Waters Act.

Dušan Neumann

 Kdykoliv vydá Trumpova administrativa nějakou změnu zákona, strhne se mediální poprask. Po dekádě zpřísňujících dodatků k zákonu o ochraně vod, Trumpova vláda zákon zjednodušila a zrušila regulační dodatky Obamovy administrativy, které zahrnuly pod federální ochranu miliony akrů soukromých pozemků. Zákon z roku 2015 „Vody Spojených Států“ vyžadoval od vlastníků pozemků, na nichž se vyskytovala voda, ať to bylo jezero, rybník, strouha nebo louže, povolení Agentury pro životní prostředí pro jakoukoliv aktivitu na tomto pozemku.

 Trumpova deregulace vrací znění zákona před rok 2015. Kritika ze strany Demokratů a všelijakých organizací ochránců přírody obviňuje Trumpa, že ruší i původní zákon z roku 1973 „Clean Water Act”, který stanovil parametry čistoty vod a jejich ochranu. Obamův dodatek byl největším zásahem do práv vlastníků v padesátileté historii EPA (Agentury pro ochranu životního prostředí). Na zákonu vydělali jen právníci a konzultační firmy, zatímco podstatně paralyzoval investiční snahy soukromníků.

 Také slova dnešního šéfa EPA Andrew Wheelera znějí zcela jinak než hrozby těch předchozích: „Dnes, díky novým pravidlům se mohou zemědělci, rančeři a podnikatelé věnovat produkci potravin a komodit, které Američané každodenně potřebují, místo utrácení desetitisíců dolarů za právníky a konsultanty, aby zjistili,  nemá-li na jejich pozemku přednostní právo federální vláda. Zákon z roku 2015 byl tak komplikovaný, často si protiřečící, že vlastníci pozemků byli trvale pod hrozbou soudních žalob od ekoligistických hnutí, organizací či federálních orgánů pro sebemenší porušení nepřesně a nejasně formulovaných regulací.

 V předvolební kampani Trump slíbil změnu zákona ve prospěch pozemkových vlastníků. Loni v září zastavil řadu probíhajících procesů proti vlastníkům tím, že Obamův zákon exekutivním příkazem zrušil. Mohl si to dovolit, neboť Obama tento zákon legalizoval stejným exekutivním příkazem, aniž by se obtěžoval ho předložit Kongresu ke schválení. V nynější verzi zákona jsou zbývající regulace přesně a srozumitelně definovány, takže i obyčejný sedlák se v předpisech vyzná a nemusí najímat konzultanty.

 Nová verze definuje pouze 4 hydrologické formace spadající pod federální jurisdikci – teritoriální moře a splavné toky, řeky a jejich přítoky, jezera a rybníky a některá mokřiska. Zato přesně definuje 12 typů krajiny a vod, které pod federální zákon nespadají. Pro zemědělce je důležité,  že ze zákona jsou vyjmuty i pozemky kultivované v minulosti na pole. (v předchozí verzi zákona byly takové pozemky definovány jako „pomíjivé” a vlastníci byli často nuceni je vrátit do stavu mnohdy neexistujícímu desítky, někdy i stovky, let.

 Zákon byl příznivě přijat profesionálními organizacemi farmářů, stavařů, průmyslových výrobců, guvernéry států i místními (okresními) vládami.  To ovšem nijak nebrání desítkám neziskových ochranářských organizací a aktivistů, aby Trumpa denně obviňovali, že preferuje zájmy znečišťovatelů životního prostředí a pitné vody.”

 Nový zákon nemění nic v ochraně pitné vody, která je chráněna zákonem „Safe Drinking Water Act”.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 158 komentářů u „Waters Act.

 1. Takže Babiš pro změnu nekecá, když tvrdí, že potravin je dost 🙂 ?

  Něco úsměvného – dcerátko spokojeně hlásilo příval jedniček, které obdržela za včasné dodání domácích úkolů z chemie přes internet. V ponděli prej budou další, neboť se dvěma spolužačkami se slezou a budou provádět zadané chemické pokusy (to jsou úkoly navíc, ale zjevně je to baví).
  Pak začala brblat, že zadání z dějepisu nejsou ani z poloviny tak zábavná… ale večer se hodlám přidat k zadání z hudební výchovy – mají shlédnout (a udělat si poznámky) na tytrubce dokument o Jimi Hendrixovi 🙂

 2. Já jsem ráda, že jste mi téměř všichni naznačili, že se mýlím, když kritizuji vládu že koná se zpožděním, ujišťujete mě, že vláda dělá co může (teď, dřív asi nemohla, i když věděla, co se děje v světě), že jsou novináři kosmičtí blbi, když se ptají na věci, které jsou zdejším jasné. Ale my tady doma trneme při každém zazvonění mobilu, protože ve středu jsme se pohybovali v blízkosti urgentního příjmu ve fakultní nemocnici Olomouc.

 3. Hmm. To Edouard Phillippe, ministerský předseda je naopak člověk na svém místě. Sice od půlnoci zarýgluje hospody, šopy atd kromě potravin, lékáren, pump atd jako všude, zato nechá zítra a přístí víkend proběhnout municipální volby 🙂
  A projde mu to. Babiš může jen závistivě zírat.

 4. Aktuálně Budějovický Globus zásobený jako obvykle. Akorát lidí velmi málo, byli jsme dvacet minut před zavíračkou. Pořídili jsme standardní nákup.

  Co se týče jedné části opozice spílající vládě, že činí opožděně, zatímco druhá probruselská část spílá, že příliš omezuje svobodu, můj názor je nepublikovatelný.

 5. Nejsem si jistý, jestli můžeme kritizovat vládu, že koná se zpožděním nebo zbytečně brzo. Oni mají odborné poradce, o WHO nemluvě, my jen mudrujeme zbytečně.

 6. Dobré zas ráno… Tak zítra ráno nastupuju, tak mi případně držte palce, ať mi to kvůli blbýmu viru zas neodložej. Pokud to všechno vyjde, tak se na chvíli odmlčím a ozvu se zas až po zákroku. No, musím přiznat, že se na to vyloženě těším, ty bolesti jsou dost úporný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *