795 komentářů u „Historie svobodné republiky

 1. http://milos.chytrak.cz/1989/zeman-tm.php

  Dobrý den. Něco o zpětnovazebním řízení.

  Jsme si vědomi, že rozevření těchto alternativ popírá některé deklarované jistoty. Nemůžeme přiznat jakékoli skupině řídících pracovníků, právo na neomylnost a nekontrolovatelnost. Nemůžeme vidět ani budoucnost evropské vize jako bezrozpornou a bezkonfliktní, má li to být vize živá a skutečně strhující. Lze pochopit, jestliže se někteří řídící pracovníci sami pokládají za symbol této vize, důležitější však je, pokládají li je za takový symbol jiní. Dnes již plně prokázané dlouhodobé zaostávání rozhodně nepřispělo k prestiži Evropy a nepřispívá k němu ani trvalá neochota přiznat za toto zaostávání vlastní odpovědnost.

 2. Dobré ránko!
  Jj, odhadnuls mě Bohouši správně. Ale můžu všechny, i Breughela i Bosche. Ale do pokoje radím nevěšet. Je to takové poněkud na oběšení. 🙂

 3. 746 Martine, nemám televizní trychtýř ani nesleduju hlavné média, tak to mám jen z drihé ruky svých zpravodajců. Je jim podivné, že na to jak intenzívně investigativně rozebírají kdejaké uprdnutí, jak celé zpravodajské štáby div nebivakují před soudními síněmi, o Vrběticích toho moc nepodávají. Že ačkoli se drze derou všude, tam se nikdo nepokusil proniknout aby měl materiál pro unikátní reportáž. Podivné ticho. Jako by jen shořel kurník. Mohlo mi něco uniknout, ale ohlasy tady mi to ticho potvrzují. Smrdí to.

 4. (752) Rputi, přeji Vám nejen dobré ránko, ale dobrý celý dnešní den ! Doufám, že Vaše uzdravení je na dobré cestě !

 5. Hezké pozdravení do nemocnice Rputi!
  Já tam budu od zítra taky na pár dnů.

 6. Dobré ráno všem,
  a zejména těm, co v nemocnici jsou nebo se tam chystají – ať jste zdraví do vánoc, a užívate si je doma.
  U nás je ve špitále švára, ale už na pooperačním a během týdne by ho měli pustit domů, tak mu taky držíme palce.

 7. 704 Matzurko, správně. Nejít pod rozlišení 1024×768. Důraz na kvalitu zobrazení, podporu formátů, rychlost a ergonomii.

  Od Pocketbook se mi líbí osmipalcová čtečka 1200×1600, už dobře nahradí knížku, ale na každodenní tahání velká. Displej je Pearl, o trochu méně kontrastní než Paperwhite.
  Nejnovější čtečka Pocketbook 650 s displejem Paperwhite, foťákem a rozpoznáváním textu se ne až tak povedla. Zobrazení v reálu není tak kvalitní jak by mělo být a použitelnost foťáku s následnou konverzí do textu je špatná, podle recenzí to funguje pomalu, nedokonale a s velkou spotřebou energie.

 8. Všem marodům přeji rychlé uzdravení (se) !

  P.S. To (se) je důsledek jedné epizody staré půl století. Vynikající češtinář zavedl diskuzi, zda ta částice tam je potřebná, nadbytečná nebo chybná. K závěru jsme se tenkrát nedobrali.

 9. (753) Schumi, tuto oblast života znám jenom z literatury západní provenience (např.Engelmann:Moji přítelé milionáři), leč dovedu si (podle té literatury faktu) živě představit ,jak to chodí.Tyhle sklady mají “soukromé” firmy ; jim se nechá něco si vydělat ; četla jsem , že to jsou marže, o kterých se lidem ani nesnilo. Ale na druhé straně, musejí ty “banánové” republiky také sloužit. Např. atašé nějaké velmoci nechá vzkázat,”..hele, tahle firma by měla dodat tyhle zbraně, je potřeba to dostat na Ukrajinu nebo Kurdům nebo …. Oficiálně od toho máme ale ruce pryč.” Domnívám se, že tak se to dohaduje v rámci těch satelitních států, přísl.tajná služba to má pod kontrolou, a dá se docela dobře ovlivňovat lokální povstání nebo nepokoje.

 10. Zdravím všechny a zvláště Rpuť! A přeju brzký návrat “dodom”, jak říká Laďa Větva.

 11. dvd,
  tak to už je skoro jako můj Hundík, akorát místo 6 mám R 🙂
  Upřímně řečeno, ani jsem netušila, že na sporťáku by mohl být automat…

 12. Matzurko, jedenáctiletá holka, je-li rozumná a “k tomu” by měla mít svůj notebook. Naučit se jeho správu a co nejlépe ho “dospěle” využívat.

 13. Pokud jde o novinářstvo, které se kupodivu necpe na do středu dění ve Vrběticích, přičítala bych to hlavně tomu, že reálně hrozí, že by jim něco mohlo bouchnout pod prdelí a mohli by přijít k nějaký ouhoně.

 14. maYdo,

  novinář , co by tam vlezl ( do zakázané zóny) by asi byl trestně stihatelnej. A přece jen riskovat současně vyhození pérdele do vzduchu a nechat se zavřít, potažmo alespoň se nechat popotahovat u soudu – kdo by o to stál ?

 15. Halladine, s 1 GB RAM by se akorát trápila. Kolem 6 tis. už jsou k mání výrazně lepší.

 16. Doporučuju nahlédnout na Giga-comp. Měli tam zajímavé nabídky.

 17. ale houby, Foundry ,

  já takovej jeden netbook mám. Některej z těhle – http://cz.packardbell.com/pb/cs/CZ/content/models/dot-s Na to , co potřebuje taková malá holka, úplně stačí.
  ale samozřejmě že větší ramka neuškodí.
  Já vybral ten nejlacinější.

  A když bude starší, koupí se něco většího. Teď to nemá smysl, nevyužila by to, a stejně by to zastaralo

 18. No to se moc pleteš. Klukovi je taky 11 a na výpočetní techniku má větší nároky, než já i paní spolubydlící. Nezapomínej na hry.

 19. Foundry,
  tak to jo, na hry to není, to máš pravdu 🙂 Ale tak nevím, hraj holky hry náročné na Hardware ? Obávám se, že kdybys měl splnit jeho nároky dostal až ke třiceti tisícům. 🙂
  Ale s tím netbookem se dostane na net, spustí skype i s obrazem, bývá tam předinstalovanej Word, a spousta aplikacíé tam pojede.
  A vezme to do ruky, a může vandrovat po bytě. A vydrží to slušnou dobu na batreky.

 20. No a my tu spekulujeme o tom, co koupit Matzurkině dceři, a Matzurku jsme jaksi úplně vynechali 😀
  Nic ve zlém , Matzurko 😉

 21. Schumi,
  o rozumu pochybuji několikrát denně – puberta v plném proudu 🙂
  “K tomu” to myslím taky není, tedy PC používá na úkoly (teď zrovna píše krátký sloh o 150ti slovech – tak jsem ji poučila, kde je “word count”), na procvičování matematiky (pro mne úleva, příkladů on-line se dá najít dost a aspoň jí to hned řekne počet chyb – bere to tak trochu jako hru a tudíž míň keců okolo), samozřejmě na e-mail a facebook, poslouchání písniček z youtube, případně stahování “roztomiloučkých” obrázků koťátek v růžovém. Jo a občas nějakou onlajnovku. Na většinu jí stačí staré PC s Linuxem, ale do školy potřebuje MS sedmičky, tak má povoleno jít na můj. Do IVT předmětu i jiných dělá zejména prezentace v PowerPointu.
  Možná jí – bude-li jaro a léto deštivé – ukážu, jak si jde hrát s moduly v R prostředí…. a ten noťas plánujeme podle toho, kolik budou vyžadovat ve škole, případně pokud se u ní objeví hlubší zájem. Teď mi to fakt přijde jenom jako že “já bysem chtěla vlastní” čistě pro ten pocit vlastníka. No… možná je to umocněno vlivem spolužáků ze zámožnějších rodin, i když pořád lepší chtít noťas, než dvacet párů značkových bot…
  Opravdu si přeje nějaká “cool” sluchátka v neonovém provedení, a kvalitnější minirepráček, co jde ďobnout i do mobilu, neb ho mají ve škole povoleno o přestávkách používat (v hodině cinknutí znamená zabavení a předání rodičům), repráčky v mobilech vesměs nestojí za nic. Takže pořád máme dost možností v zásobě.
  Ale taky přiznala, že čtení na čtečce ji baví víc, než z knihy klasické – holt časy se mění, a mně jde hlavně o to, aby četla…. 🙂

 22. Halladine,je vidět, že se nepohybuješ mezi juniory. Minecraft je žrout paměti jako prase, to samé War thunder (který navíc vyžaduje rychlé připojení). A to jsem jen tak letmo zahlídl, čím se junior zabývá. U holek to o moc jiné nebude.
  4 GB je minimum – alespoň tedy kluk nijak výrazně nefrflá. Tyhle NTB jsou k mání mezi 6-7 tis.

 23. Mám dojem, že dcera vůbec hry na počítači nehraje. Kromě školy hlavně kouká na seriály a klábosí přes facebook s kámoškama.

  Když jí bylo jedenáct, tak jsme měli doma jeden počítač a ten byl na heslo, pouštěla jsem tam děti jenom když potřebovali kvůli škole. No, někdy taky na hry nebo televizi, ale jen když jsme byla doma. Ale pak už to nešlo, protože potřebovali dělat prezentace a hledat na internetu a já někdy pracovat a jeden počítač prostě nestačil.

  Pokud jde o ty seriály, díky jim se dcera docela chytla na angličtinu, kterou před tím srdečně nenáviděla a pohybovala se na hranici propadnutí.

 24. Foundry,

  jednu vnučku mám v prvním ročníku na gymplu, druhou o něco mladší jako Matzurčina dcera.
  Obě jsou okompované.
  Ale že by hrály něco z toho, co píšeš jsem si nevšiml.
  A u her záleží na procesoru a grafické kartě. U těch velkých ntb za 6-7 tisíc nic moc.

 25. Proocesor tam má nějaký dvoujádrový AMD, nic moc extra, ale nestěžuje si. Grafiku ani nevím. Má normální ASUS v uvedené cenové relaci.

 26. Nic zlého tu nečtu,
  pouze užitečné názory uživatelů a rodičů – což vítám 🙂

 27. S tím noťasem ale fakt raději počkáme – i z výchovných důvodů.
  Náročné hry nehraje, aspoň jsem si nevšimla – a není to něco, co by dělala každý den. Líbilo se jí nějaké stavění Impéria, připomínalo to starý Řím, ale jinak to jsou nějaké stupidní “malovačky a oblíkačky”. V tom Linuxu jí to ale jede nějak hůř, a na mém PC to má zakázané (tatínek si na své PC nenechá ani dýchnout… ale myslím, že ho má i dost zahnojené, takže dobře tak, pokud mu zase klekne, nemá to na koho svádět :D).
  Já občas dělám náročnější výpočty, beží to i půl dne, takže paměť potřebuji nezatíženou sajrajtem z her.
  A teď ďubkám na Netbooku, jedno z prvních Eee z roku 2008 nebo kdy, ještě s tou menší obrazovečkou…. mám to v obýváku hned vedle kuchyně, na čtení zpráv a komunikaci, ovšem rozežraně připojený na standardní monitor, páč očička tolik neslouží 🙂
  Asi jsme dost pořítačová domácnost, i když jenom uživatelé, do hardware tomu nelezu a ani se v tom moc nevyznám.

 28. Halle,
  pouze jedna poznámka na okraj – u nás žádné “se” nic nekupuje, obvykle to jde vybrat manžel nebo já a platíme penězi z našich výplat. Větší investice raději promýšlíme; ono i to má výchovný charakter a umožňuje dopřát si kvalitnější a trvanlivější věci; zejména já jsem v tomto ohledu dost konzervativní.

 29. 751 — Nevím, nickname, proč do textu zasahujete, bylo by to vyšlo nastejno. Cožpak dnes je (nepočítáme-li Severní Koreu) ve světě socialismus jinde než v Evropě? Ještě to Téčko někde mám, ale už dlouho jsem jej neměl v ruce. S takto dlouhým odstupem lze u autora zřetelně pozorovat určité posuvy, k lepšímu i k horšímu.

  Ovšem ve formulaci „Možnou katastrofu přibližuje i to, že umění odejít, jako součást politické kultury, je tím nižší, čím nižší je tato kultura.“ přece jen komunisty značně podcenil. Ve skutečnosti pak dokázali odejít v okamžiku pro ně optimálním, a způsobem, nad nímž musel třeba takový Rudolf Hess, tou dobou dosud trčící ve špandavské věznici, bezmocně blednout závistí.

 30. No, tak jsem odchytil dceru, ta mladší vnučka má zatím netbook, ale příští rok ji dcera dá svůj starší notebook, který nahradila novým letos v létě.
  Takže asi jsi Foundry pravdě blíž.
  A současně je to návod pro Matzurku – koupit si novej ntb a ten dosavadní dát dceři 😉
  A napsala mi

  Radím zatial netbook, /osobne by som kúpila klasický počítač/ a počkať, potom kúpiť lepší notebook, okolo 15 rokov, tie najlacnejšie hry aj tak nestíhajú a za pár rokov, keď to bude už potrebovať aj do školy a veci náročnejšie na grafiku už ten notbook bude totálna haraburda.

 31. 781

  matzurko, to jsi ani nemusela psát . Postaven dům, hypotéka atd.
  Naprosto jasné. Na plýtvání penězi neni.

 32. AHoj!
  Pojďte nahoru, trochu se ohřát…
  ==============================================================================

 33. A poznámka z Palby

  Ted Babiš v Moravcovi říkal, že

  “EU nemá peníze a dluží členským státům asi 23 miliard EUR. Nám taky dluží peníze”

  Tak jsem zvědav ž čeho chce EU financovat Ukrajinu.

  Navíc když Rating Itálie se propadl těsně nad spekulativní pásmo.

 34. Minecraft je napsán v Javě. To vysvětluje vše 😉

  Momentálně mají v Okay elektro i jinde HPČko 15.6 palce za 6666 Kč. Má to nějaký dvoujádrový Atom maskovaný jako Pentium (s výkonem na úrovni lepších starých Core2Duo), 4 GB RAM, 500 HDD, integrovanou grafiku Intel, Win 8.1 64 bit. Optimální koupě pro dítě.
  Starší model s 2 GB RAM jsem před půlrokem koupil malému, Minecraft na tom jede, i spousta jiných her (Skylanders a téměr vše ze Steamu).

 35. Halle,
  a na jaře nové auto (a že jsem dlouho zvažovali, jestli nové anebo další ojetinu).
  Ale zas to neznamená, že zbytek roku baštíme jen chleba s tvarohem a mléko 🙂
  Ne fakt, i když jsme PC rodina, tak je to pro nás především pracovní nástroj, a dítko to chce IMHO z rozmaru spíš jako hračku… což se mi dvakrát nelíbí. Já domů nový notebook nepotřebuji – PC jsem si koupila vloni a tak, aby nějakou dobu nezastaral; takže dítko zdědilo ten předělaný na Linux (a původně byl tento PC manžela, já ještě měla tehdy svůj VIAO koupený na přelomu tisíciletí během USA pobytu). Napřed byla nadšená, teď se ofrňuje 🙂 Eee netbuček používat může, ale je na Xpéčkách, a dle kolegy ajťáka se ani nemám snažit tam cpát sedmičky či ještě něco lepšího (ani nechci).
  Suma sumárum, dcera má přístup na tři počítače, a vlastního tabletka i dotykáče, tak jí neuškodí po něčem delší dobu toužit. Kdoví, třeba si na něco lepšího i přispěje našetřením z kapesného 🙂

 36. A v případě, že dítě není hráč a nebude hrát nějak extra moc, zvážil bych i tabletonotebook, desetipacový. Parametry má na úrovni spomínaného notebooku HP, ale ta roudělatelnost a vyuŽitelnost jako tablet je skutečně praktická.

  Něco takového http://www.alza.cz/asus-t100ta-32gb-gray-dock-d523106.htm

  Tohle má starší a běhá na tom taky skoro všechno (ale na hraní má ještě desktop, který je výkonem jinde). A v ceně je i Office 2013 Student, to taky není k zahození.

 37. 774 cool neonová sluchátka jako má Tereza odvedle. Jak hrají není až tak podstatné…. K tomu neonové tkaničky aby to ladilo. Když brejle tak aktuální styl levicový intelektuál konce šedesátých let aneb myšák Marvin. Chápu. Jsem už out of date a zralej pro hrob.

 38. 791-jenom technická, mladému jsem koupil bluetooth reprák Raikko nebo tak nějak a hraje to teda překvapivě dobře. Bych to od takové krabičky nečekal.

 39. Schumi,
  ta sluchátka jsou kupodivu z její hlavy 🙂 Jak hrají budu kontrolovat já, a šunt jí nepořídím, vždyť hraje už sedmý rok na klavír… a nárokuje ještě hodiny zpěvu.
  Totiž, v tomto ohledu nás čeká ještě další investice, neboť pianino začalo na d2 vydávat jakési drnčení, nad kterým si přivolaný odborník jen zazoufal. Pak podotknul, že jsou na dceři znát hudební pokroky, když jí to vadí, a doporučil výměnu nástroje za méně dodraný.
  A chce dcera ještě začít tancovat, “jako Tereza vodvedle” 🙂

  NoName,
  jo, Raikko mám v hledáčku. Sama jsem si koupila v létě JBL Micro II, a zbytek rodiny mi ho závidí; ale ten už se snad ani nedělá, neb šmejdi přišli s inovací – bluetooth – a je o pár stovek dražší. Ještě mám vyhlédnutý jeden, ale kamsi jsem si zalořila lísteček s názvem… budu muset projet historii v kompu 🙂

 40. Dobré odpoledne… ad 774 a diskuse okolo… Já si jen dovolím malé připodotknutí – mám 2 dcery – každá měla cca od 10 let vlastní počítač (doma). Hlavně proto, aby se s tím naučily pracovat – a aby neotravovaly a nelezly na ten můj. Ale bylo jasné, že ten počítač je pro “práci”. Potřebuješ tohle do školy? Jo, máš to tam. Co si tam dáš navíc je tvoje věc. Ale nechoď pak za mnou, že se to posralo… V rámci stejné logiky ta starší dostala později notebook, žádný dělo, ale docela slušnou funkční mašinu. Potřebuješ lepší? Ušetři si.
  Možná jsem naivní, ale v dnešní době považuju notebook pro trochu rozumějšího a svědomitějšího školáka za základní potřebu. Prostě vercajk. A mám problémy se závistivějšími kolegy, kteří v tom spatřují nepatřičný luxus. “Jak je možné, že student si ze svého grantu koupí notebook?” – já dodávám – no asi proto, že ho potřebuje.
  No a opakuji – notebook. Žádný dělo, ale slušnej – a žádná pseudohračička. Se slušnou kapacitou disku a operační paměti a pokud možno s různejma slotama na periferie. No a nainstalováno vše potřebné, základem je dobrý antívirák.
  Já sám mám na “cestovním” notebooku ledacos. Od docela slušné sbírky veškteré literatury, až třeba po binární fázové diagramy – a jak se hodily na jedné konferenci – Hi P., can we look on some phase diagram?
  A ten notebook je opravu “vercajk”. Takže jsem důležité maily vyřizoval i na dovolené… ale opakuji, přimlouvám se za “plnotučný” notebook. Oproti nějakejm tabletům, což je píčovina hlavně na hraní, ale na práci to není.

 41. 794-já jsem k rozhodnutí dát dětem vlastní počítače dospěl poměrně brzy taky, hlavně proto, že na tom mém furt něco rozhasili nebo zapráskali disk nebo jsem je nemohl vyhnat, když jsem potřeboval pracovat…
  Tehdy šlo o desktopy, ale dnes jsou notebooky tak cenově dostupné, že jsme pak přešli na noťasy. A vzhledem k cenám dnes myslím ani nemá cenu uvažovat o repasovaných noteboocích, za ty problémy to nestojí.

Komentáře nejsou povoleny.