Tak jak je to s těmi žoldáky, aneb Ženevská konvence

Zuzana Chlumská

 

Již staří Římané – jak jinak!

Slovo žoldnéř vzniklo z latinského názvu mince „solidus“ z toho francouzské „solde“ (mzda), které pak přešlo do němčiny a odtud vznikl název Söldner.

 

Žoldnéři se ve větší míře začali objevovat v římských legiích od 2.stol. př.n.l. za Gaia Maria, když potřeboval zvýšit počet vojáků v bojích s numidským králem Jughurtou a za Caesara už vznikaly celé žoldnéřské legie např. Galů. V samém závěru Římské říše bojovali v řadách legií i najatí Germáni.

 

Římská říše padla, ale žoldnéři zůstávali. Proslulými byli např Varjagové, kteří sloužili na cizích dvorech a gardu Varjagů měl i Byzantský císař. Konec konců žoldnéřem byl i vládce Kyjevské Rusi a zakladatel ruské dynastie Varjag Rurik.

 

Dokud nebyla stálá armáda, tak se to vlastně ani jinak, než najímáním žoldnéřů, řešit nedalo. Existovala sice povinnost zúčastnit se vojenských tažení svého panovníka, ale ne vždy byl po ruce dostatečný počet bojeschopných mužů.

 

Žoldnéřem byl i Jan Žižka, než se stal vůdcem husitů a postrachem Evropy. Proslulí byli i Švýcaři, kteří se od 15. stol. Nechávali po Evropě najímat. Papež má švýcarskou gardu dodnes i s jejími charakteristickými historickými uniformami. Británie, v dobách, kdy nad ní „slunce nezapadlo“ měla své indické prapory Ghurků a Francie si vytvořila svou cizineckou legii.

 

A v neposlední řadě byli žoldnéry i naši piloti RAF za Druhé světové války. Jsou snad proto méně hrdinští?

 

Podle údajů americké GOA pak v řadách americké armády činí najatí „kontraktoři“ až 48%.

 

Teď však v Afganistánu zahynuli 4 naši vojáci a jako vždy „vyvalily se vlny zdola“ až smutno pohledět.

 

Ti, co označují naši profesionální armádu za žoldáky ovšem zcela opomíjejí jednu věc – a tou je Doplňující protokol 1 k 3. Ženevské konvenci vydaný 8.června 1977:, kde je žoldnéř definován následovně:

 

1. Žoldnéř nemá právo na status kombatanta nebo v případě zajetí válečného zajatce.

2. Žoldnéř je jakákoliv osoba, která:

a)je účelově rekrutována v místě bojů nebo v zahraničí za účelem účasti v konfliktu;
b)účastní se přímo bojů;
c)je motivována k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacení a je jim Stranou účastnící se konfliktu přislíbena materiální kompenzace výrazně převyšující plat osob majících odpovídající hodnost a zaměření v armádě Strany;
d)není občanem Stran účastnících se konfliktu ani obyvatelem teritoria pod kontrolou Strany účastnící se konfliktu;
e)není příslušníkem ozbrojených sil Strany účastnící se konfliktu; a
f)nebyla vyslána Státem, který se konfliktu neúčastní v rámci své oficiální služby jako člen ozbrojených sil.

Takže naši vojáci nejsou žádní žoldáci v cizích službách, ale regulérní armáda, byť miniaturní. Dnešními žoldnéři jsou vojáci Francouzské cizinecké legie, či američtí kontraktoři v Afganistánu či Iráku.

 

Ale ono jde o něco jiného, není-liž pravda?

Válka je vůl, vojáci jsou fuj a vůbec by takové věci neměly na světě být.

Jenže jsou, ať se nám to líbí nebo ne. A to dlouhodobé zanedbávání, korupční triky a šlendrián se nám může zle vymstít, takže ofrňování opravdu není na místě. Tím spíš, že vzhledem k mezinárodní situaci je můžeme brzy potřebovat!

 

Protože pokud si myslíme, že nás snad bude někdy někdo zachraňovat, tak jen dokazujeme, jak jsme naivní, nedospělí a zbabělí.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 507 komentářů u „Tak jak je to s těmi žoldáky, aneb Ženevská konvence

 1. Jj – poprvé jsme viděli válečné sbírání mrtvých a jsme z toho na větvi!

  S patřičnou pietou můžete sbírat mrtvé, když je jich 10. To dokážete ještě i brečet. Když je jich 50, tak už vám slzy vyschnou a když to jde do stovek, tak jen koukáte, aby už byli v tom pytli!

  Pohoršovat se nad tím, že je vozili na náklaďáku je nesmysl. Nějak je na to nádraží do chladících vozů dostat museli! A na frontě těžko sehnat rakve, natož furgon. Byli rádi, že sehnali tolik pytlů.

  Ano, válka je hnusná a jsou tam mrtví…

 2. Halladine, informace a desinformace se střídají, ale vycházím z toho, že ten chlap už byl u více případů, které “páchnou” a dá se celkem očekávat, že to popře. Musí. Nepřežil by.

 3. Jirko, doporučuji dle spisku páně Baptisty omývat přirození vlažnou vodou nežli se začneš takhle po ránu vzrušovat a psát ještě přitom své extatické texty. Když nepomůže vlažná, zkus studenou…

  Zajímavé a dojímavé tvrzení “neeticke nakladani s ostatky lidi, ktere maji nekde sve deti, rodice a pribuzne” od někoho, kde se naprosto nepozastavuje nad tím, jak “neeticky nakládá” již několik měsíců stát Ukrajina se svými stále ještě žijícími či živořícími obyvateli, kteří mají to “štěstí” či “smůlu”, že jsou obyvateli východní Ukrajiny a které se stát Ukrajina rozhodl systematicky vyhladit. Ti jsou samozřejmě bez nároku na život…

  Tomu říkám kachní žaludek. Žvanivý “myslitel” Žvahlav.

  To, jak si sám sobě odpovídáš, je také symptomatické. Měj se. A zkus tu vodu…

 4. Mam uz Bohousi po obede…. Takze budes muset vymyslet neco jineho a jsem rad, ze vubec nezklouzavas do osobni roviny a ze mas jasno v tom co ten druhy potrebuje 😀

 5. Jirko, to nic. Vodu můžeš bez obav použít i po obědě, případně i po večeři. Pochopil jsi to naprosto správně. Mě když někdo nasere, tak dovedu být i osobní. Měj se…

 6. Dobré ráno vespolek,

  Jirko, tak nějak se více cítím spjata s Ukrajinou (Křesťani ? Slovani ? Příbuzný jazyk ? Několik kolegů z tamních končin, vesměs bezva lidi ?) než Blízkým Východem. Tedy, fandím Izraeli, ale jinak jsou mi bitvy mezi muslimskými sektami dost nesrozumitelné (jsou to všichni Arabové nebo různé národy ? Palestince vymyslel Arafat až někdy v 60. letech, ne ?), stejně jako např. boje v Africe (tam snad jde spíš o kmeny). Nevinných obětí je mi líto všude; jenže zrovna Jugoslávie je příklad, že klid nastal, až když se to rozdělilo podle aktuálních národnostních a náboženských cítění… a zvěrstva se tam nepochybně děla daleko horší, než doposud na Ukrajině.
  Co se týká nesmyslů v parlamentu, ten evropský neplodí hovadiny o nic menší, než jednotlivé státy národní, nebo jo ? Prosím, uveď příklad, nejlépe z posledních pěti let.
  A ke druhému odstavci – hele, tak to si dost protiřečíš; v posledních dnech jsi párkrát vyrukoval s tím, že je něco “zaručeně” pravda, neb to hlásalo BBC… a nakonec houby, neboť i Kerry skutečně lhal a USA nemá žádné důkazy usvědčující Rusko (ovšem Rusko taky nepředvedlo nic přesvědčivého).
  S výrokem “protoze se to uz davni preci vi a kdyz to nerekli doted, tak to nereknou nikdy. ” naopak souhlasím; možná se jednou něco dovíme, ale kdy a co to bude je zatím ve hvězdách.
  Stran Ukrajiny – nefandím žádné straně, neb neznám reálie dostatečně; jen doufám, že se to nebude eskalovat a klid zbraní nastane co nejdříve. Bohužel mi připadá, že právě Kyjev dělá jednu chybu za druhou, a kdoví, co z toho ještě povstane. Takže se nedivím, že se separatisti nechovají jako Dušínové – za normálních okolností by to snad bylo jinak. Ale to by to letadlo nebylo sestřeleno a tato debata by se nevedla….

 7. ono to “Ukrajinci vyprovokovali palbu” je samozřejmě nesmysl, BUK není samopal, tady se nehraje stylem, budem pálit po všem co se hejbe, tady se šetří každou střelou, není zadarmo a máte jich málo, čili rozhodnout se pro cil je kolikrát těžké. Mimo to, tak jak tu sledujete přesnou situaci letového provozu přes web, stejně tak ji mohou sledovat i ti v lokátoru a samozřejmě že sledují, (když už tvítrujou) Když to shrnu, ti co zvolili za cíl civilní letadlo to udělali s vědomím, že tam to civilní letadlo skutečně je a pálit, i kdyby do chumlu pěti letadel, kde s jistotou víte, že jedno je civilní, tak to není vyprovokování, to je idiocie.
  Všiměte si, že neuvádím stranu, která seděla v lokátoru ani v odpalováku, prosím milé čtenáře at si dosadí jemu příjemnější variantu, nestojím o doporučení typu: skus tu vodu.

 8. rezy,
  dovolím si nesouhlasit – idiot ne, ten neví, co činí. Pokud nešlo o nějakého ožralu, tak to vědomě mohla udělat leda lidská zrůda (ať už odpálit přímo nebo dát rozkaz).
  Ale nevylučuji možnost tragického omylu jako v předchozích obdobných případech.

 9. Honzo, klidně si na seznam kriplů (tedy pokud víš co to slovo znamená) připiš i mě. Pozorně jsem si Jirkovo 1447 přečetl a rozumím mu, naopak nechápu logickou nit, která by mohla vest od tohoto příspěvku k oprávněnému osobnímu napadání.

 10. [1466] Ano, vím, co znamená, cizí termity používám tak, aby nedocházelo ke katastrálním fiakrům.
  Již jsem to jednou řešil, takže znova: Seznamy si vedu dle vlastního uvážení, kriteria jsou moje vlastní, sděluji je, byť do té míry nesrozumitelně, že ne každý je chápe.

 11. Matzurko, nevíme zatím, kde ten lokátor byl, uvažuji i variantu že za hranicemi a cíl se do opalováku předával radiolinkou. Nevím, zda by to zavední tak velkých vzádleností mezi stroji BUK sežral, běžně jsou vzdálenosti mezi lokátorem a odpalovákem mnohem menší, je ale pravda, že ty malé vzdálenosti, se kterými se ten systém vyvíjel byly hlavně proto, že se musí změřit souřadnice velmi přesně a zavést do počítače a to odměření tenkrát bez GPS možné nebylo. Dneska by to neměl být žádný problém, takže si umím přestavit, že vedení palby bylo i 30km daleko.

 12. 1467, ok, a ted ten naznačený logický stream bych prosil. Furt jsem natvrdlý kripl co nerozumí větě: Komu vadí, že je k němu někdo osobní, neměl by psát texty jako [1447].

 13. Nj, rezy, holt Jirkovo selektivní vidění a hodnocení každému nevyhovuje.
  Jakož i jeho zvyk, že nejdříve předestře, co si myslí, že si myslíme a pak nás za to setře.

 14. [1470] Jirka má ve zvyku psát způsobem, kde dává hodně najevo, že je objektivní, nikdy není osobní, má perfektní kindrštůbe… Já to vidím i v tom [1447]. Když nanň někdo reaguje, prská.
  To mám radši takové, kteří napíšou na tvrdo, co si myslí, i když možná nejsou tak prudce elegantní.
  Navíc tady na blogu mají všichni svoji historii a některé animozity trvají leta. Takový podzim 2010 byl hodně výživný.

 15. Rezy ,

  s Gps to nemá nic společného.
  A vzdálený radiolokátor sice může být použit, ale jen jako přehledový. Střelecký musí být u odpalovacího zařízeni.

 16. Rputi, děkuji za reakci, ale já jsem v tom 1447 nenašel nic, co by mě vedlo k usudku, že mám pisatele označit za kripla, který si zaslouží osobní napadání.
  Co se to s Vámi všemi děje??
  Když jste ostarkizovali Pifíka, tak jsem s tím sice nesouhlasil, také jsem na něj reagoval, ale chápal jsem, že Vám narušuje diskuze, dobře, pifík je pryč, ale ted tu jede jeden oficiální názor,a pokud se s ním neztotožníme, tak se dočkáme minimálně posměchu. Rovnou napište, že tenhle blog není otevřený jiným názorům a půjdu jinam.
  Dosud jsem si řady z Vás diskutujících vážil, ale nejsem Martin, abych mohl mluvít o tom, že jsem tomuto blogu něco přinesl, čili nemám co ztratit.

 17. Střelecký lokátor je u každého BUKu. Na rozdíl od staršího systému KUB (v současnosti ho má ve výzbroji i AČR, samozřejmě modernizovaný), kde je jeden lokátor pro skupinu KUBů.

 18. Halladine, zase už nevíš o čem je řeč. Tyhle systémy se po zajeti do palpostu seřizují tak,že se dodají souřadnice mezi stroji (včetně směrů) a to proto, aby počítače mohli počítat kam vlastně má lafeta ukazovat (aby lokátor nekoukal na sever a raketa na jih)

 19. rezy, od počátků diskuse o Ukrajině jsme osočováni jako Putinovi nohsledi a obdivovatelé, ačkoli se snažíme o maximální objektivitu – pokud nám informace dovolí. Tak se nediv, že už nám to leze krkem.

 20. Ptakopysku, rozdíl mezi BUKem a kompletem KUB je v tom, že u KUBu se ozařuje cíl po celou dobu letu rakety z lokátoru, takže lokátor je tím po tuto dobu blokován a nemáže se věnovat dalším možným cílům, navíc je to velmi rizikové svítit na letadlo, které se samozřejmě může bránit tím, že Vám po paprsku pošle malý dáreček. Tím by byla vyřazena z provozu celá baterie. U BUKu je uloha lokátoru v podstatě pri vyhledávání cíle stejná, ale po okamžiku odpalu už ozařuje cíl lokátor z odpalováku a lokátor systému může hledat další obět, vyberte volný odpalovák a furt dokola..

 21. Chci řící Ptakopysku, nevěřím na vyhledávání lokátorem odpalováku, zkrátka to považuji v té situaci nad Ukrajinou za nemožné a věřím, že tu byl normální přesný lokátor který určil kam to poletí…

 22. rezy,
  no já BUKům, radiolokátorům, satelitům ani jiné technice nerozumím ani za mák, takže se zdržuji soudů a závěrů, zejména těch ukvapených. Propaganda sviští na všech stranách; na to jsem stará dost, abych to vrtění psem brala za bernou minci. Takže nezbývá než vyčkat, co se z toho vyvine, a doufat, že bude lépe.
  Čím jsem starší, tím více preferuji věcnou debatu namísto “Sparta-Baník”, zejména pokud se to týká lidských životů…
  Anebo je to profesionální deformace – většinu času věnuji testování hypotéz, vytváření a ověřování modelů, a zavrhnutí jednoho neznamená konec světa, ale nutnost vymyslet či přijmout model jiný, adekvátnější. Algoritmus je jasný – zpřesňování dle nejnovějších dat ve smyčce tak dlouho, dokud nová data něco generuje. Přitom ani závěr nemusí být definitivní, neboť živá příroda je dynamická a co platí dnes, zítra díky adaptabilitě platit nemusí.
  Anebo naprosto esotericky, jako zrozenci ve znamení Vah mi vždycky dlouho trvá, než se o něčem rozhodnu; délka váhání je úměrné závažnosti rozhodnutí 🙂

 23. Nemám pocit, že by se se mnou něco dělo, rezy. Kromě toho, že jsem dostal nové služební auto, je to automat a dost mne to štve, protože s automatem neumím jezdit 🙂 Ani z jurovy reakce se mi nejeví, že by se s ním něco dělo…

  Co se týče toho “oficiálního názoru” webu… Nevnímám to až takhle. Dle mne je to dopad existence jediného oficiálního názoru v médiích a našich politiků. Jestliže do nás média a politici hustí dosti primitivní propagandu (v očekávání, že všichni žereme seno, což mne osobně dost uráží), je dle mne jistá podrážděnost vůči lidem, kteří tu propagandu prezentují zde asi pochopitelná (ač ji nesdílím).

  Samozřejmě je zde balanc a cituje se zde i ruská propaganda, jenže tím, že ta do nás není huštěna všemi ostatními kanály nevzbuzuje tolik vášní. A je – do jisté míry bohužel – vnímána jako narovnání té naší.

 24. 1480, jistě, a pokud se toho přeci jen někdo dopustil, tak je idiot a dopadlo to jak to dopadlo. A ani to jinak dopadnout nemohlo….

 25. Hezký příklad propagandy je včerejší rozhovor s Khodakovským, kde se dosti jeví, že v našich médiích bylo prezentováno něco úplně jiného, než řekl… A pravdu už nezjistíme.

  Srovnej
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/343092-rakety-buk-jsme-meli-priznal-separatista-palbu-na-boeing-pry-vyprovokoval-kyjev.html

  s http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=ru&tl=cs&u=http%3A%2F%2Ftop.rbc.ru%2Fpolitics%2F23%2F07%2F2014%2F938537.shtml&sandbox=1

 26. Fajn Petře, takže těm ostatním budem nadávat do kriplů, protože mají názor co nám nesedí??
  Zrovna Vy jste se tu před nedavnem dost aktivně bránil, vadilo Vám to.. K autu samozřejmě gratuluji. Automat, i když to na první pohled nevypadá, je prima a zvyktete si…

 27. Rezy, můj příspěvek byl spíše k tomu kvantifikátoru ve větě “co se tu s Vámi všemi děje”.

  Fakt, že obdobný pocit, ale s opačným znaménkem jsem zde měl před měsícem je připomenut správně a asi by stál za hlubší zamyšlení.

 28. Rezy-viz 964 : KAŽDÝ!
  a zkus přemýšlet, zda “kriplové” nejsou přímým důsledkem “zmetků” a “krav”…jak vy k my tak my k vy…

  A pojďte nahoru hospodařit.

 29. No Petre, muj nazor na bratry slovany, tedy na rusko a jejich vliv na stredni evropu a blizke pohranici, mam pomerne dlouho, tusim uz takovych 46 let a tak mi nejaka propaganda je uplne volna. V tom jsem pomerne stejnej a predvidavej. Takze nevim, proc bych mel kvuli tomu byt ten kdo ji seno.

 30. [1486] rezy, moje [1459] byla reakce na [1455]. Tam není názor. Ano, Jirkovo nadávky mi nesedí. Ne, nebudu se tím tajit. Klidně budu osobní.
  Až opět převáží výstupy arbitrů elegance, poklesne tady podíl zábavy a informací, tak přestanu přispívat, možná i číst.

  Moc jsem se tu k Ukrajině nevyjadřoval. Mám totiž jasno: vůbec se v tom nevyznám.
  Řekl bych, že se tam perou Ukrajinci s Ukrajincema, k čemuž jim přikládají všichni okolo.

 31. To 1478
  ;-))))))
  ..to je ovsem opet jedna z tech vasich “jemnych ironii” ze ?
  Tak tu skutecne nechapu. ,-)))

 32. Jirko, já jen, že cituješ věci, které jsou jasnou propaganadou či manipulací (dost často už v dobé citace vyvráceno).

  Ať mám názor na kohokoliv jakýkoliv (koneckonců já svůj názor ohledně jasné preference USA vyjádřil a nijak se ním netajím), v těchto věcech mám blok. To, že jsme “ti hodní” je dáno hlavně tím, že neděláme to, co “ti špatní”… A když to děláme, nemohu to podporovat, protože tím pádem z nás budou “ti špatní”. Nemyslíš?

 33. Dobré ráno,

  “…. se tam perou Ukrajinci s Ukrajincema, k čemuž jim přikládají všichni okolo.”

  Velmi stručné a výstižné shrnutí 🙂

  Dodám k tomu, že pražská ukrajinská křesťanská obec k celému konfliktu zastává postoj, že není dobře, když jde Ukrajinec proti Ukrajinci.

 34. “Aha, jednonázorové fórum. Tak jo.!

  Opravdu jednonázorové, Dano? Ach, jo.

  Spíš se mi ejeí, že máš na diskusi a některé diskutující poněkud jednostranný pohled. Popravdě řečeno, u Tebe je ta proměna zvlášť patrná.

 35. “Kazde vyhlaseni noveho statu stoji ty ubohe obycejne lidi docela dost zivotu…..”

  to, Jirko, to bytí Rusa klackem po hlavě a sypání atomovek taky. A jetsli se utěčuječ tím, že to jsou přece Rusoví a nesjsou to tedy vlastně lidi, tak věz, že by to odnesli ovbyčejní lidé nejen v Rusku.

  Já vím, Tobě to m ůže být jedno, ty jseš vysmátej a odjedeš si na chatu.Ale většině diskutujících to jedno není a představ si, že mají jiní priority než ty.

 36. Petre, klidne budu stat na te spatne strane, nejak mi to zily vubec netrha, protoze nemam zadny duvod menit svuj pohled na vec. Ostatne, co je to ta spatna strana?

 37. ” neeticke nakladani s ostatky lidi, ktere maji nekde sve deti, rodice a pribuzne. ”

  Jetslipak bys byl tak rozhořčen, kdyby letadlo sestřelila Ukrajinská armáda a šlo o letadlo plní Rusů? Vsadím se, že ne!

  Možná byses měl rozjet na místo, abys jim ukázal, jak se má eticky nakládat s ostatky několika set mrtvol ve válečné zóně?

  ONo se to hezky kritizuje od televizní obrazovky nebo z pláře s pivem či drinkem v ruce.byčejné lidi”

  Když někdo bude chtít předvést, že se s ostatky nakládá neeticky, při likvidaci neštěstí takového rozsahu vždycky najde něco, co bude mosct prezentovat, že to není košer.

  A prosím Tě, příště si neber do huby ty “ubohé obyčejné lidi”. Ono to vypadá dost divně a nevěrohodně , když většinou se z Tvýchpříspěvků line, že jseš něco vyjimečného a ti “obyčejní” jsou tupci, které musíš v lepším případě blahosklonně poučovat a jinak na ně ohrnovat nos.

  Zejména když udržení Ukrajiny pohromadě za každou cenu už docela dost životů taky stálo. Včetně cestujících z malasijského letadlo.

 38. to 1495

  Vite ,uz jsem vam to psal jednou.
  “Spravna” diskuze zacina tim ze tomu druhemu zkomolime nick. To je jeden z tech nejlevnejsich triku,ze ? . . .kdyz se vas tedy zeptam kolik ze je vam to vloastne let, tak to bude nejspis neslusne. Takhle se bavi pubertaci na “Hooligans.cz” ,-) A zrovna vam vadi, ze se diskutujici pojmenovavaji nepeknymi jmeny?
  Tak jeste jednou muj nick je “brouk” zadny brouk pytlik a podobne. Abychom tedy byli jak vy rikate “objektivni”.

 39. 1498 maYdo, vždyť je to všechno východní chátra, Rusové, Ukrajinci, slovanští podlidé, škoda jich není. Na rozdíl od nás, potomků slavných Keltů, kořene západní civilizace…My nejsme žádní Slované. My jsme nějaká rasa!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *