25.únor…2014

Zuzana Chlumská

 

Tak máme 25.! Února!

Před 66 lety si komunisti „vypučili“ republiku a zametli s ní a jejím obyvatelstvem takovým způsobem, že lidé nestačili zírat. Stálo to majetky a stálo to životy utracené jen prtoto, že si bolševik dokazoval svou moc. Takže ničil především ty, kterých se bál. Ty, kteří něco znali a uměli a hlavně měli rovnou páteř a nechtěli se sklonit.

Ale ať na netu koukám kam koukám, jedině v Parlamentních listech si vzpomněli. Jinak se naše levicová media raději vyhla. Ono by se muselo říkat, že komunisti jsou lumpové a ona by se ta parlamentní strana třeba zlobila.

Jenže národ, který zapomene na svou historii, riskuje, že si ji bude muset prožít znovu. A tak přijdou noví Gottwaldové. Třeba se tentokrát bude jmenovat Semelová.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 273 komentářů u „25.únor…2014

  1. To máš těžký, ona ani ta strana přijímající není nijak jasně definována.
    Normálně by to řešila klasická demokracie. Jenže námitky, mnohdy důvodné, jsou i proti ní a i u ní je ten problém, že obvykle je nějaká politická konstrukce na určitém území a je otázka, jak je to území dáno, nepředpokládáme-li že od boha. Viz Singhapur, měla o něm hlasovat celá tehdejší Maljsie, nebo jen obyvatelstvo její tehdejší součásti, Singhapuru?
    A zcela konkrétně u nás: Celé Československo, země Československa, nebo součást jedné československé země, Sudety? Když tak či onak, proč, čím je hranice dána?
    Ta vyšší hranice, snažící se určovat která její nižší složka může či spíše nemůže hlasovat o secesi, přece není nijak dána, je zvyková, relativní.

  2. (1200) Jenže ta SE je vyloženě v luftě …..

  3. (1201) Ty základní věci jsou dost známé. Jako třeba napadení Finska Sovětským svazem. I že Finové přijali pomoc Německa protože holt nikdo jiný nebyl proti ruské (sovětské) agresi k mání.
    Ledaže byste byl Otto Ville Kuusinen.

  4. “ Právo na secesi jednotlivcům ne“

    Proč ne? Stačí sbalit kufr, usadit se jinde a požádat časem o občanství.I tak se dá přejít pod jurisdikci jiného státu. Je pravda, ře musíte opustit rodnou hroudu. Ale jeden nemůže mít všechno.

    „Abychom byli schopni vůbec nějak postupovat, tak jsme s kámošem prostě vzali jako fakt, že máme demokracii a tam vítězí většina na základě hlasování jednotlivců.“

    Pak ale není co řešit. Pokud těch, kdo se chtějí odtrhnout, je dost, získají to právo referendem. Bez ohledu na to, že si třeba druhá strana myslí, že to právo nemají. Pokud jich je málo, žádné právo nezískají.

  5. Karle (1203), ano, je v luftě. A ne jen jedna, ale obě.
    Ale moc tomu nerozumím jako argumentu, když si sám psal, že ty hranice SE jsou spíš zvykové, můžou se postupem času měnit a tak. Takže bych spíš do výchozích podmínek pro debatu zahrnul momentální „jasnost“ hranic/území.
    Jestli jsem dobře pochopil MP, tak secese je spíš jako příklad hlasování o sobě sama (tj. může-li se SE sama zrušit převedením jinam).
    Dle východiska v 1188 to je ale jedno: vítězí odhlasovaná většina, nazdar bazar.
    A hájím-li (hypoteticky) většinové rozhodnutí o skladu Amazonu, tak bych měl stejně hájit většinová rozhodnutí o rozpuštění armády, umístění emerického radaru, zrušení demokracie a secesi.

  6. No nemyslím, že je všeobecně známa ta nesmírně krutá občanská válka ve Finsku.
    O té válce samozřejměí vi skoro každej., jen trochu vzdělanejq
    Stejně tak se ve vztahu polsko -sssr ví o Katyni. Skoro nikdo neví, že po ww1 spolu sověti a Poláci bojovali , a že Poláci nechali chcípnout v lágrech 30 000 sovětských zajatců…..hladem a nemocemi
    U sovětů to v dobe Katyně bylo v paměti.
    to je nevýhoda nenávisti a krutosti. Druhá strana si pamatuje , a jednou oplatí……..

  7. Komentář z facebooku, který pobavil:
    Rusáci už cvičně střílejí rakety, Američani zase na druhé straně vyhrožují, že na Ukrajinu pošlou své ekonomické odborníky.

  8. Dobrý den. Jirko, ad otevření hranic Ukrajincům. Manželky babička je z Ukrajiny 🙂

  9. Dobré ránko!

    Všimli jste si, že Ukrajina obhajuje své právo svrhnout presidenta a nastolit svou vládu a zároveň totéž upírá Krymu?

  10. Rputi a další: nesnižujte se k argumentaci Kosyginů.

  11. nickname, zní to náramně hrdě. Snad kdybyste ještě trochu upřesnil… 🙂

  12. No, všimli. Jelikož je Krym Ukrajiny, tak se tomu zas tak moc nedivím.

  13. Andy, on je to totiž přesně ten včera nadhozený problém. Na Krymu Rusů mnogo, Ukrajinců pomálu a Krymští Tataři ani nedutaj, ačkoli mají s Ruskem historicky velmi neblahé zkušenosti. 🙂

  14. Rputi: Ad 1212: Kdybyste napsala „někteří (revoluční) Ukrajinci upírají (některým) Rusům připojení Krymu k Rusku“, bylo by to přesnější.
    Jestli jste poslouchala Putina, tak Rusko o Krym nemá zájem.
    Putin má Ukrajinu tak rád, že by nejraději měl Ukrajiny dvě.
    PS: Už Janukovyče přejelo auto?

  15. Putin Krym nechce,
    ale co nadělá proti vůli krymského lidu….PI

    MP,
    k tvé otázce, přiznám se, že bez historického kontextu mi to přijde bezpředmětné.

  16. Nickname, v tom případě jste ale povinen psát, že „někteří Rusové okupovali v r. 1968 Československo“ …. atp. 🙂

    A co jste ou Putina čekal? Že řekne: „Jo jo, já ten Krym Ukrajině čmajznu!“ Nejspíš se čeká na to referendum.

    Hlavní problém je momentálně v tom, že Kyjev a Krym mají vlády, které se navzájem neuznávají. To je každé jednání těžké…

  17. Rputi, nejsem si vědom revolučního kvasu v Rusku 1968AD.

  18. Nickname
    většina Rusů v 1968 byla upřímně přesvvvědčena, že nám jdou pomoct.
    Že se mýlili , není až tak moc jejich vina

  19. The US is keen to label Russia’s action an „invasion“ but as yet no one has been shot by the troops, and it is still time for a war of words – on friend as well as foe, as it happens.”

    Mark Mardell
    BBC North America editor

    Jinak, výrokovou logikou ani precedenty se mezinárodní politika neřídí. Nevím, jestli naštěstí nebo bohužel.

  20. nickname, co s tím má co dělat revoluční kvas?

    Halladine, nemlaťte se mnou o zem! Byli i tací, co demonstrovali!

  21. 1224 Např Ukrajinci v Charkově, Oděse aj. proti novým volbám na Krymu (asi) nebudou mít námitek. Ukrajinci v Užhododě asi také ne.
    Chtěl jsem tím říci, že na Ukrajině je (patrně) více chaosu než stačím chápat. Není vláda, nejsou jasně daná pravidla. Nikdo kdo by mluvil „jménem všeho ukrajinského lidu“.

  22. 1225-Petr Kunetka o tom píše už třetí nebo kolikátý den-kdo teď vlastně mluví Ukrajinu ? Mimochodem, Ukrajinci v Užhorode moc nejsou… Rusíni se považují za svébytný národ.

  23. Rputi, já mluvím o obyčejném obyvatelstvu, ne o sovětske vládě.
    A jistě že bylo pár lépe informovaných lidí, a někteří měli dokonce i odvahu demonstrovat.
    Ale proti masám obyčejného obyvatelstva to byla hrstka
    Ta většina obyčejných si fakt myslela, že nám jdou pomoct.. Obyčejní Rusové nás měli docela rádi. Určitě víc než třeba Poláky 🙂
    Otec jezdíval kdysi do Ruska – asi 2 roky byl v jakési komisi Rvhp kolem uhlí,
    Jednou dokonce byl v televizi – a dostal za to 3 rubly 🙂
    Sakra , to fakt píšu tak blbě, že jste mě nepochopila ?

  24. Mno,
    tak jsem se dotázala ukrajinské kolegyně, jestli je doma vše OK. Rodinu má v Charkově, rodiče uvažují, že odjedou na chatu a počkají, až se to přežene. Polikliniky a nemocnice jsou plné srdcařů s infarktem, v lékarnách jsou vyprodána antidepresiva a valeriánské kapky. Kdo může, mizí někam do zahraničí v naději, že se mezitím situace uklidní. Část obyvatel, zejména starší ročníky, je proruská (za Sojuzu jim bylo lépe), ale kupodivu i část mladší generace si myslí, že v Rusku je fajn (její poznámka na okraj – tak proč dotyční přesídlili do Německu a ne Ruska ???). Část je ukrajinská, ale že by EU nebo USA znamenala spásu si taky nemyslí (část ale ano).
    Suma sumárum, je to opravdu neuvěřitelný chaos, přesně jak popisuje Nickname v 1225. Ani sami Ukrajinci neví, komu důvěřovat, chybí jednotící myšlenka.
    Ač bezvěrec, skoro bych řekla, že nejvíc jim pomůže leda Bohorodička…..:( (jak se dělá nešťastný smajlík ?)

  25. Reportérce, která se divila jejím vysokým podpatkům, Tymošenková řekla: „Kramfleky jsou asi symbol mého boje proti tomu, aby mě zlomili. Pochopte, jsem žena. Nechci být silná jen vnitřně, chci, aby i navenek vše vypadalo, že jsem v pořádku. A skutečně v pořádku po operaci budu.“

    Revoluce zdá se i léčí 😉

  26. Jo,
    ještě jsem zapomněla – kolegyně taky poznamenala, že sice jihovýchod Ukrajiny mluví rusky, ale to neznamená, že jsou Rusové nebo se chtějí k Rusku přilepit. Bere to jako historickou záležitost, stejně jako dejme tomu ne všechny anglofonní země chtějí zpátky do Commonwealthu…

  27. Matzurko, lze jen doufat, že všichni neodjedou na chatu a nebudou čekat „až se to přežene“. Protože pak se klidně může stát, že se jednou ráno probudí a zjistí, že náckové vyhráli definitivně! 🙁

  28. Ten Obama se zřejmě pomát definitivně! 😀 😀 😀

    …Bílý dům chce po dohodě s evropskými spojenci nabídnout Vladimiru Putinovi východisko z ukrajinské krize. Podle zdroje agentury Reuters si Spojené státy přejí, aby ruské jednotky na Krymu nahradili mezinárodní pozorovatelé. Napjatě se nyní čeká na jednání ministrů zahraničí obou zemí v Paříži….
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/obama-se-snazi-primet-putina-k-obratu-na-ukrajine-f6x-/zahranicni.aspx?c=A140305_065138_zahranicni_js

  29. 2 Modrý pták ad 1171 – mno, to máš těžký… Nejprve je třeba definovat pojem právo. Co jsem našel, je zhruba: Právo je určitým nástrojem moci, jeho úkolem je znormovat společnost. Je to soubor pravidel chování, vytvořený státem v urč. formě, a státem vynutitelný.
    Jinými slovy – není to jednoznačné. A dost záleží na tom, kdo má v ruce větší klacek, nebo kdo má dobrou vůli.
    Ergo, dobrá vůle chyběla a klacky byly zhruba stejné a tak se ze secese jižních států stal nejhorší konflikt v dějinách Ameriky, víc jak 600 tisíc mrtvých a důsledky patrné dodnes.
    Jinde dobrá vůle byla a Norsko se osamostatnilo od Švédska na základě referenda.
    Takže – co je to právo?
    Již staří Krhúti měli ve svém právním systému zavedeno právo na právo…

  30. (1216) ehmm,“na podzim 1995 schválil krymský parlament novou ústavu, která byla po dlouhých jednáních roku 1996 potvrzena ukrajinským parlamentem a Krym se stal autonomní republikou v rámci Ukrajiny i podle ukrajinské ústavy z června 1996.“ http://libri.cz/databaze/staty/podlist.php?id=393
    „Krymský parlament dnes vypsal na 25. května referendum o výrazném posílení autonomie Krymu. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na mluvčí Nejvyšší rady Krymské autonomní republiky Olgu Sulnikovou. Pro uspořádání referenda o „zdokonalení statusu a pravomocí“ Krymu podle Sulnikové zvedlo ruku 61 ze 64 poslanců. Otázka, na niž mají voliči odpovědět buď ano, nebo ne, zní: „Krymská autonomní republika má státní nezávislost a je součástí Ukrajiny na základě dohod a smluv.“
    A k referendu podle ukrajinské ústavy :
    „Referendum je jediným možným prostředkem pro změnu hranic Ukrajiny, její připojení do federativních či konfederativních struktur a vystoupení z nich….“
    „Referendum vyhlašuje:
    · Nejvyšší rada, jde-li o referendum o změně hranic Ukrajiny;
    · prezident, jde-li o tzv. konstituční referendum…)“
    „Ústřední komisi pro referendum sestavují nejméně měsíc a půl přede dnem konání referenda na návrh politických stran a hnutí, občanských sdružení a iniciativních skupin Nejvyšší rada Autonomní republiky Krym a zastupitelstva oblastí a měst Kyjeva a Sevastopolu. „

  31. Problé USA a EU spočívá zřejme v tom, že si myslej, že Putin je blbec, co se nechá zblbnout. ještě víc.
    A že je možné si počinat s Putinem stejně jako s Janukovičem , kde Eu vystupovala jako rozhodčí v boxerském zápase a neustále nutila Janukoviče, aby držel paže spuštěné u těla..
    S Putinem se dá obchodovat, ne mu nařizovat….

  32. A radiožurnál akorát hlásil, že Duma připravuje zákon , který umožní zabavit všechno a všem ze země, která vyhlásila sankce na Rusko.

  33. Halle,
    mě hnedky po ránu vyloženě vyděsila informace, že Obama tlačí. Snad ani nechci znát výsledek této aktivity 🙁

  34. Jo Petře
    není dobré do něčeho moc vidět.
    A ještě horší je o tom, co vidíte , mluvit 😉

  35. A jestli ten článek četl Putin, tak ho muselo napadnout “ Ještě větší blbci , než jsme doufali ! „

  36. >> ptakopysk
    V roce 68 přineslo nějaké slovenské periodikum (Kultúrný život ?) rozkošný vtip. Malý slovenský člověk utíká k WC a v ruce drží noviny s nápisem TLAČIVO.

  37. Dobré dopoledne,

    “ Právo je určitým nástrojem moci, jeho úkolem je znormovat společnost.“ – abych do toho vnesla sémantický zmatek: 🙂
    v tomto případě by se dalo právo zaměnit výrazem “ právní systém“, tedy soubor zákonů a pravidel.

    Ovšem taková práva jako právo várečné, právo první noci ( což je prý mýtus, nic takového prý ve skutečnosti neexistovalo) nebo v dnešní době třeba ůprávo provést stavbu“, které vzniká nabytím právní moc i stavebního povolení se takhle posat nedají. v tomhle případě pojem „právo“ znamená něco jiného“.

    Patrně by se dalo volně přeložit jako „privilegium“, ale v tom zas je potíž, že privilegia jsou chápána jako něco pro vyvolené, práva pro všechny.

    O tej definici práva jako nástroje moci by se taky asi dalo diskutovat, pokud vím, existuje v tomhle neshoda mezi právními pozitivisty a tzv. jusnaturalisty, kteří vidí úlohu právaponěkud jinak.

    Což je spor stejně zásadní jako spor o filioque, který kdysi rozdělil prvotní církev na západní a východní a trvá dodnes a trvat bude do skonání světa. 🙂

    Já jsem ovšem v tomhle jen hospodský tlachal a nevylučuju, že kocour by mně roztrhal jak dobře vykrmenou myšku.

  38. Ptakopysku,
    napadá mě paralela s mým Punťou. Má chudák problémy s konečníkem, a když zatlačí, řve bolestí
    Pochodili jsme fůru veterinářů, a všichni tvrdéj , že tomu konečníku nic není.
    Takze ho třikrát denně pajcuju projímadlem ..
    Třeba by to pomohlo i Obamovi 🙂
    No, jen aby to nepřehnal s dávkováním 🙂

  39. Spiegel OnLine
    má otvírák pod titulem
    Sanktionen gegen Russland
    Europas Angst vor der hohen Rechnung
    (Sankce proti Rusku – strach Evropy před vysokým účtem)

  40. >>dvd, myslím, že v případě Západu bude brzy zapotřebí obstipans. Ti náckové v Kyjevě se jen tak neodklidí.

  41. Tak tohle je hodně vtipně šlehnutí…

    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/329395-rusko-hrozi-evropskym-a-americkym-firmam-zabavovanim-majetku.html

    „Poslanci nyní podle něj pečlivě studují, nakolik rozhodnutí o konfiskaci jmění zahraničních firem a cizinců odpovídá ruské ústavě. „O tom, že je v souladu s evropskými standardy, nepochybujeme,“ prohlásil Klišas.“

    Nebyl kdysi koncept respektu práv a majetku jednotlivce soukromého majetku ZÁPADNÍ vymožeností?

    Trochu se člověk začíná obávat, že ho po těžkém a pohnutém dětství v komunismu čeká těžké a pohnuté stáří v komunismu…

  42. (1246) Petře zločinče: „Trochu se člověk začíná obávat, že ho po těžkém a pohnutém dětství v komunismu čeká těžké a pohnuté stáří v komunismu“
    Toto Vaše povzdechnutí je už svěže ukotvené v realitě 🙁 Obávám se nejen „trochu“, ale hodně; ale já už mám „štastnou budoucnost“ za sebou 🙁

  43. Když se podíváte jak ta Merkelová žvaní, tak už vám to ani nebude divný: „Budete šťastný i kdybyste 100x nechtěli!“
    A to je první dáma Západu! Vždyť je to pro smích, kdyby to nebylo deja vu – kolikrát jsme přesně takový žvanění slyšeli! 🙁
    https://www.youtube.com/watch?v=sdwgDWRKIDw

  44. „Člověk, který se nikdy nepodívá do novin, je lépe informován než ten, kdo je čte, protože ten, kdo nic neví, je pravdě blíže než ten, jehož mysl je naplněna lží a omyly.“ ( Jefferson -Otec zakladatel USA ) 🙂
    No, tzv.“analytici“ pro uspokojení všech názorových proudů 🙂

    http://www.lidovky.cz/imperialni-choutky-ruska-se-tykaji-i-stredni-evropy-varuje-analytik-1iy-/zpravy-svet.aspx?c=A140304_171236_ln_zahranici_msl
    http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Analyticka-sdelila-o-cem-se-mlci-v-souvislosti-s-Ukrajinou-a-dodala-I-kdybychom-se-na-hlavu-staveli-306102

    Inu, „čí chleba jíš, toho píseň zpívej“ 😕

  45. westíku, ta analytička zřejmě taky nemá zcela přesné informace. Ten „Pravý sektor“ už loni byl na návštěvě v Drážďanech u NPD a čile s nimi spolupracuje. Tak marginální zase nejsou a rozhodně nevznikli účelově pro Majdan.
    Na Čínu jsem už upozorňovala několikrát. Sice se teď nepletou, ale záměrů se určitě nevzdají. Už z toho důvodu Putin ten Krym pustit nemůže.
    Hlavně, aby tam teď nenalezlo „mezinárodní pozorovatelstvo“!

Komentáře nejsou povoleny.