Trump versus May

Dušan Neumann

 

President Trump pobouřil celý politický establishment Velké Britanie a samozřejmě hlavní media, včetně Ministerské předsedkyně, starosty Londýna, Arcibiskupa z Cantenbury,  třemiu vstupy na Twitteru, a po lavině kritiky z UK, se rozhodl odložit návštěvu Velké Britanie, kterou mu politická elita země stejně chtěla zakázat, čímž ji nasral ještě víc.

       Přiznávám, že to chápu jako briliantní politický krok, byť v poněkud zemanovském hávu, který jsem od něj nečekal.

Pozdvižení způobily tři  video “tweety” (hrome, jak se to řekne česky), které převzal od miniaturní britské politické strany, doma označované za xenofobní, Britain First.

       První z nich  – nazval bych to digitálními notickami – ukazovala bradatého muslima ničícího sošku Panny Marie, druhá pak islámský dav v Egyptě, který shodil 19letého kluka za střechy a  na zemi ho ubil, ve třetím byl holandský chlapec o berlích seřezán vyznavačem náboženství míru.

       Hned se nechali slyšet pobouření – PM Theresa May  a starosta Londýna Sadiq Khan, kteří ve vysílání BBC z toho udělali protitrumpovský horrorový příběh. Nepobouřila je brutalita činů na videu, ale fakt, že tweety dostal Trump od Jayda Fransena, zástupce nacionalistické, antiimigrační strany kritické vůči Islámu, Britain First. Podle Mayové to byla vážná chyba, rozbíjející jednotu a toleranci britské populace. Starosta Sadiq Khan to použil jako záminku k požadavku odvolání Trumpovy návštěvy v UK.  Člen Parlamentu Chris Bryant, známý pod přezdívkou, Kapitán spodky, neboť na buzerantských webech uveřejňoval své fotky jen ve slipech, šel ještě dál a obvinil Trumpa z podpory fašismu.

       Trump se nepodal a neomluvil, jak by se čekalo. Naopak, zrušil návštěvu, čímž zcela vykolejil kritiky. Použiv své “infantilní” metody komunikace, 160 písmenkového tweetu, napsal T. Mayové – “Nezaměřujte se na mne, ale na destruktivní radikální islámský terorismus, který ničí UK. “We are doing just fine”…

       Jeho odpověď však podle mne není nezodpovědná, necitlivá,  ani ne-presidentská – naopak mi připadá prohnaná.  Trump se v odpovědi neobrací na britské politické elity, včetně neslané-nemastné Mayové, ale na tu velkou část nasrané britské veřejnosti, která toho má už dost. Začínám si myslet, že to Trump dělá schválně primitivně, aby si odpůrci mysleli, že je primitivním blbem, a tím automaticky snížili ostražitost, protože blb jim přece nemůže intelektuálně konkurovat.

Co Trumpovi kritici nechápou, je rozměr v němž vidí své poslání. Jeho cílem je America First again, ale aby mohla být Amerika znovu vedoucí silou západní civilizace, musí být nejprve tato bráněna a zachráněna. Trump se neprojektuje jen jako zachránce Ameriky, ale jako celé Západní civilizace.

       Smysl vlastního politického poslání asi nejpregnantněji vyjádřil v projevu ve Varšavě, který nějak progresivním mediím zcela unikl:  “ Komponujeme symfonie, vynalézáme, ctíme slavné předky, tradice a zvyky, a snažíme se posunout hranice vědění. Ceníme si dokonalosti a snažíme se k ní dospět. Vážíme si a obdivujeme inspirující díla umění a ctíme boha. Považujeme si zákona a chráníme právo na svobodný názor a jeho vyjádření.  Zrovnoprávnili jsme ženy jako pilíře naší civilizace a našeho společenského úspěchu. Věříme v základní civilizační roli rodiny , ne vlády a byrokracie, jako středu našich životů. Debatujeme o všem, jsme ke všemu skeptičtí a akceptujeme každou výzvu.” (můj neumělý zkrácený překlad)

       Z perspektivy této řeči se trio anti-islámských tweetů nezdá jako nejlepší reprezentace jeho záchranného tažení. Jenže Trump není vypěstovaný, uhlazený politický vůdce. A už vůbec nehraje podle zažitých pravidel. Myslím si, že právě tyto neortodoxní a navenek primitivní metody používá, aby naštval media, která okupují většinu komunikačního prostoru. Ta právě v jeho kritice zveřejňují jeho ideje a kroky jeho tažení, jež by se jinak do medií vůbec nedostaly. Trump tímto zůsobem neoslovuje media ani společenské elity, ale právě ty obyčejné, otrávené a naštvané lidi, jimž jeho zdánlivě křovácké metody, vlévají naději, že náš svět ještě není ztracen.

       Chápu, že jeho komunikační kanály a metody nevyhovují tradičním naškrobeným konzervativcům. Trumpovi však došlo, že jejich metody v moderním světě nemají šanci ovlivnit širokou nespokojenou veřejnost. Jeho modus operandi je jednoduchý – vyhnout se nepřátelským mediím a oslovit “tichou” většinu jež má plné zuby politické korektnosti.

       Trumpovy tweety, s nimiž jsem se ještě nesmířil, nejsou o jeho americké vizi, ale jsou primárně negativistické, poukazují na to co nechce a v čem soucítí s mlčenlivou občanskou většinou. Nejde  mu o získání přízně radikálních muslimů, o respekt liberálních elit, o pozitivní články v TIME a Guardianu, o přetažení politických korektních a oteplovačů na svou stranu, ani o přízeň Theresy Mayové. Ti všichni jsou mu celkem fuk. Jeho poselství je určeno všem těm obyčejným lidem, kteří už mají dost politické korektnosti, byrokratické péče, omezování osobní svobody a ztráty atlantické identity.  A tihle lidé jsou i Trumpovou nadějí, že se probudí z lethargie a začnou se znovu angažovat.

       Evropa pod regulačním deštníkem EU,  je na sebevraždené civilizační stezce. Obamovská Amerika na tom nebyla o moc lépe. Právě tento společenský stav posadil Trumpa do Bílého domu, nikoliv politická strategie Republikánské strany. Trump jednoduše vystoupil s heslem “ a už je toho dost”, které stačilo elektrizovat zoufající si voliče. Proto dnes Trump trčí v západním politickém světě jako hnisavý palec, ne jako nepředvídatelný politický cvok, ale jako jeden z mála poředstavitelů západního světa, který si nebere servítky při odkrývání politicky korektních lží. Nikdy jsem si nedokázal představit a dodnes se stím nelehko smiřuji, že někdo jako Trump bude poslední nadějí naší civilizace.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 503 komentářů u „Trump versus May

 1. No jo, zdá se, že to máš zavedený jako u werichů…

  Takový prkotiny jako navařit na vnoční večeři, zabalit dárky, na to máš lidi a takový zásadní věci, jako kolik je v Paletině židů a jetsli bylo dřív vejce nebo slepice, to děláš Ty, .

 2. Halle,
  no vidíš. “Palestinští” Židové si ohledně Jeruzaléma nestěžují, nebo jo ? Jen ti “Palestinci”, co jim nebylo recht mít dva státy s hlavními městy Západním a Východním Jeruzalémem, co napadli stát Izrael minutu po jeho vzniku, co se prohlásili za palestinský národ, aby víc vydyndali na mezinárodním společenství.

 3. 1441 Modrej, obecně souhlasím. Být tam jen písek, velbloudi, tu a tam oáza, nejen tamní svět by vypadal jinak.

 4. Co se týče Islámu, zažívá vrcholný středověk včetně nesmiřitelného boje dvou větví víry. Bohužel, má k dispozici pozdně novověké technologie, které mu byly, (co by jeden neudělal pro bližního, když se na tom dá úžasně vydělat) zpřístupněny (na Pákistán radši ani nemyslet).

  Co se týče Židů, nebyli-li by vyhnáni, byli by na tom jako jejich sousedé. Zmohli se díky nucenému průchodu rannou a pozdější evropskou civilizací, včetně omezení, která museli kompenzovat, pro jejíž vzdělanost jejich náboženství a stabilizovaný hodnotový systém byly vhodným substrátem. Důraz na gramotnost. Umět číst z Tóry v pěti letech znamená umět číst všechno. To je brána do dalšího vzdělání. Na rozdíl od memorování Koránu negramotnými. Arabská vzdělanost? Matematika, astronomie? Byla.

  Jak by takové technologie využili evropští vládci ve čtrnáctém století? Radši nemyslet.

 5. Schumi,
  mnojo, on totiž otec rodiny musí předčítat z tóry při nejmenším na každý Šábes, takže ta gramotnost je opravdu nutná (pokud vím, tak tohle nemá zavedeno žádný jiný národ či náboženství ?). A máš pravdu, diaspora umožnila skutečné kulturní obohacení, vlastně asi oboustranně – stačí kouknout na jména Nobelistů.
  A upřímně, jak mám Prahu ráda, tak Židovské město beru jako podstatnou část jejího magického kouzla, s náhrobky popsanými kroucenými znaky, přítmí synagogy, legendou o Golemovi… Jsem ráda, ža agilní blbce nenapadlo to město zplundrovat jako Paříž nebo Vídeň, co tam zbylo z gotiky…
  Takže mám důvod být pro-izraelská, a není to jen “černé” svědomí za WWII, tu jsme konec konců nerozpoutali a kdoví, jestli jsme po Židech nebyli další na řadě.

  Arabská vzdělanost, byla vůbec čistě arabská ? A bohužel nemám pocit, že by se k ní současníci nějak hrdě hlásili…

 6. zdravím!

  Vám všem na Šumaváku a Vašim blizkým přeji (nejen o vánočních svátcích) mír a pohodu -a hlavně zdraví.

 7. Sqělej Vlk na Psu: http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-lavka-spadla-lavka-spadla-kdopak-nam-ji-postavi-p21-/p_politika.aspx?c=A171221_221008_p_politika_wag
  “Vědecká obec už je dneska profláknutá svou lhavostí a vyhlašovanými nesmysly a kandidát Drahoš je jejím extraktem. Jen za mého života a jen co se týče jídla už byl nezdravý, ba zásadně škodlivý bílý chleba, pak pár let vejce, potom sádlo. Máslo mělo být doslova jed. Rajčata byla jednou zdravá a pak zase smrtelně nebezpečná. Dneska je „jedem všech jedů“ cukr a taky mouka.

  Jo, a nejdřív jsme měli všichni umrznout a dneska se prý upečeme vedrem.

  A statisíce těchto zbytečných a nebezpečných lidí, magorů, hlupáků, lenochů a podvodníků, hrbatých duší, kverulantů a škodičů, hysterických bab a sexuálně vyšinutých osob atd. doplňuje armáda byrokratů. Takového typu, co za války bez mrknutí oka organizovali transporty do koncentráků a dnes bez mrknutí oka zničí Šumavu anebo nám sem pošlou statisíce muslimů. “

 8. maYdo,
  ptala jsi se mě na obalování, Na to mám fakt lidi.
  Ale stahovat kůži a porcovat budu já.
  A bejvalka mi určitě nějakou další práci najde. 🙂

 9. 1210 – Matzurko, Zpátečníku, to je ono, ne každý zalezlý ve své hlubší a hlubší díře, ale výměna informací napříč obory. Feynman by z vás měl radost. Já tohle můžu fundovaně posoudit, protože mám přehled. – Jenže, Schumachere, obávám se, že tohle pořád ještě nic není. Abychom dosáhli náležitě interdisciplinární úrovně, je myslím třeba genetiku a genetické algoritmy skombinovat ještě s nějakým dalším nosným tématem, pochopitelně nejlépe takovým, v němž je Šumavákův blog tradičně silný.

  S velikým náskokem se k tomu jako první samozřejmě nabízejí kuchařské recepty. Pak (při užití klasického názvosloví genetických algoritmů) nejpřirozenější implementace bude:

  chromosom: text receptu

  pool: v první generaci několik desítek až stovek kuchařských receptů, např. všechny zde publikované za poslední rok

  operátor křížení (crossover): Vezmeme dvě náhodná přirozená čísla (ovšem s maximy odpovídajícími délce každého z obou textů) p a q, načež části textů obou rodičovských receptů, počínaje (po řadě) p-tým a q-tým slovem, navzájem prohodíme (takže z rodičovského páru překřížením vzniknou dva nové chromosomy).

  operátor mutace: Opět si vezmeme náhodné přirozené číslo r, za r-tým slovem text chromosomu přestřihneme a původní konec přesuneme na začátek.

  fitness chromosomu: Tady váhám. Triviální řešení by samozřejmě bylo uvařit (za předpokladu, že recept je formálně realizovatelný a popsanými operacemi se z textu např. nevytratila všechna podstatná jména), ochutnat a číselně ohodnotit. Nevím však, je-li to dostatečně stylové, a zda by nebylo elegantnější nějak strojově vyhodnocovat samotný text receptu.

  ruletové kolo, generace, BSF (best so far): implementovat standardně

  Věřím, že z výše popsaného si každý laskavý čtenář utvořil o genetických algoritmech (ba i o genetickém programování) alespoň základní představu, přičemž ti pokročilejší mohou přejít rovnou k implementačním detailům.

  — — — — — — —

  Všem tímto uctivě přeji krásné klidné Vánoce.

 10. Stahovat kůži, jo? Víš co je na vánočním smaženém kapru nejlepší? Ta kůže s obalem, pokapaná citronem. Druhej den, když je studenej.

 11. JInak se pochlubím, že jest napečeno, uvařeno, vše se vydařilo a můžeme se těšit na konzumaci. Ztracená taška s některými zásobami včetně vanilkového lusku byla nalezena a tak máme rohlíčky poctivé vanilkové, žádnej vanilín. Akorát se mi zdá, že se nějak seschly….
  ale protože jsem nikoho nenachytala, nemám žádných důkazů, kdo je užral….
  A stihla jsem nejen naložit pivní sýr s cibulí a chilly – dárek pro bráchu, během sportovních zpráv, kdy bylo jisté, že se nebude motat v kluchyni, ale taky zahladit všechny stopy, aby bylo překvapení. Teda, já mu dávám naložený sýr každý rok, takže stejně moc překvapenej nebude. 🙂

  Tož vám všem přeju veselé vánoce. 🙂

 12. 1466 — co jako za krmi to vaříte? — Samozřejmě tu nejlepší. Ovšem – a v tom se genetické algoritmy také podobají evoluci v přírodě – není předem určeno jakou. Pouze je (těmi mnohomluvnými slovy „implementovat standardně“) zaručeno, že kvalita nebude klesat (protože BSF držíme někde stranou). Horší než výchozí recepty to být nemůže.

  Busde to jedlý? – To už záleží na tom, jak si zadefinujeme fitness, a bude-li do její hodnoty (navíc s dostatečnou vahou) zahrnuta i poživatelnost.

 13. Uz je na case! Byl jsem vyslan nakoupit nejake dosud zapomenute malickosti na chystani kazdorocniho velkeho show. Zastavil jsem se u pultu s vinem, rad tam ocumuju. Flasky za $150 a vic ti pripomenou leta, kdy Perla Famosa nebo Portas stala flaska 9.00 Korun Ceskoslovenskych. A jak to chutnavalo! Vyrusil me ze vzpominani chlap, ktery vypadal jako pobocnik mistniho pohodneho. Rekl mne Hi! a popadl dve flasky s francouzskou vinetou a cenovkou $175. Zarehtal se na me a rekl:”Merry Christmas!”Rad jsem mu popral totez.

  Poslednich osm let za vlady Husseina Prvniho se Merry Christmas nesmelo rikat. Mohlo by to totiz urazit city tech, pro ktere byl a je Jezisek grobian.Kromne zapsklych osklivych feministek po zamindrakovane militantni aktivisty hrajicimi na extremnim levem kridle a podobne svoloci, take vsak Obamovi tolik sympaticke skupine, ktera rada demonstruje sve protikrestanstvi provolanim Allahu Akbar!, nez odpali svoji svatou bombu, by mohlo totiz to Merry Christmas urazit jejich city. Jako svihnuti proutkem se veci zmenily. Je to natruc tem mizernym osmi rokum? Merry Christmas dneska s usmevem rekne i mnohy, kdo v kostele nikdy nebyl a farar je pro nej jenom fararem. Jeste nedavno zakazane Merry Christmas ti rekne kdekdo na potkani. Rad a s usmevem odpovidam.

  MERRY CHRISTMAS Vam vsem!

 14. P.M. doufám, že oněch 8 let vlády přičmoudlého škůdce zůstane jen trapnou epizodou v amerických dějinách.
  Já bych snad Babišovi i EET odpustil, kdyby si vzpomněl, že má koule a spojil se s Poláky a Maďary (ideálně i s Rakušáky) proti Bruselu.
  Jenže Agrofert žije jen díky bruselským dotacím…

 15. P.M. proto já žiju mezi proletářema. V Pottsville jsme se Merry Christmas nebáli vyvěšovat na městských lucernách a na garfieldově náměstí stál každoročně betlém stejně jako před sto lety. letos tam nejsem, ale ten betlém tam zase je.

 16. Mas recht, Dusane, v nasem Rednecove jsme byli taky O.K. To jen v obchodech a tak meli zamestnanci narizeno rikat, kdyz uz neco, tak neutralni Happy Holidays! Cim dal od mesta, cim skromejsi baracky, tim vic svetel a Betlemu, obama neobama.

 17. Dobré zas ráno… Tak všem, kdo slaví nedožité dvoutisící sedmnácté narozeniny J. Krista – ať se vám ta oslava vyvede… Nám ostatním přeju hlavně klid a pohodu… Ono to stejně všechno bylo asi jinak, jak vědí pamětníci mého textu o Ježíškovi…

 18. Pohodový Štědrý den a klidné svátky vánoční přeji všem přispěvatelům a pánovi blogu i jeho koníčkům.

 19. 476 P.M. To je typické. Než se nějaká blbost stačí rozšířit na venkově, v centru odezní. Epidemiologie memu je stejná jako u chorob. Ve velké hustotě obyvatelstva se šíří rychleji. Ústředí, město, lidi chytající se kdejaké pitomosti hlavně že je “in”, “kavárny”. To je všeobecné, tady i jinde. Venkov žije pomaleji a “všednodenněji”. V tom je jeho výhoda.

 20. Jedna poblitologická úvaha.
  V lednu budeme volit presidenta. Pravděpodobnost, že někdo zažaluje výsledek, kvůli podpisům senátorů, je nenulová. Pravděpodobnost, že je nejvyšší nebo ústavní oud zruší je poměrně vysoká. Takže se budou opakovat. To chvilku trvá, do začátku března se to nestihne.
  Není-li presidentský úřad obsazen, zastupuje ho předseda vlády (a předsedové prdlamentu), viz článek 66. Pravomoc „nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo“ (článek 63, 1j) přechází na předsedu vlády.
  Kdo je nejpravděpodobnější premiér začátkem března?
  Zaboluje sebe, rodinu i kamarády?
  Co na to svědkové Koblihovi?

 21. Ahoj!.
  Zpátečníku ad 1464:
  My “zkušenější”, co si jestě stále pamatujeme, si pamatujeme i Bloguje Artura Denta.
  A kromě toho i jeho Generátor IHNEDích komentářů, z doby kdy i mainstreamová media opatrně začínala s blogy.
  Viz: https://service.ihned.cz/komenty/index.php

  I já vám všem přeji klidné a pohodové svátky, bez stressujících excesů.

 22. 1487 — Paráda, Šumaváku. Jen je s podivem, že cosi takového může přežívat právě v hlubinách bakalovského plátku… Holt pod svícnem bývá tma. Anebo si tamní odpovědní činitelé a cenzoři myslí, že bláboly vposledku vlastně mluví pro ně.

  Akorát jim tam tedy zřejmě jaksi chybí ta evoluční povaha výpočtů a s ní spojený selekční tlak, který by po generacích dokonvergoval k jakémusi überkomentáři, ztělesňujícímu podstatu webových diskusí.

  Samotná idea plodného kombinování textů (potažmo komentářů) však je již starší. Volně (velmi volně) popaměti ocituji Borise Viana:

  Na talíře dvou gramofonů si položil dvě desky se dvěma různými přednáškami Jean-Sol Partrea, a pak se usadil do křesla v jejich přesném středu, tam, kde se myšlenky střetnou a kde z jejich konfliktu vzejde myšlenka nová.

 23. V tuto chvíli hlásím konec příprav.

  Pěkné vánoční svátky! Na severní straně chalupy se ještě drží trochu sněhu, takže i trochu Bílé Vánoce!

 24. Všem pohodu a do příštího roku zdraví, elán a pevné nervy.A poděkování panu domácímu, že nechává nájemníky v klidu a nezvyšuje nájemné.
  PS- teď jsem ale viděl při kafi na ČT 2 kus něčeho, kde herec Táborský spolu s jakousi snědou holčičkou předvádějí staré vánoční zvyky ( plavení skořápek se svíčkou). Toho bych teda do spolku nájemníků nechtěl.

 25. Teda vážení, to je pohoda… Salát jsem si udělal – tak, jak ho mám rád… Nasmažil něco málo rybek – treska, tilápie, losos apod. Z části těch rybek udělal polívku styl bujabéza (+ tuňák + krevety, samozřejmě…), že v ní pomalu stojí lžíce a teď v klidu relaxuji a čekám, až se dostaví správná chuť k jídlu na večeři, nikdo mě nebuzeruje, že není uklizeno – no vono se to neposere… Žádný slavnostní převlíkání ke stolu, žádné předstírání nadšené radosti – jen dobrý jídlo a k tomu dobrý suchý bílý víno, klid a pohoda. A hlavně – žádnej Ježíšek – on moc dobře ví, že ke mně nesmí…
  Tak Vám taky přeju v této hektické době hlavně ten klid a pohodu, žádnej stress a když náhodou něco nevyjde – pamatujte, že nejde-li o život, jde o hovno!

 26. NoName, máš na mysli toto krásné ztvárnění vánoční ideje kde dnes přináší tučňáci papouškům mražené rybičky, papoušci tučňákům ananas a bábovku(?) a duha lásky a porozumění se rozklenula nade všemi pohlavími na celém světě… ??

  Jsem dojat!

 27. Ovšem, tohle je dokonalé:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vlastimil-Vondruska-k-Vanocum-Stydime-se-za-to-ze-jsme-bili-Stydime-se-za-krestanske-tradice-Udelame-z-Jeziska-pitomce-aby-na-nej-deti-co-nejrychleji-zapomnely-517207
  “Z Ježíška se stane disident a „persona non grata“, případně z něj uděláme úplného pitomce, aby na něj děti plivaly a co nejrychleji zapomněly. Ve Spojených státech se objevila kniha, podle níž je Santa Claus muž černé pleti a gay. Doma má manžela, což je neschopný bílý muž, který posedává u krbu a pije teplé kakao. Proč, to jsem se nedozvěděl.
  Dneska pochopitelně neobstojí ani Děda Mráz, protože je nesporně Putinův agent a troll. Všechny zmínky o něm bude řešit odbor pro dezinformace, protože v rámci globálního oteplení se někdo těžko může jmenovat Mráz, to je výsměch klimatickému panelu a ušlechtilým snahám Pařížského protokolu. Děda je zase genderově příliš maskulinní, proč ne Babička? Ale hlavně, ten pochybný ruský původ! Servery, které šíří pravdu, ho už určitě zařadily po bok trollů jako je Nastěnka, Jurij Gagarin či Ilja Muromec.”

 28. Jezisek je pitomec. Velikonoce je svatek blbcu. Dikuvzdani (komu?????)je taky kravina. . .

  Za koho ti, kterym traduce tolik smrdi, kopaji? F.C.Mecca?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *