„Zažít Ostravu jinak“

DannaG

Úplně krátký, nepolitický úvodník.

Spíš vzpomínka.

Minulou sobotu bylo možno „Zažít Ostravu jinak“. Na Sousedských slavnostech.

Odpoledne se vydařilo. Byl krásný podzimní den. Akce, kterou sice jako hlavní pořadatel organizoval Cooltour za spoluúčasti dalších, by se ovšem bez účasti občanů – sousedů – vůbec nekonala. A nešlo jen o to, přijít a přinést dobrou náladu, ale mít odvahu i rozbalit stánek s vlastními výrobky, od šperků, šatů až po domácí buchty, marmelády, čaje.

Ale hlavní byla ta dobrá vůle. Že se to podařilo, se můžete podívat tady http://dannag.rajce.idnes.cz/Zazit_Ostravu_jinak_2014/. Nejsem dobrý fotograf, ale snad jsem tu náladu aspoň trochu zachytila.

Ovšem ty slavnosti se nekonají jen v Ostravě. Jsou na mnoha dalších místech. Možná i u vás. Tak jaké to tam je?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 329 komentářů u „„Zažít Ostravu jinak“

 1. Schumi, současná aktivní generace si na sebe ušila hroznej bič. Být úspěšný a bohatý, to lze při jisté míře píle a štěstí zvládnout. Ale oni si umanuli, že musí být i mladí a krásní, což jaksi biologické zákony vylučují a pokud mládí odlétne a krása se ztratí, pociťují to jako totální degradaci. A tenhle bič jim ničí duši a kazí náladu a žene je do šílených experimentů, takže nezřídka končí jako zrůdy. Jackson nebo D.Versace jsou jen špička ledovce.
  Ta závislost na vzhledu a věku je sebevražedná.

 2. “Chrám Panny Marie v Panenském Týnci získal 22 215 hlasů a zvítězil nejen v kategorii Genius Loci – nejmagičtější místo Česka, ale stal se s velkým náskokem i absolutním vítězem celé soutěže. Mnozí věří, že je nabitý pozitivní energií a dokáže léčit.

  Psychotronici tvrdí, že místní pozitivní energie má schopnost odstraňovat deprese, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života.
  Kromě lidí, kteří věří v léčivé účinky chrámu, jde i o oblíbené místo svateb. Ročně tam oddají osm desítek párů, což je na městys, který má 408 obyvatel, velmi vysoké číslo. Většina lidí chce oddat právě uvnitř chrámu.”

  http://www.denik.cz/z_domova/louny-panensky-tynec-chram-soutez-20141003-l19i.html

  Vřele doporučuji, když vás tam nepřejdou ty pseudodeprese, tak se tam aspoň vdejte nebo ožeňte:) Ve dvou se to lépe smutní.

 3. Teda ve fší úctě: existencionální esej (škoda že to neumím napsat francouzsky) o kolíčcích na prádlo jsem ještě nečetl……
  Moc o zenu nevím, takže nemohu schumiho pocity potvrdit, ale pro nás starší….jakoby se tu mihnul J.P.Sartre……dědek jeden vošklivá…..

  Ani se nebudu ptát případných přeživších, jak dopadlo včera prase, ňák se to sem najednou nehodí.

 4. Dobré dopoledne,

  tož já se drze zeptám, jaký bylo prase, zda bylo dostatečně propečené, akorát tučné a pivo dostatečně penivé a melo správnej říz.

 5. zdravím

  (1299) což o to, šimone,J.P.Sartre mne okouzloval svou Zdí, když mně bylo patnáct (ráda jsem “smutnila”); momentálně je to fakt dědek ošklivý ….. 🙂

  Teď mne od existencionálního pocitu osamění a dehumanizace( zcela lidsky kleji) spolehlivě “chrání” kovová dláha,která se vymkla kontrole ,a škrábe (už) holou kost…… 🙁
  Na nějaké deprese díky bolesti nemám ani pomyšlení …. 🙁

 6. Dobré sváteční polední,

  tak jo, hlásám, že jako odpoledněvečerní účastník prasete jsem spokojena převelice – prase bylo ovšem jen ve formě grilování, jitrnic a jelit, případně zabíjačkové polévky a tlačenky. Vše výborné (já se kajícně přiznávám jen ke konzumaci grilovaného; ostatní zabíjačkové delikatesy nejsou můj šálek čaje – leč pojídači tohoto vypadali šťastně sytě a chválili i verbálně), včetně PeSovo specialit – houbových “matjesů” a houbových “škvarek” v sádle – s chlebíškem mana nebeská 🙂
  Pivo nepiju, tak to budou taky hlásat jiní.
  Nálada IMHO výborná, kromě zdejších psavců se dostavili i jen čtoucí, takže celkem se sešlo lidu povícero – nejmladší generaci zastoupila Zločinčata, spokojeně se probíhající od pejska k pejskovi (tihle hafani byli jediní, kdo tam po sobě semo tamo štěknul…), debatilo se o všem možném i nemožném, ale o politice nejméně….
  Takže, kdo nedojel, má čeho litovat – neboť kde jinde lze vidět Kocoura na koni 😀 !!!

 7. 1303 – to Vám opravdu nezávidím….
  Přeju Vám brzkou úlevu…toho Sartra jsem taky kdysi čítával, nejen jeho, ale po plyšáku a výskytu rozumprdů všeho druhu jsem na intelektuály dost zanevřel…
  To se prosím netýká Zpátečníka, tam mi pouze něco připomněl z mého pubertálního mládí…na to pravé intelektuálno jsou i tady jiní…..

 8. K tej šuntovitosti světa bych podotkla, že zřejmě podobné pocity chovala stará Janečková, když si stězovala, že mladá, místo aby kůže poctivě žvejkala, je naklepává pazourkem a vytírá popelem…..

  Matzurko, politika je sviňa a rozděluje lidi….

  Mezi posledním mým příspěvkem jsme stihli vyhovět volání SOS babičky, že spadla a nemůže se zvednout. Sice jsem neviděla Kocoura na koni, ale zas se hodilo, že jsme byli v Praze. onlo by stačilo, kdyby volala včera, když jsme byli někde v lese, několk kilometrů od auta a auto hodinu cesty od jejího bydliště.

  Kolik je zločinčat a jaký mají věk? já jsem nějak ztratila přehled. ale mám dojem, že nejdšív dlouho usilovali, ale když se konečně zadařilo, tak to vzali rychle jedno za druhým….

 9. maYdo,
  jel poprvé 🙂
  A on v tom byl dvojsmysl, neb v řeči mluvené se nerozlišuje k a K.

  OT, OT,
  naruším tím filosofickou debatu….
  Prosím, nemáte někdo recept na jablkový koláč,z něčeho jako křehké těsto ? Jak se mezi dva pláty těsta nabouchají strouhaná jablka ? Pokusila jsem se o něco dle kuchařské knihy, lež výsledek není úměrný očekávání, tím méně námaze. Takže bych potřebovala něco odzkoušeného, rychlého, kromě ingrediencí i velikost plechu….
  Uměla to moje prateta, ale té už se tak čtvrt století nezeptám na nic…

 10. Fujtajbl vespolek,
  zatímco si někteří debužírovali brambory filtrované přes mezičlánek prase, já jsem, poslušen agrotechnických lhůt, teprve kopal brambory ze země. Nevím jak je to možné, ale těch stopětadvacet metrů bramborové brázdy je rok od roku delších, hlína je těžší, motyka tupější, terén je níž. Kurwa mě bolej záda! Ale letos už jsem usoudil, že si to můžu dovolit, donesl jsem si k poli plastovou židli a na ní jsem vždycky spočinul, když zádové svalstvo vypovědělo poslušnost. Jel kolem soused ze vsi. A jak se tak kochal, najednou mě uviděl, jak sedím u pole na židli a čumím na brázdy, kýbl, motyku a fůrik s bramborama.
  Cuklo mu to s volantem a chvíli to vypadalo, že mi s Fjůžnem pomůže vyorávat. Ještě že měl s sebou navigaci. Baba štěkla, dědek sebou škubnul, vyrovnal to a odbzučeli domů. Možná se z toho zážitku bude v noci odkopávat 🙂
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201487549549693&set=a.1350577983562.45299.1804761152&type=1&theater

 11. Teda, koukám, že Kocour na koni byl atrakce číslo jedna…. 🙂

  A pojetí jako kolektivní příprava je docela zajímavá. Já jsem byla jednou na Výtoni a tam se prase dostavovalo z kuchyně na talíři…

  a na plánované teambuldingové pracpvní akci se bude opékat prase vykuchaný, takže žádný jitrnice. A to jsme ještě měli co dělat, abychom přehlasovali milovniky zdravé stravy, aby se peklo prase a ne krůty.

 12. 1315-Historky od bílého jelena jsou skvělé… Clarke je sice technooptimista a tak nějak věří v lidstvo víc než je běžné, ale já osobně ho čtu rád. Ty poslední knížky psané s jinými autory jsou slabší, ale někdy to vypadá, že Clarke už poskytl jenom jméno.

 13. Dobrý večer. V Událostech a komentářích jsem viděl diskuse o šátku pro (polo)státní zaměstnance.
  Pokud bude možnost, aby pracovník, jehož povoláním je kontakt s lidmi, měl zakrytý obličej, potom budu jezdit v šátku/kukle v autě. Seženu si takovou, která bude mít 40% bavlna, 60% vlna, budu ji používat jako ochranu před popáleninami při případné havárii. Hrdinně vypnu svůj antiradar přezdívaný též sonnenblende.

 14. nickname,
  postřehneš jediný rozdíl – v obálce s modrým pruhem bude tam napsáno, že řidič nebyl ztotožněn a že pokud přiloženou složenkou zaplatíš 500 Kč, bude řízení o přestupku ukončeno, pokud nezaplatíš, bude předáno místnímu dopravnímu odboru, kde je přestupkové řízení v rozmezí od 2.000 do 10.000 káčé plus body dolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *