USA – měsíc po volbách

Dušan Neumann

          Před měsícem se rozhodovalo o presidentu, senátorech a poslancích Spojených států. Dodnes země, která před 50 lety poslala člověka na Měsíc, nedokázala spolehlivě spočítat, kdo vlastně vyhrál. Na podobných selháních se rozpadla Říše Římská, Osmanská říše a nakonec i Rakousko-Uhersko. Model rozpadu je trochu jiný, ale ne zcela. Modifikátorem rozpadu jsou media fungující na goebbelsovském modelu propagandy. Pod tlakem absolutní většiny medií jsem pomalu začal akceptovat stav, že Biden skutečně vyhrál, ač s pomocí četných, leč nedokazatelných, podvodů. Trumpovy osamělé tweety začaly najednou působit spíše směšně než oprávněně. Pozornost politicky angažovaných konservativců se přesunula na lednové senátní volby v Georgii, kde se rozhodne o přežití Republikánské většiny v Senátu. A nejen to – rozhodne se o ideologické orientaci budoucích Spojených států, kterou já vidím jako recept k jejich rychlému zmizení vedoucí mocnosti ze světové scény.

          Volební podvody, zejména hlasy nebožtíků, patří k americkému politickému folkloru.  V každých presidentských volbách, které pamatuji, dostal Mickey Mouse více hlasů než Gus Hall (Předseda jedné z KS USA.).  Nikdy to však nebylo rozhodující množství hlasů. Až teď. Ale co je moc, to je moc, jenže se o tom ze zpravodajství hlavních medií neví. Jak televize, tak tisk spolehlivě filtrují spontánní reakce voličů, kterým došlo, že se děje něco nekalého.

          Každý den se přihlašují svědci, kteří pod přísahou vypovídají o volebních podvodech, jichž byli svědky, aniž si to v tom okamžiku uvědomili. Štěstím digitálního věku je horizontální volnost informací, které se přes censurní snahy informačních gigantů šíří. Internetová a dnes už i kabelová televizní stanice Newsmax – snad ji přes nějakou VPN nebo Roku dokážete sledovat i v Čechách (velmi pozdě v noci) – se chopila vesla konservativního – a z mého hlediska objektivního – šíření informací, jež zavedená media ignorují. Během měsíce získala 30 milionů diváků denně.

           Přibývá svědků hlásících  se nejen Newsmax, ale i policii a místním poslancům – vzhledem k internetové ostrakizaci někdy dost statečně, vypovídajících  o volebních podvodech. Těm lze věřit, vypovídají pod přísahou a křivopřísežnictví je v USA tvrdě trestáno (asi 5 let bez možnosti podmínky) Dnes svědčil řidič nákladního auta, který převážel z New Yorku bedny s hlasovacími lístky do Lancasteru v Pennsylvanii. On sám nevolil – neseděl mu ani Trump ani Biden –  a procedury nezná, takže netušil, že je to protizákonné. Pozornost vzbudil až fakt, že když si ráno šel pro návěs s bednami, byl pryč. Ztratilo se asi 140 000 hlasovacích lístků. Protože v New Yorku se díky nařízení tamějšího guvernéra totožnost voliče nemusí povinně ověřovat, jsou lístky vhodným materiálem k manipulaci.

           Druhým svědkem byl poštovní brigádník, kterého donutila šéfová sčítací sekce, aby všechny hlasovací lístky došlé po půlnoci (tedy 4.listopadu) antedatoval. Bylo jich jen několik tisíc, ale pokud takto instruovala jedna vedoucí oddělení, jak to vypadalo jinde? A to nezdůrazňuji, že jde o princip.

          Zatímco politici hovoří o nepravidelnostech (irregularities), Trump si servítek nebere o tweetuje jako umíněné děcko o ukradených volbách. Jaký je v tom rozdíl když má pravdu? Pouze ve stupni eufemie.

          Osobní výpovědi, byť pod přísahou, mohou být zkreslené. Video bezpečnostní kamery už hůře. V Georgii byla jedna sčítací místnost v pronajaté hale mariny. Objednavatelé asi netušili, že hala je vybavena bezpečnostními kamerami.  Někdy po půlnoci vedoucí operace vyhlásili poplach, že prasklo potrubí a narychlo evakuovali všechny pracovníky a pozorovatele. Když byla hala vyklizena a zůstaly v ní jen 4 osoby, začaly zpod přikrytého stolu v koutě tahat bedny s hlasovacími lístky a hbitě je prohánět tabulátory. Bez jakéhokoliv dozoru a ověřování. Bezpečnostní kamery nemají dostatečné rozlišení aby záznam mohl být použit jako soudní důkaz, ale výpověď je jasná.

          Trump v jednom z posledním tweetů argumentoval záznamem z Wisconsinu, kde ve 3:42 ráno přičetly tabulátory Bidenovi něco přes 142 000 hlasů. Pokud šlo a „absentee votes“ dovedu si představit, že zrovna v té minutě bylo dokončeno sčítání za, já nevím, tři týdny. Až potud bych to přijal, ale jak to, že ve stejné minutě bylo zaregistrováno jen asi 1800 hlasů pro Trumpa. To už neobstojí. Takže se během měsíce ze mne stal ze zklamaného voliče velice nasraný volič.

           A zatím Biden jmenuje svůj kabinet Obamových pohrobků, který mne děsí. Znovu chce obnovit dohody s Iránem prostřednictvím lidí, kteří za Obamy dopravili do Teheránu už si nepamatuji kolik miliard dollarů v bankovkách – za něž Irán pak dokoupil z Německa potřebné odstředivky. Horší to bude s Čínou, s jejímiž papaláši Bidenovic rodina vesele kšeftovala a kterou se Trump sankcemi snažil přitlačit k omezení obrovských výdajů na zbrojení. K čemu asi Čína buduje flotilu námořních výsadkových lodí?


Z toho jde opravdu strach.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 470 komentářů u „USA – měsíc po volbách

 1. 1101
  skimic says:

  martin tt says: 29.12.2020 (15.01)
  Zasraný vlákna i Tobě, chlapče.
  Stran pohřbů – nejlepší je neorganizovat žádný, ale když už, tak podobně jako Ty.
  S tím parte à postériori to je výborný nápad! Okoukám.

 2. 1102
  krista says:

  Pokud vím, tak studie na vztah očkování a autismu skutečně byla, ale autor se později přiznal, že data zfalšoval.

  • 1102.1
   dvd says:

   Ovšem ta maYdina sousedka bude naprosto určitě vědět, že ho k tomu odvolání donutili pohůnkové Billa Gatese a výrobců očkování.
   Nějak jsem si teď vzpomněl na starý medicinský vtip, týkající se definice bludu. Student si u zkoušky poněkud zkrátil očekávanou definici („blud je nevývratné přesvědčení pacienta vyplývající z jeho nemoci“) a ukončil jí slovem „pacienta“. Zkoušející ho chtěl přivést k doplnění definice a pravil:“Jsem nevývratně přesvědčen, že se nemá krást. To je také blud?“ A student na to vece:“Ne, to je omyl.“

 3. 1103
  dvd says:

  A nejen covid-19 ale i 5G:
  https://www.bild.de/digital/multimedia/multimedia/5g-die-abzocke-mit-der-angst-73292264.bild.html
  Nebojte se 5-G! Kupte si nálepku NATUXIA a ta vás ochrání!
  Nebo ještě lépe krabičku CHI-Mobil za pouhých 94 €. Vytvoří kulový kokon o průměru asi 4 m a zabrání vstupu zlých paprsků z 5G. Jen slušné vychování mně zabraňuje nahradit za slovem „kulový“ slovo „kokon“ slůvkem výstižnějším.

 4. 1104
  skimic says:

  krista
  já osobně pokládám očkování proti vážným nemocem za naprostý průlom a nechtěl bych žít v době která to neumí. A úděsně mi s.rou ty vypatlaný Lesany, kvůli kterým se ty nemoce sem znovu vracejí.
  S Covid 19 nevím. Plus minus se znají cílové osoby, které by se očkovat měly. Pokud nechtějí, fajn, jejich volba. Akorát by měl existovat nějaký plán jak je chránit do té doby než na ně přijde řada na ventilátorech a posléze v márnicích. Což by se dalo organizovat třeba po okresech, nebo jako jarní prázdniny aby se vystřídali všichni.
  Společností to nechat projít. Ono už to moc dlouho trvat nebude.
  Za rok nebo až bude potřeba zase někoho nezvolit či někdo velký bude dělat bordel se objěví něco jiného. Už to umí.
  Co si nedovedu představit je následný život, kdy do mě budou na základě těchto her pumpovat jednu vakcínu po druhé.
  Jen doufám, že jednou vymyslí něco co bude mít nechtěný vedlejší účinek a vyléčí buzeranty a komouše všech možných konfesí.

 5. 1105
  skimic says:

  Co mi ale s.re úděsně je fakt, že ty velké společnosti se vyvinily s případných vedlejších účinků s tím, že to na sebe vezmou státy. Těch atributů fašismu se objevuje čím dál tím víc.

 6. 1106
  krista says:

  Jedna teotie říká, že je to tak proto, aby případný poškozený se domohl odškodnění rychle a ne až za mnoholet projednávání u soudů. Fakt je, že v mnoha zemích to tak je u všeho očkování a dávno před koronavirem. A rychlý vývin vakcíny byl umožněn tím, že se před tím pracovalo na vakcínach proti MERS, Ebole a možná i dalších. Nezdá se mi to tak úplně mimo.

  • 1106.1
   mayda says:

   TAk třeba vakcína proti chřipce se obměňuje každý rok, takže se sotva stihne nějaké dlouhé testování.

 7. 1107
  PeS says:

  2 martin ad 1100 – no, podobně jsem to zařídil u mamky. Chtěla do země, tak byl pohřeb ve velice úzkém kruhu – 2 písničky ve hřbitovní kapli, jedna nad hrobem. Kecy žádný a oznámil jsem to jen těm několika lidem, o kterejch jsem věděl, že by chtěla aby to věděli. Přišli asi 3… Pak jsme se rozešli, ségru odvezli synovci, já odvezl část „rodiny“ a šmytec… I tak mám kolem toho dost blbejch vzpomínek… Ale aspoň mám klidný svědomí, zařídil jsem to jak to mamka chtěla. A ségra, když už pobrala co mohla, měla aspoň tu slušnost, že do toho nekecala…

 8. 1108
  PeS says:

  2 skimic ad 1104 – no, očkování je bezvadná věc, pokud se zodpovědně vyvíjelo a důkladně testovalo… Jak dlouho trval vývoj téhle vakcíny? 6 měsíců? Víc?
  A jak dlouho a na jakých vzorcích se testovala? Ten Covid je tu oficiálně od března…
  Já jsem jen prostý fyzik, ale seděl jsem v radě GAUK (grantovka Univerzity). No a když jsem od kolegů slyšel, co vše už se dá udělat genovou manipulací a do čeho všeho jsou zapojeni už i studenti, dobře mi z toho nebylo.
  A když si k tomu vezmu, co už dnes dokáže nanotechnologie… Taky úžasná věc – dobrej sluha, ale zlej pán… U mě ta nanotechnologie dost pomohla – úžasné hojení tkání…
  Sám pracuju na jednom nanotechnologickém projektu, dosavadní výsledky jsou velice slibné – aplikace v medicíně. Akorát že na těch materiálech probíhaly skoro 3 roky testů na zvířatech a skoro 2 roky klinické testy, do té doby to byl dost tajný výzkum, první publikace z toho vyšla až po šesti letech…
  Šéf projektu – z Austrálie – mě požádal o mlčenlivost, tak jsem se ani moc nezmiňoval, že na nějakejch nanověcech pracuju.
  Ale styl práce „z jedný vody šup na plot“ a honem honem řaďte se do fronty – to mě žádnou důvěrou opravdu nenaplňuje… Ale já jsem opravdu jen blbej fyzik…

 9. 1109
  AeroKarel says:

  Skimici, právní vyvinění je zřejmě následek požadavku na urychlený vývoj (celkem pochopitelného). Nakolik moc by tu kterou firmu poškodilo obchodně a na ceně akcií, kdyby s její vakcinou došlo k většímu průseru, těžko říci, tomu právní vyvinění nezabrání (leda tak, že poškození je jednorázové, neobčerstvované v paměti dlouhou soudní tahanicí).
  Společností to nechat projít – nevím, jak dlouho trvá získaná imunita.

 10. 1110
  Matzurka says:

  A nechte už ty pohřby pohřbama, já na své předky vzpomínám raději v dobrém 🙂 Pár historek o hamounění kolem pozůstalosti se taky najde, ale naštěstí nešlo o nejbližší rodinu a tak to můžu hodit za hlavu. Maximálně se podivit, čeho jsou lidi schopni…

  Kristo, ano, ty současné rychlokvašky jsou odnoží předchozího výzkumu vakcín proti SARS, MERS i Ebole – a nestihly být odzkoušené, neboť choroby naštěstí odezněly dřív, než došlo na danou fázi testování. Ale i tak mi to přijde trochu „kách“; naštěstí nejsem v první linii, tak si nad tím můžu ještě nějakou dobu mudrovat.

  Ad „fujkyfujky“ – ona má Čína i tak zájemců dost než nějakou praštěnou EU, kde by stejně dělali obřadní tance s kančí lebkou a chřestítky… A třeba jsou ty velké firmy domluvené, že si nepolezou do zelí… kdoví. Jistě chce naše načalstvo pro nás jen to nejlepší… (jak se dělá ďábelský smajlík ?).

  Nechápu Babišovo šaškování s očkováním – napřed přece tvrdil, že má něco se slezinou a tudíž není pro očkování vhodný nebo co.

 11. 1111
  Matzurka says:

  Jo a k výběru vakcín – proti klíšťovce jsem se nechala očkovat u obvoďáka – napřed jsem mu sdělila úmysl, on pro mne vakcínu objednal (ne, nemá lednici jak řeznictví v Kauflandu na skladování vakcín), a pak mi dal vědět, že můžu přijít. Takže nevidím problém v případném covid-očkování dle výběru a dodávky.

 12. 1112
  Dana says:

  Ad pohřby: tak to já těch pohřbů zajišťovala, bohužel, víc. Už v tom mám docela slušnou praxi 🙁
  A protože všechny se odehrály na vesnici, byl i ten samotný obřad jiný, ono na vesnici je stále ještě vžitou tradicí doprovodit souseda, občana, známého na poslední cestě a prokázat mu tak úctu. Otec neměl ohledně pohřbu žádné přání, možná i proto, že do poslední chvíle urputně bojoval o život. Rozloučit se s ním přišlo hodně lidí, protože byl bývalý předseda MNV a členem spousty spolků od zahrádkářů po hasiče.
  Moje babička (zemřela v 94 letech), ta měla svůj pohřeb promyšlený do posledního detailu, hudbou, zpěváky (ne ať mi na pohřbu vyjí ty ženské z Pustějova, já chci z Fulneku nebo Bílovce) počínaje, přes proslov – kdo a co má říct, až po pohoštění. Já byla mimo jiné pověřena i napečením koláčů.
  No a maminka – jako bývala kuchařka v mateřské školce krmila většinu občanů, kteří na ni hodně vzpomínali.
  Ale u nás je to tak, že proslov sepíše rodina a obřadník ho jen případně stylisticky upraví a přečte.
  No aby se rodina nescházela už jen na těch pohřbech, proto organizuji každoroční rodinný slet. 2021 nás bude o jednoho méně. Ten má pohřeb zítra a jen v úzkém kruhu nejbližší rodiny.

 13. 1113
  Matzurka says:

  Mí rodičové by zítra slavili výročí sňatku. A nevím, jak to táta za socíku dělával, ale buď na toto výročí nebo nejpozději k máminým lednovým narozeninám někde sehnal kytičku konvalinek – měla z nich totiž svatební kytici. Úvaz z konvalinek pak měla i na své rakvi, a jelikož mi zhotovitelka – jedna z mých sestřenic – dala cibulky (ty konvalinky na poslední rozloučení objednávala do svého květinářství z Holandska a přišly jako vyrýpnutý drn, aby byly čerstvé), tak jsem je šoupla do zahrady a pokaždé, když koncem jara zakvetou, tak jim říkám „Ahoj, mami, copak táta, nezlobí ?“ 🙂

 14. 1114
  Matzurka says:

  A mám s dovolením OT dotaz na zdejší technickou sekci.
  K Ježíšku jsem si vypřála šmírovacího hajzlíka MIBand, za účelem zlepšení své kondice. Ovšem, doufala jsem, že to spáruji s dceřiným founem a bude to fajn. Nojo, podařilo se, ovšem foun odmítá dva náramky paralelně – takže buď sleduje mne, nebo dceřin náramek… navíc mne dopaluje, že „apka“, kde jsou profily spánku a podobně, je k přečtení jenov tom founu. Musí to být Androidové zařízení. Po novém mobilu netoužím, můj teprve tři roky starý Andoida asi nemá (rozhodně nedisponuje obrazovkou ke čtení čehokoliv kromě SMS). I zamyslela jsem se hluboce, a přemýšlím o nějakém levném tabletu, jen pro tyto fitness účely. Vytáhla jsem starý dceřin- už nevím rok výroby GoClever…. ale ten má asi v háji baterku. Teď jsem ho vrazila do nabíječky, zatím se objevila jen úvodní obrazovka a jde z toho nějaké tiché pískání…. Mám to rovnou vyhodit a koupit ve výprodeji tabletek nový ? Nejde na Wokňousech nějak dovalit Androidovou aplikaci ? Modrého zuba noťas má, tak by s těmi hodinkami komunikovat mohl.
  U toho starého tabletku mne navíc překvapilo, že má jenom jeden slot na nabíjení, resp. alternativně zapojení klávesničky; takže nelze ho mít zapojení v síti a komunikovat s klávesničkou…. to tak mají všechny tablety, nebo už se děkají nové, lepší, s více sloty ?

 15. 1115
  skimic says:

  Matzurka says: 29.12.2020 (18.19)
  k čemu sledovat profil spánku?
  – to je přece věc dohody se spoluložníkem – spí se anebo se nespí
  iPAD má z boku na klávesnici a zespodu na napájení/data

 16. 1116

  2 Matzurka: https://www.alza.cz/alcatel-1t-10-2020-smart-8092-2-32-black-d6221768.htm
  není to v limitu, ale určitě by se dal využít na ledacos.

 17. 1117
  Pavel Kořenský says:

  Matzurko – 1114 – pro Windows existuje mnoho emulátorů OS Android. Nemám se žádným osobní zkušenost, ale koukni třeba sem:

  https://www.androidauthority.com/best-android-emulators-for-pc-655308/

  a vyber si. Většina z nich je zdarma, takže to lze vyzkoušet. Ovšem jak jsou na tom s rychlostí nebo se schopností použít vestavěné periferie v PC (např. ten Modrozub) to netuším.

 18. 1118
  Pavel Kořenský says:

  Jinak tedy levný tablet bych příliš nedoporučoval. Zkoušel jsem jeden před časem koupit mojí drahé a další vyhrála před pár lety v nějaké soutěži (FEAT ???) a výsledky byly tristní. Po relativně krátké době ty krámy přestaly fungovat.

  Jediné funkční (a musím říct, že velmi dobře funkční) tabletoidní řešení má na sobě napsáno iPad. Ale není kompatibilní s Androidem a nestojí 2000. Nestojí ani 20.000.

 19. 1119
  ptakopysk says:

  Mňo… ad tablet měl bych několik bodů vyplývajících z praxe na zvážení
  – levný tablet jsou vyhozený peníze
  – je fajn jít alespoň na 4GB/64GB
  – drahej tablet je fajn, ale – ty fíčury fakt potřebuju?
  – je fajn, když má tablet úhlopříčku 10″
  – je fajn, když tablet není od google

 20. 1120
  nickname says:

  Dobrý den. Matzurko: fitness náramek s dovolením vyhodit oknem, bez androidového mobilu (pokud možno Xiaomi) to není ono.
  Používám Xiaomi (Amazfit) Bip s Androidovým telefonem, jsou skvělé. Bez něj jsou jen hloupý náramek.
  Koukněte zde: https://sporttestery-computery.heureka.cz/f:10936:380231;p:4056/
  Nejsou tak krásné, ale fungují.

 21. 1121
  Matzurka says:

  Díky za input, nechám si to všechno projít hlavou a uvidím 🙂

 22. 1122
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský – jo jo, dobře si na to pamatuju… Kristýnka s kamarádkou tehdá vyhrály první cenu FEAT – jednomyslně… Porota se tehdá rozhodla prakticky ihned… Zatímco od té další party namachrovanejch blbečků jsme se funkčního řešení nedočkali dodnes… Ten jejich tzv. fyzikář to má u mě dodnes „k dobru“…
  No ale nějak to moc utíká…

 23. 1123
  Foundryman says:

  Zcela OT – řeším naprostou záhadu. Noťas HP s AMD procesorem a W10 mi furt padal, někdy nabootoval až třeba napopáté, hlásil, že nemá disk a podobně. Vzhledem k tomu, že je pracovní, dost mě to štvalo. Říkal jsem si, že je tam nějaká HW chyba v řadiči disku nebo tak podobně. Vym+nil jsem disk, nainstaloval čistý windows a zas to samý. Takže jsem noťas hodil do kouta, od známého přes počítače pořídil odzkoušený mírně jetý no\´tas s Intelem a mám klid.
  Nicméně mi to nedalo, do toho HP jsem strčil disk s linuxem a k mému úžasu noťas s linuxem běhá jak z praku. Tak jsem z toho silně zmatenej, hardware je očividně v pořádku, proč tedy ta svině nechce fungovat s woknama?

  • 1123.1
   ptakopysk says:

   řekl bych, že svině nebude mít aktuální drivery. Ony jsou starší hápečkový kompy tak trochu svojské a poslední aktualizace jim nedělají dobře. Kola spotřeby se musí točit!

 24. 1124
 25. 1125
  ptakopysk says:

  Co jsem četl, tak Miloš balíček nesignoval, aby ho mohla sněmovna schválit bez jeho podpisu.

 26. 1126
  Foundryman says:

  Ptakopysku, drivery jsem aktualizoval, i přes HP support. A zas tak starý to HP není, z roku 2019.

 27. 1127
  Foundryman says:

  Piráti jsou holt alternativní i mezi ušima.

 28. 1128
  AeroKarel says:

  A oranžgutani mají příležitost k vydírání.

 29. 1129
  martin tt says:

  To zas někdo v hradní kanceláři zamyslel přímo hlavou. Nejde nepodepsat a vrátit dopisem. Ještě bude sranda. Ovšem největší svinstvo je projednávat zákon v prosinci, aby byl účinný od 1.1.

 30. 1130
  mayda says:

  „Piráti jsou holt alternativní i mezi ušima.“

  pochybuju, že mají pod dredama mezi ušima cokoliv, co by mohlo být alternativní…

 31. 1131
  mayda says:

  Když už řešíte ty IT – nejde mi přes Bluetooth spárovat mobil s počítačem. Fungovalo to před časem a najednou se nejde připojit. NA radu našeho IT jsem odstranila v počítači veškerá zařízení, která to nabízelo a protože jsem předpokládala, že si ho načte znovu a připojím to ručně, ale asi mobil nevidí počítač a počítač nevidí mobil.

  • 1131.1
   mayda says:

   Oprava – už se to vidí, spojí se to, ale hned to zase vypadne. Což je přesne to samý, co to dělalo před tím, takže jsem tam, kde jsem byla 🙁

 32. 1132
  PeS says:

  2 Foundry ad 1126 – no právě… Možná že by to chtělo z nějakejch archlívů stáhnout starší drivery… Nebo – jak má kamarád – něco jako dual boot… Nabootuje pod linuxem a pak si volí, zda pokračovat pod linuxem, nebo spustit wokna… S tím, že už tam má podložený ty linuxový drivery… Ale už tomu tak moc nerozumím jako dříve, takže detaily neporadím…

 33. 1133
  ptakopysk says:

  K páně Milošovu zákonodárnému kroku poznamenává kocour na facebooku:
  No dobře, chtěl jsem se dívat jinam, ale když už si o tom cvrlikají vrabci na střeše – fix, co v té KPR dělají? Komu ujel obrat „vracím zákon k dalšímu ústavnímu opatření“?
  Když nějaký zákon nepodepsal Klaus, ale současně ho nechtěl vetovat, striktně se vyhýbal slovu „vracím“, protože to je legální termín právě pro veto (slovo „veto“ se v Ústavě nikde nevyskytuje, to je jen hovorová zkratka – de iure prezident žádný zákon nevetuje, ale VRACÍ).
  Tudíž VK psával „zákon nevracím, ale svůj podpis k němu nepřipojím“, právě proto, aby nevznikaly žádné pochybnosti o tom, co vlastně dělá.
  Jinak u vet se už od Havlových dob používá stále stejná formulace: „… využívám své pravomoci dané čl. 50 Ústavy České republiky a vracím Poslanecké sněmovně zákon …“ – vždy a bez výjimky.
  To, co vylezlo z Hradu, je paskvil, ze kterého není patrné, co vlastně Miloš Zeman chtěl udělat, resp. udělal, je to nejednoznačný dokument … tvrdit, že je to zcela jednoznačně veto, jak se snaží Piráti, je stejně validní jako tvrdit opak. Víc obráncům Hradu napovídat nebudu a jdu si koupit popcorn …
  A ano, jen ať to Piráti dají k Ústavnímu soudu, tím zablokují snížení daní nebo dostanou miliony lidí do několikaměsíční finanční nejistoty, jestli po nich stát nebude za rok chtít ty daně, co jim teď snížil, zase dorovnat. V roce sněmovních voleb tomu mohu jedině usilovně tleskat.

  • 1133.1
   Stary kocour says:

   Jedno slovo a takový povyk! To nelze nějak opravit – poslat opravu?
   Připadá mi to jako jedna Shakespearova hra – „Mnoho povyku pro nic!“ Ale pravda, nejsem právník…

 34. 1134
  martin tt says:

  To by v tom byl čert, aby se nám nepodařilo udržet pandemii na nejvyšším stupni. Včera jsme dosáhli nový světový rekord – podíl nemocných na testovaných dosáhl 49%.
  Podle plánu rozvozu vakcín bude ve Zlínském kraji očkováno až od ledna do března jen zdravotnictví a sociální služby, obyvatelstvo přijde na řadu až od dubna.
  Kdo umí jen trochu používat hlavu a základní aritmetické úkony, ten si povzdechne nad čísly denního očkování.

 35. 1135
  Dusan Neumann says:

  Na to, na co iPad potřebuji, mi stačí druhá generace 32Gb se SIM kartou, která se dá na E-bay koupit pod 100 dollarů.

 36. 1136
  Dana says:

  Zdravím z východu a přeju Davidům vše nejlepší!

 37. 1137
  Dana says:

  BTW: myslíte, že dnesnebo zítra vyjde Finanční zpravodaj 39/2020? Zatím nevyšel.

 38. 1138
  ptakopysk says:

  Foundry, jestli je loňskej, tak bych si s tím nedělal hlavu a řešil bych to jako reklamaci.

 39. 1139
  quivis says:

  ad 1133 – krásný doklad, že právníci mohou české slovo vykládat zcela opačnými způsoby …
  Přtom by stačilo nahradit slovo „vracím“ výrazem „posílám zpět bez podpisu“, aby byli právníci spokojení ….

 40. 1140
  Dana says:

  Quivisi, já si myslím, že obsazení KPR by mělo být na takové úrovni, aby podobným lapsům předcházelo a ne je vyvolávalo. A neomlouvejte je. Každá účetní, která by se dopustila obdobného přehmatu, by, když už neletěla, tak přišla o část platu.

 41. 1141
  ptakopysk says:

  Ad Dana,
  buď je personální obsazení KPR poněkud tristní, nebo mu to dělají schválně. Že starý krokodýl začíná blbnout bude asi fakt, ale že by ho nikdo z Kanceláře nedokázal přesvědčit o chybné formulaci, se mi nechce věřit.

  • 1141.1
   Stary kocour says:

   Jak tak pozoruji, když se člověk potká s právníkem, je nejlepší mlčet, jinak si může člověk nepěkně zavařit.

   • 1141.1.1
    ptakopysk says:

    Na Milošově příkladu je vidět, že si čkověk může zavařit i když za něj mluví kancelář plná právníků

    • 1141.1.1.1
     Dana says:

     Chudák Miloš.

     • 1141.1.1.1.1
      ptakopysk says:

      Proč chudák? Jak říkají Rusové, je to jeho dělo.
      Ale abych na něj nebyl vošklivej. Ještě při prvním prezidentování si dokázal většinu politiků a část politických právníků namazat na chleba. Blbý je, že člověk, jak chátrá pozvolna, si toho nevšimne a dělá furt, jako kdyby mu to myslelo. To jsou ty radosti stáří…

 42. 1142
  mayda says:

  Dobré poledne,

  tak že v hradní kancláři nejsou žádný lumeni, to je mimo veškerou pochybnost.
  Oni tam teda i za Havla byli leckdy podivný existence a kámoši, o tom taky není sporu.

  Pokud jde o starýho krokodýla – je možné, že blbne. V dobách, kdy byl v kondici by mu docvaklo, co z toho bude a dohlídl by si na to, aby PKR takovej lapsus neudělala.

  Druhá možnost je, že neblbne a nechal to tak, protože se královsky baví a možná taky proto, že chce jít na ruku těm voličům, co se při slově „snížení daní“ začnou obávat snížení sciálních výdajů státu a prohlubování sociálních nejistot. Nemusí se vám to líbit, ale je jich v populaci poměrně dost.
  Nebo nechce nechat na sobě, že ten zákon vetoval, ale chce zkomplikovat jeho projednání. Ve vymýšlení všelijakých kliček, obstrukcí a komu kam do čeho hodit vidle byl stará krokodýl vždycky jednička, v tom na něj neměl ani Klaus.

  No a třetí možnost je pro milovníky spilkleneckých teorií – je to důsledek toho, že je dávno dálkově řízen pomocí čipů a nanočipů, jestli je za tím Babiš, Bill Gates, Rusko, Čína nebo Bilderberg a Sorosova nadace, nechť si každý piklemilec dosadí podle vlastních politických preferencí. 😀

 43. 1143
  martin tt says:

  právník – zažitý stereotyp, který je vděčně aplaudován. Zdrcující většina lidí si nepěkně zavařila, protože se s právníkem nepotkala.
  A ještě jednou, i když marně, se pokusím zjednodušeně vysvětlit běžný legislativní proces. Právníci vytvoří návrh zákona, který posoudí Legislativní rada vlády, pak se po nějaké době dostane návrh zákona do Parlamentu. A od této chvíle už nemají právníci možnost, jak ten postup ovlivnit. Kdejaký blbec, nejčastěji profesionální politik a odborář od mládí nebo velmi často lékaři, začne vystupovat s doplňujícími návrhy na změnu čárky, vsunutí odstavce nebo vypuštění jiného odstavce, věty nebo jen slova. Bez znalosti souvislostí, jen proto, že se ta šou objevuje v televizi, vyrábějí všichni legislativní zmetek. Pak se všichni diví, proč je to tak blbě a proč se musí dělat novely a novely novel. A největší zmatek nadělají tzv. přílepky. To řada lidí ani nevnímá, protože zákon je o něčem jiném než přílepek, který na konci textu pod hlavičkou jiného zákona něco změní. To ani neprošlo řádným postupem, to je jen finta politiků, jak ojebat lhůty.
  Pamětníkům připomenu, jak se kocour bránil proti nařčení, že je autorem amnestie. Právě proto, že je si vědom souvislostí, dopadů a důsledků.

  To nic nemění na tom, že mezi právníky je stejně procento sviní, zmrdů, nedovzdělanců a podplatitelných jako mezi jinými profesemi.

  Některé dnešní ohlasy ukazují, že ranní citace kocoura, uvedená ptakopyskem, nebyla přečtena nebo pochopena.

  • 1143.1
   AeroKarel says:

   Já jsem zvědavej, co z toho vyleze. Kdo si na tom bude honit triko, Piráti už myslím začali, oranžgutani taky.

  • 1143.2
   ptakopysk says:

   jsem rád, že od doby, kdy jsem měl s ministerskými právníky co do činění, ono už je to dvacet let…. to to utíká…. no nic. Jsem rád, že se doba změnila a že ministerští právníci už vědí, co píší do návrhů a dokážou své návrhy logicky přetavit do prováděcích předpisů tak, aby byly realizovatelné. To je fajn, moc fajn. Škoda, že už tam nemám co na práci a nemohu s potěšením pozorovat mladou, perspektivní generaci, která si mezi polévkou a hlavním jídlem pro potěšení střihne sudoku, spočítá trojčlenku, nebo procento odpadních látek v Bečvě. Blbý je, že následovníci té staré sorty asi přesídlili z ministerstev na kraje. Je jasné, že politická zadání krajských zastupičů jsou taková, jaká jsou a zaměstnanec je povinen je rozpracovat, nebo může jít. Jinak by třeba hlavní účetní nedávali výpovědi, že se nenechají zavřít, atd. atd. No nic, to už zabrušuju někam, odkud bych už nemusel vybrušovat.

 44. 1144
  skimic says:

  Meiner Meinung nach: s tím „vracím“ to je tak blbej renonc (to by právník neudělal ani kdyby byl na šrot), že tam čuji nějakou provokaci a někdo se bude královsky bavit 🙂

 45. 1145
  mayda says:

  Martine, ty „přílepky“ ještě nebyly zrušeny?

  Nečetla jsem, co napsal kocour a na co odkazuje ptakopysk, ale na idnesu jsou fotokopie některých Zemanových veta a jeho dopisu ohledně zákona o daních.

  Ve všech případech veta se odkazuje na příslušný paragraf ústavy a zákon vrací k dalšímu PROJEDNÁNÍ.

  V tomto případe sděluje, že svůj podpis nepřipojí a proč a proto ho vrací k dalšímu OPATŘENÍ.

  Nejsem právník, ale mám za to, že opatření a projednání není jaksi ouplně totéž, a že celý povyk o veta je jen bouře v sklenici vody.

  Nicméně nevylučuju možnost, že starý krokodýl zcela záměrně použil větu, která je sice právně nesporná, ale může na první pohled budit dojem, že jde o veto, a teď se tiše chechtá jak mu skočili na špek a že má další důvod, proč dělat z novinářů blbce 😀

 46. 1146
  ptakopysk says:

  maYdo,
  on tam starej krokodýl neměl co psát „OPATŘENÍ“. Pro to, co myslel, je jiná formulace. Viz kocourova poznámka.
  Ach jo…

  • 1146.1
   mayda says:

   No, já si právě myslím, že to starej krokodýl udělal schválně.
   Že nepřipojuje svůj podpis tam napsal.
   A přece to nebude dělat úplně stejně jako Klaus. 😀

   Mimochodem, on za celou dobu svého prezidentování nikdy takhle s žádným jiným zákonem nenaložil?

 47. 1147
  ptakopysk says:

  martine tt,
  vypůjčím si něco z konfucianismu…
  panuje obecná představa, že právníci jdou po smrti rovnou do Pekla. Domnívám se, že některým martinům tt Černej soudce uzná značné polehčující okolnosti. 🙂 🙂 🙂

 48. 1148
  mayda says:

  Noo, byt Luciprem, asi bych si rozmyslela si pustit do pekla takovu svoloč. Určitě by se bránili právní cestou, psali petice a stížnosti, že je v kotli málo horko, moc horko, dožadovali by se obnovy posledního soudu a nakonec by mohl nastat rozvrat pekla. 😀

 49. 1149
  Petr Kunetka says:

  Pokus

 50. 1150
  Petr Kunetka says:

  Zdravím všechny před Silvestrem a koncem roku, o kterém se dá říci jen jedno positivum – že byl lepší než ten následující.
  Užívaje si svátků a čtouce staré knihy (nebo čta? Přechodníky neužívám, neboť jsem nematuroval z češtiny, ale pro jednou to zkusím 🙂 ) jsem si připomenul Penězoměnce a dovolím si ocitovat pasáž, která za 45 let od vzniku knihy nabrala na aktuálnosti…

  • 1150.1
   Petr Kunetka says:

   Náš největší problém a náš největší nedostatek jakožto národa je, že se dnes takřka všechno obrací proti jedinci ve prospěch velkých institucí – velkých společností, velkých podniků, velkých odborů, velkých bank, velké vlády. Takže jednotlivec má nejenom potíže, aby se dostal dopředu a udržel se tam, často mu dá strašlivou práci už jenom to, aby aspoň přežil. A kdykoliv dojde k nějaké pohromě – k inflaci, devalvaci, krizi, omezením, ke zvýšení daní, nebo dokonce k válce – tak to neodnesou velké instituce – nebo aspoň ne nějak moc, ale vždycky jednotlivec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *