Tak přátelé,
Prase je zabito a naloženo v sudu, pension domluven, pípa, sud a podobné drobnosti též, počasí je objednáno snad ve stejné kvalitě jako loni.
Uvítám vás chlebem a solí, ale rád bych, abyste mi teď potvrdili kdo a v jakém počtu a kdy doopravdy přijede abych věděl, kolik koupit toho chleba a soli. Buď zde nebo do mailu.
Ono teda sice bude hezky, ale noci jsou již chladné a pokud bychom se neměli do penzionu vejít… to abyste si vzali teplé prádlo. 😀
Ta různá speciální přání jsou předjednána a měla by fungovat.
PS.
Pravda je taková, že jsem měl trochu starosti a stress a zvl.ty, co dali vědít v diskuzi na blogu jsem si nepoznamenal a teď nemám ani čas, ani chuť tu diskusi celou procházet… takže prosím ještě jednou.
Oteplovači, zdravím. Před 160 lety to brilantně vypointoval F. Bastiat: „tam, kde nemůže překračovat hranice zboží, tam je překračují armády“. Byl jsem před lety na semináři: Jak pomoci rozvojovým zemím. Jihoafrická velvyslankyně tam říkala jen o tom přístupu na trhy. Že vlastně nic jiného nechtějí. Celý sál skoro spadl pod židle: žádné mantry o pomoci. Ale, jak praví Šimon Klein: ebola a kontroly.
Já bych dodal, že transfery pro domácí jsou fajn, pro cizí špatně. A může za to Brusel, protože bez Brusele, bychom tady ty věci, o kterých píšu v 1082 nikdy neměli 🙂
Dobrý podvečer. Hlásím se z volebního stanu Svobodných. Bane, rýmička, kašlíček, četýre dána Dunkela (odkud to je? :-)), teda zavřený doma.
Nekoukejte na předvolební klip Svobodných. Mach si měl nechat poradit alespoň od té krasavice inteligentní, se kterou se tváří jako Bond a jeho girl. Besedy co jsem slyšel dobré, příští týden bude další kolo kontaktní kampaně.
Babiš se tlačí do čela cinknutými předvolebními výzkumy, ODS z něj má vítr, 85% stran nabízí konečně tu správnou cestu k socialismu.
Tomáš Haas k medaili pro Klause:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-haas.php?itemid=21248
Nejmenovaná strana přiznala, že není světicí, ani že v ní nejsou panici.
Diskuse pod Haasovým článkem je fakt síla.
Jsme zřejmě národ psychologů a psychiatrů a diagnózy se sypou z rukávu. A když ne diagnózy, tak paragrafy trestního zákona. Ten Klaus může fakt za všechno, snad i toho Husa v Kostnici upálil osobně a vlastní rukou.
Je to děs, jak se lidi pod vlivem medií dokážou vybičovat k fanatický nenávisti a naprosto ztrácejí soudnost. Kvůli jedný medaili.
Dobré nedělní ránko!
Kamenování Satana, čtvrthodinka nenávisti, nezralost … infantilní hysterie …
Z FB:
Úsměv na víkend 🙂 Einstein k Chaplinovi: „Nejvíc na vašem umění obdivuji to, jak je univerzální. Nepromluvíte ani slovo a přece vám rozumí celý svět!“ Chaplinova odpověď: „Pravda. Ale vaše sláva je ještě větší. Vás obdivuje celý svět aniž by vám rozuměl!“
Ad MP’s 1102
no… já kdybych byl chudej blbej severoafrickej arab, nebo černoch, nedovzdělanej Bastiatem, tak bych zvysoka sral na to, zda Kaddáfího pohrobci, či příbuzní Muhammada IV. mohou, či nemohou dovážet zboží do Evropy. Protože by na mě z toho byznysu stejně nic nezbylo. A snažil bych se dostat do Evropy osobně. Pokud se neutopím, dostanu najíst, budu mít kde spát a pravděpodobně mě nikdo nezabije. A že sebou přivezu ebolu (střední Afrika), dýmějový mor(Kyrgyzstán), černý kašel(postsovětské země), obrnu (Afghánistán), nové chřipkové kmeny a virózy(střední východ a Asie)? Z ekonomického hlediska je to v naprostém pořádku – posloužím k roztočení kol farmaceutického průmyslu, růstu HDP a zvýšení zaměstnanosti. A že zhebne pár Evropanů? Vždyť jsou to jen nevěřící a Alláh mi to přičte k dobru.
Už druhý den krásně a teplo, i v noci bylo kolem 15 stupňů.
MP, ano, presne takove shrnuti , tedy „zborte tu zed“ bylo receno nekolikrat i „u nas“. Bohuzel sila i na hloupe odstraneni barier a dovoznich kvot, cel a zakazu na dovoz ovoce a zeleniny , ktere se v EU nemohou pestovat z geografickych podminek, proste nebyla. Protoze by to bylo nesystemove. Trvalo to pres dva roku, nez jsme se na to vykaslali. Je docela zajimave, ze individualni dovoz, v mnozstvi, kere je vhodne pro zasobovani nekolika „provozoven“ je docela mozny a vyzkouseny. Je s tim trochu prace, na druhou stranu, zase mi EU likviduje konkurenci, kdyby tedy nejaka byla. Vubec nerozumim, proc. Mozna je to kvuli ebole a moru. Ale to je stejne jako s lidma, stehovat se nemuzou, protoze medozirne nasledky, ale cestovat individualne ano, trosku pokrytecke. Protoze na tomto priklade je jasne videt, ze v podstate o zadnou ebolu, ci nestovice ani tak nejde.
Muzeme se ale placat po ramenouch, ze moudry a neuplatny urednik s razitkem, ci polutik a cizinecky polucista, stoji na strazi, abychom se meli dobre, meli dostatek, nemeli osklivou nemoc a hlavne jistoty a prosperitu.
Socialismus nuti lidi podvadet, lhat a rikat neco jineho na verejnosti, nez si myslet.
Ptakopysku, zkus se ovšem zamyslet nad tím, proč jsou Arabi nebo černoši v Africe „chudí a blbí“. Nemůže to být náhodou tím, že nemají možnost prodávat svobodně výsledky své práce? Pokud se dobře pamatuju, před platností jistého EU-nařízení stály např. banány na krámě 17-19 Kč/Kg. Po vstoupení nařízení v platnost stojí kolem 30 Kč/Kg. Totéž namátkou rýže, zmiňovaný třtinový cukr atd. atd.
Smutným důsledkem dovozních restrikcí jsou nejen zbytečně vysoké ceny v EU, dle mého přesvědčení jsou restrikce i prapůvodem islámského extremismu. Všimni si, že najagresivněji se projevují nejchudší země.
Dále bych polemizoval s tezí „Protože by na mě z toho byznysu stejně nic nezbylo“ – to zboží, které by „Kaddáfího pohrobci či příbuzní Muhammada IV“ mohli vyvážet do Evropy, by taky někdo musel vypěstovat nebo vyrobit. Takže by evidentně zbylo. Zrovna tak, jako zbývá např. na obyčejné Turky.
Na druhou stranu, statni sprava to mysli nepochybne dobre….. Ma starost o motory aut, tedy zamezi liti nespravneho a nekvalitniho benzinu do motoru tim, ze stanovi kauce, tedy podvodnici se zlikviduji. Ma starosti o to, aby se lidi po flamu jeste mohli podivat na manzelku, tedy stanovila kauce pro lihovary….. Aby lidi zili dustojne a bezstarosti, prerozdeluji penize od tech co je uz nepotrebuji k tem co ano….. No proste raj,
… no a k tomu by docela ladil článek od DFense (včetně diskuse): http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013101001
Ja se snad vopravdu začnu stydět , ba co dim dokonce i červenat, kdyz si uvědomím, ze braním rozvoji stamilionové Afriky a přilehlých galaxií páč braním nam sem nacpat všechnu jejich rejži a banány….to uz ostatní světadíly vyhynuly, což pak i ony zakazují dovoz korálků , oštěpů, high-tech burnusů, rejže, banánů, malárie apod.?
Furt jsem se ale nedozvěděl, jak to bude s hygienou a fytokontrolama po jejich zrušeni ….aby to pak třeba nezklátilo nedejmieses fsechny biohrusky a tak…..
Pokud se dobře pamatuju, před platností jistého EU-nařízení stály např. banány na krámě 17-19 Kč/Kg. Po vstoupení nařízení v platnost stojí kolem 30 Kč/Kg. Totéž namátkou rýže, zmiňovaný třtinový cukr atd. atd.
Co rýže nevím, ale co se banánů týče, cena není vyšší kvůli nějakému nařízení EU, ale spíš kvůli vyšším nákladům ( dražší zbraně, doprava, dozrávání a distribuce) a zejména proto, že to lidi sežerou i za těch třicet, zejména když se to svede na EU.
Foundry, díky za jiný úhel pohledu a tím pádem i podnět k přemýšlení
Ne Andy, cena banánů se opravdu zvedla na cca 40 Kč za kilo po přijetí nějakého nařízení EU.
Vím to, protože na protest od té doby nekupuju banány. Taková malá vzpoura 🙂
1115- aha, a co konkrétně v nařízení EU tu cenu banánů zvedlo, Heleno?
1116- odkdy přesně?
Andy…. Podle toho co si pamatuji, tak existuje jen urcity pocet tun bananu co se muze do EU dovest. A kvota je „obchodovatelna“ tedy vlastne pridelena, ale ve finale i to prideleni neco stoji. Tedy nejde o tu dopravu a distribuci.
No a je mi celkem jedno, co na to nemoci rostlin, vzdyt nad tim bdi rostlinolekarsky „ustav“ tedy se ani vetrem nic nemuze sirit. Je to stejne legrace, proc socialismus je tak pritazlivej…. Tak nejak lidsky omluvitelnej a hlavne, tak nejak svetovy mitr 😀
Pritom je to pokrytecke, protoze nikdo nebrani individualnim dovozum v jakemkoliv mnozstvi, bez ohledu na zavlekani nemoci.
Jo a kvuli jednomu druhu banánů, co se pěstuje, nakupuje a distribuuje jedna jediná firma se dělala norma na zakřivení banánů. Ta by mohla být známa a i když je už zrušená, tak ve finále ještě funguje, neboť kvotovej systém importu nebyl zrušenej. Nebo jste snad viděli jiné banány? Tedy mimo těch malých a na pečení?
Andy, nařízení lze patrně snadno dohledat, mohu se tomu případně věnovat. Jedná se o zvýhodnění bývalých francouzských kolonií a současně o kvóty a cla na dovoz banánů.
Clo dělá cca 3,- Kč na kilogram, podle údajů, které jsem našel, se do ČR před vstupem do EU dováželo cca 110 tis. kartonů za rok, přidělená kvóta po vstupu je cca 90 tis. kartonů za rok.
1119- máš na mysli banánovou válku. Ta měla na začátku devadesátých let prapůvod v omezování dovozních kvót na základě minimálních požadavků na kvalitu, dotyčná směrnice byla dávno a dávno zrušena.
Kvóty se nyní týkají jen bezcelního dovozu a to, sorry, je normální postup všude na světě. Odvety v oblasti cel jsou v podstatě jediné, co si můžou státy navzájem v obchodních válkách provádět a neřekla bych, že to je nějaká EU specialita.
Tady je banánová legislativa přehledně shrnuta:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52004DC0823:CS:HTML
Kvóty se zdaleka netýkají jen bezcelního dovozu, viz 1123.
1123- díky, Foundry. A co tedy zdražilo ty banány na čtyřicet korun( nebo třicet)?
Andy, cla a kvóty na dovoz banánů z Latinské Ameriky. Předpokládejme, že cena je vysoce elastická (v případě banánů to můžeme směle učinit), tedy samotné snížení kvóty ze 110 tis. kartonů na 90 tis. kartonů zvýší cenu o cca 20%. Pro ilustraci jsme, dejme tomu, z 20 Kč/kg na 24 Kč/kg. Dále clo, aktuálně cca 2 Kč/kg + DPH, čili asi 2,30 Kč/kg a jsme na 26,30 Kč/kg. Přičemž se pořád pohybujeme v oblasti „preferenčních“ dovozů. Nepreferované dovozy jsou zatíženy clem 680 EUR za tunu, čili asi dalších 17 Kč/kg + DPH, celkem tedy asi 19,50 Kč/kg.
1126- jasně. Před směrnicemi cla nebyla? Jak trh pocítil snížení kvóty? Byl někdy po r.1990 nedostatek banánů?
Jen se ptám.
No a taky mi není jasné toto:
Máme-li černouškům a podobnejm chudákům pomoct, otevřeme jim trhy – OK.
Aby jim to pomohlo, budou sem fedrovat něco, čeho je hodně (tedy samozřejmě kromě zlata a diamantů, drahých rostlin, kytek, zvířat a janevimjakého luxusního zboží, což je a bude vždy jen marginální suma) – tedy hlavně rejži, banány, kafe, (co dál ? – high tech to asi nebude, co se v těchto končinách z této oblasti vyrábí, je jenom posunutá výroba z drahé Evropy a ta se sem už vozí).
Nemám pocit, že těchto potravin/pochutin je v EU nedostatek a že se na ně tvoří fronty…Takže si dáme euromiesesovský závazek, že budu té rejže žrát 4x tolik než dosud a že co hodinu, tak si dám banánovou svačinku ?
Může někdo uvést, které že je to zboží, které jim bráníme sem momentálně dovézt a je někomu známo jaké že to objemy (např. odhad procentního navýšení a tak) jsou pro ně relevantní pro drastické snížení emigrace jejich obyvatel ?
A jak je toto zboží tady prodejné ?
Anebo je to jen hráběcí rada z řady teoretických pouček, kterými exprti nešetřej ??
Komodity, které jsou pro výrobce v rozvojových zemích nejlukrativnější a na které se vztahují omezení jsou banány, cukr a rýže. Nejde o to, že by byl tohoto zboží nedostatek, o to se starají ceny. Pokud by však nebylo cel a kvót, všechny tyto produkty by mohly být daleko levnější. Za ušetřený peníz by si pak mohl každý občan EU buď koupit více banánů, cukru nebo rýže, nebo jiné zboží, které si dnes nekoupí, neboť platí clo. Banány a rýže jsou, dejme tomu, určeny k přímé spotřebě, ale cukr je především průmyslová surovina a to už je úplně jiná věc.
Andy, ano, před naším vstupem do EU se konkrétně na banány (ale ani na rýži nebo cukr) kvóty a cla nevztahovala. Proto všechno jmenované zboží po r. 2004 skokově podražilo.
Šimone, sorry, ale tvoje 1128 vypadá jako příspěvek šéfa Státní plánovací komise, který na základě toho, že „nemá pocit“, hodlá omezovat a přidělovat a řešit, co vozit, co nevozit, uzavřít závazek atd. …
Nebylo by to lepší nechat na lidech – na těch cizincích, co k nám chtěj vozit a co tu dokážou prodat, a na našincích, co si z toho chtěj koupit ?
Mimochodem, mně (z pozice našince) připadá výhodné už to, že bych si banány, cukr atd. mohl koupit levněji a za ušetřený peníz si koupit něco jinýho.
A pozici cizince, co sem nesmí nic vozit (není-li náhodou vylosovaný „qótař“), už tu mnohokrát někdo popsal.
Dobré odpolední,
venku mirný větřík, cca 15C, slunečno. Tak proč se kabonit ?
Stran individuálního dovozu – v USA manželovi na letišti USDA úřednici zabavili i jabko z ruky. Kamarádka si vezla sušenou kytici, tu jí rozdrbali na prvočinitele, jestli se tam neskrývá nějaký brouček. Austrálie se chová podobně (viděno v TV, dokument o celnících, ptakopysk uvede na pravou míru). Asi vědí, proč – USDA má pravomoci daleko větší a je to daleko mohutnější státní instituce, než všechny naše podobné ústavy dohromady (taky pravda mají na starosti států 50, že). Ono úplně všechno vzduchem nedoletí.
“ Za ušetřený peníz by si pak mohl každý občan EU buď koupit více banánů, cukru nebo rýže, nebo jiné zboží, které si dnes nekoupí,“
To je nádherná věta Foundry……To je totiž typická politická ekonomie….plky, promiň, vím, že od toho jsou tady jiní, povolanější plkat…
Kolik se toho koupí „více“ aby to mělo smysl pro černoušky a jejich emigraci do EU ?? Kdo to koupí ? Proč to bude kupovat ?? Kdo mi to řekne, když (asi jistě) ne Ty ?
Brusel ??
Bez tohoto primitivního marketingového průzkumu, který si dělá i prachobyčejný začínající trafikant, jde pouze o hrdinnou manifestaci liberálních (či kterejch, neznám tohle ptydepe)zásad fšech, co mylujou svobodu a nechtěj sociálismus a nejsou ze zoo ablablabla…..
Nebejt tak starej, tak bych tomu snad i věřil, páč by mi nedošlo (jako to IMHO nedochází zatím např. Svobodnejm), že vyhlášení ideálu nemá ale vůbec nic společného s nástinem cesty k jeho naplnění….
Tak nic, zpátky z čiročirého virtuálna do reality – jdu obědvat.
1129- takže za to zdražení mohla směrnice nebo to, že jsme vstoupili do EU?
Pokud vím, zvýhodńování bývalých kolonií je mnohem starší záležitost.
Tedy, aby bylo jasno, zásahy států do obchodování s různými komoditami rozhodně nepokládám za specialitu EU. Vlastně nevím, nakolik EU komplikuje obchody snahou po sociálním inženýrství a nakolik sociálním inženýrstvím zakrývá svou obchodní politiku.
Matzurko, samozřejmě že máš pravdu. Přesto se ptám ještě jednou…. proč je možné individulně přivést to samé, co je komerčně zakázané? Pořád mi to prostě není jasné, jak se na tom individuálním nešíří nic a na tom komerčním může. Stačí mi to prostě vysvětlit, nic jiného ….
Jo a mimochodem, myslím že si mnozí představují afriku, jako chyše z hnoje a poušť, či prales. Tak to možná bylo, ale teď už to fakt není. Tedy nepochybuji, že někde pro turisty to tak mají, stejně jako jsou Dětenice, tak jsou i masajské vesnice 😀
tučnˇáku,
reagoval jsem na tvrzení (dokonce prý vypointované), že příliv zboží z rozvojových zemí zamezí, či dokonce odstraní emigraci jejich obyvatel….
Tak jsem si dovolil konkrétní dotaz, kolik a které zboží….pokud si totiž tohle neřekneš, jde jednak o bezobsažnou frázi, druhak o tvrzení na totožné úrovni „přesných“ odhadů klimatologů – např.
No a pokud ti to k pindání v hospodě stačí – tvoje volba….
Pro mne to je varování, co nečíst…..
Jirko,
na to neodpovím, neboť nevím – to, co jsem popisovala já, je totiž přesně naopak, protože komerčně dovážena jablka v USA koupíš, naopak sám si dovézt můžeš leda „houbelec“. Prostě nic, co představuje potenciální nebezpečí – jak to mají po hygienicko/byrokratické stránce ošetřené komerční dovozci absolutně netuším, ale úplná brnkačka to asi nebude, i když každá americká víska má obchůdek eko-bio-fairtrade, kde se určitě drastická chemie atd. nepoužívá.
V Africe znám jen kousek Egypta (až po Abu Simbel, ovšem nejeli jsme podle Nilu, ale oázami – tam to teda pro turisty moc nakašírované nemají), před mnoha lety Alžír. Opět, evropská civilizace mizela směrem do vnitrozemí, a vesničky z chýší v oázách taky nebyly žádný hi-tech. Řekla bych, že tam jsou neuvěřitelné kontrasty, zejména v porovnání město/venkov, kde se to směrem ke středověku propadá dost zlomově.
Šimone, konkrétně z kila banánů by ti zbylo cca 10,- Kč, z kila rýže dtto, z cukru taky. Nevím, kolik ročně konkrétně spotřebuješ banánů, rýže nebo cukru, úsporu vypočti sám. Pak to vynásob cca 500 miliony a dobereš se konkrétního výsledku. A to jsou jen 3 položky.
Aniž bych se pouštěl do statistických rešerší, stačí porovnat např. prosperitu Alžíru jako zámořského departementu (a součásti vnitrofrancouzského trhu) s „prosperitou“ dnešní.
Za zamyšlení dle mého stojí i fakt, že imigrace nebyla po celá dlouhá staletí žádným problémem (dokonce ani v dobách „koloniálního útlaku“), stala se jím až během několika posledních desetiletí. Zajisté i vlivem sociálního státu.
Foundry,
před časem jsem četla úvahu na téma, že vozit do Afriky dánské máslo, je blbina. A obávám se, že v tom to vězí. Evropa tam své přebytky vyváží, ale tím zároveň brání místním farmářům, aby se chytli na trhu a prodali svoje máslo etc. A protože se místní na místním trhu nechytnou, logicky těžko mohou nakupovat cokoli jiného.
A nejhorší ze všeho je, když tam různé „zachraňovací organizace“ vozí to máslo a další věci jako dary. Místo toho, aby eventuelní pomoc zorganizovali na místě a povzbudili tím místní výrobu a obchod.
Foundry,
Že ná slevách ušetřím, vím od dětství , nesu blbé….
Ale nevím, zda toho spotřebuji o tolik víc, abych zulukafrům zamezil v emigraci…
Furt mi nevnucuj slevu, ja se ptám, zda skutečně ty úspory použiju asgerchnet na nákup zboží z těchto zemi !!!
A vo vo tom byla řeč .
A dovolím si tady mít svůj názor ( i kdyz nejsem ten přeceda SPK), ze o tom značně pochybuji.
Dobré odpoledne. Africe kromě načtených věcí nerozumím.
Abych podpořil africký průmysl, mám auto z Afriky.
Abych podpořil africké zemědělství, kupuji manželce růže z Holandska. Původ mají v Keni.
Do EU nedovezete geneticky upravené potraviny, které je v Africe výhodné pěstovat (čirok?, kukuřice, sója?).
Kdyby EU zrušila dovozní kvóty na jídlo, musela by více dotovat Babiše nebo rezignovat na zemědělskou politiku. EU by ztratila „potravinovou soběstačnost“.
OT: Ekologičtí Holanďané pěstují v Africe pralesy pod heslem „zabij negra, zachráníš strom“. – Vybíjení zemědělců na místech, kde je vláda uplácena k „zachování původního pralesa“. CO2 neutrální produkty.
Rputi, je to stejný mechanismus, jako socialistická politika – udělat co nejvíc lidí závislými na státu a zabránit jim uplatňovat vlastní iniciativu. Tady to holt probíhá v mezistátním měřítku.
Šimone, pokud se sníží cena nějakého zboží, zvedne se po něm poptávka. To je dostatečně vyzkoumaný a doložený fakt. V případě zemědělských komodit bych soudil, že procento zvýšení poptávky se bude velice blížit procentu snížení ceny.
Nickname, je to ještě horší …v Africe se nesmí, tedy ne v celé, ale v těch zemích, kde přijímají EU pomoc, kde jsou rozjeté EU projekty, EU dotace, EU společné podniky….. pěstovat, zkoušet a jinak využívat geneticky modifikované rostliny.
Není vůbec žádná chuť od mísních satrapů toto měnit, protože samozřejmě jsou zainteresování v těch EU „penězích“. Takže se v podstatě nic nedá změnit. Mimo to, ani není problém s obchodem, jak s těma „dávkama“. Ale to by se muselo skrouhnout i těm místním povalečům a to jsou voliči a tak se pojede dál, až do hořkého konce.
Jinak děkuji mockrát, Foundry, za „potvrzení“ mého …. už bylo lépe, byla větší svoboda a hlavně, bylo jednodušší se pohybovat nejen s kapitálem, ale i se živností, podnikáním a i individuálně. Je ale fakt, že se lidé necítili tak bezpečně na ulicích, neměli autolekárničky s povinnou výbavou, nebyla ani ochrana před posypovou solí v potravinách 😀
diky za odhad – a myslis, ze to nekolikaprocentni zvyseni poptavky je pro mnohem pocetnejsi Afriku dostatecne pro zvyseni domaci zamestnanosti? A tudiz snizeni emigrace?
My, preceda SPK, si to nemyslime. . .
Podívej ptakopysku, jsem si zcela jist, že „chudej blbej severoafrickej arab, nebo černoch, nedovzdělanej Bastiatem“ je na tom se znalostí rozpočtových transferů, které poskytují bohatí, chytří Evropané úplně stejně jako se znalostí Bastiata. Nemá o tom vůbec žádné ponětí. Ale nějaký zprostředkovatel mu prodá „za pakatel“ cestu do zaslíbené země. Ty inteligentní transfery jsem v 1082 také pointoval. Takže jediné, co se Ti povedlo, je brilantní obhajoba zmetků, kteří sem ty chudáky importují za transfery a obhajoba zmetků, kteří ty transfery hájí. K věci samé jsi nesdělil vůbec nic.
Šimone, vůbec netuším, kterého zboží a kolik se ho doveze. Nejsem centrální plánovací komise. Vím jen to, že na různých trzích existují zprostředkovatelé, kteří hledají levnější produkty a ty následně někam dovážejí nebo nedovážejí. Ty ceny se od sebe ve finále liší pouze cenou dopravy. Administrativní překážky jsou čistou ztrátou obou stran – producenta a spotřebitele. Pokud se jim to vyplatí dlouhodobě, tak tam převedou dokonce i ty kontrolory, aby jim tam prováděli rozbory na místě produkce, neboť je to levnější. To dělají všechny příčetné firmy na celém světě už asi tak 40 let. Tedy, pokud nechceš přijít s fenomenálním argumentem, že by se na kontroly vykašlali, aby mohli svoje spotřebitele otrávit a zničit svůj vlastní obchod. Je jasné, že velké firmy hájí ČOI a další zbytečné instituce a jejich výmysly. Protože jsou v roli černých pasažérů a těmi pitomostmi vytlačí z trhu ty malé. Po loňské aféře s chlastem jsem si říkal, že už se opravdu nemůže najít nikdo, kdo by to hájil. A ejhle může.
MP… ty snad pochybuješ, že kauce výrobcům alkoholu a přesná evidence prodejců zamezí pančování alkoholu?
teď nevím, jestli jsem měl napsat nezamezí, ale v kontextu je to snad transparentní …. 😀
1143: Jirko, díky za informaci.
1144: Šimone, další rozvoj by nastal uvolněním bariér např. v textilním průmyslu. Vyměnit „rozvojovou pomoc“, která se rozkrade jako evropské fondy u nás, za bezcelní zónu. Bylo by zajímavé protlačit bezcelní zóny EU-Afrika, EU-Asie, EU-Amerika. Šlo by to udělat i z levicových pozic – „pomoc černouškům“, „odčiňme koloniální dluh“. Žel to kapitáni korporací nechtějí.
Ad bezcelní zóna: dokonce bych byl tak „hloupý“, že bych např. afričanům dovolil ponechat si svoje cla (na přechodnou dobu, na určité produkty) do doby, než se odstraní dotace v EU v souvisejících oborech. Kdysi kdesi jsem četl, že zrušení cel v US-haitském obchodu vedlo k likvidaci místních zemědělců, protože nakupovat dotovanou kukuřici z USA vyšlo levněji než jí pěstovat. V důsledku to vedlo k likvidaci místních podnikatelů – zemědělců, a k následnému hladomoru, resp. závislosti na rozvojové pomoci.
http://www.zive.cz/bleskovky/nove-kruhove-sidlo-applu-v-novych-detailech-i-s-realnym-modelem/sc-4-a-170918/default.aspx
FYI: Pokud firma plánuje nové sídlo, zbavte se akcií.