmizet potrubím. Pak přestup difůzí ve výměníku bych Ti nepřál. Přestupování z paternosteru je proti tomu jak přecházení na zelenou po přechodu v poušti dvacet let potom co všem došel benzín.

 15. Schumacher says: 15.6.2020 (12.52)
  Difuzí ve výměníku. A že ten bývá z materiálů co difusi a korozi pokud možno omezují … Doufám že sis na druhý straně přepočítal chapadla.
  Hloupou otázku proč ses normálně neteleportoval pokládat nebudu. Nic jim tu normálně nefunguje nikdo to neumí opravit. Raději choděj v pátek za školu pod průhlednou záminkou že se otepluje (místo toho aby si spravili klimču) a pyšní se kdo má více pohlaví. Jako by to bylo něco mimořádného mít po těle několik různě umístěných a pěkně obdařených pohlaví.
  Přesto jsou některé zdejší kusy, připouštím, pozoruhodné. Jeden bývalý ministr financí co se rád zahaluje do tibetské vlajky někdy působí dojmem jako by mu na krku vyrostl glans penis. Ne snad že by tam byla nějaká visuální podoba ale ty kecy jinou možnost nenabízejí.

  • No právě. Kdyby došlo třeba k fadingu. Následnou rekonstrukci ze zálohy bych Ti nepřál. Nebo uvíznutí v subprostoru. Přejetí bagrem je proti tomu thajská masáž. Co nám zbývá než počkat až kolem pofrčí někdo od nás. A do té doby… Co jiného než se královský bavit.

 16. To s těma pohlavíma u nich už vůbec nechápu. To je jako kdyby na bicykl přivázali kus vodovodní trubky jako vejfuk a homologovali jako Harley Davidson. A nebo obráceně, z Harleye vyndali motor, nahradili šlapadly, a dožadovali se výhry Tour de France.

  • Nechal jsem se Schumi nicméně poučit, že někdy mladí a neklidní jedinci jsou tzv pansexuálové. Rozumím tomu tak, že hravě zvládnou i 64 odlišných pohlaví či jednodušeji řečeno, pansexuál ojede i vrbu 🙂

 17. 2 maYda (1361)
  Ta firma MD Access je ovšem zajímavá firma. Od roku 2014 nepředala nic do obchodního rejstříku a poslední ekomické údaje tam obsažené o té firmě cosi vypovídají.
  Ale řekl bych, že jako praxe pro funkci na současné pražské radnici to nebude výjimka.

  • Ale věta ” pracoval pro akciovou společnost MD Access, kde byl vedoucím projektů MD KEY a MD COMFORT.” se v životopise dobře vyjímá, ne?
   Pokud se ovšem nenajde pár šťourů, co si najdou v OR, co to je za firmu a nevzpomenou si, kolik už takovech “firem na všechno” viděli a co jsou obvykle zač. 😀

  • Zdejší umělá inteligence má smysl pro pozoruhodný humor. Do diskuse vložila reklamu na plynoservis.

 18. Stále mi to nejde do hlavy s tím Tajwanem, že kavárna tak řádí a nejraději by tam odletěli všichni.
  Nebude to spíše tak, že presidentka sice v lednu obhájila druhé volební období (pochází z relativně nové Demokratické strany – progresivisti, lidská práva a tak a vyhrála vůči nacionálnějšímu tradičnímu Kuomintangu) ale nikdo je neuznává (kromě Belize, Guatemaly, Vatikánu, Svazijska, Tuvalu a ještě asi šesti podobných)
  takže se možná pro tu asijskou Merkelici shání nějaká podpora a tak si najednou vzpoměli i na kotlinku a místní senátní klub SPH (Sdružení Přátel Havla)? Tibet už netáhne.
  Aby prostě mohla se stále čerstvým mandátem ukázat že se s ní vážně baví i nějaký stát a ne jenom ten ostrov Svatého Vincence případně ostrov Svaté Lucie a výše zmíněné?
  Prostě rozesí.at jak jen to kavárna umí?

  • Může se jevit tak, že příčina je zdejší vnitřní. Kapric. Narušit “pročínskou ” politiku. V hlubším zákulisí možná jde cizí obchodní zájem. Maskované jako ten kapric. Protože o peníze jde až v první řadě. Snaha narušit česko-čínské obchodní vztahy. Tak jako česko – ruské.

   • Cho, kapric. To neznám. Faire un caprice (dělat capris) se používá když si třeba ženská postaví hlavu nebo se dítě vzteká … vrtoch česky?
    Ani nevím z čeho to vzniklo. Una capra je italsky koza 🙂

 19. 2 Schumi ad 1370.1 – no a co? Jak plynové kotle, tak i plynové komory potřebují přece pravidelnou údržbu! A hlavně certifikát, že funkce odpovídá normě! Na to jsou Němci děsně hákliví…

 20. PeSi – 1351 – ale tak jistě, srovnávat Eddingse s Pratchettem nejde, každé to dílo je o něčem jiném.

  Ale přiznám se, že Eddingse rád čtu (opakovaně) a vždycky si u toho odpočinu, pobavím se a když to celé dočtu (tedy Belgariad, Malloreon, Belgarat a Polgara – celkem 14 knih) tak je mi tak nějak líto, že už to skončilo a mám chuť začít znovu od začátku.

  Dceři se to líbí kupodivu taky, začínal jsem jí to číst ještě v době, kdy jsem jí pravidelně četl před spaním a pak to o deset let později četla znovu celé sama a byl to takový ten typ četby že začala číst po obědě a člověk jí musel 5x volat na večeři, po jídle pokračovala a pozdě večer u toho usnula, aby ráno pokračovala… 🙂

 21. Pavel Kořenský says: 15.6.2020 (19.19)
  jak dopadla dcera s Logikou a grafy či jak se to jmenovalo? Našel jsem si syllaby, všechno jsme v zásadě brali (vy nasichr taky) ale nebylo to namontované do jednoho kurzu. Chápu ale, že pro počítačníky dává smysl to mít jako jeden předmět.

 22. Zatím nedopadla, na to jde myslím ve čtvrtek nebo v pátek. Zítra má zkoušku z programování v jazyku Java.

  Alespoň myslím, že to tak je. Oni toho mají celkem dost a mám v tom už bordel, protože jejich způsob zkoušek je poněkud dynamičtější než byl za dob mých studií. Za mně se člověk zapsal na zkoušku a hotovo. Oni to mají na Internetu a neustále se tam někdo přihlašuje, odhlašuje, uvolňují se místa atd. Takže už to nějak nestíhám sledovat. Každopádně zítra Java a něco (mám dojem že ta Logika a grafy) ve čtvrtek nebo v pátek.

 23. 2 Pavel Kořenský ad 1373 – ale jo, Belgariad a Malloreon se daj, ačkoli si sem tam protiřečej… No ale Belgarat a Polgara už je zoufale nastavovaná kaše… No a Elenium taky ještě šlo, ale Tamuli bylo občas šíleně rozvláčné, a hlavně už mě tam trochu sral ten veleušlechtilý řitíř, na kterého nemaj ani bohové – no a k tomu do všeho se seroucí církev… To už je moc… No a Anthalus a Snící čekaj, až na ně najdu odvahu…

 24. PeSi – Snící je věc skutečně pro děti. Elenium a Tamuli jsem přečetl, ale nemám motivaci číst to znova.
  Ono se tak nějak dá říct, že čím víc Eddings psal, tím to bylo horší. Ale to se stává mnoha spisovatelům, z hlavy mně napadá Asimov a jeho Nadace.

  Mimochodem, on si Belgariad a Malloreon neprotiřečí, ale to bys to musel číst v originálu. Český překlad zejména Malloreonu je dost neobratný a mnohdy tam najdeš místa, kde se překladatel ztrácel ve jménech či místech a celé to pomotal.

 25. Jsou okamžiky, kdy se mi otvírá kudla v kapse.
  Třeba když vidím ceny invalidních vozíků. On si ho ten postižený koupit musí, větší část zaplatí pojišťovna, potažmo my všichni – tak se invalida pořádně vezme na hůl. “Volný trh”, “svoboda podnikání”, “nabídka a poptávka” – už přímo slyším ty naše libertariány…

  Tenhle fakt mi připoměla tahle zpráva ze Států.

 26. Samková má v lecčem pravdu, stran ekonomie je však naprosto mimo. Restituce namísto privatizace? Fůra restituentů nabytý majetek obratem prodala těm samým vekslákům. Akorát by kolem toho bylo víc řevu a zlé krve.
  Daň z obratu (to, co pod tím chápe Samková) už vyzkoušeli Němci po první světové a ukázala se být kontraproduktivní hovadinou. Tenkrát ji totiž, přesně jak navrhuje Samková, odváděly firmy z dosaženého obratu, s pozdější daní z obratu u nás (nebo dosud v USA, Japonsku, Kanadě atd.) to nemělo moc společného.
  Jak tak o tom uvažuju, musím konstatovat, že je jen málo hovadin, které by Němci nevyzkoušeli – počínaje pohonem motocyklu hvězdicovým rotačním motorem v předním kole a Energiewende (prozatím) konče. Mají k vymýšlení blbostí nějaké zvláštní sklony.

 27. Dříve jsem si myslel, že je paní Samková zajímavá žena, byť trochu více kontroverzní. Po přečtení tohoto rozhovoru jsem si názor upravil. Je to kráva nebezká!!!!!

 28. Dobrý večer
  četl jsem teď nějaký článek o ČS legiích (tehdy se vlastně jmenovaly RDV Revoluční dobrovolná vojska) v Rusku a významu obrněných vlaků při ovládnurí magistrály.
  Třeba Orlík. Tam jsem se dočetl, že vznikl v městě Penza. Což je asi v Rusku.
  Nevíte někdo komu ty vlaky vlastně legionáři (RDV) ukradli, jestli Rusákům, nebo Rakousko-Uherákům?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *