Veka versus bageta

Zuzana Chlumská

Vymknuta z kloubů doba šílí …. Kalousek běhá po letišti s cisternou a primátoři létají jak rachejtle …. No škoda slov!

Tak jsem si říkala, že by to chtělo něco méně třaskavého, uklidňujícího … dobrého …. Protože, když člověka honí mlsná, nemá čas vymýšlet blbiny.

Modrý pták zaměnil veku s bagetou a Ptakopysk přišel s inspirací a teorií o tvrdnutí veky v 19. století. Nedalo mi to a optala se strejdy Googla:

.

Recepty liší se jen mírně, jen v některých bagetách je i lžíce medu. Ale to hlavní, v čem se bageta liší od veky je způsob pečení. K bagetě se na dno trouby přidává miska s vodou, takže bageta se peče za účasti páry, což zni činí tu typicky francouzskou pochutinu.

 

 

Bageta

1,5 lžíce medu

800g hladké mouky

450 ml mléka

1,5 lžičky cukru

1/2 kostky droždí

1,5 lžičky soli

 

Všechny suroviny na těsto smícháme, až je těsto vláčné a nebude se lepit. Místo mléka můžeme dát vlažnou vodu. Těsto necháme 10 minut odpočinout.

Odpočinuté těsto rozdělíme na 4 stejné díly. Ty vyválíme v dlouhé bagety. Bagety dáme na plech vyložený pečícím papírem, jemně je nařízneme a necháme asi 45 minut kynout. Troubu předehřejeme na 180 °C a vložíme do ní na dno pekáček s vodou.

Vykynuté bagety dáme do trouby a pečeme asi 20 minut dozlatova. Pekáček s vodou necháme v troubě. Upečené bagety vyndáme z trouby, potřeme vlažnou vodou a necháme na mřížce vychladnout.

http://recepty.vareni.cz/francouzska-bageta/

 

Veka

1kg hladké mouky

40g droždí

40g cukru

lžička soli

6 lžic oleje

½ l mléka

 

Nechat vykynout, rozdělit na bochánky a ty nechat vykynout 15 min.
Vyválíme placku, srolujeme ji a necháme na vymazaném plechu vykynout.
Potřeme vejcem nebo vodou a mírně pečeme.

 

http://www.toprecepty.cz/recept/3442-veka-domaci-na-chlebicky/

 

V některých receptech na bagetu je ten olej také, receptů na googlu spousta. Můžete si vybrat.
A chcete-li péci na neděli, je třeba se do toho v sobotu v noci dát…:


Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

917 komentářů u „Veka versus bageta

 1. Rputi,
  ad 891 – opravdu? Mě nějak prišiel na um onen starobylý ftip, jak ZO ROH vydal pokyn, že každý člen bude mít doma na vánoce Vietnamce. Jestli to u vás nevypláchlo nějakou ubytovnu v Přednádraží, nebo jak tomu tam u vás ve Rpuťovicích říkáte, a jestli starosta nevydal pokyn o dobročinné dislokaci osiřevších obyvatel. No a tys to nějak špatně zaslechla, nebo pochopila a výsledkem byl uzenej kapr…

 2. No mně se vždycky a všude nejvíc líbí ten pojem “státní výdaje” který je někdy “impulzem”, jindy “stimuluje ekonomiku” nebo dokonce (nekecám, to jsem fakt četl) “ekonomice pomáhá”.

  Tyhle géniové co ten pojem v těchto souvislostech používají si snad opravdu myslí, že ty prachy se množí dělením na půdě ministerstva financí.

 3. Jinak tedy v Radotínské laguně se voda pomalu uklidňuje a klesá. Sice to při pohledu z okna furt vypadá tak, že vždycky nervózně čekám, že od Černošic připluje loď co má plachty a na vlajce lebku a zkřížené hnáty, ale pokud se něco nezmrví, tak na zahradě a v baráku vodu mít nebudeme.

  Velká otázka je, jak jsou na tom stáje. Docela se bojím se tam jít koncem víkendu (pokud do té doby voda opadne) i podívat. A když si představím tu práci co nás čeká, je mi na blbě od žaludku.

 4. Pavle, vůbec si nemyslí, že se množí dělením. Na ministerstvu prostě peníze jsou. Tedy nemnoží se, ani tam prostě JSOU a tedy kdo jiný stimuluje ekonomiku….přeci oni, protože mají nejmodernější výpočetní stroje, co jim řeknou, kolik a čeho mají “nalít”. Oni konají dobro a Ty jim to takhle kazíš…..hele, nekal vodu, jo? Ještě by mohl někdo začít přemejšlet…

 5. Jo a hele, pošlu kontakt na Tebe jedné partě lidí, co evidentně nemá co dělat a plnou náruč altruismu….jo?

 6. jirko – no klidně pošli, já to předám šéfové ve stájích. Vzhledem k tomu, že koně v těch stájích nebudou, dokud se vše nedá dohromady, tak tam dobrovolníci patrně nenadělají žádnou vážnější škodu.
  Ale nejspíš nebudeme přebírat odpovědnost za to, že se někdo praští lopatou nebo si vypíchne oko smetákem…. 🙂

  Ale počkejme s tím, až opadne voda a stáje budou na suchu. Byl bych nerad, aby někdo uplaval a taky se uvidí, kolik bude nás a jak se to zkoordinuje s prací (většina si na to asi nevezme dovolenou) apod.

 7. jirko – v tomhle bych většině lidí docela věřil. I po povodních v roce 2002 se našla fůra dobrovolníků, co jezdili pomoct a opravdu makali, pomáhali vyklízet, ostříkávat bláto apod.

  Ale na to ještě čas. Mám obavu, že letos to všechno a všude bude dost špatně vysychat, protože nemá být žádné vedro a občas zaprší. V roce 2002 byla výhoda v tom, že jak přestalo pršet, vysvitlo slunce a tři neděle bylo krásně. A byla půlka srpna, takže tepleji než teď. Jestli bude venku 15 Celaskonů a obden do toho zaprší, tak to může taky vysychat až do podzimu.

 8. Těch 60 maníků od Zemana prý pořád čeká na nějakou žádost odněkud, tak bys to mohl Pavle zkusit …. 🙂

 9. Úplně nejvíc mně nasere, jestli ve stájích zjistím, že ty krásné stojany na překážky, které jsem loni pracně vlastnoručně vyráběl, vzala voda. Když si uvědomím co práce s tím bylo… 🙁

 10. Jo, to by bylo fajn. Už jenom pohled na 60 urostlých mužů, kteří naprosto synchronisovaně hází lopatami a mávají košťaty za doprovodu bubnů, oblečeni v modré uniformy a bílé rukavice by byl k nezaplacení. 🙂

 11. Dobrý večer, viděli jste taky někdo ve studiu čt24 budoucího primátora Vávru sedět v záchranářské bundě ???? Že by nová móda pro nepostradatelné, aby nepřehlédnutelné politiky? Zase nový rozměr …. a ještě ke všemu je velmi nesympatický.

 12. Dobrý večer,
  teda, den blbec a ještě korunovaný nákupem garderoby do tanečních, to je na zabití.

  Ale “kurátor primátorů Vít Lukáš ” mi ten náročný den aspoň trochu projasnil. 😀
  Chvíli jsem dumala, co to je za funkci na magistrátě, než mi seplo, že to je ošetřovatel v opičinci. 😀

  Navrhuju nominovat na hlášku roku.

  “Povodně můžou ekonomice pomoci. Snad přinesou i nový impulz pro státní výdaje, věří analytici.”

  možná jsem nedávala pozor, ale “impuls pro státní výdaje” chápu jako další rozhazování a nějak nevím, co by na tom mohlo ekonomice pomoci…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.