Tak jak je to s těmi žoldáky, aneb Ženevská konvence

Zuzana Chlumská

 

Již staří Římané – jak jinak!

Slovo žoldnéř vzniklo z latinského názvu mince „solidus“ z toho francouzské „solde“ (mzda), které pak přešlo do němčiny a odtud vznikl název Söldner.

 

Žoldnéři se ve větší míře začali objevovat v římských legiích od 2.stol. př.n.l. za Gaia Maria, když potřeboval zvýšit počet vojáků v bojích s numidským králem Jughurtou a za Caesara už vznikaly celé žoldnéřské legie např. Galů. V samém závěru Římské říše bojovali v řadách legií i najatí Germáni.

 

Římská říše padla, ale žoldnéři zůstávali. Proslulými byli např Varjagové, kteří sloužili na cizích dvorech a gardu Varjagů měl i Byzantský císař. Konec konců žoldnéřem byl i vládce Kyjevské Rusi a zakladatel ruské dynastie Varjag Rurik.

 

Dokud nebyla stálá armáda, tak se to vlastně ani jinak, než najímáním žoldnéřů, řešit nedalo. Existovala sice povinnost zúčastnit se vojenských tažení svého panovníka, ale ne vždy byl po ruce dostatečný počet bojeschopných mužů.

 

Žoldnéřem byl i Jan Žižka, než se stal vůdcem husitů a postrachem Evropy. Proslulí byli i Švýcaři, kteří se od 15. stol. Nechávali po Evropě najímat. Papež má švýcarskou gardu dodnes i s jejími charakteristickými historickými uniformami. Británie, v dobách, kdy nad ní „slunce nezapadlo“ měla své indické prapory Ghurků a Francie si vytvořila svou cizineckou legii.

 

A v neposlední řadě byli žoldnéry i naši piloti RAF za Druhé světové války. Jsou snad proto méně hrdinští?

 

Podle údajů americké GOA pak v řadách americké armády činí najatí „kontraktoři“ až 48%.

 

Teď však v Afganistánu zahynuli 4 naši vojáci a jako vždy „vyvalily se vlny zdola“ až smutno pohledět.

 

Ti, co označují naši profesionální armádu za žoldáky ovšem zcela opomíjejí jednu věc – a tou je Doplňující protokol 1 k 3. Ženevské konvenci vydaný 8.června 1977:, kde je žoldnéř definován následovně:

 

1. Žoldnéř nemá právo na status kombatanta nebo v případě zajetí válečného zajatce.

2. Žoldnéř je jakákoliv osoba, která:

a)je účelově rekrutována v místě bojů nebo v zahraničí za účelem účasti v konfliktu;
b)účastní se přímo bojů;
c)je motivována k účasti v bojích především z touhy o vlastní obohacení a je jim Stranou účastnící se konfliktu přislíbena materiální kompenzace výrazně převyšující plat osob majících odpovídající hodnost a zaměření v armádě Strany;
d)není občanem Stran účastnících se konfliktu ani obyvatelem teritoria pod kontrolou Strany účastnící se konfliktu;
e)není příslušníkem ozbrojených sil Strany účastnící se konfliktu; a
f)nebyla vyslána Státem, který se konfliktu neúčastní v rámci své oficiální služby jako člen ozbrojených sil.

Takže naši vojáci nejsou žádní žoldáci v cizích službách, ale regulérní armáda, byť miniaturní. Dnešními žoldnéři jsou vojáci Francouzské cizinecké legie, či američtí kontraktoři v Afganistánu či Iráku.

 

Ale ono jde o něco jiného, není-liž pravda?

Válka je vůl, vojáci jsou fuj a vůbec by takové věci neměly na světě být.

Jenže jsou, ať se nám to líbí nebo ne. A to dlouhodobé zanedbávání, korupční triky a šlendrián se nám může zle vymstít, takže ofrňování opravdu není na místě. Tím spíš, že vzhledem k mezinárodní situaci je můžeme brzy potřebovat!

 

Protože pokud si myslíme, že nás snad bude někdy někdo zachraňovat, tak jen dokazujeme, jak jsme naivní, nedospělí a zbabělí.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 507 komentářů u „Tak jak je to s těmi žoldáky, aneb Ženevská konvence

  1. 1492 PK, jirka ppa etc…to pojímá pragmaticky. Dobré je to co podporuje jeho co nejlepší přežití a s tím spojené zájmy. Špatné je to co je opak. Dobro a zlo tak jak si je zapisoval Robinson. Já s tím ne až tak souhlasím, leč chápu ho. V důsledku toho pojetí je velmi nenáchylný k implantaci takových konceptů do jeho hlavy, které by ho manipulovaly ve prospěch jiných a v neprospěch jeho samého, snižovaly pravděpodobnost jeho přežití, přežití jeho genů a snižování kvality jeho života, ve prospěch jiných. A jak vidno, vyplácí se mu to. Zdejší diskuse je mu lehkou kratochvílí, nijak ji neprožívá natož aby se snažil měnit svět. Místo vykecávání se, prostě žije.

  2. Schumi, jirko – já nevím. Já to vnímám tak, že jako západní civilizace jsme měli jisté ideály (individualismu, svobody, odpovědnosti…), které nás jistým způsobem odlišovaly od ostatních civilizací. To je to, co jsem zkrácené nazval “ti dobří” – neboť tyto ideály mi konvenují a byl jsem ochoten vzhledem k souznění ideálů něco obětovat, abychom se nedostali pod “ty špatné” – jejichž ideály mi nekonvenují.

    Jestliže se nyní jako Západ tyto hodnoty zahazujeme, jedeme propagandu, likvidujeme svobodu i odpovědnost, je z mého pohledu vcelku jedno, kdo vyhraje a kdo to zde bude řídit. Koneckonců, dělal jsem v Číně i v Indii a zájem o mou práci byl, jsem dost kreativní na to, abych Číňanům přinesl, co potřebují… Takže z mého ryze subjektivního hlediska, je pro mne racionální podporovat východ. Vydělám si více, než nyní, kde musím platit bandu politiků a nimi korumpovaných voličů a ty hodnoty, které se mi líbí, mi stejně nikdo nezajistí.

    Ne?

  3. Rezy

    dnešní radary jsou schopné sledovat celkovou situaci , současně sledovat třeba 20 cílů a na tŕeba 4 různé cíle navádět rakety

  4. Hm, demokracie na postupu
    10:58 Na Ukrajině rozpustili poslanecký klub komunistů: Ukrajinský parlament rozpustil poslanecký klub komunistické strany, oznámila agentura Unian. Krok, který šéf sněmovny Oleksandr Turčynov označil za historický, umožnila změna jednacího řádu z minulého týdne, která nepřipouští snížení počtu členů klubu pod stav při jeho založení.

  5. 1502 PK je to tím, že z ideálů vtělených do praktických pravidel usnadňujících soužití lidí a zpříjemňujících život, zbývají jen zastírací ad hoc účelové kecy.

  6. ….zase na chvíli v kavárně – stáhnu a někdy dočtu, jenže jsem bez průběžného internetu. S Olnou míříme na severní Moravu – Kdyby někdo cestou s námi chtěl strávit hodinku púři kávě, ať se mi ozve na 739 323 874. Chceme večer skončit někde na Valššsku, zítra musíme být ve Zlíně.

Komentáře nejsou povoleny.