Takovýto hlas z EU nezní… :-(

Zkrácený překlad projevu Teda Cruze (vynechal jsem osobní a ilustrační pasáže, vzdálené českému publiku.
Blahopřeji Donaldu Trumpovi k včerejší nominaci.

Dušan Neumann

Nominační sjezdy bývají vzrušené veselím, ale odhlédnu k událostem minulých týdnů, dovolte mi, abych se zmínil o o tom, o co skutečně jde. Před dvěma týdny si devítiletá Caroline bezstarostně hrála s otcem a přáteli, jak si šťastné dítě má užívat dětství. Dokud její otec, policista, nebyl zavražděn když chránil v Dallasu demonstranty zesměšňující a urážející policii. Nevím, koho Michael Smith volil v minulých volbách, ale vím, že to byl bývalý ranger, který bral svou službu vážně, miloval svou vlast a spoluobčany. Jeho život a práce dávají nový smysl literárnímu “zemřít pro lásku, znamená žít láskou.”
Když jsem přemýšlel o dnešním proslovu, nedokázal jsem vypudit příběh Michaela Smithe. Snad proto, že jsem viděl video toho děcka, snad proto, co se stalo v Orlandu, v Paříži, v Dallasu, Baton Rouge a v Nice. Vtírá se otázka, co když je to naše poslední chvíle tady, žil jsem podle svých zásad, udělal jsem vše pro svou zem? O tom jsou tyto volby. Nebojujeme o nějakého kandidáta, o nějakou politickou kampaň, ale protože chceme svým dětem a vnoučatům říci, že jsem učinili to nejlepší pro jejich budoucnost, pro naší zem. Amerika je víc než kontinent mezi dvěma oceány Amerika je idea, jednoduchá, ale mocná : svoboda je podstatná. (tady mám problém s překladem – čeština to neumí říci tak přesně – freedom matters). Většinu lidské historie, byla vládní moc nevyhnutelnou konstantou života : vláda vyhlásila zákon a lid poslouchal. Ne zde. Nemáme krále ani královnu, Nemáme diktátora. Lid omezuje vládu. Náš národ je výjimečný, protože je zbudován na principu nejsilnějších anglických slov: Chci být svoboden. Ještě snad nikdy nebyla tato věta více potřebná než dnes. Dnes tu jsme rozpolcený národ – stranická nevraživost, zloba a dokonce nenávist trhají Ameriku. Občané jsou naštvaní, právem naštvaní, na politické kruhy, které cynicky zrazují dané sliby a ignorují vůli občanů. Máme navíc a dlužíme to padlým hrdinům za naši svobodu. Obama a Clintonová Vám také slibují, že jim jde o budoucnost našich dětí. Chci jim to věřit. Ale je tu propastný rozdíl mezi naší a jejich vizí budoucnosti.
Jejich je strana, která si představuje, že ISIS je druholigový protivník, s nímž je možno jednat a na smrt Američanů v Benghazí se reaguje stylem “jaký je mezi námi rozdíl”. Důvěřuji v jednání Iránu, který má v kalendáři oficiální svátek “Smrt Americe” a “Smrt Israeli”. Přátelé, to je šílenství. President Obama je člověk, který dělá všechno pozpátku. Chce zavřít Guantanamo a otevřít hranice, Exportuje naše pracovní místa a importuje teroristy. Tak dost.
Máme lepší vizi budoucnosti : návrat ke svobodě.
Vzdělávání -svobodu volby vzdělání vašeho dítěte i když nejste tak bohatí jako Obama nebo Clintonovi.
Zdravotní péče: svoboda volby lékaře bez omezení Obamacare.
Daně: zabezpečit rodinu, aniž by vám berňák style klepal na dveře.
Internet : svobodný, nezdaněný, neregulovaný. A zdejší – nedat ho Číně ani Rusku.
Svoboda znamená svobodu projevu a ne politicky korektní “bezpečné” zony.
Svoboda je i náboženskou svobodou – ať jste křesťany, židy, muslimy nebo atheisty. hetero nebo homo, Listina práv nám garantuje právo žít podle vlastního svědomí.
Svoboda znamená prábo držet zbraň a chránit svou rodinu.
Svoboda znamení soudce Nejvyššího soudu, kteří vykládají Ůstavu a nediktují politická rozhodnutí.
A svoboda znamená, že Ůstava garantuje státům právo vybrat si takovou politiku, která odpovídá místním zvyklostem a tradici. Colorado se m§že rozhodnout v něčem jinak než Texas, New York než Iowa. Diversita. Tak to má být. Pokud ne, jaký by mělo smysl udržovat jednotlivé státy?
Hillary Clintonová věří, že stát by něl rozhodovat o všem ve vašem životě. Vzdělání, zdravotní péče, manželství, svoboda projevu – vše nadiktováno z Washingtonu.
Něco mocnějšího se vzdouvá. Vidíme to v obou stranách. nejen zde. Viděli jsem vzpouru proti byrokracii v UK, bezprecednční Brexit. Občané se staví proti vládě. Je to významné vítězství. Lidé mají plné zuby politiků, kteří nenaslouchají jejich přání, mají dost zkorumpovaného systému z nějž tyjí jen politické elity.
Zasloužíme si systém, který upřednostní Ameriku. Ať postaví zeď, proč ne. když za ní budeme v bezpečí.
To zastaví příliv teroristů vydávajících se za uprchlíky.
Zasluhujeme si obchodní vztahy a smlouvy, které které upřednostní zájmy amerických zemědělců a výrobců před globalistickými zájmy protlačovanými lobbyisty.
Poked zvolíme svobodu, bude naše budoucnost světlejší.
Svoboda vrátí pracovní místa, průmyslovou výrobu, nižší daně a vyšší mzdy.
Svoboda vytáhne lidi ze závislosti na státu k pocitu důstojnosti z práce.
Můžeme to dokázat. Před 47 lety jsme poslali člověka na Měsíc. To je síla svobody.
Jsme strana svobody. První republikánský president Abraham Lincoln podepsal zrušení otroctví.
Prosadili jsme zákon o Občanských svobodách.
Za svobody zemřel i seržant Michael Smith.
I naši vojáci a Marines bojující proti radikálnímu Islámu.
I rodina Altona Sterlinga vyzývající k ukončení násilí, i rodiny v Charlestonu odpouštějící bigotnímu vrahu.
Zasluhujeme si vůdce stojícího pevně na principech svobody. Odhoďte zlobu ve prospěch lásky.To je standart platný pro všechny. V listopadu nezůstaňte doma, Povstaňte a mluvte, a volte podle svého svědomí, volte kandidáty jimž důvěřujete, že budou bránit vaši svobodu věrni naší ústavě. Láska ke svobodě umožnila milionům spoluobčanů dosáhnout snů. Musíme využít naší chvíle, nevzdat boj za svobodu, bránit naše Bohem daná práva, i těm, s nimiž nesouhlasíme, aby až zestárneme, na konci našeho údělu, před konečným sbohem, budeme moci říci “freedom matters” a podílel jsem se na něčem krásném., Díky a bůh ochraňuj USA,

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 380 komentářů u „Takovýto hlas z EU nezní… :-(

 1. (2286)Jo, několik úseků za sebou, přes semafor. A nesynchronizováno, takže se čeká na každým. To chce trpělivější řidiče, než jsem já.
  (2300) Zaslechl jsem v autě. „Znamená to, že bychom museli z evropského rozpočtu silněji podporovat země jako Bulharsko a Řecko, kde jsou životní poměry žadatelů o azyl takřka neúnosné. A naopak bychom museli být připraveni snížit v Německu standardy (pro uprchlíky), které na základě ústavy uplatňujeme,” – zřejmě si ten europyj nepředstavuje snížení na tu bulharskou úroveň, to by totiž fakt pomohlo.

 2. Oetinger je trouba!
  Skutečně si myslí, že by se mu podařilo snížit dávky natolik, aby to akceptovali i východní státy?

  Může to zkusit vyhlásit a do rána má v Německu islamistické povstání!

 3. Petře,
  jojo, například snížit podporu na úroveň… dejme tomu Rumunska, tak se k nim prchlíci jen pohrnou, že ? Ach jo.

  Ve zprávách tiskovka Putina s Erdoganem. Turkey Stream už zase na stole ?

  Stran blonďatosti a modrookosti, nejde jen o recesivitu a dominanci, ale navíc se na tom podílí cca 10 genů (tedy celkem dvacet variant, po deseti od každého z rodičů) a záleží na tom, jak se to v dítku namíchá.
  Zábavné odpoledne pro děti statistiků – vezměte rodiče “medium”, tedy mající deset tmavých a deset světlých kuliček. Jeden pytlík s kuličkami bude mámma, druhý táta. Z obou vezměte – bez koukání !!!! – po deset kuličkách, a dejte na hromádku “dítě”. Spočítejte, která barva převažuje, zaznamenejte, kuličky vraťte do rodičovských pytlíků, a zploďte další dítko, opakujte až do zblbnutí. Po dostatečném počtu “dětí” vyhodnoťte…

 4. “Prostřednictvím programů ať už na úrovni celého Německa nebo jednotlivých spolkových zemí opustilo letos zemi 30 553 lidí. Nejvíce jich pocházelo z Albánie (9000 případů), následoval Irák (3322 lidí, vloni to bylo 724 případů) a Afghánistán (2305, vloni to bylo 309 lidí).”

  Moc bych byla ráda, kdyby někdo dodal, kam asi šli.

 5. Jedna perla narychlo, Němce napadlo, že by na připrchlíky měly být ve vedení německých firem kvoty jako na ženský. 🙁

 6. 2307 Aerokarle
  to je přece hovadina, přece nemůže na místo právníka jít lékař nebo inženýr a naopak. Takto naslepo nebudou kvoty fungovat.

 7. Skimici, optimální by bylo, kdyby každý imigrant uvedl, jakou pozici chce zastávat a ta mu byla garantována. Například uvede, že chce být ministrem… tak bude ministrem. To by řešilo ten problém s tím naslepo…

 8. Petře to je samozřehmě výborný nápad. Bylo by samozřejmě nutno vytvořit katalog takových posic aby se migranti lépe zorientovali a necítili se potom podvedeni, že jim ta posice vlastně nevyhovuje. EU sekce pro lidská práva by samozřejmě katalog publikovala ve všech EU jazycích a samozřejmě i v jazycích a nářečích zemí, odkud migranti prchají.
  Potenciální diskriminaci negramotných by řešil katalog pouze obrázkový.
  Například:
  Ministr, katalogové číslo, příslušný kreslený obrázek
  Stomatolog, katalogové číso, obrázek
  atd

 9. Dobrý večer,

  mohlo by to být jako kvalifikační zkouška. Eurokomisařem bse smí stát jen ten, kdo umí navinout prodlužku.Úroveň EP by to mohlo docela pozvednout, protože každej komisař by uměl aspoň něco, co je použitelné v reálném životě, což volby prokazatelně nezaručují.

  navíc takovej Telička a jemu podobní by se nejspíš na tej prodlužce oběsili, což by mohlo fungovat jako jakýsi přirozený předvýběr.

 10. Má pravdu Honzejk:

  …Právě proto je ale potřeba jasně identifikovat viníky. Stokrát si můžeme stěžovat na zvláštní pravidlo mezinárodní cyklistické federace, podle kterého je nominace pro časovku svázaná s účastí v hromadném závodě. Stokrát může mág sportovního práva Šťovíček přepjatě argumentovat, že je to totéž, jako by po Usainu Boltovi někdo chtěl před olympiádou účast v maratonu. Nic to nezmění na tom, že pravidla jsou pro všechny stejná, byla předem známá, nikdo je nevytáhl jako faul na poslední chvíli. Viníky tragédie Sáblíkové jsou výhradně neschopní čeští sportovní bafuňáři. Kdyby Marina Sáblíková přistupovala ve své profesi se stejnou ledabylostí jako oni, pravděpodobně by ještě teď šmrdlala ve šlajfkách rybník.

  Poučení z příběhu: Čechům nikdo z venku klacky pod nohy nehází. Češi si je hází pod nohy sami. Konkrétně ti neschopní, kteří se ovšem dokážou přimotat ke korýtkům, je hází pod nohy těm schopným. Nejlepší výchovnou pointou by proto bylo najít konkrétní zodpovědné bafuňáře a dát jim zbytečnou cestu Sáblíkové do Ria zaplatit. A její přípravu za tři miliony taky. Když k profesionalitě nedospěli sami, je třeba dohnat je k ní potěhem…
  http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65395740-za-tragedii-sablikove-mohou-neschopni-sportovni-bafunari-at-zaplati-jeji-zbytecnou-cestu-do-ria

 11. (2310) Zajímavé je, že to nějakého blba vůbec napadne. Já to zaslechl jen tak na půl ucha při přípravě krmě. Asi (zatím) nějaká neziskovka, ale “to je blbý, to se bude líbit”.

 12. Koukal jsem na zprávy a tak jsem si při pozorování Putina s Erdoganem říkal: Dělá Západ svoji zahraniční politiku fakt úplně blbě, nebo je v tom úmysl?

 13. 2319 -copak Honzejk, každý, kdo někdy přičichl k vrcholovému sportu a funkcionářským sviním. Tento blog není dost rozsáhlý, aby pobral zkušenosti jednoho jediného, dnes již bývalého reprezentanta. Chyba Sáblíkové je v tom, že spolehla na nějaké české funkcionáře. Důsledně řečeno, je to chyba jejího trenéra a dalších lidí, kteří se kolen ní motají. Nechci říct, že se na na živí.

 14. ptakopysku 2321,
  tak rafinovaný nejsou, aby to mohl být úmysl!

  Já bych řekla nekonzistence. Česky odezdikezdismus. Budují NOvý Krásný Svět a na nějaký blbosti nemají čas, tak jen plácnou záplatu, kde průser zrovna prosakuje a dál se věnují svým ušlechtilým plánům….

 15. (2321) Nejspíš blbě, to je dost tradice. Jen mi vrtá hlavou, jak by měla vypadat nějaká politika, která by nebyla úplně blbá. A zároveň byla průchodná přes domácí voliče.

 16. Za neblbou politiku bych považoval dejme tomu spolupráci s Ruskem proti Mohamedánům. Blbá politika dosáhla toho, že Mohamedáni budou spolupracovat s Ruskem proti nám.

 17. Jo, ovšem otázka zní, zda Rusko chce spolupracovat a taky, co by za to chtělo. Dtto mohamedáni. Ta jistota,co je nejméně špatné, mi nějak chybí.

 18. S mohamedánama se spolupracovat nedá, tudíž jsou jejich případná přání irelevantní. Stran Ruska by stačilo nezavádět demokracii na Ukrajině.
  Rusko proti spolupráci evidentně nic nemá, než začali být aktivní přiblblíci v EK a superblb v D.C., nebyly problémy. Nakonec, i v té Sýrii to celkem klape.

 19. Ale vždyť je to normální! Odjakživa chtěla ptáčata vylétnout z hnízda a postavit se na vlastní nohy! Tak jen ať se staví, pořád lepší, než prosedět život doma na peci! Protože jen ten, který se proletí a uvidí, pochopí, že všude je chleba o dvou kůrkách!

  Z FB:
  Tak prý 77 procent studentů se chce po škole odstěhovat do ciziny, protože jim vadí ta naše česká povaha. Přátelé, já už jsem se do ciziny odstěhoval, dokonce do několika cizin, a víte, co vám povím? Svět je úžasný, o tom žádná, možná v něm vyděláte peníze, objedete vodopády, necháte se objet spanilou Filipínkou, no prostě všechno. Ale věřte mi, v celém tom slavném světě potkáte jen málo tak krásných věcí, jako je česká povaha a Česko vůbec. Nekecám, my Češi, co je zlý osud nebo hodný dolar zavál do ciziny, se sakra brzy naučíme si Česka vážit a milujeme Česko hrozně moc. Asi víc než vy domácí, co se necháváte deptat těmi katastrofickými zprávami, co na vás v novinách sype můj kamarád Jaroslav Plesl, nic ve zlém, Jardo! A já vám teď řeknu, proč je česká povaha tak dobrá a proč ji miluju!

  1. Protože jsme kurňa tak mírní a měkcí! Lidi, kdy naposled jste udělali pořádný riot, že přitom vyhořela půlka Jižního Města? No? Šmarjá, vždyť vy vůbec nevíte, kolik je jinde násilí, v takové Francii už se zapalování převrácených aut bere jako normální hobby jako u nás letecké modelářství, v Indii vás znásilněj tak, že vám do zadku strčej i mikrobus, kterým jste cestovali, všude už patří přestřelka k nedělnímu odpoledni, ale v Česku je klid a mír a když v Brně hoří pařez, tak to jde do novin. Zločin máme taky, jasně, ale ta mírnost, to je nepopsatelné, na to musíte žít jinde, abyste to ocenili. Ježíš, vždyť my naštěstí i to antiuprchlictví švejkujeme, kdyby k nám opravdu nějací uprchlíci zabloudili, tak vám garantuju, že kromě silných řečí se stane houby, i relativně se u nás zapálí určitě míň ubytoven než v celém slavném Německu, Češi jsou prostě dobráci a za to jim patří pusa.

  2. Protože se nebereme vážně! Takových národů je sakra málo, já žiju v regionu, kde kdybyste chtěli sundat prezidentskou standartu, tak byste ji za á nesundali, protože člověk rozstřílený na cimprcampr sundavá standarty jen s velkými obtížemi (viz bod 1), a za bé kdybyste ji náhodou přece sundali a rozstříhali, tak byste do konce života nevylezli z kriminálu a vaše rodina by byla ráda, že by se po deportaci usadila někde na pampách Jižní Ameriky. U nás můžete udělat jakoukoli klukovinu, klidně i pošlapat státní symboly, skoro nic se vám nestane a půlka lidí vám ještě zatleská, protože u nás je vtip nadevše. Opět je to úžasná hodnota, toho se držme.

  3. Protože tak nežereme povrchní krásu! Tohle je neuvěřitelné, Češky jsou jedny z nejkrásnějších žen na světě, když k nám započtu Bratislavu, tak vůbec nejhezčí, ale my z toho nemáme žádné křeče, nevyžadujeme vypucovaný design za každou cenu. A nejsme ani moc na statusové symboly. Všimli jste si někdy, jak oškliví – ve srovnání s Hollywoodem – jsou vlastně nejmilovanější herci českého národa? Takoví ti Hrušínští, Postránečtí, Menšíkové, Simony Stašové – všichni jsme je milovali v rolích, kdy už vypadali jako normální čeští strejcové a tetky. Nebo i hůř. Akorát líp hráli. Porovnejte si to s Hollywoodem, kde jejich vrstevníci ráno půl hodiny rozcvičujou zatvrdlé silikony, aby vůbec měli kam zasunout kartáček. Nebo i ten náš prezident – já vím, třeba ho nemáte rádi, třeba jo, ale věřte mi, s těmi jeho sedmi bradami a tou celkovou vizáží à la Hlavní nádraží by se do Bílého domu nedostal ani jako domovník. Ale u nás to není problém, u nás ho zvolíme. Není to vizuálně krásné, ale je to hrozně osvobozující.

  4. Protože s Čechy vím, na čem jsem! Dobře, možná se pořád tak neusmíváme na potkání jako jiné národy. Ale když mě Čech nemá rád, tak to hned poznám, a když mě má rád, tak je to úplná paráda. Nestane se mi jako u Angličanů, že se na sebe šest let zdvořile usmíváme a když už si skoro myslím, že k sobě máme blízko jak dva kluci z té samé internátní školy, tak náhodou zaslechnu, jak říká druhému Angličanovi, že jsem něco jako větší šváb a že je těch Východoevropanů vážně všude moc.

  5. Protože máme dobře vychované děti! Nestane se mi, že mi cizí dítko v letadle sype led za krk a jeho matinka se na mě jen sladce usmívá a vypráví něco o tom, jak děti zbavené jha zákazů a okřikování vyrůstají v nádherně rozvité osobnosti.

  6. Protože máme rádi svou zemi. My sice strašně držkujeme a ze všeho nejradši pomlouváme Česko, ale podívejte se, jak málo nás z něj odchází. Takový Polák od narození na nic jiného nemyslí než na to, jak si založí polský obchod v Brightonu, a když ho při prvním tahu v dospělosti nesrazí polský kamión u Hradce Králové, tak do té Anglie taky dojede a otevře tam Sklep Polski.

  Atd. atd., mohl bych pokračovat. Věřte mi, Česko je naprosto úžasná země a nikdo to nevidí jasněji než ten, kdo ho na chvíli ztratí. Jasně, ne každý z nás se z ciziny vrátí, ono jak jdou roky, tak už jste taky pohodlnější a nechce se vám zase zvedat kotvy, a navíc se přece jen většinou odchází do zemí, které jsou ještě lepší než Česko, několik málo jich je. Ale kvality rodné země vnímáme dobře. Třeba máme nějaké mouchy na národní povaze, ano, jsme závistiví, malinko zápecníci, ve službách jsme nezdvořáci. Ale když vyjedete ven, zjistíte, že jinde mají taky povahové mouchy, akorát jinak umístěné a často jsou to masařky. Ať vyjedou na chvíli všichni studenti a pak se nám všem bude žít líp. Nazdar, Češi.

 20. Dobré zas ráno… 2 Rpuť ad 2329 – tohle jsem včera dostal mailem:

  ČR je nejsvobodnější zemí – smí se u nás tábořit, sbírat houby a lesní plody, opékat buřty, zpívat u táboráku…

  Život v Česku sice zatím není ideální, ale.. .jinde je to ještě mnohem horší.

  Pojem “životní úroveň“ je zavádějící, neboť se jedná o individuální představy o tom, co daný člověk od života očekává. Podle jeho představ je potom nutné měřit životní úroveň. Dovolil bych si tvrdit, že nejlepším místem k životu na této Zeměkouli je Tábor a jeho okolí. Kdyby tomu tak nebylo, nežil bych tam. Na druhé straně, nějaký arabský šejk z Kuvajtu, se mnou určitě souhlasit nebude. Japonský majitel automobilky asi také ne…

  Ovšem nechoďme na „konec světa“ a porozhlédněme se po svých zahraničních sousedech.

  Jedete-li do zahraničí a vezete-li si sebou nůž, buďte opatrní. Celá rodina by mohla lehko skončit za mřížemi.

  V SRN nesmíte mít u sebe nůž, jehož střenka přesahuje 10cm nebo zavírací 8.5 cm.

  V Rakousku můžete u sebe mít nůž pouze tehdy, pakliže se prokážete, že jste “myslivec“ a zrovna jdete na hon. Je to obrovský paradox, neboť u našeho jižního souseda si každý občan Rakouska, pakliže nabyl plnoletosti (18 let), může bez zbrojního pasu a pouze na občanský průkaz koupit brokovnici a malorážku. To je v ČR absolutně nemožné!

  V Belgii a v Lucembursku nesmíte u sebe nosit nůž vůbec i kdyby se jednalo o pouhý “příborák“.

  Ve Velké Británii a v Irsku podle zákona (tzv. “Offensive Weapon Act“) nejen, že se zakazuje nošení všech druhů nožů a zbraní (včetně vzduchovky), nýbrž nesmíte mít u sebe na veřejnosti ani to, co se noži podobá. Existuje tam např. absolutní zákaz vycházení s nůžkami! Takováto opatření v zemi, kde v roce 1907 jeho lordstvo Robert Baden-Powell založil skautské hnutí, je opravdu na pováženou…

  Naproti tomu české zákonodárství takovouto skutkovou podstatu vůbec neřeší:můžete chodit s popravčím mečem na Václavském náměstí sem a tam, jak se vám zachce, aniž byste porušili jakýkoliv zákon. Jediné nebezpečí, které hrozí, je následující: asi by vás mohli odvézt na psychiatrickou kliniku.

  Pakliže si myslíte: „Vyrazíme na Západ trempovat, rozděláme táborák, budeme opékat buřty, hrát na kytaru a zpívat…“ tak takové myšlenky si nechte rychle zajít. Mimo Česka je to takřka neproveditelné a to dokonce i v USA a Kanadě. Ve většině evropských zemí je rozdělávání táborových ohňů (bez zvláštního povolení) přísně zakázané. Buřty (tedy špekáčky) mimo Česka a Bavorska (tzv. „Regensburger“) nikde jinak neseženete.

  Hrát na kytaru v lese a zpívat je (mimo Česka) zakázáno takřka na celém světě a to dokonce i v Ruské tajze. Když vjíždíte do kanadského pralesa Algonquin Park (provincie Ontario), ptá se vás policie u závory zdali máte střelné zbraně a hudební nástroje. Pakliže ano, musíte je deponovat u vchodu. Byl jsem sám svědek toho jak jednomu černochovi (skautovi) zabavili dokonce i foukací harmoniku. Po chvíli se rozbrečel, ale nebylo mu to nic platné: Prostě s foukací harmonikou se do pralesa nesmí! Hlasitý zpěv a živá hudba má prý velice neblahý vliv na divokou zvířenu. Ovšem hudba reprodukovaná (rádio) prý zas tak moc nevadí. Každopádně v Česku není zakázáno ani jedno, ani druhé…

  V některých zemích by se sice dalo trampování a skautování praktikovat – hlavně v USA, Austrálii a v Kanadě, podobně jako v Česku, ale má to nepřekonatelný zádrhel. Každá píď půdy tam někomu patří a všude na vás hulákají cedule: “Private property. No entry.“ (soukromý majetek. Vstup zakázán). Bez povolení majitele tam vkročit nesmíte. Na některých cedulích jsou vyznačeny i lebky se zkříženými hnáty – vlastník vás upozorňuje: “Pakliže se objevíte na mém pozemku, zabiju vás!“ Vše tam připomíná “divoký západ“ i když poněkud naruby. Zvykli jsme si na tvrzení: v USA se praktikuje volný prodej zbraní a munice. Nevěřte tomu. V některých státech USA se skutečně ke zbraním dostanete lehko. Ovšem v jiných platí např stejně přísné předpisy jako v Anglii a v Irsku. Pakliže vás v Marylandu nebo v Massachusetts nachytají s loveckým nožem u pasu, hrozí vám až 48 hodin kriminálu.

  Nemyslete si, že to jde všude tak jako v Česku, vzít si ruksak, lovecký nůž, maskáče – vyrazit do lesa na houby a potom se někde vykoupat v rybníku…

  V SRN jsou kalhoty „maskáče“ považovány za uniformu a bez povolení ministerstva obrany SRN je nesmíte nosit. Jinak vám hrozí až 3 roky odnětí svobody.

  V Severním Irsku jsou všechny rybníky soukromé a pakliže se tam vykoupete, posuzuje se to coby “vloupání“ (Domestic burglary).

  V severní Itálii je sbírání hub zakázáno pod trestem vězení do jednoho roku a na zbytek Itálie potřebujete tzv. “houbařský pas“, který místní úřady jaksi velmi neradi vydávají.

  Ve Velké Británii je většina lesů v soukromých rukou a normální smrtelník se do nich nedostane.

  V Holandsku sice do lesa můžete, ale nejenže tam nesmíte sbírat houby, nýbrž tam nesmíte sbírat vůbec žádné plodiny. Běda, jestli u vás najdou šišku, ostružinu nebo křemenáče! Počítejte s tím, že si drahnou chvíli posedíte v “chládku“.

  Až opět někoho uslyšíte hlasitě nedávat, jak to u nás stojí za prd, sdělte mu, že má sice pravdu, ale jinde to může být ještě daleko horší a doporučte mu tuto reportáž, kterou jste si právě přečetli.

  Z naší planety Země není kam utéct.

  Na Marsu se žít nedá.

  Musíme si zdejší poměry zařídit tak, aby to trmácení se životem od kolébky do rakve, bylo pokud možno, co nejsnesitelnější. Víc od lidstva opravdu nelze očekávat.

 21. Navštívil jsem už docela dost zemí na 4 kontinentech, a čím víc cestuju, tím víc oceňuju Českou republiku, resp. střední Evropu jako místo, kde je radost žít.

 22. PeSi,
  jj – vzpomínám jak paní Ruščáková v Anglii bědovala, že není se psama kam chodit – jen tou cestičkou mezi živými ploty soukromých pozemků – žádná sranda!
  A taky by mě zajímalo, jak je to v Itálii se sběrem lanýžů – jestli na to mají zvláštní bumážky, či čo? Mimochodem, u nás se nemlich lanýže sbírat nesmí! Ale prý jsou, i když ne tak kvalitní jako ty italské.

 23. Také jsem něco pocestoval, musím souhlasit. Ne, ze bych třeba v UK nebo IR nevydělal dvounásobek či více, ale stačí si započíst školné a další podobné náklady, a už to nevypadá lákavě ani ekonomicky 🙂

  Mimochodem, ČR je jednou z nejbezpečnějších zemí světa, v různých žebřících se umísťuje do 10 místa…

 24. Dobré ráno vespolek,

  Rputi a PeSi,
  docela ráda bych znala autory – byť jsem neprocestovala tolik zemí jako NoName, cítím to stejně 🙂
  Tím pádem si i ráda počtu o zažitcích jiných z exotických destinací, pokud ovšem nedovozují ze svých zážitků v luxusním hotelu (je jim přáno) či exluzivity života tamních horních 10 tisíc jak je naše Kotlinka zaprděná a zaostalá.
  Houby tu letos moc nerostou, ale včera manžel přinesl praváka s kloboukem tak dvacet cm v průměru – a neprožranýho ! A extáze zahraničních kolegů, když je vezme na “mushroom hunting”, se nebe dotýká – zejména Číňani a Indové jsou pak jak utržení z řetězu a je nutno probírat, co si do košíku nastrkají 🙂

 25. Ukrajinci patří k nejčastějším dopingovým hříšníkům.
  Ale jsou to demokraté a přátelé a to je něco jiného.
  A jistě to není státem organizované. Protože žádný stát na Ukrajině nefunguje.

 26. Koukám, že se tu z toho stává hnízdo levičáků…. radujete se, že můžete potušovat cizí vlastnická práva, a lézt do lesa , kterej není váš bez souhlasu majitele ! 😀 😀
  Fuj !

 27. Hale, take je otazkou, jak se pohly zvyklosti ohledne nakladani s majetkem… a proc… Ale ja koneckoncu o koupani a sbirani hub nepsal 🙂

 28. Halle,
  pokud je někde u obory či rybníka cedule se zákazem vstupu, tak tam nelezu (a přes ploty už vůbec ne). A trampování tu má tradici od první republiky – tolerováno vlastníky lesů a luk, to nechť jest jim připočteno k dobru.

 29. Včera jsem se chvilku díval na přenos ČT u OH.

  U plážového volejbalu se diskutovalo o tom, jak je nutné respektovat kulturní odlišnosti-dvě egyptské volejbalistky hráli zahalené plážový volejbal. Zatím jenom v té lehčí verzi, na verzi v burce jsem fakt zvědavý.
  Pak nějaká ragbistka požádala o ruku svoji přítelkyni dobrovolnici (nebo naopak) po zápase.
  Hrdinkou dne je i americká šermířka, která taky šermuje v nikábu.
  Uprchlická plavkyně je sice na 100m 11 sekund za limitem B pro olympiádu, ale tady jde přece o víc.
  Rusku se stříbrem z plavání vypískali, jde o dopingovou hříšnici. Sice je na olympiádě takových napomínaných sportovců plná prdel, ale jenom někteří jsou Rusové.
  Izraelce nepustili Libanonci do autobusu, ale nejde o rasismus, jenom nedorozumění.

  Tak jsem usoudil, že je fajn, že olympiáda není o politice, ale jenom o sportu…

 30. No jo. Jenomže mluvit o turistice jako o národní hodnotě, to spousta sluníčkářů nepochopí. Prostě to nemají zažitý, nebo to pro ně není dost nóbl.
  Mimochodem, kde existuje KČT a kde vzniklo nejlepší turistické značení, he?

 31. Matzurko,

  vůbec nejde o toleranci, ale o zákon. Leckterý vlastník by to rád zakázal, ale nemůže.

  Zákaz je možné stanovit jen v určitých případech.

 32. Mimochodem, do rozběhu EET zbývá ca 75 pracovních dnů. Pokud vím, není ani jasná konecepce (v bodě pohybu hotovosti a la Slovensko, nebo v bodě obchodního případu a la Polsko?), tím méně formáty, detaily, výjimky, atd. Kdy a zda vůbec bude puštěn testovací portál je také ve hvězdách. Průměrný projekťák, který alespoň slyšel o PRINCE II nebo SureStep by jim ten bordel rozsekal na kousky.

  Samozřejmé si ten kretén, co to vymyslel může představovat, že v Dublinu či Wallforfu sedí desítky programátoru s rukami nad klávesnicí a čekají na to, az se vybleje (nemluvě o tom, že tŕeba u kontrolního hlášení své názory měnil a upřesňoval do 18.12., a samozřejmé nékolik měsíců poté). Ale jsou to jen jeho sny a navíc, i kdyby to tak bylo, existuje něco jako release cyklus i pravidla pro hotfixy (navíc nutnost hotfixu kvůli ad hoc měnéné legislativě je samo o sobě snad české unikum).

  Což znamená, že to nejspíš zase budou pytlíkovat různými balíčky lokální firmy a bude se to podobně jako kontrolní hlášení rozjíždět stylem pokus omyl, aby o přínosech zavedení už v životě nikdo – s výjimkou tvůrců PR článků, co zase náš budoucí premiér dokázal – neslyšel.

  Omlouvám se za Francoužstinu, ale ten národem obdivovaný idiot mi nějak pije krev.

 33. 2343 – no, kdybych se na tom nemusel finance spolupodilet, byklo by mi to putna 🙂 Na druhou stranu, moc tam z nasich dani nejde, tak at si hraji, jak chteji…

 34. 2344-viděl jsem pár fotek zo Slovenského raja, zimní přechod průlomu Hornádu někdy v 19. století. Ledová pole, řebříky, a borci spokojeně lezou s fajfkama v ústech.
  To byla fakt jiná doba. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *