Sršně a sršně

Traktátek o sršních a jiných potvorách

Už několikrát se v diskuzi objevily zajímavé názory o působení japonské sršně mandarínské. Je to dosti velká potvora, cca o půl až centimetr větší než ta naše obecná. Japonské včely šikmoočky ji dovedou zlikvidovat teplem. Prostě se kolem jedince nakupí a svým způsobem ho tělesným teplem uvaří. Tato sršeň totiž vyšší teplotu (stačí jen o dva stupně nad včelí normál) nesnese. A také nemá ráda mráz. Japonské včely naneštěstí mají nízké výnosy, takže si do země vycházejícího slunce dovezli naši včelu kraňskou. Bohužel naše evropské včely techniku šikmooček(pro snadnější rozlišení) neovládají, takže běžně padne v plen několika sršňům celý úl.

Zcela jinak jsou na tom včely pseudoamerické. Tam samozřejmě také kraluje dovezená evropská kraňka nebo vlaška, ale převládají hlavně na jihu afrikanizované včely. Už se trochu uklidnily, ale stále si zachovávají patřičnou ostrost. Navíc mají vyšší výnosy než evropské, netrpí nemocemi, neznají včelí mor a varroa je jim k smíchu. Totéž se týká i sršňů. Sice jsem neslyšel, že by se do Ameriky dostala mandarinka, ale asi by ji při napadení afrikanizoavných včel nic dobrého nečekalo. Prý mají delší a pevnější žihadla a také větší kusadla. Zase si hoši z US libují, že jim je nikdo nekrade. Když se to s nimi umí, jsou to prý milí tvorečkové. Ale v kraťasech k nim chodit jako ke včelám u nás nedoporučují ani největší drsňáci. Mandarinky a afričanky obývají planetu do určité rovnoběžky. Nemají rády mrazy. Takže Kanada tyto problémy řešit nebude. Kupodivu prý neřeší ani Varrou destruktor. Původně v jednom distriktu zakázali léčení proti tomuto parazitu. Odneslo to mnoho úlů, trvalo to několik let, ale včely si našly cestu. Dnes Varrou téměř nevnímají. Říkají v odborných časopisech!

Zajímavý je způsob šíření mandarinky v Evropě. O tom, že by k nám přijela v kontejneru, silně pochybuji. Za tři neděle by v klidu chcípla. Podle mne ji nějaký dobrák přivezl, aby obohatil francouzskou faunu. Ve Francii se pokojně šířila, protože tento překřížený národ krom keců neudělal proti nim vůbec nic. Teď se dostaly do Německa, kde je hubí na potkání. Včelaři dokonce vyplácí za objevení hnízda mandarinek nějaký obolus. Tvrdí, že se jim to daří.

Naše sršeň je velice neagresívní tvoreček, pokud ji hodně nenaštvete. Její jed je mnohem slabší než jed včely nebo čmeláka (ten je nejsilnější), ale je ho více. Vosa je stejně jedovatá jako sršeň, jede však jako šicí stroj, takže vbodne několika žihadly i více jedu. Sršeň samozřejmě včely loví, ale po jedné. Zabije ji a odnese do hnízda. V hnízdě jich je dost, a když vyrazí na lov, koukám se na ně velice nevraživě, ač je mám vcelku rád a na pohled na ně se mi líbí. Takže ochrana neochrana, v blízkosti mých úlů mají holky smůlu.

Prý se ve Francii (kde jinde, že!?)objevili míšenci mezi evropskou sršní a mandarinkou, kteří nejsou tak agresívní. Nevím. Mnohem horší je malý úlový brouk z Afriky, který k nám leze z Itálie. Žere vosk, larvy i med a snadno se šíří. To, co nechá, hnusně smrdí a nedá se použít.

I my máme naději. Kdysi u nás žila včela tmavá, dosti agresívní. Už ji někteří jedinci k hrůze svazu včelařů začali chovat. Prý se chová jako ta africká a úlového brouka v Itálii dokáže likvidovat. (Nevím, nevím, jak říkával náš bývalý prezident). V italských horách. Vlaška z nížin a tepla to neumí. Co si z toho vybrat, neporadím. Bohužel, včelaři toho hodně nakecají. Když se po Americe šířil strach z křížených afričanek, mailoval jsem si s jedním včelařem s českými kořeny ze Zimbabve. Ten měl padesát či více úlů pravých afrických. Chodil k nim stejně obrněný, jako já ke svým. Když ho oočkovaly, nateklo mu to na tři dny, jako mně u nás (například minulý čtvrtek jsem do soboty neviděl na pravé oko a měl podstatně větší levý biceps). U včel měl i malou kancelář a pochvaloval si, že ho tam nikdo nebuzeruje. Ani černoši, ani sloni.

František I.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 543 komentářů u „Sršně a sršně

 1. 1301
  Pavel Kořenský says:

  No to by ještě museli zfalšovat statistiky světového růstu populace. I když ono by ani to nepomohlo.

  Je ještě povolené to video jak se tam sypou do sklenic ty barevné kuličky nebo už to YouTube taky zakázala ?

 2. 1302
  quivis says:

  Tohle vypada jako věrohodná informace, o které media mlčí:
  https://www.protiproud.cz/autor/pavel-kopecky.htm

 3. 1303
  PeS says:

  2 quivis ad 1298 – smím se zeptat, která čínská restaurace? Já vím o jedné poblíž Litochlebského náměstí a pak je snad jedna u Billy na Křejpského. Zatím jsem tam nebyl a zajímaly by mě reference…

 4. 1304
  Dusan Neumann says:

  už se zase nastavují zrcadla….

 5. 1305
  Dana says:

  Martine, nespláchlo vás?
  U nás zatím ani kapka. Tak pár kapek bychom snesli, ale příval nebo kroupy už by byly navíc. Nevyžádané.
  Jdu dočítat, co se tu probíralo.

 6. 1306
 7. 1307
  PeS says:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Diplomat-Sarapatka-k-Tchaj-wanu-Vystrcil-jde-proti-vsemu-Jde-o-funkci-Slabost-Petricka-a-Fialy-A-mnohem-vice-627195
  „Senátor Kubera, blahé paměti, chtěl sice také jet na Tchaj-wan. Ale tomu člověk alespoň věřil, že to dělá kvůli ideálům, a ne s postranními úmysly.“ – tak to bych bral jako vtip týdne!

 8. 1308
  martin tt says:

  Dano, Klobouky spláchlo, nás ne. Ale byla to makačka. Lopata a motyka!
  Zatracené sucho. Nejvíc mě nasralo (odpusťte mi moji francouzštinu), že se dneska dopoledne konečně napustilo koupaliště. A odpoledne tu čistou vodu vystřídá ta kalná z kopců.
  Hasiči čerpali a starostka nalévala, protože jsou okamžiky, kdy to jinak nejde.

 9. 1309
  nickname says:

  Dobrý večer. Dneska první focení venku s Olympus OM-D M5II + ultrazoom 14-150mm. Doporučuji. Lepší než Sony RX100 první generace, lepší než cokoliv co jsem měl dříve v rukách. Stabilizátor uklidní moje šeptavé ruce, objektiv dostatečně ostrý. Světelnost dostatečná. Pro přítmí kostela, na koncerty asi ne, našetřím si na nějaký rychlejší 30 nebo 45mm. Olympus má poloviční úhlopříčku proti kinofilmu, ohniskovou vzdálenost násobit 2x.
  Profesionál, umělec udělá dokonalou fotku s příběhem i s krabičkou od mýdla. Nejsem profesionál ani umělec.

  • 1309.1
   Stary kocour says:

   S tímhle se dají dělat opravdu slušné fotky. Je ovšem třeba fotit – a mazat. To málo, co zůstane je obvykle použitelné.

   Když jsem fotil na kinofilm a z filmu (36 expozic) mi zůstaly více jak dva negativy, začal jsem se poněkud nafukovat. Někdy se ale stalo, že jsem nemusel nic vystřihávat vůbec nic – film šel do koše komplet. U barvy to docela zamrzelo. [;>/

   Jenom mě u Olympusu trochu zaráží ta 51% sleva. Buď byly předtím hodně předražené a nestačily komkurenci nebo Olympus už padá z Olympu a zas čas budou problémy s příslušenstvím a případnu opravou.

   K těm profíkům: Oni hlavně chtějí, aby byl aparát spolehlivý. A robustní, jednoduchý. „Vymyšlenosti“ vypínají. Chtějí mít „proces“ zkrátka pod kontrolou. (Platí to nejen o focení.)

   • martin tt says:

    Je to tak. Tím potvrzuji svá vyjádření k Schumachrově Ódě na mobil.

    • Schumacher says:

     Martine, ber to tak, že to ostatní v mobilu jako foťáku je navíc. Bonus anebo zbytečnost. Mám tu placku na focení a příležtostně na net. Na mobilování mám tlačítkový.
     Foťák na základě mobilní technologie zatím není.

     Olumpus OMD…navíc za tu cenu je výborná volba. Za slevou se neskrývá žádný podraz. Kvalitní foťák v akci nebo ve výprodeji.

     Když Olympus uváděl na trh první Mju za cenu i tehdy víc než podezřele nízkou, nekoupil jsem. Po zjištění co je co, koupil jsem Mju II. Sloužil výborně, a je ve výborném stavu. Nabil jsem ho inverzí a vyzkouším.
     Mám Pentax WR90. Utěsněný, kovový tubus zoomu. Průmyslová kvalita. Přežil i podvodní focení v hloubce jednoho metru.

 10. 1310
  nickname says:

  Matzurko: pokud už máte nainstalované Ubuntu, ozvěte se, s čím potřebujete pomoc. Moc a moc doporučuji Anacondu, Jupyter notebooks, můžete tam pracovat i eRkem, RStudio tam je myslím na pár kliknutí.
  https://www.anaconda.com/products/individual

  Ad dnešní mladí: musí se snažit, pokud chtějí mít zajímavou práci. Zajímavé práce je u nás naštěstí zatím spousta. Je práce, je co jíst, můžeme žít.
  Strojaři: hledám buben na navinování „hadů“ na kabelové svazky, hadice. Neviděli jste to někdy někdo ve výrobě? Jak jinak namotávat desetimetrové „hady“?

  OT: šoupací dveře skryté v pouzdru, asi se tam něco povolilo, zasekávají se. Sundat obložky a opravit, že ano? Že jsme mladou na to krav-maga dávali 🙂

  • 1310.1
   martin tt says:

   Na šoupacích dveřích by se nemělo nic zasekávat. V pohybu jsou jen dvě možnosti. Dveřní křídlo je zavěšené na pojízdném vehementlu v kolejničce. Takže kolečka, kolejnička?
   Samotné pouzdro a v něm nějaká překážka. Po úderu thajského boxera, boxerky?
   Máme v domě všechny dveře, kromě vstupních z venku, posuvné. Šest let bez problémů.
   Abych nebyl jen okecávačem, tak bych zkusil dveřní křídlo posouvat a přitom naslouchat. V jakém místě se to zasekává, jaký zvuk se ozývá, kolik síly potřebuji k překonání toho drhnutí. Podle toho bych teprve usuzoval na příčinu.
   Obložka jen skrývá podvěs. Jestli jsou prasklá kolečka, tak by to bylo vidět. Pokud je to v pouzdře a tedy ve zdi, tak sundání obložky nepomůže.

 11. 1311
  skimic says:

  Dobré poledne
  při včerejší procházce jsem si uvědomil, že díky kovidu prožívám jedny z nejkrásnějších týdnů posledních zhruba dvaceti letech, kdy po ulicích nezakopávám o davy číňanů,. rusáků, arabů, černoušků i brebentících běloušků. Sednu si ke stolu, obsluha se mi věnuje, přestože mluvím česky a ceny jsou příznivé. Lidé se usmívají, dam v róbách připomínajících svěšené slunečníky s dírama na oči ubylo.
  V americe, či evropských zemích to nenastalo. Turisté jim tam z dřívějška zůstali.
  Odstranění pomníku Koněva a posprayování Churchilla či protesty před americkou ambasádou jsou zatím jen příjemným oživením v zásadě klidného a příjemného období. O našem vztahu k číně a tajwanu slyším jen když ten z ODS zase něco vystrčil.
  Vím, že to brzy skončí a užívám si těch posledních krásných dnů.
  Všichni podnikatelé v cestovním ruchu, čtyřkoalice, vláda, Brusel, BLM, nemenstruující transsexuálové a zbylých třiašedesát pohlaví samozřejmě udělají všechno pro to, aby toto období skončilo co nejdříve.
  Jdu si obléct své Sunday best a zasednu k nedělnímu rodinnému obědu. Přeji i vám dobrou chuť a příjemný zbytek sváečního dne.

 12. 1312
  martin tt says:

  So do I.

 13. 1313
  martin tt says:

  Smějící se bestie v akci:

  „Doufám, že nebude pršet celý den, potřebuji zalít zahrádku.“

 14. 1314
  quivis says:

  Včera se mi kouslo počítadlo, neregalovalo na klávesy ani na myš. Zapnout, vypnout i totálně síť nemělo vliv. Všiml jsem si ale, že se rozsvítí jediná ledka, jako když počítač spí. Tak mne dnes napadlo, podržet před zapnutím klávesu mezerníku a zapnout to . Povidlo se. Naskočilo to do BIOSu, tam jsem dal příkaz zrušit změny a po chvíli aktualizací se počítadlo rozběhlo a běží. Já su takový šťastný …

 15. 1315
  Stary kocour says:

  A tohle se mi zase líbí. Některé věci nejsou švanda. Je nejdříve třeba použít hlavu.
  Aneb nelze lézti do ánusu beztrestně. Teď už máte, co jste chtěli!

 16. 1316
  maYda says:

  Dobrí odpoledne,

  Inu, kocoure, to sju komedianti. Oni si rádi hrají na svědomí národa. Za bolševika podepisovali antichartu, po rvoluci to byl samej režimme ostrakizovanej umělec bvedle sruhýho, až se jeden divil, co dvojníků muselo v těch propagandistických s.ačkách hrát, a teď zas foukl vítr jiným směrem a je třeba otočit korouhvičkou..

  • 1316.1
   P.M. says:

   Ne maYdo, nespilejte jim! Historikove totiz minuly tyden vypatrali, ze Josef Kajetan Tyl byl bakelit.

   • skimic says:

    P.M. a Starý kocour
    trošku jste mě rozhodili. Jakou souvislost má Joasef Kajetán Tyl a St.k příspěvek k jakémusi Švandovu divadlu?
    To divadlo se jmenuje na počest JKT postavy Švanda Dudák (The Titman) ?

    • P.M. says:

     Nevim. Nic jineho me nenapadlo, kdyz jsem videl to dudakovo jmeno. At je to tak ci tak, takove hovadstvi, co tim napisem udelali, nema obdobu. Ja jsem myslel, ze ty nase mistni hnupy nejde trumfnout. Tem umelcum v Praze se to podarilo.

 17. 1317
  PeS says:

  2 maYda ad 1316 – kdyby jen antichartu… Pokud vím, tak spousta umjelců požadovala trest smrti pro Horákovou. A umjelkyně z Vinohradského divadla žádaly trest smrti pro Štěpničkovou… No, hlavně že pak synátor Jiří hrál v seriálu Gottwalda – to byla taková pěkná tečka za tím celým případem. Pecunia non olet!
  Ale já umjelcům nerozumím… Nejsem schopen pochopit ten hluboký umjelecký záměr, když si bréca na jevišti vytahuje z kundy vlajku. Nebo když nahá bréca tancuje kolem mrzáka…

 18. 1318
  maYda says:

  Ale néééé, PeSi, takhle tu politicky korektní vyspělou Evropu nevybudujeme!!!!!!

  Když už, tak “ herečka v důchodovém věku vytahuje z pohlavního orgánu na jevišti vlajku “ nebo “ neoblečená herečka za zenitem kariery tancuje kolem člověka , pohybující se pomocí pompenzační pomůcky“

  Nejsem si teda jistá, jetsli by se neměla nějak korektně opsat i ta vlajka, ale možná, že nechvalně známá organizace stejného jména je dnes až zase politicky košer. A je to fetiš národovců, ale d čeho by se zase halil Kalousek, kdyby tibetská vlajka nebyla OK?
  nějak přestávám chytat ty poslední politický trendy a začínám tápat, kde je ten správný směr…..

  • 1318.1
   Stary kocour says:

   Já jim, „umnělcům“ docela rozumim – nakonec mezi nimi přes půl století pracuji.
   Jsou to běžní lidé, pravda, poněkud extrovertní – jinak by to nemohli dělat – koho by taky napadlo večer stát před půl tisícem lidí v hnědém trikotu, zatahovat břicho a mluvit k lebce z PVC.
   Umělec je ten, kdo něco umí – třeba dobře zahrát roli, zpívat nebo tančit, případně malovat, sochat nebo psát romány – lépe než jiní.

   O charakteru člověka ta schopnost nic neříká. Tady je opravdu divadelní/filmová role a vlastní povaha jednoho člověka nezávislá. Takové „apely“ se děly, dějí a dít budou.
   Nejen v kumštu.

 19. 1319
  maYda says:

  A jinak název Švandovo divadlo nemá nic společnýho s Tylem ani Švandou dudákem, jmenuje se tak proto, že tam kdysi jako první scéna byla otevřená aréna, kterou postavil nějaký Pavel švanda ze Semčic.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Švandovo_divadlo_na_Sm%C3%ADchově

  • 1319.1
   P.M. says:

   O.K., ja se Pepovi K. Tylovi, taky jeho vandrovacimu dudakovi omlouvam. Nicmene, k titulu „hnupi“ pro ochotniky, kteri tam vyvesili to heslo bych mel jeste nekolik vybranych nazvu. Dodnes se vsak bojim babicky, ze by mne nafackovala, kdybych se jen odvazil jedno z tech slov hlasite rict.

   Berou v tom divadle kredit karty na zaplaceni prdplatneho? Bojim se, ze budou vyprodani.na celou sezonu.

 20. 1320
  quivis says:

  Tady musí být jeden polyhistorem, jinak tápe v příspěvcích!

 21. 1321
  quivis says:

  Trump má dnes narozeniny.

 22. 1322
  skimic says:

  quivis says: 14.6.2020 (17.55)
  Copak asi podpálej dneska, když je ten významný den?

  • 1322.1
   Stary kocour says:

   Jeden z předrevolučních předsedů vlády, nějaký Štrougal na poradě vlády kdysi řekl: „Můžeme dělat cokoliv, jenom nenasrat dělníky! Dělnící už nejsou tak velkou silou, ale je tu velká masa „sprostých poddaných“ jak říkává Schumacher. Nemusí makat zrovna rukama, ale makat musí.
   Tady bych se, být „intošem“ nebo „aktivistou“, držel slov toho komunistického papaláše. Ze sebezáchovných důvodů.
   [;>D)

 23. 1323
  skimic says:

  Stary kocour says: 14.6.2020 (18.38)
  revoluční Macron akruálně « Il ne faut pas perdre la jeunesse » „hlavně neztratit mládež“. Děsil se ve čtvrtek, anžto dneska má v osm projev k národu a místo slavnostního oznámení „třetí etapy“ uvolňování bude muset pohovořit i na téma rasových bouří ve Francii (protestující maj teď spadeno i na Jean-Baptiste Colberta 🙂 ).
  https://www.lemonde.fr/politique/article/2020/06/14/coronavirus-emmanuel-macron-revient-devant-les-francais-dimanche_6042790_823448.html
  Macron se děsí hlavně toho (převyprávím), že koronaopatření byla zaměřena hlavně na ochranu starých a zasáhla mladé.
  Tak se dnes v osm na prvním kanálu na ten projev kouknu. Jsou to z 99 procent kecy ale něco vždy jak Putin naznačí a ministři pak rozpracují,

 24. 1324
  Modrý pták says:

  skimici, proč vadí mistr protekcionismu? Kvůli Vychodoindické a Zápodoindické společnostem, které byly naprostým finančním fiaskem (což je úděl všech francouzských aktivit)?

  • 1324.1
   dvd says:

   Asi je to náhoda, ale dneska jsem narazil na jeden klasický popěvek z roku 1939: „On ira pendre notre linge sur la ligne Siegfried“.
   On je to zřejmě národ, který je schopný oslavovat i vítězství v bitvě, která ještě ani nezačala.

 25. 1325
  skimic says:

  Modrý pták says: 14.6.2020 (19.33)
  aha 🙂
  No, protestujícím asi vadí, že pro Louise IV napsal první edici tzv Code Noir, který upravoval otrokaření ve francouzských koloniích.

 26. 1326
  Matzurka says:

  Dobrý večer vespolek,

  tak nad tím přemítám – pokud bychom skutečně zavedli ten úžasný Greeen Deal, uvědomují si BLM rabovači, že bude houby co přerozdělovat ? Voda a potraviny zřejmě na příděl, auta i TV budou zrušena pro přílišnou uhlíkovou stopu… Překrývají se tyto dvě sekty anebo se začnou mydlit mezi sebou ? A co na to duhové LGBT, jejich life nematteruje ?

  A s pobavením sleduji, že nás pře měsícem napadlo Polsko – to jako bude začátek třetí světové ? Posledně si to sice troufnuli je s Hitlerem po boku, vlastně ne, s ostatními vojsky Varšavské smlouvy, ale že se přes mostek ke kapličce došontají dva vojclíci a zabraňují českým občanům se jít pomodlit…. ts, ts, ts. To měly být provokace ? Že by jim dal někdo po hubě a oni to pak označili za agresi ?

 27. 1327
  skimic says:

  Tak jsem skoukl Macrona. Má Dubčekovský styů. Takový ty optimistický tajemnický kecy. Nic důležitého. Se semknou, doženou a předeženou. Je zapotřebí více Evropy a mluvil o tom s kancléřkou (navrhnou to ostatním státům). Všechno je na dobré cestě,
  K rasovým bouřím řekl, že nebudou historii přebarvovat, žádné jméno nebude zapomenuto ale vše bude osvětleno. Sochy bourat nechce.
  Vive la France!

 28. 1328
  Pavel Kořenský says:

  Matzurko – vzhledem k tomu, že těmto skupinám (podobně jako jakýmkoli jiným levičákům) nejde primárně o to aby se měli dobře, ale jde jim o to, aby se nikdo neměl lépe než oni, bude jim to víceméně jedno. Pokud budou všichni sdílet bídu, je to v pohodě, protože angažovaný revolucionář si v takovém srabu vždycky najde nějakou drobnost, která mu umožní se vyvyšovat.
  I kdyby se mělo jednat o plastové skleničky z NDR nebo o lepší místo v pořadníku na ekomobil. Nebo přiděleného soukromého rikšu.

 29. 1329
  Pavel Kořenský says:

  Ona totiž hlavní motivace těch vzpour a revolucí napříč dějinami není primárně o touze revolucionářů mít se osobně lépe. A už vůbec není o tom, že by se lidé měli mít lépe tak nějak všeobecně. To jsou akorát kecy.

  Základní motivací všech levicových revolucí, nebo pokusů o ně, je vnitřní frustrace konkrétních revolucionářů a jejich vědomí vlastní neschopnosti konkurovat ve férovém soupeření ostatním lidem. Proto je jejich vědomí zcela cizí představa všeobecného blahobytu (a okecávají to vykořisťováním dělnické třídy, plundrováním přírodních zdrojů, rasismem, ochranou životního prostředí, rovností pohlaví a bůhví čím ještě) a dávají přednost pečlivě dávkované bídě.

  A v těchto kravinách se navzájem ujišťují a sociální sítě a bubliny vzniklé z nich je v tom jejich vzteku nad vlastní neschopností utvrzují.

  Kupříkladu já osobně ani na okamžik nevěřím tomu, že libovolná matka samoživitelka (natož samoživitelka tří dětí z nichž každé má luxus vlastního tatínka) by nedala přednost spokojenému manželství ke kterém ona je doma u dětí a otec pracuje tak, aby v pohodě uživil rodinu.

  Jenže to by si nesměla pořídit děcko/děcka s lemplem/lemply který se na ní vykašlal nebo nepracoval, kradl a sedí v lochu.

  Jenže taková matka samoživitelka si to nepřipustí a raději se zúčastní demostrací a bude se domáhat všelijakých náhrad od ošklivých bohatých lidí jen proto, že jejich vina je to, že jsou bohatí/bílí/židé/křesťané atd. (doplň dle vlastního uvážení či nehodící škrtni).
  Protože kdyby to nedělala, musela by si připustit vlastní selhání a vlastní odpovědnost za svůj prodrbaný život. A to bolí, moc bolí…. 🙁

  Svým způsobem je mi takových lidí snad i líto.

  • 1329.1
   Stary kocour says:

   Není mi jich líto.
   Tak, jak mi není líto lidíí, kteří popírají základní fakta (třeba že v drátech je proud) a vylezou na stožár VVN, aby se jako živá pochodeň vydali na rychlou cestu k zemi. Za blbost se platí.
   I životem.

   Když některou mocně svrbí v rozkroku a v opilosti se jim zdá ten zkouřený kumpán z baru vhodný k založení rodiny…
   Co s takovou?
   Na demonstraci s ní! Horší je, že se o takové tragické případy často zajímá TV a publikum z toho nutně usuzuje, že mladí jsou pitomci. Nejsou. Tedy – zdaleka ne všichni.

   A ještě: Skoro každá z těch matek je tlustá. Málokdo je tlustý bez vlastního přičinění. Skoro každá má nějaký problém se svými rodiči – jinak by se o ni rodina postarala. Skoro žádná nemůže najít opdpovídající místo – protože nic pořádného neumí a pracovat manuálně se ji nechce. Takže chodí na demonstrace – pokud možno i s potomkem. Ať se učí…

   • Stary kocour says:

    Podle mých pozorování:
    Svobodná matka je mladá baculka, se kterou se nedá moc dlouho vydržet, neb je pořád s něčím nespokojená.
    Pozoroval jsem je často v ZOO. Ne ve výbězích primátů, ale před nimi. Sdružují se po dvojicích nebo trojicích a nadávají na chlapy.
    Taky docela zajímavý studijní materiál, protože se domnívají, že starci jako já už dávno neslyší a tak mají pocit soukromí.
    [;>))

 30. 1330
  skimic says:

  Pavel Kořenský says: 14.6.2020 (21.02)
  Myslím že v tom spatřuješ zbytečnou komplexitu.
  Osobně to vidím tak, že když v listopadu vyhraje Joe, bouře utichnou.
  Když vyhraje Donald, bouře zesílí.

 31. 1331
  Matzurka says:

  Pavle K,
  no to jó, to vidím stejně. Jen mi nejde do hlavy, když se ti rabovači navalili do obchodů a každý si táhl krabice s nějakým zbožím… oni se spíš chtějí mít lépe než ti ostatní. Takže pokud by tam náhodou pobíhal nějaký zelený revolucionář a začal kázat o nutnosti chodit naboso a ve lněné kytlici, tak bych na jeho spořádaný odchod v plném zdraví a nenarušené integritě moc nesázela…

 32. 1332
  Pavel Kořenský says:

  A tohle, obecně vzato platí víceméně pro všechny ty levičáky.
  Počínaje ichtylem který si neumí vydělat na auto a tak jezdí na kole a káže o škodlivosti automobilismu a konče neschopnými národy kterých je plná Afrika a které umí akorát vyžírat mezinárodní pomoc a šoustat (omlouvám se za ten výraz, ale nic lepšího mně nenapadá) a při tom nenávidět Evropu a Asii, protože lidé tam jsou bohatší.
  Že se k tomu bohatství musely ty bohatší dopracovat dlouhou a trpělivou prací tyhle chudáky vůbec nikdy nenapadlo a nenapadne. 🙁

 33. 1333
  Pavel Kořenský says:

  Matzurko – dav takhle nepřemýšlí. Když se rabuje, tak se holt vtrhne do obchodu a krade se.
  A že si ukradl Playstation 4 ? V pohodě, je to krabice na kterou má „nárok“, protože ty kurvy bohaté to mají taky.
  Pak tu škatuli přivleče domů a zjistí, že mu vypnuli proud, protože neplatil složenky a celá ta škatule nefunguje.
  Což ho rozběsní o to víc, protože ví, že bílým zmetkům co si ty Playstation 4 normálně koupili to doma funguje. Takže tam sedí s ukradenou PS4 před obrovskou ukradenou TV, nic z toho nefunguje a jeho frustrace to jen násobí.

  • 1333.1
   Schuacher says:

   Jo, protože elektrárnu už si neukradne.
   „Den poté.“ Co odešel bílý muž.

   • Stary kocour says:

    [;>))
    Budu to muset navrhnout Šamanovi*. Ale myslím, že už to pár lidí napsalo – i když pod jinými názvy. Dystopie, postkatastrofické romány. To je moje parketa!
    */ Honza Kovanic

 34. 1334
  Schumacher says:

  Regáy plné chlastu z likérky Drak…. Rabování by rychle skončilo.

 35. 1335
  Pavel Kořenský says:

  Obávám se, že v USA nemají regály plné chlastu z likérky Drak a asi by se to tam nedalo dost rychle dovézt a rozmístit 🙂

  • 1335.1
   Schumacher says:

   Pár cisteren zanechaných na vybraných místech….

   • Pavel Kořenský says:

    Mám obavu, že v dnešní „citlivé“ době by zanechání cisteren označných lebkou a zkříženými hnáty, doplněnými nápisy typu „Nesahat, nepít, smrtelně jedovaté“, „Biohazard“, „Pijte jen na vlastní nebezpečí, pokud opravdu chcete umřít“ bylo mnoha progresivními právníky vykládáno jako pokus o skrytý útok pomocí zbraní hromadného ničení. 🙂

    Rozhodně bych to nedoporučoval.

 36. 1336
  Schumacher says:

  Další pokračování seriálu „Zdivočelá země“ se bude natáčet v USA.

 37. 1337
  Schumacher says:

  Spoustě lidí uniká, že divadlo…
  Není barák, ale činnost.

  • 1337.1
   Stary kocour says:

   …ve stejnojmenné budově.
   Ale ta není podmínkou. Šaškovat se dá kdekoliv. Kromě šaška je nutné ještě publikum.
   A „o to jde“.

 38. 1338
  P.M. says:

  „Základní motivací všech levicových revolucí, nebo pokusů o ně, je vnitřní frustrace konkrétních revolucionářů a jejich vědomí vlastní neschopnosti konkurovat ve férovém soupeření ostatním lidem.“ Pavle K., nemuze byt receno lepe!

  Nase (americka) sebranka na barikadach ku prikladu v Seattle vsak sestava taky z tech, kteri uz frustraci z vlastniho lemplovstvi ani nepocituji. Nevi uz proste, co roupama delat. Nekteri z nich si predstavuji sebe sama na barikade hned vedle te krasne holky s obnazenyma kuzkama, jak scenu zname ze slavneho obrazu. Ta vlajka s trikolorou na obraze jim dava pekne iluze, ze za neco velmi spravedliveho bojuji a to jim dava na chvilku pocit, ze prece jen nejsou na tomto svete uplne zbuhdarma. Kdyz tem mistnim revolucionarum zacne pred vecerem krucet hlady v brise, brnknou mobilem mamince, aby jim na barikadu objednala veceri. At se nikdo neplete, zadny laciny Big Mac! Musi to byt neco organicky vypestovaneho a kdyz hovezi, musi byt jen z cerstve pice (pozor! Travy. . .) a neprilis propecene.

  At uz to skonci pozitrku, ci za tyden, vrati se tito hrdinove k rodicum do predmesti, hezky nekde za branou, aby treba nejakeho nasraneho nearijce s ceduli nenapadlo rusit se svou ceduli „Black Lives Matter“ klid vecera.

  Az temto bojovnikum za prava a majetek pro vsechny jednou spadne otcuv business do klina, budou s podobnymi v Country Clubu po dnu stravenemu na golfovem hristi vzpominat, jakou to meli tehdy v Seattle srandu, kdyz vyhlasili svou republiku a levicacti politikove, misto aby na ne poslali policajty, tak sami policajty stahli.

  Jak to, Martine TT rikas? „A takhle my si tu zijeme!“

 39. 1339
  skimic says:

  P.M. says: 14.6.2020 (21.45)
  ad Seattle a CHAZ (Capitol Hill Autonomous Zone)
  Já někde četl jejich požadavky mezi kterými bylo že se maj naturalizovat ty desítky milionů ilegálů v USA a že se jim nemá říkat ilegálové ale nedokumentovaní protože jedinec nemůlže být ilegální.
  Kromě toho komunistickýho žargonu – když už jsou (CHAZ) nezávislí tak co je jim do USA a prořč by cízí stát měl něco legalizovat? Budou je bombardovat když ne?

 40. 1340
  Stary kocour says:

  Naturalizovat… Zpřírodnit.
  Dát do souladu vzhled a obsah. No – to je podle fotek už někdy provedeno.
  U našeho Řeporyjce se na tom docela pilně pracuje.

 41. 1341
  P.M. says:

  No a nezapomenout na velmi durazne podtrzeny pozadavek, ze vsichni pujdou na universitu podle vlastniho vyberu zadarmo. Tedy vcetne tech nedokumentovanych nove prichozich. To, ze devadesat procent neumi cist a psat nejen anglicky, ba ani spanelsky, neni prekazkou.
  To slovo zadarmo musi trochu rozrusovat dusevni selanku panu profesoru. Maji sice definitivu, ale jestli to bude pro studenty zadarmo. . .A nedej Boze, aby se Cinane urazili a prestali je platit taky? ? ?

 42. 1342
  PeS says:

  2 skimic ad 1327 – to mi tak trochu připomíná poručíka Duba… Ten taky všechno diskutoval – ještě před válkou – s okresním hejtmanem!

 43. 1343
  PeS says:

  2 Matzurka ad 1331 – no jo, ale kde dneska seženeš kytlici? Natož lněnou??

 44. 1344
  Pavel Kořenský says:

  P.M. – no to je do značné míry chyba rodičů, že ty mladé takhle rozmazlují. Osobně bych to doma netrpěl, pokud by k tomu nedejbože mělo dojít.
  Nijak bych mladé nebránil v tom demonstrovat za práva černochů, ale ať si demonstruje jaksi za svoje.

  Naštěstí tohle řešit nemusím, sedí doma a učí se, neboť má v úterý další zkoušku z programování v jazyku Java a následně za pár dnů další zkoušku z mně celkem neznámého předmětu jménem „Logika a grafy“ (Javu celkem znám, ale předmět Logika a grafy za mého mládí neexistoval, takže netuším).

  Jinak pokud se týká těch „nezávislých enkláv“ na území USA, tak se divím, že odpovědní činitelé jako starostové nebo guvernéři více nečtou.
  Já kupříkladu teď znovu čtu Eddingse a jeho ságy „Belgariad“ a „Malloreon“ a on tam má krásný návod na to, jak se s podobnou patálií vypořádat.

  To se tak po smrti císaře Ran Boruna XXXV. rozhodla jedna provincie Tolnedry, že se osamostatní. Vyhlásila nezávislost a tolnedřanské úředníky začala posílat do hlavního města Tol Honetu jaksi po částech. Hlava ve vědru a tak podobně.
  Následník trůnu pojal řešení celého problému poměrně diplomaticky, protože nechtěl vypadat jako tyran, který do vzbouřené provincie pošle své legie.
  Takže se domluvil s poměrně pochybnou sebrankou ze třetího státu (Arendie) a nechal je volně ve vzbouřené provincii loupit a drancovat.
  No a po zhruba pěti měsících přišli obyvatelé té vzbouřené provincie s prosíkem, jestli by bylo Veličenstvo tak laskavo a poslalo pár legií které by obnovily pořádek na tom vzbouřeném území. Že už tedy jaksi ty šlechtice, kteří vyhlásili nezávislost pověsili sami a potřebovali by akorát pomoc proti těm lupičům z Arendie.
  No a tak tam císař Varana poslal pár legií které pochytaly a pověsily ty lupiče z Arendie a vzbouřená provincie se ráda vrátila pod tolnedřanskou správu.
  Ve finále tomu zatleskal i král Arendie, protože celá akce ulehčila jeho království od velkého množství zlodějů a lapků… 🙂

 45. 1345
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský – jo Eddings je v mnohém inspirativní… Třeba v tom, že státní úředník má být zámožný, aby svou funkci mohl vykonávat zadarmo a po skončení je buď odměněn, pokud to dělal dobře, nebo popraven, pokud ne…
  To je IMHO z tý druhý ságy…

 46. 1346
  Pavel Kořenský says:

  Jj, to je z Malloreon. Takhle fungovala Melcenská byrokracie.

 47. 1347
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  PeSi, ta kytlice byla míněna spíš metaforicky, co já vím, co dnešní zelená sekta preferuje 🙂
  Na neviditelném psovi výborný Loki !!! Puzena svou zvědavostí a předloženými informacemi jsem nakoukla na webovku FFF, ale tam se o čelních představitelích tohoto hisotrického uskupení nedovíte vůbec NIC, tak kdo to sakryš vede ? Zaregistrovala jsem „authora“, ve vyhledávači mne to dovedlo na jeho tvítr… rodiče musí být pyšní. Pokud by někdo byl na pochybách, zde rozhovor
  https://www.tvnoe.cz/porad/24197-v-souvislostech-stepan-stolz-patky-pro-budoucnost

  Eddinga neznám, ale pan Pratchett s lordem Vetinarim a Hlídkou měl taky dobré návody 🙂

 48. 1348
  nickname says:

  Dobrý den. Matzurko, díky za odkaz na Lokiho.
  Zde je další z hostů paní Sedláčkové, pan Minář z MChPD.
  https://www.tvnoe.cz/porad/28294-v-souvislostech-mikulas-minar-milion-chvilek-pred-volbami

  Nechci psát „já to říkal“, ale z rozhovoru cítím jemné rozladění z opozičních stran. Nabízí jim vše, jediné co od nich chce je pozitivní program – nikoli „Antibabiš“. Možná časem zjistí, že „opoziční“ strany jsou velmi často v koalicích s Hnutím a Holdingem. Že jim nevadí ani Babiš, ani jeho politika, ale to že u koryta mají podřadná místa.

 49. 1349
 50. 1350
  Stary kocour says:

  Pozitivní program…
  Záleží čistě na tom, na které straně stojíte. Zdá se, že nejpozitivnější je odmítnutí, eliminace. Jak těch, tak oněch. Myslet vlastní hlavou a pracovat s co nerevelantnějšími daty.
  Ovšem založit nějaký nový směr MiCHvPr? To těžko.
  SSR, Strana Selského Rozumu nemá šanci na úspěch.
  Už jenom pro ten přízemní název.

  • 1350.1
   AeroKarel says:

   Už existuje strana „Rozumní“ (momentální název). Její doživotní předseda na mne působí co nerozumný magor. 😛

  • 1350.2
   nickname says:

   Také máme Realisty. Svobodné. Po svatbě se z politiky stahují. Ženatí zatím neprorazili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *