Když byrokracie pomáhá soupeřům.

Dušan Neumann

          Již mnoho let se Evropa chlubí stavbou největšího Tokamaku – fúzního nukleárního reaktoru – na světě ve francouzském Saint-Paul-lés-Durance. Stavba tohoto experimentálního reaktoru ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je řízena mezinárodním konsorciem, jehož členem je i Čína.Tento obdivuhodný technologický zázrak však zpomaluje stále rostoucí cena a nesmyslné byrokratické požadavky.

          Francie tvrdě trvá na tom, aby ochranné stínění reaktoru odpovídalo stejným normám jaké jsou stanoveny pro reaktory uvolňující energii jaderným rozpadem – fission, zatímco tokamak je fusion reaktor kde k žádné radiaci ani obávanému meltdown nemůže dojít. Palivo pro fůzní reaktory – deuterium a tritium – je celkem snadno a bezpečně vyrobitelné z mořské vody a lithia. Fůzní reaktory neprodukují žádný dlouhodobý radioaktivní odpad.

          Čínští experti pečlivě prostudoval ITER a dlouho sledovali jeho stavbu. Pak se vrátili domů a neobtěžkáni evropskou byrokratickou vášní pro regulace hbitě postavili vlastní verzi tokamaku. Letošního 23. května pak dosáhli rekordu v trvání fůze a dosažení teploty.  Reakce trvala 101 sekund a bylo při ní dosaženo neskutečné teploty 120 milionů stupňů Celsia. Ne, není o překlep – teploty podstatně vyšší než je teplota slunce.

          Loni v prosinci dosáhli jihokorejští fyzici teploty 100 milionů stupňú Celsia po dobu 20 sekund. Čínský experiment znamená velký skok kupředu. Otázkou stále zůstává, podaří-li se tak obrovskou explosi energie zkrotit na technologicky využitelnou úroveň. Pokud ano, tak k tomu má dnes Čína si nejblíž.

 
—————————————————————————————-
PS Šumavák.
A dopracovat se k tomu kroku, že reaktor bude dávat více energie než spotřebuje. Pak máme jako lidstvo (nebo alespoň Čína 😀 ) vyhráno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 984 komentářů u „Když byrokracie pomáhá soupeřům.

 1. Dobré ráno,

  Inu, Petře, vzhledem k tomu, cos tu psal o přirozeném promoření jsem měla za to, že jsi zastáncem přirozeného výběru…

  Sousedka si postěžovala na kamarádku – jako zavilá odpůrkyně očkování přestala mluvit se svými dcerami, protože neuposlechly jejího zákazu a nechaly se očkovat. Dcery jsou obě vysokoškolsky vzdělané, lékařka a veterinářka, kolem padesátky. 🙂
  Jenže když takto ztrestala svoje dcery, tak se připravila o posluchače, oblažuje sousedku telefonáty a vysvětluje jí, že když se nechala očkovat, tak umře, protože nás všechny chtějí tím očkováním zlikvidovat.

  • To je velmi prehnana implikace. Neockuji se ani proti chripce, ale to neznamena, ze jsem proti lekarske peci per se…

 2. Petře,
  i ty jeden filuto. Biologické laboratoře Fort Detrick (co od ´69 místo biologických zbraní bádají na obraně proto biologickým zbraním) přece byly v srpnu 2019 téměř na hodinu zavřeny, neboť porušovaly bezpečnostní opatření… ale Wuhan je holt Wuhan, žejo.

  • No, ja jsem jen pripomenul, ze ve 40. a 50. letech byla v USA naprosto nesmyslna, konspiracni teorie… Skoro bych rekl hoax… 😀

   Takhle, pravdu nikdy nezjistime, ale s oznacovanim teorii o umelem puvodu koronace za konspiracni teorii by fakt nemel nikdo moc spechat…

 3. Tak transgender kromě Zemana není fuj!
  Tak co zkusit transanimal – z člověka svini?

 4. Když už tady byl zmíněn Fort Detrick, tak připomínám film NDR z počátku let sedmdesátých “Ani muže pro Camp Detrick”. Film se dá označit.jako shittoidní. (Pro pořádek poznamenávám, že jsem ten film nenavštívil dobrovolně.)

 5. Kéž by dopadli jako hlavy českých pánů na Staroměstské věži Karlova mostu!

 6. Člověk bez vlastního bydlení je snáze ovladatelný. Na to třeba Němci přišli už dávno.

 7. Já tomu nějak nerozumím…
  Mám za to a připadá mi to logické, že pokud stoupnou daně z nemovitostí, tak stoupnou i náklady na bydlení. Takže pro víc lidí bude obtížné si nejen pořídit vlastní bydlení, ale i utáhnout jeho náklady. Tím pádem přibude těch, pro které bude vlastní bydlení nedostupné a nakonec i těch bezdomovců.
  Ale ten pirát tvrdí, že když zvednou daně, bude bydlení dostpnější. Tak kde je chyba?

  • Když se zvednou daně, bude se lépe vyvlastňovat. Založí se obecní podniky bytového hospodářství a krajské podniky bytového hospodářství. Ty budou spravovat a obhospodařovat nemovitosti a starat se o to, aby se všichni měli a bydleli dobře.

   • No, já to vidím na to, že přibude těch bezdomovců…..
    TY vyvlastněný byty stejně bude muset někdo spravovat a investovat do nich, takže náklady na bydlení budou stejný. Lidi v nich stejně budou muset platit nájem a kdo na něj mít nebude, tak co s ním?

    Možná by si ten cucák od pirátů mohl trochu nastudovat dějepis, jak bytovou krizi “vyřešilo” vyvlastňování bytů v padesátých letech.

  • No to sice ano, ale lidé (zejména tedy starší lidé) mají nějaké úspory ze kterých budou se skřípěním zubů tu zvýšenou daň z nemovitosti platit. Stejně tak mladí, kteří ještě nezaplatili hypotéku si třeba vezmou práci navíc, aby měli na hypotéku i daň a nepřišli o ten byt/barák.

   Jedno nebo dvě volební období to může i fungovat, Piráti získají dodatečný příjem do státní kasy a do soukromých kapes a pak holt už můžou ty volby klidně prohrát.

   Na bezdomovce sere pes, to je jenom záminka (jedna z mnoha) pro zvýšení daní.

 8. No, já bych nájemní bydlení zas tak nezavrhovala.
  Činžovní dům, kde každej byt má někdo jiný, je docela tragedie, když jde o to s tím barákem něco dělat. Z hlediska provozu a údržby stavby je optimální barák s jedním majitelem, který byty pronajímá a aspoň trochu ví, co to obnáší, než deset spoluvlastníků, z nichž většina nemá ani tušení, jak zacházet s nemovitostí a nejsou s to se dhdnout, co je potřba naléhavě a co může počkat.

  Mám ale na mysli nájemní bydlení na tržním principu, kdy se dva samostatné subjekty – vlastík nemovtosti a nájemce – dohodnou mezi sebou, ne státní byty na
  příděl.
  jenže vlastnit bytový dům a pronajímat byty je dnes činost buď pro sentimentální nadšence nebo blázny.

  • No a není to spíše problém legislativní, že jeden sabotér může torpédovat snahu celého SVJ? Proto se ( navzdory snahám některých členů, kteří mají vidinu růstu ceny ” jejich” bytu) snažím zachovat formu Družstva nájemníků, kde se dá hlasovat a něco prosadit pouhou většinou.

   Jinak ta snaha pirátů opět zestátnit byty ve mně vzbuzuje dojem, že nemovitosti byly – často ve velmi zanedbaném stavu- na čas zprivatizovány, většinou opraveny no a nyní je čas na to, aby opět byly v péči různých OPBH. Prostě dělba práce ( a dělba údělu).

 9. 811 Foundry
  sharing je Pirátská verse komunismu – nic nemáš – dostáváš dle potřeb (které určí politbyro).

 10. Nájemní bydlení je OK – pokud se do toho nemontuje stát. Je to stejné jako v případě firem, některé dávají přednost vlastní nemovitosti, některé fungují v pronajatých prostorách.

 11. WTF ???

  https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/johnson-naznacil-ze-ministra-zdravotnictvi-vyhodil-jeho-mluvci-to-popira-40364765

  Ponechme stranou ministra a jeho vztah k sekretářce. Ponechme stranou i blbost, že lidé se nesmí přiblížit blíž než dva metry k někomu s kým nesdílí domácnost.
  Ponechme stranou i dumání nad tím, jak mohlo dojít k úniku dat z kamerového systému.

  Ale jak je kurva možný (dámy prominou expresivní výrazivo), že ministr má v kanceláři kameru s video záznamem a nikomu to nepřijde divné… 🙁

  To o tom nevěděl ? Nebo byl tupě smířen s tím, že cokoli dělá v kanclu, tak se to nahrává ?

  • Možnost:
   Nebyl to záznam z oficiálního kamerového systému, ale z kamery někým někam narafičené. To vysvětluje ministrovo uvolněné chování. Celkem o nic nešlo, nejvíc to asi zasáhlo jeho ženu, kterou podezřívám, že se s někým z úřadu domluvila a kamerku tam nechala instalovat. To dává logiku. Ministr skončil a jeho žena má pádný zdokumentovaný důvod k rozvodu. Docela pěkná pomsta.

   • Ono to množství očí (mobilů) které nás sleduje je enormní. Kdekdo má strach z Velkého Bratra ale je to třeba váš soused nebo jiný občan se svým mobilem, pilně dokumentujíci vaše počínáni. Kamey v autech.
    S těmi záznamy z nich už dokonce počítají i policisté jako s důkazním matyeriálem. Epizodu s “českým Floydem” taky zaznamenal někdo z okna. Nebyla o veřejná kamera policie ani kamera na krku policisty,
    aAle mobil “staré Blažkové”. Co lidí už dojelo na takové záznamy. Soud je třeba nepřipustí, ale stopu ve veřejném minění to zanechá.
    GDPR nebo ne-GDPR!

    Takový je faktický stav, je zbytečné se rozčilovat. Kdo nemá co tajit, nemusí se bát. (Už syším ten řev ultraliberálů!!)
    Ale sorry jako – je to tak, přátelé osobní svobody jednotlivce.

    • Už jsem to tu psal několikrát, že burka je príma vynález. Unisex burka je je po problému.

    • Ke kamerám v autě:
     Je fascinující, jak s těmi záznamy pracuje TV. Někdo jim ten záznam pošle, TV jej odpromítá a pak následuje záběr na dopravně-bezpečnostního experta (v republice jsou asi jen dva) a ten “vlastními slovy” potvrdí, že to, co jsme viděli je šoférská prasárna.
     To klišé je snad ocelové.

 12. Vzpomínám na “pravicového” primátora Koukala a jeho nápad s vyšším zdaněním nemovitostí aby se zvýšila jejich nabídka na trhu. Protože jak k tomu úspěšní přijdou, že za své peníze si nemohou koupit barák který se jim líbí. Protože bába s dědkem na tom sedí a radši budou jsou o suchém chlebu a vodě, než by to pustili.

  • Nojo no, má recht. Ale dědek s bábou rovněž.
   Inu – partikulární antagonistické zájmy. Jako vždy.

 13. Dobré zas ráno… Stručně řečeno – ještě, že krávy nelítaj… (Zaparkoval jsem poblíže stromu…. Soused je na tom mnohem hůř…)

 14. Ad očkovací/neočkovací hysterie:
  V šedesátrých letech bylo často slyšet, že za “blbé púočasí” (každé počasí je pro zemědělce blbé, ještě jsem neslyšel od sedláka, že tenhle rok byl ideální) můžou “ty družice”. Takže těmi zvěstmi se vůbec nezabývám. Ztráta času.

 15. Ten Neff je taky trouba, dnes napsal “ryzí Čech Okamura”. Ano, holt je Tomio trochu šikmooký, ale Neff je taky echt české jméno a nikdo si z něj netropí posměšky o ryzím češství. Mimochodem Okamura se narodil v moravském městečku stejně jako moje máma.

  • Neff je dokonalou demonstraci skutecnosti, ze od urcite hranice s rustem veku klesaji kognitivni schopnosti.

  • Já mám teorii, že není trouba, ale velký provokatér.
   Potřebuje vysokou “čtenost” a tím pádem “klikatelnost” na reklamy a tak se snaží. “Hledej peníze. Za vším!”
   To by uveřejněním rozumného názoru nedosáhl – nerozpoutala by se tam smršť názorů roztodivného obsahu.

 16. PeSi, mrkni na dnesniho macka, ale opatrne, at Te netrefi slak.

  “Kurz astronomie na prestižní americké Cornellově univerzitě se bude zabývat otázkou, zda je věda o vesmíru rasistická. Kurz s názvem „Černé díry: Rasa a vesmír“ popsala známá autorka Heather Mac Donaldová v časopise City Journal.”

  Hele, barbari se nejak flakaji, nez aby to ukoncili…

  • Kunetka sednout, za pět!

   Vy jste vůbec nepochopil, že je to báječné celosvětové představení ve stylu burlesky, ironie a sarkasmu. Doučte se to do příště!! [;>D)

   • No, ja Vam nevim – herecke obsazeni slabe, dej tragedie, humor dosti prvoplanovy…
    Za ty penize bychom zaslouzili neco klepsiho 🙂

    • Herci?
     Jeden naturščik vedle druhého! Hrají jako o život. (Někdy doslova.) Jenom kus je trochu slabý. Pak se není třeba divit, že publikum je rozpačité. Chtělo by to Dietla! Jaké ten dokázal dělat seriály!

     • Pravda, ze Stanislavskij by byl nadsen…

 17. Dobré ráno,

  “No, tak na prvni pohled je zdroj diskutabilni, na druhou stranu umrti potvrdila Reuters…”

  A potvrdila to opravdu Reuters nebo jen autor článku tvrdí, že to potvrdila Reuters?

 18. OK. Petře.

  Když jsem zkusila ten odkaz na reuters otevřít, tak to nenašlo stránku.
  A o článcích, které podávají jako zaručený fakt něco, co “povídal kamarád, co někoho zná”, si myslím svoje. Zvlášť po tom, kdy každý zná nějakého imunologa ( jsem netušila, že to je tak obvyklá profese 😀 ) a spousta lidí má kamarády, co po odběru na test se vysmrkali a našli v kapesníku nanočip ( který, pokud vím, je tak nepatrných rozměrů, že i kdyby ho opravdu vysmrkali, neměli by si šanci ho všimnout)

  I tak mám za to, že ten článek je napsaný blbě a splňuje všechny rysy podobných blábolů.

  Nemyslím, že úmrtí pilotů během služby jsou naprosto vyloučena.
  Ale prostě se o tom neinformuje, ledaže by za tím bylo nějaké drama, známé z románů, kdy pilota klepne za kniplem a s letadlem přistane cestující, který doteď létal jen s povětroněm.
  Ostatně jak je to dlouho, co psychicky nemocný pilot spáchal sebevraždu tím, že vletěl do svahu hory s letadlem plným cestujících? Přitom se o jeho potížích vědělo a nechali ho lítat.

  • Hele, to bude mozna u Tebe, mne se otevira dobre. Umrti 4 pilotu v kratkem obdobi je zajimavy statisticky jev, ale samozrejme to neni dukaz.

   Kazdopadne, jak jsem i psal, clanek nema zadny dopad na me rozhodnuti. Do ockovani jsem se nehrnul predtim.

   • Aspon Ti zkopiruji yaver clanku – “British Airways is not in “crisis talks” with the British government about vaccinated pilots. Four pilots have recently died – and British Airways says none of these is linked to vaccines.”

   • Jistě, je to statisticky zajímavý jev, ale nic to nedokazuje.

    Já jsem očkovaná a zatím žiju. Pravda, nejsem pilot BAW.
    Ale pozítří si jdu pro papír, že jsem způsobilá řídit, tak uvidíme, jetsli mně neklepne potom 😀

    • Také to otevřu normálně. Neblokuje to nějaký firewall třeba ve firmě ?

  • MaYdo, možná to byl úmysl ( a docela podařený), ale myslím, že větroň a povětroň není totéž

   • Nebyl to úmysl, netušila jsem, že to není více méně totéž.

    • Řídit povětroň – to si představuji situaci něco jako baron Prášil na dělové kouli, ovšem za jiných tepelných a rychlostních parametrů.

 19. 2 Petr Kunetka ad 823.1 – Neff je živoucím potvrzením poučky, že moudrost nepřichází vždycky s věkem… Mnohdy věk přichází sám…

 20. 2 Petr Kunetka ad 824 – to se ostatně dalo čekat… Už asi před 5 lety jeden kolega vtipkoval, že černá díra je politicky nekorektní a že se bude říkat afroamerický otvor… Na otázku, jak tam zahrnou negry i z jiných oblastí světa, ovšem nedokázal odpovědět – tak třeba teď se to dozvíme…

 21. Ahoj!
  Tak jsem zpět a ještě žiji. Zatím pomaloučku, opatrně, s bolestmi různého druhu, ale snad se to usadí!
  A tady?
  Všichni zdrávi a přítomní?

 22. Hosana, domácí pán je zpět !!!! 🙂
  A koukej bý na sebe hodnej, Šumaváku!!!!

  Všichni zdrávi a převážně přítomni, pokud nejsou zrovna někde jinde 🙂

 23. Přítomna,
  odečtu-li drobné neduhy i zdráva, a přidávám se k přáním brzkého uzdravení 🙂

 24. Pozdrav ze Severu na Jih a ať se vše hojí v pohodě.

 25. Ahoj!
  Pij kumys. Procvičíš si (často) svaly na nohou a vyměníš střevní floru 🙂

  • 😀 Piji kefír!
   Veškeré mléko na kumys vypije hříbě… 😀

   • Ať to hříběti slouží ku zdraví!
    Ale něco snad zbude i pro Vás Břeťo…
    To hříbě vás taky potřebuje, ne že ne.

 26. Gratuluji panu domácímu k návratu na toto fórum.

 27. Tak nevím…
  Dobrovolnost versus hloupost.
  Každý plot kolem nebezpečného místa je vlastně omezením svobody pohybu.
  A woke “kultura” nic neomezuje? Opravdu můžete napsat to, co si myslíte? Můžete pravdivě popsat skutečnost?
  Necháte malé dítě vylézt na okno v pátém patře abyste neomezovali jeho pocit volnosti?

 28. Břeťo – super. Zdravím a přeju vše nej. Drž se, stejně jako se budeme držet my.
  Kdyby něco můj mail máš a klidně se ozvi.

 29. Tak jsem to vzadu trochu promazal a pustil nějaké i první komentáře tj. “nové” staré diskutující.
  V naprosté většině, (Schumi 🙂 ) chyba v e-mailu.
  A jdu si na chvíli lehnout, protože jsem došel až k doktorovi a od doktora zpět. A večer chci ke koním… 🙂

 30. Tak kolega byl dnes rano na ockovani (je mu 38), a dnes mi vicemene odpadl z telca… 39 horecka.

 31. 2 Šumavák – tak Ti gratuluju k návratu… No, nechali si Tě tam dost dlouho, tak se hezky zotavuj… A hlavně se moc nepřepínej…

 32. >> domácí pán
  Vítám Tě opět mezi námi. A šetři se, abys se brzo mohl přestat šetřit a začít řádit jako dřív!
  🙂

 33. OT – právě mi volal kolega, že do tabulek pro řemesla mám zařadit parohy. Tak teda nevím, jak si to mám vyložit a čí parohy to budou….

  • A nejedná se o nepravé rohy – nároží pod jiným než pravým úhlem? Jinak mi ale napadl Nezval (Manon Lescaut): “Však kdo si sedne pod parohy?”

 34. Se smějte…. Taky mně napadlo to nasazování parohů. 😀
  Ale to by se nemusely dávat do výkazu.
  Prostě tam kdysi parohy byly a klient žádá, aby byly na fasádu osazeny znovu.
  A protože nikdo, pokud aspoň je známo, parohy nemá ( nebo to nepřizná), musejí být zakoupeny. Aby mohly být zakoupeny, musí na ně být prachy v rozpočtu. Aby byly prachy v rozpočtu, musí být parohy ve výkazu.

  No co, když jsme dělali parkán v Kolíně, tak jsme inventarizovali v tamní kostnici i lebky a kosti. – základní materiál pro výzdobu.

  • Tak pokud je renovovaný objekt hájovnou, dávají parohy na fasádě smysl 🙂

 35. MaYdo, parohy se také říká trubkám, které vedou směs do válců ( nebo také výfuky z válců, nevím přesně), takže zajít na nejbližší vrakoviště, tam se pozeptat. Nebude to drahé, ušetříte….

 36. Jirko, výfukové svody svařené z jednotlivých a stejně dlouhých trubek

 37. Hmm, zdá se, že na cestě je od jihozápadu další pásmo silných bouřek 🙁

 38. ****************************************
  Už jsme mahoře. V Austrošce.
  ****************************************

 39. A je to tu… Bouřka jedna radost!
  “Jsme bez proudu”, pronesl dědeček oblíbenou větu pražských tramvajáků…

Komentáře nejsou povoleny.