Už je Ti teplo, děvenko ?

Teplo, dědečku Mrazíčku, teplo, odpověděla Nastěnka.

Takhle vypadá současný zápis z meteorologické stanice.
Ráno přízemní teplota kolem +pěti stupňů, odpoledne mimo rozsah měřidla, klasická ve stínu osciluje také od nějakých +6 do +32°C a co je zajímavé je ten pokles relativní vzdušné vlhkosti až na nějakých, pouhých 25%.
Což vysušuje až k mumiím…
Na seno a pro záchranky ideální počasí ….

Byl jsem dopoledne trochu jezdit a už v deset bylo na sluníčku + 43°C. Užili jsme si to. Ten Arab, co tu byl, mnohem více než já… 🙂
Teď potřebuji dolů do civilizace a bojím se vlézt do auta… 🙁

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

594 komentářů u „Už je Ti teplo, děvenko ?

 1. 533, 535

  Jasane a Halladine,ženevské konvence bych do toho vůbec netahala. Teroristi nebo výrostci zapalující auta v zemi, kde nebyl vyhlášen válečný stav, jsou zločinci a ženevská úmluva se na ně vůbec nevztahuje.

  A když už byste v nich chtěli hledat oporu, tak především teroristi jsou ti, kdo je porušují a rázný zákrok je ochranou civilního obyvatelstva před nepřítelem, coý je z hlediska aženevských dohod naopak žádoucí, k tomu jsou přece určeny.

  Navíc jde o nepřítele velmi podlého a zákeřného, který žádné ženevské konvence neuznává, nectí, oficiální armádě čelem se nepostaví a naopak útočí především na civilní obyvatelstvo včetně žen a dětí.

  Pokud jde o jakoukoliv úmluvu či smouvu, platí jen to, co je zavřené oběma stranami. Tudíž vůči zemi, která ženevské konvence neuznává a nejedná podle nich bych se vůbec necítila nějakou ženevskou úmluvou vázaná.
  Mám s těbou smlouvu ? OK, budu ji dodržovat.
  Nepodepsal jsi smlouvu? OK, žádná tudíž mezi námi dvěma neexistuje a nemáš nárok na její splnění z mé strany.

 2. K tomu Římu – pokud si vzpomínám, tak až zhruba do Mariovy reformy legionáři nejen nedostávali žold, ale dokonce se vyzbrojovali na své náklady… Také mám vcelku pocit, že Auxilies nebyli placeni. Vojáci se obohacovali dělbou kořisti (ve které byl

  Možná jsme ale v té večerní diskusi nasadili špatnou hranici, a dělba nemá jít mezi profesionální armáda/domobrana, ale národní armáda/žoldnéři. Koneckonců, tŕeba i u nás branci dostávali žold 🙂

 3. Ahoj!
  Matzurko, ad 467 – Víš proč je Izrael nejbezpečnější stát na světě s nejlepší armádou?
  Protože nesousedí se žádnou spřátelenou velmocí, natož aby byl v EU.

 4. (549) Jo, to máš pravdu. On ten výcvik, má-li být účinný, musí být dost tvrdý, z principu věci, a to jinak snáší ti, kdo si ho zvolili dobrovolně (budoucí “žoldáci” 😛 ) a jinak ti, kdo byli “nahnáni”. Tam se to pak docela snadno zvrhne do bezúčelné buzerace.

 5. Tak ještě upřesním, samotný žold dostávali legionáři od Marca Furia Camilla, kdy začala být nutnost držet legie v poli několik let. Ale byl zhruba na úrovni žoldu branců ČSLA. Marius ho musel navýšit na úroveň, která umožnila profesionalizaci.

 6. (549) ale no tak, PeSi ! Jako by jste nevěděl, že se zde řeší problémy z platformy Platóna,a ne z českého reálného života 🙂 Takový švýcarský model by se měl přece líbit i Vám ! 😕
  Já zase -vzpomenuvši si na krátkou vojenskou přípravu svého syna-vycházím z hesla: “Budoucnost patří mládeži; tak ať si to ti zmetkové užijí” 🙂

 7. PeSi 🙂

  to , že někdo dělá fyziku blbě , asi není důvod k tomu, zrušit fyziku jako takovou.
  S tou ZVS je to podobný
  Jistě, mohla by bÿt kratší a intenzivnějši. Ale ty dva roky netrvala kvůli výcviku , ale kvůli tomu, aby byla armáda v určitých počtech.
  Ani izraelci nechoděj každý rok na měsíc na vojnu kvůli výcviku -klidněby stačilo jednou za tři roky, anebo i míň.
  Zase jde o to, udržet stav armády v určitÿch číslech

 8. Mno, já bych řekla, že pravdu měla Matzurka, když psala o tom “preventivně protikatastrofickému” výcviku. Ono by to bylo obecně ku prospěchu a lidi by neměli pocit, že je to cosi zbytečného. A při té příležitosti…
  Prostě obecná “branná povinnost”, protože nemrcouchové vyrostlí a žijící v panelácích si v případě katastrofy, nejen s ničím neporadí, ale ještě vyvolají paniku a překážej!

  Dalo by se klidně začít takovým nějakým “cvičením CO”! 🙂

 9. (552) Já mám právě ten dojem, že není dělící linie národní armáda/žoldnéři, ale nahnaní/dobrovolně válčící. Ten žold dostávají obě varianty.

 10. NickName ad 509 – to máš špatně!
  Jsou dva národy, obývají prakticky stejné území. Jeden žije z dotací EU, druhý bez nich. Který je na tom lépe?
  Správně je:
  Jsou dva národy, obývají prakticky stejné území. Jeden žije z dotací EU, druhý jim je platí!. Který je na tom lépe?

 11. maydo
  já měl na mysli třeba Afganistán
  Co se tÿká muslimskÿch demonstrantů a ničitelů, tak snad mají jednotlivě stàty zàkony , kterě ŕíkaj, jak s dotyčnými zacházet . Včetně jejich práv
  Kromě toho Ty zàsady kterým sep řîkà Ženevskě ( ono je toho víc) stanovují i postavení partyzànů a podobnÿch bojovníků.
  V Zásadě – kdo útočí na ozbrojené síly není terorista.
  Tím se stàvà až při útocích na civily.

 12. 2 Dušan ad 453 – tipoval bych to na komplex promarněné příležitosti… Takovej ten mesiášsko-mučednickej komplex. Vidím to u řady z nich – Němci jsou vlastně děsně fajn lidi, úplně civilizovaní, obětavě nám chtějí pomoct a my nechcem, špatnej byl jedině Hitler a od toho se všichni distancují… Na tej Ukrajině se ve jménu Bandery jedná o demokratizační protest, ti nacionalističtí ozbrojenci jsou vlastně fajn klucí, i ten Bandera byl zkreslen propagandou, jinak by přece po něm nepojmenovali ulice…
  Prostě promeškali příležitost proletět komínem, tak se snažej, aby tu příležitost zas dostali. A samozřejmě, nezištně i pro jiné…
  Oni se prostě rádi obětují… Jako Marx, Bronštejn, Slánský, Albrightová…

 13. Šumaváku, myslím, že velmi výstižný je v tomto jeden Kemelův kreslený vtípek s textem:
  “V některých dnech mi podpora solární energie přijde jak rána na solar!”

 14. Halladine, myslím, že kriterium je jednoduché: Šaría odporuje všem zákonům v civilizovaných zemích. Osoby podporující šaríu jsou v takovém pádě zločinci.

  Já nevím, v čem je problém 😀
  Z jakého důvodu, ať se mu říká multikulti nebo jinak, bychom měli akceptovat zvěrstva?

 15. Aj!
  Tak to jsem žádostivá, jak v tomhle bude Obama a Brusel bruslit! 🙂

  …Ruský návrh, vracející se k podmínkám dodávek za prezidenta Janukovyče, činí 385 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu. Oproti dosavadním nabídkám je to snížení o plných 100 dolarů. Návrh se navíc pohybuje v mezích, které vytyčil evropský komisař pro energetiku Günter Oettinger, který v květnu uvedl, že „spravedlivá cena” je podle něj mezi 250 a 400 dolary, což je cena 1000 metrů krychlových plynu na trzích EU. Šéf Gazpromu Alexej Miller navíc ukrajinské vládě nabídl nový termín pro umoření dluhů za dosavadní dodávky. Jednání o dodávkách mezi oběma zeměmi by měla pokračovat v Bruselu…
  „Pokud naše návrhy budou zamítnuty, budeme nuceni posunout vzájemné vztahy na úplně jinou úroveň. Nebude to naše volba, nemáme o to zájem, ale pokud by se tak stalo, muselo by dojít k tomu, že bychom se dostali do úplně jiné dimenze,“ uvedl doslova Putin.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putin-Ukrajinci-mame-pro-vas-velmi-vyhodny-navrh-A-jestli-to-odmitnete-322811

 16. Rputi

  trochu Vás poopravím. Pokud někdo požaduje zavedení práva Šaria, a neaplikuje ji, zločinec není . Žàdat něco není zločinem.
  A v zásadě – pokud se nêkterej národ či stát rozhodne se ji doma zavěst , nic nám do toho není.

 17. Jinak mám dojem, že u Saudů ta Šaria funguje – a nějak nevidím, že by jim Západ dělal problémy…..

 18. 551 MaYdo, základem Ženevské konvence je, že války vede vrchnost o území a poddané, že poddaní z obou válečných stran se nemordují dobrovolně, ale že jsou k tomu nuceni vrchností za použití nakopávačů zadků, polních soudů a podobných vymožeností pro případ, že vlastenecké cítění a pocit sounáležitosti poddaných s vrchností by nebyl dostatečně silný a nebyly dostatečně účinné kecy “za císaře pána a jeho rodinu, za impérium, za…” dosaďte cokoli.
  Jestliže o tomto uvažujeme a toto posuzujeme, měli bychom zkoumat, kdo je suverénem vedoucím válku.
  A jestliže tohoto suveréna definujeme a nalezneme, je na místě otázka, zda by to neměl být právě on, na kterého by měly dopadat veškeré válečné útrapy. Jestliže tímto suverénem je samovládce, diktátor se svojí družinou a s ním spojená vládnoucáí kasta, měli by oni, kdo jiný, být jejich cílem. Ne jimi ovládaní poddaní.
  Ale jak se to má v případě “demokracie”? Kdo je v demokracii suverénem rozhodujícím o válce, suverénem vedoucím válku prostřednictvím vojska, které sám vytváří, které je jeho součástí? V demokracii je suverénem “všeholid”. Jestliže považujeme za logické a správné teze o nesení útrap války suverénem v diktatuře, měli bychom platnost těchto tezí vztáhnout i na suveréna v demokracii. Jestliže tedy válku vede suverén, lhostejno který, útrapy by měl vést on jako celek. Ne jej jeho vybraná a k obětování určená součást – armáda, zatím co on sám, tedy ti kteří se bezprostředně neúčastní bojů, takzvané “civilní obyvatelstvo” by mělo být ušetřeno. Vždyť ve skutečnosti ono je oním suverénem vedoucím válku, ne armáda, která sice může být jeho součástí, ale prakticky je jen jeho “tělesným” nástrojem. Což to není stejné jako když vás přepadne zločinec a vy byste směli se potýkat jen s jeho údy, s jeho metrákovou tělesností, ale podle nějakých pravidel se zdržet násilí proti jeho hlavě, proti tomu co má v ní a čemu jeho vycvičené údy slouží?

  Jenže, jak zkoumáme onu “demokracii”, jak ji poznáváme z vlastní zkušenosti, není to ve skutečnosti tak, že “demokracie” jen předstíraná, že je jen fasádou za níž se skrývá tradiční mocenské uspořádání?
  Jsou ony válečné konvence, na nichž je tak lpěno, projevem setrvačnosti, nebo důkazem a potvrzením toho, v “demokraciích” je skutečným suverénem někdo jiný, než kdo je za suveréna prohlašován?

 19. (563)Ve zcela černobílélém vidění historie i tak možno.
  Jen to trochu zkresluje šedivou realitu.

 20. Pardon, Halladine, ale já měla na mysli “pátou kolonu ” – muslimy v evropských zemích.

  A moje otázky po prostředcích směřovaly k tomu, co dělat, když všude okolo nás si situaci přerůst přes hlavu nechají a to právo šaríja se začne prosazovat i tam.

  Nebo když u nás nebudeme trpět zapalování aut a pachatelé budou zdrhat do okolních zemí, kde budou benevolentnější, protože lidský práva….

  Bohužel nejsme ostrov v moři a myslím, že naše obranyschopnost je od jisté míry závislá na obranyschopnosti v jiných zemích, ať se mi to líbí nebo ne.

 21. Západ to Saúdům ovšem toleruje nikoli proto, že respektuje svébytnost, nýbrž proto, aby Saúdové nezavřeli kohoutek. Leč budiž – je to jejich věc.

  Ovšem součástí šaríi jsou např i vraždy ze cti (řeší se v Anglii, Francii i Německu, takže požadavky jsou protizákonné. Argument – on to ještě neudělal, on by jenom chtěl mě, specielně v těchto případech, nepřipadá dostatečný. 🙂

  Je sice pravdou, že leckdo by chtěl třeba bacit tchýni sekyrkou, ale dokud nepožaduje zavedení této sankce vůči zlobivým tchýním do trestního zákoníku, tak je vše v pořádku. Ta šaria je už přece jen o level dál.

 22. Schumachere, něco jako když Přemysl Otakar táhl v čele vojska na Moravský pole?

  Ale co v tom případě se Zemanem?
  Na koně nevyleze, do tanku ho nenarveš a kdyby chtěl po vzoru amerického prezidenta z Dne nezávislosti letět v čele vládní letky, tak se do stíhačky taky nevejde, nemluvě o tom, že pilotovat nemumí

 23. Inu maYdo

  někoho chytěj, někdo uteče
  Co se tÿká EU, nemělo by být problěmemm vydávání, protože nikde není zapalovàní aut považováno za neškodný koníček….

 24. Rputi
  na vraždy jsou zákony, takže zavřít až zčernaj. A pak vyhostit, pokud se ještě neudělilo občanství
  Právně to problém není

 25. rputi, kdybychom měli být všichni zavřeni za úmysly, kterých jsme se nedopustili, svět je jeden vělkej kriminál.

  Nicméně by stačilo trvat na tom, že v téhle zemi je právní systém takovej nebo makovej, žádná šaría se tu zavádět nebude a komu se to nelíbí, nechť odcestuje do země, kde se dcery a nevěrný manželky mordovat můžou.

 26. On je totiž problém, že my se na jednu stranu do poměrů v arabských zemích ze samýho humanismu montujeme, pořád někdo bojuje za to, aby ženský nemusely chodit zahalený nebo proti ženské obřízce a doma přitom neumíme ani jasně vymezit hranici, že vocamcaď pocamcaď a jinak pošupajdíš zpátky do země předků.

 27. 568 Halladine, protože asfalt. Pardon, olej.

  V podání tuzemské “elity” by to mohlo vypadat asi takle:
  “Prachy, šílená fůra prachů, úžasnej byznys, úžasnej život, jachty se zlatejma kouhoutkama, šukání nádhernejch ženskejch od rána do večera, úžasnej pocit moci. Prostě ráj na zemi, protože po smrti to lepší nebude. Protože, vole, jde vo to abysme si užili, vole a proto, vole, musíme do těch debilů, vole, nalejvat ten správnej hodnotovej systém, vole, těma médiama, který nás stojej ty kurevský prachy, vole, aby dělali to co potřebujem, vole. Hlavně, vole, aby se nám do toho nesrali, vole, ty inteligenti, víš který myslim, vole, protože to bysme měli blbý. Tak jim něco dolů shodíme, vole, ať maj pocit že se maj, vole, ať držej hubu a sněj si vo tom svým ráji, vole, z těch barevnejch vobrázků který do nich cpeme, vole. Třeba i vo tom posmrtnym, vole, vodtamtud si stěžovat nebudou, vole. A vo tom to je, vole.”

  Kdo chce, může si to jako domácí úkol přeložit do kultivovaného politického jazyka.

 28. 565, Rputi, myslím, že kriterium je jednoduché:
  Zákony v “civilizovaných” zemích odporují šaríi. Osoby podporující tyto zákony jsou v takovém pádě zločinci.

  Záleží na úhlu pohledu.
  Jedni nezištně, jak jinak, všude na Zemi prosazují svobodu, rovnost, demokracii, lidská práva…
  Jiní šaríu…

 29. maYdo, Rputi

  ono zas tak všechno na Šarii špatný není ..
  Kdyby stačilo místo zdlouhavýho rozvodovýho řízení řict třikrát ” zapuzuji Té ” vůbec by to nebylo špatný ! 😀 😉
  A myslím, že i mnohej Američan by to bral ! 🙂

 30. 550 Jo, Karle, dostávám se do formy. Obdržel tlustou bichli Vyšinského závěrečných řečí, tak studuju. Řád Rudého zmetka I třídy není zadarmo a já už mám v Horbachu vyhlídnuté nové montérky abych ho mohl nosit in natura. Také na Ruskou ambasádu pilně donáším a demokracii pilně podkopávám. Mám za to slíbený lukratiovní post vrchního cidiče hajzlů generálního tajemníka až sem bude dosazen po vítězném tažení Východní hordy.

 31. 580, jistěže Halladine. A jde to i mobilem, stačí tři esemesky. když máš dobrý tarif, tak rozvod máš zadara.

 32. 573 maYdo, kdyby ho naložili do bombardéru a dobře se s ním trefili, mohl by vykonat dost užitečné práce.

 33. Petře, ad 552 – zkusme uvažovat, že tenhle případ je speciální a je lze ho použít jen v případě kořisti. Kořist je příjem vojska, který platí poražený. Jinými slovy: náklady naší obětované příležitosti jsme přesunuli ven, tzn. na cizí plátce. Přilákáme do oboru kořistnictví dodavatele tak, že řekneme: kluci, pořiďte si výzbroj sami, půjdete válčit a odměnou vám bude, že si na dobytém území můžete dělat, co chcete (samozřejmě, že co chcete jsou nějaká pravidla kořistnictví). Tím jsme z kořistnictví udělali normální podnikání a účastnit se budou v našem žoldu: 1. dnešní kořistníci, kteří to mají jako dnešní živobytí, takže výzbrojí už disponují nebo 2) zítřejší kořistníci (ještě jimi nejsou), kteří kořist vidí jako potenciální živobytí.
  1. a 2. podnikají v kořistnictví proto, že očekávají kořist (příjem) vyšší než vynaložené náklady na pořízení a údržbu výzbroje (fixní kapitál) a snášení útrap v boji,při výcviku a dalších nákladech vojenského života (variabilní kapitál). Když slovo kořistnictví nahradíme méně konfliktním poskytováním bezpečí, tak proto platí úplně všechno, co jsem napsal pro kořistníky.
  Tyhle triviální vztahy neplatí v tomto oboru proto, že někdo vymyslel, že poskytování bezpečí je definiční znak státu. Takže existující poptávku bude uspokojovat monopolista. Tímto rozhodnutím byl výsledek znám dopředu. A debaty o uspořádání jsou pokusem zmírnit dnešní výsledky, o kterých jsme věděli, že nastanou.

 34. 584 Modrej a vsaď boty, že monopolista se vynasnaží aby poptávka byla a prvořadě aby nepřestal být monopolistou.
  Jak vystihl Karel Čapek v Bajkách a podpovídkách : ” Vy mě platíte abych vám nařizoval, a já vám nařizuji abyste mi platili.”

 35. 577 maYdo, vždyť víš, že cizí problémy se řeší daleko snadněji než vlastní.
  Ne, že bych neměl jiné starosti, ale není skvělé jak tady na fóru s nevšední lehkostí řešíme základní otázky života, vesmíru a vůbec? Jak nádherně se při tom člověk odreaguje od vlastních všednodenních trablů? Jak dobře a jak snadno bychom uspořádali celý svět. Proč bych například pořád měl myslet na to, že budu muset opravit hučící ventilátor v koupelně, když je mnoho úžasnějších výzev?

 36. V Evropě je šaría socialisty preferovaný zákoník, protože je zaměřený proti jejich úhlavnímu ideovému nepříteli. Socialisté nemají problém dodržovat její požadavky navenek, naopak ukazují, že jsou připraveni se tomuto zákoníku podrobit. Neposlušnost vůči šaríi se trestá s pomocí soudů již dnes.

 37. Schumi, tvoje 569 je nebezpečná. Jak jsi logicky dovodil, suverén “všeholid” je odpovědný za rozhodnutí suveréna. Takže jsi konečně dospěl až na úroveň jirkova tvrzení: “Můžete si za to všichni”.
  I když jsi to tak zřejmě nemyslel, tak teoretický podklad pro jirkovo praktické pozorování je na světě. Žádný smajlík!

 38. (581) Táta už to asi z velké části vyházel, ale podobné klenoty, jako ten Vyšinský, jsem u něj kdysi zahlédl.

  ————————————————————————————–
  Už je nahoře nová, chladnější hospoda. 😛

 39. Schumi – ad 578 – hele, na zveřejňování odposlechů premierů a poslanců je tu Junge B.Fronte Heute a ne Ty!
  Mimochodem.. zaslech jsem včera presentovaný názor “právníků”, že zveřejňování odposlechů politiků je správné…

 40. 588 Martine, ano. Vždyť Modrej upozornil, že se blížím velmi nebezpečným závěrům. Samotného mě překvapuje, čeho se dobírám. Jako bych byl ve Futurologickém kongresu a používal čím dál silnější vystřízlivovače. Tuším, že to finále, kterého se doberu, pokud vůbec, bude pořádná řacha.

 41. 549

  vůbec netuším proč si myslíš, že by to mělo být stejné jako před 40ti lety…. možná že je to tím termínem… byl jsem velitel tankové čety

  takže tomu budu říkat raději “povinná branná příprava” PBP.

 42. Neměli by se k problematice povinné vojenské služby vyjadřovat spíš ti, kterých by se eventuálně mohla v budoucnu týkat, pokud by byla zavedena ? Nebo by se jich mohlo eventuálně ještě týkat povinné vojenské cvičení, takhle třeba dva měsíce v zimě, ve stanech ?

  Představa toho, že se mladí mužové po ukončení školy (střední či vysoké) povinně dostaví někam do Horní-Dolní, aby se tam rok učili zametat, pucovat hajzlíky, dupat, křičet a chlastat je dost zvláštní, řekl bych až dětinská. Už takhle máme nezaměstnaných až běda. S povinnou vojenskou službou by už vůbec nikdo nezaměstnal nikoho, kdo má před vojnou.

  A povinná vojna na kratší dobu (např. šest měsíců) by neměla smysl vůbec. Za pár měsíců se mladí muži nenaučí ani běhat a nenaberou fysičku na to, aby unesli plnou polní. Natož aby si osvojili nějaké vojenské dovednosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *