Malý Tibet

Tři obyvatelé na kilometr? Čtvereční? To by bylo pěkně hustě osídlené…
http://www.novinky.cz/cestovani/312159-tri-obyvatele-na-kilometr-v-miste-pristupnem-pet-mesicu-v-roce.html

.
Lokki-F nahlédneš-li, přečti si to a posuď.

.
Nějak to stářím, nadmořskou výškou a vzhledem ve mě nebudí správný dojem.Ale docela mě to zaujalo
Zvl. tento  obrázek: http://media.novinky.cz/003/390039-top_foto2-p3b8z.jpg v souvislosti s textem.
Jako bych viděl linie mořských sedimentů(?) nebo alespoň „vrypy“ od mořské hladiny.Ta různobarevnost té skály v levé části obrázku skoro vylučuje, že to, co vidím nad těmi domy, je jen gigantický lom kamene na stavbu těch obydlí.

A tak mi vrtá hlavou, jestli byla oblast Himalájí pod mořem a vyvrásnila se (to vrásnění je jistě, vzhledem ke špičatosti docela mladé) což by nejen mohlo být, ale i skoro určitě bylo, pak jsou mi ty vodorovné a nenarušené linie trochu podezřelé,

anebo v těch Himalájích bylo moře nad 5000 m nadmořské výšky ( což je samozřejmě blbost 😀 , maximálně se Čumulungma tyčila pouhých ca 3000 m /m 😀 ), čemuž by nasvědčovaly  ty vodorovné a nenarušené mořské „siločáry“.

Ještě je  jistá možnost, že novináři použili „ilustrační obrázek“ který nemá s textem nic společného.

Takže prosím o populárně naučný výklad, abych to pochopil i já.

 

PS.
Geologický. Ne o tom, jak a čím tam obyvatelé hnojí. 😀

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 421 komentářů u „Malý Tibet

  1. Matzurko, s tím oprávem si nejsem tak jistá. Původní dohoda zněla, že převezme celé domy a byty přeprodá nájemníkům. Pokud mne paměť neklame, zdůvodňováno potřebou vyřídit rychle.
    Bohužel dohoda byla jen ústní, na papíře nic. A ústně dohodnuté pan Bakala neuznává… takže od té doby dělá mrtvého brouka… 🙁

  2. sakra rputi dohoda muze byt dodrzovana ale jen se nedohodli na prodejni cene – ja to nevim ale vy se tvarite podle informaci toho PAL tisku ( najednou jsou pravdive 😮 ) ze vite ze prodat nechce.
    treba nechce prodat za 50 tisic 🙁

  3. Prima, díky. Ona uvažovala, jestli vůbec známe takový kolos v Praze. Takhle mě napadá jen „malý Berlín“ v Holešovicích. Vím, kde je Cejl, Koliště neznám. Najdu.

  4. pepo, o odborářích vím své ,ale proto ještě nemusí lhát, ostatně ten Pytlík je snad členem dozorčí rady); tak si přečtěte,jak (údajně) Bakala hospodařil (nicméně, myslím, že Bakala je jen menšinový vlastník NWR) 😕
    Jestli ve stejné době utlumí činnost hutě ( situace tomu napovídá), bude to (nejen na Ostravsku) sociální otřes !

    http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/jaromir-pytlik-kdyz-bakala-dokazal-majetek-okd-rozdelit-ho-zase-spoji

  5. westiku ale vyvadeni majetku je trochu jiny problem. Pokud vyvadi majetek tak ze poskozuje spolumajitele je to trestny cin ( myslim nejsem JUDr ) .
    ale myslim ze i pytlik plete pate prez devate a jako vyvadeni majetku bere ze majitel pouzije zisk/nebo i podstatu na neco jineho jak by se odborum libilo.
    reci jako ze koupil stroje ktere mohly byt jinde levnejsi je uz zase to inzenyrstvi ze kazdy vi lepe jako ten komu to patri co s majetkem delat.

  6. jeste MP pro ZD oni ti najemnici proti odpornym spekulantum maji vyhodu – koupili si z 2 mega byt ( dobra cena na teto odrese) a jeste k tomu dostali na provoz a udrzbu nebytove prostory v centru. 🙂
    jenom jsem zvedavej az opadne euforie ze se jim to podarilo a zacne rizeni co a jak se bude delat s 54 vlastniky 😀

  7. Dobře,
    moje znalost Bakalovo aktivit je silně povrchní, takže raději zalezu. Ale košer mi to stejně nepřijde – navíc, obávám se, že značná část lidí, s nimž má co do činění, je schopna koupit „hrnce v akci“, což jistě pan Bakala věděl, a IMHO využil k prospěchu svému. Asi by to nebyl až takový problém, děje se to dnes a denně, akorát že v tomto místě bude těch „přechytračených“ příliš mnoho na jednom místě. To je ale opravdu jen můj dojem na základě kusých informací, takže se vzdaluji k domácím povinnostem.

  8. pepo, jestli něco blábolí Bohoušek je veskrze puténka.

  9. 54 vlastniku zalozi Spolecenstvi vlastniku, ktere zhruba receno budou fungovat obdobne jako bytova druzstva.

    Takovychto Spolecenstvi je jenom v Praze par desitek nerku-li stovekpredevsim v panelacich, ktere maji i okolo stovky bytu.
    Funguje to umerne tomu, jak se lidi jsou schopni domluvit.

    My jsme zatim druzstvo s 64 byty a chystame totez.

  10. (1357) pasáčku, osobně nevím nic relevantního o hospodaření RWN, jak jsem ale pochopila, hlavní pro blém tkví v tom, že cena uhlí celosvětově klesá,důl Pakov je přeinvestovaný (snad vědomě s cílem přinést zisk spřáteleným subjektům), je ztrátový a neprodejný 🙁 Řešení, navrhované oním Pytlíkem, mně osobně přijde „přitažené za vlasy“, leč řešení neznám 🙁
    Svá moudra zkuste ovšem vykládat davu rozzuřených nezaměstnaných,kteří přišli o práci a o životní perspektivu; můžete si přitom opakovat Bezručovy verše (jistě jste se je musel ve škole povinně učit jako já) :“…..přijde den, z dolů jde oheň a dým, přijde den, zúčtujem spolu“ 🙁

  11. simone to urcite , byl jsem ve vedeni druzstva vlastniku 136 bytu.
    Ale tady jsou navic dve veci
    1) plusova ( mozna ) cca 2,5 milionu rocne z nebytovych prostor ( muj odhat z prijmu 7 milionu rocne co bylo uvadeno u drazby minus najem z bytu ) . To mozna u plusu je z duvodu zda to lidi unesou jak stim hospodarit.
    2) minus je to pamatkove chraneno a na to nemusi stacit ani tech 2,5 milionu rocne z nebytovych prostor.

    proto jsem si rikal jak to zvladnou .

  12. Doly se na Ostravsku zavíraly dávno před Bakalou, havíři dostávali obrovské odstupné a pobídky k rekvalifikaci etc…a jak si vzpomínám při zhodnocení téhož, využili ho vesměs k novým střechám a auťákům, jakož i několikaměsíčním mejdanům.

    Jediné řešení staletého problému Ostravska (což není ošklivý kraj a je ho škoda, je předat ho sakumpikum Polákům, kteří ho stejně chtějí. Ostrava je zajímavé město a nějakou dobu přitahovala inženýry, programátory atd.

    Odborářsky silný kraj, který má tradičně menší nezaměstnanost než například Ústecko, kde se s oblibou vše svádí na Cikány a neřeší se nic bude vždy zdrojem problémů.

    Bakala ať je jaký chce, příčinou není, jakýkoliv další baron, i kdyby to byl Škromach by to nevedl jinak. Je dost pravděpodobné, že by bylo ještě hůř.

    A dnešní padesátníci- havíři- byli po sametovce statní třicátníci a měli dvacet let na to něco pro sebe vymyslet a udělat. Jako každej jinej.

    Ne že bych pro ně neměla soucit- vím, že to je těžké, ale znárodňováním se to fakt nevyřeší…a k tomu vše směřuje.

  13. 1363 no ja se westiku nebojim o sebe a klidne ta mudra budu rikat i s bezrucem 🙂
    jenom mi stat nesmi upirat pravo se branit

  14. (1365) jj, Andy, mohu potvrdit, že máte pravdu o Ostravsku i o neřešení částečně obdobných problémů Ústecka 🙁

  15. Andy, Bakala byl pouhý příklad.
    Někteří horníci prochlastali, někteří ne, znárodnění to určitě nevyřeší, hlavní problém je, že začít s řešením se mělo dřív.

    pepo a co si na to bránění vezmete? Kalašnikova? Nebo kulomet? 🙂

  16. s jakým řešením, Rputi?

    A Bakala není příklad, je to v současnosti státními mudrci ohrožený soukromník.

  17. a když se podívám zpětně na pár výročních zpráv OKD, tak je zase vidět, že si mudrc Sobotka plete výnosy se ziskem. Jako vždy, když se mu to hodí.

  18. Jsem ráda, že mi bylo tak hezky vysvětleno.
    Jen červíček pochybností: Tuší někdo, co by se stalo, kdyby všichni nájemníci RPG dali nájmu vale a hledali jiné bydlení? Má někdo zde představu, kolik bytů RPG vlastní? A kde všude? Ostravsko není jen Ostrava.
    Jen pro ilustraci jedna citace: „V současné době pracuje pro společnost RPG Byty již 39 domovníků, kteří se starají o 2253 domů, prozatím především v Havířově, Karviné, Ostravě a Orlové.“

  19. Dovolím si poskytnout příklad docela dobrého řešení černého a hnědého zlata.
    Při privatizaci dolů se měl privatizovaný majetek rozdělit na byty a provozy samotné.
    Obslužné činnosti (strojírny) privatizovat zvlášť.
    Hlavní činnost (doly, + elektrárny) prodat třeba „za korunu“ někomu, ke komu je důvěra, že to hned nezlikviduje.
    Byty se měly prodat za cca 30.000-60.000Kč stávajícím nájemníkům.
    Už před privatizací se mělo začít propouštět.
    Jak by to dopadlo:
    Dejme tomu, že doly měly cca 15.000 zaměstnanců k 1.1.1990.
    Postupně, ještě před privatizací v roce 2000 by počet postupně klesal k 7.000.
    Byl by stop-stav na nábor nových zaměstnanců, dobrovolně odcházející by dostávali „zlaté padáky“ – 10-15 mezd.
    Dnes by měly doly pouhých 3.500 zaměstnanců, těžilo by se pouze nejlepší – např. koksovatelné – uhlí, domácnostem by se neprodávalo nic. Nebyly by ani největším zaměstnavatelem v regionu.

    Takovým způsobem bylo možné přežít chování ČEZu, dokonce i „uhelná-uhlíková daň“ by šla zvládnout.
    Dopad útlumu těžby na region je relativně malý, protože postupně propouštění zaměstnaci našli práci ve vznikajících závodech (většinou) německých firem, navázaných na automobilový průmysl. Nejdříve výroba mahagonových palubních desek, poté kožených volantů, poté plastové díly, slévárny … Koupíte si německé, švédské auto a ani vás nenapadne, že velká část dílů je z Čech.
    Stalo se – nestalo.

  20. (1371) No, Dano, něco málo „tuším“ 😕 Ostravsko a Mostecko bylo vždycky problém s ohledem na masivní koncentraci těžkého průmyslu, obrovské koncentrace pracovníků, závislých na tom průmyslu, a neoddiskutovatelném faktu, že ten průmysl se nedá jen tak jednoduše utlumit, převést do Číny i se zaměstnanci anebo přeměnit na výrobu něčeho, co zrovna „frčí“ 🙁

  21. (1374) milý nickname, především „kdyby byly …atd.“ 😕
    Pokud vím, a vím to docela dobře, jak se postupovalo při privatizaci na Mostecku (a zřejmě i na Ostravsku) 😕 Jednotlivé obslužné závody se osamostatnily, z 6 dolů se privatizovaly MUS, SD ,zbyly s.p. Tlaková plynárna (s dolem) v Užíně a s.p.Hlubina.
    Jen ty Vaše odhady počtu zaměstnanců jsou úplně mimo: před privatizací OKR mělo cca 155 tis. zaměstnanců, SHD 50 tis., nevím přesně,kolik tisíc lidí se živilo prací v Chemických závodech v Záluží,ani kolik tisíc lidí v hutích na Ostravsku ! Aby tolik lidí našlo práci ve vznikajících závodech (většinou) německých firem, navázaných na automobilový průmysl“, jistě si spočítáte, kolik těch aut by se muselo vyrábět- nehledě k té okolnosti, že při útlumu výroby aut by byl problém se zaměstnaností úplně stejný 😕 Skončit Škodovka,tak nevím, nevím….. 🙁
    Mohu Vás ujistit, že ty otázky kolem útlumu těžby tady byly ještě před „sameťákem“ 😕

  22. No myslim ze vim co by se stalo Dano.
    RPG by z domovniku/vybercich nemoralnich najmu udelal domovniky starajici se o prazdne byty po tech co se odstehovali.
    Dale mam uz jen odhad – domovniky kteri se snazi sehnat najemniky aby ty byty pronajali.

    Jinak zboznuji ty strachy co by se stalo kdyby padla Poldovka, skodovka, Tesla , JZD ….
    vzdy to je stejne.

  23. 1376 Westíku, čísla jsou z nejmenovaného revíru. Kromě dolů tam byla strojní výroba, velká neprosperující chemička, přádelny, textilky…
    V ČR ročně vyrobí cca milión aut (druzí za Slováky per capita), je tu mnoho výrobců komponent do automobilů kompletovaných v cizině. Škodovka a Nošovice jsou jen „špičkou ledovce“. Moje Dacia vyrobená v Maroku má tlumiče „Made in Slovakia“.

    Pro nejmenovaný revír byl rozhodující zahraniční kapitál, protože naše privatizované podniky měly nedostatek vlastního jmění, nedostatek zkušeností, nízká produktivita, zastaralé provozy.

  24. Starat se o prázdné byty? To je prodělkové, za hubičku dostal, tak bez zbytečných nákladů nechá spadnout (MMCH už se tak děje).

  25. quivisi kdyz mam neco za hubicku , muzu si toho mene vazit.
    spadnout a prijit o to ale necham kdyz to nechci.
    po celou dobu padani se to pokusim prodat – pokud nechci vyuzit jen pozemky na neco jineho.
    To by mohl byt duvod jenom netusim proc by bakala takto nechal spadnout 22?? domu jak psala Dana. Ze by chtel treba postavit financni centrum ostrava city 😮 a byty mu tam zavazi?

  26. (1378) mno, nickname, jestli myslíte Sokolovské doly,porovnáváte něco s neporovnatelným ; jestli měl Vámi zmíněný celý revír 15 000 lidí, tak jedna jediná šachta na Mostecku měla těch zaměstnanců 10 000 😕 Jak jsem zmínila, úvahy, jak řešit situaci byly,ale nebyl kapitál, a dnes by zřejmě Německo nepřipustilo konkurenci např.německému chemickému průmyslu v Leuně 🙁 Jako malá země IMHO potřebujeme diverzifikaci průmyslu, a nikoliv stavět celou ekonomiku jen na automobilovém průmyslu 😕

  27. Dobrí odpoledne,

    “ 39 domovníků, kteří se starají o 2253 domů“

    To vycházi cca 57 domů na jednoho domovníka. To bych teda chtěla tu péči vidět 😀

  28. 1381 Westíku, s diverzifikací souhlasím. Kvůli konkurenci za hranicemi má problém i chemička co mám za domem. Velká část je už jen „brownfield“.
    Shodou okolností a bez státní podpory tu vyrostl automobilový průmysl, kompletace elektronických součástek. Některé provozy bez státní podpory zase končí.

  29. “ havíři dostávali obrovské odstupné a pobídky k rekvalifikaci etc…a jak si vzpomínám při zhodnocení téhož, využili ho vesměs k novým střechám a auťákům,“

    Tož nová střecha na barák je věc potřebná, někdy i značně nezbytní a auťák taky dnes není žádná rozmařilost, ale běžná potřeba. Třeba i k dojíždění za prací.
    A je logické, že lidi do toho investovali, když peníze dostali. Třeba i v nadějí, že seženou brzo práci.

  30. Kruciš, poslal jsem v 15:36 příspěvek (měl být 1384) a ten čeká na schválení.

    Tak činím pokus s tím, zda se situace již zlepšila…

  31. 1384- no tak například já bych nejdřív našla tu práci a pak až bych k ní pořídila auto, ale holt nejsem havíř.

    Každý svého štěstí strůjce.

  32. 1387- jo, čekala jsem, kdy se kdo vytasí se samoživitelkami a kroužky. Je v tom potenciál:) Do voleb nás ještě čekají mnohé další nápady.

  33. Inu, Andy, očekávat, že se všichni lidi zachovají jako Vy nebo jak byste si Vy představovala, že se mají zachovat, se mi jeví poněkud bláhové.

  34. 1387 Westíku, i pro tyto matky platí „dorovnání do životního minima“. Lze diskutovat, zda „životní minimum“ je dostatečné apod., ale o samoživitelky a jejich děti je postaráno.

  35. 1388 – Jo, Andy a ten potencilál zvyšují ti, kdo jednají stylem, jaký je popsán výše – vymačkat, odhodit

  36. Andy, každý svého štěstí strojvůdcem. Ano. Theorie.
    Praxe: více než 70 tis. zaměstnanců v těžkém průmyslu a dolech na jednom místě. Ti zaměstnanci mají základní vzdělání a max. vyučení v oboru – těžkého průmyslu, jak jinak – havíř vedle oceláře, válcíře a zas havíř. Ano, plusem bylo pozvolné zavírání dolů a útlum těžkého průmyslu, také ti šikovnější využili nabídky a pokud na to měli (nikoli finančně, ale schopnostmi), rekvalifikovali se, začali podnikat nebo se zaučili v nějaké jiné práci. Zústali ti, co na to nemají. Co s nimi? A prosím tě, nezačínej se semoživitelkami a kroužky. Ta situace tady je příliš vážná. Jde o to, jak z toho ven. Nimrat se v tom, kdo to zavinil a čím k vyřešení nevede.
    Můj návrh: Stát by mohl být napomocen tím, že nebude překážet v iniciativě a rozvoji. Zjednoduší se formality v souvislosti s podnikáním. Ale obávám se, že dnes už je minuta po… A to tu ještě nevypukly rasistické bouře.

  37. 1392 Dano jste tomu asi nejblize – jak byste si reseni predstavovala .
    ze se stat nebude motat formalitama do podnikani je pekne , jenom si odporujete v tom co za lidi v tezkem prumyslu zustalo. Jim by pomohlo nejake zjednoduseni formalit?

    kdykoliv jsem premyslel ze alespon cast podnikani presunu nahoru tak jsem byl umravnen cenou prace . Kdo by tam proboha lezl? Kdo by lezl nekam kde jsou chlapi ( nikdy jsem jim tu praci nezavidel ) povinni donest „panickam “ poradnou vyplatu ? Bud se tedy ten tezky prumysl zmatozi – tomu ale moc neverim, nebo se budou muset zmenit ostravaci .
    Ze z toho mohou byt nepokoje – to mohou .

  38. Dano, ve vašem revíru je to jiné než zde. Tady to vypadá, že na šachtě zůstali ti nejschopnější. Každý rok se zvyšuje produktivita o cca 5%. Kdo si pamatuje šachtu z roku 2000, dnes by jí nepoznal.
    Foldyna správně řekl, že matkám samoživitelkám, lidem s malými příjmy, se žije lépe na „podpoře“ než když oficiálně pracují. Nedávno jsme se smáli návrhu „negativního zdanění“. Z těchto příspěvků je vidět „past chudoby“ v praxi. Je to stav, kdy se vám nevyplatí pracovat, pokud nemáte čistou mzdu vyšší než příspěvky od státu, o které prací přijdete.

    Stát, resp. politici mohou přijít s třemi řešeními – vyšší sociální dávky, aby život v pasti chudoby byl bohatší – to navrhuje Foldyna. Být přísnější k příjemcům sociálních dávek – to byl Kalousek. Snížit zdanění práce pro nízkopříjmové skupiny – to je návrh „negativní daně“, legalizace „švarcsystému“ – stejné daně pro zaměstnance jako pro živnostníky (Mach).

  39. 1392- klíííd.
    Se samoživitelkami začal 1387.

    S tvým návrhem lze jen souhlasit a mám dojem, že prakticky všichni tu mají stejný názor, debata se vedla jako reakce na odkazy.

    Ty reaguješ citlivěji, protože je to tvůj kraj, to je pochopitelné. Já jsem jen postavila proti tomu například to Ústecko, ale ono to ani v několika dalších krajích není jednodušší. V místech, kde průmysl nebyl, jen pár státních statků a výrobny toho, co už dávno dovážíme z Číny nebo nepotřebujeme vůbec ( a nikdo jiný také ne)nemají ani ty útlumové programy a odstupné…

    Co ale nevím…a ty spíš ano- zda se skutečně jedná převážně o nevyučené, mně se zdá, že nikoliv. Učiliště a další školy pro těžký průmysl přeci fungovaly…a musím připomenout- znova- že od roku 1990 uplynulo už dvacettři let. To mi připadá jako dost dlouhá doba ke změně a pokud „stát“ dodnes nic nedokázal, tak to nedokáže ani do budoucna.

  40. Ano, Pepa má v 1393 pravdu v tom, že tu zůstalo velké dědictví socialismu, nejlépe vyjádřené heslem: Já jsem havíř, kdo je víc! – ty platy byly už tehdy tady nadprůměrné a u zaměstnanců v dolech a některých pracovištích těžkého průmyslu ještě jsou. A rodiny si na nadstandardní příjem navykly. To je velké riziko a hrozí nepokoje. Navíc tady je dost málo příležitosti pro práci žen – a bylo vždy. I za socialismu se uvažovalo, že havíř ženu uživí.
    Pokud jde o to snížení administrativy a formalit pro podnikání – nebylo-li by jich tolik, možná by tady byl větší podnikatelský kvas.
    A jen tak mimo – pamatujete, že jsem do Bílovic vozívala hlavně Lokimu proslulý a výborný klimkovický chleba? Byla to jedna z prvních soukromých pekáren a vedl ji a hlavním pekařem byl bývalý havíř, který se rekvalifikoval na pekaře. No, napsala bych vám, čím si musel po době úspěchu projít. Nic dobrého, ale nemůže za to ani tak stát, jako vztahy v rodině! Jo, děti..ty jsou radost a často i starost a i víc…

  41. Andy – 1387 si nepřečtu, odkaz hlásí error. Asi ví proč!
    No my tady máme kromě ostravska ještě jako bonus jesenicko. A taky přímo v místě, kde píšu, to není nic moc.

  42. Já bych asi začala tou legalizací švarcsystému. Nejméně finančně náročné + nejrychlejší možný efekt. Kdo nevyužije, tomu není pomoci.

  43. 1398- to nevadí, v principu šlo o to, co si vymýšlí Foldyna za blbosti, s tématem Ostravska to souvisí jen vzdáleně- chtěla jsem ti jen ukázat, že tento příspěvek (1387) s nebyl z mé hlavy, tak mi ho nevyčítej.

Komentáře nejsou povoleny.