Z kuchaře sochařem

Václav Levý se narodil v roce 1820.

Pokud u jeho narození byly tři sudičky, daly mu do vínku sochařský talent a navíc mu každá poslala do cesty v pravou chvíli pravého člověka.

Malý Václav se od mala věnoval řezbářství a nacházel inspiraci hlavně v náboženských tématech, ale protože pocházel z prostých poměrů – otec byl švec, matka dcera koláře, nikdo neuvažoval o tom, že by se mohl věnovat umělecké tvorbě.

Rodiče syna nechali vyučit truhlářem, ale místní farář – první osudový člověk – si všiml talentovaného a zbožného chlapce a zařídil, aby byl poslán na výchovu do kláštera v Plzni, později ve Lnářích a nakonec v Drážďanech. Václav Levý se vyučil na kuchaře a v Drážďanech potkal dalšího osudového člověka – mecenáše umění, velkostatkáře Antonína Vieta a ve dvaadvaceti vstoupil jako kuchař do jeho služeb na zámek v Liběchově.

Okolí Liběchova – krásná krajina, lesy a hlavně spousta zajímavě utvářených pískovcových skal a skalek by patrně bylo pro každého sochaře inspirujícím rájem.

Václav Levý pracoval v zámecké kuchyni a ve volných chvílích tesal svoje reliéfy do skal v okolí zámku.Vytvořil tak lesní galerii unikátních soch a reliéfů pod širým nebem. Největší z nich, Čertovy hlavy byly až do vzniku památníku v Monument Valley největší plastiky tohoto typu na světě.

https://www.rajce.idnes.cz/maydaa/album/certovy-hlavy/1606642979
Jeho činnost neunikla samozřejmě nejen zámeckému pánovi, ale i jeho hostům, z nichž řada pocházela z uměleckých kruhů. Díky jejich podpoře byl Václav Levý poslán do Prahy do učení na sochaře.

Po návratu na liběchovské panství vytvořil na popud liběchovského knihovníka profesora Františka Matouše Klácela – třetího osudového člověka – reliéfní výzdobu jeskyně Klácelka. Její zdařilé provedení vedlo Antonína Vietha k rozhodnutí nadaného kuchtíka poslal na studia na mnichovskou akademii k jednomu z nejuznávanějších sochařů, profesoru Ludwigu Schwantvalerovi.

Po úspěšných studiích – profesor Schwantvaler jej považoval za svého nejlepšího žáka – se vrací devětadvacetiletý Václav Levý na Liběchov jako hotový sochař.

Liběchovský pán ale brzo umírá a Levý tak přichází o mecenáše, který ho štědře podporoval.

Jako sochař se Václav Levý přesto brzy prosadil. Tvoří ve stylu akademického klasicismu, jeho sochy mají blízko k antice a renesanci, hodně se věnuje duchovním tématům. Mimo jiné získal Klárovo římské stipendium a odjel do Říma.

Období, které prožil v Římě, pro něj bylo jako pro sochaře velmi úspěšné, jeho klientelu tvořili zástupci české šlechty, vytvořil díla pro Vídeň i několik římských kostelů, jeho dílo zaujalo i tehdejšího papeže. Jako hluboce věřícího člověka ho Řím uchvátil i duchovně a inspiroval.

Jeho materiální poměry v Římě ovšem nebyly nijak skvělé a když se přidaly vleklé zdravotní problémy, vrací se Václav Levý do Prahy, jako nemajetný, nemocný, ale s věhlasem světového sochaře. Dostává ty nejprestižnější zakázky, bohužel pro zhoršující se zdraví byl většinu z nich byl schopen dokončit jen díky spolupráci se svým nejnadanějším žákem Josefem Václavem Myslbekem.

Posledním dílem Václava Levého je socha Anděla na hřbitově v Žebráku. Zemřel ve 49 letech a je pochován na Vyšehradě.

https://www.rajce.idnes.cz/maydaa/album/certovy-hlavy/160664274

Paradoxem je, že ačkoliv byl ve své době úspěšným a uznávaným sochařem, jsou dnes jeho nejznámějším dílem Čertovy hlavy, které vytvořil ve chvílích volna jako zámecký kuchtík na Liběchově.

MaYda

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 025 komentářů u „Z kuchaře sochařem

  1. “Maydo: dřevěnice v Praze, Sherwoodu. Užijte si.”

    to asi nestihnu, nickname, vzhledem k délce příslušných povolovacích procesů v Praze, pokud se toho vůbec dožiju, tak ve stadiu vysoce pokročilé senility.

    Jinak mně zaujaly na jenom obrázku v pozadí devěnky v jogínské pozici stromu – park, v těsném sousedství hlavního městského okruhu, kde jsou tři pruhy sertrvale ucpané rušnou dopravou je fakt ideální místo na rekreaci.
    a už vidím tu subkulturu, žijící ze sousedství dopravního uzlu – somráky, feťáky, dealery a lovce pochybné klientely všeho druhu, jak se stěhují jinam 😀

      • Kde jsi vykoukal, že tam bude živý bulvár?
        V každém případě vede mezi Fantovou a novou budovou magistrála.

        Navíc většina obyvatelstva nemá důvod, aby se chodila rekreovat a cvičit jógu zrovna k nádraží, tam se vždycky budou pohybovat především ti lidi, co přijeli nebo odjíždějí a spěchají na vlak nebo od vlaku, případně maximálně čekají na další spoj.

        • A jestli bude na magistrále přechod, tak to bude po Pavláku, Žitné, Muzeu ( snad jsem žádný nevynechal) další semafor na asi 2 km na magistrále. Už teď když ve špičce tam padne červená, tak auta stojí až v Brně. Takže to pojistíme další zábranou.
          Když ale vidím, že Magistrát není schopný dohodnout se s MČ Praha 1 jak zařídit zákaz vjezdu do Starého Města, tak se toho asi těžko dožijí moje vnoučata. A Hřib bude už dávno v … ( kulajdě).

    • Podle mě Hřib předpokládá, že do začátku stavby se magoši povede dojebat magistrálu tak, že na ní bude provoz na úrovni doby Franze Josefa.

      • Jsi optimista, že předpokládáš, že je Hřib schopen něco předpokládat, což je činost vyžadující práci mozku.

  2. Přitom je Budanov jeden z nejtalentovanějších šéfů tajné služby, jeho prognózami by se dal řídit Vesmír …

  3. BTW, skvělá je ta schíza diskutujících.
    Manželku a spolupracovníky šéfa jedné z nejlepších tajných služeb na světě, která s Rusy denně zametá otráví ti samí Rusové, kteří jsou všechny ostatní dny naprostí břídilové.

  4. Myslím, že lidi nerozlišuje genetika, ale příběhy, kterými se řídí i které píší.
    Viz “sociální konstrukt”.

    • No jo, to není jako vytáhnout ze skladů staré M113 nebo Leopard 1.
      Ale tak třeba existují státy, které chtějí darovat letadla v ceně 30 mil. dolarů za kus, na pár letů …

  5. Aktuálně:

    Usnesení vlády ČR o státních svátcích. Vyřazen bude Den vítězství. Takže 8. května. Letos byl ještě svátek zachován, ale od příštího roku bude zrušen. Akt bezpodmínečné kapitulace německých vojsk do rukou SSSR, byl původně podepsán 7. května 1945 v Remeši. SSSR nicméně trval na opakování aktu v Berlíně. Německé velení podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci krátce před půlnocí 8. května 1945.
    Podle Petra Fialy je nepřípustné oslavovat SSSR, posléze Rusko jako osvoboditele. Dále dle zatím dostupných informací bude mít budoucí ministr školství za úkol aktualizovat učebnice dějepisu.
    Od roku 2024 tedy platí toto: Rudá armáda nás nikdy neosvobodila, osvobodila nás koalice západních států v čele s USA.

    Co je na tom pravdy?

    • No, já měla za to, že 8.května se slaví konec války v Evropě a ne SSSR.

      ostatně den Osvobození rudou armádou se slavil 9.května a právě kvůli tomu, že němci 8. kapitulovali, se to přesunulo na 8.května.

      Není to nějakej hoax?
      Fiala je sice hodně blbej, ale tak, snad, proboha ještě blbej není….

  6. Když jsme se u nás mohli skládat na tomograf, drahou léčbu dítěte či nešťastníky postižené tornádem, proč by se Ukrajinci nesložili na F-16?
    Je jich 20M, pokud by každý položil na stůl ekvivalent 1000Kč, je to nějakých 20GKč.
    Pokud F-16 stojí cca $30M (670MKč), tak mají rovnou na 16 letadel …

  7. Je krásné, kolik významných lidí rozrušila přítomnost Vidláka “na tribuně”.
    Je sice bezvýznamný, ale každý veleduch se musí vyjádřit…

    • Není bezvýznamný. Přebral kus práce za Prchala. Ať si ho Bába užije.
      Nikdo o mně neví, že jsem marxist levý. Na obě ruce.

      • Bába má problém:
        1) potřebuje se tvářit jako konstruktivní součást šestikoalice, obchodní partner Jurečků, Tomanů, …, potřebuje přijímat dotace z nenáviděné EU, potřebuje vydělávat na Gazprom Dealu.
        2) potřebuje sebrat hlasy Okamurovi, buď sám nebo přes B-tým, který bude hecovat lidi za hranou zákona tak, aby vypadali ještě ostřejší než Tomio.
        Řešení? Dvě tváře:
        a) liberálové Juchelka, Nacher, Schillerová, Havlíček. Něco žvaní a vypadají chytře
        b) národovci “nic než nárok” Rajchl, Daník. Něco žvaní a vypadají naštvaně.

        Jak se s tím konkurence popasuje?
        Sníží daně chudým 😉

      • zbořený tele….
        Vzpomněl jsem si na režiséra Vávru, jak jednou vyprávěl, že každá herečka má období, kdy je mladé tele a toho je třeba využít. Vždycky si na to vzpomenu, když koukám na film Holka na zabití.
        Pojem “zbořený tele” tomu ovšem dává nový rozměr.

  8. Vypadá to, že Andrijivka to má asi za sebou, protože na seznamu zmizela zpráva, že si od Rusů na vojenském veletrhu někde u Arabů nikdo nekoupil žádné letadlo a objevila se zpráva, že Rusům docházejí vycvičení vojáci.

  9. “Nechci vám kazit iluze, ale to divadlo nedělá zadarmo”

    Ti, s kterými nesouhlasíme, to určitě zadarmo nedělají.
    Ti, s kterými souhlasíme, to určitě dělají čistě nezištně.

  10. “1) potřebuje se tvářit jako konstruktivní součást šestikoalice, obchodní partner Jurečků”

    Aha, takže Babiš ve skutečnosti není obchodní partner Jurečky bráchy, jen se tak tváří, aby to vypadalo.

    A brácha Jurečky není partner Babiše, netuší, že by mohl být za někoho takového pokládán a vůbec je čistej, přímo vypranej v Perwollu.

    A samozřejmě to dokazuje premier, který by si o obchodního partnera Babiše jistě ani kolo neopřel, natož aby ho navštěvoval na jeho farmě v době, kdy by byla jeho přítomnost docela žádoucí v hlavním městě

    • Maydo, můžete to přeformulovat lépe. Uvítám to.
      Babiš musí být pro-evropský, pro-dotační, pro-zelený. Z toho čerpá a žije. Tím likviduje konkurenci.
      Přitom musí získat další voliče. Jako získal voliče ODS, ČSSD, teď chce získat Okamurovo fanoušky.

  11. Keyko: Co nabídnout za program, tušíte.
    Co nabízejí socialisté: Čučche (“podpora místních zemědělců, potravinářů, chemiček, …”), podpora rodin, důchodců, …
    Jak to zaplatit: znárodňování (“zaklekávání” na nevhodné), zadlužování, devalvace, maximální zdanění.

    • “Ostatní vás okrádají, já budu rozdělovat spravedlivě”
      “Co je nám po XXX, my se musíme starat o sebe”
      “Podpořte tady pana YYY, on pro nás dělá moc a moc věcí, bez něj umřeme”
      “Daně zvýšíme, ale spravedlivě”

  12. Prý se uvažuje, že za Jourovou bude na komisaře EU kandidovat Stanjoura (s úpravou jména, aby to hladčeji prošlo).

  13. “Babiš musí být pro-evropský, pro-dotační, pro-zelený. Z toho čerpá a žije. Tím likviduje konkurenci.
    Přitom musí získat další voliče. Jako získal voliče ODS, ČSSD, teď chce získat Okamurovo fanoušky.”

    Nickname, ale mně je Babiš ukradenej.

    Mně zajímá, co je za tím, že premier, který nebyl schopen nabídnout voličům nic víc, než vyhnání Babiše, se druží s jeho obchodním partnerem a bráchovi toho obchodního partnera zachraňuje prdel v ministerský sesli a považuje to za důležitější, než se setkat s nespokojenými občany.

    Když byl ten Babiš tak strašně fuj, tak proč se slejzá přednostně s jeho obchodním partnerem?

  14. Aha, tak ta dáma, předsedkyně toho spolku Učitelská platforma, která se tak “ostře vymezila” (cituji) proti vystoupení Vidláka na včerejší demonstraci, je zároveň členkou TOP 09.
    Hmmm…

    • No jo, dnes uz neni schopnost oddělit politiku od teoreticky apolitickych roli. Oni ti Číňani maji s tim mandátem nebes nakonec asi pravdu…

    • Hlavně kolik učitelů tak jejich platforma reprezentuje. Smutné je, že skuteční učitelé nemají na takové exhibice čas, raději učí… a nikdo jí to řádění nezatrhne.

  15. „Cíle a naděje spojené s ukrajinskou protiofenzívou byly anulovány, protože od jejího začátku nedošlo na bojišti k žádným velkým změnám a žádnému průlomu. Mnoho lidí to tady přiznalo. Tiše, opatrně, ale poznali to,“ řekl médiím Peter Szijjártó .

    Téměř nikdo „nepovažoval protiofenzívu za úspěšnou“ pro ukrajinskou armádu, s výjimkou pouze jednoho z jeho kolegů. “Byl to ale jednorázový pokus, ke kterému se nikdo nepřipojil,” dodal Szijjártó. V podstatě bylo řečeno, že „všechno, co se děje, nesplňuje očekávání“.

  16. Spojené státy by nikdy neposlaly své vojáky do takové ofenzívy, jakou v létě zahájily ukrajinské ozbrojené síly – bez převahy v letectví – generál Ben Hodges

    Připomenu, to je ten, co mluvil o Krymu v létě – nicméně beru to, že se za chybu omluvil. Zjevně již přichází tato fáze.

  17. Ozbrojené síly Ukrajiny mají monstrózní ztráty, nedostatek techniky a průměrný věk vojáka v mnoha brigádách je 54 let, – zástupce Zelenského kanceláře Leščenko

    V některých rotách ze 110 vojáků na začátku války nyní zbyli jen tři.

    Ach ano, vůně snadného vítězství nad obrem na hliněných nohách, dosazení presidenta dle výběru Bidena (jeho vlastní citát) a následné parcelace Ruska (výstupy kongresu v Praze) se nám nějak hroutí.

    • No, už jsem řekla o něco výš a tak na pracovní web.

      Jsem trochu skeptická k představě, že prostor ožije tím, že ho budou lidi vyhledávat k rekreaci a zmizí bezdomovci. Tudy budou vždycky lidi především spěchat od vlaku a k vlaku, jiný důvod, proč tam chodit mít nebudou a bezdomovci a žebráci se obvykle zdržují kolem komunikačních uzlů. Kromě toho kolem vede magistrála, což ke kvalitě v parku moc nepřispívá.
      Dost pochybuju, že bych tuhle lokalitu i v budoucnu vyhledávala z jiného důvodu, než že potřebuju dojít na nádraží a odjet vlakem.

      • Kromě toho naprý ( nemám ověřeno), že ta současná budova je pod památkovou ochranou a nelze proto zbourat, s čímž asi ten projekt počítal. Takže nekvalitně připravené podmínky pro soutěž.
        Taky nevím, jak si představují napojení na starou Fantovu budovu, podle téhle malůvky to vypadá, že snad budou lidi běhat mezi autama přes magistrálu.
        https://twitter.com/iprpraha/status/1729462127771918778/photo/1

  18. Maydo ad:
    Mně zajímá, co je za tím, že premier, který nebyl schopen nabídnout voličům nic víc, než vyhnání Babiše, se druží s jeho obchodním partnerem…
    Do melounu a do hlavy premiéra nevidíš. Ovšem zkusím svou naprosto přesnou analýzu:
    ODS a ANO jsou v koalicích.
    KDU a ANO byly ve vládní koalici.
    “Antibabiš” je vějička na voliče, když ani Piráti nemají problém s krajskou koalicí, kde kryjí … vlastně, no nic.
    ANO je podle výsledků hlasování, podle dotačních programů, součástí koalice. Šestikoalice. Okamura možná někdy dostane čuchnout, ale nevím o ničem světoborném.
    Před šesti lety jsem tuto šestikoalici zkoušel odstřelit:
    https://petrmoses.blogspot.com/2017/10/koalice-nechtena-koalice-chtena.html
    Okamura jako “menší zlo”, protože “velcí kluci” s ním nemluví.

    • Moje přesné odhady vidíte v tom, kam vedou státní rozpočet. Babiš, Schillerová, Fiala, Blažek. Brňáci. Kabrňáci.
      ANO i na místní / krajské úrovni dává přednost stranám pětikoalice před SPD.

  19. maYda: Díky. Mně by zajímalo, co to dřevo bude dělat a jak bude vypadat řekněme po pěti letech – což už se tu probíralo u jiných projektů, pochybuju, že by to mohlo být bezúdržbové – a jakým způsobem se tohle nechá mýt, protože ta okna nahoře (má tam být nějaká fólie) budou hned zasviněná. O teplotních poměrech v létě a v zimě se toho už napsalo dost jinde.

    Co se týče památkové ochrany, v tom tweetu vidím bez přihlášení jen ten původní text, ale podle jiných zdrojů jsou informace protichůdné. Památkový katalog NPÚ tvrdí, že to chráněné není, Ministerstvo kultury že je. A teď si vyberte… 🙂

    https://pamatkovykatalog.cz/nova-odbavovaci-hala-hlavniho-nadrazi-praha-14012642
    https://www.mkcr.cz/doc/cms_library/poskytnuti-informace-dle-zakona-c-106_1999-sb-na-zaklade-zadosti-podane-dne-1172023_opp-17349.pdf

    A všimněte si toho přechodu přes magistrálu, evergreen pana Houby…

  20. Ještěže v 17-tém stol. nebyl internet. Dovedete si představit tu diskuzi, když končila renesance a začínalo baroko? Ta nová moda se také nelíbila… 🙂

    • Ale mně se to takhle na obrázku celkem líbí. Byť bych to asi nestavěla zrovna tam. Jenomže to je ideální vizualizace.
      Řeším praktické otázky. Zmizí hala, kde byli lidi chráněni před větrem, zimou, vedrem, to nikomu nevadí. Dřevostavba nejspíš po pár letech bude vypadat šedivě, třískově, známe to z moderních novostaveb. Jak se to bude čistit netuším. Zmizí parkoviště.

      To není renesance versus baroko (už proto, že tehdy se tomu “baroko” neříkalo, ten pojem vznikl až v devatenáctém století), to je spíš “jak” a taky “proč”, když se nedávno vrazily těžké prachy do rekonstrukce staré i nové části budovy.

    • Ano, cena je další věc. Jednak nechápu co na tom má být tak drahé, jednak magistrát očividně neví co s penězi. Další drahý projekt se spornou reálnou hodnotou. Podobně jako filharmonie, podobně jako lanovka k nám do Bohnic, všechno miliardové projekty u kterých si člověk říká proč – a pokud, proč teď, když peníze chybí.

  21. Historicky řečeno, žijeme v době lokálního vrcholného Fialátu.
    Tímto způsobem lze označovat a vystihovat rozličná období. Babišát, Putinát, Bidenát…Bruselát….

  22. Politik…
    Nedávno jsem klábosila s jednou z mých pražských sestřenic – pracuje z home-office, mají s manželem nějakou malou firmičku na reklamu nebo co. Každopádně se chytala za hlavu, že se názorově rozešla s jednou kamarádkou – ta se totiž uchytila v nejmenovaném státním úřadu… do práce chodí tak na desátou, potřebné vykoná PC asi tak za deset minut. Víc se po ní nechce. Takže začala v pracovní době chodit za soukromými pochůzkami, provozovat vlastní e-shop – prej to tak dělají všichni tam zaměstnaní, žádná křeč. Plat 38tisíc Kč čistého, ale asi jí ho trochu sesadí, protože teď byla půl roku doma na nemocenské kvůli “pracovnímu stresu”. Takže si zajela do Itálie i do jiných destinací, asi na zotavenou. Sestřenka ji nazvala parazitem a bylo po přátelství….

  23. Johano, jak to dřevo bude vypadat, to je otázka. Záleží na provedení, povrchové úpravě, druhu dřeva… Jedna kolegyně to nazvala “nekonečné bidýlko pro holuby”, takže je dost pravděpodobné, že ti se o nějakou dodatečnou povrchovou úpravu postarají. 😀

    S tou památkovou ochranou to nevím jistě, ale psal to kolega, který se památkami zabývá, jeho sdělení bych brala za poměrně věrohodné, i když stoprocentní záruka není.

    • Otázka samozřejmě je, nakolik se hodí dřevění stavba do města. Omšelý povrch může být super na horách, ale já mám pocit, že to do města nepatří. Taky mi připadá, že ta stavba by zapadla líp někde ve středomoří. ale to je věc individuálního vkusu.

      Praktické otázky jsou na místě, stavba fakt není artefakt, u kterého stačí hodnocení “líbí – nelibí”. Většinou se dají nějak uspokojivě vyřešit, problém je, když nejsou položeny nebo se ignorují.

      Otázka proč je jistě na místě, někde jsem četla, že nová budova potřebuje další opravu, protože zatéká do střechy. Ta nedávná oprava se tedy asi zvrzla, ale to asi není důvod stavět novou budovu nebo spíš jakousí pergolu, která se za budovu vydává.

      Ještě bych podotkla, že Správa železnic je prý docela slušně zadlužená, takže asi na to půjdou zase nějaké dotace, za svý to stavět nebudou.

  24. “To není renesance versus baroko ”

    To samozřejmě není, už proto, že ta přeměna rozhodně neprobíhala tak, že by se uprostřed čiste renesanšního náměstíčka najednou vylíhnul barokní palác. Ty proměny jedno stylu do druhého byl poměrně spojitý dlouholetý proces.

    a ty stavby nepřinášely takový zásah do prostředí, urbanistické vazby se obvykle neměnily, ostatně řada barokních domů dosnes stojí na gotickách půdorysech a než se usadila v barokní poloze, prošla několika přestavbami.

    je pravda, že Valdštej na svůj palác vyboural kus Malé Strany, bylo to cca 23 domů, které zkonfiskoval, případně koupil, a z toho jen některé zaplatil, ale kdo by si troufl kritizovat Valdštejna, že jo?
    Llidi se tenkrát o tohle nestarali. Měli jiný starosti, než kritizovat, jaký si vrchnost staví zámek.

  25. Johano,
    ještě k praktickým otázkám:
    kdysi jsem s kolegy navštívila výstavu projektů rodinných domků s hospodářstvím.
    To byl typický produkt toho, kdy praktické otázky nebyly položeny.
    U těch domků sice byly navrženy nějaké ty chlívky, ale v domě bylo zázemí jako v paneláku. Ti prozíravější navrhli kuchyně tak, že se tam dalo upéct kuře, vyndaný z mrazáku, do jiných by se ani ten mrazák pořádně nevešel. Ani pomyslet na to, že venkovská domácnost potřebuje velkej špajz na zavařované produkty, sklep a velkej mrazák, kromě takovýho toho běžného. A prostor na uložení zbytků ke skrmení zvířatům.

    • A nepamatovalo se na to, že když jde člověk z chlíva není žádoucí vstup rovnou do obýváku. Zato to se pamatovalo na pracovny, ateliery, dokonce místost pro poslech hudby se tam našla. Prostory, kterí jsou někomu, kde pracuje celý den v hopodářství a pak se svalí k televizi a je rád, že je rád, naprosto k ničemu…

      Pohádala jsem se tenkrát s kolegou, který byl dotčen, že jsem ty návrhy zkritizovala. Jenže on vyrostl v Praze v paneláku a já ve vesnickém baráku a naši tehdy chovali králíky, ovce, husy a slepice.

      Přitom ty návrhy vypadaly hezky. Ale byly to idealistický vize lidí, kteří o realitě, do která ty domky navrhovali, nevěděli nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *