USA dnes – 11.3.2021

Dušan Neumann

Prostranství okolo Kapitolu vypadá dnes jako hranice mezi Východním a Západním Berlínem. Hradba, která by měla stát na mexické hranici chrání dnes volené zástupce lidu před vlastním lidem. Kapitol byl vždy symbolem americké demokracie a patří ”lidu”.  Byl cílem školních i turistických výprav. Teď se občan dovnitř nedostatne. Nově zvolená kongresmanka z Colorada Lauren Boebertová s podporou konservativní Ameriky natočila video jak pochoduje podél toho plotu s ostnatým drátem s tvrdou kritikou Kongresu. Na závěr parafrázuje Ronalda Reagans z Berlína: (pane Gorbačove, strhněte tu zeď”), —“předsedkyně Pelosiová, strhněte tu zeď “.

          Okamžitě se v Kongresu ovládaném Demokraty strhla bouře a pokrokové část se snaží Boebertovou, která už před časem provokovala tím, že do Kapitolu vstoupila s Glockem za pasem,  z Kongresu vystrnadit. V minulých volbách bylo do Kongresu zvoleno 14 nových zástupců Republikánů – většinou žen. Teď se proslýchá, že Laura Trumpová, žena Erica Trumpa, přemýšlí o vstupu do politiky – buď do Senátu nebo na pozici guvernérky státu Severní Karolina. Zatím to nepotvrdila ani nezamítla, pouze řekla, že rodina ji zrazuje.
          Ač se televize i Bílý dům snaží situaci na hranici s Mexikem charakterisovat jako rostoucí problém, začíná to být obrovský průšvih a přihraniční státy se začínají bouřit. V roce 2019 bylo na hranicích zadrženo 2600 dětských/mladistvých uprchlíků. Včera jich bylo zadrženo 3600. Celkem přichází všech ilegálů přes 4000 denně.  To je ten “rostoucí” problém jak referují media, zatímco v roce 2019 to byla “národní tragedie a ostuda”. Jediným vysvětlením tohoto bláznivého otevření hranic je příliv budoucích voličů Demokratů, který by měla garantovat připravovaná amnestie pro ilegální imigranty.

          Dnešní největší senzací je, že Bidenův vlčák někoho pokousal v Bílém domě, a že vysoce manipulativní hérečka Meghan prodává svou “cancel culture” hysterii v televizi a doufá, že i v Hollywoodu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 172 komentářů u „USA dnes – 11.3.2021

  • Ano, Schumi, byl to stary bolsevik. Uz si presne nepamatuji, ale jeho portret zdobil alegoricky vuz na Prvniho maje. Tu sovetskou hymnu v anglictine jsem nedoposlouchal. Jak jen prelozili to ja drugoj strany neznaju, gde tak volno dyscet celovek. Rad bych toho stareho blba videl, jak by se v gulagu na Sibiri rozplyval blahem.

   Jinac tehdy kdysi davno meli cesti zpevaci povinne v repertoaru:

   Misisipi, ty reko stara,
   tys matkou ktera se spatne stara
   o svoje deti, jez tak trpeti musi.

   Ted me napada, ze to Sojuz nerusimij by mohlo prima nasledovat jako Nad Tatruuuu sa blyska. . .

   • To je přesně to, co nechápu. Boševik – nebolševik.
    Ale nechci s Vámi polemizovat. Jenom poznamenám, že můj svět není takto rozdělen.
    Ten člověk prostě zpívá.

     • V dobe, kdy nasi piloti z Anglie pracovali jako mukli v Jachymove a komunisti veseli Horakovou.

      Nevim ted, byl to Goebels, ci Heydrich, kdo byl vyborny pianista. Mam tleskat?

 1. Robeson byl v Praze na festivalu mláděže v roce 1947 a nahrál tu několik desek. My jsme měli “Ol’ Man River”, co bylo na B straně si už nepamatuji.

 2. Schumi, MP:
  Jak jsem rikal, nemohu byt zcela konkretni, navic delam pro jinou firmu ve skupine, takze vykazy UHG nemam v ruce. Jedna se o investory ze stare skoly, kteri hledaji zisk a uvazuji v pojmech EBITDA a P/E, ne dobyvani renty a vysavani dotaci.

  Investoru do UHG bylo celkem dost, nase skupina tam mela hlavni, ale ne dominantni postaveni… a jsou spokojeni s vysledky. A vic maximalne osobne.

  StK: Vase obavy jsou srozumitelne, ale od vykriku “Oh, the humanity” uplynulo jiz temer 90 let. Navic ani benzin, ani CNG, ani baterie v tesle nejsou zrovna etalonem bezpecnych latek. Kazdopadne Mirai je v celkem dost statech schvalena k provozu, takze se fakt nejedna o bombu na koleckach… Jevi se ale, ze se opakuje pribeh uspornych zarovek… 🙂

  • Svým způsobem ano. Býval jsem na DF docela napadán, když jsem tvrdil, že ne “úsporky” nejsou dobrou cestou, protože je to jenom malá zářivečka, nic nového. Jen bylo třeba nějak využít podstavené kapacity továren hlavně ve Francii. Tvrdil jsem, že jen LED technologie má budoucnost. Žádné měniče, žádné vakuum, okamžítý start. Čas mi dal zapravdu.

 3. Dobré dopolední vespolek,

  Ol´Man River – paráda. Ten hlas je úžasný a jsem ráda, že to mohu poslouchat už v době, kdy mi nemusí politické pozadí drásat duši.
  Docela zajímavá věc – jak jsme o víkendu sledovali Jesus Christ Superstar, tak při partu Kaifáše (hluboký bas sdělující “We need more permanent solution to our problem…”) dcera mírně vzdychla a prej “Bude tam ještě hodně zpívat ?”. A teď se mi vybavila jiná situace – před covidincem náš ženský sbor vedl i ruský sbormistr – mládenec, co sem přijel studovat na konzervatoři…a tam jsme i jednou v sále zkoušly. Přivedl kamaráda, taky Rusa, aby nás doprovázel na klavír. Onen mládenec něco pronesl nádherným plným basem – půlka sboru se neubránila zvuku “ooooooohhhhh” a jedna drzejší kolegyně “Prosím, řekněte ještě něco”. A teď kardinální otázka – proč třetina zpěváků pop-music ječí jak kastráti ? Na ženy mají zjevně větší účinek tóny mnohem hlubší 😀

 4. P.M.,
  tak jsem si našla Robesona na wiki
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Paul_Robeson
  a vůbec se mu nedivím, že v dané době nazpíval sovětskou hymnu; taky mu to pak u vás doma pěkně spočítali.
  Ale máte samozřejmě plné právo si o něm myslet své a neposlouchat jeho nahrávky; jemu to už neublíží.

  • Také jsem si to přečetl. A hlavně tu zmínku o Solomonu Michoelsovi, kterého pak nechal Stalin zavraždit.

   • To tam nepíšou…. až když na to člověk klikne. No, v té době jsem nežila, takže netuším, co se komu v hlavě honilo a proč. Nic to nemění na tom, že Robeson toho Ol´man River dával skvostně, a určitě lépe než zmínění naviksovaní opereťáci.

 5. A naše opozice opět vyšiluje
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vlada-zlocincu-Jde-jim-jen-o-provize-Pan-mikromanazer-pocital-Opozice-zacala-radit-kvuli-vakcinam-od-EU-658265?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  To snad je jen mámení. Kdyby nakoupili 100%, bude řev, že se tolik lidí ani nechce očkovat, a že to byly vyhozené peníze. Taky by mohli přestat hulákat proti Sputniku či SinoVacu, když tak moc potřebujeme vakcíny (a ty hle jsou levnější). Začíná to být opravdu jako bajka o kameni a džbánu…

 6. Miloši,
  neznám, zkusím. V PC mám nastavené “Oldies radio”, což mi umožňuje najuknout, co to hrají a kdo to hraje 🙂 V autě mám radio BEAT; mívala jsem Rock Rádio, ale na můj vkus hráli příliš často české interprety, kteří nelahodí mému sluchu, tak jsem přeladila.

 7. Dobré zas ráno… 2 Petr Kunetka ad 895 – teda, to jsou zoufalý kecy… (ta tzv. teoretická část). Inu, autor je novinář…
  Hned druhý odstavec – “Vzhledem k tomu, že zde nedochází k procesu spalování, neuvolňují se škodlivé emise a jediným vedlejším produktem je teplo a čistá voda.” – a kdyby docházelo ke spalování tak se uvolňuje co? Ty kreténe? Inu teplo a čistá voda!
  A tak to pokračuje dál… Měl by navštívit svou domovskou ZDŠ a chtít vrátit školné s tím, že ho hovno naučili…

  • Vzpomeň na onoho novináře v té Klímově detektivce. Ono ani po více než půl století nelze čekat od běžného novináře nějaká intelektuální překvapení.

  • Máte pravdu, též jsem si všiml. Ale o tom článek nebyl.
   Nikdo není dokonalý. (Ano, měl to konzultovat. Myslil si že netřeba.)
   Jak byste ale dopadl Vy, kdybyste musel popsat třeba baletní představení?
   Nevím, možná je to vaše parketa – ale když není?

   Takhle ovšem trpí každý odborník, když se mu dostane “poučení” od laiků. Čím je větší odborník, tím více trpí. Jeden z příznaků fachidiocie. [;>))

 8. 2 Matzurka:
  “A teď kardinální otázka – proč třetina zpěváků pop-music ječí jak kastráti ? Na ženy mají zjevně větší účinek tóny mnohem hlubší”.

  Má, má. Byl u nás jeden basbaryton. Jako zpěvák průměrný, ale když bylo třeba sehnat něco “podopultového” (byl socialismus) tak byl do obchodu vyslán tenhle pán. Nosil navíc stetson. Když v obchodě smekl a svým hlasem, o to požádal, dostával i věci, které si tam odložil vedoucí. Bez ohledu na to, co pak musela ta prodavačka od svého šéfa vytrpět. Kdybych to několikrát neviděl, nevěřil bych.
  Nebo Moravec. Mirek, ne ten TV.
  Ostatně já zase mám rád alty a kontralty. Kamila Moučková třeba když pominu zpěvačky.

  • Tak právě včera jsem si M.Moravce připomenul,neb jsem si pustil jedno pokračování z cyklu Panoptikum Města pražského. Hrál (tedy podle mne) výtečně.
   Ale opět jsem si povšimnul jednoho detailu: na rozdíl od seriálového předchůdce z roku 1968 se tady objevují – jakoby mimochodem – i prvky politické výchovy či lépe propagandy. Ale jejich nápadnost v textu nesvědčí o kvalitě autora-propagandisty.

 9. Dobrý den, dámy a pánové,
  Petře ad 903 – můj předchozí dotaz (897.1) byl jen k výši provozního zisku (EBITDA), který mně přišel moc hezký. Návratnost 3,5 roku resp. 5 roků, je bomba.

  Myšlenka komunismu (socialismu) je zjevně velmi přitažlivá nebo jak se dnes říká “sexy”. Za všechny magory mě vždy napadnou manželé Webbovi, kteří emigrovali roku 1932 do Sovětského svazu, nadšeni J. V. Stalinem. Ale nadšení komunismem po Větší válce? Tak jsou prý lidé, kteří kokainový absťák řeší heroinem.

 10. PeSi, k 910 – ja vim, ale najdi lepsi zpracovnai latky pro verejnost…

  MP, k UHG, nemam v ruce presna cisla, ale i kdybych mel… Vim, ze zisk byl excelentni a vzhledem k tomu, ze UHG bylo otevreno americkym investorum (a hlavne diky tomu, ze pany znam), veril bych tomu, ze nekecaji.

 11. Dobré dopoledne,

  ad hlasy – doporučuju audioknihu Jméno růže. Tím, že tam prakticky nejsou ženské hlasy, nádherně vynikají různé barvy a charaktery hlasů pánských.
  A samozřejmě velmi kvalitní výběr představitelů.

  Jen mi pak trochu vadilo, když jsem viděla Jméno růže se Seanem `O Connerym, že ho nedaboval Pavel Soukup, který v té audoknize hraje Williama s Baskervillu.
  I když v dabingu asi člověk zas tolik nevychutná ten hlasový projev, když má i jiné podněty než zvuk.

 12. 2 dvd – ano, ten novinář u Honzy Klímy mě napadl hned, jen jsem si nebyl jist, zda zločinec zná ono základní dílo: Smrt má ráda poezii.

 13. Hmm,
  od počátku února do půlky března probíhaly jarní prázdniny, “tvrdý” lockdown přišel až na začátku března…

 14. 2 Petr Kunetka ad 914 – no, docela úspěšná byla moje přednáška u Vodičky – alespoň podle dotazů – a to dotazů k věci… Je fakt, že ten vodík tam byl zmíněn okrajově, v rámci hydridů, ale tam jsem právě ukazoval, že a proč to nemůže vybuchnout. Ale mám dojem, že Tys tam tehdá nebyl…
  Ale poloodborných materiálů je dost – ohledně těch membrán jsou články z makrokoulí, katalyzátory zas dost detailně studuje Vláďa Matolín… Literatura je, jen jí zpracovat pro laiky. Nejsou lidi…

  • To prave. Graficky to ten novinar mel zpracovano hezky a alespon mne osobne to prislo unosne i s nepresnostma.

 15. Ach jo, to je bláznivej svět…. pár fotbalistů se počastuje nadávkama a dá si po hubě a je z toho politicko diplomatická roztržka.

  FAkt by nešlo to odbýt s tím, že fotbalisti mají víc rozumu v nohách než v hlavě a salonní manýry jsou jim poněkud cizí?

  • Proto místopřežně prohlašuji, že jsem Slovanem (slavic), propuštěným otrokem, mám rád svojí zem. A kdo jí nemaj rádi, shodíme ho z báni.
   Kdo bude zlobit, tomu budu vyprávět, jak dědu vyhnali z Afriky. Už je to dávno. I pár filmů jsem o tom viděl.

   • To je jen úkrok stranou.

    To celé je vlastně boj mezi drzostí menšin které vlastně nemají co ztratit a zbabělostí majority, která už má nějaké “postavení” které nechce zatratit.

    Nenávist k dávným komunistům je naprosto kontraproduktivní, protože komunismus přichází v novém převlečku od západu. Ano, až tak se dá zjednodušit.

    • Mensiny maji co ztratit, jen si to nepripousti a jsou porad chamtivejsi.

     Ono se take mohou dostat k moci ctenari Turnerovych deniku, ke kterym se prikloni cim dal vic utlacovana vetsina…

     Dej osud a priroda, at se tak nestane. Ale kazda akce vyvolava stejnou reakci…

     • Jenže tu bude zpoždění cca 1-2G generace, než se to projeví. Zpátky to půjde dost ztuha.

      Ale co se starám,. Je to v budoucnosti kde nebudu.

     • No, ja jsem asi mladsi a mam deti. Navic si myslim, ze to pujde rychleji. Konani politiku mi prijde jako slabomyslne hricky se sirkami ve skladu acetonu.

    • “kecací” obory nekomentuji.
     “technické” obory si nemohou dovolit nic jiného než meritokracii. Pokud od toho upustí, tak bude špičkou ne Stanford, MIT, ale Taipei nebo Seoul.

 16. Zdravím z místa svého přechodného, téměř ilegálního pobytu mimo okres svého bydliště. :-).
  Včera jsem absolvovala – lépe – byla účastna distanční výuky žáků různých škol. A dnes repete. Jeden je primán – student prvního ročníku víceletého gymnázia – ten už je samostatná jednotka, kterou musí kontrolovat rodiče, druhý je prvňáček. Dnes je středa, kterou všichni kantoři bez rozdílu působení označují jako nejhorší den v týdnu, pokud jde o soustředění a pozornost. Přiznávám – stála jsem za monitorem s vařechou v ruce a hrozila.
  Nejhorší zločin, který páchá tato vláda, je zločin na vzdělávání dětí.
  Hluboká poklona učitelům.
  Nic nepřesvědčí tak, jako osobní zážitek.

  • Ja jsem se snazil to zde nekolikrat napsat, ale neziskal jsem pozornost. Neni nad osobni zkusenost, a ja ji mam kazdy den. Trikrat 🙂

   • Petře,
    v tom případě troojnásobně soucítím, a žehnám osudu, že už moc dohlížet nemusím – samostatná téměř plnoletá jednotka by se dost urazila, stát nad ní s vařečkou 🙂
    Ano, mnohým učitelům uctivý hlubokosklon. Rovněž spolupracujícím (pra)rodičům, byť kdo jiný by ty děti měl doma usměrňovat… držím palce těm, kde to nějak vázne, aby to i pozdějí se ctí dohnali. A drobet mne mrazí z těch, co na to dlabou ze všech stran…

    • A tak soucit… Je to povinnost rodicu. Jenze tito rodice musi zaroven rodinu uzivit a uzivit hromadu dalsich.

     Ty platby dani “za nic” mi zacinaji lezt krkem, od dalnicni znamky, pres zdravotnictvi, hygienu a vladu, ktere proste nezabranili epidemii ani za cenu drahych opatreni az po skolstvi, ktere nyni objektivne nefunguje. Vsude tam pracuji lide, kteri delaji maximum mozneho, ale objektivne – vysledek je tristni. Vinik je samozrejme zjevny a jasny.

     Zareaguji logicky. Snizim platby dani na minimum. Samozrejme, v dokonale shode se zakony. Prijimam pokyn vlady – kazdy za sebe, ostatni, at se staraji sami.

   • Máme jen jeden školou povinný kousek.
    Docela to jde. Holky jsou poslušnější a trpělivější. Asi.

 17. pánové, i já si přečetl ten článek o palivových článcích a zřejmě jsem zaspal půl století neboť hned na začátku jsem se dozvěděl, že anoda je záporná elektroda a katoda kladná, Jdu hledat vysvědčení abych ho vrátil.

  • Ale trochu logiky, Dušane…..
   Může to přece tak být, jenom v tom případě neteče proud. Opačně teče. Navíc dneska se významy slov posouvají až obracejí. Proč by anoda nemohla být záporná?!
   [;>))
   P.S.: Vrátit školné jsem chtěl už mnohokrát. Jenže – já ho neplatil. Tak nevím, kolik by mi měli vrátit.

 18. Matzurko,
  ad hlasy: udělal jsem rychlý průzkum a ke svému úžasu zjistil, že máš pravdu 🙂 12 hlasů pro basy, 2 hlasy pro mistra Gotta 🙂 Jestli se ještě někdy uvidíme, tak Ti budu vyprávět zážitek ohledně názoru na zpěváky od Mistra. Mojí generaci uchvacoval tenhle hlas, ačkoli bych ho neoznačil za “ječák”: https://www.youtube.com/watch?v=jhsU0fd0flg&ab_channel=GothiaRegio
  Je zjevně důvodem, proč od Uriášů je známější Lady Black, kterou zpívá Ken Hensley a nikoli Park, který zpívá David Byron, což je jejich kmenový zpěvák (Lady Black mu prý přišla úplně fádní).

 19. Modrý Ptáku,
  ne, tohle opravdu není uječené, i ten tenor až do falsetu nebo jak se tomu říká může být kultivovaný – to třeba Gott měl, byť naposled byl mým šálkem čaje co “Woody cowboy ztepilý” 🙂 A v rocku se těch barytonů a basů snad ani moc nevyskytuje, asi je vyzobávají opery 🙂
  Na mne působí odpudivě třeba tohle (o vzhledu raději nemluvím)
  https://www.youtube.com/watch?v=o1tj2zJ2Wvg
  Naproti tomu si Queen a Freddy mohli klíďo dovolit tohle
  https://www.youtube.com/watch?v=Z3w5gVM_4y8
  Od jeho čtveráckého mrknutí v úvodu jsem se začala chechtat a přišlo mi, že sleduju scénku z MonthyPythonů… a jejich vysoké hlasy mi nevadí, mají to perfektně sladěné.. a i ty jejich praštěné oblečky měly styl.

  • Barytoni a basi:
   V popíku jsou! Tom Jones beispielsweise.
   Waldemar Matuška taky moc tenor nebyl…

   A vidíte, za Matušku jsem ještě neslyšel náhradu. Baryton, který se tváří, jako by mohl ještě třikrát přidat na dynamice. Taková “utajená síla”. Ostatně zedník Jones taky. Jestli by opravdu mohli nevím, Matuška asi ne.
   Mimo jiné – v opeře je po dobrých basbarytonech sháňka, o basech nemluvě. Nerodí se. A v Rusku je jich spousta. Sbory mnichů v pravoslavných chrámech, kazatelé tamtéž.
   Divíte se potom že do kostelů chodí i zcela moderní mladé ženštiny v džínách s piercingem – jen ten šátek přes hlav si přehodí. (Ten jim půjčí, čistě vypraný, za drobný peníz u vchodu.)

 20. Dušane, nic nevracej. PeS to určitě upřesní, ale anoda může být kladná i záporná, katoda rovněž. Záleží na tom, z jakého chlívku to bereš. U elektrolýzy je anoda kladná, u elektrochemického článku je to obráceně.
  Kam se na to serou právníci! 🙂

 21. Matzurko,
  mně přišel Mistr skvělý v 70. letech, kdy (podle mého názoru) zpíval ve vrcholné formě. Písnička “Je jaká je” je bezpochyby slaďák přeslazený, ale úchvatný projev (a tehdy jsem byl ve vrcholném Uriášovském období).
  Guns and Roses – viděl jsem na Strahově (předkapely Soundgarden a Faith No More a obě byly lepší než stars of the night). Přeceněná kapela, Axl Rose je pošuk (viděl jsem ho zpívat s AC/DC a byl solidní), ale tady je solidní: https://www.youtube.com/watch?v=SToeELInafw&ab_channel=carlosandressalazar
  Works bylo výtečné album, klip je (podle mého názoru) přehnaný, nevkusný a vůbec do rocku nepatří. Horší už byl jen Ozzy v žabkách, tříčtvrťácích a na předloktí nesl yorkšíra.

 22. Jo, AC/DC ho asi srovnali do latě 🙂
  Ale jinak, to asi raději toho Ozzyho.. ten je prostě pošuk a nic jiného se ani nesnaží přestírat 😀 Iron Man… a chudák, už ho ničí Parkinson.
  Def Leppard, to taky nemusím. Uriáše klidně můžu.

 23. Hmm. Vypadl školící server. + někteří studenti mají problém s internetem. + někteří mají počítače, kteří vzdálenou výuku nezvládají.
  Tak jsem dnes výuku ukončil. Nemá smysl je trápit, když nemáme vybavení.

 24. 2 Dana ad 924 – Děkuji… +/- to samé zde píšu už hodně dlouho… Bez většího impaktu. Dokonce jsem se tu jednou dočkal reakce – až budu potřebovat pro děti dobrého učitele, tak si ho koupím! No, nekoupí… Už ne…
  Bohužel, jelita si uvědomila, že vzdělaná společnost je pro ni největším nebezpečím. A systematicky vzdělanost likviduje. A tuhle škodu napravit, to nebude jednoduché.

  • Naprava ruznych skod potrva dlouho, o tom zadna.
   Na druhou stranu, na stani u linky v Agrofertu, Skodovce ci obdrzeni podpory v nezamestnanosti moc vzdelani nutne neni.

   • AGF a podobné potřebují vzdělané lidi, kteří jim na jejich dotované aktivity vydělají.
    Škodovka potřebuje nadprůměrně vzdělané lidi, pokud nechce dávat majlant za externí výzkum, vývoj, implementaci, integraci, derivaci.

     • No já si myslím, že absence výzkumu a realizace jeho výsledků nese sebou zánik celé řady na první pohled nepříliš úzce souvisejících ( ale de facto servisních) oborů, které tím buď zanikají, nebo se výrazně sníží jejich úroveň. A to má zase negativní vliv na další, dosud dobře fungující oblasti jiného výzkumu, kde fungovaly obdobně. Takže je to jako mor, z jednoho centra se ten úpadek rozrůstá na všechny strany.

     • No, taky kdo potrebuje, aby kolonie generovala takove aktivity. Suroviny a vyrobky s nizkou pridanou hodnotou, NIMBY… Nakup podradnych vyrobku materske firmy.

      Vyzkum a vyvoj? Maximalne tak jaderne testy 🙂

 25. 2 Dušan ad 926 – nechoď, nehledej, nevracej… O této drobnosti jsem se ve své kritice raději nezmiňoval… Ale příslušnému blbovi, co to sepsal, by měli vrátit to školné… Jo, že žádný neplatil? No tak v tom to asi bude…

  • Ale znova – to přece nebylo o nějakém názvosloví.
   Netechnikovi je to srdečně jedno (co je to anoda?) a technik ví a v hlavě si to okamžitě opraví. Ani se nepozastaví – to bych se musel rozčilovat několikrát týdně. Kdysi, s umělci, denně.
   Dneska jsem vysvětloval technickému řediteli, jak se šíří vysoké a nízké kmitočty v reálném odrazivém prostoru – studiu.
   Nejhezčí na tom je, že je to bývalý zvukař. Sám jsem ho v roce 2000 přijímal. Netušil jsem, že se něco takového dá zapomenout.
   Ale – dá.

 26. 2 nickname ad 935.1 – no jo, tak jsem si to nechtěně smazal… Tak znovu:
  jo, daňová asignace – ale zklamu Vás – problém není nedostatek peněz, problém je vyhazování peněz za píčoviny a podpora všemožných darmožroutů. Ergo bez radikálního řešení, daňovou asignací akorát zvýšíte počet těchto darmožroutů, kteří mají likvidaci školství v popisu práce.
  Měli jsme jedno z nejlepších školství v Evropě. Teď tu asi pár lidí naseru – ale zlatý komunisti… Až na povinnou úlitbu – nějaké to PŠM – vzdělání fungovalo. Kdo měl maturitu, musel něco umět. A maturita z matiky byla samozřejmostí, ne, jako dnes, kdy si blbečkové stěžují, jak je to náročné…
  Jak nám řekla chemikářka hned na začátku – jste na výběrové škole, tak se snažte. Být tady nemusíte.
  Dnes je cílem likvidace vzdělanosti – blbcům se lépe vládne.
  A co je horší, neustálá likvidace učitelů… Kamarád – ředitel gymnázia. Uměl… Proto ho chtěli zlikvidovat a na jeho místo vypsali konkurz – říkám – tak se do něj sám přihlásíš, ne?
  Ne, nepřihlásím, mám toho dost a seru na to. Jsem už v důchodovym věku, tak radši půjdu do důchodu a budu se radši věnovat rodině.
  Totálně znechucenej a vyčerpanej. A není sám… A tohle se daňovou asignací nevyřeší…
  A hlavně si pamatujte – až budete potřebovat dobrého učitele, můžete si ho koupit! (jak jsem se tu kdysi dozvěděl…) Ta věta je pravdivá, jen je otázka, zda toho dobrýho učitele seženete a zda bude ochoten se nechat koupit…

  • PeSi: nevím, jak lépe pomoci. Kroužkem pro pár kluků, nebo dát prachy. :-/
   Cílenou likvidaci jsem zažil v sociálních službách. Podobně jako střední školství a zdravotnictví spadají pod kraje. Proto jsem pro zrušení krajů, ale to by se muselo lépe vymyslet, “spočítat”. Nemohu to napsat na plnou hubu, protože pak by byly otázky: proč tedy do krajské politiky krafáš, když stejně kraje nechceš?
   Optimální bylo řízení těchto odborných institucí z Prahy. Syčák na okrese šel obejít přes pražského nadřízeného.

  • …jste na výběrové škole, tak se snažte. Být tady nemusíte.

   To je základní věta. Jenže s tou likvidací vzdělanosti je to, myslím, jinak. Dotace se odvíjí od počtu žáků. Hodně žáků – hodně peněz, které by se eventuálně daly šikovně částečně “odklonit”. Frantíci říkají “za vším hledej ženu.” Myslím, že dnes spíš oplatí “za vším hledej prachy”.
   Ale – nejsem ve školství a v kultuře to platí jen velmi omezeně. Tam není třeba mít výsledky, je ale třeba je umět obkecat a prodat skrze spřízněné novináře. A – ono to fakt na hodně lidí funguje. Hnus, sorry jako.
   ===
   Ke kupování učitelů a iných: “Každý se dá koupit! Problém je v tom, že někteří lidé jsou příšerně drazí!”
   (O.Wilde – Ideální manžel).

 27. K té PeSově poznámce – opravdu se zašlapalo do země leccos. Já působil od svých 16 do 45 let ve svazarmovském radioamatérském kroužku. Za ta leta tam prošly snad dvě stovky kluků, které jsme naučili morseovku, v neděli s nim jeli za Prahu s třema vysílačkama a kecali jima přes údolí. Táhlo to nějakých deset nadšenců, kteří za to nikdy neměli ani korunu. Klubovnu nám platil Svazarm (teda stát). Dnes už radiokluby neexistují a ti mladí se potloukají po ulicích …

  • Muj otec, a pozdeji par roku i ja, vychovali generaci programatoru, kteri se dnes vyvazuji zlatem, nebot to nejsou typicke opice prepisujici UML do nejakeho konkretniho jazyja, ale lide, schopni prevyit oblast, algoritmizovat ji a napsat.

   Koneckoncu sam z teto vychovy a vzdelani tyji, a pohybuji se ne zcela blizko IT.

   • “vychovali generaci” – já měl na mysli aktivity zdarma mimo zaměstnání po odpolednech a večerch, které ty kluky přitáhly z ulice k něčemu zajímavému.

    • No, vzdyt. Ze je muj otec, nebo ja zdarma ucili po vecerech zaklady algoritmizace, analyzy, optimalizace kodu a pritahli je k tomu, ze to delali dobrovolne a s chuti je neco jineho, nez je ucit dejme tomu hrat na fletnu nebo boxovat?

 28. PeSi, dovolim si, ac nerad, trochu zapolemizovat. Pravdou je, ze uroven odbornych znalosti predavanych skolstvim byla neskutecne vysoka. Vom to primo nazivo nejen ze sbvych projektu v zahranici (ja jsem produkt komunistickeho skolstvi), ale i z toho, ze 4 mi spoluzaci sli studovat do zahranici, a vsichni 4 trpce litovali.

  Ale znalosti byly predavany jako ryze teoreticke, odstrizene od reality. Ackoliv kazdy absolvent ZS teoreticky umel mocniny, pyramidove hry u nas mely slusny uspech. Proste lide nedokazali onu odbornost aplikovat v praxi.

  Lide vzdelani neziskali, ale utrzili. A podle mne proto v devadesatkach doslo k degradaci vzdelani, vznikly manufaktury na papiry (sam jsem v jedne rok ucil)… Kyvadlo se prehouplo na druhou stranu.

  Snad se ustali nekde uprostred. Ale to, co nyni dela vlada nasim detem, je zlocin. Na druhou stranu umoznuje videt, co predtim nebylo tak viditelne. Ja fakt vidim, kdyz detem koukam pres rameno, druhaky, kteri neumi cist a psat, ctvrtakz, co nechapu kolobeh vodz, sestaky, kteri nechapou, co to je rovnice…

    • No, jestli šesťák nechápe, co je rovnice, tak to asi nebude jen tím, že nechodil rok do školy. Ten rok se dá dohnat, pokud jsou nějaký základy. Není tragedie, když ty rovnice pochopí v sedmý třídě místo v šestý. Tragedie asi je, že ta výuka je mizerna dlouhodobě, podstatně déle než tu řádí koronavirus.

     Konec konců na to, že prváci na matfyzu neumí trojčlenku jsem tu četla stížnosti dávno před coronavirem a před tohle vládou.

     • Tuto vyhradu jsem predjimal a odpolvedel v 940.1.2.

      Ano, situace se zhorsovala pozvolna, za posledni rok skokove.

   • Receno s klasikem, so se tyce urovne vzdelavani, stali jsme na okraji propasti. Ale diky opatrenim kolem koronace jsme ucinili odvazny krok vpred.

 29. Ještě k “proč nemám rád EU”. Myšlenka EU může být teoreticky krásná. Předpoklad, který teď nebudu diskutovat. Nasypat peníze chudým regionům. Úžasná myšlenka. V těch regionech peníze přistanou jen někde. Chceš aby přistály i u tebe? Přihlaš se, a mlč. Celý systém, jak je zaveden v ČR, včetně krajské struktury, je “aby se dobře kradlo” (cit. odborníka).
  Vládu hodnotíme dle toho, jak umí čerpat. Politiky. Kraje. Úředníky. Policejní důstojníky. Kdo umí čerpat, ten má peníze, u toho jsou peníze. V této struktuře přežijí jen ti nejlepší. Ty instituce, které déšť EU peněz přežily, jsou ty nejlepší. A v nich jsou ti nejlepší. Zloději.
  Všechny instituce přijímající finance z EU, často i soukromé firmy, přišly díky EU o hodnotící funkci, respektive o samočistící schopnost.

 30. Merkelova ustoupila ze zameru pritvrdit opatreni kvuli odporu. To by se v Nemecku s disciplinovanymi nemci… oh, wait…
  Kazdopadne, volby uz to asi CDU nezachrani.

 31. quivisi: co vidím jako velkou chybu je nepropojení průmyslu / služeb a středního školství. Co nějak funguje na učilištích – týden praxe, týden škola, nefunguje na středních školách. Studentům chybí praxe. V Německu jsme měli Azubis (Auszubildene) – praktikanty, kteří poznali co je PC, jak ho nainstalovat, základy účetního systému (SAPu) apod.
  Praktikantka, co v 18ti letech dokončila střední školu, byla hned po škole přijata na místo fakturantky a vše potřebné uměla.
  Praktikant, co se u nás na IT vyškolil, hned po škole zmizel v Mnichově. Jeden na VŠ, druhý za lepším platem.
  Dosud jsou funkční Domy dětí a mládeže. Ale dal jsem přednost vedení kroužku ve škole.

  • Znám jeden Dům mládeže .. ale spíš se tam učí děti tanečkům nebo malování, technice ne.
   Je fakt, že absolvent gymnazia, který se nedostane na vysokou, má dost nulovou užitečnost pro průmysl (snad jen umí obsluhovat počítač, ale programovat , to už ne … )

   • Je pravda, že techniků je dneska málo. Je to tím, že je jich větší potřeba a tím, že techniku neokecáš ani se zpaměti nenaučíš – tu musíš pochopit, což vyžaduje určitý talent a snahu.

    Na druhé straně – jen samí programátoři – to by byla strašná společnost. A sami “humanitáři” taky.
    Ani jeden extrém není dobrý. Ale technici by nevyhynuli důvodů materiálních nedostatků. Humanitně vzdělaní – to si nejsem jist. [;>))

    • Urcite. Ale rekl bych, ze ruznych socialnich ekologu je znacny nadbytek, zatimco v IT je takova nouze o lidi, ze cokoliv schopneho kupujete za sest cifer, a jeste jste rad…

   • Můj táta tvrdíval, že s maturitou z jedenáctiletky lze jít akorát k poště.
    V Německu se zdá být k dispozici ještě dráha:
    Wer gar nichts ist und gar nichts kann,
    der geht zur Post oder zur Bahn.
    To je začátek rozkošné básničky, která probírá různá obdobná zaměstnání, včetně zaměstnání u EU.

 32. Vsimnete si naprosto rozdilneho stylu komunikace a pokory k volicum. Ac teda Merkelovou nesnasim, to je proste jina liga:

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/merkelova-ustoupila-tvrdy-velikonocni-lockdown-nebude-40354954

  a proti tomu

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-testovani-neplati-lide-by-svindlovali-boji-se-havlicek-148305

  Ne, to fakt neni v tom, ze by cesi nebyli disciplinovani. Je to v tom, ze si zvilili hovada, kteri by museli hodne pridat, aby je bylo lze oznacit za naprosto neschopne.
  A zvolili si je disciplinovane 🙂

 33. Ono tomu odvolání velikonočních opatření v Německu cosi předcházelo. Po dlouhých dohadech vzniklo totiž jakési rozhodnutí – a nastal zmatek. V podstatě šlo o to, aby situace na Zelený čtvrtek byla stejná jako je na Velký pátek, tedy vlastně sváteční provoz. Už předem se to nelíbilo, protože to je v Německu den velkých nákupů na Velikonoce. Ovšem průšvih byl v použité terminologii. Na onen čtvrtek měl připadnout den klidu – Ruhetag. Jenže to není termín právních předpisů. Jak na to koukat? Je to další svátek? Placený? Nebo si budou lidé muset brát dovolenou? A jak to bude platit pro lidi na home-office? A ten svátek bude platit zaměstnavatel nebo bude neplacený – nebo to bude platit někdo jiný? A kdo tedy? –První reakcí bylo, že vláda vydá prováděcí předpisy. Jenže ouřad nespěchá a Zelený čtvrtek je už za týden. Takže hození ručníku do ringu bylo celkem logickým vyústěním.

  • Ja myslim to, ze za tecn chaos Merkelova vystoupila, prevzala odpovednost za chybu a omluvila se. Zatimco ten nas slovensky darebak… viz 944.1

  • Pro běžného člověka ztrácí jakýkoliv smysl se zajímat o tu stále stejnou přetlačovanou. Tož si to zase rozmazávejte jako čokoládu po stole. Německo jako Česko. Jako Polsko….
   Třeba se vám uleví. Ale spíš se asi pohádáte.
   Nějak je třeba ten čas zabít, že? [;>))

 34. S tím čtvrtkem v Německu jsme si taky užili – kamion naplánovanej na rozvoz po Německu, úterý Mnichov, středa Frankfurt, čtvrtek Kolín. Včera ráno ještě telefonát z Kolína, že s tím nabeton počítají, lidi mají naavizované doručení, aby se stihlo před svátky. Dnes telefonát z Mnichova a z Frankfurtu, čekají na zboží, rampy rezervované. Pak telefonát z Kolína, nic nevozte, Merkelová to zarazila. No jo, ale to je všechno na jednom autě, museli bychom zrušit i Mnichov a Frankfurt, ti by nás ale sežrali hned, jakmile by zastavili krvácení šňupáků, rozbitých nasranými zákazníky. Řešíme s dopravcem možnost dvou řidíčů, protože díky dalším debilním předpisům ohledně přestávek to jinak prostě nejde za 2 dny stihnout.
  A do toho zase telefon z Kolína, dovezte to, Merkelová hodila zpátečku.
  Jak v tom filmu: “Pal,,,nepal…pal…nepal”

 35. 947 – no, to je překvapení….

  Abych použila Tvou oblíbenou rétoriku – on tu snad je někdo, kdo si nemyslí už nějakou dobu, že piráti jsou bolševici – verze 21. století?

  • No, mne slo spise o to, ze tim uz zjevne mame take prolezle
   univerzity.

   Jinak Te ale prekvapim, je jich spousta, co si to nemysli. Pravdou je, ze asi ne zde, ale zrovna jsem cetl clanek o tom, ze jsou pirati trochu nestandardnu stredova strana od nejakeho slovutneho p.t. politologa. Verila bys?

 36. Modrej 931.1 manželka, že fakt dobrý…. akorát, že Freddie Mercury byl přece jen trochu jinde…

  A že kdo z vás ví co je Glastonbury…. A mimo jiné, co je přepokládáno, že by tam mohlo být k nalezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *