Vzpomínky…

Dušan Neumann

Nebýt těch několika zachovalých fotografií a nálezu z oddělení popálenin,
težko bych se na ten den – 21.8.1969 – rozpomínal. Zůstala jen těžká pachuť
zklamání z marností demonstrací rozháněných československým bezpečnostními
orgány, ozbrojenci dělnických milicí, kteří v Brně zavraždili dva
demonstranty a pasivity už podstatné části národa. Nakonec jsem měl štěstí, slzný granát, který jsem “vracel” oštítovaným policajtům mi vybuchl až po odhození a popálil mi nohu. Zachránil mne tehdy můj pozdější šéf
Automotorevue, Standa Cáhel který mne odvezl do Legerky na popáleniny a odtamtud, když kliniku začali prolézat estébáci, mne odvezl k babičce do
Rudné, kde jsem zůstal než mi puchýře velikosti mýdlových bublin praskly
nebo splaskly. Prožíval jsem demonstrace i zásahy v centru na Václavském
náměstí odkud jsme byli vytlačeni na Příkopy, kde jsem příliš pozdě chytil a
odhodil ten slzný granát.
Nemám, co bych dodal. Ten pocit zrady a morální devastace normalizace nikdy nevymizel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

692 komentářů u „Vzpomínky…

 1. Jen na okraj: americký dálkový nákladní vlak většinou táhnou dvě lokomotivy, uprosted jsou další dvě a na kanci také dvě. Souprava má 6 lokomitiv a kolem 300 -350 vagonů.

 2. ještě OT: setkal jsem se a pracoval pro několik opravdu bohatých lidí >50 mil a žádný z nich nebyl přesvědčený, že se dá všechno koupit. Ten nejbohatší majitel rodinného pivovaru >1mld, jezdí v obyčejném Chrysleru a bydlí na konci naší ulice v pěkném přízemním domě bez bazenu.

  • Ahoj Dušane,
   miliardáři mají občas výstřední koníčky 🙂
   Lidé, kteří vydělali velké peníze, obvykle nebývají blbci, takže je obvykle nenapadají blbosti.
   Kdy přijedeš do Kotliny?

 3. Jestli je to dumání o nákladním vlaku a lokomotivách nějaké podobenství, tak jsem po několika replikách na toto téma úplně mimo.

  Pomník bratří Čapků se mi hodně líbí. Je uměřený a těmi děrami i zajímavý.
  Jenže v 80-tých tuPraha 6) ještě zuřil socialistický realismus. Podle mě je maršálova statuje taková nijaká – jen se stala klackem v rukách obou stran.
  Kamery se záznamem (fotopasti) by snad byly 10x levnější, než ty tanečky s lešením a plachtami. Opravu poškozené (zneuctěné) sochy by pak platil pachatel. Toto dotaženo do konce by dalším excesům určitě zabránilo. Jenže TOP starosta se potřebuje zviditelnit jako rusobijec. To zase vzbudilo u mnohých rusofilství a neštěstí je hotové.

  Viděl jsem v TV krátký rozhovor s opakovaným “sundavačem plachty”. Panebože – je ten člověk vůbec svéprávný? Možná ne, ale má krásné maskáčové tričko a pěkná sluchátka. Mentálně bych jej odhadl tak na 10 let, možná i míň. Fyzicky vypadal na čtyřicet.

 4. Dušane, Ústřrední vojenská nemocnice, MUDr. Puchmeltr. Výborný kyčlař a specialisa na osteoporosu. Mamince o několik let prodloužil život. Nevím jestli dělá rameno.

  Chvilku tu člověk není a …
  Denní tisk: Cech žalobců požaduje od žalobce vysvětlení, co že teď tak kách a takhle. Po čtyřech letech vyšetřování.
  Představa, že vojín si na přiděleném úseku fronty sám velí k útoku, že jedná samostatně bez schválení vyšších stupňů velení je představa “člověka neinformovaného” jak s oblibou říkává pan prezident. Protože to lze spolehlivě vyloučit jak systémově tak na základě předešlých průběžných informací z veřejných zdrojů, požadavek vysvětlení toho konání od prostého vojína je mimo schopnost mého chápání.

 5. Sféry vlivu…..
  Rakousko bylo vyměněno za Polsko, s podmínkou, že Rakousko bude neutrální. Což je dodržováno i ke spokojenosti Rakouska.

 6. Co se týče nejen pomníků, možným řešením je virtuální realita. Brýle s kamerami a zobrazovači, zprostředkující viděné podle potřeby. Ti mocnáře jako selku, tu selku jako mocnáře…
  Nebo jinak, viz Stanislav Lem : “Futorologický kongres” který tu čas od času doporučuju.

  • Virtuální realitu tu vytvářejí “čačtí journalisté” a všeliké další mluvící hlavy. Takže se “spravedlivý Šaroch” za 24 hodin změní na “podezřele konajícího Šarocha”. Jak prosté…
   ===
   K statuji jako takové: Nelze vyhovět v jednom daném okamžiku všem. Leda snad ukovat kouli a napsat tam: Našim hrdinům!
   To by mohlo být dost univerzální.
   I když si myslím, že někteří by přesto tvrdili, že by tam měl být kvádr nebo čtyřstěn – hlavně ti, kteří dávali ve škole pozor.

 7. Nickname (3.9.2019 | 13.43), pokud je pan majitel cizozemec, tak ty daně platí a výhody požívá jinde.

 8. Zcela OT (zpět k Putíkovi): Odpoledne jsem na jednom (slavném) pražském hřbitově narazil na hrob zcela zarostlý kopřivami, sahajícími do pasu. Nová móda? Někdo je tam vysel a pěstuje? U zdi o třicet metrů dále vidím druhý takový: Uprostřed trs kapradí, obklopený vzrostlými a kvetoucími či plodícími kopřivami, co jen obrubou vymezená plocha hrobu dovolovala. Listy kapradí tvarem i barvou překrásně harmonovaly s listy kopřiv.

  A najednou koukám, u té zdi je hned do sousedního hrobu pochovaný Jaroslav Putík, dnes už i s manželkou.

 9. Dobrý večer. Aerokarle: zisk je již zdaněný v ČR – nulovou sazbou 😉 S většinou důležitých zemí máme dohody o zamezení dvojího zdanění.

  Důležitější téma: máte zkušenosti s přestupem v Římě z letadla na vlak a opačně? Cílová stanice Cassino (FR)

 10. Jak tak na dotyčného koukám, dvojdomek bych s ním mít nechtěl. To není obhajoba páchání dobra, pouze osobní dojem.

 11. Dobré předpoledne,

  No, to bude hezká sranda, až se budou právní experti přít o tom, jak dlouhá doba je “pár měsíců života” a jestli se do toho vejdou ty dva roky, po které ten Zeman ne a ne umřít. 😀 😀 😀

  Nicméně mám za to, že zveřejnit takovou informaci o komkoliv a ať už je pravdivá nebo nepravdivá, je pěkný svinstvo a žebrat ještě o prachy a podporu je hnus.
  Ale určitě se najde pár křivých duší, který z tý politiky natolik zlbnuli, že mu nějaký prachy pošlou.

 12. Schumacher (3.9.2019 | 20.43)
  Ad AR, na brýle od Apple se moc těším.
  Třeba až To bude napevno od státu zadrátované abys viděl ty správný pomníky a na pláži byly všechny holky jenom hnusný aby ses neodtrhoval od budování socialismu.
  A ty si prostě ty brýle sundáš a vybereš si tu hezkou 🙂
  Možná se směješ že je to absurdní, ale když se podíváš kolem sebe v baru, restauraci i na pláži, ti kluci a holky mobila nepustí ani ve vodě. Všiml jsem si před chvílí, že na to maj pásek na paži, jako se nosí třeba na běhání. Rusky si to berou dovody aby mohly fotit uřvané haranty (jejich pupíci sjížděj v baru vodku a pivo).

  Aero
  Dvojdomek bych nechěl mít nikdy s nikým.
  Když jsem byl teenager, chtěl jsem ho mít s Sharon Stone.
  Nic z toho naštěstí nebylo, neboť jsem si včas uvědomil, že je na mě moc stará 🙂

 13. Pár jsou dva. Nanejvýš tři, protože nad tento počet se jedná o pár párů nebo dokonce několik párů.
  Pomluvy by měly být stíhatelné. Ale to by u nás soudy nedělaly nic jiného.

 14. Pomluvy by měly být stíhatelné. Ale to by u nás soudy nedělaly nic jiného. — Hm, proč? Kdyby pomluvy byly efektivně stíhány, lze předpokládat, že by jich zásadně ubylo.

  Samozřejmě už to, že orgáni zarputile odmítají Bartíka stíhat (co probíhá, je občanskoprávní spor), ukazuje na jejich flagrantní protizemanovskou podjatost. A jakási podjatost zjevně trvá i v současném soudním sporu, jinak mi činí značné obtíže porozumět Bartíkově procesní taktice, totiž trvat na pravdivosti svých slov o rakovině a o nevyhnutelném úmrtí v nejbližších měsících roku 2018. Ledaže snad spoléhá na to, že se takhle stane mučedníkem Pravdy a Lásky – všechny potřebné atributy k tomu myslím má – a že těch pět milionů (plus právní náklady) získá zpět sbírkou…

 15. Starý kocoure
  Nechte si toho. Pomluva samozřejmě trestným činem je ( par 184 tr.z. , hned pred par 185 Znásilnění) tedy je i stíhatelná.
  Pak je tu hafo činů, které pomluvou nejsou v rovině trestního práva ale bohatě v rovině pbčansko-právního řádu, jen se to jinak jmenuje.
  Verbální vyjádření nemají být trestným činem! Nikdy!
  A neměly by se stíhat ani netrestně.
  Bylo by jistě zavrženíhodné mít kdykoliv v budoucnu možnost prohlásit Husák je (byl) pičus nebo Havel je (byl) pičus, Zeman je pičus či Markéta Pekarová Adamová je pičuska.
  Dobře že žijeme v řádu, kde jsou takovéto věci protizákonné.

 16. Mně se ten pán jeví poněkud posedlej a možná to mučednictví je to, o co mu kráčí.

  Vždyť mu muselo být hned jasný, že pokud si to vycucal z prstu a nebude tu pomluvu moct doložit, tak to neobhájí.
  A jetsli se spoléhal na to, že to ustojí, protože veřejnost a media nejsou Zemanovi nakloněni, tak je to blbec, kterýmu jen prospěje, když bude po zásluze potrestán.

  Nebo třeba doufá, že sbírkou si pomůže nejen k nákladům na proces se Zemanem.
  Ono to teda asi nebude tak žhavý, protože tyhle soudy probíhají tak, že žalující strana navrhne miliony, aby udělala bu-bu-bu a nakonec je rára, když vysoudí statisíce.

  Na tom je ke zvážení jen to, že nejde o nějaký tahanice s bulvárem na téma, kdo s kým spí, ale že to je zveřejnění údajů, ať už skutečných nebo fiktivních, které jsou, pokud jsou skutečné, chráněy lékařským tajemstvím.
  Pokud by to náhodou byla pravda, tak problém by měl – a dost velkej, hlavně ten, kdo ty údaje poskytl.
  I když když čtu občas nějaké ty diagnozy neoblíbených politiků, zejména z oblasti psychiatrie, tak oni si aspoň někteří příslušníci lékařské profese asi s nějakou etikou taky už moc hlavu nelámou…

 17. Skimici, když někdo bude tvrdit o někom, že je pičus a nebo že má rakovinu a za několik měsíců zemře, tak je to docela velkej rozdíl….

  Už proto, že to, že je někdo pičus, je názor a to, že někdo má nebo nemá smrtelnou chorobu v terminálním stadiu je v případě, že si to někdo nevymyslí, fakt, a pokud si to vymyslí, je to lež.

 18. No, já být soudce, tak žalovaného pečlivě poučím o právu odmítnout výpověď. Pak se ho optám, zda poučení rozuměl. Pak se ho zeptám, zda měl věrohodný podklad pro své tvrzení.
  Pokud odpoví, že ne, odsoudím ho k omluvě a k zaplacení 5 M.
  Pokud neodpoví, odsoudím ho k zaplacení 5 M.
  Pokud odpoví, že ano, odsoudím ho k omluvě a k zaplacení 5 M. Pak na něj podám trestní oznámení pro vyzrazení lékařského tajemství.

  Ještě že nejsem soudce, ještě že nejsem právník.

 19. Verbální vyjádření nemají být trestným činem! Nikdy! A neměly by se stíhat ani netrestně. — Ehm, máte prosím tohle opravdu rozmyšlené, skimici?

  Jedna věc je, když o Vás nějaký konkurent řekne, “skimice pokládám za podvodníka”, “skimic je podvodník”, a tak podobně. A věc dle mého názoru hodně jiná je, když bude Vašim obchodním partnerům vykládat: “Z naprosto spolehlivého a skvěle informovaného pramene (v PČR) jsem zjistil, že skimic je již delší dobu prověřován pro podvody velkého rozsahu (s těmi a těmi komoditami) a jeho zatčení (pošlachtovsku realizace) je otázkou nejbližších týdnů, nanejvejš pár měsíců.” To pro Vás může mít hmatatelné následky, třeba i srovnatelné s tím, jako kdyby Vám pachatel podpálil dům, přičemž Vaše možnosti dosáhnout satisfakce mohou být omezeny jeho nemajetností.

  Pokud tedy je trestné o někom vědomě vykládat lži s úmyslem jej poškodit (přičemž u toho ještě je ta pojistka, že ty lži navíc musejí skutečně mít potenciál jej poškodit), nepokládám to za velkou chybu. Trestní zákoníky nějak takhle vypadají často, a anglosaské právo navíc dává poškozenému možnost v občanskoprávním procesu dosáhnout nejen náhrady škody, ale de facto i finančního potrestání pachatele.

 20. Pak na něj podám trestní oznámení pro vyzrazení lékařského tajemství. — Lékařské tajemství myslím váže jen zdravotníky… Pokud by ale Bartík byl řádně vyšetřován, což zjevně nebyl, orgáni by se jej měli zeptat, od koho tedy ty informace o presidentově zdravotním stavu měl. V postavení svědka o tom těžko může odepřít výpověď (a samozřejmě proň neplatí ani –IMHO patologicky přebujelá – ochrana zdroje, kterou zákon dopřává žurnalistům).

 21. Zpátečníku
  Rozmyšlené to mám opravdu dobře.
  Pokud se někdo rozhodne mě zničit a bude muto stát za to (bude mít kontakty a peníze) tak se mu to jistě povede.
  Daleko větší hrůzu mám z tradičních českých cé a káudavačů že zná někoho kdo mě prý viděl že jsem říkal, že mouchy serou na obraz císaře pána.

 22. AFAIK se tajemství (nejen lékařské) týká každého, kdo se s utajovanou informací seznámí. Pokud omylem narazím na lékařskou zprávu o zvětšení prsou polobrity, nemohu to jít vytrubovat do světa.

 23. Daleko větší hrůzu mám z tradičních českých cé a ká udavačů — Nojo, skimici, problém ale je v těch slovech neměly či nemají, která jste užil výše. Tam — jak jsem jim rozuměl — mluvíte o tom, jak by právní řád (a celý právní systém) měl vypadat. Nevím, jestli byste byl spokojen s tím, že by vypadal tak, jako dnes, jen s tím rozdílem, že zmizí § 184.

  Já to prosím beru tak, že nějaký z praktického hlediska přijatelný, když tedy ne ideální, právní stav zde býval naposled za první republiky. Na ten se také dívám jako na svůj referenční, a co by se mělo jak změnit, uvažuji jako změny vůči němu. Současný stav naopak považuji nejen za zcela nepřijatelný (ač by jistě mohl být, a časem pravděpodobně i bude, ještě horší) a naprosto neopravitelný, zejména neopravitelný dílčími zásahy. Čili se mi zdá být zhruba stejně špatný, jako by byl ceteris paribus po vypuštění § 184.

 24. Pokud omylem narazím na lékařskou zprávu o zvětšení prsou polobrity, nemohu to jít vytrubovat do světa. — To bych ale myslel – samozřejmě nejsem právník –, že nemůžete proto, že byste se tím dostal do konfliktu s jejími osobnostními právy, ne s lékařským tajemstvím. Podobně kdybyste našel před berňákem u kontejneru na papír její daňové přiznání. Mlčenlivost o něm váže jen ouředníky.

 25. HzŹ
  Ohlášení zvětšení prsou celebrity snad trestné není. Za prvé si zaplatila aby to bylo vidět a za druhé ty vaky vidět opravdu jsou, takže je to nezpochybnitelné. Např foto předtím a poté.
  Je to jen o majitelce a splněných přáních. Osobně bych netoužil chodit s kýblem na krku.

 26. No dobře, tak lékařské tajemství se vztahuje jenom na zdravotníky.
  Ještě že nejsem právník.

  Zvětšení prsou je vidět. Okolnosti mohou být nepříjemné. Zvláště pokud se např. operace nepovedla a polobrita od té doby nosí méně vitrinovité modely.

 27. HzŽ
  No dobře. Ale chtěla to nicht wahr? Akorát se to nepovedlo. Když bude šikovná, tak zažaluje chirurga, pojišťovna zaplatí a všichni jsou v pohodě. Celebrita zůstane s jí nevyhovujícími vaky. Předtím malé, nyní hnusné.
  Zas to může nahrát na zeleninu. Teď je módní kupovat hnusně vypadající různě zakroucenou mrkev co se blbě škrábe.
  Tak byto ženský mohly aplikovat i na ty ne uplně ideálně visící tvary.

 28. po nějaké době zase zdravím, takže napřed
  dobrý večer
  a mám dotaz
  slovo pitoreskní
  já to mám jako směšné, groteskní, nepříjemný nádech tohoto výrazu
  ale četla jsem, že to u někoho znamená malebný ….
  co vy na to

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *