Trump a cla

Dušan Neumann

Americká a po nich i česká media kriticky, v nejlepším případě rozpačitě, reagují na strategii presidenta Trumpa donutit Čínu (dnes už si nikdo netroufne napsat “rudou”), k přijetí euro-atlantických liberálních ekonomických vzorců chování.  Kritici vidí jen krátkodobé negativní dopady zvýšených cel. jako ekonomický libertarián s kritikou souhlasím, ale především nejde o hospodářské vztahy, ale o geopolitický střet ideologií – mezi západní postavené na svobodě individua a asijskou versí totalitního marxismu, který už Deng-Xiaping nazval “socialismem s čínskou charakteristikou”.DZ tohoto úhlu pohledu se jedná o nejvážnější střet ideologických modelů společnosti od rozpadu sovětské sféry.

          Evropa, stejně jako mainstreamová Amerika kulhají v pochopení tohoto nebezpečí životnímu stylu a tradici euro-americké civilizace.

Na jeho obranu vznikl v USA výbor “Committee for the present Danger China”, jehož významnými členy jsou – bývalý šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Newt Ginrich, senátor Ted Cruze, Steve Bannon a další. 
   “Jako náměsíčníci se díváme na čínskou revoluci strategický ekonomických kapacit a revoluci geopolitických center moci.  Bude to dlouhodobý boj mezi civilizací založené na svobodě a civilizací budovanou na autoritativní totalitě s čínskou charakteristikou.” řekl na nedávné konferenci Newt Ginrich. Z tohoto pohledu je Trumpova politika cel klíčovým elementem nenásilného souboje.

          Díky neschopnosti administrativy Baracka Obamy se komunistické Číně (nebojme se použít tento stále adekvátní termín) vybudovat na Spratleyho ostrovech trvalou námořní základnu, z níž se ji nikdy nepodaří bez válečného násilí vyhostit. Je to první krok v uplatnění programového ekonomického imperialismu nazývaného eufemisticky “Novou hedvábnou stezkou” (One Belt, One Road). Přitvrzení ekonomické soutěže – prostřednictvím cel a tarifů – je nejlevnější a také nejbezpečnější zbraní v obraně proti čínskému expansionismu.

          Spojené státy a Čína jsou v jistém smyslu siamskými dvojčaty navzájem na sobě závislými. Spojené státy jsou největším čínským odbytištěm. Čína potřebuje Ameriku aby kupovala její zboží a udržela miliardu lidí v zaměstnáních přinášejících zvyšující se životní úroveň, aby nedocházelo k nepokojům z chudoby a aby většina populace  nepatřící ke komunistické elitě žijící v opresivním sociálním systému nezačalo zpochybňovat jeho pečovatelskou fasádu.

           Většina toho, co se člověk z mediíí dovídá o smyslu Trumpových tarifů – samozřejmě to nedělá president Trump nějakými diktátorskými rozkazy v náhlém pominutí smyslů, ale po důkladném rozvážení s plejádou odborníků – je mírně řečeno zavádějící až zcela nepravdivé. Podívejme se na to s přihlédnutím k ověřeným číslům. Ano, cla jsou “zbytečnou” cenou v ideální prezentaci ekonomických zákonů, kterou nakonec zaplatí konečný uživatel. Ale neznehodnotí měnu ani úspory. Jednoduše řečeno jsou formou navýšení federální daně.  Celní položka vyšší ceny placené dovozci čínského zboží  jde do federálního rozpočtu, v němž je redistribuována tam, kde je to potřeba (byť podle ne vždy nejefektivnějšího rozhodnutí federálních úředníků) – do zdravotnictví nebo i třeba do stavby kontroverzní hraniční bariery nebo na obnovu americké námořní vojenské převahy. Z hlediska federálního rozpočtu jde o zanedbatelnou částku. Brett Arends z organizace MarketWatch to spočítal. President Trump zvýšil cla z 10 na 25% na zboží v hodnotě asi 200 milard dollarů. Jinak řečeno, zvýšil federální daně o 30 miliard dolarů ročně.  V loňském roce vybral federální berňák IRS celkem 5.51 billionu dollarů. V této sumě je 30 miliard něčím jako zaokrouhlovací chybou. I kdyby, teoreticky, Trump  zvýšil cla na všechno čínské zboží na 25%  obohatil by státní pokladnu o 135 miliard. Loňský HDP USA se uvádí v hodnotě 20.5 billionů dollarů. Prizmatem této sumy by se zvýšení veškerých cel na čínské zboží projevilo jako zvýšení daně z HDP z 26.9% na 27.5%. Takže nejvíce šokujícím dopadem na amerického konzumenta by bylo zvýšení ceny iPhonů. Na zvýšení cel se dá dívat i z druhé strany. Čína odvetou zvýšila cla na dovoz amerického potravinářského zboží následkem čehož klesl export. Neprodané produkty se realizují na americkém trhu, kde je zvýšená nabídka a jejich cen klesá. Od počátku roku klesla cena pšenice na americkém trhu o 20% a cena sojových bobů na úroveň ceny před deseti lety. Výsledkem je zlevnění značného segmentu trhu potravin. V současnosti je americký export do Číny nižší než do Japonska, Jižní Koreje a Singapuru dohromady a představuje pouhých 0.6% HDP.

           Trump si prostě svlékl rukavice.  Nátlakem se nejen snaží donutit Čínu ku zvýšení obchodní výměny za stejných podmínek, ale především k respektování mezinárodních pravidel. Podle Ginriche jsou USA ve “válce” s Čínou již 20 let neboť Čína nerespektuje intelektuální vlastnictví, kopíruje bez licencí vše, na co dosáhne a zatím na tomto poli bez pravidel vítězí. Sítě 5G, nová Hedvábná stezka, jsou důkazy cílené snahy dominovat světu pod deštníkem čínského autoritativního socialismu zaváděním nejnovějších sledovacích technologií. Podle Chrise Stewarta, člena kongresového zpravodajského výboru, je tato snaha Komunistické strany Číny největším nebezpečím občanům Spojených států, západních demokracií i čínského lidu.

Trumpova aktivní obrana je nezbytná neboť střety, které se ignorují nelze vyhrát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 551 komentářů u „Trump a cla

 1. 1451
  Petr Kunetka says:

  Spíše firmu jako stát 🙂

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klicovym-firmam-agrofertu-pada-zisk-na-slovensku-uz-musi-s-bankami-jednat-o-novych-uverech-74753

  K čemu protesty… trh mele pomaly, ale jistě 🙂

 2. 1452

  nickname (24.6.2019 | 9.49) Jednak na to nemají koule, jednak by si museli připustit, že to je jejich duch.
  Leda by najali exorcistu. Jestli vyberou Halíka, bude to obzvášť žertovné.

 3. 1453
  Matzurka says:

  Mnojo,
  takže na pódiu byla absolutní absence politiků… ? Jen vzývání ducha Pitharta ?
  Takže vlastně takový letní happening…
  Začíná mi vrtat hlavou, jestli to taky není kamufláž nějaké (bruselské) všivárny.

 4. 1454
  Schumacher says:

  Znárodnit Agrofert?
  Jděte do háje s tak zastaralými metodami, když je „česká cesta“.
  Vytunelovat!

  nickname, cokoli suchého…ano. Jen jsem pro tenhle případ zapřemýšlel, jaká náplń by byla lepší. Spasovat ostření aby nemělo moc velkou vůli je neskutečný oprus. Chápu, proč při těch výrobních vůlích do něj cpou hustou blemtaninu aby to zamaskovala. dělají to tak všichni. Jenže když omezovací vodicí výřez pro kolíček mají křivě, tak je to naprd. To jsem srovnal. Jenže zbývá troška vůle ve šneku v točítku, s tím nic neudělám, a osová vůle v usazení točítka. To by měly vyřešit podložky.

  Proč jsem si neušetřil starosti Swarovskim, Zeissem, Leicou…? S nimi bych měl zas bych zas jiné starosti. Když to například upadne….Jestliže si můžu vybrat tak lepší levné starosti než drahé starosti. Měl jsem možnost vyzkoušet, tenhle triedr mým očím vyhovuje. Akorát mechanika je levná. Přitom lepší by cenu zvedla o pár dolarů. Které bych rád zaplatil navíc. Jenže… mají to tržně spočítané. Blemtaninou ušetří pár dolarů.

 5. 1455
  Šimon klein says:

  Tak koukám, že – kromě toho, že miliónový chlívek má pauzu do listopadu (asi do té doby nebude Babiš a Benešová podnikat žádné velezrádné rejdy…a možná i se zdemisujou), má dovolenou i klimakterické oteplování – dětští zpovykanci z klimakterické nouze udělali cnost a odešli na prázdniny na zotavenou po vysilujícím čtyřdenním školním cyklu.
  Dvacátého září se prý greténi vrátí a s nimi přijde Zákon…..nebo kolaloka.

 6. 1456
 7. 1457
  maYda says:

  Padouch nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina

 8. 1458
  Matzurka says:

  No v UK to asi neznají,
  volba premiéra jde do finále, tak je nutno po favoritovi (pro-brexitovém) házet špínu a bláto…
  https://echo24.cz/a/SQsjT/nebud-zbabelec-prijd-do-studia-vzkazal-borisi-johnsonovi-protikandidat-jeremy-hunt

 9. 1459
  quivis says:

  Titulek iDnes:
  „Tankery v Perském zálivu zadarmo už chránit nebudeme, varoval Trump“
  Prý to za ně vezmou itánské gardy levněji.

 10. 1460
  quivis says:

  samozřejmě IRÁNSKÉ

 11. 1461
 12. 1462
  Zpátečník says:

  Inu, co by mě docela zajímalo, Matzurko, je, koho protektoři plánují dosadit místo něj. Jistě už někoho mají vybraného, snad i uchystaného. Že by sedmiprocentního Hamáčka?

 13. 1463
  Zpátečník says:

  např. pana Payne ze Svobodných (8.40) — To myslíte Jiřího Paynea, nickname? Jestli ano, bohužel by to dále prohloubilo pochybnosti o Svobodných, které mnou po odchodu Macha hlodají…

  Kdyby se mezi chvilkaři objevil Jan Payne, bylo by to ovšem cosi jiného, nikterak překvapivého.

 14. 1464
  Petr Kunetka says:

  A tematický vhodný film ke dnešní demonstraci:
  https://www.youtube.com/watch?v=iJPwNYy1Xhs

 15. 1465
  maYda says:

  Sedmiprocentní Hamáček? Co to je za pohlaví?

 16. 1466
  nickname says:

  Zpátečníku: ano, tento Payne. Zvláštní, že v některých oblastech je nepřístupný logickým argumentům.
  http://www.payne.cz/WP15/

 17. 1467
  Šimon klein says:

  http://outsidermedia.cz/molekuly-demokracie-usa-budou-dusit-evropu-dodavkami-predrazeneho-ruskeho-plynu/

  Potvrďte mi někdo, projandu buzerantskýho, že to je perfidní pomluva…….

 18. 1468
  PeS says:

  2 Matzurka (24.6.2019 | 16.13) – opravdu kouzelné jsou tam ty profesionálně vytisklé transparenty… Takže – US embasy? Open Society (Soros)? Nebo snad aktivisté evropské můmie?
  Kdepak, za poslední uškudlený krejcar si demonstrant najal profesionální tiskárnu, aby dal průchod své nelibosti a přitom neumělým písmem nedělal ostudu… Určitě to tak bude! A vím o těch, kteří tomu budou takhle věřit…

 19. 1469
  PeS says:

  2 Šimon klein (24.6.2019 | 18.48) – no, když mi na oplátku potvrdíš, že perfidní pomluva je i humanitární bombardování…

 20. 1470
  František I. says:

  Šimone, koukám Svět ruskýma očima, aneb imperialistický moloch tě zahubí. Příznám se, že slátaniny takového typu jsem čítával spíše zamlada. Jaxi ani zmínka o tom, že i ruský plyn zdražil díky dodávkám do Číny, o zajímavém působení ruských oligarchů v tomto milém podnikání ani nemluvě. Špatná USA likviduje Evropu drahým zkapalněným plynem. Nemusí se ruský plyn v Evropě také zkapalnit pro mnohá další využití? Nevím, ale cosi jsem o tom četl.

  Byla jedno takové pořekadlo: Kam vstoupí Payne, tráva neroste. Několikrát jsem si ho s údivem vyslechl, dvakrát svojí otázkou zarazil v rozletu. Následně, když měl promluvit, jsem zdrhal ze sálu. Přiznám se, že jsem ho Svobodným celkem přál. Zapadl. Myslím, že se v této smečce rozhádaných a vymiškovaných beranů cítil jako doma.
  Ke shromáždění na Letné – beru to jako organizační zázrak. Jinak mi smysl trochu uniká. Projevy k zblití, a v podstatě o ničem. Stejně jako celé shromáždění. Snad ale trochu zabrzdí vzestup anoidů. Pokud ano, tak má drobné opodstatnění.
  Maydo, uši sice nemá, ale udavač je. Jestli se tomu říká dnes elf, proč ne. K tomu krásné pořekadlo o vůni a výkalu.

 21. 1471
  Matzurka says:

  PeSi,
  sponzoři jsou přeci na transparentním účtu 🙂
  A Minář dokonce seknul studiem tří oborů na dvou fakultách, aby se co šťastně ženatý stal profesionálním aktivistou….

 22. 1472
  skimic says:

  Vidím že v kotlince bojujete za šťastné zítřky.
  Ani já jsem nezahálel. Během přeletů kromě turbulencí i autentický red alert: “fire on the board” a čmoudy.
  … A to prosím bez pomoci teroristů.
  No řekněte: “kdo z vás to má?”
  🙂

 23. 1473
  Zpátečník says:

  Trochu OT: Je asi třeba vidět, že na praktické rovině si lze přinejmenším v některých směrech snadno představit i mnohem větší katastrofy, než je Babiš: https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/andrej-babis-sladme-ekologii-a-potreby-prumyslu-174602/

  Na druhé straně, když si člověk odkaz přečte, vidí, odkud také mohou pocházet tlaky na jeho odstranění…

 24. 1474
  quivis says:

  Šikovný Skimic – to všechno bez pomoci teroristů! 😉

 25. 1475
  maYda says:

  Františku, netvrdila jsem, že není udavač. Jen, že není elf. Elf se pozná podle špičatých uší. Udavač může mít uši jakýkoliv, akorát náturu musí mát křivou.

  Já vlastně nevím, jestli je to zrovna udavač, ale každopádně to je kurva a nemyslím tím provozovatelku nejstaršího řemesla.

 26. 1476
  skimic says:

  Že se na to nevy…te 🙂
  Ale zase chápu kdyź sleduju váš weather report,
  Co ostatně v tom horku jde řešit jiného.
  Hele Šumaváků, už jsi poźádal na blog o nějaké evropské dotace? Bere každej. Tak hybaj k holiči, tam Ti nakupírujou ušiska abys vypadal jako pravý elf, vlasy si zežlutíš heřmánkem do blond (mezitím si požádáš o evropskou dotaci na žlutý vlasy přes všechna současná i budoucíí pohlaví abys byl schick až budeš pořádat další prase či jakým nàzvem to aktuální trofejové zvíře nazveš:
  Já bych se fakt snaźil přijít ale Ty to vźdyděláš v takovém exponovaněm období když z finance controllers začínají padat rozumná numera pro jemné korekce nadcházející sezony-
  Ale když i kocour se utrhne evidentně odmilován od svěho Lásky (nikdy Pravdy) tak bych to zvàžil kdybych tu byl jakozžetu do 12/9 nebudu.
  Vídám se s vámi ně kterými obezřetně ale na to gtilování pavích křídel bych se někdy rád dostavil, pokud by obyl break tak půjdu podle podnebí buďto na houby či na vyšebrodskou šlajznu )

 27. 1477
  nickname says:

  Dobrý večer. Skimici: An Agile enterprise has Agile occurring end-to-end and top-to-bottom. Je to jasné? A nezapomenout na customer-value-driven
  (CVD) enterprise. Ne skladovat šroubky, ale kuličky. Kanban a pokajoke. IoT. Průmysl 4.18. V tom je budoucnost.
  Jak se zdraví ajťáci v Berlíně? Zip File? Šéfa oslovovat Mein Fehler?

 28. 1478
  skimic says:

  Nickname
  Ocenuji positivni a osobni feedback a slibuji že se pokorně nadále vysnaźím mluvit česky
  Bonne soirée … česky hybaj spát,
  Je to lepší?

 29. 1479
  nickname says:

  No jo, dyť už du 🙂

 30. 1480
  Dana says:

  Hmmmm…vidím, že tady převládá názor, že demonstranti jsou jako celek fuj fuj a navíc jsou organizováni někým z pozadí. Který třeba sezval občany odlehlých koutů na výlet do Prahy, na který zajistil a zaplatil autobusy nebo zajistil profesionální tisk transparentů. Tak proč probůh nenapíšete, že vám Babiš vyhovuje, že proti němu nemáte lautr nic. Tohle okopávání demonstrantů je pod úroveň zdejší komunity. Nevím, kdo zná někoho, kdo se osobně zúčastnil nejen včerejší, ale i předchozích demonstrací. Já jich znám několik. A vím:
  1. Cestu do Prahy a zpět si hradili sami osobně. Nikdo jim nic nedaroval. Je pravda, že pokud se v nějakém místě – městě našel někdo, kdo se ujal organizování cesty do Prahy, tak pokud se mu přihlásilo více zájemců, zajistil autobus nebo i zvláštní vagón železnice a ti zájemci se na náklady dopravy složili. Ale nikdo je nevyzýval a nenabízel cestu do Prahy zdarma.
  2. Ne se vším, co včera z tribuny zaznělo, souhlasí.
  3. Chtějí dát najevo svůj názor, že nesouhlasí s tím, jak si Babiš přisvojil stát, jaký postoj zaujímá k parlamentu, senátu a ostatním státním institucím, jinak řečeno k demokratickým zásadám. Jak zneužívá státní moc k potírání ekonomické konkurence.
  4. Někteří dokonce ani nechtějí Babišovu demisi, naopak, přejí mu, aby byl premiérem i v době, kdy se ekonomika přehoupne přes vrchol a začne padat. Pak ať ukáže. Jen mu chtějí dát najevo, že nejsou ovce a vidí…
  Je možné, že to vše výše uvedené zneužije někdo pro zcela jiný plán. Ale opravdu?

 31. 1481
  Dana says:

  Hmmmm…vidím, že tady převládá názor, že demonstranti jsou jako celek fuj fuj a navíc jsou organizováni někým z pozadí. Který třeba sezval občany odlehlých koutů na výlet do Prahy, na který zajistil a zaplatil autobusy nebo zajistil profesionální tisk transparentů. Tak proč probůh nenapíšete, že vám Babiš vyhovuje, že proti němu nemáte lautr nic. Tohle okopávání demonstrantů je pod úroveň zdejší komunity. Nevím, kdo zná někoho, kdo se osobně zúčastnil nejen včerejší, ale i předchozích demonstrací. Já jich znám několik. A vím:

 32. 1482
  Dana says:

  1. Cestu do Prahy a zpět si hradili sami osobně. Nikdo jim nic nedaroval. Je pravda, že pokud se v nějakém místě – městě našel někdo, kdo se ujal organizování cesty do Prahy, tak pokud se mu přihlásilo více zájemců, zajistil autobus nebo i zvláštní vagón železnice a ti zájemci se na náklady dopravy složili. Ale nikdo je nevyzýval a nenabízel cestu do Prahy zdarma.
  2. Ne se vším, co včera z tribuny zaznělo, souhlasí.
  3. Chtějí dát najevo svůj názor, že nesouhlasí s tím, jak si Babiš přisvojil stát, jaký postoj zaujímá k parlamentu, senátu a ostatním státním institucím, jinak řečeno k demokratickým zásadám. Jak zneužívá státní moc k potírání ekonomické konkurence.
  4. Někteří dokonce ani nechtějí Babišovu demisi, naopak, přejí mu, aby byl premiérem i v době, kdy se ekonomika přehoupne přes vrchol a začne padat. Pak ať ukáže. Jen mu chtějí dát najevo, že nejsou ovce a vidí…
  Je možné, že to vše výše uvedené zneužije někdo pro zcela jiný plán. Ale je to pravda? A má to zabránit dát najevo svůj názor?

 33. 1483
  Dana says:

  1. Cestu do Prahy a zpět si hradili sami osobně. Nikdo jim nic nedaroval. Je pravda, že pokud se v nějakém místě – městě našel někdo, kdo se ujal organizování cesty do Prahy, tak pokud se mu přihlásilo více zájemců, zajistil autobus nebo i zvláštní vagón železnice a ti zájemci se na náklady dopravy složili. Ale nikdo je nevyzýval a nenabízel cestu do Prahy zdarma.
  2. Ne se vším, co včera z tribuny zaznělo, souhlasí.
  3. Chtějí dát najevo svůj názor, že nesouhlasí s tím, jak si Babiš přisvojil stát, jaký postoj zaujímá k parlamentu, senátu a ostatním státním institucím, jinak řečeno k demokratickým zásadám. Jak zneužívá státní moc k potírání ekonomické konkurence.

 34. 1484
  Dana says:

  4. Někteří dokonce ani nechtějí Babišovu demisi, naopak, přejí mu, aby byl premiérem i v době, kdy se ekonomika přehoupne přes vrchol a začne padat. Pak ať ukáže. Jen mu chtějí dát najevo, že nejsou ovce a vidí…
  Je možné, že to vše výše uvedené zneužije někdo pro zcela jiný plán. Ale opravdu?

 35. 1485
  Dana says:

  Omlouvám se, ale hlídač brány mi nepustil celý kmentář, tak jsem jej musela rozsekat… 🙂

 36. 1486
  martin tt says:

  Dano, taky znám několik organizátorů. Často jstou do nevědomí blbci, kteří se nechají nachytat na několik frází. Když jsem před týdnem kupoval na rynku dovezená polská rajčata, dostal jsem s košíkem i agitační plakátek – jeďte do Prahy na Letnou.
  Tím nechci říct, že neexistují lidé, kteří chtějí projevit svoji nechuť vůči současné politické garnituře. Ale nechci ztrácet čas úvahami a proto se pořád ptám (uvnitř své hlavy). Kdo na Babišovo místo? Kdo má ten tah na branku? Kalousek? Fiala? Marvanová? Koho mají ti organizátoři připraveného?
  A nechtěj se snížit v mých očích k tomu, abys neuznala, že kromě těch obětavých občanů, kteří ve svém volnu a za své peníze jedou do Prahy, existují neznámí organizátoři, kteří zajistili ozvučení, tribuny, velkoplošné obrazovky, mávátka a transparenty. Vím, co to stojí, organizuji (pomáhám) na takových, daleko menších akcích. Co to stojí práce a lidí – peníze jsou až za těmito prostředky.

 37. 1487
  martin tt says:

  Píšu rychle, nepozorně a nečtu po sobě k opravám chyb. Alespoň teď, protože zpracovávám fotky a videa z Valašské kumštování i dnešního absolventského včera ZUŠ, který se protáhl až do dnešních ranních hodin.

 38. 1488
  Dusan Neumann says:

  Ceny energií určuje trh – nikoliv politická objednávka. Dalo by se o tom dlouze psát, ale stačí se podívat na jednu křivku.Pokud bych ji chtěl prezentovat jako jednostranný důkaz tak export namerického LNG do Evropy stlačil jeho cenu na polovinu. Z křivky je to jasné, ale ani to není samozřejmě celá pravda…ovšem ani lež. https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=russian-natural-gas&months=60

 39. 1489
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  Dano, budeš se divit, ale proti těm dobrým lidem, co se do Prahy sjíždějí, nemám nic. Je to jejich právo se srocovat a demonstrovat a dokud mi nijak neubližují, je mi to celkem šumák.
  Ale jak výše psal Martin – snažím se dopídit pozadí organizace, protože ta rozhodně spontánní a „za své“ nejede, fakt ne. V tomto ohledu je mi těch demonstrantů líto, protože zjevně naletěli nějakým „šmejdům“… nebo ti snad ten mladíček Minář přijde jako osobnost s vizí ? Zazněl tam nějaký dobrý proslov, program, jak dál ? Proč chtějí zároveň Babišovu demisi a zabavení jeho majetku ? Proč nechtějí stopnout dotace VŠEM ? Fakt je to jediný StBák ve státní správě ? Fakt jenom on slizce zneužíval zákony ? Nojo, no, na nikoho jiného to holt Piráti s TOPkou nenapráskali, žejo.
  Babiš je hajzlík, nevolila jsem ho nikdy, ale nahradit ho čím, bulvárem opěvovaným skladatelem odrhovaček Klusem ? Nebo už zjevně senilním Svěrákem ? Vždyť na té Letné chyběla jakákoliv osobnost…

 40. 1490
  Matzurka says:

  A ještě dodatek,
  některé ty transparenty byly dost brutální – s takovým davem fakt jít nechci, stejně jako stát pod transparentem „pryč s tyrany a zrádci všemi“. Já jsem si povinných Prvních májů užila až až.

 41. 1491
  Šimon klein says:

  Jak vysvetlit, že v součtu jeho vlastností Ho nemám rád (a nikdy jsem andyho nevolil) a přesto mi vyse popsani snazivi demonstranti pripadaji (a opet z již předřečníky popsanych důvodů) jako idioti, v nejlepším případě jako užiteční idioti?

 42. 1492
  ptakopysk says:

  Fujtajbl vespolek,
  k Letné nemám vcelku nic. Nesledováním médií jsem si ušetřil několik neuronových spojů, které by jinak byly nevratně poškozeny. Minář je dle rusofilně fašistických proputinovských zdrojů mladík ducha poněkud mdlého, ale je dobrý rétor, proto byl použit jako užitečný idiot a bude s ním naloženo dle zásluh. Za milionem chvilek je údajně Soros via Člověk v plísni a účelem je sundat Babiše a nainstalovat někoho čaputózního, kdo bude s nadšením přijímat pokyny Brusele.
  Já osobně jsem měl akční a dynamický týden, kdy jsem spolupracoval na demontáži jedné a stavbě dvou výstav, asistoval u provedení opery Nabucco na zámku u nás ve vsi. Samozřejmě nikoliv jako duchovní vůdce, ale byly mnou konány vyloženě otrocké práce, se kterými jsem skončil v neděli v pět odpoledne. No a teď jsem zase v jednom ajfru, protože v sobotu na mém druhém zámku bude cyklistický závod a musím tedy kromě svých obvyklých povinností zasuplovat do důchodu odeševšího kolegu správce a dát celou chalupu a přilehlé pozemky do pucu. Takže kdybych se tento týden už nezval, prdlo mi v bedně. jedu na zahradním traktoru po D1 a snažím se emigrovat do Maďarska, nebo tak něco….

 43. 1493
  nickname says:

  Dobré ráno ze západní výspy civilizace. „Kdo je za demonstracemi“ je podle mne vedlejší otázka. „Kdo za bábu“ je důležitější, dtto „kdo za dědka“. Promiňte prosím expresivní vyjádření.
  Kdo se bude zastávat chudých pracujících. Jinak všichni skončíme hůř než chudí pracující.
  Někdo řekne – kandiduj. Stejně tvoje dobrá žena říká, že víš vždycky všechno nejlíp. Kdo však jsem, abych šel k faraónovi a vyzvedl izraelitské z Egypta? Nejsem orientální běžec, abych to uměl s buzolou na poušti jako děda. Nejsem řezník, abych zakládal masová hnutí. Nejsem doktor, abych léčil bolesti naší společnosti.
  Tak raději počítám šroubky, v tom se cítím jako doma. Ani ty ovce pást neumím.

 44. 1494
  Šimon klein says:

  Připadám si jako klimakterický disident: nejprve odcházím přijímat lázeň a pak jdu do plynu….
  To první je „minerální koupel CO2“ a to druhé „suchá plynová lázeň CO2“.
  Z potopitelných důvodů nemohu prozradit oblast, ve které k tomuto ničení vesmíru dochází.
  Gretchen, sorry jako……

 45. 1495
  Matzurka says:

  ptakopysku,
  takový sbor Židů z Nabucca, to je přeci něco 🙂

  Člověk v tísni, no to je taky něco, sáčkují se do škol a ještě se tím chlubí
  https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/vzdelani-a-osveta

  A Babiš taky může ležet v žaludku nejen Bruseli – jeho německá odnož Agrofertu není nevýznamná… tenhle zdroj je sice poněkud… slabší, ale nad souvislostmi je také možno si zaspekulovat
  https://www.hoppner.cz/tlak-na-premiera-babise-povede-pres-jeho-firmy-v-sudetech-300-miliard-chvilek-pro-demokracii-podle-henleinovy-rise-proti-babisovi-ted-burcuji-jiz-i-nemecka-media/#.XRG5ko8zU2x

  A třeba i proto
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/zapis-z-jednani-se-sudetaky-v-marianskych-laznich-pred-26-mesici/

 46. 1496
  PeS says:

  Dobré zas ráno… No, tak ostatní to tady už vyjádřili – jaxi netrpím obdivem k užitečnejm idiotům a nezávidím jim – pokud vůbec – budoucí okamžik prozření…
  Ostatně, mnohem lépe to vyjádřil Orwell – Animal Farm:
  Napřed: Four legs good, two legs bad!
  Potom: Four legs good, two legs better!
  Skoro je mi až líto těch loutek zneužitých Sorosem a Člověkem v plísni… Ovšem tuto prostou logiku spousta jednodušších lidí nepochopí…

 47. 1497

  Dana (25.6.2019 | 0.41) Rovněž znám několik účastníků demonstrací. Jezdí tam MHD, takže tenhle problém neřeší. Drtivá většina z nich jsou levičáci až na půdu, momentálně volí hlavně piráty.
  To, že se mi nelíbí demonstranti, neznamená, že se mi líbí Babiš.
  Že považuji piráty, lidovce, topku, stan apod. za horší zlo než babišovce, je další věc. ODS už mezi ně zamířila pod vedením Fialy taky.

 48. 1498
  ptakopysk says:

  Matzurko,
  jj, sbor byl roztomilý. Hlavně byl roztomilý průvod Židů se zapálenejma pochodněma. Ty jsem plnil a aktivoval já a celou dobu jsem se děsil, jestli nevybuchnou, nebo jestli ti kluci něco nezapálej, protože tak blbý a nebezpečně vyhlížející pochodně (Made in PRC) jsem měl v ruce poprvý v životě.

 49. 1499
  quivis says:

  Daniny argumenty plavou po povrchu, určitě část demonstrantů to myslí dobře, jen není schopna myslet dál než za konec té demonstrace. Organizaci pro 250 tisíc lidí nezvládne hrstka lidí kolem nedostudovaných studentů. Třeba se zeptám – když do Prahy jely desítky (stovky) autobusů ze všech končin, nedostali žádne pokyny kudy vjet do Prahy, kde zaparkovat atd.?

 50. 1500
  maYda says:

  Dobvré ráno,

  “ abys byl schick až budeš pořádat další prase či jakým nàzvem to aktuální trofejové zvíře nazveš:“

  Skimici, aby byl Šumavák skutečně trendy a politicky košer a korektní, tak by to prase muselo uplácaný ze sojovýho granulátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *