Štědrý den nastal…

krásné ráno, nebe bez mráčku, slunce se pokouší rozrazit těch -8°C, den bude zase o fous delší, (pro ty, co chtějí slavit v kruhu nejbližších v klidu a pohodě a místo toho se doma pohádají až skoro nejdelší, den D),  už za necelé tři měsíce bude jaro…prostě samá pozitiva.

Takový kruťas, abych všem svým přátelům, kamarádům, známým, natož blízkým přál, aby se jim splnilo vše, co si přejí, zase nejsem.

***
Takže vám k vánocům a do nového roku přeji “jen” zdraví, veselou mysl a ať se v r. 2014 “udržíte v sedle”!

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

400 komentářů u „Štědrý den nastal…

  1. Děkuji všem za přání 🙂
    K Rusku bych měl snad jen to, že je velkou chybou (které se furt a pořád dopouští i inteligentní lidé) posuzovat ruské poměry středo- a západoevropským prizmatem.
    Halladin má tentokrát pravdu, Putin je asi nejlepší alternativou z možných. Pokud tedy za cíl snažení pokládáme vzestup životní úrovně a nějakou míru individuální svobody (tím myslím svobodu každodenních prostinkých úkonů, jako např. zapálit si cigáro v hospodě, rozsvítit se doma žárovku, vyrábět cukr nebo chovat krávy). Dokonce si kacířsky myslím, že svoboda obyčejného každodenního žití je v Rusku dnes větší, než ve slavné EU.

  2. Modrý ptáku, já bych jen upřesnil, že demokracie je hospodářsky nejefektivnějším uspořádáním pouze dočasně a pouze v našem civilizačním okruhu (jak se ostatně zmínila Westík v 299). A to ještě na žádný pád zmršená demokracie vz. EU.

  3. (301) Foundry, asi jsem také kacíř :- Každý civilizační okruh má své -staletími neřku-li tisíciletími- zažité normy chování, morálky , etiky, formu vlády …. – a kdo jsme my,abychom jim vnucovali svou představu norem, svou morálku, etiku (a svoji představu “demokracie”) … ? 😕

  4. I kdyby z Ruska letala pecena holoubata, byl bych veeeelmi ostrazity a to proto, protoze to jiste neni samo sebou, ale to je jedno, Rusko je pro mne meritkem, stejne jako Halladin a spol. Protoze kdyz se jim neco libi, pro neco hori, ci dokonce neco podporuji, tak milionkrat o tom budu uvazovat, v cem je zakopanej pes 😀
    Jen drobna poznamka, demokracie v Athenske podobe vubec nebyla ani naznakem podobna s demokracii dneska. Uz jen proto, kdo mohl “kecat” do veci verejnych.
    Moc se mi libi, ze svoboda je stavem mysli a podobne keci v kleci….. Je krasne, ze deda, co byl zavreny prove v casech nesvobody si uchoval svobodu vnitrni. Takze v podstate svoboda neni vubec dulezita, kazdy si je nese v sobe a na to si pripijeme dzinem Vitezstvi …To je fakt takova sranda, pred komcem roku.

    Jinak je docela srandovni, ze muzete vubec o necem z Ruska, mimo plynu, diamantu …. Premejslet jako o necem prinosnem nasemu svetu.

  5. Jo a Foudry, vse nej… A k tem hospodam. … U nas jsem to zakazal a ve vsech neni ani pelnicek. Kdo ma potrebu kourit u jidla, necht jde jinam. A udelali jsme to daleko drive, nez Brusel, stat, ci nez Stastny, zavelel….

  6. “Protoze kdyz se jim neco libi, pro neco hori, ci dokonce neco podporuji, tak milionkrat o tom budu uvazovat, v cem je zakopanej pes”

    To už je , Jirko, skoro jako, že když někomu nadávají česká media, dělá to určitě správně 🙂

    A to, že prostí Rusové, a nejen Rusové se na to dívají hlavně z toho hlediska, že dostanou včas výplatu nebo penzi, je holá skutečnost navzdory tomu, že to tvrdí Halladin.

    “nějakou míru individuální svobody (tím myslím svobodu každodenních prostinkých úkonů, jako např. zapálit si cigáro v hospodě, rozsvítit se doma žárovku, vyrábět cukr nebo chovat krávy”

    ” Kdo ma potrebu kourit u jidla, necht jde jinam.”

    To je v pořádku, pokud podniky, kde se smí kouřit, nejsou likvidovány zákazy, předpisy a pokutami.

  7. k těm předposledním uvozovkám jsem chtěla podotknout, že tohle jsou svobody, které se lidí dotýkají nejvíc. bez techhle přízemních prostých svobod žádná svoboda nebude.

  8. Westíku et co.
    “ad A: jaký je smysl a obsah slova “demokracie” ?
    Je třeba vyjít ze základu slova… DEMO , demoška…
    Demokracie je společenský systém založený na DEMOnstracích, při kterých DEMOnstranti dostanou do huby…
    čímž je vyřešeno i tvrzení: “demokracie je podmínkou, aby měli lidé co do huby”
    😀 😀 😀

  9. MP (297), nějaká souvislost tam je, pravda, ne snadno vyjádřitelná.
    Jako obvykle více/méně, ne ano/ne.
    (298) Ano, ropa občas může působit podobně jako demokracie. Ale nejpěknější srovnání by bylo na příkladu Koreje a dvou států poloostrova.
    (299) Ano, může znamenat. V jiných formách vlády to ovšem znamená takřka se zárukou.
    (300) Občas od toho nebylo daleko. A více do huby bylo obvykle tam, kde se obyvatelstvo příliš nevyčerpávalo ozbrojeným bojem. To je totiž alternativa té demokracie či jen lepší správy.
    (302) Na téma demokracie v EU byl pěkný článek v sobotních Lidovkách. JAG ho dá na Psa, dám odkaz až tam bude. Jan Bureš “Proč jsme v Evropě málo doma”.
    (303) Vnucovat pochopitelně nepomáhá, ale hodnotím-li, hodnotím ze svého hlediska toho místního civilizačního okruhu. A zajímavé je, že z asijských států (nepochybně jiný civilizační okruh) přece jenom nejlépe prosperují ty, které se demokracii, byť po svém způsobu, blíží.

  10. Karle, přesto bych trvala na tom, že až když mají lidi co do huby, můžou se zaobírat takovými věcmi jako je správa věcí veřejných. Kdo veškerý úsilí věnuje tomu, aby měl pár brambor na nakrmení rodiny, tak obvykle systém moc neřeší. Nemá smysl řešit vzdálenou budoucnost pro toho, kdo neví, zda přežije týden.

  11. 315 to je samozřejmě naprostý plk- právě lidé,co nemají co do huby,řeší co s nimi bude den co den (a tudíž i aktivně podporují či popravují politiky), ti co mají dost si ten dostatek užívají.

    Jsem líná se rozepisovat, ale myslím, že stačí občas něco přečíst nebo se podívat na fotky z revolucí atd.
    Ostatně většina atentátníků, aktivních komisařů atd. byla chudých jak kostelní myš- chtěli si polepšit a buď uvěřili svému pol.guru nebo prostě věděli, že mají šanci něco urvat.

  12. Hm, andy, ale nějak mi uniklo, že by zrovna revoluce vedly k nastolení demokracie a k ekonomické prosperitě. Dokoncer ani k té svobodě většinou nevedly.

    A ti, co řeší, co do huby obvykle nejsou hybateli revolucí a že by mohli někomu něco sebrat nebo politika popravit je napdne obvykle až když se nějaký ten guru najde. A pokud vím, tak guruové obvykle hmotnou nouzí a nedostatekem toho, co lze strčit do hrnce nestrádají.

  13. (315) Když ono to právě může být v souvislosti. Aby bylo co do huby je nejlepší když se lidi moc nemlátí a správa věcí veřejných (protože ty mimo onoho ostrůvku s palmou vždy nějaké jsou) se přece jenom lépe opravuje demokraticky, než když je nutný převrat, revoluce, poprava etc. Aby ten mlékař&pekař měli onen klid na dojení a pečení. 😛
    I zlumpačený úředník je snáze k odstranění než feudál.
    A nedá se svítit, ta správa věcí veřejných na to vše vliv má a Churchill měl pravdu.

  14. (317) Jo, tomáš pravdu. Na co stačí v demokracii volby, to chce v jiných uspořádáních revoluci. A v hodnocení revolucí se shodneme.

  15. AeroKarle, tvrdím, že v tom není, tak, jak jsi to podal, vůbec žádná souvislost. Pokud nemají lidé, co do huby, tak to souvisí pouze s A) mizernou produktivitou v důsledku “neznalosti” – např. namísto postřiku jde farmář zapálit svíčky v kostele, B) nízkou vybaveností kapitálovými statky v důsledku upřednostňování spotřeby namísto spoření. To je obvykle v případě, kdy jsou nejistá vlastnická práva. Takže to lidé raději rychle spotřebují (takhle nějak vzniklo přísloví, že lepší vrabec v hrsti než holub na střeše). Ona to maYda v 315 pěkně vypointovala – na politická práva máš čas teprve ve chvíli, kdy Ti nějaký zbyl, protože se nemusíš věnovat prostému přežití.
    Podle mého názoru vede demokracie nutně vždy k bodu A) westíkovy 299, což nevyhnutelně vede ke kombinaci výše uvedeného A) a B). Jen bych necitoval A. Tylera (protože jeho dílo neznám), ale např. E. Burka.

  16. AeroKarle, tvrdím, že v tom není, tak, jak jsi to podal, vůbec žádná souvislost. Pokud nemají lidé, co do huby, tak to souvisí pouze s A) mizernou produktivitou v důsledku “neznalosti” – např. namísto postřiku jde farmář zapálit svíčky v kostele, B) nízkou vybaveností kapitálovými statky v důsledku upřednostňování spotřeby namísto spoření. To je obvykle v případě, kdy jsou nejistá vlastnická práva. Takže to lidé raději rychle spotřebují (takhle nějak vzniklo přísloví, že lepší vrabec v hrsti než holub na střeše). Ona to maYda v 315 pěkně vypointovala – na politická práva máš čas teprve ve chvíli, kdy Ti nějaký zbyl, protože se nemusíš věnovat prostému přežití.
    Podle mého názoru vede demokracie nutně vždy k bodu A) westíkovy 299, což nevyhnutelně vede ke kombinaci výše uvedeného A) a B). Jen bych necitoval A. Tylera (protože jeho dílo neznám), ale např. E. Burka.

  17. Karle, řekla bych , že se opakovaně přesvědčujeme, že ty volby nějak nefungujou. 🙂

    já myslím, že stav, kdy správa věcí veřejných neřeší každej , s prominutím, prd, je respektovaná svoboda jedince a individuální odpovědnost, může fungovat ak v demokracii tak i ve feudálním systému. Oba systémy mají svoje slabiny.

    ale je pravda, že když se feudál nevyvede, odstraňuje se hůř než úředník.

    Na druhou sranu, když systém zdegeneruje do určitého stádia, ztrácí výměna úředníka smysl, protože na jeho místo dojde stejnej blb.

    A jsme u toho, čím jsem začala – že volby nakonec nic neřeší, protože vymění jedny trouby za podobné trouby.

  18. Davidové, všechno nej a nej.

    AKájo, Rusko se k demokracii také blíží, aniž by ji nějak zvláštˇznalo. Vždyť ji tam mělo snad asi necelý rok po pádu cara do nástupu bolšounů. Sice bych tak zcela nesouhlasil s odsuzováním Jelcina, ale pravda, Putina tam mají raději. Slovy jednoho kámoše z Ruska, za Jelcina byla sranda, za Putina je žrádlo a chlast. Tak si vyber.

    No a k těm smrtěm, jestli bych si měl vybrat mezi smrtí utopením nebo nabodnutím na kůl, asi bych hlasoval pro to utopení. Ale myslím, že bychom neměli předbíhat běh dějin. Ony totiž s oblibou dělají neplechu.

    Přiblížení se Rusku. Bůhehehehe, jestli se oni spíše nepřiblížili k Evropě. Nejen Karlovy Vary, ale i Praha už jich je plná a další přibývají. A co je horší, mají více financí než my.

  19. MP, já netvrdím, že je přímá a definovatelná souvislost. Vychází to tak nějak v průměru.
    Hladomorem se chcípáním obyvatelstva byla postižena Ukrajina za Sovětů, Čína za Maa, v demokratických zemích se obvykle takové věci nedějí (o Irsku a bramborovém hladomoru nemám dost informací).
    Pokud si napíšeš do jednoho sloupce země hladomor neznající a mající bohatě do huby a do druhého ty, kde je ten hlad spíše domovem, ve kterém sloupci bude podíl demokratických zemí vyšší?
    Demokracie skutečně asi vede k snaze přerozdělovat příliš, ale co je alternativa?
    (322) Fakt je, že demokratických zemí přibývá a zemí, kde není co do huby ubývá (naštěstí)
    A pokud někdo ví, co místo demokracie, sem s tím!
    Moc by mne to zajímalo.

  20. Hele, nezdá se vám také, že je to všechno debata o “kdyby”? Máme to, co jsme si zvolili a co si zasloužíme. Zkušenost je myslím ten nejlepší učitel. Bohužel to učení prostřednictvím zkušeností nám trvá trochu déle. Asi jsou blbí učitelé, že?

  21. Debaty o “co, kdyby” jsou ty nejlepší debaty 🙂

    !Pokud si napíšeš do jednoho sloupce země hladomor neznající a mající bohatě do huby a do druhého ty, kde je ten hlad spíše domovem, ve kterém sloupci bude podíl demokratických zemí vyšší?”

    To je ale, Karle, otázka, jetsli z toho lze odvozovat nějaké jednoznačné závěry. I v těch nejdemokratičtějších evropských zemích zaujímá demokratický systém poměrne krátké období vývoje. V době, kdy byl hladmor na Ukrajině, dral se v Evropě k moci Hitler a v Americe zuřila na plno hospodářská krize.

    Navíc z pohledu prostých Němců ten Hitler přinesl po prohrané válce a krizi konečně naději, že bude líp. Ono z hlediska Němců dokonce nějakou dobu i bylo.

    Myslím, že příčiny hladomorů a bídy jsou složitější a není tio jen o tom, jetsli demokracie ano a demokracie ne.

  22. 317 Maydo, vy ale reagujete asi na něco jiného než jsem psala…skoro bych řekla pravý opak.

    Můj názor je, že Rusko Putina potřebuje, nemůže mít nic jiného než diktátora a pokud si ten dává pozor, aby nepřeťápl moc často, je vše ok. To ale nemění nic na tom, že ho potřebuje Rusko a ne my, naopak, čím dál od něj tím lépe. Čeští levičáci a občas i tupější pravičáci přebírají ruské a putinovské názory, v zahraniční politice,zbrojení, ve všem…a to je nepopiratelný fakt…proč, to netuším, buď ze zakyslé tradiční zloby vůči “západu”…nebo z blbosti. Nejspíš z kombinace obého.

  23. Nebo z blbosti… “západu”?
    Když lidi z Francie ( já vím, jedna vlašťovka jaro nedělá) utíkají do Ruska, je tím vinnen Putin?
    A co když utíkají do Belgie? Je tím vinno belgické bezvládí? 😉 😀

  24. AeroKarle, hladomory v zemích sovětů evropských nebo asijských byly přece důsledkem centrálně plánovaného hospodářství: někdo naplánoval industrializaci a elektrifikaci. Stáhli všechny spotřební a kapitálové statky z jejich alternativních užití na užití, které naplánovala centrální autorita. Všechny spotřební a kapitálové statky tedy dostali budovatelé, mocenské složky a byrokratický aparát. Kdyby si elektrifikaci a industrializaci demokraticky odhlasovali ve volbách, tak by to dopadlo stejně. To je něco úplně jiného než tvrzení, že absence demokracie vede k nuzotě. To je pro mě stejné tvrzení jako, že existence EU je důvodem míru v Evropě nebo tím, že si půjčíme, tak zvyšujeme svůj blahobyt 🙂
    Nemám žádný návrh na cokoli jiného než je demokracie. Dokonce bych důrazně doporučoval, aby se nikdo nepokoušel to zlepšit. Dopadlo by to stejně jako všechna “zlepšení”, kterých jsem v uplynulých cca 10 letech svědkem.
    P. S. Právě jsem se dozvěděl, že dluh ČR jsou 2 biliony. Chi chi chi – to je brilantní výsledek 10 leté reformy veřejných financí.

  25. 328- ale jistě,že i z blbosti”západu”. Přesto bychom si pořád měli říkat…chceme být mužici nebo zápaďáci?

  26. Andy,

    reagovala jsem na “právě lidé,co nemají co do huby,řeší co s nimi bude den co den (a tudíž i aktivně podporují či popravují politiky), ti co mají dost si ten dostatek užívají.”

    o Putina se s Vámi nehádám. Nevím, jetsli ho Rusko potřebuje. Lidi potřebujou určitou míru jistoty – že když odvedu práci, dostanu za ní zaplaceno, že když si šetřím na penzi, dostanu ji, když vydělám peníze, nesebere mi stát skoro všechno na daních – a určitou míru svobody. To potřebují lidi všude na světě, nejen v Rusku. Jetsli je v Rusku momentálně ten, kdo to může lidem poskytnout, Putin, pak ano, potřebují ho.

    Pokud se to bude jevit tak, že v Rusku jsou tyhle potřeby naplněny a v jiných zemích ne, pak samozřejmě nelze vyloučit, že i jiní lidé dojdou k závěru, že potřebují Putina, protože tu nikdo jiný to, co oni potřebují nenabízí.

    Nakolik se dá spolehnout, že to ten Putin skutečně všem poskytne, to je věc jiná.

  27. 332- normální nepochopení, to je v pořádku…ti, co nemají co do huby to prostě řeší po svém…a aktivně, s potěšením a pocitem spravedlivého zadostiučinění skáčou podle vůdců. Mezi babkami revolucionářkami neuvidíte dámy, které mají peněz jako šlupek.

    Co se Putina týče, ať si v Rusku dělá co chce, ale dál ani krok…a české velmi nadšené lezení dotyčnému gerojovi do zadku pokládám za zbytečné, nebezpečné a hloupé. End

  28. Ale houby, já jsem žádné lezení do zadku na mysli neměla. Ba ani úvahy, zda-li Rusko Putina potřebuje či nikoli.

    Jenže – pokud v Eunii hrozí, že na mně z jedné strany bude řvát machometán, že musím chodit v lajntuchu a nesmím slavit Vánoce a z druhé strany bukvice do mého Pepíčka bude hustit, že být gay je to jediné správné a za zády budu mít sociálku, která mi bude hrozit u hlavy, že když všichni dohromady nebudem milovat kikány, tak mi ty děti seberou …. tak udělám co? Zdrhnu někam, kde se takhle neblbne a kde věci jsou na svém místě. Vánoce se slaví, oblečená mohu být jak chci, děti mi nikdo nesebere a neadoptují je dva tatínkové …. atd …. atd….
    Čímž jsem chtěla říci, že v Eunii se blbne na kvadrát a od Putina to byl velmi chytrý tah.

  29. (326) No já netvrdím, že jenom. Ale nějaká souvislost, třeba v té jednoduchosti nápravy omylů, tam přece jenom bude.
    (329) Kdyby si odhlasovali ….. Skutečnost je taková, že vnutit něco v diktatuře je přece jenom snazší než v demokracii, navíc v demokracii je také snazší ta oprava chyb. Že absence demokracie vede k nuzotě je příliš přímé tvrzení. Že vede k větší pravděpodobnosti nuzoty, to už by asi šlo prokázat minimálně statisticky.
    (334( Zatím ještě přeháníš strasti EU a blaha Putinstánu (podobně jako u Zemana). V EUniji se blbne na kvadrát, ale Putin se zajímá hlavně o domácí publikum.

  30. Vůbec nejde o to lézt Putinovi do zadku.
    Ale nechápu, proč si někdo myslí, že je dobré mu neustále nasazovat psí hlavu.
    Pokud Rusům vyhovuje, nevím, proč bych jim měl do toho kecat.

  31. 336 Nejde o nějaké nasazování psí hlavy, ale on je prototypem ruského velikášství a pamatujeme si, co to umí. Čím méně demokratická hlava státu, tím méně spolehnutí, že nedostane chutě, které by nás mohly mrzet. Zkušenosti velí k vysoké obezřetnosti.

  32. Jo, kdyby se to týkalo jenom Rusů a toho, že jim to tak vyhovuje, neřeknu půl slova. nepatřím mezi příznivce násilného obracení na demokracii tam, kde je pro ni cizí prostředí, to se nemůže vyplatit. A když potkáš Rusa, nikdy nevíš, zda tě políbí, nebo zabije. Neví to ani on sám. Tak praví klasik.

  33. OT- některým, na které mám adresu, jsem psala PF. Teď jsem zjistila, že spočívá v koši spolu s PF pro jedny zámořské příbuzné. A nevím, jestli se dostala do koše z odeslané pošty nebo zda jsem ji do toho koše hodila místo odeslání.

    Pane domácí, Karle, Šimone, Bohouši, došlo něco nebo ne?

  34. Díky za zprávu, Šimone, tak jsem to vymazala až po odeslání a to přání příbuzným taky. Asi by se dosti divili, kdyby to dostali po druhé. 🙂

    Jinak všem, co na ně adresy nemám, přeju v příštím roce taky vše dobré. Mám sice jeden den předstih, ale nevím, jak se dostanu k počítači zítra večer.

  35. 324- Aerokarle a 329 Modrý ptáku – Hayek – Právo, zákonodárství a svoboda. Na konci knihy takový návrh na “něco lepšího” je. Hayek tomu říká demarchie. Mě se to zdá rozumné.

  36. V souboji s grafikou jsem utrpěla částečné vítězství a tak jsem rozeslala na mi známé adresy výsledek svého snažení. Těm, na které nemám adresu nebo mám nesprávnou, přeji do nového roku 2014 všecko nejlepší, hodně zdraví, štěstí a pohody. Ať se daří.
    A dávám si první novoroční přání: jestli mi vyjde čas a jestli se mi bude chtít, sepíšu drobné povídání o daních z majetku po novém roce.
    A teď mizím. Dobrou. 🙂

  37. Dobré zas ráno… Tak nějak postupně dočítám a měl jsem tendenci považovat 297 – “demokracie je podmínkou, aby měli lidé co do huby” – za vtip roku. Až potom domácí pán to v 312 vysvětlil. Takže již chápu, že demokracie je to, že si pro vás přijde Ištván Tosipiš v půl čtvrté ráno s báckomandem. Tuto demokratickou zvyklost přejali právě z Ruska od NKVD. Ergo v Rusku ta demokracie již dávno je, to teprve ta západní a střední Evropa se k ní kvapem blíží…

  38. Dobré ránko!

    Ajrovko 335 – kde, prosím, vychvaluju blaho Putinstánu? Jsem si jen dovolila napsat, že od Putina to byl chytrý tah – nic víc, nic míň!

  39. Většina Putinových tahů je chytrá, anžto není žádnej blbec.
    a zná své pappenheimské, ví, čeho si žádaj, a jako schopnej demagog ( což je v politice nezbytná schopnost), umí jim to poskytnout !
    A hlavně zdůvodnit !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *