Trocha historie nikoho nezabije …

… aneb o jednom ze Švandrlíkových Černých baronů

MaYda

Když tu nedávno zmínil ptakopysk svobodníka Halíka z Černých baronů, chtěla jsem podotknout, že jeden z Kefalínových spolubojovníků, Saša Kutík, byl skutečnou osobou a ne jen literání postavou.

Ale když jsem si chtěla ověřit některé skutečnosti, zdálo se mi najednou, že to je téma, které poněkud přesahuje rozsah komentáře pod článkem.

Saša Kutík pochází z obce, kde jsem vyrostla. Já si ho pochopitelně nepamatuju, když jsem se narodila, už byl asi za kopečkama, ale moje matka a babička na něj občas vzpomínaly.

Moje rodná ves byla cca od třicetileté války vyhlášená působením ranhojičů léčitelů a později lékařů a jak moji tak Kutíkovi předci se o tento věhlas zasloužili měrou přímo zásadní.

Sašův dědeček, MUDr. Alois  Kutík založil ve vsi Kutíkovo sanatorium, což byla soukromá nemocnice na léčení zlomenin a kloubů.

MUDr. Kutík ovšem navazoval na dlouhou místní léčitelskou tradici rodu Pechanců, později Pichů, mých předků. Navíc ne sám, další malou nemocnici, se stejným zaměřením, byť v menším rozsahu, provozoval ve vsi ještě jistý dr. Rosa.

Podle pověsti místnímu sedlákovi Jakubu Pechancovi, někdy po třicetileté válce, ukázal had, kterého posekal kosou náhodou na louce, zázračnou bylinu, po které srostl a on se od té doby věnoval léčení zlomenin a úrazů.

No, s tím hadem je to asi jen báje, ale Pechanec existoval a léčitelství se skutečně věnoval. Léčitelská tradice se v rodě předávala z generace na generaci, později byl založen léčitelský ústav, který prosperoval a byl známý zejména kvůli Dr. Antonínu Pichovi, kterému se dostalo lékařského vzdělání a který byl svým léčitelským uměním proslulý široko daleko.

Neměl ale syna a své čtyři dcery sice vyučil svému umění, ale nebylo to žádné oficiální vzdělání, ženská na medicíně, to bylo tabu, mohly by se věnovat leda profesi porodních bab ale ne chirurgické praxi. Vedení ústavu se tedy ujali lékaři z okolí. Sašův dědeček, MUDr. Alois Kutík nechal vystavět někdy ve druhé polovině 19.století novou, na svou dobu velmi moderní budovu sanatoria, známého jako Kutíkovo sanatorium.

Dr. Kutík zemřel ve 30. letech minulého století, sanatorium převzal po něm syn MUDr. Alexandr Kutík. V padesátých letech bylo sanatorium znárodněno a rodina MUDr. Kutíka se musela vystěhovat. MUDr. Kutík potom léta působil v Broumově, zemřel na počátku 80. let a je pohřben v rodinné hrobce na místním hřbitově.

Saša si odkroutil vojnu u černých baronů, díky téhle životní etapě se stal literární postavou, byť vedlejší, ve slavném Švandrlíkově románu. Z mé rodné obce zmizel, a o jeho dalších osudech se moc neví, později emigroval a žil v západním Německu.

Do znárodněného sanatoria byli umístěni nejdřív uprchlíci z Řecka a později internát a škola pro neslyšící děti. Moje matka tam pracovala celá léta až do důchodu. Později školu opustily neslyšící děti a byly tam umístěny děti s poruchami řeči.

Saša Kutík se ucházel o vrácení budovy rodině v restituci, ale zemřel, když ho postihl za volantem infarkt. Dědici, vyrostlí v Německu, neměli o budovu zájem, tím spíš, že tehdy platilo restituční omezení, že pokud je ve vrácené budově sociální nebo zdravotnické zařízení, musí být jeho provoz zachován ještě deset let a proto s budovou nemohli nic dělat.

Bývalé Kutíkovo sanatorium zůstalo prázdné cca od roku 2007. Rodina ho nakonec prodala.

Za zmínku stojí, že na české Wikipedii byste hledali zakladatele sanatoria MUDr. Aloise Kutíka marně, ale na polské ho najdete.

 

Zdroje :

Stručná kronika Hořiček a jejich místních částí

Oficiální stránky obce Hořičky – historie

Příležitostné vzpomínání mojí babičky a matky

 

 

 


Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 383 komentářů u „Trocha historie nikoho nezabije …

 1. 1301
  maYda says:

  1294 – no, tak to já jo. Od kolegů, mladých, úspěšných, vzdělaných a perspektivních. Až na tohle jsou docela normální, slušní a fajn. Sem tam se nějaká celebritka prokecne i v tisku.

  A na novinové zprávy , že Zemanovi zbývají tři měsíce života jsi asi poněkud zapomněl.
  Nic si z toho nedělejm, to je věkem. Skleróza se tomu říká 😀

 2. 1302

  [1295] Hádej, proč jsem ho tam napsal!

 3. 1303
  maYda says:

  „de se naháněli přes pole revolucionáři s roayalistama, až je nakonec vyhnal sedlák, kterému to pole patřilo.“

  Blbý je, že v dnešní demokratické korektní EU by to skončilo, že by revolucionáři a roayalisté společně vyhnali sedláka, pokud by ho rovnou neoběsili ve jménu vyšších principů.

 4. 1304
  maYda says:

  1299 – nevím. Kafe jsem vylila, kávovar se znovu proplachuje a mně klesá hladina kofeinu. Funguju na úrovni první signální. Ale počkám si, až ten kávovar tentokrát otestuje jinej zkušební králík.

 5. 1305

  První kafe po odvápnění může být hnus. Záleží, jak poctivě se propláchne.

  [1299] 🙂 jsou placený z veřejných peněz, 🙁 ze soukromých (no dobře, Zemanovci jsou strana…)

 6. 1306
  AeroKarel says:

  (1298) Ale nějak jsem neslyšela, že by někdo přál smrt drahošovi nebo knížeti – psal jsem (1293) o tomhle.

 7. 1307
  Jirka says:

  MaYdo- což takhle chroupat kávová zrna a zapíjet to horkou vodou s mlékem?? kromě kofeinu je tam i potřebná vláknina!

 8. 1308
  maYda says:

  Aha, už mi došlo.

  ten kávovar je děsnej křáp. 🙂

 9. 1309
  maYda says:

  1303 – psal jsi o tom, že ses s přáním smrti Drahošovi a knížeti nesetkal? No, tak já jo. Mezi typickými voliči Drahoše se pohybuju denně.

  Nebo mi snad zas chceš tvrdit, že to mám z aeronetu nebo sputniku?

 10. 1310
  maYda says:

  Když mně by, Jirko, ty rozkousaný zrníčka lezly mezi zuby… 😉

 11. 1311
 12. 1312
  AeroKarel says:

  (1306) A máš?

 13. 1313
  maYda says:

  No jistě, já jsem přece přeborník na sbírání informací z webů, na kterých jsem v životě nebyla… 😀 😀

  To bys koukal, co všechno mám z TV Barandov, ačkoliv jsem se tam snad před léty jednou koukla na nějakej film a kdyby mně neinformovali kolegové, kteří by se samozřejmě s takovou hroznou stanicí vůbec nezahazovali, tak vůbec netuším, co tam dávají

 14. 1314
  maYda says:

  Ale podstatný je, že kávovar konečně funguje. Kafe sice nic moc, ale aspoň pitelný …

 15. 1315
  P.M. says:

  Ted tady ctu, ze Talijani a Frantici jsou jeden druhemu ve vlasech. Macron stahl sveho ambasadora z Rima, protoze uz Frantici nemohou skousnout vsechny urazky, kterymi je Talosi obstastnuji.Zeby valka na obzoru? Francouzi by namirili sva dela na fabriku, kde vyrabeji ty skvele talijanske spaghetti. Talijani pak by rozsekali ve Francii fabriku na bile vlajky, ktera je oporou francouzske ekonomiky uz skoro cele stoleti.

 16. 1316

  Honza [1269]: Podle povídky přežilo.

 17. 1317

  Zemana jsem v prvním kole nevolil – volil jsem potetovaného Franze, „bo ho osobně znam“ a je to umírněný pravičák, podle jiného způsobu klasifikace „zastánce tradičních hodnot“. Naprostý nesouhlas mezi tím, jak Vladimír vypadá a jaký je to člověk.
  Mohli jsme mít velmi exotického presidenta, kterého by nám mnohé státy záviděly. Každý by si ho zapamatoval.
  V druhém kole už byla volba jasná. Takže jsem nevzdělaný vidlák, was sonst… [;>)

 18. 1318
  maYda says:

  Druhé kolo bude vždycky jasný, protože vždycky se na jednoho z těch, kdo postoupí do druhého kola nalepí pravdaláska, pokud si tam nějakýho svýho koně rovnou neprocpe. Takže druhý kolo představuje jen otázku, jestli „ten druhej“ bude volitelný aspoň se sebezapřením.

  Kdyby to měl být okamůra nebo babiš, tak si zas jedny volby ušetřím…..

 19. 1319
  Petr Kunetka says:

  No jo.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rada-zahajila-rizeni-o-odneti-licence-soukupove-televizi-barrandov-65806

  Jednostranne zpravodajstvi se muze delat jen za verejne penize.

 20. 1320
  František I. says:

  Franz by se mi celkem líbil. Alespoň na dva roky. Lidi by si zvykli a mohli volit například Klause mladšího.

  Opět jsem, Dušane, při courání narazil na tvého předřečníka Jůna. To je člověk, který skutečně a opravdu ví, co je pro Brity dobré, a jak dobře to dopadne. Dnes zase zmiňoval, kdyby náhodou, (ale určitě ne) lodi s nákladem, které právě opouštějí britské přístavy a míří do Indie či Číny, dojedou po brexitu. Co s těmi chudáky bude? Jak zboží proclí? Podle něj na ostrovech zavládne žízeň, hlad a chudoba, pokud nebudou ve všeochranitelské EU. Tak mne napadá, že jsem kdysi četl, kolik museli na ostrovech porazit statisíců jabloní, aby byla EU spokojená, kolik odpravili krav, býků, telat a ovcí a kolik zlikvidovat sýráren, aby Francie na jejich přítomnost kývla. Následují další divné vzpomínky. Například jak jsme u nás kvůli EU poráželi hovězí dobytek, jak nechal Babiš likvidovat (prostřednictvím Palase)drobné a střední potravinářské firmy a firmičky a další. To bude asi v Anglii masakr. Asi jako u nás, když jsme během cca měsíce přišli o RVHP a východní trhy. To bylo tenkrát oběšených a rozplácnutých na chodnících po skocích z paneláků. Kdo neskáče, není Čech.

 21. 1321
  maYda says:

  A nehrozí u Franze, že se na něj nalepí pravdaláska? Obávala bych se, že kdyby to bylo Franz versus Babiš, tak jo….

 22. 1322
  Dušan Neumann says:

  Františku, pamatuješ hysterii 2000? Brexit dopadne podobně.

 23. 1323
  maYda says:

  Y2k? Na to téma byl úúúúžasně pitomej katastrofák. To nebylo béčko ani cíčko, to bylo xyzetko a to jen díky tomu, že abeceda nemá víc písmen.

  Ale to asi do toho 29.3 nějaký drámo, jak se anglie v den D propadá do moře nebo do barbarství a středověku natočit nestihnou.

 24. 1324

  Mimo mísu: Hysterie hyperkorektnosti.

  https://www.lidovky.cz/kultura/chtel-jsem-zabit-cernocha-rekl-liam-neeson-zrusili-mu-premieru-a-odstranuji-ho-z-verejneho-zivota.A190207_130747_ln_kultura_jto

  Vypadá to tak, že se západnímu světu poněkud zajídá svoboda. Napřed svoboda slova, pak i ostatní svobody. Což o to, my byli zvyklí nemluvit o svých skutečných názorech.
  Však oni si taky zvyknou, Zápaďáčci… Mají, co chtěli.

 25. 1325
  P.M. says:

  Znam par „zapadacku“, kteri si, jak rikate Stk, nezvyknou. (Volby pred dvema lety tomu napovidaji. Mluvim vsak jen o U.S.- jine zapadacky v tom starem, dobrem slova smyslu uz neznam. . .)Ty Vami citovane zde sracky jsou, bohuzel, realitou. Absurdity podobne pribehu toho herce mame denne na talirku.

  Se skodolibosti dnes sledujeme to, jak boomerang slohne toho, kdo jej hodil.Ve state Virginia nekdo vystoural, ze Guverner za Demokraty se nechal pred triceti lety vyfotit, jak ma namalovanou hubu na cerno, tluste cervene pysky a slamacek na hlave. Vedle kamarad v bilem rouse KKK. Studenti se nekde priozrali. Ten samy guverner v lonskych mistnich volbach osocil sveho oponenta Republikana z rasismu.Ted by si od neho ani pes kurku nevzal, nejvic se od nej distancuji Demokrati.

  Jestli myslite, ze tady sranda konci, tak nekonci: Zastupce Guvernera, taky Demokrat, je shodou okolnosti jeden z tech, ze kterych si soucasny Guverner pred triceti lety delal srandu. Odstoupeni soucasneho Guvernera by bylo jednoduchym smazanim fleku na reputaci Demokratu. Jenze: Cerny zastupce Guvernera byl vcera narcen jeho demokratickou soukmenovkyni, ze ji proti jeji vuli obtahl na nejake minule demokraticke konferenci. Toz tak.

  Furt tomu neni konec. Jestli by ti dva sli od valu, je podle virginske Ustavy Guvernerem automaticky mluvci Snemovny, taky Demokrat. No, Ustava je Ustava, jenze: Dnes se v slzach ten mluvci priznal, ze ho ma nekdo na fotkach z mladi taky s vixem na cerno namalovanou hubou, jak si nekde s klukama delali srandu.

  A ta nejvetsi sranda ze vseho je ta, ze ctvrty nastupce Guvernera je podle Ustavy mluvci Republikanu. . .

  Rekl jsem, ze se tomu kdekdo soudny rehta. Ona to vsak tak uplne sranda neni. . .

 26. 1326
  P.M. says:

  Alexandria Ocasio- Cortez je jmeno k pamatovani. Uz tu o ni mluvil Dusan, ja bych prispel reportovanim svetabornych myslenek teto v Kongresu U.S.A. sedici devetadvacetilete marxistky. Jen tohle, pro dnesek:

  Jednim z bodu jeji vize k prechodu k socialismu je samozrejme boj o ciste prostredi.(To je uz od sebe hrozne blbej vyraz!)

  Jednim ze stupnu odbourani Planetu dusicich plynu je zastavit trh na maso. Jak vedci na jeji strane barikady dokazali, kravy, prasata, ovce a dokonce kralici prdi tak vehementne, ze uz to chudera Zeme nemuze unest. Praktickym stupnem k vychove maso konzumujici populace by byl stejny krok, jak dnes ukaznujeme kuraky: Ven z hospody!

  A ted si o mne myslite, ze tu mam otevrenou flasku z Valasska. Nemam.

 27. 1327
  P.M. says:

  Ja vim, ja vim! Uz mam jit do pelechu, ale nemam se pred spanim kde vyplakat.
  AOC (ta nahore jmenovana) stihla dneska jeste to, ze navrhla zakon, ze ti, kteri nemohou, nebo NECHTEJI pracovat, musi mit statem zaruceny prijem.A jeste prihodila, ze letecka spojeni musi byt likvidovana a cestovani musi byt exklusivne vlakove na „cistou“energii. Bylo zabavne videt Senatorku z Hawaii, jinak nesmirne blbou kravu videt, jak zacala kvicet. Cely stat Hawaii je totiz na prispevkach a bez penez, ktere tam utrati kdejaky burzoust priletnuvsi letadlem, by tam nemeli ti ukulele od rana do vecera hrajici paznehti co zrat.

 28. 1328
  PeS says:

  Dobré zas ráno… Z dnešního Macka:
  „Tuto glosu jsem napsal před zhruba 60 hodinami:
  Většina nenávistných komentářů prý zmizí ze sociálních sítí během 24 hodin, jak ukázala prověrka EU, neboť vše kontrolují tisíce lidí. Tak to vyzkouším a dám vědět!
  Vyzkoušel jsem a dávám vědět:
  Před 72 hodinami jsem na facebook napsal, že Putin je lump a patří na šibenici. Můj nenávistný komentář stále nikdo nesmazal…“

  Nutno říci, že se pan doktor mýlí… Toto není žádný nenávistný komentář, ale svobodně vyjádřený názor… Jo, kdyby tam bylo jiné jméno, to je pak hned něco jiného… Ale domníval jsem se, že tuto dialektiku každý chápe…

 29. 1329
  ptakopysk says:

  PPeSi,
  uvědom si, že je to zubař…

 30. 1330
  ptakopysk says:

  Fujtajbl vespolek,
  na Podblanicku je polojasno, cca 3°Celaskona nad nulou, bezvětří. Všude je led. Co bylo posoleno předem, aby se sůl rozpustila ještě před tím, než v noci začalo pršet, je v pohodě. CO bylo posoleno dnes ráno, v pohodě není, protože sůl se protavila pod led a tam rozpouští. Co bylo pošutrováno je pochozí a průjezdné taktéž.

 31. 1331
  Matzurka says:

  Dobré mrazivé ráno,
  zde kolem sedmé -2C a ledovka…. mělo mne varovat, když jsem z auta odloupávala ledovou krustičku a klouzala po naší příjezdovce si otevřít bránu. Po okresce se jelo celkem slušně, ale má zkratka přes kopeček dopadla… jak dopadla. Těsně před vrcholem kopečku jsem najednou zjistila, že už nejedu svým put-put-put stylem dopředu, ale kloužu dozadu… já blbka jsem si nevzala ani kýbl s pískem, takže když jsem zahučela do sněhu v pankejtu, nezbylo než se pokusti pomocí okolních přírodnin podložit kola. Což se ukázalo jako naprosto naivní, i když se mi jeden kolemjedoucí snažil na autínko zalačit a vyhoupnout na drsnější stranu…
  Ale nakonec jel kolem ANDĚL, suvíčko 4×4, a nejenže mého Hundíka navázal na špagát, ale i pomohl manuálně – usměrňoval mé vozítko, přitom souběžně dával instrukce, kam mám stáčet kola – nakonec jsme usoudili, že nemá cenu se drápat na ten kopeček, neboť na druhé straně byla ledovka stejná a prudká esovitá zatáčka – takže s jeho pomocí jsem se otočila a jela jinou pěšinou. Jel za mnou, aby se ujistil, že už nezůstanu někde trčet… pak jsme si pořadí prohodili, že to bude vést, a kdyby něco, pomůže znovu. Cestou jsme minuli dva mně podobné neštastníky, takže když jsem ho při výjezdu na okresku neviděla, předpokládám, že tahal někoho z nich…
  Dá se podle SPZ zjistit jméno řidiče ?

 32. 1332
  quivis says:

  Dobrý den!
  Přečteno:
  „Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. “
  Veď vsjo jásno, zase ten Putin! 😉

 33. 1333
  ptakopysk says:

  Matzurko,
  když PaChům nahlásíš, že jsi ho viděla, jak někoho zastřelil, tak ho najdou. V jakémkoli jiném případě je to pro ně moc práce 😛

 34. 1334
  martin tt says:

  Jméno řidiče se nedá zjistit nikdy! Dá se zjistit jméno vlastníka nebo provozovatele. Ke zjištění jména řidiče je zapotřebí silniční kontrola na místě a odečet údajů z řidičského oprávnění.

 35. 1335
  Matzurka says:

  Martine,
  IMHO byl dotyčný řidič i vlastník, podle několika osobních poznámek… ten první pomocník se naopak zmínil, že jede autem vypůjčeným.
  No pro příště jsem poučena pořádně, místo abych si frajersky pozpěvovala svůj altový part Rachmaninova, raději vybavím autínko a budu dávat pozor na cestu ještě pečlivěji než jindy.

 36. 1336

  2 P.M. [1323]: Jsem už asi fakt žlučovitý stařík. [;>)
  Jakže se jmenoval ten dobyvatel Ameriky? Hernando Cortés? Symptomatické!

 37. 1337
  ptakopysk says:

  Já jsem včera guljál po Urale, tedy lépe řečeno po Železných horách – Ždírec, Hlinsko, Polička, Svitavy a byla to docela chuť. Začalo to už kolem Čedské Bělé, což je oblíbený zimní testovací polygon. Ostrý vítr zafukoval silnice, dělaly se plotny a s prázdným Jumperem to mlátilo ze strany na stranu. Míjel jsem povzbudivé, až optimistické instalace aut odstavených a zavátých, s roztrhanými plachtami na korbě, jeden koncernovej byl dokonce na poli ledabyle pohozen na střeše – asi mu ďábel zrovna vypověděl smlouvu. Dokonce i paní kolegyně skoro celou cestu mlčela, ačkoli toho měla mnoho na srdci. 😀
  Na žvanec jsme se zastavili kousíček za Humpolcem na Rozkoši, přesně řečeno v motorestu Pod hradem a musím konstatovat, že místní nabídka – steak z divočáka s hranolky a zeleninovou oblohou, stejně jako marinovaná krkovice s bramborem a křenovým zelím z tého živočicha, byly více než uspokojivé.
  Domácí lid si nacpával žgráně hlavně svíčkovou z jelena, ale to jsem neochutnal.

 38. 1338
  ptakopysk says:

  Heh, kocoure, jakpak jsi ukončil ten BOLD??? 😀 😀 😀 😀

 39. 1339
 40. 1340

  Neukončil, pardon.

 41. 1341

  Sakra, nějak se nám zasekl, tlusťoch jeden.

 42. 1342
  ptakopysk says:

  Obávám se, že s tím takhle zvenku nic neuděláš. To musí pan domácí šáhnout do vorloje.

 43. 1343
 44. 1344
  maYda says:

  Dobré ráno,

  “ Jak vedci na jeji strane barikady dokazali, kravy, prasata, ovce a dokonce kralici prdi tak vehementne, ze uz to chudera Zeme nemuze unest.“

  a když se budeme živit fazolema, tak to bude lepší? 😀

 45. 1345
  maYda says:

  1328 – matzurko, dnes se prostě daří…. mně ráno docvaklo, že jsem sice zajistila na dopoledne instalatera, ztapomněl ajsme na nej vybrat z bankomatu hotovost. Zavolala jsem tedy synka, aby až půjde z práce, vybral nějaký peníze, dceři, která měla instalatera vyřídit , vydala pokyny a vyrazila do práce. Přes kopec pěšky – blbej nápad, ale nějak jsem se přes ten kopec překlouzala. Třískla jsem sebou až na křižovatce na Knížecí, kde se mi jevilo, že tam už žádnej led není a přestala jsem dávat bacha. V tramvaji jsme hrábla po mobilu a mobil nikde.

  No, tak jsem se po ujištění že neleží na místě mého pádu, vrátila domů, cestou vyzvedla prachy na instalatera, vyzvedla mobil a vyrazila znovu. Uklouznutí na schodech jsem naštěstí vybalancovala, kdyby ne, tak sem nepíšu, protože mám páteř „per partes“ , jak říkáme my latiníci…. TAky sem zavolala synka, že ty prachy už řešit nemusí. Prý to jsem to teda řekla brzo, zrovna je vybral.

  kávovar tentokrát pustil do mlíka víc vody než mlíka a když jsem pustila počítač, navzdory tomu, že tu je cca třetina osazenstva, mi to hládsí, že nemám volnou licenci na archicad….
  Na druhej pokud se to sice chytlo, ale já teď vážně přemejšlím, jestli mám vůbec něco dělat, protože mám evidentně den blbec a fakt jsem nervozní, co by se ještě mohlo semlít……

 46. 1346
  maYda says:

  dokafe víc mlíka, pochopitelně…. Tak to vidíte…. mohu já se odpovědně za těchto okolností pustit do vytváření hodnot?

 47. 1347

  Jistě, maYdo, bude.
  Už jenom proto, že vegani jsou podle statistik méně zdraví než všežravci tak při dokonalém dodržování téhle zásady se počet „prdících“ – tedy i lidí – zmenší. Matička Gea bude říkat „rukulíbám“.
  No – v papírech mám napsáno Pr.Důch. takže na tom možná něco bude. [;>(

 48. 1348
  maYda says:

  TAk premýšlím, jak mohlo klima přežít v tej emerice milionový stáda bizonů…. To muselo být prdů…..

 49. 1349
  Matzurka says:

  maYdo,
  nenápadně očíhni, kdo z kolegů Archicaduje, a jako služebně mladšího ho pošli pro kafe a koblihy. Licence se uvolní…
  Já se od příchodu do kanclu snažím dostat na databázi dat, kterou provozuje universita v Edinburgu – marně, tak nevím, jestli už se chystají na Brexit nebo jestli jim zamrzly dráty… asi si zajdu pro silné preso do našeho bufáče, třeba se to mezitím chytne a podšprajcuju své rozhozené čakry.
  Závidím všem, kteřé dnes nemusí vylejzat, dokud se sluníčko nepostará o sjízdnost a schůdnost cest.

 50. 1350
  maYda says:

  To by nebyl šoatnej nápad, Matzurko, až na to, že já koblihy zrovna moc nemusím. Ještě tak domácí, co voní rumem a je v nich opravdová marmeláda a ne nějakej podivnej sirup….

  ale už se to chytlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *