Ukrajina

Dušan Neumann

Střízlivý rozbor z pera Anatola Lieuvena z prestižního amerického magazinu Foreigh Policy

Při popisování Putina a jeho nejbližšího okolí si často vzpomenu na poznámku Johna Maynarda Keynese o Georgesi Clemenceauovi, francouzském premiérovi za první světové války: že to byl člověk v deziluzi, který „měl jedinou iluzi – Francii“.
Něco podobného by se dalo říci o ruské vládnoucí elitě a pomáhá to vysvětlit děsivě riskantní kolektivní hazard, který podnikla invazí na Ukrajinu. Možná jsou bezohlední, chamtiví a cyničtí – ale nejsou cyničtí vůči myšlence ruské velikosti.
Západní média používají termín „oligarcha“ pro označení superbohatých Rusů obecně, včetně těch, kteří nyní zcela nebo z velké části žijí na Západě. Tento termín se etabloval v 90. letech 20. století a ještě dlouho poté jím byl označkován každý bohatý ruský podnikatel. Za prezidenství Borise Jelcina skutečně ovládala malá skupina bohatých podnikatelů stát, který ve spolupráci s vysokými úředníky drancovali. Tuto skupinu však Putin během prvních let své vlády rozprášil.
Tři ze sedmi nejvýznamnějších „oligarchů“ se pokusili Putinovi politicky vzepřít. Boris Berezovskij a Vladimir Gusinskij byli vyhnáni do zahraničí a Michail Chodorkovskij byl uvězněn a poté vyhoštěn. Ostatním a jejich četným méně významným protějškům bylo umožněno ponechat si své podniky v Rusku výměnou za bezpodmínečnou veřejnou podřízenost Putinovi. Když se Putin po zahájení invaze na Ukrajinu setkal (prostřednictvím videa) s předními ruskými podnikateli, nebylo pochyb o tom, kdo dává rozkazy.
Silou, která zlomila oligarchy, byla bývalá KGB, reorganizovaná v různé nástupnické bezpečnostní služby. Sám Putin samozřejmě z KGB vzešel a velká většina vrcholné elity pod Putinovým vedením pochází z KGB nebo přidruženého zázemí (i když ne z ozbrojených sil).
Tato skupina zůstala pod Putinem pozoruhodně stabilní a homogenní a je (nebo byla) mu osobně blízká. Pod jeho vedením drancovali svou zemi (ačkoli na rozdíl od Jelcinových oligarchů si většinu svého majetku ponechali v Rusku) a podíleli se na jeho zločinech nebo s nimi souhlasili, včetně největšího z nich, invaze na Ukrajinu. Opakovali Putinovu štvavou propagandu proti Ukrajině i jeho odsudky západní dekadence.
Vzhledem k tomu, že se Rusko propadá stále hlouběji do válečných bažin a do hospodářské krize, je hlavní otázkou, zda – pokud se válku nepodaří rychle ukončit diplomaticky – mohou Putina odstranit (nebo přesvědčit k odstoupení) samotné ruské elity, aby se pokusily vyprostit Rusko i sebe z jámy, kterou jim vykopal. Abychom mohli posoudit, jaké jsou k tomu šance, musíme pochopit povahu současných ruských elit, a především Putinova nejbližšího okruhu.
Aby ilustroval hloubku ruské katastrofy devadesátých let a ztotožnil se se všemi, kteří jí trpěli, Putin uvedl, že se v jedné fázi – ještě jako podplukovník KGB – snížil k tomu, že si přivydělával jako taxikář na volné noze. To je docela věrohodné. Když jsem v roce 1994 pracoval jako novinář pro The Times v Rusku a bývalém SSSR, byl mým řidičem na severním Kavkaze bývalý major KGB. „Mysleli jsme si, že jsme páteří Sovětského svazu,“ řekl mi trpce. „Teď se na nás podívejte. Praví čekisti!“ odfrkl si.
„Pravý čekista“ (nastojaščij čekist) byla sovětská propagandistická fráze zahrnující vlastnosti jako bezohledná disciplína, odvaha, ideologická oddanost a čestnost, které byly údajně charakteristické pro Čeku, první sovětskou tajnou policii vytvořenou Leninem a jeho spolupracovníky.
Stalo se to předmětem mnoha sovětských vtipů, ale není pochyb o tom, že Putin a jeho nejvyšší elita se v tomto světle nadále vidí jako páteř Ruska – i když se zdá, že Putin, který je všechno, jen ne revolucionář, se mnohem silněji ztotožňuje s bezpečnostními elitami carského Ruska, než toho sovětského.
Zajímavou ilustrací toho je film Svaz spásy (Sojuz spasenije, 2019) o radikálním povstání děkabristů z roku 1825, natočený s podporou ruského státu. Ke značnému šoku mých starších ruských přátel, kteří byli za komunismu vychováni v úctě k děkabristům, jsou hrdiny tohoto filmu car Mikuláš I. a loajální carští generálové a úředníci, kteří proti povstalcům bojovali za zachování vlády a pořádku.
Ačkoli nashromáždili obrovskou moc a bohatství, Putin a jeho nejbližší okolí zůstávají silně rozhořčeni způsobem, jakým se v 90. letech zhroutil Sovětský svaz, Rusko i jejich vlastní organizace – a velká moc v kombinaci s velkou záští je jednou z nejvýbušnějších směsí v domácí i mezinárodní politice.
S tím, jak postupně sílily Putinovy autokratické tendence, začala skutečná moc (na rozdíl od bohatství) v systému stále více záviset na neustálém osobním přístupu k prezidentovi; a počet těch, kteří takový přístup mají, se zúžil – zejména poté, co strach z covidu vedl Putina k drastické osobní izolaci – na hrstku několika blízkých spolupracovníků.
V prvních letech své vlády mohl být Putin (který byl služebně mladým důstojníkem KGB) považován za „prvního mezi rovnými“ v rámci špičkové elity přátel a kolegů. Dnes už tomu tak není. Stále častěji jsou i silovici veřejně degradováni na služebníky autokrata – jak názorně ukázalo Putinovo ponižování šéfa zahraniční rozvědky Sergeje Naryškina na televizním zasedání Rady národní bezpečnosti v předvečer války. Takové pohrdavé chování vůči nejbližším stoupencům by se Putinovi mohlo vymstít, jako se to stalo už mnoha autokratům v minulosti.
Nejbližší okruh tvoří ministr obrany Sergej Šojgu (bývalý ministr pro mimořádné události, který nikdy nebyl vojákem), Nikolaj Patrušev, bývalý šéf domácí rozvědky a nyní tajemník Rady národní bezpečnosti, Naryškin a Igor Sečin, bývalý místopředseda vlády, kterého Putin jmenoval do čela ropné společnosti Rosněfť. Pokud do tohoto nejbližšího někdy patřili vrcholní ekonomičtí představitelé s „vlasteneckými liberálními“ sklony, byli z něj dávno vyloučeni.
Tito muži jsou v Rusku známí jako „siloviki“ – „muži síly“. Mezi siloviky a širšími ruskými elitami – rozsáhlými a velmi nesourodými a nejednotnými kongregacemi bohatých podnikatelů, vysokých úředníků mimo užší okruh, vedoucích představitelů médií, nejdůležitějších generálů, vlasteneckých intelektuálů a pestré party lokálních prominentů, poskoků a agentů, kteří tvoří vedení Putinovy strany Jednotné Rusko – je třeba vést jasnou linii.
Mezi některými širšími ruskými elitami je již patrné znepokojení nad invazí na Ukrajinu a jejími důsledky. Přirozeně to začalo u ekonomických elit, vzhledem k jejich životním zájmům na obchodu se Západem a pochopení katastrofálního dopadu západních sankcí na ruskou ekonomiku. Roman Abramovič, jehož nespokojenosti si nešlo nevšimnout, když hledal kupce pro fotbalový klub Chelsea, tento týden zjistil, že prodej byl zastaven, protože mu byla zmrazena jeho aktiva ve Spojeném království. Michail Fridman, předseda společnosti Alfa Group (již západní sankce těžce zasáhly) a jeden z přeživších „oligarchů“ z 90. let, vyzval k brzkému ukončení války, stejně jako hliníkový magnát Oleg Děripaska.
Pokud nedojde k mírové dohodě a válka se protáhne do krvavého patu, ekonomika prudce poklesne a životní úroveň ruského obyvatelstva se citelně sníží, čímž se nevyhnutelně radikálně rozšíří veřejné protesty, státní represe a pokusy státu o drezírování a vykořisťování byznysu, a tím i nespokojenost širších elit.
Ty však postrádají kolektivní instituce a, což je možná ještě důležitější, kolektivní identity, které by jim umožnily snadno se spojit a Putina sesadit. Dumu neboli dolní komoru ruského parlamentu mi jeden ruský přítel výstižně popsal jako „kompost plný různých druhů shnilé zeleniny“. To je trochu nelaskavé – v Dumě sice zasedají slušní lidé, ale bylo by marné hledat v ní jakékoliv politické vůdce.
Armáda, která by jinde ve světě byla institucí iniciující převrat, byla cílevědomě depolitizována, nejprve sovětským státem a nyní tím Putinovým, výměnou za rozsáhlé státní financování. Nyní se zavázala k vojenskému vítězství na Ukrajině, nebo alespoň k něčemu, co lze jako vítězství prezentovat.
Na druhou stranu Putinova bezohledná čistka ve vyšších armádních kruzích spolu se zjevnou nekompetentností, s níž vrchní velení řídilo invazi na Ukrajinu, může v budoucnu vést ke značné nespokojenosti v armádě, včetně generálů nižších hodností. To znamená, že armáda se sice sama proti Putinovi neobrátí, ale je také velmi nepravděpodobné, že by ho zachránila.
Jeden z nejúčinnějších tlaků na Putinovu elitu mohou vyvíjet jejich vlastní děti. Téměř všichni rodiče vyrostli a začali svou kariéru v posledních dekádách Sovětského svazu. Jejich děti však v mnoha případech získaly vzdělání a žily převážně na Západě. Mnozí z nich souhlasí, alespoň v soukromí, s Jelizavetou Peskovovou, dcerou Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova, která proti válce protestovala na Instagramu (pak příspěvek rychle smazala). Rodinné večeře doma u Peskovových jsou jistě v těchto dnech zajímavé.
Silovikové jsou však s Putinem a válkou natolik spojeni, že změna ruského režimu by musela zahrnovat odstavení většiny z nich od moci, eventuálně výměnou za slib, že nebudou zatčeni a zachovají si své majetky (takovou záruku dal Putin svému předchůdci Jelcinovi).
Přesto tato změna může trvat dlouho. Siloviki byli jsou poměrně správně vykreslováni jako hluboce zkorumpovaní – ale jejich korupce nese zvláštní rysy. Vlastenectví je jejich ideologií a sebeospravedlněním jejich nesmírného bohatství. Jednou jsem si u šálku čaje povídal s bývalým vysokým sovětským úředníkem, který udržoval kontakty se svými starými přáteli z Putinovy elity.
„Víte,“ uvažoval, „za sovětských časů byla většina z nás opravdu celkem spokojená s dačou, barevnou televizí a přístupem do speciálních obchodů s některým západním zbožím a dovolenou v Soči. Byli jsme naprosto spokojení a srovnávali jsme se jen s ostatními občany, ne se západními elitami.“
„Dneska mají silovici samozřejmě rádi svůj západní luxus, ale nevím, jestli je všechno to kolosální bohatství dělá šťastnějšími, nebo jestli jsou pro ně nejdůležitější peníze samotné. Myslím, že jedním z důvodů, proč kradou v takovém měřítku, je to, že se považují za představitele státu a mají pocit, že být chudší než banda podnikatelů by bylo ponížením, dokonce jakousi urážkou státu. Dříve platilo, že úřední hodnost vám dávala nejvyšší postavení. Nyní musíte mít k hodnosti i obrovské množství peněz. To je to, co s ruskou společností udělala devadesátá léta.“
Silovikové přirozeně lpí na myšlence veřejného pořádku, na pořádku, který zaručuje jejich vlastní moc a majetek, ale který je také podle nich nezbytný k tomu, aby Rusko neupadlo zpět do chaosu 90. let a ruské revoluce a občanské války. Katastrofa 90. let podle nich zahrnovala nejen katastrofální úpadek státu a ekonomiky, ale i společensky destruktivní morální anarchii – a jejich reakce nebyla nepodobná reakci konzervativní americké společnosti na 60. léta nebo konzervativní německé společnosti na 20. léta.
V tomto ohledu mají Putin a silovici opravdové sympatie velmi velké části ruského obyvatelstva, které zůstává silně rozhořčeno – jak nad způsobem, jakým byli v 90. letech zrazeni a okradeni, tak nad tím, co vnímají jako otevřené pohrdání, které vůči obyčejným Rusům projevují liberální kulturní elity t Moskvy a Petrohradu.
Při jedné nezapomenutelné příležitosti v polovině 90. let jsem byl požádán, abych po večeři přednášel na konferenci pořádané přední západní bankou pro západní investory a ruskou finanční elitu. Večeře se konala ve známém moskevském nočním klubu. Když mi vypršel čas, nikdo se nepokusil dát mi to najevo. Namísto toho za mnou najednou začala znít jazzová verze sovětské vlastenecké písně a na pódiu objevil někdo v medvědím kostýmu, mávající ruským vojenským praporem a vedoucí za sebou řadu tanečnic oděných do velmi zkrácených parodií národního kroje.
Tváří v tvář této konkurenci jsem se ani nepokusil pokračovat ve svém pečlivě promyšleném projevu, ale zmateně jsem se odebral ke svému stolu. Najednou jsem měl mrazivě studený pocit. Vzpomněl jsem si na scénu z filmu Kabaret z roku 1972, odehrávající se v nočním klubu ve výmarském Berlíně nedlouho před nástupem nacistů k moci, v níž tanečníci předvádějí před chichotajícím se publikem parodii na přehlídku slavného německého vojenského pochodu. Přemýšlel jsem, zda i v Rusku bude za všechno to veselí vystaven strašlivý účet – a obávám se, že Ukrajina a ruští vojáci ho nyní platí.
Jedním z nejhorších důsledků této války bude hluboká a dlouhodobá izolace Ruska od Západu. Domnívám se však, že Putin a silovici (i když v širších elitách jich mnoho není) tuto izolaci vítají. Začíná jim imponovat čínský model: nesmírně dynamická ekonomika, disciplinovaná společnost a rostoucí vojenská velmoc, které s železnou kontrolou vládne dědičná elita, jež spojuje obrovské bohatství s hlubokým vlastenectvím a prosazuje myšlenku Číny jako samostatné a nadřazené civilizace.
Možná chtějí, aby Západ natlačil Rusko do náruče Číny, a to i přes riziko, že se tím Rusko stane závislým na Pekingu. A samozřejmě věří, že válka na Ukrajině upevní vlastenecké cítění v Rusku na podporu jejich vlády a také jim umožní, aby se ve jménu podpory válečného úsilí zapojili do zesílených represí. Tyto represe již začaly: v Rusku byly uzavřeny poslední nezávislé sdělovací prostředky a zákony trestají jakoukoli kritiku války jako vlastizradu.
Především z hlubokých historických, kulturních, profesních a osobních důvodů jsou silovici a ruská oficiální elita obecně zcela a neodvolatelně oddáni myšlence Ruska jako velmoci a jednoho z pólů multipolárního světa. Pokud v to nevěříte, nejste součástí ruského establishmentu, stejně jako pokud nevěříte v globální prvenství USA, nejste součástí amerického zahraničního a bezpečnostního establishmentu.
Místo Ukrajiny v této doktríně přesně vystihl bývalý poradce USA pro národní bezpečnost Zbigniew Brzezinski: „Bez Ukrajiny přestává být Rusko euroasijským impériem.“ Ruský establishment s ním zcela souhlasí. Přinejmenším posledních 15 let také souhlasí s tím, že záměrem Ameriky je zredukovat Rusko na podřízenou velmoc třetího řádu. V poslední době dospěli k závěru, že Francie a Německo se USA nikdy nepostaví na odpor. „Pro Západ máme jen nepřátele,“ jak mi v roce 2019 řekl jeden intelektuál z establishmentu.
Ruský establishment považuje podporu ukrajinského nacionalismu za klíčový prvek protiruské strategie Washingtonu. Dokonce i jinak klidní a rozumní členové ruského establishmentu se vrtěli vzteky, když jsem se v rozhovoru odvážil naznačit, že by pro samotné Rusko bylo lepší nechat Ukrajinu jít. Zdá se, že jsou připraveni v případě potřeby dlouho a bezohledně bojovat, a to za cenu nesmírných nákladů a rizik pro svůj režim, jen aby tomu zabránili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 768 komentářů u „Ukrajina

  1. Dobré ráno, je-li možno. Světový ohlas tohoto blogu potvrzen. Souzený ruský nacionalista / liberál / opozičník (vyberte dle potřeby) před soudem prohlásil o nejvyšším a nejinteligentnějším, že je vrah a zrádce ruského národa. Čte tento blog, čte mojí propagandu. Netuším, jestli mají v Rusku paragraf na urážku majestátu.

  2. K diskuzi o tepelných čerpadlech: dnes je to móda, jsou na to dotace, jako kdysi na přímotopy. Výhodná sazba elektřiny. Po 2 letech zrušena. Potom na automatické kotle. První dvě generace zakázány (teď odklad na 2 roky).
    Doporučení: jít do minimální investice byť s dočasně vyššími náklady. Raději jsem dal 5.000 Kč do opravy než 200.000 do tepelného čerpadla.

    • Vychytávka: pokud máte ústřední topení, radiátory, dávejte je 2x větší než vám odborník doporučuje. Odborník je počítá na teplotu topné vody 80°C. Pro menší dům jde o dodatečnou investici 20.000 Kč. Návratnost v řádu jednotek let.
      Další vychytávka: používejte řízení od výrobce kotle + ekvitermní regulaci.
      Vychytávka III: kupujte nejlevnější kotel, nejlevnější značku. U nás patrně Baxi, Protherm, … Kotle se v Evropě vyrábí asi ve třech fabrikách, rozdíl mezi “luxusem” a “holobytem” je jenom v nálepce na kotli. “Střeva” jsou stejná.

    • Proč na to upozoňuji: topenáři / kotláři jsou zvyklí z investic na požadavek nejnižší ceny. “Ořežou” náklady tam, kde se majiteli investice vrátí do roka. Majitel si to musí sám spočítat, pohlídat. On to bude platit.

  3. OT: v Praze ještě jednají, jestli u nás může vzniknout trojkoalice “národoveckých” stran. Jestli to kluci a holky dovolí, můžeme mít nejlepší výsledek v republice. Obliba starostky zvolené za Hnutí stejně jako obliba 5koalice není nejvyšší.

    • Straná majá radnája … bude v trojkoalici. Doufejme, že to budou ostatní “národovci” chtít. My jsme pro každou špatnost.

    • Perlička: Místní vůdce Řádu národa si vyzkoušel antivax pozici na vlastní plíce. Nedal to. Stabilně měl kolem 5%. Tito voliči jsou nyní sirotci.

      • nu, nezbývá, než popřáti úspěch. Aspoň takový, jako měla strana fialová, ssslepenec, jejíž následky zanechávávají stopy, jež nezmizí… bez následků

  4. Foundryman (24.5.2022 (21.38)): Nezapomínejte, že Země je kulatá. Když budete dost dlouho ustupuvat na západ, octnete se na východě. Pak se stačí jen uhnout a útočník bude útočit sám na sebe, do vlatních zad. 😛

  5. Dobré ráno
    ad “ústřední topení a kotel”
    Základem je dobrý hydraulicky vyvážený návrh s tělesy pracujícími při nízkých teplotách (kondenzační kotle). Ty posléze poštelovat ventily tak, aby celá soustava v zásadě bezsásahově topila. K tomu k tělesům termostatické ventily sloužící k požadovaným ZMĚNÁM, původně nastavené tepelné pohody. To vše doplněno ekvitermní regulací s čidlem umístěným na vhodné straně budovy, tedy ne na extrémně zatížené sluncem a ani v “díře” kde se teplota moc nemění. Nakonec nastavit vhodnou ekvitermní křivku. Po zhruba roce je systém vyvážen, vhodné sklony ekvitermní křivky vybrány a není s tím zapotřebí nic dělat ani investovat do složitých regulací a kompjútrů a připojováním k telefonům apod.
    Základem je myšlení hlavou a dobrý pasivní návrh. Vše ostatní vede pouze k větší spotřebě energie.

    • Bingo. Proto moje připomínka na 2x větší tělesa. Topenáři jsou stále zvyklí na 80°C. Nic proti, jen použít bulharskou/kybernetickou konstantu. U starých kotlů byla výhodnější vyšší teplota vody, aby nedocházelo k dehtování(?), zasí*ání výměníku mazlavým bahnem co smrdí jako fenolka.

      • souhlas, Nickname. A nebát se ani “nemoderních” litiňáků.
        Dnešní výměna kotle či návrh celého topení probíhá většinou tak, že klient šetří na projektantovi (takže třeba tepelné ztráty různých místností se neřeší). Dodavatel kotle šetří taky (s projektantem by to bylo dražší než co navrhuje odborník konkurent “Pepa”. Výsledkem je odfláklý návrh, který “žere” energii. Při dnešních cenách to uvidí i úplný idiot (šetřílek) na účtu každý měsíc.

  6. OT – dotaz na Mila
    Neznal jsi v Zürichu nějakého Standu KŘÍŽE – fotografa ? Přestal se mi ozývat, byl tam od šedesátéhoosmého.

        • myslel jsem původně, že si tajnosti necháváme do ložnice – je to jinak? To víte, farang… stranger…

          • žeby Pražský výběr byl vlastně sektou? Samé asi nemístné otázky, které cizinec nepražský klade zde nepřítomným…

  7. Dobré dopoledne,

    Na Psu má Neff úvodník na téma maturity a že Cermat by bylo nejlépe zrušit. Nakoukla jsem do diskuse a tam ojedinělé hlásky se vyjadřují k maturitám a jinak tam zuří boj na téma “ukrajina” a vzájemné napadání oponentů z různých táborů.
    Argumenty žádný ani k maturitám, ani k té Ukrajině.

    Vskutku názorná ukázka, jak někteří umí z té politiky zblbnout.

    • Dobře dopoledne.
      Asi jsem momentálně opožděná, ale nějak nechápu jak může Rusko zbankrotoval, když má prostředky na splátky dluhu, ale věřitel je odmítá přijmout. Nebude mít problém spíš ten věřitel?

        • Myslela jsem si, že Kovanda není úplný mimoň, ale buď je nebo dostal takovou nabídku, která se neodmítá…

      • Bankrot i default jsou technicky jiné věci, mají jiné příznaky a jinak se obhospodařují a jinak a jiné subjekty je vyhlašují.
        není možné aby to Kovanda nevěděl a tak buďto jenom plácá anebo plácá redaktor.
        Věc se má tak, že default se objeví nezaplacením půjčujícímu. Je úplně buřt, proč se peníze neobjevily v objemu, měně, v čase tam, kde se objevit měly. Strana dlužní se tak ocitá v defaultu, v případě rusáků řekněme technickém, protože na ně američani zaklekli (stejně tak na vás může zakleknout zdejší finančák a zablokovat vám účet. výsledně jste v defaultu).
        Fyzická, právnická osoba či stát v defaultu podléhá jinému přístupu státních, nadnárodních a finančních orgánů.
        O to američanům nyní jde.

        • Chápu, že pokud mi někdo klekne na účet a já nejsem schopná odeslat povinnou splátku, mám problém. Pokud ovšem splátku prokazatelně odešlu, ale příjemce jí odmítne? Vím, že se existovaly praktiky podvodníků, kteří cíleně nepřijímaly splátky půjček za které dlužník ručil barákem s jasným záměrem, dostat barák za pár šupů. Zaráží mě, pokud se podobně zhovadilosti praktikují na úrovni států.

          • Příjemce jí neodmítne. Zařídí se aby ji neobdržel. Aby se tam (třeba na účtu) neobjevila. Nebo v jiné podobě. Třeba není povoleno místo roční splátky poslat stodvacetpárůvolů.

    • Až nejvyšší a nejinteligentnější pochopí realitu, rád nařídí svým vojákům složit zbraně a vrátit se pěšky do Ruska.
      Řídím myšlenky nejen Navalného, ale i Zelenského.

      • Navalný je v lapáku …
        Nickname, zkuste prosím řídit i myšlenky Bidena (ale jo, já vím, tam není co řídit) anebo Fialy.

          • Titul je součástí jména, jak pravil největší odborník přes tituly, JUDr. PhDr. RNDr. Mgr. et Mgr., Bc. Henryk Lahola, Th.D., DrSc., multi dr.h.c., proto příště pište prosím, prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M 😛

        • Fiala: Jsme ve válce.
          Prvně jste to četli zde na tomto blogu.
          Co se mi u něj nedaří je odpoutání od Holdingu, respektive od agrární, solární, dotační lobby.
          Prachy jsou silnější než já.

  8. “Maydo, a co se řeší furt dokola zde? Také zacyklená diskuze.”

    Však jsem to sem dala jako varování, jak to může skončit, když si jeden moc tu politiku pouští k tělu. 😀

    Ale ujišťuju tě, že takový grády to ještě nemá. Tam už to není diskuse, ale soutěž o to,, kdo koho víc osolí.
    srandovní je, že se všechny znesvářené strany obviňují navzájem z podpory komunismu a temné bolševické minulosti. 😀

  9. “Ty diskuze nemá cenu číst. Jsou tam titíž lidé s těmi samými názory a chutí je vnutit těm druhým. Jakýmkoliv způsobem – obvykle osobním napadáním a argumentačnímu fauly.”

    To jistě, Kocoure, ale mně na tom zaujalo, že si okupují i prostor pod článkem, který je o něčem úplně jiném.

    • Nic jiného než agresivní seberezenaci neumí a ani je nic jiného nebaví. Myslím, že by všechna ta jména tak tak naplnila menší tělocvičnu. Kdyby zmizeli, byla by diskuze “tak nějak nudná…” Že tím otravují ostatní jim nijak nevadí.

      Napadl mě způsob, jak je zkrotit: Žádná cenzura, ale platit 10 Kč za diskuzní příspěvek. Elektronicky a předem. Vsadím se, že by ta diskuze jednak prořídla, jednak by se zabývala jinými, podstatnějšími věcmi.

  10. Teta se chystá pořádně utrácet.
    Po německých tancích Leopard (staré a pak nové) se chystá na německá bévépéčka Lynx (Rys). To budeme mít v kotlince pěkný zvěřinec 🙂
    Ale tetu musím pochválit. V rámci předvstupních procedur ke stání se spolkovou zemí dbá na kompatibilitu s ostatníma bundes. Nebudeme muset utrácet po vstupu děsné peníze za přezbrojení. Stejně tak budeme bez problémů začlenitelní do systému jednotného velení.

  11. CZ NIC odblokoval fake servery.
    Pane profesore (Fialo) stála Vám ta ostuda za to, Vy popleto? Už budete NAVŽDY spojen s cenzůrou a navíc ZBABĚLOSTÍ (za dobu blokace žádný vládní oficiální akt) se k ní přiznat. Že se nestydíte!

  12. O.T. 2 Quvis: prosím o kontaktní mail na milo.suler na seznamu. Podrobnosti ti sdělím písemně, zalarmoval jsem kvůli Stanovi kdekoho. V Curychu neuspěl, avšak po několika peripetiích skončil přímo u kováře. Až ve Fribourgu, FR… Lidi maj umět spolu komunikovat, pak je vše easy.

    • chceš snad říci “zbytečně skromný.”
      Já osobně přiznávám VVP i zásluhy. Postaral se o to, že jsem po takřka třech letech kovidového šílenství směl podat ruku přátelům a známým – a dokonce se s příbuzenstvem i políbit! Balzám pro duši mi přinesl! A nejenom… Ovšem nečekejte ode mně, že budu volat SLÁVA! komukoliv. 😉

      • to mě přešlo už v letech padesátých, po lázeňském pobytu v Jáchymově. Žádná Sláva! Ne vším, čím jsem byl, byl jsem rád. Outing puro, GPDR sem či tam, až… třeba do Brusele…

    • To by vyžadovalo veliké soustředění a pomůcky. Třeba Tfilin, Kipu a přes ramena přehodit Talit. A správné jméno 🙂

      • skimici, správná poznámka! Chi a smajl + pozdrav.
        Škoda, žes ve středu minulou nebyl… Rád bych tě konečně poznal.

  13. Teď jsem koukal na výše uvedené tituly u Fialy a zaujal mě LL.M.
    Co to je? Liberálně lidový milicionář?

    • Něco takovýho…

      “Titul LL.M. (KORPORÁTNÍ PRÁVO) je mezinárodně uznávaným profesním neakademickým titulem, který je uváděn, stejně jako ostatní angloamerické tituly, za jménem. Je určen zejména pro osoby s právnickým vzděláním nebo pro absolventy neprávnických oborů s právní praxí…..

      • Studium LLM je studiem profesním, které doplňuje a dále rozšiřuje vysokoškolské vzdělání. Není tedy náhradou klasického vysokoškolského vzdělání, ale nástrojem celoživotního vzdělávání. Absolventi studia získávají přehled o právních oblastech, které souvisejí s obchodní a podnikovou praxí, a to včetně mezinárodního práva. …..

        • …Výhodou tohoto typu profesního vzdělávání je široký důraz na praktické využití daných znalostí. Studenti absolvují předměty, jako jsou korporátní právo, corporate governance, insolvenční právo, hospodářské a obchodní právo EU, evropské i mezinárodní právo soukromé nebo právo mezinárodního obchodu. Zvláště oblast mezinárodního práva je v dnešní době klíčová pro praktické využití a další uplatnění absolventa.”

          • Alternativním vysvětlením těchto titulů je: musí být úplně blbej, když mu nestačilo devět tříd základky. 😛

      • aha. Díky. Něco jako hádanka v Popelce
        Klotové rukávy, brýle, vlasy vypadané,
        ale právník to není, jasný pane.

  14. Dnes jsem debatoval s Poláky. Obliba Ukrajiny a Ukrajinců u našich severních sousedů už vlivem masírky, Zelenského vystupování a drahoty dosáhla historické obliby Rusů.
    Nasranost je tam prý všeobecná a převeliká. Volyň je velice často připomínána.
    Jedinou omluvou pro postup vlády prý snad mohou být wschodnie kresy zpět v lůně Rzeczi Pospolitej.

    • Holubice / jestřáby u nás dělím podle věku: starší jsou mírnější.
      Výjimku tvoří lidé, co měli zkušenost s ruským světem. Nemyslím okupaci 68. Byly horší věci.

    • Foundry
      ti mí Poláci spíše mlčí, protože chápou, že je jedinečná příležitost dostat zpátky ukradená území či alespoň kus z nich a přitom Rakušáci musí držet hubu a Slováci nemají koule. Takové okno, shoda příznivých okolností nastává jednou za sto let a kdo ví jestli ne za déle.
      I proto nemám až takový problém s novou spolkovou zemí, protože stát se součástí Polsko-Litevsko-Ukrajinské Unie fakt netoužím.

        • To je druhá věc. Bylo by ale škoda to nezkusit. A Duda by byl nadosmrti Poláky proklet. Duda … to je vlastně singulár od dudy, tedy polské něžné pojmenování dámských balkónů 🙂

  15. No, našim géniům analytickým (“analýza dokázala h*vno”) trochu uniká, že nespokojenost s Putinem vychází z toho, že je příliš umírněný a nevyhlásil “levee en masse” a všeobecnou ofenzivu ve stylu WWII.

  16. Jsa na konferenci a včera bez internetu, pozvolna dočítám… 2 skimic ad 24.5. 9:16 – “Kniha je provázena dialogy naivní, nepravděpodobně infantilní a také zcela blbé Terezy s jejími stejně inteligentními kamarádkami.” – takže přímo ze života… To by si měly přečíst naše poly-tyčky…

    • quivisi, četl jsi nahoře mojí zprávu? mám pro tebe obsáhlé info… více zítra, jdu nyní do terénu… Ozvi se mi na mujmajl

  17. Z netu:
    Občané mají důvěru hlavně v orgány samosprávy, prezidentovi důvěřuje 38 procent a vládě jen 35%,
    Proč asi?

  18. A ještě jeden citát z Osla – Dagmar Gregorová:
    “Psychopat totiž není synonymem hlupáka. Dokáže rozložit a zruinovat nejen rodinu či firmu, ale pro vlastní prospěch bez skrupulí poškodit i stát a ublížit vlastnímu národu. A jak politologové dobře vědí, politika si své lidi vybírá. Možná i proto se mnozí lidé v mnoha zemích snaží při volbách rozeznat mezi menším a větším zlem, protože důvěru není do koho vložit.

  19. Teta poslala ukrošům i vrtulníky. To jsou patrně ty, co armáda dříve vyměnila s Poláky za naše MiGy.
    Jestli bude teta takhle pokračovat, tak bude mít nakonec těma bártrama Zelenského H..no s věnováním.

    • Proč se NORMÁLNÍMU chování (zabezpečit svůj vlastní trh) říká “Potravinový nacionalismus” mi není jasné. Stejně jako mi není jasné, proč takto naše vláda nepostupuje i v oblasti například energií a paliv.

      • No, protože to nevyhovuje našim zájmům. Kdybychom to udělali my, jsou to oprávněné sankce, nebo ochrana trhu.

        Na to pokrytectví dojedeme. Zaslouženě. Nahoře jsem se na to pokrytectví zkusil popídit, nedostal jsem odpověď.

        Vlastně jsem ji ani nečekal.

  20. Jinak ve světle toho, co ukazují aktuální boje na Ukrajině, je nákup vrtulníků (ač amerických) obdobně smysluplný, jako nákup kuší.

    Omluva, kuše alespoň není drahá a může být efektivní.

      • Ano, ale provádí obranu proti komu chce, kde chce, koho chce. Občas i preventivní i proti tomu, co by se teoreticky někdy mohlo stát nebo alespoň by se dalo představit, že by se stalo.

  21. Hmmm…nějak se budoucnost nejeví příznivě https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/kadyrov-chce-zautocit-na-polsko-40398159#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
    Už se těším, jak mi bude zde zdůvodněno, omluveno a vyvráceno…
    Zatracená Ukrajina, proč na to Rusko zaútočila!!!! A navíc se nechce vzdát svého podstatného území i když ji k tomu vyzývají politici z protilehlé strany glóbusu. To my, kdyby nás vyzvali, abysme se vzdali Hané nebo Chodska, tak to bez reptání učiníme.

    • Kadyrov tomu nevelí,
      ale vzhledem k tomu, jak se teď polští politici předvádějí, bych se případně nedivila ničemu.

      • Kadyrov je muslim, ti jsou velkohubí. Ale není to dobrý muslim, když plácá ty idiotiny, je poněkud opilý a sedí doma u krbu.
        (Je vidět odlesky ohně a praskání dřeva).
        Navíc: Poláci (moji rodní) se nějakým způsobem chtějí zmocnit původně polské části Ukrajiny. O tom jsem slyšel (na vlastní uši) mluvit zbylého Kačinského při otevírání nějaké silnice. Takže žvaní kdekdo kdeco.

        • Ukrajina neútočila na Rusko, jen tam byly menší národnostní třenice ohledně rusky mluvících Ukrajinců (tedy Rusů, žijících na Ukrajině) a ty vyvrcholily v nepěknou občanskou válku na Donbase a Luhansku se spoustou mrtvých.
          Mlelo se to tam už před tím, ale po Majdanu, když národovci dostali od Západu několik planých slibů se národovci aktivizovali. Nacismus na Ukrajině neoddiskutovatelně je a sílí. Nelíbí-li se nacismus, použijte výrazu “vypjatý nacionalismus”. [;>))

    • Nikdo zde netvrdí, že zaútočila Ukrajina na Rusko. Trochu přeháníš. Jen se ptáme, zda bylo tak chytré dělat na Rusko dlouhý nos, pošťuchovat to, odmítnout plnit smlouvy a dělat si z něj celkově srandu.

      Kissinger vcelku jasně řekl v roce 2014, co se má dělat a jak to dopadne, když se to dělat nebude… a všichni na něj kašlali. Měl pravdu. Nyní má opět pravdu a opět na něj kašlou.

      Takže jistě mají mnohem lepší plán. Jako Beneš v roce 1938, který předvedl podobně geniální politiku a začínám mít pocit, že bude mít podobnou závěrku.

      Navíc nic z toho nevysvětluje, proč nám musí naší politici a média lhát, a ještě k tomu urážlivě pitomě.

  22. “Řekněme to jemně: neserte se, vy z@rdi, do takových návrhů. Malý obchod s ukrajinským územím. Zbláznili jste se? Máme tu krev, umírají tu děti, vojáci, pěchota zastavuje střely vlastními těly. A oni nám kur@a říkají, že máme obětovat území. Vyžerte si to, to se kur@a nikdy nestane,” řekl Arestovič

    https://t.me/stranaua/44017

    To je takové hezké poděkování za to, že de facto komplet financujeme UA vládu a dodáváme ji zbraně do války, kterou do značné míry vyprovokovali svou naprosto pitomou diplomacii.

    Takže za mne, Ty mi taky.

  23. Budapeštské memorandum garantující územní celistvost Ukrajiny – byť nesplňuje všechny parametry platné mezinárodní smlouvy – porušilo Rusko invazí Krymu. Minsk 1 a 2 těchto parametrů splňuje ještě méně – Rusko na nich neparticipovalo – a bylo to Rusko,které je porušilo vysláním ozbrojených jednotek do Luhanska a Doněcka a zejména pak ofensivou u Debalceva. Bohužel, my jsme se na Ukrajinu vykašlali. Měli jsme ji okamžitě vyzbrojit v roce 2014 a Rusům jen oznámit, že jestli se jen hnou u hrsnic rozsekáme jim prdel vším co máme. Na hajzly platí jen brutální síla.

    • Budapešťské memoranda porušilo USA v roce 2013 sankcemi proti Bělorusku.

      Nemůžeš přece chartu OSN, mezinárodní právo a dohody porušovat jak na běžícím páse a zároveň se jich dovolávat, když se to hodí.

      Nebo můžeš, ale berou to jen kamarádi a vazalové.

      Dobrou.

    • Na hajzly platí jen brutální síla… V té větě je všechno.
      Kdo je hajzl určujeme podle přesvědčení.

  24. Dobré ráno.
    Nacionalismus je když stát:
    1) zakazuje lidem mluvit jejich řečí.
    2) ruší školy a vyučování v jazyku občanů.
    3) nevede úředníky k učení se jazyků občanů.
    Kolik je v Rusku ukrajinských univerzit? Kolik % vysílání státní TV je v ukrajinštině? Nepíšu o dalších menšinách.
    “Nacionalistické” Rakousko-Uhersko: každý císař uměl česky.
    “Nacionalistické” Československo: každý čs. prezident uměl německy, až do 1953.

    • AFAIK si myslím, že Ukrajině by prospěla finlandizace, jak doporučoval myslím i pan Kissinger. Podobně Rostovu, Krasnodaru, Leningradské a Kaliningradské oblasti.

    • Nacionalismus na Ukrajině – nic proti. Je to dobré pro národní sebeuvědomění. Od západu a okolo Kyjeva až řekněme k Poltavě a Kirovogradu. Dále na jih a na východ už jim o to ale nikdo nestojí.

      • ANO. Rusky mluvící utíkají před ruským světem. Velmi rozumné. Čím dříve, tím lépe.
        “Náš” Ivan mluví asi ukrajinsky. Hovorová ruština se slovenskými slovíčky (od Vinice).

    • No, protože Rusové nejsou malicherní, už před časem svým menšinám dali hned celé republiky. Dost prostoru na všechno. Je normální, vymazat za to Rusko z dějin?

  25. Foundry dobré ráno
    Petr Kunetka dal odkaz na břeskný Arestovičův vzkaz Evropě. Jsou tam vynechaná písmenka ale po doplnění se objeví nádherná “lidová” ruština. Dávám jen to úvodní !oslovení” které demonstruje proč třeba jazykově chudé Baltické státy bohatou a mnohovrstevnatou ruštinu v hádkách a sprosťárnách stále používají.

    Arestovič řeč zahájil oslovením (doplnil jsem vynechaná písmenka 🙂 ):
    “Пошли бы вы нахуй, долбаебы блять, со своими предложениями. ”
    Pošli by vy na chuj dolbajeby bljať, so svojimi predloženijami 🙂

    Je vidět, že se Arestovič ve škole něco naučil.

    • Zajímavé, že to napsal Rusky, a ne Ukrajinsky 🙂

      No, každopádně, zjevně nervy povolují i nahoře.

  26. Ten překlad je dost eufemistický, správně převedeno by to bylo asi:
    “Táhněte do prdele, kurva zmrdi, se svými návrhy. Jste se asi posrali, ne?”
    No a pak následuje pasáž s granáty, proložená pár kurvami.

        • To je spíše frazém, či spojení slov s posunutým významem. Doslova to nemá cenu překládat.
          Doslova se jedná u slova “долбоёб” o zpodstatnění spojení dvou sloves.
          долби́ть (dolbiť) – tlouci tak, že udělám díru (třeba jako datel zobákem – Дя́тел долби́т по де́реву – Datel tluče do stromu). Může se jednat i o ostinátní opakování něčeho (datel taky furt tluče). Logicky je to i synonymum pro souložit.
          ебaть – jebat

          • jj, Foundry to dal jako “Zmrd” a já se k němu přikláním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *