Principy a problémy Obamacare – II

Dušan Neumann

Operační plán univerzálního pojištění.

 

Zvládnout centrálně pojištění asi 320 milionů lidí je trvdým technickým oříškem i pro USA. Protože neexistuje jedna státní pojišťovna a doposud ani jednotné pojišťovací předpisy, předepsal zákon vytvoření virtuálního pojišťovacího tržiště, kde se setkávají zájemci (razil bych termín “povinníci”) s pojišťovnami nabízejícími různé varianty pojištění. Ti, kdož jsou spokojeni s dosadním pojištěním a chtěli by si ho ponechat, měli podle četných veřejných ujištění presidenta Obamy. tuto možnost garantovánu. Jenže do hřiště vstoupil jasnozřivý federální kolos. Nejdříve “zpřesnil” kodový řád diagnos tak, že místo dosavadních 49 000 položek je jich dnes 175 000 a jsou mezi nimi čiré šílenosti jako například “zranění způsobené úlomkem satelitu”. V rámci rovnosti a sociální solidarity je však většina dosavadních pojišťovacích smluv diskriminační a tudíž neplatná. Doposud si třeba stařec jako já pochopitelně neplatil gynekologa, dětského lékaře a já ani protialkoholní a drogovu léčbu. Teď všichni musí platit všechno. Mnohokrát opakovaný sib se stal mnohokrát opakovanou lží. Tu Američaní jen těžko odpouštějí. Samozřejmě nejvíce je bita nižší střední třída zodpovědných jedinců, kteří měli pojištění upravené podle vlastních potřeb. Je to vidět i na výsledku registrací. Vláda si dala za cíl, že v prvním kole končícím prvního dubna se zaregistruje 7.9 milionů pojištěnců. Zaregistrovalo se jen o něco méně – 7.1 milionu. Zdánlivě úspěch. Zato u sociálního zdravotního pojištění Medicaid sponsorovaného daňovými poplatníky se zaregistrovalo 9 milionů lidí. Navíc nikdo pořádně neví, kolik zaregistrovaných si pojištění skutečně zaplatilo. Těch 9 milionů recipientů Medicaid pochopitelně nezaplatí ani cent. Zato na pojišťovny už federální autority uvalily 3.5% daň z vybraných peněz za podepsané pojištění na provoz federálních pojišťovacích tržišť.

 

Jak jsem se zmínil dříve, federální internetové pojišťovací tržiště se zhroutilo během prvních hodin provozu a uspokojivě nefunguje dodnes. Je zajímavé, že vláda, která dokáže odposlouchávat Angelu Merkelovou ve vaně nedokáže za stovky milionů dollarů zprovoznit funkční internetovou síť. Pochopitelně to vypovídá o funkčnosti zbytnělé byrokracie disponující neomezeným dluhovým kapitálem. Tvůrci zákona, přestože uvalili na jednotlivé státy povinnost implementovat povinné pojištění, nechali jim volnou ruku v tvorbě virtuálního tržiště. California, Colorado, Connecticut, D.C., Hawai, Kentucky, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont a Washington, se rozhodly vytvořit vlastní tržiště (ovšem ze federální stovky milionů dollarů). Po zkušennosti s kolapsem internetových trhů vybudovala většina států pevná – a tím i nákladná – stanoviště.

 

Pro představu jak rozsáhlá je to operace – jen Colorado zprovoznilo 55 stanovit, většinou v nákupních centrech, obsluhovaných 3000 vyškolenými pracovníky.

Přesto se v Coloradu zaregistrovalo něco přes 20% z odhadovaného celkového počtu budoucích pojištěnců, ve Vermontu jich bylo nejvíce 54%. Žádný spektakulární úspěch. Zejména je to znát u lidí do 30 let, tedy těmi, kteří by měli nejvíc přispívat a nejméně pojištění využívat: Většinou si spočítali, že roční pokuta je pořád několikrát levnější než povinné pojištění. Navíc většina z nich je přesvědčena, že v systému je takový chaos, že federál výběr pokut nezvládne.

 

Podle asi nejspolehlivějšího průzkumu Rand Corp. ze 7 milionů zaregistrovaných pouze 2.5 milionu nemělo pojištění. 4.5 milionů jsou zákona dbalí jedinci, kteří pojištění měli. Když se připočtou regstranti Medicaid tak nově získalo pojištění 6,5 milionu Američanů. Stále asi 40 milonů zůstáva bez pojištění. Ani se mi nechce rozpočítávat desítky miliard dollarů, které doposud reforma stála na počet nově pojištěných. Na každého z nich by připadla suma rovnající se rozpočtu takového Žamberka i s okolím.

 


Nakousnuté jablko.

 

Teď tím nemyslím stroj, na němž to píšu, ale spíše to, že jsem se dotkl jen několika aspektů tohoto mamutího problému. ACA vyžaduje výrazné zvýšení daní, neboť ani zvyšování deficitu nestačí. V pokračování se zaměřím jak ACA ovlivňuje státní rozpočet, kde se krátí a odkud se čerpají nedostatkové finance. ACA také tvrdě postihuje zaměstnavatele, zejména malé podniky do 100 zaměstnanců. Bezednou jámou je v novém zákoně Medicaid. Co zaručuje a jak je financována. Za obzvláště zlotřilé považuji krácení zdravotního pojištění penzistů, kteří si celý život platili sociální pojištění, a z takto “ušetřených” peněz se dotuje Medicaid pro nejslabší sociální vrstvy – o jejíž velikosti a potřebnosti mám silné pochybnosti, když vidím co na potravinové karty nakupují dvousetkiloví podvyživenci v supermarketech. Zatím spoluúčast penzistů na jejich zdravotním pojištění stoupá. Dnes musí každý důchodce nemocnici zaplatit prvních 1260 dollarů a lékařům prvních 820 dollarů. Ať děláte co děláte, pokud máte penzijní pojištění vylezte z nemocnice už druhý den o 2000 lehčí, pokud pojištění nemáte, zase to zaplatí za vás zákona dbalý pojištěnec. Dále si podívám na vliv uniformity pojišťovacích plánů na zdravotnická zařízení, předpovídaný odliv profesionálů a pokles zájmu o profesi. Zvýšená zátěž státních rozpočtů, financování byrokracie. A nakonec Obamacare, etika a tržní ekonomika….. a teď si musím dát panáka….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

438 komentářů u „Principy a problémy Obamacare – II

  1. Matzurko, i to mé nakouknutí byla náhoda 🙂
    Jinak ale dík za odkaz, o tom webu mám tušení, ale ne o těch Osudech, vypadá to docela slušně zpracované (na první nakouknutí).

  2. Pravdu má nickname – lotr po pravici, lotr po levici, čert aby se vyznal!

  3. Noname, heč,
    já byla na Cape Canaveral, a z dálky viděla i space shuttle 🙂
    http://www.kennedyspacecentertours.net/photo-gallery
    Jízda po areálu má i přírodovědné aspekty, kdo se dívá pozorně, uvidí i aligátora 🙂

    A ve Washingtonu D.C. taky v muzeu
    http://www.kennedyspacecentertours.net/photo-gallery
    opět vřele doporučuji. Je sice hezké vidět na plátně Bruce Willise zachraňovat svět, ale pak stojíte před vitrínou se skafandrem, vlezete do nějaké rakety (omlouvám se, je to už přes deset let a teď si honem nevybavuji, do kterého modulu se tam může), a hlavně vidíte, jak vypadá zblízka to, v čem se ti odvážlivci tísnili…. Ani nemusíte být fandou sci-fi, dostane vás to stejně, protože to není zábavné čtení na neděli, to je skutečnost 🙂

  4. bohužel to BYLA skutečnost… Snad zas někdy BUDE.

  5. a Space Shuttle (přesněji orbiter Atlantis) je teď k vidění opravdu zblízka na KSC ve stálé expozici (a ve Smithonian a někde v LA – Discovery a Endeavor), je to zajímavé.

  6. Zpátečníku, to je krásný sloh a nádherná čeština – úplně jste mě oslnil (k obsahu se nevyjadřuji). Mně osobně také chybějí komentátoři, kteří odešli jinam. Jura-p, šakal, Loki_F, Tomáš Haas, skimic, kocour a další. Vy a Matzurka jste posilou, avšak ztráty jsou “””značné”””. Stran toho Matzurkou zmíněného “házení jedůvek” – myslím, že glosátoři, kteří “”””chytře”””” připodotýkali, tady byli vždy. Jen jejich přípodotky nebyly tolik vidět, protože tady bylo hodně komentátorů, takže se to snadno přehlédlo. To je popis mého vnímání – já si myslím, že je to “házení jedůvek” úplně zbytečné. Grafika je “přátelská”, takže lze snadno přeskočit autory, které nechci číst.

  7. Andy – ad 395 – co jsi nám vlastně chtěla říci?

    Že Halladin denně potvrzuje a upozorňuje na Putinovu agresivní, imperiální politiku…?
    A že je to špatně?
    Nebo že to dělá chybně, jako cenzoři, a že by to měl dělat nějak lépe, inteligentněji?

    Ty jsi jeho řídící důstojník? Nebo se ti to nelíbí proto, protože Putinovi prostě fandíš?

    Nebo jsi nám jen chtěla naznačit, že jen 2% přítomných si to správně přeberou a ostatní jsou blbci, kteří mu to žerou? A co vlastně?

    Nebo se jen zase pokoušíš někoho vylákat ze sluje a probodnout kopím?

    Fakt Ti nerozumím.
    Zkus to nějak přeformulovat, aby tomu Tvému příspěvku rozuměl i antoušek.

  8. MP – I ty Brute, už skáčeš přes kaluže? 😀 😀 😀

  9. Nebo to prostě jen byl pokus, přehodit výhybku od vesmírného programu zpět k flameware o Ukrajině?

  10. Šumaváku, chi chi chi, já skákal vždy :-). Ne, opravdu ne, všechno je lepší než Ukrajina.

  11. …Ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov na sobotní večer svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany poté, co v několika východoukrajinských městech propukly bitky, informovala agentura AFP….

  12. MP,
    díky 🙂

    Zpátečníku,
    já se přidávám k obdivu vašeho slohu – vaše eseje (jinak se to snad ani nazvat nedá) jsou pro mne vždy inspirací. Bohužel nad tím pohloubávám přiliš dlouho, a často je to až moc spletité, takže zřídka mohu vést diskuzi, ale i tak vís čtu ráda.

    Larry,
    třeba vymyslí někdo něco lepšího než Space shuttle, ještě pořád tu je taky ISS, ne ? Lidstvo to nevzdalo, i když je přehozeno na malé obrátky a volnoběhem…

  13. (399) No, Rputi, já už to neberu vážně, to už je commedia della art 😕
    6 (slovy : šest) tzv.”útočníků” obsadí policejní stanici ve Slavjansku…; tito zlotřilci měli (podle ukrajinské policie) rozdávat zbraně, kterých se zmocnili; přítomný fotograf Reuters o rozdávání zbraní nic neví…
    Starostka města Nelja Štěpová popírá , “že by šlo o násilné převzetí, jak uváděly ukrajinské úřady: „Tito lidé k nám přišli v míru, nejsou agresivní.“ Podle ní obě obsazené budovy nyní střeží na tisíc lidí: „Celé město stojí jako štít, chrání děti, které obsadily budovy. Jestli se ukrajinské úřady pokusí potlačit povstání, zahyne mnoho civilistů. To osobně nemohu dopustit.“ Takže: děti (útočníci?) obsadily “obsazené” budovy …
    A to mám z našeho “objektivního” zpravodajství 😕 V téhle záležitosti ,jak se zdá, každý lže jako baron Prášil 😕 Ale hlavně: může za to Putin 😕

    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ozbrojenci-obsadili-policejni-straznici-ve-slavjansk-pfb-/zahranicni.aspx?c=A140412_100200_zahranicni_ert

    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/333318-proruske-utocniky-podporila-i-starostka-stotisicove-ukrajinske-mesto-chysta-referendum.html

  14. Matzurko, já jsem moc fanda STS, alespoň tak jak se oproti proklamovaným záměrům vyvinul, nebyl, i když po jeho ukončení zde jistá nostalgie je, neb lepší něco než nic. A tzv. lidstvo, pokud něco takového vůbec existuje, už podle mne vzdalo vše co jen trochu zavání úsilím, myšlením, rizikem atd. Jinak mezi ISS a cestou na Měsíc je rozdíl jako mezi cestou do Bratislavy a 10x kolem Země (tedy vzato čistě kilometricky, jinak by ten rozdíl byl ještě větší). ISS (stejně jako STS) je jistě úctyhodné dílo, ale je to jen takový větší Skylab po 40 letech… mělo to vše už být podstatně dál.
    Bohužel už jsem zase potratil Váš e-mail, jinak bych Vám poslal nějaké své záznamy z poslední cesty, kde se STS trochu zabývám, abych tím zde neplevelil a neodváděl pozornost od Ukrajiny a Putina.

  15. A zpět ke Zpátečníkovi a jeho postřehům:taktéž moc ráda ho čtu a vždy se těším na další příspěvek.
    A i mně chybí mnozí, kteří tady byli (a už nejsou); byla bych moc ráda,kdyby zase našli cestu zpět 🙁

  16. larry, ne že bych chtěla šťourat, ale není to fér!
    Pokud všichni budou hlásat, že si to budou posílat mailem, “aby nerušili povídání o Ukrajině”, tak tu skutečně nic jiného než ta Ukrajina nebude.
    Stížnící nechť se odebéřou na lampárnu! 😀

  17. 414 Larrry, rezignace na “dobývání kosmu” mě sere. Potěšilo by mě obnovení programu a ne vyhazování peněz a plýtvání zdroji na nesmyslné přetahování tady kdo z koho.

  18. Larry, odvedení pozornosti od Ukrajiny a Putina by bylo naopak velice příjemné. Myslím že jedním ze zdejších problémů je i jistá monotematičnost.

    Já sice nerozeznám ISS od STS ( pod tohle zkratkou pamatuju jen “strojní a traktorovou stanici” 🙂 ), ale třeba bych se o tom aspoň něco dověděla.

  19. ne že bych chtěla šťourat, ale šťourám. Sorry.
    Chci poslat delší dokument, to snad je ekvivalent “všichni si to budou posílat mailem”?
    Ach jo.

  20. No já bych k tomu ještě nanesl myšlenku časové mimoběžnosti a myšlenkové setrvačnosti.A to je jeden z problémů diskuse, že se setkávají a střetávají myšlenky z různých úseků časové osy… někomu prostě jen déle trvá, než na základě stejných faktů ( ahoj pepo) dojde k závěrům, ke kterým jiní dojdou rychleji.I řádově v letech.

    Já to cvičíval s otcem (třeba na detektivkách), tedy… spíše naopak – otec se mnou 😀 – a dlouho mi vadilo, že i když už mu bylo 85 měl často, pokud jsme nebyli nastejně, správný výsledek dříve než já.
    Ono se dobře diskutuje s lidmi, kteří myslí (MYSLÍ!) stejným způsobem, postupem a znají nějaká fakta, souvislosti, i historické…a jsou schopni pochopit a posoudit náznaky, narážky…, když není potřeba vše vysvětlovat do posledního písmene, alespoň třikrát, a ještě k tomu dokáží srozumitelně formulovat a vyjádřit svůj názor.

  21. Maydo, strojní a traktorová stanice STS v tomto kontextu znamená Space Transportation Systém, to je oficiální označení celého toho krámu se vším všudy, tj. jak to vypadá při startu (s tou oranžovou nádrží a pomocnými raketami). Lidově Space Shuttle nebo raketoplán (což je ale je ta “letadlová” část, která se pak vrací na Zemi).
    ISS je International Space Station, která obíhá kolem Země a střídají se na ní (mezinárodní) posádky.

  22. Lary, já umím uveřejnit i delší dokument tak, aby kdo chce si početl, kdo ne nebyl obtěžován… Takových už tu pár je.
    Je-li teda ke zveřejnění.Ne-li, není co řešit.

  23. Zatím se zdá, že ISS bude historie a dále to bude nějakou dobu jen RSS… 🙂
    I když doufám, že tak daleko to nedojde.

  24. 422 Šumaváku, dík za info, já to zvážím (je-li to k zveřejnění – jsou to víceméně osobní cestovní zápisky). Případně využiji – nebo ju? Už ani nevím, co je správně. A pak mám něco zveřejňovat…

  25. Schumi 😀 : také by šlo napsat: nesmyslné přetahování tady kdo s koho.” 😀 😀

    Čeština je krásná řeč, kde každé slovo, každé písmenko má svůj význam, některá i více… 😀 😀 😀

  26. Šumaváku
    ad 426
    na chvilku
    to je fakt. Proto jsem si absolutně jistý, že řidičák v Česku už nikdy znovu neudělám a taky že bych nikdy nesložil státnice z češtiny jako moje lektorka frániny z Côte d’Ivoire.
    Právě proto, že každé písmenko má svůj význam .. ona se to naučila nazpaměť. Jsem ty testy viděl. Já bych to už nedal … Vietnamci v poho. Těm to dají podplacení odulí insideři.

  27. Milý hostiteli Šumaváku, chtěl jsem teď poslat k zveřejnění ve stylu ad 422 na zkoušku méně osobní, zato ještě dnes do konce dne aktuální úryvek o vzpomínkách na Gagarina (12. duben 1961), ale buď už jsem slepý, nebo zde není Tvoje adresa, jako bývala dřív. Takže vlastně ani nevím, jak to poslat.

  28. mně totiž soustavně buď kradou počítače, nebo mi odcházejí disky, a maily (adresy) mám málokdy zálohované.

  29. (376)“Ignorovat to výročí jen kvůli obavám, že by se to nemuselo politicky hodit, je poněkud hlupé a dětinské”
    A to víš, že k tomu došlo, nebo si to jen myslíš? Já bych dle svého oblíbeného Hanlona našel i pravděpodobnější důvody.
    Mimochodem, ve Kbelích v museu mají nebo měli nějakou tu kosmickou loď, co v tom letěl Remek. Jak toho komouše nemám v oblibě, v tomhle ho oceňuji. Já bych do toho nevlezl. 😛

  30. Skimici, bohužel foneticky opakuji. Také jsme dlouho s kolegou uvažovali, jak to hoch mínil. Já se klonil k názoru, že se Valentina rvala jako kráva, než že vydávala kvílivé zvuky. Co dokáže rozzlobená kráva, vím velice dobře. Dodnes si nevybavuji, zda jsem na jednu stříšku vylezl po hromosvodu nebo po okapu, stejně jako ředitel oněch jatek. Ale jinak máš pravdu. Strašně let jsem rusky nemluvil a obnovit znalosti bych potřeboval.

    Nicku, bohužel Gagarin skutečně chlastal jako nezavřený. To není kec, ale pravda. Strana mu dokonce nařídila léčení a on si několik let nesměl sednout za knipl. Potom chlastal méně, ale o to více šukal. Bohužel často nevěděl s kterou a narazil. Takže byl odvelen na Dálný Východ, kde skončil, jak skončil. Tvrdilo to od nich více lidí z oboru nezávisle na sobě. Takže spíše ano. Omlouvám se, ale jak jsem dostal…..
    Konečně Hrabalovi také vyčítali, že znevažoval v novelce Obsluhoval jsem anglického krále Masaryka.

  31. AKájo, a to si představ, že tam byli dva.

  32. Dokonce tři, když tam přidali nějakou nouzovou sicnu.
    Té historii o Gagarinově chlastání bych spíše věřil. Ono je to dost “v kraji zvykem”.

  33. Pojďte nahoru pozdravit majora Gagarina a ostatní…

  34. 426 šumaváku, cože jsem to napsal? Tak už to postihlo i mě. Ach jo. To abych dnes ani nevylejzal.

Komentáře nejsou povoleny.