Kypr: Část druhá – Zločiny bez trestu

Pak si Kypřané svobodně a demokraticky zvolili prezidentem komunistu Christofiase…

Na Kypru je prezidentský systém, prezident si sám vybírá a odvolává členy vlády a jmenuje všechny důležité osoby – generálního prokurátora, centrálního bankéře a další. (Ty nemůže odvolat, takže kdo tam dosedne před koncem funkčního období jednoho prezidenta, sedí tam prakticky celé volební období dalšího.) Parlament schvaluje zákony, to ano, jenže jednak prezident má právo veta, jednak má spoustu možností jak parlament obejít. V zahraniční politice je úplně samostatný, nikdo mu do toho nemůže mluvit. A hlavně – je neodvolatelný.

Během jeho vlády 2008-2013 narostl počet státních úředníků o pět tisíc. Hned první rok skončil deficitem přes 5 %. (Připomínám, že rok předtím bylo hospodaření v plusu 3 %.) K tomu ve světě vypukla krize, která zákonitě dorazila i na Kypr. Plýtvalo se vesele dál. Deficity ve všech následujících letech byly kolem 6 %.

Hlavním cílem prezidenta zřejmě bylo nasadit co nejvíc spolustraníků na důležitá, popř. aspoň dobře placená, místa. Běželo to jako na drátkách. Centrálního bankéře, který držel kyperské banky aspoň trochu na uzdě, vyměnit nemohl až do roku 2012, kdy guvernérovi končilo období výkonu funkce. Guvernér např. důrazně varoval kyperské banky před nákupem řeckých dluhopisů (jejich vedení, prolezlá Christofiasovými lidmi, reagovala, zaštítěná prezidentem, že centrální bance není nic do toho, do čeho investují). Na guvernérova varování o tom, že se bankovní sektor začíná vymykat z regulí, nereagoval. Jakmile přišla doba jmenovat nového guvernéra, okamžitě tam nasadil svého člověka.

V roce 2010 se Řecko dostalo na pokraj bankrotu. Kyperská ekonomika, navázaná na řeckou ve větším rozsahu než jakákoli jiná, tím musela být zákonitě zasažena. Bylo jasné, že dříve či později krize zasáhne Kypr, pokud se nezačnou zásadně omezovat státní výdaje. Neudělalo se samozřejmě nic – Kypr je na tom dobře, nás se to netýká, jak jinak. Pěkně to vystihla Mayda v předchozí diskusi:

87: „IMHO lidi jsou fakt všude stejní, a na mamuta se nejde, dokud se může ležet s plným břichem na kožešinách a maximálně si navzájem vybírat blešky…“

Následující část můžete přeskočit – i bez popsaných událostí by Kypr dopadl stejně. Pro pochopení událostí na Kypru je to ale poměrně důležité.

V roce 2009 zadrželi Kypřané na pokyn OSN ruskou loď Manchegorsk, plující pod kyperskou vlajkou, která vezla z Iráku do Sýrie náklad zbraní a výbušnin (hlavně střelného prachu). Náklad zabavit museli, tak ho na přímý příkaz prezidenta převezli na vojenskou základnu, všech 98 obrovských kontejnerů uložili doslova na jednu hromadu a to tak, aby se kontejnery nedaly otevřít a nechali je bez jakékoli ochrany pod pražícím sluncem, v místě, kde se teploty v létě pohybují nad 40 ve stínu. Vojáci dost protestovali, leč jedinou odpovědí bylo, že je to příkaz a ať se ke kontejnerům vůbec nepřibližují. A že jde jen o dočasné uložení, než se rozhodne, co s tím. Inu, s dočasností máme své zkušenosti, že.

Během následujících měsíců protestovala proti takovému způsobu uložení spousta odborníků a vojenských důstojníků, i s odkazy na předpisy, podle kterých takové kontejnery musejí být umístěny každý zvlášť, daleko od sebe a chráněny proti vysokým teplotám. Několik zemí – USA, Francie a další – nabízeli, že náklad zdarma zlikvidují. Leč prezident na tyto návrhy prostě nereagoval. Důvodem bylo to, že jeho úmyslem bylo předat náklad Sýrii – což se zatím nejevilo možné. Vojáci, hlavně velitel základny, dostávali prostřednictvím ministra zahraničí stále stejnou odpověď: „Je to věc politického rozhodnutí, na kontejnery nesahejte“.

Když jeden z kontejnerů v červenci 2011 začal hořet a cosi z něj unikat, a nátlak na to, aby se zlikvidovaly, rostl, vláda ustavila komisi a poslala vzorek nákladu do laboratoří v Řecku, aby jako jim řekli, co s tím. Proč do Řecka, když laboratoř na Kypru by jim to zjistila hned, to je jasné – odklad nutnosti řešit.

Týden nato to vybuchlo. Nejdřív požár – velitel měl aspoň tolik rozumu, že nařídil evakuovat základnu, nicméně s několika dobrovolníky se to pokoušel uhasit. Přijeli také hasiči, kterým nikdo neřekl, co že to vlastně hoří – u hasičů věděl o tom, co je obsahem, pouze nejvyšší velitel. Když to bouchlo, všech 13 vojáků a záchranářů to zabilo. Dalším tragickým následkem byla doslova demolice vedle stojící elektrárny – největší, nejnovější a nejmodernější na Kypru. Zajišťovala přes 60 % elektrické energie pro celou zemi. Výbušniny byly totiž uskladněny ve vzdálenosti 250 m od elektrárny.

Výbuch zradikalizoval občany, kterým konečně došlo, co si zvolili za prezidenta. Mohutné demonstrace za jeho odstoupení vedly k tomu, že jmenoval nezávislého vyšetřovatele s neomezenou pravomocí vyšetřovat každého a s tím, že bude respektovat výsledky vyšetřování a pokud bude označen za jednoho z viníků, odstoupí. Proč si vybral zrovna Polise Polivia, skutečně nesmírně schopného právníka, ví bůh. Ten jednal rychle, rázně a důkladně. Odevzdal mnohasetstránkovou zprávu s označením všech viníků s tím, že hlavním je prezident. Ten reagoval, jak se od bolševika dá očekávat. Prohlásil, že vyšetřovatel překročil své pravomoci a samozřejmě neodstoupil.

Další viníci – ministři obrany a zahraničí, velitel hasičů a další momentálně stojí před trestním tribunálem. Prezident má imunitu – tedy měl, dokud byl prezident.

Tahle událost změnila přístup obyvatel k prezidentovi, jeho komunistické straně (AKEL) i vládě jako takové. Prezident se stal pro případné druhé období nevolitelným. Důsledkem toho bylo, že už neměl co ztratit. Začaly výměny na důležitých postech v daleko větší míře, banky odepisovaly dluhy firmám, spojeným s Akelem, vymýšlel nové funkce. Přes protesty parlamentu vytvořil organizaci pro nakládání s plynem, který byl objeven ve velkém množství v kyperských vodách a obsadil ji svými lidmi.

Výpadek elektrárny prudce zvýšil náklady firmám i občanům, zadlužil dále stát, který musel jednak nakoupit obrovské generátory, jednak velkou část škod zaplatit ze svého. Pojišťovna byla rozhodnuta se se státem jakožto viníkem soudit, takže se raději dohodl na mimosoudním vyrovnání. Stát začal mít nedostatek peněz. Christofias vyjednal půjčku 2,5 mld. z Ruska. Koupil si tím čas. Nepoužil ji ovšem na nějaké potřebné reformy, restrukturalizace nebo něco podobného – použil ji na plýtvání na státní úředníky, takže tím jen zvýšil celkové zadlužení.

Pokračování hlavní části

V únoru 2012 přišlo „oholení“ řeckých dluhopisů. Původně to mělo být 25 %. To bylo odloženo (zlé jazyky tvrdí, že kvůli tomu, že Francie se ještě nestačila těch dluhopisů zbavit). Pak se dohodlo 80 %. Kyperský prezident musel vědět, že to Kypr těžce zasáhne, nicméně neudělal nic a s oholením souhlasil hned, přímo na jednání, kde to bylo navrženo. Nezasadil se ani o to, aby finanční pomoc ze záchranného fondu dostaly nejen řecké banky, ale také pobočky kyperských bank v Řecku (20 % bankovního sektoru v Řecku). Kyperské banky se ocitly na pokraji krachu.

Samozřejmě, mohly si za to samy. V době, kdy všichni řecké dluhopisy prodávali, dvě největší kyperské banky – Laiki a Bank of Cyprus (BoC), je kupovaly. Laiki s XY, řeckým kámošem vedení Akelu na místě šéfa, speciálně. Dnes se vyšetřuje, jestli to byl úmysl nebo byli jen blbí. Podle mě – to je skutečně můj soukromý názor – věděli moc dobře co dělají, nezáleželo jim ani na Kypru, ani na bance, prostě za to dostali zaplaceno. Teď se věc vyšetřuje – nu, z bank zmizela spousta dokumentů, chybí celé měsíce e-mailů – bankéři za to určitě nemůžou, mysleli si, že to bude dobrý obchod – znáte to. Je tu ještě jedna věc – vedení bank krátce před tím informovalo parlament, že mají řeckých dluhopisů jen malé množství – začali je nakupovat den po tomto prohlášení.

Ministr financí ještě dokázal vyjednat s ECB a dalšímu subjekty poměrně rozumný plán záchrany, prezident Christofias ho ale smetl ze stolu.

Kypr se u ratingových agentur sesunul do kategorie „junk“, čímž ztratil nárok na financování z evropské centrální banky (ECB) a musel v červnu 2012 požádat o finanční pomoc. Laiki byla znárodněna, stát a ECB do ní začali pumpovat peníze. Teď přišla hvězdná hodina centrálního bankéře Panicose Dimitriada.

Ačkoli věděl, že Laiki se zachránit nedá, přeposlal do ní postupně 9 mld. z půjčky od ECB. (Ta správně neměla dovolit, aby se do Laiki dostalo byť jedno euro – v pravidlech je, že se krachujícím bankám půjčovat nesmí. Dnes se o důvody, proč to ECB udělala, zajímají poslanci EP, nicméně si myslím, že skutečné důvody najevo nikdy nevyjdou.) Proč to udělal guvernér se ovšem ví, on se tím ani netajil: „Protože si prezident nepřál, aby banka krachla v době jeho vlády. Bylo nutné ji udržet v chodu až do voleb.“ Devět miliard je víc než polovina kyperského rozpočtu.

Aby vyvolal dojem, že něco dělá, objednal u renomované firmy audit – nikoli ovšem Laiki, ale BoC, která na tom nebyla zdaleka tak špatně. Ve smlouvě je výslovně uvedeno, že Laiki se vyšetřování netýká, což firma sama ve zprávě označuje za podivné. Guvernér Panicos ve funkci sedí dál, překáží současné vládě jak může, nedělá co je potřeba. A, samozřejmě, „nevidí důvod k odstoupení“, jak jinak. ECB ho drží – velmi hbitě poslala vládě dopis, že centrální bankéř je odvolatelný jen se souhlasem ECB.

Po žádosti o pomoc ze záchranného fondu eurozóny přijela velmi rychle tzv. Trojka – skupina odborníků z ECB, MMF a EK. Během krátké doby vypracovala návrh nutných změn, které musí Kypr provést, aby mohl získat finanční pomoc. Tento první návrh byl velmi rozumný. Omezení státní správy, snížení jejich platů a důchodů o nepříliš vysokou část (tuším, že to bylo od 1 % do 12 % u nejvyšších platů), zrušení automatické valorizace jejich mezd a důchodů, další bonusy zrušit nebo snížit, zavést pro úředníky povinnost platit důchodové a zdravotní pojistné. Dále privatizace polostátních organizací – (kyperský Telecom, ČEZ, aerolinky). Výši půjčky Trojka stanovila na 17 mld. Stačilo podepsat, dodržet a Kypr pravděpodobně (není to jisté) nemusel zbankrotovat. Prezident byl jedinou osobou oprávněnou to podepsat. Neudělal nic. Míním to doslova – nevyjádřil se k tomu, nepočítáme-li za vyjádření výroky ve stylu: Trojka jsou vyděrači, kapitalističtí vydřiduši apod. Jezdil po světě, doma se příliš neukazoval a na výzvy k činům nereagoval. Mezitím se Kypr dostával do stále větších potíží, jak vnitřních, tak v rámci eurozóny. Prezident nakonec prohlásil, že nikdy nebude souhlasit s privatizací polostátních organizací ani se zrušením automatického navyšování mezd ve státní správě. Takže kyperská strana vypracovala protinávrh a doručila ho Trojce – na začátku podzimu. Trojka mírně ustoupila – sporné body se ocitly v části, která mluví o tom, co může Trojka požadovat, pokud přijatá opatření nebudou stačit. Neboli vlk se nažral a koza zůstala celá. Prezident prohlašoval, že jeho tvrdý postoj ochránil zájmy pracujících a udržel pro ně navyšování mezd i třináctý a čtrnáctý plat. Že na Kypru jsou i jiní pracující než ti ve státní správě, ho evidentně nikdy nezajímalo.

Nicméně nepodepsal, snažil se získat čas, aby se podpis memoranda odložil do doby po volbách- Teprve když mu ministr financí v říjnu zavolal přímo na jednání v Bruselu a oznámil mu, že buď okamžitě podepíše nebo Kypr vyhlásí bankrot, podepsal.

Problém byl v tom, že bylo pozdě…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ekonomika a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 684 komentářů u „Kypr: Část druhá – Zločiny bez trestu

  1. Tak tohle pater naroda…. Doslo emailem, takze mam dukaz … Samozrejme mze.
    Dodry den….blablabla…. Proc na etikete Vasi Hruskovice neuvadite datum expirace? …..

    No a tak je to se vsim….odbornici a nejlepsi z nejlepsich :-((((((

    Tak jsem si ulevil a jdu neco delat. Priste samozrejme sdelim neco pozitivniho, kdyz bude co

  2. Jirko, předpis je předpis, až tě donutí uvádět datum exspirace, tak dostaneš dotaz, proč jsi neposlal likvidační protokol o ekologické likvidaci potravin, kterým vypršela exspirační lhůta. A nakonec ti přijede Kalouskovo celnické komando vylít celý archiv do kanálu.

    Jako právník bych ti poradil – Datum exspirace: Best before 2113

  3. Jako bonus připojuji trefnou definici od dnešního Macka – něco podobného jako zdejší 98:2 –

    Devět z deseti účastníků hromadného znásilnění si akt pochvalovalo.

  4. Bodré podoledne, tu záležitost s mraženou kýtou znám, patří do zlatého fondu likvidace potenciálního doličného předmětu. Bodná zbraň z ledu je použitelná. Bylo prakticky ověřeno, že lze střílet zmrzlou rtutí. Má to jen význam v tom, že vylučuje balistickou expertizu pro ztotožnění zbraně. K zajímavým nápadům patří vypaření nenáviděného rozhodčího na fotbalovém stadionu za masového použití zrcátek diváky.

    Na Rouře jsem našel Okres na severu, po shlédnutí prvního dílu velmi doporučuju.
    S vysvětlivkami pro nezaživší generaci vhodné jako výchovný pořad.

  5. Copak expirace, mě zaujal problém zvaný Pražská šunka.
    V EU se český tuzemský rum nesmí prodávat pod názvěm „Tuzemský rum“ protože to není rum, ale bramborový líh naparfémovaný a obarvený, přestože se podle této receptury vyrábí sto let.
    V současnosti to vypadá, že bude evropskou komisí aplikován reverzní postup k tomu rumovému. Pražská šunka vyráběná v Praze přes sto let podle jedné receptury se nebude moci jmenovat pražská šunka, protože se vyrábí v Itálii podle italské receptury, na Slovensku podle slovenské receptury, v Rakousku podle rakouské receptury a v Německu podle německé receptury. Všechny receptury jsou samozřejmě mladší, než ta originální.
    Asi pražskou šunku čeká podobný osud jako marmeládu, nebo pomazánkové máslo, které se nesmí jmenovat „Pomazánkové máslo“. Protože to není máslo podle regulí EU. Burákové máslo je máslo, „Kokosové máslo“ je taky máslo. Podle regulí EU.
    Marmeláda je podle regulí EU krajové označení místního britského produktu, který vznikl jako náhražkový recept za klasickou marmeládu a ještě ke všemu z dovážených surovin. A to je také v pořádku.
    Poněkud turbulentní, že? A Jirkovi ppa připadá podivné, že se výkonný orgán zeptá na expiraci hruškovice…

  6. Může spirit exspirovat ?

    Tučňáku,
    taky to mohl být led typu 9, a měli bychom po žížalkách všichni.

  7. 1601 Jirko ppa etc, lze odpovědět, že obsah je takové povahy, že nepodléhá expiraci, je arhivovatelný a na archívních lihovinách ale i vínech se expirace neuvádí. když to neprojde, tak aby šimlovi bylo učiněno zadost, hoď tam nějaké dostatečně vzdálené datum, jak tu už bylo psáno. Jsem zvědavý kdy nějaká palice vymyslí expirační lhůty pro nepotravinářské zboží, po kterých bude nelegální je používat a bude muset být předpisově zničeno. Protože například materiály stárnou a skrze to se věci stávají nebezpečnými. Nesnadno kontrolované věci v sobě budou mít integrované příslušné omezení. Ale například u automobilů lze expiraci počítat od data výroby či prvního prodeje nebo uvedení do provozu. Po uplynutí doby by osvědčení technické způsobilosti zaniklo. Elektrické věci by kromě časových omezovačů komunikovaly se sítí a jejich software by přestal pracovat. Manipulace směřující ke zprovoznění budiž kvalifikována jako porušení práv výrobce, protože vlastník „železa“ nebude vlstníkem software. Ten je chráněný licenčními podmínkami nebo bude jen v pronájmu. Aby pračka prala, bude nutno každý rok zaplatit za prodloužení licence. Samozřejmě, že bude muset být zapojená na Síť a bude kontrolovaná i přes chytrý elektroměr a zapínaná podle toho jak moc to bude foukat nebo svítit.

  8. Datum expirace …to máte z toho, jak furt prohlašujete, že slivovice a tak je lék

  9. No to máte hlavně z toho, že pálíte legálně.

  10. Schumi,
    v okrese na severu vřele doporučuji díl, kde Bavor lidem vysvětluje, že jim zbouraj baráky a že je to pro jejich dobro. A kdo se bude cukat, tak to odsere. To nemá chybu!

  11. Dobrý den, no nevím Schumi, ale s těma materiálama byste snad neměl ani naznačovat ….

  12. Ptakopysku, ty takový historik a pleteš si muže na radnici s mužem (okresem) na severu 🙂

  13. A v Duchvově zase bijí bílé (zatím tedy nestřílí) …

  14. Datum minimální trvanlivosti a datum použitelnosti potravin – abych ukončil další dobře míněné rady, tak trochu zákona, protože nahlédnutí do zákona je lepší než dlouhá disputace. Jirka asi svůj přípsěvek nepsal proto, že by hledal radu u místních odborníků. Jen chtěl asi ukázat, že na ministerstvu zemědělství jsou úplně stejné nevzdělané krávy jako na jiných orgánech státní správy.

    Onen kritizovaný údaj, ať již v českém znění jako datum exspirace nebo v poangličtěném blbém překladu jako datum expirace, je upraven ve Vyhlášce č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, která byla již šestkrát novelizována. V §6 a odstavci 4 a písmenu b) se praví, že datum minimální trvanlivosti se nevyžaduje u:

    „konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů s obsahem alkoholu 10 a více objemových procent, s výjimkou likérů s vaječnou, mléčnou nebo smetanovou složkou,“

  15. No jo, tak my všichni předpokládáme, že na rozdíl od ostatních ministerstev je to na zemědělství jeden odborník vedle druhého. 😀

    Nicméně právě proto, že si nečiním iluzí že inteligence úředníka je přímo úměrná výši postavení ve státní správě, mně něco takovýho vůbec nepřekvapuje.

    Příslušná dáma nejspíš netuší, jakej je rozdíl mezi hruškovicí a hruškovým kompotem.

    Mimochodem, když si příště dám hermelín , který má prošlou lhůtu spotřeby ( neboť teprv po tomto datu obvykle dosahuje nejleších kvalit), neměla bych sepsat protokol o ekologoické likvidaci?

  16. a ministerští odborníci na zemědělství
    když mají hlavního šéfa bendla
    to je ten, co odvolal šéfa z karlštejnského vinařství, odborníka, leč trochu švihlého – už i jen proto, že ho to bavilo a měl na to vzdělání a byl mimo úplatky,
    aby tam dosadil kamaráda, sice bez vzdělání, ale s o to větším platem a dalšíma prebendama, které předtím nebyly možné

  17. Všude stejné…

    … útočná puška G37. Na problémy s ní, jež se objevují při déle trvající palbě, tedy při zahřátí zbraně, si začali před dvěma lety stěžovat němečtí vojáci v Afghánistánu.

    Přesto bundeswehr loni objednal u firmy Heckler & Koch dalších 7910 nových modelů této pušky za zhruba 18 milionů eur.

    Vojáci pod Hindúkušem dostali nařízeno, aby se v boji vyhýbali déle trvající palbě, a když už se zbraň zahřeje, tak ať nezačnou znovu pálit dříve, než zahřátí G36 neklesne na teplotu ruky. Talibanci si v takovém případě asi také dají pauzu, aby se nepřítel dostal znovu do formy…
    http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/srotflinty-drony-nemecky-sef-obrany-resi-novy-skandal_271505.html

  18. Z jiného soudku. Pan učitel nám přišel zkontrolovat praktikanty. Škola nemá ani na kabely, se kterými by si studenti mohli hrát. Učitel pracuje za 13.000. Škola učí podle metodiky ministerstva, proto jsou studenti až do třetího ročníku studovaní jak dlabané necky.

  19. 1619- představa vojáků, kteří poskakují v zákopech a foukají si na spálené dlaně je nádherná.

  20. Včera byl na ČT2 dokument o M16. Její první verze ve Vietnamu byla docela propadák-dle dokumentu v jisté chvíli až půlka M16 nacházejících se ve Vietnamu nestřílela. Na vině byla nejenom konstrukce, ale i tvrzení výrobce, že se M16 nemusí čistit. A tak vojáci údržbu nedělali.
    Některé problémy pak vyřešil nový model, některé údržba.
    Mimchodem, na novou českou automatickou pušku (model 805?) si vojáci v poli také stěžovali. Ale už si nestěžují (bylo jim to zakázáno).

  21. heleno*
    ježišmarjá nojo! Jde to rychleji, než jsem myslel. Jedinou útěchou mi budiž, že jsem byl ve městě muže na radnici naposledy jako malé robě a v okrese na severu před dvaceti lety. rochu mi to splývá.

  22. Přispěji svou troškou do „terminologického koutku“. Včera jsem koukal na Ekonomiku ČT 24. Jakási děsivá rajda z MF Dnes (jméno jsem ve zdraví zapomněl) rozebírala s moderátorem P. Čechem neuvěřitelnou volnost výrobců ve výběru názvů výrobků. Sice nesmějí používat slova „domácí“ a ještě nějaká. Jenže jsou ještě další nebezpečné termity. Konkrétně „babiččiny nudle“ nebo „polévka od maminky“ vyvolávají v zákaznících očekávání, které se nemusejí naplnit při následné konzumaci. Důvodem je (chvilka napětí) – absence definice „babiččina“ nebo „od maminky“. Moderátor položil otázku: „Co s tím uděláme?“ Já jsem celou dobu čekal, že někdo z nich řekne: fór nebo apríl nebo tak něco. Ale nic. Chi chi chi, pravil by šakal.

  23. Kazda hlaven se zahriva… Dokonce u jedne se za WW2 menila aby se mohlo strilet skoro furt. Kdopak na to prijde, ktera to byla?
    Ano, Martine, presne proto jsem to psal. Nebylo to k diskuzi, jen pro informaci, kdo to vidi dal nez mlikar a hlavne kam.

  24. 1624 MP: Zákazník je hloupý. Myslí si, že když v Kauflandu koupí babiččiny nudle značky Tae-kwon-do tak to budou nudle od jeho babičky.

  25. Nickname,
    ad učitel – skoro bych se vsadila, že autor metodické příručky z ministerstva by za učitelův plat ani ráno neotevřel voko.

  26. Nickname… Nemecka, dvouclena obsluha, desnej rachot a narez…

  27. mno, nechtěla bych koupit babiččiny knedlíky
    jedna naše takybabička je dělala tak hnusné, že už jsem je pak nikde nepotkala
    byla to guma, po které volně stékala řídká rajská omáčka a na té gumě nezanechala žádné stopy 🙁

  28. 1630- cílová skupina pro „babiččiny“ těstoviny, knedlíky etc. jsou chlapi. Žádná normální ženská není zvědavá na rozplývání se nad tím, jak vařili předkové. Viz poznámky typu: Moje maminka by nikdy nekupovala nudle, vždycky je dělala sama, domácí( slint slint)“, nebo: „Proč taky někdy neupečeš buchty jako je dělávala babička když jsme byli malí“.

  29. Teď si ale představte tu hrůzu a to zklamání, když přijdete někam na návštěvu a předloží vám babiččiny echt domácí nudle, babičkou s láskou vyrobené a vy zjistíte, že jsou úplně jiné, než nudle, které vařila vaše babička.

    Na to by měla být taky nějaká vyhláška. třeba že babičkám se zakazuje dělat nudle a maminkám péct buchty, aby strávníci nebyli zmateni nebo dokonce zklamáni.

  30. Babičiny koláče jsou furt lepší, než kdyby se tu objevovaly výrobky jako např. dědečkova sekaná či dědečkův puding. Já se přiznám, že můj kuchařský um končí u čaje s topinkou, vaření nad toto pokládám za ztrátu času, takže to s těmi babičinými/máminými názvy snad i tak zvostane. Tedy alespon u nás v rodině 🙂

  31. 1635-nakonec, moje manželka dělá jak domácí těstoviny, tak peče stejné buchty, jaké peče i moje babička. V posledním srovnávacím testu na Velikonoce dopadly prakticky stejně. Tím se problém vyřešil.
    Teď už jenom ty pagáče…

  32. nickname, není sporu, že je zákazník hloupý a napadají ho různé nesmysly. Ale mně secvaklo, že je to hrozný čurbes, který nikdo dlouhodobě neřeší. Např. takový biskupský chlebíček. Představte si, že je to jakási buchta plněná čímsi (já vůbec neumím vařit, péct ani žádné další kuchyňské činnosti). Termín „chlebíček“ ve mně evokuje „obložený chlebíček“ a nikoli „buchtu“. Ten se vyrábí z bagety (dříve se tomu říkalo myslím „veka“, ale proč nevím), je na něm vajíčko, salát (obvykle bramborový), okurka, kus sálámu nebo šunky. Prostě lahůdka, na kterou se těším a oni by mně prodali buchtu. To už se vůbec nezmiňuji o strašlivém zklamání, že ho neprodukoval biskup (nejlépe pražský primas). A teď si představte, že jsou produkty, které obsahují slovo „královské“. To už musí být pro hloupého zákazníka naprosto neřešitelné. Je s tím opravdu potřeba něco udělat.

  33. Modroptáku a což takový Mozartovy koule ? 😀

    Modroptáku – bageta a veka není totéž. Veka má, oproti bagetě, výhodu, že ti do večera neztvrdne. Prostě odlišná receptura.

  34. dneska zcela naprosto souhlasím s Modrým ptákem, nejlepší by bylo, kdyby jedniný povinný název bylo JÍDLO event. potravina. Všechno navíc je matoucí.

  35. Pokud s bráchou vzpomínáme na babiččiny pokrmy, tak spíš na různé hrůzné produkty její kuchařské invence a historky spojené s nenápadnou likvidací, aby babi neviděla, že to odmítáme pozřít.

    A druhá babička, matky tchyně, by zaplakala nad mým přístupem, protože knedlíky nedělám nadýchané a dostatečně nemastím (dostatečně omastit znamenalo louži tuku na talíři, z které pokrm vystupoval jako ostrov nad jezero)

    Takže mi nijak nevadí, že tu babiččinu kachnu s knedlíkem ( obvyklé menu, když jsme přijeli) jsem od dětství nejedla.

  36. 1639-a nestačil by 8 místní číselný kód ? Nebo EAN ?

  37. To by nás noname umlátili zdejší kuchtíci pánvema, kdyby museli ty svoje pokroutky popisovat: Vezmi 290157 a nakrájej na plátky…

  38. Modrý ptáku,
    vše by krásně vyřešil povinný nápis přes nejméně 60% obalu:
    „Varování ministerstva zdravotnictví: Tento chlebíček nepochází od žádného biskupa.“
    Pak by to už jen chtělo distribuovat kuřata bez biskupa (této dokonalosti už se skoro blížíme – přes hormony už není na kuřecí maso ani vidět) a duha a mír se rozklenou nad naší socialistickou kotlinkou.
    To jest, budeme si nadále klidně žrát pravou pražskou šunku z italských chemických závodů …

  39. jedinou vyjímku bych asi připustil u názvů piva, protože to je důležité.

  40. Rputi, to jsou takový novácký strašáci. Když kupuji maso ve výseku, nemůže se stát, aby mi někdo něco takového dal. Poznám čerstvě nabourané maso. Sic nevařím, ale zase můžu řict, že jsem dobrej v nakupování.

  41. tučňáku, to ne. Naopak jsi se zastavil jen na půlce cesty. Takový NoName nepromarnil příležitost a vydal se naprosto správným směrem. On je úplný vizionář. V případě realizace jeho nápadu s EANy se okamžitě otvírá prostor pro povinnost výrobce vybavit každého čtečkou (samozřejmě certifikovanou), která mu vysmahne složení – včetně upozornění, které uvádíš. To navíc otvírá prostor pro vytvoření jednotné databáze receptur, kterou budou spravovat certifikované firmy (cena certifikátu je v této chvíli druhotná). A tohle je ten správný impulz, který „potřebuje ekonomika zmítaná krizí“, který konečně nastartuje hospodářský růst. Nota bene, každý další prvek v systému bude růst multiplikovat do kolosálních rozměrů. To je mrtvých much jednou ranou – vyřešený problém s matením zákazníka, systém je pod kontrolou a ještě máme růst.

    Právě jsem dočetl nedělní noční diskusi, která byla mimořádně inspirativní.

  42. rezy, ono se to celkem pozná – co má pravidelný tvar – nebrat! Flákota se blbě lepí! 🙂

  43. modrý ptáku, 1647, není třeba vymýšlet kolo, dneska má čtečku čárových kodů v mobilu už pomalu každý, identifikace zboží s online databází na netu funguje, kde je problém??

  44. tedy kdyuž už je tu řeč o těch názvech, tak jesli mi něco opravdu vadí, tak je to falešná svíčková. Nevím, proč by z toho měla ta zviřátka odejít jako podvodnící.

Komentáře nejsou povoleny.