Trump a cla

Dušan Neumann

Americká a po nich i česká media kriticky, v nejlepším případě rozpačitě, reagují na strategii presidenta Trumpa donutit Čínu (dnes už si nikdo netroufne napsat “rudou”), k přijetí euro-atlantických liberálních ekonomických vzorců chování.  Kritici vidí jen krátkodobé negativní dopady zvýšených cel. jako ekonomický libertarián s kritikou souhlasím, ale především nejde o hospodářské vztahy, ale o geopolitický střet ideologií – mezi západní postavené na svobodě individua a asijskou versí totalitního marxismu, který už Deng-Xiaping nazval “socialismem s čínskou charakteristikou”.DZ tohoto úhlu pohledu se jedná o nejvážnější střet ideologických modelů společnosti od rozpadu sovětské sféry.

          Evropa, stejně jako mainstreamová Amerika kulhají v pochopení tohoto nebezpečí životnímu stylu a tradici euro-americké civilizace.

Na jeho obranu vznikl v USA výbor “Committee for the present Danger China”, jehož významnými členy jsou – bývalý šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Newt Ginrich, senátor Ted Cruze, Steve Bannon a další. 
   “Jako náměsíčníci se díváme na čínskou revoluci strategický ekonomických kapacit a revoluci geopolitických center moci.  Bude to dlouhodobý boj mezi civilizací založené na svobodě a civilizací budovanou na autoritativní totalitě s čínskou charakteristikou.” řekl na nedávné konferenci Newt Ginrich. Z tohoto pohledu je Trumpova politika cel klíčovým elementem nenásilného souboje.

          Díky neschopnosti administrativy Baracka Obamy se komunistické Číně (nebojme se použít tento stále adekvátní termín) vybudovat na Spratleyho ostrovech trvalou námořní základnu, z níž se ji nikdy nepodaří bez válečného násilí vyhostit. Je to první krok v uplatnění programového ekonomického imperialismu nazývaného eufemisticky “Novou hedvábnou stezkou” (One Belt, One Road). Přitvrzení ekonomické soutěže – prostřednictvím cel a tarifů – je nejlevnější a také nejbezpečnější zbraní v obraně proti čínskému expansionismu.

          Spojené státy a Čína jsou v jistém smyslu siamskými dvojčaty navzájem na sobě závislými. Spojené státy jsou největším čínským odbytištěm. Čína potřebuje Ameriku aby kupovala její zboží a udržela miliardu lidí v zaměstnáních přinášejících zvyšující se životní úroveň, aby nedocházelo k nepokojům z chudoby a aby většina populace  nepatřící ke komunistické elitě žijící v opresivním sociálním systému nezačalo zpochybňovat jeho pečovatelskou fasádu.

           Většina toho, co se člověk z mediíí dovídá o smyslu Trumpových tarifů – samozřejmě to nedělá president Trump nějakými diktátorskými rozkazy v náhlém pominutí smyslů, ale po důkladném rozvážení s plejádou odborníků – je mírně řečeno zavádějící až zcela nepravdivé. Podívejme se na to s přihlédnutím k ověřeným číslům. Ano, cla jsou “zbytečnou” cenou v ideální prezentaci ekonomických zákonů, kterou nakonec zaplatí konečný uživatel. Ale neznehodnotí měnu ani úspory. Jednoduše řečeno jsou formou navýšení federální daně.  Celní položka vyšší ceny placené dovozci čínského zboží  jde do federálního rozpočtu, v němž je redistribuována tam, kde je to potřeba (byť podle ne vždy nejefektivnějšího rozhodnutí federálních úředníků) – do zdravotnictví nebo i třeba do stavby kontroverzní hraniční bariery nebo na obnovu americké námořní vojenské převahy. Z hlediska federálního rozpočtu jde o zanedbatelnou částku. Brett Arends z organizace MarketWatch to spočítal. President Trump zvýšil cla z 10 na 25% na zboží v hodnotě asi 200 milard dollarů. Jinak řečeno, zvýšil federální daně o 30 miliard dolarů ročně.  V loňském roce vybral federální berňák IRS celkem 5.51 billionu dollarů. V této sumě je 30 miliard něčím jako zaokrouhlovací chybou. I kdyby, teoreticky, Trump  zvýšil cla na všechno čínské zboží na 25%  obohatil by státní pokladnu o 135 miliard. Loňský HDP USA se uvádí v hodnotě 20.5 billionů dollarů. Prizmatem této sumy by se zvýšení veškerých cel na čínské zboží projevilo jako zvýšení daně z HDP z 26.9% na 27.5%. Takže nejvíce šokujícím dopadem na amerického konzumenta by bylo zvýšení ceny iPhonů. Na zvýšení cel se dá dívat i z druhé strany. Čína odvetou zvýšila cla na dovoz amerického potravinářského zboží následkem čehož klesl export. Neprodané produkty se realizují na americkém trhu, kde je zvýšená nabídka a jejich cen klesá. Od počátku roku klesla cena pšenice na americkém trhu o 20% a cena sojových bobů na úroveň ceny před deseti lety. Výsledkem je zlevnění značného segmentu trhu potravin. V současnosti je americký export do Číny nižší než do Japonska, Jižní Koreje a Singapuru dohromady a představuje pouhých 0.6% HDP.

           Trump si prostě svlékl rukavice.  Nátlakem se nejen snaží donutit Čínu ku zvýšení obchodní výměny za stejných podmínek, ale především k respektování mezinárodních pravidel. Podle Ginriche jsou USA ve “válce” s Čínou již 20 let neboť Čína nerespektuje intelektuální vlastnictví, kopíruje bez licencí vše, na co dosáhne a zatím na tomto poli bez pravidel vítězí. Sítě 5G, nová Hedvábná stezka, jsou důkazy cílené snahy dominovat světu pod deštníkem čínského autoritativního socialismu zaváděním nejnovějších sledovacích technologií. Podle Chrise Stewarta, člena kongresového zpravodajského výboru, je tato snaha Komunistické strany Číny největším nebezpečím občanům Spojených států, západních demokracií i čínského lidu.

Trumpova aktivní obrana je nezbytná neboť střety, které se ignorují nelze vyhrát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 551 komentářů u „Trump a cla

 1. 1501
  maYda says:

  “ Tak proč probůh nenapíšete, že vám Babiš vyhovuje, že proti němu nemáte lautr nic.“

  A možnost, že nevyhovují ani ten Babiš, ale ani demonstranti a že s nimi někdo nechce nic mít, protože jsou s nimi zajedno osobnosti stejně odpudivé jako ten Babiš, tě nenapadla? No, očividně asi nenapadla….

 2. 1502

  To chápání důsledků je opravdu velmi nízké.
  Jak jsem byl v den velké letenské parády na závodech, tak tam jeden mládenec odpověděl komusi nadšenému: „Víš, co by bylo, kdyby Babiš odstoupil? Byl by na řadě Zeman. Najmenoval by si úřednickou vládu podle vlastního gusta, třeba s Klausem v čele.“ Tak protáhlý ksicht se hned tak nevidí.

 3. 1503
  maYda says:

  „Kalousek? Fiala? Marvanová? Koho mají ti organizátoři připraveného?“

  Tak tihle všichni a zejména Kalousek už svou šanci dostali. A právě proto, že ji podělali, pomohli nahoru Babišovi. Dokonce ho v lecčems podpořili, jen se k tomu nechtějí dnes znát.

 4. 1504
 5. 1505
  Matzurka says:

  Mňo,
  a jestli jde opravdu i o Benešovou (nebo hlavně ?), tak tohle je taky hezké
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/justice-kdo-brani-marii-benesovou-dlb-/p_politika.aspx?c=A190623_155317_p_politika_wag
  Četla jsem i nějaký článek ji podporující – ovšem to by znamenalo, že se nám tu poněud mydlí justiční kliky…

 6. 1506
  Zpátečník says:

  Dobré dopoledne, jakpak to prosím bylo v té pohádce, kdy chalupník ráno vyráží na trh prodat krávu, a večer se po sérii směn, z nichž každá se mu jevila jednoznačně výhodná, vrací domů s jednou (šicí) jehlou? Neslyšel jsem ji snad už 50 let… Přitom chalupník měl nejen štěstí na dobré lidi, které potkal, ale sám šel svému štěstí naproti svojí ochotou naslouchat jejich argumentům a svou upřímnou touhou si polepšit.

  Historie českých vlád od té poslední Klausovy se mi jeví velmi podobně. S výjimkou (věcně naprosto správných) poukazů na všudypřítomnou korupci se konkrétní mediální argumenty pro každou jednotlivou změnu vlády vždy lišily, vždy však slibovaly zlepšení situace. Kdo by také něco měnil proto, aby si tím pohoršil? Ovšem dívá-li se člověk zpět, nemusí ani být žádný velký cynik, aby pokládal za samozřejmé, že za tu dobu se politická situace naopak nutně zhoršila. U dílčích změn snad mohlo zhoršení být předmětem ohnivých diskusí, na delší časové škále však je nesporné, ba do očí bijící.

  Analogicky s těmi chvilkaři nebo jakoukoliv realisticky myslitelnou pobabišovskou konfigurací… Taková věc, jako byla nedělní Letná, se pochopitelně nezorganizuje sama, v pozadí musejí být reálné síly. Ať už je to kdokoliv, jak si přeje pokračovat? O něco výše jsem si dělal (napůl) legraci ze sedmiprocentního Hamáčka, jemuž by předaly formální zdání moci. Opakovaně jsem si tu stěžoval, že v režimu, jaký zde existuje posledních cca 20 let, nejsem nikým politicky representován. A když se pokouším odhadnout, co se teď v zákulisí děje, nepřipadá mi zas tak nepravděpodobné, že cílem těch sil je dosáhnout úplného politického rozvratu, tedy stavu, kdy z českých občanů nebude politicky representován nikdo, žádná vrstva (nanejvýš pár nejbohatších jednotlivců), a celému území se bude fakticky vládnout z Brusele.

  Samozřejmě určité vrstvy mohou (v tomto doposud fiktivním scénáři) být i pak representovány ideologicky: budou si moci pořádat své Fridays for Future, vítat migranty, rovnat pohlaví, inkludovat, rituálně projevovat nenávist k presidentovi… Časem se jim i to omrzí. Politickou moc tak nezískají, ale po té (prozatím) vlastně nijak netouží. Přejí si, aby (i jim) bylo vládnuto odjinud.

 7. 1507
  nickname says:

  Zpátečníku, děkuji za (25.6.2019 | 10.16). Myslím, že jim nejde o politickou moc, ale o prachy. Trochu znám hybatele místního dění. Spojení úřadů, firem, kamarádů dělá divy. Stačí, když si zajistí penězovod. Jedno od koho, resp. od toho, kdo dá víc. Jedno, jaká politická nálepka. Jedno, jestli Brusel nebo Berlín. Inkluze nebo exkluze. Multi nebo mono. Důležité, aby se věci hýbaly, prachy tekly, existovala „sdílená zodpovědnost“. Někdo je zodpovědný, někdo kasíruje.
  Proto, po milionté sto padesáté: snížit daně chudým. Není penězovod, ryby jsou na suchu a vody se pročistí.

 8. 1508
  AeroKarel says:

  nedostali žádne pokyny kudy vjet do Prahy, kde zaparkovat atd.? – To zvládá prakticky každý autobusák (nejenom) dnes a denně. Mimo to asistovala policie, to fakt nemusel organizovat Soros.

 9. 1509
  Matzurka says:

  Asistovala policie,
  no fáááááj, takže to cvakli všichni daňoví poplatníci. Tak to doufám, že se externím demostrantům spinká hezky, když jim ostatní nedobrovolně přispěli na jejich happening.

 10. 1510
  Matzurka says:

  fajn

 11. 1511
  AeroKarel says:

  Nové policajty na to asi nenajímali. Mimo to, policajti asistují i u derby a podobných událostí, takže tohle mi žíly netrhá.
  Když chce někdo demonstrovat a nedělá brajgl (viz třeba protesty proti MMF), tak mu budiž přáno. To je ta demokracie. Já bych tam kvůli některým heslům a lidem nešel i kdybych mohl.

 12. 1512
  Dusan Neumann says:

  Na konspirativní blbnutí jsme pašáci. Protože i já znám pár lidí, včetně příbuzných, kteří z přasvědčení šli na Letnou manifestovat a na celý podnik finančně přispěli, otevřel jsem si transparentní účet organizátorů u banky FIO a sledoval ho s pětiminutovým refresh. Padalo jim to tam po 50 tisících. Z účtu se daly vyčíst i výdaje – na podium a ozvučení skoro půl milionu. Letáky, transparenty a podobné srandičky asi 200 tisíc. Nenosím ta čísla v hlavě, ale určitě si je můžete dohledat. Organizačně za tím stála pirátská Praha. Částečně jsem ten happening sledoval na netu. Klíčovým momentem – jak už přede mnou napsali chytřejší místní (Daniel Kaiser např.), když poidnářelník oznámil, že se žádná politická strana zakládat nebude, nebť síla je vo „hnutí“, což je zřetelná blbost. Ovšem, tyhle děti nepamatují sílu OF. Takže daleko zajímavější je vyčkat, kdo a co se z akce pokusí vytěžit.

 13. 1513
  Dusan Neumann says:

  Jedna technická. Když píšu komentář objevuje se text v okénku s několika sekundovým zpožděním, pěkně písmenko po písmenku jao bych to ťukal dvěma prsty na starém Underwoodu. Děje se Vám totéž?

 14. 1514

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tvrdy-stret-Bradacova-jde-proti-Marii-Benesove-Drsna-slova-o-zlocinech-a-trestech-586703

  „K tomu mám jasná data. Za mého působení v tomto úřadu obžalovali státní zástupci v závažných hospodářských korupčních a teroristických trestních věcech celkem 528 osob. Z tohoto počtu jich soudy dosud přes 20 procent pravomocně odsoudily, v pěti procentech došlo ke zprošťujícímu rozhodnutí. Zbytek zatím soudy nerozhodly,“ podotkla Bradáčová.

  „Pro srovnání – v době, kdy byla současná paní ministryně v pozici nejvyšší státní zástupkyně, bylo u tohoto Vrchního státního zastupitelství v Praze obžalováno 131 osob, z toho 30 procent osob bylo zproštěno, u 20 procent řízení zastaveno, zbytek odsouzen,“ pokračovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

  50<20

 15. 1515
  quivis says:

  Pokud přijelo sto autobusů ze všech končin ČR, tak určitě všichni jejich řidiči jezdí denně do Prahy a vědí o všech uzávěrách, objížďkách. AK, nenechte se vysmát.
  Podle vás na všech vjezdech do Prahy byla policie a směrovala je? Dobře placené přesčasy policajtů?

 16. 1516
  AeroKarel says:

  Vysmát se nechám, ale hledat spiklenecké teorie v příjezdu autobusů do Prahy, v neděli, to je na mne přece jenom moc. Já jsem Pražák a pražskou dopravu znám dost dobře. Jezdí sem i spousta autobusů cizinců, do Vltavy nepadají a pak jsou taky dnes už dost obvyklé navigace on line, třeba Waze.

 17. 1517
  AeroKarel says:

  Ty navigace řeší právě ty uzávěrky a objížďky. V reálném čase. Demonstrace se nemusí každému líbit, mně je spíše lhostejná, ale spiklenecký příjezd autobusů, to tu ještě nebylo. 😛

 18. 1518
  quivis says:

  Chtěl jsem tím říci, že oorganizace sešlosti čtvrť miliónu lidí plus to technické vybavení nedokáží zajistit sběhlí exstudenti a dobrovolné sbírky …

 19. 1519
  Matzurka says:

  Já taky ohledně autobusů nic nepiklím, ani o motivaci demonstrantů, byť u některých je mimo hranice mého chápání.
  Jen pořád hledám „Cui bono“, toť vše…. a dost možná se už začíná svítat
  https://echo24.cz/a/Sv6p2/obcanske-forum-2-opozice-hleda-strategii-jak-osekat-rozdily-a-porazit-babise
  No jsem zvědavá, jestli budou mít jiný program než „zničit krtka“ a jak si pak budou dělit pašalíky.

 20. 1520
  František I. says:

  Přátelé, já akt na Letné neodsuzuji. Naopak.Lidé udělali něco pro své zdraví, ulevili duši, řvaním posílili plíce a vyventilovali svoji psýchu. Organizátorům blahopřeji. Stejně jako Dušan, i já jsem přesvědčený, že gró mají na svědomí piráti. Ale povedlo se jim to. Všechna čest. A to tam byli i lidé, o nichž jsem to vůbec nepředpokládal. Ale měli drobný problém. Sice zorganizovali monstrozní akci, ale nezvládli program. Dohledal jsem několik projevů, přátelé, pokud máte dobré nervy, tak si je poslechněte. Je to směs levicové propagandy, občanské idiocie, nenávisti k Babišovi (tu chválím, protože ho také nemám hodně rád), ekologických nesmyslů a nesmyslného neobsažného plkání. I pan Svěrák si svůj projev asi za rámeček nedá. Takže resumé – povedla se úžasná akce, ale nikdo neví proč a čemu měla posloužit. Bybiš, pokud ho neshodí volby, u kormidla zůstane, Miloš ho podpoří a piráti mohou demonstrovat, jak se jim líbí.

 21. 1521
  Matzurka says:

  Františku,
  no bereš-li to jako ozdravnou akci, tak IMHO měly spartakiády daleko hezčí choreografii 😀

 22. 1522
  quivis says:

  Takovou akci není možno brát s úsměvem. Je nutno zvážit cui bono a za kolik!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *