Svoboda slov ošidná

Zuzana Chlumská

 

Se svobodou slova se to má jako s nahotou!

Málokdy vidíme ji v plné kráse, povětšinou, jak chytrá horákyně, skrývá se pod hadry cenzorské korektnosti. Jen občas dráždivě ohlásí striptýz, aby, jak stará děvka plivla pár urážek a čekala, kdo jí skočí na špek. „No dovolte“, ohradí se pak dotčeně: „Máme přece svobodu slova! Nesahat!“

 

Účelový striptýz pak vypovídá více o autorovi výroku, než o obsahu, který nám má být sdělen.

 

Má tisíce podob a zejména pak tu, která se právě hodí. Máme svobodu říkat jakou barvu mají tanga L.Vondráčkové, ale místo cikán či Rom, říkáme mladík, což už je dnes chápáno jako synonymum. Pravda, jazyk se tím poněkud ozvláštňuje, ale když už je zvláštností moc, jaksi přestává být srozumitelným. Managorka podlahových krytin je zajisté k smíchu, který ovšem poněkud hořkne v ústech.

 

Máme právo svobodně lhát cokoliv o komkoliv, ale říkat pravdu je korektně zakázáno, neb v postmoderní společnosti se slovem normativní etika rozumí „právo na informaci“. Jakoukoli. Její kvalita či pravdivost v tomto chápání není podstatná.

 

Díky rozvoji komunikační techniky stali jsme se terčem největší manipulativní PR akce v dějinách. Pracuje se s našimi emocemi, využívá se našich neznalostí a právo na svobodu slova bylo povýšeno nad jakoukoli etiku a morálku.

 

A úplně nám uniklo, že ke svobodě slova přináleží i odpovědnost za to, co svým svobodným slovem dokážeme udělat.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 867 komentářů u „Svoboda slov ošidná

 1. A máme to za humny..

  …Násilnosti vypukly v centru německého Wuppertalu, kde maskovaní pravicoví radikálové napadli policii kamením. Ve městě je ohlášeno několik demonstrací soupeřících skupin, radnice povolala víc než tisíc policistů s vodními děly. Protiislámské hnutí Pegida svou demonstraci ve Wuppertalu rozpustilo…

  …Demonstrovat do téměř půlmiliónového města na jihu německého Porúří přijelo celkem na 3000 stoupenců ultrakonzervativních islámských salafistů, pravicových radikálů a aktivistů Pegidy…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/364262-radikalove-zautocili-na-nemeckou-policii.html

 2. 1850 PeSi, neběduju, konstatuju. Ono to tu není tak zlé. Ne horší než jinde. Jen jinak horší. Je to tu průchoďák. A když je někde průchoďák, tak se to projeví v genech a kultuře. Nestačí to vyzrát. Alespoň nejsme to, denerege…derenege…no úplně blbí, když jsme přežili až sem. Jen by nevadilo, kdyby to bylo o trochu lepší.

 3. No jestli pojedou po D1, tak nedojedou.
  Po pravdě řečeno, něčím mi ta šaškárna nelibě páchne…

  …Americká armáda vyšle obrněný konvoj, který projede 1 800 kilometrů šesti zeměmi střední a východní Evropy. Má jít o ukázku podpory spojenců v NATO proti ruské anexi Krymu a separatistům na východě Ukrajiny. Informoval o tom server CNN…
  …Vojáci a obrněná vozidla v rámci cvičení Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) projedou územím Lotyška, Litvy, Estonska a Polska přes Česko na základnu Vilseck v Německu čtyřicet kilometrů od českých hranic…
  …Operace je podle CNN neobvyklá, protože těžká technika, jako jsou 18tun vážící obrněné transportéry Stryker, se obvykle převáží po železnici. Konvoj má mít název “Dragoon Ride”. Vojáci budou kempovat podél jeho trasy a setkávat se s místními…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/364260-americky-obrneny-konvoj-projede-ceskem.html

 4. Pesi, vypadá to, že jsi četl Bibli. Ano, Bůh žárlivě milující, který svému národu dal aby vládl nad ostatními národy a pronárody, podle potřeby je hubil a dal jim i jejich zem, národu vyvolenému a jemu zaslíbenému, neboť je Bůh Abrahamův a Mojžíšův. Ano, to je originál. Korán je první remake, Mein Kampf je třetí.

 5. A islamistů bych se neobával, manželka ve městě potkala čerstvě dorazivší čtyřiceti skupinu Chajjim Lubawitch či jak se jmenují, klóbrcy, tobogány, hábity jak náleží. Všechno košer večetně brejlí i zavazadel. Nevím jestli mají nějaký předpis pro brejle, ale mají je všichni stejné. Tak na ty nářky jak je tu nebezpečno nedejte, oni na ně také nedají, když vystrčili frňáky z bezpečí země zaslíbené. I když, třeba každý měl pod kaftanem zbrojnici, nějaký UZI Galil, či dokonce Merkavu. Jo a nad námi zas nácvik obléhání Jericha a bourání hradeb.

 6. A co se týče zdravotních nářků, už asi rok mě občas pobolívá v levém podbřišku, tak si říkám co to může být za nádor.

 7. (1853) Jeden takový konvoj jsme předjížděli na německé dálnici naším konvojem asi šesti aerovek, ještě za bolševíka, když už se dalo cestovat na zaslané peníze. My i osádka konvoje jsme zvědavě čuměli, potěšení na obou stranách.

 8. 1853 Rputi
  Dragoon ride … Jízda dragounů?
  Vojáci budou kempovat podél jeho trasy a setkávat se s místními…
  S místními kým???
  Doufám že nějací ochránci přírody pak podél trasy posbírají kondomy …

 9. Schumi – viď?
  A to “setkávání s domorodci” …. dívky v krojích budou vítat chlebem a solí … dostanou korálky…. grrrrrr ….

 10. 1857 Schumi
  s tím si nehraj, to můžou být zanícené divertikly. Jakmile bys mě navíc teplotu, hybaj k felčarovi.

 11. Kež by Praha byla tak bezpečná jako Jeruzalem. Město kosmopolitní, vlídné, ekumenické skloubící tisíciletí a přes zdi, oddělující některé palestinské čtvrtě velmi otevřené.

 12. skimici, tohle podivný hraní na vojáčky mi spíš připomíná, že si jedou okouknout trasy a terén.
  Abysme pak neviděli záběry z osvobozené Ukrajiny a ono to nebylo u Hodonína! Vzhledem k těm statisícům ruských vojáků na Ukrajině, jak tuhle hlásal ten senilní emerickej jenerál, je už možný úplně všechno!
  Jak říkám, smrdí to!

 13. 2 Schumi ad 1854 – to my, antitheisti, musíme… A tuplem nás pak nemaj rádi, když známe tu jejich odrhovačku…

 14. No a něco pro pobavení obecenstva -jel jsem pro mladého na nádraží, a při návratu se podařilo zalomit klíč v zámku 🙂 Bezpečnostní vložka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *