Zuzana Chlumská
Tak mě napadá – když Ukrajina a Západ tak neustále vykřikují, jak neuznávají Krymské referendum, že by bylo klidně možné je uspořádat znovu.
Stačily by tři otázky:
1) Přejete si, aby se Krym připojil k Ukrajině?
2) Přejete si, aby Krym byl samostatný?
3) Přejete si, aby Krym byl nadále součástí Ruské Federace?
Nehodící se škrtněte!
Otázka č.1 – Myslím, že by se těžko našel na Krymu, byť jen jediný, šílenec. Který by, po tom, co se na Ukrajině děje, ještě o něco takového stál. Snad jen „vůdce“ Krymských Tatarů Mustafa Džemilev, kterého si v Kyjevě pěstují na semínko, protože nadává na Rusko kudy chodí.
Otázka č.2 – Pochybuji, že by si kdokoli na Krymu přál, aby se Krym změnil v americkou vojenskou základnu. To je totiž to, oč tu běží, proč celý ten cirkus okolo, že USA si chtělo pronajmout Krym pro svou základnu na 50 let a Jaceňuk by rád podepsal. Proto hozilo Rusku, že jejich smlouva bude vypovězena!
Skutečně si někdo myslel, že tohle Putin, respektive Rusko, připustí?
A že si to obyvatelstvo Krymu neuvědomuje?
Rvačka o Krym by způsobila, že by tam nezbyl kámen na kameni!
Otázka č.3 – se tak nějak zodpoví sama sebou…
Čtvrtá možnost už totiž neexistuje!
Foundry podobnost Ukrajiny s Tureckem je i v tom, že obéma státům byl slibován vstup do EU , aniž by je tam kdokoli z EU doopravdy chtěl.
Že to Turky ponékud sere, je taky pochopitelné
Nevím, a ani nevím, kdo by to rozsoudil. Já prostě ty pitomce z Brusele nevidím jako tak schopné a významné, aby tohle dokázali. Jo, přilepit se na nějaký probíhající děj, to ano, to by jim šlo. Těžko popřít, že vnitrostátních důvodů bylo a je minimálně na Ukrajině dost, i bez vlivu EU nebo USA. A jakou hlavu si z požadavků EU dělají Turci, to je vidět na Kypru. Serou na ně, ovšem diplomaticky. A EU to žere, co jí taky jiného zbývá.
Co se růstu týče jo, to je klidně možný. Fakt je, že vojenská vláda (tedy, vlády pod silným vlivem vojáků) trvala dlouho a růst nebyl nic moc. Potenciál Erdogan to vyžral a je populární.
Rputi,
Lukašenko si koleduje o bezletovou zónu a humanitární bombardování. Má z rekta štěstí, že je hned vedle Ruska, jinak už by měl v zadeli bajonet, jako nebožtík Kaddáfí.
1799 nepřeceňujete ( vy, zastánci této teorie) trochu vliv EU na Ukrajince? Nezdá se mi, že by tam bojovali protievropské živly s proevropskými. Ta jednání EU s Ukrajinou byla jen spouštěč, nic víc.
1804
Andy má pravdu, tuhle hru nerežíruje EU, ale USA
Halladine, vy jste ale trdlo…režírování USA si nechte na divadelní hru ” Studená válka je lepší než studená tchýně” místního ochotnického spolku, předvedenou k výročí VŘSR.
Nikoli vliv EU. Vliv naslibovaných pečených holubů namísto dosavadních vran.
Nakonec, tu mediální masáž u nás před vstupem a potom kolem Lisabonské smlouvy si docela dobře pamatuju.
Andy, na trdlo se kouknéte do zrcadla 🙂
Eu není schopna skoro ničeho, všechno řídî USA
Fuck the EU – vzpomînáte ?
EU bude mít jen privilégium to nakonec zacálovat 🙂
(1807,1808) Jo, masáž byla, důkladná. A hlavně, místní. Nepamatuješ? To byli místní nadšenci, slibující peníze z Brusele a ráj na zemi. Konec konců, slibují to stále. To není obhajoba té bruselní pakáže. To je snaha najít hlavní pachatele.
(1809) Stále stejná písnička o “vrazích z vólstrýtu”. Udivující je jen počet nalétnuvších. A pokud EU nic neřídí (tam bych souhlasil), tak proč? Privela socíku, primálo vlivu?
Halladine, je ovšem otázka, jestli se ono “fuck the EU” nevztahovalo spíše k onomu skvělému podniku s asociační smlouvou.
A jen bych ještě dodal, že zdaleka nejsem toho názoru, že by EU něco řídila. Naopak, hňápe v tom jak slon v porcelánu bez jakékoli koncepce a na všechny strany slibuje prachy, které nemá.
Aerovko, mediální masáž je už jaksi z principu povětšinou místní. Těžko by u nás mohl vést propagandu Le Monde, Guardian nebo Frankfurter Allgemeine.
1809 všechno řídí USA, ten neschopnej Obama, co nad ním socani jásali, jak kdyby všichni měli komplex z Chaloupky strýčka Toma.
A spolu s Obamou ještě ilumináti, Světové Židovstvo a Bilderberg.
Jistěže hňápe. A za všechny její pitomosti se schovává kdejaký skutečný škůdce. Ať už Erdogan, Janukovyč, Porošenko nebo Putin. Všechno syčajzníci mnohem dokonalejší.
Foundry
tu asociační smlouvu Usa podporují
Zapomněla jste na zednáře, Andy.
1817 no jo sakra…už ztrácím v těch vinících všeho přehled:)
dík
No jo, pak vzniká otázka, co je pro mě, jako občana lepší – idiot provozující hajzloviny, jejichž dosah není schopen odhadnout, nebo inteligentní hajzl, který dokáže domyslet důsledky?
Politiky, kteří hajzloviny neprovádí, neberu v potaz – jsou velice vzácní a dlouho nevydrží.
Jinak, pokud se hádáte, kdo může za situaci na Ukrajině, tak já trvám na tom, že především sami Ukrajinci, resp. jejich vedení.
Nenadávejte supům, co se slétají hodovat na mršině, nadávejte těm, kdo Ukrajinu přivedl do stavu, kdy začala být pro supy zajímavá.
Foundry, otázka má mnoho odpovědí. Co je lepší pro mně, nemusí být lepší pro Tebe. A z toho všechny ty rozepře vznikají.
Byl jsem u toho, když Turci byli tvrdě tlačení k tomu, aby z ústavy vypustili armádu jako garanta této ústavy. Byl jsem u toho, když byli nuceni vypouštět z ústavy ty pasáže o tom, že Turecko je sekulární stát. A byla to opravdu EU, která vyžadovala tuto demokratizaci turecké ústavy.
Na druhé straně nemám důvod nevěřit Falbrovi, že byl několikrát na všeodborovém sjezdu v Turecku, kde zvolili nové vedení odborů, pak to vyhlásili a nové vedení bylo zatčeno vojáky a odboráři řekli, že tedy funguje to staré, aby bylo nějaké.
Oni vojáci měli v Turecku neskutečně velké pravomoci, ale jsem já soudce, abych věděl, jestli to bylo pro NÁS dobře?
Druhá věc je, že neustálými přísliby přijetí a neustálým odkládáním tohoto přijetí se současnou propagandou toho, jak skvělé to je v EU, byla turecká veřejnost dlouhodobě frustrovaná. Zejména po tom, co začly být do EU přijímany nové země, která měly asociační dohody snad o desítky let později. Samozřejmě že tato frustrace vedla k tomu, že se začli tito “odstrkovaní” ohlížet jinde, kde nebyli odmítáni. Příklon k radikálnějším formám vyznávání islámu byl přímým důsledkem politiky permanentního přijímání a současně jasného cílového nepřijetí do EU, které politici EU provozovali. Nakonec v průběhu let jsem sem několikrát psal o tom, že jsem nikdy neviděl tak bezostyšný rozpor mezi slovy při jednání s Turky a vyjádřeními těchže představitelů EU hned na chodbě po skončení tohoto jednání.
A věřte, že i mnou to otřásalo, ač jsem člověkem značně otrlým a z politiky na mnohé zvyklým.
Ano, vývoj v Turecku v mnohém zavinila právě a zde se hodí slovo proradná politika EU.
To nekonečné vznášení dalších a dalších podmínek, nekonečné plnění těchto podmínek ze strany Turků, pak přijetí těch, kteří podmínky zdaleka nesplňovali a další kladení podmínek. Pak přišlo smetení těch politiků, co jen plnili a nic.
A bylo.
1819 to jsem se snažila vysvětlit ( resp. svůj názor prezentovat) výše v příspěvku o krátkodobých a dlouhodobých cílech.
(1819) Ono není moc na výběr. Ledaže by jsi se chtěl přestěhovat.
(1820) Především, ale nejenom.
(1822) Nejspíš to byl nesmysl od počátku, Turecko v EU. Kdo má na něm větší vinu (na každé takové věci mají nepochybně podíl obě strany) se neodvážím soudit.
1822 Juro jádrem té politiky je, že potřebují aby Turecko tak nějak bylo součástí EU v případech v jakých se jim to hodí a současně aby tak nějak nebylo součástí EU v případech ve kterých se jim to nehodí. Příslib manželství, které ne a ne uzavřít. Případ sňatkového podvodníka. Či ve stopách těch, kteří si kladli další podmínky, požadovali stále víc a víc zlata a pak stejně Atahualpu zavraždili. No a z novodobé historie případ židů, kteří byli nuceni vzdát se veškerého svého majetku výměnou za umožnění vycestování z Říše. Stále nové a nové požadavky a nakonec vylítli komínem, protože to všechno byl podvod.
1776 Foundry, ano. Kapka vody za kapkou za tisíciletí proděraví kámen.
1170 Andy, alespoň víme, co by nás čekalo po vystoupení z EU…
1759, Ptakopysku, ano, to je severský styl. Dialogů méně než v “Tenkrát na Západě”.