Švára Hervé aneb Adoptuj černouška!

Zpátečník

Vleklý spor, která zábava je nejhodnotnější z těch, jimž se můžete oddávat with your pants on, na obecné úrovni ovšem doposud trvá; než se však západní část lidstva pohroužila do sestupné spirály svého vývoje, mezi nabízejícími se možnostmi nikdy nechybělo listování ve starých časopisech.  Maně si tak pročítám číslo Harper’s Magazine ze samého počátku 70. let, jež ku mně doputovalo trajektorií dnes zhola nevysledovatelnou:  Povídka od Updikea…  Michael Novak o etnicitě…  Asi pět inzerátů na whiskey…  A vida, už také tam jsou inzerovány dálkové adopce!  Není to sice doposud ta láce, s níž se setkáváme dnes, nýbrž celých $144 ročně, a to prosím v tehdejší hodnotě dolaru; věřím ale, že kdyby mi u postele ležel National Geographic nebo Time ze stejné doby, našel bych podobné inzeráty v podobných cenách.  Není divu, že jsem si ihned vzpomněl na šváru Hervého.

 Švagr se sice Hervé nejmenuje, ale švagr je to určitě, byť nikoliv nutně můj.  Avšak ačkoliv zde jeho pravou identitu ohleduplně zatemňuji, nikdy bych si nedovolil přidat mu byť i jedinou vlastnost či příhodu vypůjčenou od kohokoliv jiného; švárova hodnota (minimálně pro účely tohoto líčení) totiž tkví především ve faktu, že vše níže popsané je shrnuto do jediné integrální, integrované osobnosti.

 Hervé má poctivé a pěkné povolání, spojené s vydáváním knih.  Jeho práce předpokládá iniciativu, vytrvalost, erudici, vynalézavost a odpovědnost.  Dělá ji kvalitně, již řadu let, a vytvořil si ve svém oboru slušné renomé.  Práce je na veřejné rozpočty navázána jen mírně, a honorována lukrativně také zrovna není.  V souladu s tím Hervé bydlí na jednom rozlehlém betonovém sídlišti, kamž jej občas zajedu navštívit.

 Procestoval západní Evropu, žil tam léta a žil i v Africe, snad rok či dva.  Aktivně ovládá jen jeden cizí jazyk, zato však dokonale – písmem asi lépe, než většina rodilých mluvčích.  Kolem roku 2000 věřil (a v užším kroužku též hlásal), že EU zkultivuje českou společnost a politiku; od vstupu tuto myšlenku již nezmiňuje.  Z Ruska má obavy.  Kdysi kolem poloviny 90. let se mi při návratu z Holandska zmínil, že tamní přistěhovalci jsou něco zásadně jiného než zdejší Cikáni; na rozdíl od nich prý jednou budou Holanďanům vydělávat na jejich důchody.

 Hervé je jemný, příjemný, obětavý, pracovitý a positivní; positivní přístup k jednotlivým podivnostem dnešního světa rovněž tvrdě vymáhá od ostatních.  Manuálně je celkem zručný, organizačně je zdatný, naštěstí však ne organizátorský.  Má vysokou slovní inteligenci.  A co více, též dobré analytické a kombinační myšlení; dáma či šachy jsou proň mnohem méně problémem než požitkem.  Také má spoustu známých; s nimi však daleko spíše souhlasí než diskutuje.  Ostatně své názory nešíří nijak úporně – anebo přinejmenším má dobře vyvinutou schopnost rozpoznat, kdy by přesvědčování bylo marné.  Ale na jejich podporu má vždy po ruce dva argumenty:  (1) Lidé jsou stejní.  (2) Lidé nejsou stejní.  Koneckonců svět je všude stejný, a vždy byl stejný; tímto prismatem pak nazírá zjevné rozdíly. 

 Často si kupoval Respekt, připadal mu objektivní.  Pak toho nějak nechal.  Televizní revoluce jej tehdy na přelomu tisíciletí přivedla do ulic, poprvé a naposled od roku 1989.  Nejpozději od té doby bývá podrážděný, jestliže mu nedopatřením zavolám v hodinu, kdy Česká televize vysílá zprávy.

 Politicky se Hervé pokládá za liberála, tedy v nejnovější terminologii za liberálního demokrata.  Ale tyhle pojmy nepoužívá, vlastně ani žádné jiné; naopak implicitně, snad podvědomě předpokládá, že jeho názory nutně zastávají i (prakticky) všichni ostatní, a ty díky tomu žádné jméno ani nepotřebují.  (Pojmenovat, zhusta pejorativně, tak vyžadují pouze případné nepočetné, společensky i politicky bezvýznamné názorové odchylky.)  Vždy mi ochotně vysvětloval, co bych neměl dělat, co bych neměl říkat a co bych si neměl myslet; pro úsporu času, svého i mého, mi ale v posledních letech zpravidla rovnou vyloží, co bych dělat, říkat a myslet si měl.

 Hluboko do druhé poloviny devadesátých let měl na ledničce vyvěšený plakát s Havlem ve svetru a heslem „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.  Ale možná ještě silněji než názorově či hodnotově je s pravdoláskou spjat personálně – mnozí z jeho kamarádů v jejích službách udělali strmé kariéry.  Klause Hervé nesnáší a opakovaně vyjadřuje podezření ohledně jeho sexuální orientace.  (Homosexualitu ovšem za žádnou úchylku nepovažuje.)  Během debat o ratifikaci Lisabonské smlouvy jej upřímně udivovalo, že by se někdo v Čechách mohl či dokonce měl zajímat o její obsah.

 Ostatně o politiku se Hervé zas tolik nestará.  Avšak pro lepší svět je zcela rozhodně.  Myslí si, že žehlička domácnost ohřívá, zatímco lednička ji ochlazuje.  (Také si myslí, že DNA přečká v urně kremaci.)  Dobrovolně odebíral ekologickou elektřinu.  Je proti jaderným elektrárnám, jelikož není vyřešeno ukládání odpadu.  Věří ve větrné elektrárny (připadají mu navíc krásné, a to i samy o sobě, nejen ve srovnání třeba s uhelnými), věří v spalování biomasy a snad též ve fotovoltaiku.  Zmínka o spalování obilí jej navýsost rozladila.

 Se svými dětmi jednou adoptoval želvu (či cosi té velikosti) v ZOO; jedním z cílů, které si přitom kladl, zřejmě bylo přiučit je zásadám dobročinnosti.  Mě se poté tázal, zda bych na dálku adoptoval černošského chlapečka někde na jihu Afriky.  Měl bych si s ním povídat, ptal jsem se ho, třeba přes Skype?  A směl bych vůbec?  Anebo mu alespoň občas napsat?  Nic z toho prý ne, to by nešlo; pouze bych pravidelně posílal peníze.

 Hervé se narodil v pěkné vilové čtvrti, ale okolnosti, jimž se příliš nebránil, jej nakonec přivedly do oné říše betonu, panelů, a polystyrénu pastelových barev.  Sousedi naproti přes chodbu tam byli zvláštní lidé:  Jednoho nedělního odpoledne Hervému vylomili zámek, odnesli počítač a nějakou tu hotovost.  Počítač ukryli o pouhých pár metrů dál (ovšem měřeno spíše vertikálně), ve sklepě téhož domu.  Hervé pak cestou úřední usiloval o jejich vystěhování z bytu, a po dlouhých měsících také uspěl, ovšem jen potud, že se v témž domě odstěhovali o patro níže.

 Avšak uprostřed té krátké chodby bydlel ještě další soused, tichý a nepříliš hovorný pán.  Měl východoevropsky znějící jméno, cukrovku a dospělého syna kdesi na Ostravsku.  Bylo trochu podivné, jistě však ne enormně, že počátkem léta 20** kamsi zmizel a půl roku po něm nebylo vidu ani slechu.  Syn (který neměl klíče) jej tam, jak Hervé potom vyprávěl, v té době jednou i hledal.  Soused celý ten půlrok ležel ve své kuchyni, hned za zdí jídelničky, v níž jsme mezitím prodebatovali adopci černouška.  Cítit prý nebylo nic, a co se podsousedů týče, na podlaze bylo PVC.  Pravděpodobně – kdo by to taky po té době určil s jistotou? – upadl do hypoglykemického kómatu, z něhož se již neprobral.

 

Čerstvé zjištění mi Hervé sice telefonoval poněkud rozrušen, vcelku jej však vzal na vědomí s obdivuhodnou vyrovnaností.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

492 komentářů u „Švára Hervé aneb Adoptuj černouška!

 1. AeroKarle – 448 – tak já se utěšuju tím, že už mi to bude za nějakých dalších 10-20 let víceméně jedno. 🙂

 2. byla by mohla postupovat by asi býval byl korektnější třetí kondicionál; jenže s tím mícháním časů je to (z mého hlediska) celé nepravidelné, a já se v kondicionálech náležitých gramatických struktur většinou vlastně moc nedržím, česky ani anglicky…

 3. AeroKarle – 451 – no i kdyby, on mezi ANO, Piráty a Zelenými zase až takový rozdíl není. Levice jako levice.

  Po pravdě řečeno, ono i to ANO mně jako politická partaj až tak extra nevadí, je mi lhostejná. Kdyby to bačoval někdo jiný než ten zdivočelý STBácký uzenář, tak je to víceméně něco jako ČSSD za Paroubka. I množina jejich voličů bude zhruba stejná.

 4. ! 30 let je prostě příliš málo a zatím je pořád hrozně moc těch, kteří vzpomínají na to, jak za socialismu bylo vlastně fajn!

  Ale Pavle, každá generace vzpomíná na to, že za jejího mládí to bylo lepší.

  Ten poměr bych zas tak dramaticky neviděla. Tehdejší dvacetiletí jsou dnes padesátníci. A pro řadu lidí to “fajn ” bylo, nemuseli řešit problémy, které jim přináší svobodná společnost a dnes jim to fajn nepřipadá. Souhlasit s nimi nemusíš, ale generační výměna to nevyřeší. Vždycky budou takoví, co jim bude jejich aktuální situace připadat fajn a takoví, kteří si budou myslet, že se zrovna moc fajn nemají a že mohly volby dopadnout lépe.

  Eliminací elektorátu, který volí jinak, než mi vyhovuje, se ničeho nedosáhne. Vždycky někdo bude volit jinak a realita v demokracii je taková, že pravděpodobnost toho, že to dopadně, jak by se mi líbilo, je podstatně menší, než opažný výsledek.

  Vždycky bude nějakej elektorát, který bude potřeba vyměnit. To už nakonec hlásali Havlovi pohrobci, že Havel byl skvělej státník, jen by potřeboval vyměnit národ.

  Mariáš taky nevyhraješ úvahami, jak skvěle bys hrál, kdyby ti šla karta. Musíš hrát s tím, co máš v ruce.

 5. Kdyby teorie o bourání vlád krachujícím Westinghousem (vlastně Toshibou) byla pravdivá, šlo by tomu bourání zabránit oprášením starých plánů na stavbu jaderných elektráren. Uhlí pomalu končí, vítr nemáme – pokud nám Němci nevrátí území Koruny české + nedarují Pomořansko, k rovníku se za fotovoltaikou neposuneme. Být vládním činitelem, prosazoval bych dostavění Temelína a Dukovan (6+6 bloků). K tomu JE Mohelnice (Dana promine, i se zatopeným údolím). Návdavkem bych přidal náhradu za severočeské elektrárny, jak jsem zde již dříve psal JE Mělník. Úvěry na stavby bych bral jedině ze zahraničí – EBRD, GE, nechal bych si je zprostředkovat vládou státu, jehož firma by vyhrála stavbu jednotlivých bloků. 60+% stavby by zajišťovaly čeští dodavatelé.
  Pro mě jako vládního představitele by tendry byly pojistkou proti mému vyhození od válu. Díky velikosti dodávek by své dostal Rosatom, Westinghouse, Korejci, Japonci i Číňani. Siemense bych zpunktoval pro dodání turbín – aby Němci neprudili. Zahraniční úvěry nově vzniklého “jaderného ČEZu – JEČEZ” by byly zárukou pro zachování jaderné energetiky v ČR.
  Dokončení všech bloků by bylo někdy kolem roku 2040, kdyby se začalo plánovat dnes. Do té doby by byl od všech pokoj.
  Tj. pokud Nečas a Babiš neumí ustát tlak při vyjednávání takové prkotiny jako jsou dva reaktory, zasloužili si odejít. Cíle musí být průrazné – jako Kanal imeni Zemana.

 6. Podporu pro jádro by zajistily PR agentury: Think different. Think big. Think clean. Clean energy for clean vehicle. Clean Made Hydrogen. Lisa Meitner Kraftwerk. Marie Currie Sklodowska Power Plant. Don’t reject women’s inventions.

 7. No nevím, ale mít každý blok od jiné firmy by mi nepřipadalo moc nadějné. Četl jsem zajímavý názor energetického koordinátora Bartušky, že jakmile je nějaká firma zvolena a neplní podmínky kontraktu, je takřka nemožné svěřit stavbu jiné firmě. Uplatnění smluvních pokut pak záleží na tom, dle jakého práva by byly uplatňovány, V EU je to jasné, možná by se něco našlo na USA nebo Koreu, ale Čína Rusko jsou prakticky mimo dosah.

 8. AK: vím o JE kulové, na škole nás tím už netrápili. Jako politik mohu požadovat kompatibilitu paliva a plánů výstavby s VVER-1200, řízení nechat Westinghouse. Dodavatelé pojedou podle mých plánů a pro výstavbu u nás umožní licencování technologií. Tendry vypsat po dvou reaktorech, kdo dostaví v pořádku první, dostane další zakázku.

 9. nickname – 464 – no, jako politik můžete požadovat víceméně cokoli, včetně toho, že jablka budou padat ze stromu směrem vzhůru.

  Nicméně realita je taková, že v prostředí JE se technologie různých dodavatelů víceméně míchat nedají a mám dojem, že dokonce ani nesmí. Je na to nějaká celosvětová komise a žádný dodavatel nezaručí funkčnost kupříkladu dohledového systému s reaktorem jiného výrobce. Do moderního Mercedesu taky nelze namontovat náhradní díl z BMW. A i kdyby to pomocí kladiva a stříbrné lepící pásky šlo, techničák to nedostane…

 10. jako vždycky je to všechno jinak. Wesyinghouse Temelín k přežití nepotřobeuje. úpotřebuje změnu regulační politiky. WH-Toshiba zkrachoval na Fukushimu a na Obamu. Vo státech dostavuje jedinou eletrýrnu v Georgii, která trpí protahováním termínů a nárůstem nákladů. Největším probléme této stavby je nedostatek kvalifikovaných dělníků. Průbežně chybí na 400 elektrikářů a 700 svářečů trub. Design reaktoru AP1000je moderná s vyským stupněm bezpečnosti. V řervenci se spustil první v Číně, v nejbližích měsích be měly být do sítě zapojeny další 3 ve zkušebním prostoru. Wetingouse má v Jižní Koreji objednávky na stavbu menších elektráren odvozoených od AP1000 a v Číně se údajně jední o dalších 16 jednotkách. Takže je velmi nepravděpodobné, že by kvůli Temelínu v Praze organizovala CIA puč.

 11. Tak on to má Větvička v poslední době v hlavě hodně pomotané a nestojí to ani za komentář.

  Kdyby chtěla CIA nebo KGB odstranit Babiše kvůli JE, vyšlo by řádově laciněji ho nechat zastřelit nebo havarovat než organisovat nějaký puč.

  Všechny ty hlubokomyslné úvahy různých blogerů o konspiracích celoplanetárního významu jsou akorát prostou snahou zamlžit obyčejnou drobnou zlodějinu jejich idolu, protože přece všichni vědí, že v ČR krade akorát Klaus a Kalousek. 🙂

 12. Obecně vzato si myslím, že bude bohatě stačit nechat všechny ty figury volně žvanit do médií a ono se to vysvětlí samo.

  Co jsem za poslední dva dny četl vyjádření toho Protopototypa (nebo jak se vlastně jmenuje ten laskavý dozorce) a naposledy před chvílí vyjádření Zemana nefiltrované tím jeho Čtveráčkem, tak se nám jako obvykle komedie mění v ohňostroj absurdního humoru.

  Ale lidi to tak chtějí, tak proč jim to brát.

 13. (466) Když ono je to organizování pučů populární, kdykoliv někomu “lezou tlustý do tenkejch”. Což Burešovi pomalu začíná. Tak někdo blbne s Westinghousem, jiní s IÚ nebo tím migračním paktem.
  (467) Jistěže. Mně jenom udivuje, kolik lidí je stále ochotných ba to věřit.

 14. Zajímavé je na tom snad jen to, že zvenku to skoro vypadá tak, jako by Babiš ztrácel respek i uvnitř vlastního holdingu.

  Konkrétně tedy idnes.cz (tiskový odbor Kosteleckých uzenin) se rozvášnil natolik, že víceméně překročil obvyklé meze servility vůči majiteli a vyzněním článků a nadpisů si dovolil mírnou soudružskou kritiku Velkého Hospodáře.

  Aby mu to nakonec nezprivatisovali pod rukama jako Mladou Frontu blahé paměti 🙂

 15. AeroKarle – 469 – holt lid chce být klamán, s tím nic nenaděláš.

  Ovšem je tu jedna věc, která mně přiměla uvažovat o tom, jestli na těch celoplanetárních konspiracích přeci jen něco maličko není. Totiž to, že TASS byl zplnomocněn prohlásit…

  https://zpravy.idnes.cz/unos-andrej-babis-krym-ruska-diplomacie-ministerstvo-zahranici-pwb-/zahranicni.aspx?c=A181115_163523_zahranicni_lesa

  i když se ho nikdo na nic neptal 🙂

 16. Zatimco vlada visi nad propasti, brexitaci maji vseho plne zuby a na Floride furt pocitaji hlasy z minulych voleb, valassky medved vyuziva zmatku a tise si gazduje po svem. Vcera v noci vybral kralikarnu a jako sladkost si po veceri dopral med z vceliho ulu. To vse se odehralo dve ste metru od valasske Sorbonny, kde jsem pred sto lety mel velkou cest pusobit.

 17. Dobré ráno. Pavle K. (465):
  příkladem míchání technologií v JE byl Temelín. Nakonec to rozjeli. Pokud by kompatibilita řídících systémů byla součástí zadání, cena prvního reaktoru by byla vyšší, dalších už pravděpodobně ne.
  Ad automobilky: některé náhradní díly mezi určitými modely Dacie a Mercedesu jsou zaměnitelné. Protože i motory jsou stejné. Podobně BMW a Renault. Řídící jednotky, tlumiče, ložiska jsou dodávány několika duopolními dodavateli, takže auto “prémiové značky” je skládačka ze stejné stavebnice jako Renault Thalia.
  Samozřejmě jsem stavěl vzdušné zámky. Plán na výstavbu jaderných elektráren v ČR, který by byl součástí revitalizace energetických zdrojů ve střední Evropě a na Balkáně by překreslil mapu jaderné energetiky. Od Sopot po Varnu bude třeba postavit 100 VVER1200 reaktorů, pokud máme utlumit těžbu uhlí. Je možné, že se rozšíří technologie minireaktorů (50MW zdroje), které budou u každého města. Do té doby alternativu k VVER/PWR nevidím.

 18. Dobré zas ráno… No, o výměnu elektorátu se tady dost snažili Němci… Jakejsi Heydrich to měl docela slušně naplánovaný, akorát to už nestihnul dotáhnout do úspěšného konce. Kdyby jo, tak bych sem dnes nepsal a dost pochybuju, že by vůbec bylo kam psát…

 19. Jak by tvářili ti barevní demonstranti na Václavském Mejdanu, kdyby tam přišla zpráva, že ABjr. právě spáchal sebevraždu?

 20. 482 — Co mi brání, maYdo? Nedostatek času (mezitím dělám něco jiného), nedostatek praxe se seznamy (nejsem Cibulka ani ÚSTRK).

  A čemu by to prospělo? Když už seznamy, pak tedy raději ověřené, úplné a věrohodné…

 21. Úplné seznamy? To byste musel recyklovat popel z těch svazků, co v 89 proletěly komínem…..

  Tam bychom se třeba dočetli věci 😉

 22. Ad estébáci: frenčízu ANO si u nás pronajal člen KV KSČ, druhdy největší s. na šachtě.
  Nadační fond proti korupci: založil pan Janeček, dítě důstojníků StB.
  Potkal jsem jednoho – asi voliče ANO. Prý jak se o něj Babiš postaral, zvýšení přídavků na děti, dostatek policajtů, … spokojený obraběč ze šroubárny. Že si nahoře rozeberou 100 miliard? Tak tomu přeci bylo vždycky.

 23. Zpátečníku, je ověřený!!!!!

  Dušane, s tou Jižní Koreou jsi vedle. Oni mají vlastní konsorcium, které dokonce vyrábí dva typy jaderných reaktorů. Toto konsorcium dělá nejen vlastní reaktory, elektroniku, turbíny (v Plzni), ale i uranové topné tyče. Mimochodem v JK pracuje tuším 23 reaktorů a údajně mají nejlacinější elektriku v Asii. Teď mimochodem dokončují atomku v Emirátech v poušti na najblbějším místě z blbých a prý nemají ani den skluz. Pochybuji, že by si Westinghaus v JK jenom škrábl. Zvlášť, když v něm stále vidí především Japončíka.

  Matzurko, mušle sv. Jakuba je asymetrická. Spodní část má vypouklou a vrchní placatou. Navíc s mimikry. Má prý něco, jako primitivní oči a jakési fousky. Když se k ní přiblíží predátor(Já), prudce sevře ono ploché víko a reaktivně prudce uskočí. Když to udělá několikrát, uplave až cca tři metry. To ale už jeden musí na vzduch, protože tyto potvory mají rády hloubku cca 10 m. Když se vrátí, tak je mušle už opět dobře schovaná, a pokud na ni narazíš, opakuje scénář č. 1. Jugani na ně mají jakési hrábě se sítí. Někdy se jim povede chytit i tři najednou. Jeden mkístní mi řekl, že než Jakubské, raději vezme kladivo a jde na datle (skulaře).

 24. Františku, nevím odkud máš informace, ale podle Westinghouse Asia dodal Westinghouse do JK 20 nukleárních elektráren. 14 je v provozu, 6 se dostavuje. Aktivně spolupracuje s korejským konsorciem KHNP jemuž dodává klíčoví komponenty. Korejci se specializují na mwnší jednotky.

 25. Františku ad 488 – to jsou ty tři mušličky na záchodě, o nihž Demolition Man nevěděl, k čemu jsou? 😉 😀 😀

 26. Zatím jsem dočetl jen do 400 …
  To Dana, které to dlužím, ale mám dojem že i pro některé jiné.
  Byl jsem s rodinou na dovolené v Itálii. Nejdřív v Dolomitech. Jen tak nalehko jsem se s nejs. dcerou vydal ke křížku nad 200-300 m stěnou. Byla to sranda. Nahoru. Dolů byl ten třímetrový “úšlap” po drnech o strach. Já jsem slez. Dcera byla nejistá. Postavil jsem se na špičkách pod ni. “Polez, já tě chytím.” Kdyby uklouzla, šli jsme dolů oba. Mě by to nevadilo. Manželka by mě stejně zabila.
  Jsem zločinec!
  Sjížděli jsme Sázavu. Po povodních. 97? Před jezem končícím 1.5 m vlnou jsem poslal holky ke břehu, že nejdřív já s klukem. Najel jsem malinko bokem … Po vynoření jsem řval na kluka: “drž pádlo a chyť se lodi.” Mladší dcera za ním skočila. (Tehdy jsem poznal, ze ji podceňuji.) Asi po 500. m, jsme je vytáhli. S vybavením.
  Jsem zločinec!
  S holkama jsem dělal přechod Roháčů. Spali jsme v dolině známé medvědy.
  Jsem zločinec!
  Další rok jsem to dělal s klukem. Chytla nás bouře, jakou jsem nikdy jindy nezažil. Musel jsem postavit stan ve skalách. Fakt se to blbě kotví. 😉 Dodnes se divím, že nás žádný blesk netrefil. O tom, jak jsme spali ve vodě se nebudu šířit. Prkotina.
  Jsem zločinec!
  Atd.
  Koho mám přijmout a zaučovat v podnikání, když ne děti? Komu jinému mohu věřit? (Sorry, manželku vynechám. :-)) Koho učit, že pruty se trhají na okraji a ne uprostřed? Jediní lidé u kterých mi nevadí, že mě převezou, jsou moje děti. Spíš naopak. Podraz je podraz. Ale stejně vše zdědí. Mají to zdědit jako zkušeností nepolíbení blbečci z akvária? Nebo jako alespoň trochu ostřílení borci?
  Dano. Jsem zločinec?
  Čekám na repliku. Sobotu a neděli jsem online.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *