USA – měsíc po volbách

Dušan Neumann

          Před měsícem se rozhodovalo o presidentu, senátorech a poslancích Spojených států. Dodnes země, která před 50 lety poslala člověka na Měsíc, nedokázala spolehlivě spočítat, kdo vlastně vyhrál. Na podobných selháních se rozpadla Říše Římská, Osmanská říše a nakonec i Rakousko-Uhersko. Model rozpadu je trochu jiný, ale ne zcela. Modifikátorem rozpadu jsou media fungující na goebbelsovském modelu propagandy. Pod tlakem absolutní většiny medií jsem pomalu začal akceptovat stav, že Biden skutečně vyhrál, ač s pomocí četných, leč nedokazatelných, podvodů. Trumpovy osamělé tweety začaly najednou působit spíše směšně než oprávněně. Pozornost politicky angažovaných konservativců se přesunula na lednové senátní volby v Georgii, kde se rozhodne o přežití Republikánské většiny v Senátu. A nejen to – rozhodne se o ideologické orientaci budoucích Spojených států, kterou já vidím jako recept k jejich rychlému zmizení vedoucí mocnosti ze světové scény.

          Volební podvody, zejména hlasy nebožtíků, patří k americkému politickému folkloru.  V každých presidentských volbách, které pamatuji, dostal Mickey Mouse více hlasů než Gus Hall (Předseda jedné z KS USA.).  Nikdy to však nebylo rozhodující množství hlasů. Až teď. Ale co je moc, to je moc, jenže se o tom ze zpravodajství hlavních medií neví. Jak televize, tak tisk spolehlivě filtrují spontánní reakce voličů, kterým došlo, že se děje něco nekalého.

          Každý den se přihlašují svědci, kteří pod přísahou vypovídají o volebních podvodech, jichž byli svědky, aniž si to v tom okamžiku uvědomili. Štěstím digitálního věku je horizontální volnost informací, které se přes censurní snahy informačních gigantů šíří. Internetová a dnes už i kabelová televizní stanice Newsmax – snad ji přes nějakou VPN nebo Roku dokážete sledovat i v Čechách (velmi pozdě v noci) – se chopila vesla konservativního – a z mého hlediska objektivního – šíření informací, jež zavedená media ignorují. Během měsíce získala 30 milionů diváků denně.

           Přibývá svědků hlásících  se nejen Newsmax, ale i policii a místním poslancům – vzhledem k internetové ostrakizaci někdy dost statečně, vypovídajících  o volebních podvodech. Těm lze věřit, vypovídají pod přísahou a křivopřísežnictví je v USA tvrdě trestáno (asi 5 let bez možnosti podmínky) Dnes svědčil řidič nákladního auta, který převážel z New Yorku bedny s hlasovacími lístky do Lancasteru v Pennsylvanii. On sám nevolil – neseděl mu ani Trump ani Biden –  a procedury nezná, takže netušil, že je to protizákonné. Pozornost vzbudil až fakt, že když si ráno šel pro návěs s bednami, byl pryč. Ztratilo se asi 140 000 hlasovacích lístků. Protože v New Yorku se díky nařízení tamějšího guvernéra totožnost voliče nemusí povinně ověřovat, jsou lístky vhodným materiálem k manipulaci.

           Druhým svědkem byl poštovní brigádník, kterého donutila šéfová sčítací sekce, aby všechny hlasovací lístky došlé po půlnoci (tedy 4.listopadu) antedatoval. Bylo jich jen několik tisíc, ale pokud takto instruovala jedna vedoucí oddělení, jak to vypadalo jinde? A to nezdůrazňuji, že jde o princip.

          Zatímco politici hovoří o nepravidelnostech (irregularities), Trump si servítek nebere o tweetuje jako umíněné děcko o ukradených volbách. Jaký je v tom rozdíl když má pravdu? Pouze ve stupni eufemie.

          Osobní výpovědi, byť pod přísahou, mohou být zkreslené. Video bezpečnostní kamery už hůře. V Georgii byla jedna sčítací místnost v pronajaté hale mariny. Objednavatelé asi netušili, že hala je vybavena bezpečnostními kamerami.  Někdy po půlnoci vedoucí operace vyhlásili poplach, že prasklo potrubí a narychlo evakuovali všechny pracovníky a pozorovatele. Když byla hala vyklizena a zůstaly v ní jen 4 osoby, začaly zpod přikrytého stolu v koutě tahat bedny s hlasovacími lístky a hbitě je prohánět tabulátory. Bez jakéhokoliv dozoru a ověřování. Bezpečnostní kamery nemají dostatečné rozlišení aby záznam mohl být použit jako soudní důkaz, ale výpověď je jasná.

          Trump v jednom z posledním tweetů argumentoval záznamem z Wisconsinu, kde ve 3:42 ráno přičetly tabulátory Bidenovi něco přes 142 000 hlasů. Pokud šlo a “absentee votes” dovedu si představit, že zrovna v té minutě bylo dokončeno sčítání za, já nevím, tři týdny. Až potud bych to přijal, ale jak to, že ve stejné minutě bylo zaregistrováno jen asi 1800 hlasů pro Trumpa. To už neobstojí. Takže se během měsíce ze mne stal ze zklamaného voliče velice nasraný volič.

           A zatím Biden jmenuje svůj kabinet Obamových pohrobků, který mne děsí. Znovu chce obnovit dohody s Iránem prostřednictvím lidí, kteří za Obamy dopravili do Teheránu už si nepamatuji kolik miliard dollarů v bankovkách – za něž Irán pak dokoupil z Německa potřebné odstředivky. Horší to bude s Čínou, s jejímiž papaláši Bidenovic rodina vesele kšeftovala a kterou se Trump sankcemi snažil přitlačit k omezení obrovských výdajů na zbrojení. K čemu asi Čína buduje flotilu námořních výsadkových lodí?


Z toho jde opravdu strach.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 476 komentářů u „USA – měsíc po volbách

 1. Nějak to jde ve Státech z kopce:
  Studenti jedné z elitních amerických univerzit (Brown University RI) chtějí odstranit sochy dvou římských císařů, které mají více než sto let v kampusu.

  Už brzy dojte i na Sochu Svobody, cc? Nebo bude nutné ji přesochat na postavu buclaté Afroameričanky!

 2. Dušane: tak jako nemám obavy o nás – a kdybych měl, tak bych si je nepřipouštěl – tak nemám obavy o Ameriku.
  K Číně: má stejné problémy jako jiné socialistické země. Vědě, umění a řemeslníkům se daří tam, kde je svoboda.

 3. Tak mne to pripada, ze jsme ve stejnem stadiu jako byl Rim, kdyz predstavil Caligula senatorum sveho kone za jejich rovnopravneho kolegu. Taky zname uslovi” Pebble in the sandal” mne prenese z tehdejsiho Rima dnes do Washingtonu. I tam uz existuje, vsadim se, urad, jehoz vysoce kvalifikovany (taky vysoce placeny) byrokrat odborne poradi postizenemu, jak si vyndat nohu tlacici kaminek ze sandalu.

  Je az neuveritelne, jak jeden chlap se srandovnimi vlasy, s manyry predaka na stavbe cisticky mestskych fekalii a absolutnim fokusem na to, co nese, ale taky na to, na cem se ztraci, hodil vidle do tech vsech zabehnutych kol. Kdyz se k jeho vlastnostem pricte, ze vyrvava, ze jeho vlastni zeme je pro nej prioritou v atmosfere svetoveho kumbaja vseobjimajici globalizace, srotil proti sobe vsecky Leninovy pohrobky sveta. Srotil vsak a probudil k zivotu miliony Americanu, z kterych uz pred tim mnohy resignoval. Tak nejak museli Americane vypadat, kdyz je anglicti koloniste zatlacili ve sve aroganci az ke zdi. Geny tech Americanu, kteri tehdy rekli Dost!!!! jeste existuji.

  Budu se tady opakovat: Neprohrali jsme!

 4. Zpátky do Kotlinky, tu to známe!

  Odposlechnuto v hospodě: .”…Prý je optimista a spoléhá se na slova viroložky Soňi Pekové, že covid zmizí do Vánoc.”
  Což svědčí o tom, že naděje umírá poslední. Když se na mě řítí rychlík, tak rychle zavřu oči a on přestane existovat. Do své smrti ho neuvidím. [;>))

  • Pán není Hrabal. A nikdy nebude. Je to jen popis hospody, plné potenciálních opilců, kteří se konečně dočkali. Momentka ze života Čecháčkova.
   P.S.:Jinde v Evropě by to dopadlo +/- stejně. Když se dívám na ty “bouře” proti restrikcím – ale vlastně kvůli čemukoliv.
   “Lid se nenechá omezovat. Omezí se sám.”
   ===
   Ale k článku – abych tu nebyl za provokatéra.
   Ano, je to smutné, ale s covidem to má ledacos společného. Můžeme nadávat, můžeme proklínat, můžeme dokazovat, můžeme mudrovat.
   Ale ten neokomunismus je tady pořád. A momentálně je silnější. Je dobře, že Trump prohrál jen těsně. To je naděje, vyjádřená v závěru Dušanova článku.
   Až se to ve Státech začne s*át (což je naprosto jisté, vrch teď mají nemakačenkové), tak je naděje to překlopit zpět na tu rozumnější stranu. Do ulic nakonec vyjdou i ti, kteří dělali BLM, BLM, BLM. Protože přituhne. Nebude co krást.
   Bude-li ovšem možno ještě něco překlápět. (Viz Kotlinka 1948)

   Co se mě týče, tak mám pocit, že pro tentokrát “Mráz nepříchází z Kremlu, ale z USA.”

   • Za to bych těm superšmejdům nadělil dvacet let v Jáchymově. Ne v lázních…
    Jenže máme svobodu, demokracii a lidská práva…
    Sajrajt toho druhu před více než dvaceti lety nabízel šejdíř Středa. Například “Středalejzr”. Tužovou svítilnu s červenou ledkou. Tisíce děkovných dopisů…
    AntiTemelin zásuvka mi nevadí, to je srandovní past na echt blbce, jenže tohle je oblast zdraví, lidi by dali cokoli….
    Jenže svoboda, demokracie, lidská práva, svoboda podnikání. I takovémuhle travičství se říká podnikání.

    • U té reklamy je odkaz na YouTube – tak jsem se tam podíval, a nějak jsem usoudil, že jsem už stár a nechápavý.

     • Já asi taky….. nejdřív jsem myslela, že mi nejde zvuk, ale protože tam bylo slyšet cvakat ty kuličky, tak to byl asi záměr.

      Docela by mně zajímalo, jetsli si to někdo koupil a proč….

     • Vidím. Spin off… Můj názor je…spin out. Přímo na rypadlo.

     • V porovnání s tím, právník je ctihodná profese.

    • Schumi, jsem rád, že Ti Nukcleostop, dříve Atomstop filter a původně na začátku “Borkův atomový filtr” jedné noci stvořili s kamarádem z Brna jako fór při vášnivé diskusi s rakouskými temelíngegnery a Freistatskými matkami nevadí.
     My si mysleli, že když se ten jejich druhý vedoucí (hlavní hlava byl učitel náboženství) prohlašuje za fyzika- a to se jmenoval Doppler, ale o “dědečkovi” neměl ani ahnung-, že se všichni zasmějeme a bude hotovo.
     A hele jak se to ujalo! Jsme si to měli nechat patentovat. V rakousku by to bylo možná i prošlo… 😀 😀
     A PeS Ti může potvrdit, že máme i připravenou metodu barvení elektronů, aby nucleostop 2.0 dokázal rozlišit a rozsvícením odpovídající ledky informovat, zda právě přicházející proud je z uhlí, vody, slunce či větru. Atomovej samozřejmě nepropustí! 😉 😀
     Na kravinky nás užije… 😀 😀

 5. K čemu asi Čína buduje flotilu námořních výsadkových lodí?….
  K tomu jako jiní. Aby se vysadila.
  Na Tchajwanu, na Filipínách, v Japonsku, u San Francisca….

 6. A co tenhle produkt?
  Policie hledá muže, který prodává přes internet sušičku prádla na solární energii za 800 Kč. Sušiček se zatím prodalo 30 tisíc.
  Lidem, kteří si ji objednali ……….. přišla poštou šňůra na prádlo.

   • Jsem zvědav jak budou vyvracet, že je to sušička a že funguje na solární energii. Obhajoba přivede znalce z oboru fyziky a soudná stolice bude mít zpocenou mhu mezi ušima.

  • No já jsem právní laik, ale dle mého názoru na tom není nic napadnutelného.

   Suší to prádlo ? Suší.
   Funguje to na solární a větrnou energii ? Funguje.
   Je cena 800 Kč nějak nepřiměřeně vysoká oproti jiným sušičkám ? Není. I když tedy dle mého názoru je PČR kulové po tom, kolik jaká sušička stojí.

   V neposlední řadě bych řekl, že podobnou sušičku (má sice kovovou kostru, ale princip je stejný) používáme dlouhé roky doma, akorát se jmenovala “Sušák na prádlo” nebo tak nějak a prodávali ji tuším v IKEA nebo kde. A cena byla mám dojem o něco vyšší, tak kolem 1200 Kč.

   • Akorát jsme to tedy nekupovali z e-shopu, ale žena si to osobně v tom IKEA krámu vybrala, že prý je to fajn.
    Já jsem neprotestoval, protože k podobným vehementům se ze zásady nevyjadřuji. Kdybych tak učinil, hrozilo by, že prádlo budu věšet já a to mi za to nestojí…

    • Ten sušicí stojánek z IKEA máme taky a žena si ho nemůže vynachválit, hlavně že je skládací a vejde se do šatníku.

 7. 2 PeS to byl překlep, chtěl jsem k článku podotknout, že to byl zvláštní, podivuhodný rok, tedy včetně amerických voleb, ale máš do jisté míry pravdu, že to také byla i podivuhodná prdel 🙂 🙂 🙂

 8. No jo no. To si musí dát v USA voliči sami dohromady.
  Těžko jim radit odtud, jak mají pořádat volby. U nás se v roce 1946 tak neprotestovalo, že volby jsou cinknuté. 🙁

   • Ty volby nebyly cinknuté.
    Mluvil jsem s tehdejšími voliči moji rodiče a jejich rodiče, moje tedy babička a dědek.
    Voliči byli zblblí a vděční CCCP za odstranění Hitlera, ostatní strany se do krve hádaly mezi sebou – tak to raději hodili komoušům, kteří slibovali…
    V roce 1948 ale už naši věděli, že to byla blbost.

 9. Dobrý večer, vím, že mi zpod minulého článku dosud zbývají nějaké resty, avšak dle ajznboňáckého principu propustit méně zpožděné vlaky před těmi více zpožděnými si dovolím připsat cosi k pěknému úvodnímu textu zde.

  Možná se obloukem vracíme k tomu, co tady již před řadou měsíců psal Dušan Neumann: Smím-li jej velmi volně parafrázovat, a pamatuji-li si jej správně, psal, že si od Trumpa v podstatě neslibuje nic víc, než že jmenuje konzervativní soudce do SCOTUSu. To se splnilo, snad dokonce o 50 % lépe, než šlo čekat. Avšak co se týče vysoušení bažiny, nemám takhle na dálku pocit, že dosáhl nějakých výraznějších, neřku-li trvalých úspěchů. A nejen to, na tu dálku a bez znalostí nezbytných faktů mám pocit, že vlastně až teď po volbách zpětně vidím o dost lépe, co toho bylo příčinou.

  Trump sám opakovaně dlouhé měsíce před volbami upozorňoval na chystané volební podvody, a výslovně na to, že budou souviset s korespondenčním hlasováním. Toť možná projev předvídavosti, možná se k němu nějakými kanály včas dostaly potřebné informace. Ostatně poté, co na něj Demokraté a všichni wouci celé čtyři roky útočili metodami, které z hlediska férovosti byly snad ještě horší než Bartíkův útok na Zemana a z hlediska intensity o tři nebo čtyři řády silnější, nebylo k anticipování volebních podvodů třeba fištrónu zas tolik. Jenže! Pak by přirozeně bylo na místě si nějak preemptivně organizovat shromažďování důkazů a celkovou strategii jejich užití před soudy, popřípadě i užití trestněprávního. Opět z té dálky příliš nevidím, že by se tak stalo a dělo; spíše vidím (pseudoliberálními medii ovšem do nemožnosti nafukované a zveličované) známky improvisace a chaosu.

  Zde nás již léta od reality odděluje dusivá deka – anebo dusivý dekl? – cenzury. Současná linie Lügenpresse (již od okamžiku, kdy bezprecedentně zcenzurovala presidentův povolební projev) samozřejmě je, že Trump vůbec žádné důkazy nemá. Ovšem když člověk jen chviličku hledá, snadno najde leccos: např. https://justthenews.com/search?text=affidavit . Pro mne je však obtížné či nemožné odhadnout, nakolik je to spolehlivé a relevantní. Ale dojem nějakého systematického, široce pojatého organizovaného právního a právnického úsilí podvody (o kterých nutno předpokládat, že mohly být také systematické, široce pojaté a organizované; 100 000 volebních lístků ani ten nejuvědomělejší wouk nedokáže padělat přes noc) identifikovat, prokázat a postihnout, ten holt z toho, co Trump dělá, bohužel také nemám.

  Proč? Ani to neumím posoudit; nevím, je-li Trump chaotik jaksi habituálně, anebo zda se sice snaží soustavně, ale z lidského materiálu, z nějž čerpá (tedy z části právě té bažiny, kterou slíbil vysušit), se nic loajálnějšího ani efektivnějšího získat nedá. Nicméně ať tak či tak, výsledek je z mého pohledu stejný.

  Což je škoda, neb tím výsledkem může být, že se celé USA na dlouhá léta ponoří do orwellovské noční můry, pro mě obtížně představitelné, jejíž pouhé lokální ukázky jsme mohli – ovšem v dosti sugestivní podobě – vídat již během letoška.

  Ale byl by tomu Trump dokázal zabránit trvale? K tomu myslím opravdu jednou z nezbytných podmínek je vysušit bažinu. A jestli k tomu Trump měl reálnou šanci, či nikoliv, na to můžeme usuzovat z toho, jak si počíná ve volbách a po nich.

 10. Co je to „český zájem“? Kdo ho definuje? Popíšete ho jednou větou? Třemi slovy? (541, https://sumavak.blokuje.cz/smutek-systemickeho-racismu-ale-kde/comment-page-11#comment-322923) — Samozřejmě, nickname, milerád. Už jsem to zde sice během let psal nesčetněkrát, pochopitelně naprosto marně, ale zopakovat to ještě jednou mě (doufám) nezabije:

  Svoboda a prosperita. Ano, české zájmy jsou přesně tyto dva, vždy oba a nikdy žádný navíc, a je svým způsobem zvláštní, že jsou úplně stejné jako u všech normálních národů a států, ač Českou republiku za normální stát nelze považovat ani vzdáleně.

  Pochopitelně svoboda a prosperita nejsou navzájem disjunktní, naopak se velkou měrou podmiňují navzájem: Máte-li svobodu, tedy volnost jednání, není pro třetí stranu tak jednoduché Vás o prosperitu okrást. A naopak prosperita Vám umožní snáze vyprodukovat prostředky potřebné pro hájení svobody.

  Vše ostatní totiž je od těchto dvou již jen odvozené: Kupříkladu svobodu ani prosperitu samozřejmě nemáte – anebo nemáte zaručenu –, nemáte-li bezpečnost. Popřípadě nejste-li naživu. A k vytváření prosperity se samozřejmě hodí i svoboda jednotlivce, nejen volnost jednání státu vůči okolí. A tak dále a tak dále, laskavý čtenář si vše vyhledá zde v archivu blogu.

  — — —

  mnoho lidí v Čechách – často ti bez přímého kontaktu s Říší – by nejraději bylo 17. respektive 17., 18. a 19. spolkovou zemí. — To zajisté je překrásná myšlenka, alespoň teoreticky, a musíme si vážit každého, kdo je vzdor cca 1200+ rokům konstantně jednoznačně negativních zkušeností s Německem jakožto s (geo)politickou entitou, navíc prozatím vrcholících celkem nedavno právě ve 20. století, ochoten věřit, že příští zkušenosti s Německem budou naopak positivní a konečně nám přinesou onu svobodu a prosperitu, o nichž píši výše. Snad bychom jej měli i nějak ocenit, např. Čestným štítem s orlicí sv. Václava…

  Hodnota té myšlenky je i v tom, že je to nesmysl tak očividný, že by snad pomohl pochopit o cosi méně očividnou nesmyslnost myšlenky velmi podobné a příbuzné, totiž český stát i národ rozpustit v EU.

  • Jo a dodatek, ty dlouhodobé zkušenosti s Německem nebyly vždy jen záporné. Týkaly se ovšem ekonomiky a kultury, což je v blízkém sousedství normální. Čeští vládci věděli, proč do země Němce zvou.

 11. Svoboda a prosperita – prosperitu vynechám, to není můj obor. Co se svobody týče, musí ji občané chtít. Pokud volí strany a hnutí, slibující jim bezpečí, peníze z Prahy či z Brusele, pak se svobody dobrovolně vzdávají a není třeba v tom hledat spiknutí, Lügenpresse nebo cokoliv vnějšího. A bylo to tak vždy, jen s tím rozdílem, že ti, kteří preferovali svobodu před bezpečím, šli někam, kde byla ta svoboda (spojená ovšem s větší či menší mírou rizika). Teď už nemají kam jít.

 12. Je nový den, sobota. Šábes. Tak trochu židovského humoru:
  „Mojše, včera jsem viděl tvoji Sáru v divadle, kde celou dobu kašlala a kýchala. Všichni se dívali jenom na ni. Ona má koronavirus?“
  „Ale vůbec, jenom měla nové šaty.“

  (Ukradeno panu doktorovi Vodvářkovi z Neviditelného Psa.)

 13. Dobré zas ráno… Tak jsem si zas početl…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stepankovi-dosla-trpelivost-Politicky-zlocinec-Blatny-Penize-podvodnikovi-co-si-rika-datovy-analytik-646215
  “Celou debatu o koronaviru v České republice podle Štěpánka ovládá kvarteto Blatný, Prymula, Hořejší a Kubek. „Nositelé jiných názorů jsou vysmíváni, ostrakizováni, ba dokonce skandalizováni. Nejdál v této zločinné totalitní praxi zašel ministr zdravotnictví Jan Blatný, když na oficiálních webových stránkách Ministerstva zdravotnictví zveřejnil toto sdělení: Známé osobnosti často propagují dezinformace. Výrazně se projevil trend, který můžeme pozorovat po většinu trvání pandemie, a to přebírání výrazných výroků a silných prohlášení veřejně známých osobností a odborníků dezinformačními weby, které je používají pro podporu jimi propagovaných dezinformací a konspiračních teorií. V poslední době k tomu došlo například s výstupy Václava Klause a imunologa Jiřího Berana. Zdroj: Semantic Visions, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.“”
  “„Přímo skandální pak je, že Blatný se mimo jiné odvolává na soukromou firmu Semantic Visions. Její majitel František Vrabel se vydává za datového analytika, ve skutečnosti je to ale datový podvodník a vyčůránek, který si z hysterie okolo údajných fake news udělal výnosný kšeft. “

  • Hořejší mi trochu připomíná Pehe, kdysi dávno. Byla doba, kdy kdykoliv se něco semlelo, ČT mazala za Pehe, co on na to. Dnes za Hořejším.

  • Koule lítají na obě strany.
   A něco trhnout na pandemii nebo hysterii? Vždycky se na jdou takoví. Roušky, očkování, testy, sledovací programy…
   Říká se tomu podnikavost a má různé levely. Od solidní, kde využívám situace až po nesolidní, kdy té situace (a blbosti lidí) hanebně zneužívám. Kdyby to nebyl kćovid19, bylo by to něco jiného.
   Celá situace kolem “koronáče” asi nejvíc vyhovuje novinářům – pojímají to jako nějaký zápas ve fotbale. Skóre se mění, tu někdo útočí na branku, tu je zase někdo v defenzivě, rozhodčí píská špatně nebo je podplacený… Není podstatné, kdo vyhraje, hlavně že se hraje. Ochozy bouří! A každá strana má své skalní fandy, které nepřesvědčíš. Ze Slávisty Sparťana neuděláš.

   Třeba dneska ráno: Byl to šlendrián úředníka nebo Andrej zavolal na hygienu, že “takhle tedy ne”, že se uvolňovat prostě bude?!

 14. Seznamy známe. Známe například seznamy nepřátel, známe seznamy odpadlíků, renegátů, ztroskotanců, zaprodanců. Všechno to už jsme zažili. Teď máme na seznamu bývalého prezidenta, což je naprosto nepřijatelné ze všech možných pohledů. Když pan ministr není schopen s panem exprezidentem polemizovat a přesvědčit ho argumenty, tak ať se mu vyhýbá a ať se k němu nevyjadřuje. Ale ať ho, prosím, nevkládá do nějakých denunciačních seznamů. To je něco, co panu ministrovi ani dnešní vládě na prestiži nepřidá. Spíše naopak,“ nepochybuje mediální odborník P. Žantovský.
  K tomu jen pár slov: Jana Hus, Giordano Bruno a další. Některé lidi žádnou logikou nepřesvědčíte. Starý pan profesor už v životě dosáhl všeho, čeho lze v Kotlince dosáhnout. Tak co ještě k sakru chce?

 15. Dobré ráno,

  no, Štěpánka třeba od Peheho odlišuje jen druhá strana barikády. Jinak je to poměrně mizerný novinář, který přináší málo faktů, nahrazuje to úderným slovníkem a hraje to na emoce.

  Stran dezinformací – vyjadřuje se kde kdo, včetně celebrit, které sice jen matně tuší, že virus, vír a výr není úplně to samý, ale jsou experty na imunologii.

  od ministra možná nebylo tatický, že jmenoval některé konkrétní názorové odpůrce, ale nazývat to “zločinnou totalitní praxí”? To jsou zbytečně silná slova. Jmenovaní měli možnost svůj názor vyslovit, vyslovili ho, nikdo jim za to hlavu neutrhl, ani je neposadil za mříže ani nejsou trestáni ti, kdo s nimi souhlasí.
  Pokud jde o Klause, je to už starej pán v důchodu a za řešení situace nenese faktickou odpovědnost. to se to potom pronášejí silné věty před kamerama. Otázka je, jestli by pronášl stejé věty v dobách, kdy sám byl v pozici premiera, musel se tou situací zabývat, byl pod tlakem medií a koaličních partnerů a musel brát ohled na politické nálady a celkovou situaci.

 16. Někdy mě napadá takový zajímavá představa:
  Novináři se domluví, že se o “koronáči” tři dny nikdo ani nezmíní. Rádio, TV i net.
  Žádné rozhovory, nic. To by muselo s aktéry a režiséry té už trochu nudné zpravodajské hry “O koronáči a jeho (ne)přátelích” pořádně zacloumat!

  Kdysi se něco podobného stalo v Cannes, kdy jakási filmová celebrita urazila novináře. Když pak tato osoba šla po rudém koberci špalírem novinářů, nikdo nefotil – položili aparáty a kamery na zem a otočili se zády.

  Jenže u nás se nedomluví ani dva novináři mezi sebou, natož pak všichni…

  • Ne to naše současné Slunce, ale to, co tu bylo předtím a vybuchlo před cca 6-8 miliardami let a z jehož zbytků (s obsahem těžkých prvků) se poté zformovalo naše Slunce a pak jeho planety, třeba Zeměkoule.

   • Cheche, přesně tak. Všichni jsme z hvězdného popela.

    I topení například uhlím je využíváníkonzervované transformované sluneční energie.

    Protože a mimo jiné, kde se vzal ten “škodlivý” uhlík.

    Jenže když se ve svém nesoukromém prostředí pustím do těhle úvah, je na mě zprvu pohlíženo jako na blázna, a když je vysvětlím, tak, prý je to tak nemohu brát, že je to myšleno jinak. A že s tímhle mým vjedeckým přístupem bysme nikam nedošli…. Sice jsou výjimky, ale nečetné.

   • Ovšem aby sis nezaděalal. Tohle se moc podobá rouhání proti učení Zelené církve. Abys nebyl upálen na sušené mrkvi.

 17. Dnes Havlíček v Právu rozkládá, jak přestaneme používat uhlí a nahradíme ho plynem z Ruska.
  a) je tozdíl mezi závislostí na Rusku v atomu nebo v plynu?
  b) při spalování plynu IMHO taky vzniká uhlíková stopa. To nebude EU vadit?
  c) dočkáme se hesla – Větrná elektrárna do každé rodiny?

  • Quivisi, rozdíl je a to zásadní.
   Jaderný elektrárna se nedá zdaleka tak rychle a trvale zastavit jako ruský plyn, proudící k nám přes Německo.
   Takže já bych za tím ruský problém nehledal, klidně bych hledal blíže… nechcete migranty?
   A ani za 10m3 plynu jednoho?

  • Rozdíl je zásadní. Energie uložená v uranu se dá daleko snáze skladovat. Kromě toho, uran (palivové články) lze dovézt odjinud. A kdyby na to přišlo, můžeme je vyrábět například ve spolupráci s Íránem. Těžitelných zásob uranu (proto je takový zájem mít nás pod palcem) máme ješětě spoustu a ještě je nás dost šikovných. Že by nyní na naší Jaderce nedokázali spíchnout to co jiní v projektu Manhattan a jinde?

  • Ne. Zabíjí ptactvo a její výroba je neekologická.
   Správně je za d) – vyhynout. Samozřejmě, že s výjimkou pro všechny neindoevropany a neúplně asimilované “indoevropany”.

 18. Mahlzeit, pravím vám!
  Jestlipak se poctivě připravujete sehrát dětem či vňoučatům Mikuláše, Čerta či Anděla? Hodnýho čerta samozřejmě, ne jako ti němečtí úchyláci, co si z té masky cvrnkneš do gatí i dospělej.
  Já peču srního krka a otevřel jsem víno k podlévání. Vzal jsem červený Médoc abych si během té doby mohl také ochutnat a na večerní pohádkovou atmosféru se tak již začít připravovat 🙂

 19. Petr M. má na NP článek. Jen drobnost pro něj: Urválek nebyl soudce, ale hlavní prokurátor, ovšem co navrhl, to soud schválil.

 20. Děti už jsou velký …
  K obědu králík po livornsku.
  Zvěřiny je letos méně, alespoň v nejbližším řeznictví. Ve vzdálenějším je, ale sice nezmrzlá, ale zapytlíkovaná, že na to není vidět. Já měl chuť na kaňoura, ale toho neměli.

 21. ty dlouhodobé zkušenosti s Německem nebyly vždy jen záporné (15.1) — Jen pro upřesnění, AeroKarle, ostatní si nechám na později (večer?). Když jsem psal o 1200+ letech konstantně jednoznačně negativních zkušeností s Německem jakožto s (geo)politickou entitou, úmyslně jsem tu (geo)politickou entitu navíc ještě zvýraznil italikou. (Samotný pojem asi mohl být pro někoho drobet matoucí; vyplývá z toho, že nelze jednoduše napsat mocnost, velmoc či stát, tím Německo po většinu té doby spíše nebylo.) Že sem z Německa či skrz Německo přišla spousta užitečných věcí (třeba brambory…), to prosím nijak nezpochybňuji, jenže to je cosi úplně jiného. Ostatně ani o tom, že by ti moji předkové a příbuzní, kteří si v minulých staletích vzali Němce nebo Němku, s nimi udělali špatnou zkušenost, se mi žádné zprávy nedonesly.

  Podobně (ale bylo by to na mnohem déle) i u té svobody. Mluvím zároveň o svobodě jednotlivce i společnosti, národa a státu.

  • No jo, ale těch 1200+ let Německo nebylo (geo)politickou entitou, to je záležitost nějakých ± 150ti let. A neměl jsem na mysli ani tak věci, jako spíš lidi. Němečtí usedlíci byli vítáni, ano i zváni, ze zcela praktických, nikterak ideologických důvodů. Píšu sice “němečtí”, ale tehdy to byli Sasíci, Bavoři ….

  • Ahoj, díky. Na tohle Předmětem prodeje jsou celé kusy zvěře v kůži, které jsou pouze vyvržené, vypláchnuté a zachlazené. moje spotřeba nestačí. Byl jsem v týdnu okouknout jedno řeznictví , když mě chytne mlsná a nebudu líný, zavítám tam.

 22. Dana
  o tom jsem slyšel, že je to dobrý zdroj. My máme nicméně své dvorní dodavatele co to přímo mordujou (chi 🙂 ) tak jsem zatím necítil potřebu to vyzkoušet.

 23. Německo nepochybně bylo (geo)politickou entitou, připomněl bych Svatou říši římskou národa německého.

   • Ale ten Drang nach Osten se jim – coby Němcům – docela dařil.
    Mimochodem, na to popírání Německa jako historické entity před rokem 1870 jsem poněkud alergický. Hlavně to ad nauseam opakují všicni ti “pozitivně smýšlející soukmenovci” v naší pokrokové a proevropské veřejnosti.

 24. Matzurka – vědecké nevědecké. ale je na titulní straně TIME aniž by si musela sundat blůzku.
  Je to přitom tak jednoduché, jak sama říká:
  “Observe, brainstorm, research, build and communicate.”

 25. Mno,
  pokud patnáctileté dítě s rodiči inženýry a MIT zkušenostmi vykládá o nerovnosti platů mezi muži a ženami (to už ve třinácti), tak se mi tak nějak dělá mdlo. Zas tak geniální asi nebude.

 26. Matzurka says: 5.12.2020 (17.01)
  snad se její otec nejmenuje Rážiš Kutrapálí 🙂
  Jejda, ono jí je jen patnáct? Tak tu blůzku odvolávám …

  • asi ne. Ten by při setkání s A. Jolie ze sebe nevypravil ani slovo, natož něco jiného. A dcera by to podědila. 😉 😀 😀

  • Mikuláše jsme s kamarádkou nepotkaly. Tak jsme si nadělily samy: vínečko, klobásku několik dobrých sýrů a uzených ryb a ještě štrůdl. k tomu nějakou ptákovinu se Sandrou Bulock v televizi a pokec přes skype s další kamarádku. Napekly jsme přitom spolu hromadu medvědích pracek a perníčků.
   Takže nadílka bohatá a Mikuláše k tomu ani nepotřebujeme.

 27. Tu vedatorku bych si dovedl predstavit sedet na hrnci hned vedle Grety na te energeticky ciste plachetnici. Davala by jedna druhe inspiraci.

 28. To si holt pořád nerozumíme, AeroKarle. Když napíšu (geo)politická entita, míním tím (geo)politickou entitu; unitární nebo spolkový stát jsou prostě speciální případy tohoto pojmu. Jako (geo)politickou entitu můžeme kromě (i třeba středověkého) Německa označit např. Zlatou hordu, to také byl útvar po většinu času jen neformální, fuzzy, přesto však z hlediska okolí velmi hmatatelně existující. Osobní vlastnosti jednotlivých poddaných s tím téměř nemají co dělat.

  Lidi myslím mate to, že teprve jako právě se rodící (1864, 1866, 1870) a formálně vzniklý stát začalo Německo páchat svá hlavní zvěrstva, a jak militarismem, tak snad ještě více i jeho širokou duchovní podporou, která brzy došla až ke zdůvodňování genocidy, výrazně divergovalo od ostatních evropských národů a států. Co spáchali ve (30. a) 40. letech – jakož i to, co tehdy napáchat teprve zamýšleli –, je ovšem bezprecedentní a v evropských dějinách to nemá obdobu ani vzdáleně. Ale česká zkušenost s Německem byla negativní vždycky, (abych tak řekl) i dávno předtím, než Německo vzniklo.

 29. Jediný náznak by snad byla vyloženě odpudivá postava Jana Schneidera (539.1, https://sumavak.blokuje.cz/smutek-systemickeho-racismu-ale-kde/comment-page-11#comment-322929) — No, jak už jsem psal, AeroKarle, tajná služba je tajná (ale není to služba); v důsledku toho jsem odkázán na pouhé své pocity a dojmy. A ty mi bohužel říkají, že v BIS vůbec pracují (zdvořile řečeno) hodně divní lidé. (Netvrdím, že tam jsou divní všichni, ale problém to samozřejmě je i tak.) Zdá se, že tyto dojmy potvrzuje i pohled na “sesterské” tajné služby: Karel Randák, Tomáš Kadlec, Ivan Lexa (samozřejmě na Slovensku, ale vzešlý z téže ČSSR)… Z tajných služeb na veřejnosti typicky vídáme jen jejich ředitele, ovšem úplně nadarmo se asi neříká: Jakej pán, takovej krám.

  A pokládal bych za (dostupnými fakty nijak nepodložený) projev krajně nemístného optimismu myslet si, že zrovna Schneider se od průměru BIS nějak odlišuje směrem dolů. Musím přiznat, že jej pravidelně čtu (pokud se příliš neopakuje): Zpravidla argumentuje věcně, často ovšem jednostranně. Vykazuje již na první pohled dost nápadný proruský bias, který si však snadno mohu zas odečíst. Byla by dětinská chyba jeho argumenty ignorovat (nebo se naopak jimi nechat někam zavádět).

  — — —

  Kdo má z věci prospěch popsal přede mnou Karel. Naprosto souhlasím. BISka to není. (539.2, https://sumavak.blokuje.cz/smutek-systemickeho-racismu-ale-kde/comment-page-11#comment-322943) — To jsme si jen nerozuměli, hansi hase. Předání seznamu ruských agentů presidentovi samozřejmě v zájmu BIS nebylo. Jakmile se však tento požadavek vyskytl, bylo v jejím zájmu jej publikovat řízenou indiskrecí, navíc dost možná jako obvykle v posunuté či překroucené podobě (a tím se mimo jiné vyhnout jeho splnění).

  — — —

  U Zemana považuji za jeho vrchol „Prognostiku a přestavbu“. od té doby setrvalý sešup. (524.2, https://sumavak.blokuje.cz/smutek-systemickeho-racismu-ale-kde/comment-page-11#comment-322859) — Ehm, AeroKarle, to ve vší úctě pokládám za dosti diskutabilní. Vzpomeň si prosím na legendární bamberskou aféru (1995 atd.) se všemi jejími groteskními a škrholovskými rysy. Zdá se mi, že od ní Zeman vykazuje trend ve většině parametrů se dlouhodobě zlepšující.

  • Z Německa (tedy jeho byvších součástí) k nám přicházelo ledacos, dobré i horší. A v té škodlivosti Němci po sjednocení nahradili Francouze, dlouhodobé škodiče do té doby. Němci pak byli na nějakou dobu nahrazeni sověty. Celkový význam asi tady a stručně nevyhodnotíme.
   Jakmile se však tento požadavek vyskytl, bylo v jejím zájmu jej publikovat řízenou indiskrecí, navíc dost možná jako obvykle v posunuté či překroucené podobě (a tím se mimo jiné vyhnout jeho splnění). Takže by se celá záležitost dělila na dva díly: Požadavek, tam je jasně autorem Zeman a je tak nesmyslný, že lze dost důvodně uvažovat, proč s něčím takovým vylezl: Pro večerní počteníčko asi ne a pro informaci taky ne, na to má na hradě toho Roma, ten bude stále ještě asi rámcově informován. Druhá část je únik na veřejnost, se dvěma možnostmi: Jedna, BIS – využila by něco, co udělal Zeman, problém je, že je otázka, zda je využití k jejímu prospěchu. Druhá, Zeman od počátku vytvoření, vypuštění, kraválu kolem. Mně osobně přijde logičtější.
   Na Zemanovi před i po Bamberku nic zlepšujícího nevidím, leda snad vztah k Izraeli, ovšem často demonstrovaný se spíše zápornými účinky. Možná že jsem zaujatý, ale můj dojem je, že prakticky všechno, co dělá, je motivováno pouze jeho prospěchem či potěšením.

   • K té debatě:
    za a) Ze zákona vyplývá, že BIS dáva zprávy v utajené formě prezidentovi a vládě. Není tam napsáno, že tuto zprávu v okleštěné forma má dávat veřejnosti.
    za b) Pokud se veřejnost nikdy nedozvěděla, že byli vypovězěni nebo souzeni riští špioni, je to opakované varovnání před nimi skutečně zpochybnitelné.
    za c) Pokud byl publikovaný požadavek prezidenta přesný, dá se dovodit, že i ta tajná část zprávy je vágní, stejna jako ta veřejná. a předchozí bod to vlastně dotvrzuje.
    za d) Požadavek BIS, aby školy vykládaly dějiny v určitém duchu, nemá žádné zákonné podložení.
    za e) Kdyby po zveřejnění toho prezidentova požadavku nevznikl rozruch (a zdá se, že zveřejnění nebylo v zájmu prezidenta), mohla BIS ne ten požadavek v rámci předpisů určitě odpovědět vágně bez ohrození své činnosti.

    • Nevím a ani nemůžu vědět jak to vlastně bylo a co tím kdo sledoval. To vidět není. To co vidět je – rozdurdění mokří brabenci hrozící pěstičkami starému krokodýlovi, který si zapíná poklopec a od mraveniště spokojeně odkulhává.

    • Servisní systém, který se dostane na nějakou mocenskou úroveň, má přirozenou aspiraci stát se systémem vládnoucím.

    • Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil. Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození). Trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny (Orwell: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá minulost.), tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie. Poznámka pod čarou, k vysvětlení pojmu “hybridní strategie”. Slovo požadavek nevidím. https://www.bis.cz/public/site/bis.cz/content/vyrocni-zpravy/2017-vz-cz.pdf

   • Ano. Zeman je velmistrem v hodu vidlemi.

    A jak poznamenala manželka, co není motivováno prospěchem, či potěšením (které, podotýkám, samo je transakč ním prospěchem). A to nečetla Rakouskou školu a střední ekonomickou prolezla s odporem.

    Vždycky když jí zjevím nějaké oné moudro, suše poznamená, že to je přece naprosto jasné, a že se diví, proč se kolem toho dělá tolik keců, a že ke všemu stačí vědět to z toho krámku nad kterým se narodila Maggie.

    Otázka to řečnická, protože ví, že ty kecy mají pro kecající zásadní transakční význam.

  • Ono zlepšování je zdání. Na základě toho, že se všemi neduhy, které přináší jeho stoupající věk, ztrácí výkon. Místo aby byl milým sympatickým starcem, je protivným arogantním starcem.

   Obrazně, je na tom jako poslední Trrg (Druhá planeta Oggu)

  • Matzurko,
   pro zjištění, zda má vakcína ještě jiný účitek, než směrovaný penězotok do jistých kapes, úplně stačí pozorovat koho chtějí soudruzi očkovat. Kdyby to fungovalo a bylo by bezpečně zjištěno, že vakcína nemá vedlejší účinky, očkovali by se sami. Ale oni chtějí očkovat rizikové skupiny. Přeloženo do češtiny – ty, kteří se nemohou bránit. Ideální by bylo, aby byla neprve očkována vláda a její rodinní příslušníci, potom všichni senátoři a poslanci. Pak bych proočkoval hejtmany a krajské rady, atd. atd. a nakonec ten povl, co všechny výše uvedené živí. Škoda, že to nelze vynutit

   • Hodně zkratkovitá úvaha.
    Takže: Ohrožení zdravotníci se nemohou bránit, ani hasiči, policajti, vojáci atd. Je-li vakcína vadná, znamená to nefunkčnost, sebevraždu státu.
    Nebude-li existovat stát a místo něj tu budou hordy anarchistů, kteří se začnu prát o moc, nebudou potřební ani oni. Tedy podřezávání té známé větve. Místo hordy anarchistů by si území i s obyvatelstvem po zcela odzbrojeném státu* rozebraly ty okolní státy.

    */ Stejný případ, proč se t.č. ve Francii nebo USA volá po zrušení policie nebo aspoň omezení její pravomoci. Proto se vás lupič, který baží po vašich penězích snaží přesvědčit, ať nejprve odhodíte svou zbraň. Že vás pak nebude muset zastřelit. Jen vás trochu oloupí.
    Uvažujte jednoduše…
    [;>)

    • Za normálních okolností se vakcína testuje mnohem déle. Představa, že doteď byli všichni blbci, že tak dlouho testovali, že stačí několikaměsíční testy a víme všechno, je přinejmenším úměvná.
     Kovid je vir. A viry docela solidní rychlostí mutují. Jak fungují vakcíny na chřipku? Vytipuje se za pomoci statistických metod, jaký kmen chřipky bude pravděpodobně aktivní v příštím chřipkovém období v daném regionu a podle toho se vyrobí vakcína. Pokud se objeví jiná mutace, tak očkovaní samozřejmě nefunguje.
     Měl jsem kolegu, který se každoročně nechával očkovat proti chřipce a protože dost cestoval, každoročně chytil jiný kmen chřipky, než na jaký byl očkovaný. Nezdolný optimista…

   • Sohlasím. Tak by to mělo být ve všech případech. Ať veškeré nařizované “dobro” je zkoušeno nejprve na vládnoucích.

    • Tohle “dobro” není nařizované. Aspoň jsem ještě z ofiš zdrojů tohle nikdy neslyšel. Jen ti očkovaní budou mít nějaké benefity – asi takové, jako mají ti, kteří si to prodělali a mají (možná) dočasnou imunitu. Nebudou potřebovat potvrzení o bezinfekčnosti k různým úkonům – cesta do zahraničí, návštěvy ve starobincích atd.
     Ti, kteří se nechtějí dát očkovat tohle považují za “diskriminaci”. Ale: Kdysi byla taková potvrzení nutná třeba pro práci v potravinářství. Nebo potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení vozidla. Ti, co ho nemají by taky měli vykřikovat cosi o diskriminaci.
     Taky jsem si vyslechl lamentaci o tom, že mnozí, kteří mají lékařské potvrzením jsou často horším řidiči, než ti, kteří ho mají. No – může být. Ale zjišťovat to ex post poté, co poloslepý dědek přejede pár školaček je fakt pozdě. Nebo když latentní “vironosič” promoří nějaký ten starobinec nebo nic netušící nemocnici.
     A že se bude podvádět a falešná potvrzení o očkování se bude prodávat na černém trhu je taky jisté.
     On je to jen úhel pohledu – jako skoro vždy.

   • Ptakopysku, jak tak koukám na vývoj situace, tak bez vakciny to prostě nepůjde. Takže, ať už se jedná o penězotok nebo ne, tak jest nám doufati, že vakciny budou a budou jakž takž fungovat. Jinak se budeme neustále potácet mezi rozvolňováním a utahováním. Mimo to, vakciny existují už dlouho a celkem, přes bláznění různých pojevenců, fungují. Proč by neměla fungovat zrovna tahle, to je mi tajno.
    Pokud se jako první nechají očkovat papaláši (věřím, že to udělají, budou muset udělat, zákonitě se vystaví obvinění, že jsou sobci, nemyslící na ubohé stařenky a stařečky.

  • Tenhle názor lze jednoduše pochopit už z titulku.
   Šokujúce slová<b< exviceprezidenta firmy Pfizer: „Vakcíny netreba, pandémia sa končí!“ Jediné slovo a vysvětlí (podle mého škaredého mínění) vše.
   Kdyby tam nebylo to “ex” asi by hovořil jinak.

 30. Dobrý den. Zpátečníku, ad “Svoboda a prosperita”: děkuji za rozumný národní program. Zkouším ho trochu konkretizovat, vulgárně materialisticky, víte jak 🙂
  Ad zkušenosti s Německem a Němci: Češi se definovali na území Svaté říše římské atd atp… Čeští panovníci hráli první ligu.
  Potýkání s Němci: rodinná paměť sahá jen k Hohenzollernům (Prusům) a k Habsburkům (Rakušanům). Někdy to bylo lepší pod jedněmi, jindy pod druhými. To, že mluvím česky je díky tomuto životu “na hraně”.
  “Drang nach Osten”: němečtí (čeští) kolonisté byli vítaní sousedé, kteří zvelebovali pole, která by jinak ležela ladem. Až do napoleonských válek se dalo i pod Hohenzollerny mluvit česky. Některá města, která se vzdala Francouzům to sváděla na “verschnappste Wasserpolacken”, kteří se vyhýbali vojenské službě. Národní vědomí Němců se probudilo a Prusové ho výhodně používali pro rozšiřování svého území. Ruku v ruce s tím postupovala úřední germanizace. Proto byla mluvená čeština v 19. století v Prusku na ústupu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.