Kypr: Část druhá – Zločiny bez trestu

Pak si Kypřané svobodně a demokraticky zvolili prezidentem komunistu Christofiase…

Na Kypru je prezidentský systém, prezident si sám vybírá a odvolává členy vlády a jmenuje všechny důležité osoby – generálního prokurátora, centrálního bankéře a další. (Ty nemůže odvolat, takže kdo tam dosedne před koncem funkčního období jednoho prezidenta, sedí tam prakticky celé volební období dalšího.) Parlament schvaluje zákony, to ano, jenže jednak prezident má právo veta, jednak má spoustu možností jak parlament obejít. V zahraniční politice je úplně samostatný, nikdo mu do toho nemůže mluvit. A hlavně – je neodvolatelný.

Během jeho vlády 2008-2013 narostl počet státních úředníků o pět tisíc. Hned první rok skončil deficitem přes 5 %. (Připomínám, že rok předtím bylo hospodaření v plusu 3 %.) K tomu ve světě vypukla krize, která zákonitě dorazila i na Kypr. Plýtvalo se vesele dál. Deficity ve všech následujících letech byly kolem 6 %.

Hlavním cílem prezidenta zřejmě bylo nasadit co nejvíc spolustraníků na důležitá, popř. aspoň dobře placená, místa. Běželo to jako na drátkách. Centrálního bankéře, který držel kyperské banky aspoň trochu na uzdě, vyměnit nemohl až do roku 2012, kdy guvernérovi končilo období výkonu funkce. Guvernér např. důrazně varoval kyperské banky před nákupem řeckých dluhopisů (jejich vedení, prolezlá Christofiasovými lidmi, reagovala, zaštítěná prezidentem, že centrální bance není nic do toho, do čeho investují). Na guvernérova varování o tom, že se bankovní sektor začíná vymykat z regulí, nereagoval. Jakmile přišla doba jmenovat nového guvernéra, okamžitě tam nasadil svého člověka.

V roce 2010 se Řecko dostalo na pokraj bankrotu. Kyperská ekonomika, navázaná na řeckou ve větším rozsahu než jakákoli jiná, tím musela být zákonitě zasažena. Bylo jasné, že dříve či později krize zasáhne Kypr, pokud se nezačnou zásadně omezovat státní výdaje. Neudělalo se samozřejmě nic – Kypr je na tom dobře, nás se to netýká, jak jinak. Pěkně to vystihla Mayda v předchozí diskusi:

87: „IMHO lidi jsou fakt všude stejní, a na mamuta se nejde, dokud se může ležet s plným břichem na kožešinách a maximálně si navzájem vybírat blešky…“

Následující část můžete přeskočit – i bez popsaných událostí by Kypr dopadl stejně. Pro pochopení událostí na Kypru je to ale poměrně důležité.

V roce 2009 zadrželi Kypřané na pokyn OSN ruskou loď Manchegorsk, plující pod kyperskou vlajkou, která vezla z Iráku do Sýrie náklad zbraní a výbušnin (hlavně střelného prachu). Náklad zabavit museli, tak ho na přímý příkaz prezidenta převezli na vojenskou základnu, všech 98 obrovských kontejnerů uložili doslova na jednu hromadu a to tak, aby se kontejnery nedaly otevřít a nechali je bez jakékoli ochrany pod pražícím sluncem, v místě, kde se teploty v létě pohybují nad 40 ve stínu. Vojáci dost protestovali, leč jedinou odpovědí bylo, že je to příkaz a ať se ke kontejnerům vůbec nepřibližují. A že jde jen o dočasné uložení, než se rozhodne, co s tím. Inu, s dočasností máme své zkušenosti, že.

Během následujících měsíců protestovala proti takovému způsobu uložení spousta odborníků a vojenských důstojníků, i s odkazy na předpisy, podle kterých takové kontejnery musejí být umístěny každý zvlášť, daleko od sebe a chráněny proti vysokým teplotám. Několik zemí – USA, Francie a další – nabízeli, že náklad zdarma zlikvidují. Leč prezident na tyto návrhy prostě nereagoval. Důvodem bylo to, že jeho úmyslem bylo předat náklad Sýrii – což se zatím nejevilo možné. Vojáci, hlavně velitel základny, dostávali prostřednictvím ministra zahraničí stále stejnou odpověď: „Je to věc politického rozhodnutí, na kontejnery nesahejte“.

Když jeden z kontejnerů v červenci 2011 začal hořet a cosi z něj unikat, a nátlak na to, aby se zlikvidovaly, rostl, vláda ustavila komisi a poslala vzorek nákladu do laboratoří v Řecku, aby jako jim řekli, co s tím. Proč do Řecka, když laboratoř na Kypru by jim to zjistila hned, to je jasné – odklad nutnosti řešit.

Týden nato to vybuchlo. Nejdřív požár – velitel měl aspoň tolik rozumu, že nařídil evakuovat základnu, nicméně s několika dobrovolníky se to pokoušel uhasit. Přijeli také hasiči, kterým nikdo neřekl, co že to vlastně hoří – u hasičů věděl o tom, co je obsahem, pouze nejvyšší velitel. Když to bouchlo, všech 13 vojáků a záchranářů to zabilo. Dalším tragickým následkem byla doslova demolice vedle stojící elektrárny – největší, nejnovější a nejmodernější na Kypru. Zajišťovala přes 60 % elektrické energie pro celou zemi. Výbušniny byly totiž uskladněny ve vzdálenosti 250 m od elektrárny.

Výbuch zradikalizoval občany, kterým konečně došlo, co si zvolili za prezidenta. Mohutné demonstrace za jeho odstoupení vedly k tomu, že jmenoval nezávislého vyšetřovatele s neomezenou pravomocí vyšetřovat každého a s tím, že bude respektovat výsledky vyšetřování a pokud bude označen za jednoho z viníků, odstoupí. Proč si vybral zrovna Polise Polivia, skutečně nesmírně schopného právníka, ví bůh. Ten jednal rychle, rázně a důkladně. Odevzdal mnohasetstránkovou zprávu s označením všech viníků s tím, že hlavním je prezident. Ten reagoval, jak se od bolševika dá očekávat. Prohlásil, že vyšetřovatel překročil své pravomoci a samozřejmě neodstoupil.

Další viníci – ministři obrany a zahraničí, velitel hasičů a další momentálně stojí před trestním tribunálem. Prezident má imunitu – tedy měl, dokud byl prezident.

Tahle událost změnila přístup obyvatel k prezidentovi, jeho komunistické straně (AKEL) i vládě jako takové. Prezident se stal pro případné druhé období nevolitelným. Důsledkem toho bylo, že už neměl co ztratit. Začaly výměny na důležitých postech v daleko větší míře, banky odepisovaly dluhy firmám, spojeným s Akelem, vymýšlel nové funkce. Přes protesty parlamentu vytvořil organizaci pro nakládání s plynem, který byl objeven ve velkém množství v kyperských vodách a obsadil ji svými lidmi.

Výpadek elektrárny prudce zvýšil náklady firmám i občanům, zadlužil dále stát, který musel jednak nakoupit obrovské generátory, jednak velkou část škod zaplatit ze svého. Pojišťovna byla rozhodnuta se se státem jakožto viníkem soudit, takže se raději dohodl na mimosoudním vyrovnání. Stát začal mít nedostatek peněz. Christofias vyjednal půjčku 2,5 mld. z Ruska. Koupil si tím čas. Nepoužil ji ovšem na nějaké potřebné reformy, restrukturalizace nebo něco podobného – použil ji na plýtvání na státní úředníky, takže tím jen zvýšil celkové zadlužení.

Pokračování hlavní části

V únoru 2012 přišlo „oholení“ řeckých dluhopisů. Původně to mělo být 25 %. To bylo odloženo (zlé jazyky tvrdí, že kvůli tomu, že Francie se ještě nestačila těch dluhopisů zbavit). Pak se dohodlo 80 %. Kyperský prezident musel vědět, že to Kypr těžce zasáhne, nicméně neudělal nic a s oholením souhlasil hned, přímo na jednání, kde to bylo navrženo. Nezasadil se ani o to, aby finanční pomoc ze záchranného fondu dostaly nejen řecké banky, ale také pobočky kyperských bank v Řecku (20 % bankovního sektoru v Řecku). Kyperské banky se ocitly na pokraji krachu.

Samozřejmě, mohly si za to samy. V době, kdy všichni řecké dluhopisy prodávali, dvě největší kyperské banky – Laiki a Bank of Cyprus (BoC), je kupovaly. Laiki s XY, řeckým kámošem vedení Akelu na místě šéfa, speciálně. Dnes se vyšetřuje, jestli to byl úmysl nebo byli jen blbí. Podle mě – to je skutečně můj soukromý názor – věděli moc dobře co dělají, nezáleželo jim ani na Kypru, ani na bance, prostě za to dostali zaplaceno. Teď se věc vyšetřuje – nu, z bank zmizela spousta dokumentů, chybí celé měsíce e-mailů – bankéři za to určitě nemůžou, mysleli si, že to bude dobrý obchod – znáte to. Je tu ještě jedna věc – vedení bank krátce před tím informovalo parlament, že mají řeckých dluhopisů jen malé množství – začali je nakupovat den po tomto prohlášení.

Ministr financí ještě dokázal vyjednat s ECB a dalšímu subjekty poměrně rozumný plán záchrany, prezident Christofias ho ale smetl ze stolu.

Kypr se u ratingových agentur sesunul do kategorie „junk“, čímž ztratil nárok na financování z evropské centrální banky (ECB) a musel v červnu 2012 požádat o finanční pomoc. Laiki byla znárodněna, stát a ECB do ní začali pumpovat peníze. Teď přišla hvězdná hodina centrálního bankéře Panicose Dimitriada.

Ačkoli věděl, že Laiki se zachránit nedá, přeposlal do ní postupně 9 mld. z půjčky od ECB. (Ta správně neměla dovolit, aby se do Laiki dostalo byť jedno euro – v pravidlech je, že se krachujícím bankám půjčovat nesmí. Dnes se o důvody, proč to ECB udělala, zajímají poslanci EP, nicméně si myslím, že skutečné důvody najevo nikdy nevyjdou.) Proč to udělal guvernér se ovšem ví, on se tím ani netajil: „Protože si prezident nepřál, aby banka krachla v době jeho vlády. Bylo nutné ji udržet v chodu až do voleb.“ Devět miliard je víc než polovina kyperského rozpočtu.

Aby vyvolal dojem, že něco dělá, objednal u renomované firmy audit – nikoli ovšem Laiki, ale BoC, která na tom nebyla zdaleka tak špatně. Ve smlouvě je výslovně uvedeno, že Laiki se vyšetřování netýká, což firma sama ve zprávě označuje za podivné. Guvernér Panicos ve funkci sedí dál, překáží současné vládě jak může, nedělá co je potřeba. A, samozřejmě, „nevidí důvod k odstoupení“, jak jinak. ECB ho drží – velmi hbitě poslala vládě dopis, že centrální bankéř je odvolatelný jen se souhlasem ECB.

Po žádosti o pomoc ze záchranného fondu eurozóny přijela velmi rychle tzv. Trojka – skupina odborníků z ECB, MMF a EK. Během krátké doby vypracovala návrh nutných změn, které musí Kypr provést, aby mohl získat finanční pomoc. Tento první návrh byl velmi rozumný. Omezení státní správy, snížení jejich platů a důchodů o nepříliš vysokou část (tuším, že to bylo od 1 % do 12 % u nejvyšších platů), zrušení automatické valorizace jejich mezd a důchodů, další bonusy zrušit nebo snížit, zavést pro úředníky povinnost platit důchodové a zdravotní pojistné. Dále privatizace polostátních organizací – (kyperský Telecom, ČEZ, aerolinky). Výši půjčky Trojka stanovila na 17 mld. Stačilo podepsat, dodržet a Kypr pravděpodobně (není to jisté) nemusel zbankrotovat. Prezident byl jedinou osobou oprávněnou to podepsat. Neudělal nic. Míním to doslova – nevyjádřil se k tomu, nepočítáme-li za vyjádření výroky ve stylu: Trojka jsou vyděrači, kapitalističtí vydřiduši apod. Jezdil po světě, doma se příliš neukazoval a na výzvy k činům nereagoval. Mezitím se Kypr dostával do stále větších potíží, jak vnitřních, tak v rámci eurozóny. Prezident nakonec prohlásil, že nikdy nebude souhlasit s privatizací polostátních organizací ani se zrušením automatického navyšování mezd ve státní správě. Takže kyperská strana vypracovala protinávrh a doručila ho Trojce – na začátku podzimu. Trojka mírně ustoupila – sporné body se ocitly v části, která mluví o tom, co může Trojka požadovat, pokud přijatá opatření nebudou stačit. Neboli vlk se nažral a koza zůstala celá. Prezident prohlašoval, že jeho tvrdý postoj ochránil zájmy pracujících a udržel pro ně navyšování mezd i třináctý a čtrnáctý plat. Že na Kypru jsou i jiní pracující než ti ve státní správě, ho evidentně nikdy nezajímalo.

Nicméně nepodepsal, snažil se získat čas, aby se podpis memoranda odložil do doby po volbách- Teprve když mu ministr financí v říjnu zavolal přímo na jednání v Bruselu a oznámil mu, že buď okamžitě podepíše nebo Kypr vyhlásí bankrot, podepsal.

Problém byl v tom, že bylo pozdě…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ekonomika a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 684 komentářů u „Kypr: Část druhá – Zločiny bez trestu

  1. Rputi,
    ad 1638 – tvrdnutí veky je specialita postupu vyvinutého českými pekaři. Celé to vzniklo kvůli potřebě národního obrození v devatenáctém století. Bylo třeba vytvořit úderné a snadno zapamatovatelné přísloví o opilcích: “Je tvrdej jako veka” namísto tehdy běžně užívaného germanismu “Je tvrdej jak štolwerk.”
    Veka byla do roku 1848 měkká a vláčná ještě třetí den po upečení. Tak dali pokrokoví mladopekaři hlavy dohromady, ruka se k ruce vinula a dílo se podařilo. Obrozenecká veka spolehlivě ztvrdla na kámen už večer toho dne, kdy byla upečena.
    Dovedeš si představit, že by s tím první přišli Italové a říkalo by se: “Je tvrdej jako bageta” ?
    Národní buditelé by z toho zešíleli.

  2. rezy 1649 – V cem je problem? Chybi prece statni urad, ktery by nad tim vsim dohlizel. Co kdyby byla v databazi chyba a Vy byste si misto jogurtu koupil potah na volant?

  3. (1647): MP, máš pravdu, možnosti certifikace na roztáčení kol ekonomiky jsem silně podcenil …

  4. re 1651/1638 Veka má, oproti bagetě, výhodu, že ti do večera neztvrdne
    Takhle to vypadá, že bojové veky vyrábí jen v okolí největší noclehárny v Čechách.

  5. re 1652, obávám se, že monitoring provozu mobilních telefonů na netu je velmi dobře logován. Občas mě o tom utvrdí vysledky pátrání naší policie po mailech z mobilů což je dle mého jen špička ledovce.

  6. 1649 – a mít mobil je koneckonců jedno z lidských práv:)

  7. tedy já sice žasnu, ale ne příliš… dyť to tady píšu pořád. už teď se potraviny dělají podle receptur, které odpovídají příslušným názvům v kolonce. Tedy předepsané recepty jsou a příslušné schválené názvy taky. Zase neobjevujte nové kontinenty. 😀

    Rezy, že Tě vidím…nechceš opravdu, ale opravdu obrovskou stojací vrtačku? Dle údržbáře, stále velmi dobrou a velmi přesnou i s tak třiceti kilama vrtáků. Za odvoz a cenu šrotu, nejsem nelida Obrázky když tak pošlu… stojí u nás jako nevyužitá mrcha a zabírá místo. Ta váha je nějaké dvě, tři tuny, kdo ví. Samá litina a železo.

  8. 1611 Ptakopysku, postupně se k tomu prokoušu. I fráze v prvním shlédnutém dílu znějí jako parodie. Dnes k neuvěření. Jenže obraz tehdejší reality.

    1612 Heleno, rád vymyslím pro blaho lidstva, civilizace, Země, vesmíru. Bylo-li možno tak snadno zakázat žárovky, stejně snadno je možno nařídit omezení životnosti zařízení. Protože zastaralá zařízení neodpovídají nynějším bezpečnostním normám, izolace puchří a plasty křehnou a železo rezaví. A krom toho omezení životnosti stimuluje odbyt a výrobu nových věcí a to je co? To je lék na nynější krizi. K nezměrné radosti Modrého něco na způsob samovolného rozbíjení oken, nebylo by zapotřebí ani certifikovaných rozbíječů. Zaměstnanost lze zvýšit závazným seznamem prací a činností, které smějí být prováděny výlučně odborníky s příslušnou kvalifikací. Například opravy vozidel, elektroinstalace, vodoinstalace, práce s použitím zdraví škodlivých či potenciálně škodlivých materiálů, práce při nichž by mohlo dojít k ohrožení života, zdraví, majetku a životního prostředí. Pod to se vejde cokoli. Například pro zahradnickou činnost nutnost zahradnického vzdělání, povinnost plánu ochrany ovzduší, půdy, podzemních vod, chráněných rostlin a živočichů a plánu odpadového hospodářství v souladu se směrnicemi Ministerstva zemědělství, každoroční výkaz chráněných rostlin a živočichů a rostlinné skladby….Každý majitel nemovitosti – pozemku, stavby, bytu, musí mít plán odpadového hospodářství včetně příslušné evidence každoročně zasílané příslušnému pro ten účel zřízenému úřadu, obdobně jako daňové přiznání. Lovecký lístek pro kladení pastiček na myši, k tomu kvalifikaci pohodného, kvalifikaci pro nakládání s nebezpečnými odpady, smlouvu s kafilerií, vedení evidence lapených myší a nakládání s nimi, kvalifikace pro dopravu usmrcených myší (Hromadnou dopravou? Vy jste se zbláznili!), certifikaci dopravního prostředku pro odvoz do kafilerie, doklad k dezinfekci nejméně čtyřikrát ročně… Jmenujte mi oblast lidské činnosti a to co vymyslím k jejímu zkomplikování či znemožnění spolehlivě rozežene i nejúpornější zácpu. Áano, málem bych zapomněl, daň ze stolice, čili z hovna. To je nebezpečným odpadem. Vzhledem k tomu, že fekaloměr dosud nebyl vynalezen, daní bude zatížen zdroj. To znamená potrava. Tak jako například pro elektrospotřebiče je stanoven likvidační poplatek, bude stanoven i pro potraviny. Bude například součástí účtu v hospodě. I pro nápoje. Například korunu z každého půllitru piva. Co to je dneska, jedna koruna, že? Část výtěžku by mohla jít na dobročinné účely, například na vodu pro africké děti umírající žízní a chorobami. Na výukové programy například “Do studánky nesereme ani prádlo v ní nepereme.”
    Vítám všemožnou podporu mé kampaně “Libujete-li si v průseru, zvolte mě komisařem v Bruselu”.

  9. jirko díky za nabídku, stojaci vrtačku jako napotvoru už jednu mám a prostory jsou jen jedny. Ted když to po sobě čtu, tak se divím, kde se to ve mě vzalo že jsem to dokázal odmítnout. 🙂 V žádném případě bych to Jirko nevyhazoval, nech si to,takovéhle kousky se nevyhazují!! Nevyhazujete soustruh??

  10. 1656 a ukládání veškerého provozu u mobilních operátorů je zase právo státu. 🙁

  11. Sumachre, nevim jak u Vás, ale já mám na myši dva kosoury a jednu kočku. Problém s nebezpečným odpadem neznám “-)

  12. Ještě daň z pisoárů. Jednak ekologická, druhak na podporu Fondu proti genderové diskriminaci. Když už ty hospody, poplatek Ochrannému svazu kuchařskému, za užívání receptů, které budiž autorsky chráněny. Kromě toho třeba dbát na to aby názvy jídel v jídelním lístku odpovídaly tomu co je servírováno a aby byly prosty všeho co by mohlo vyvolat nežádoucí asociace. Jako odstrašující příklad uvádím například Cikánskou hovězí pečeni.

  13. Schumachere,
    vy si škaredě zahráváte a koleduje o jednu pánví….. 🙂
    Copak nevíte, že “voni to tu čtou” ???

  14. 1661 Rezy, to by mohl být vážný problém. Kvalifikace pro chov nebezpečných živočichů za účelem predace. A certifikát o příslušných mysliveckých zkouškách způsobilosti k lovu nemají, že?

    1659 soudě podle vrtačky obávám se, že to nebude Toska stovka natožpak hodinářský.

  15. 1663 Matzurko, nejsem včerejší. Ty nejcennější nápady si nechávám pro sebe. Až budu v té Bruseli. Kdybych jen za jeden dostával tisíc euro, což v porovnání s předpokládaným impaktem je pakatel, byl bych ve vatě, v balíku a za vodou.

  16. tak pravda, kosour myslivecké zkoušky nemá, ale zato je sakrarychlej.A kočka už dotahla tenhle měsíc ze vsi druhého potkana.

  17. No noc Rezy, nevadí…ihned jsem si na Tebe vzpomněl, když jde o takovouhle techniku. Ale na nás je moc velká. Pořídili jsme si menší, která tolik nezavazí a zvládně více funkcí. Když neseženeme budoucího, dobrého pána, půjde holt do šrotu. To se nedá nic, sám do ní padá.

    Mimochodem, taky Vás trápí to, že když se pěkná ženská válí v posteli v botách, vypadá to vždycky hezky, ale když je to chlap, tak mu ráno bude blbě? Šumachere, tíhle směrem se zaměř, to je diskriminace, to je nečestné a nesportovní 😀

  18. 1661 – akorát že vedlejší produkt jsou zástupy koťat.

  19. 1668, dal jsem na Vaši dávnou radu a kočce jsme tenhle problém vyřešili. Od té doby slýchám, to je fantastická kočka, nebude mít koťata?

  20. Jirko ppa etc., Ty jsi občas jako malý Jarda. Tady přece vůbec nejde o to, jestli už něco dnes nějak funguje. Samotná regulace nebo dotace jsou sice fajn, ale evidentně to nestačí. Stále to ještě funguje. Můžeš-li do systému ještě dodat nějaký nový, žádoucí prvek, který odpovídá moderním trendům, např. subvenci pro nově příchozí, tak začíná ten správný keynesiánský dynamický multiplikační efekt. Pomni naši páteční diskusi o “záporných úrocích z úvěru”. Takhle bychom nepostoupili k Tvému originálnímu nápadu na “elektrorikšu” (nebo jak se to píše) a svačinu by nám nedodala do vltavské restaurace ponorka.

    Jak píše moudře Schumi v 1658. Např. mně udělali certifikovaní kominíci za 3 roky 2 díry do stropu, za certifikovanou cenu a já zaplatil. Ta první díra už za pouhé 2 roky neodpovídala bezpečnostním normám. Vše pro moje dobro, abych se v koupelně neudusil eventuálně unikajícím plynem z eventuálně vadného komína, který mně v zákonem stanovených termínech čistí, za což jim také platím.

    Vyhrňme si rukávy a roztáčejme kola ekonomiky, dějiny na nás hledí. Myslím, že je především přestat teoretizovat a planě se zabývat idejemi. Je nezbytné vzít na vědomí realitu. Na pořadu dne je nalézt řešení praktických problémů obyčejných lidí (takhle nějak to formuloval přítel Paroubek).

  21. 1669- já vím, jak někomu něco poradím, hned je z toho malér:)

  22. Andy ad 1668 – není nutno míti zástupy koťat, existuje věc zvaná kastrace, a ze zkušenosti s vlastními kočkoury mohu potvrdit, že i bez kulek chytají myši jako vzteklí a kočka (kastrát) nezapomněla nic o matriarchátu u malých kočkovitých šelem. Šéfuje tomu pevnou packou. Problém s nebezpečným odpadem odpadá.

  23. Modrý ptáku…Vy teoretizujete, já už plním nařízení. Jestli v tomhl nebude ten problém. Naší páteční debatu si pamatuji velmi dobře, nelenil jsem a již jsme vyhlédnul kanceláře v Nerudovce…. taky samozřejmě na “zápornou sekeru” to dá rozum. Myslíš, že těch 560 metrů čtverečných ve dvou domech a třech patrech bude stačit? Já vím, nebude, ale na konference můžeme bejt v Pakulu, ne?

    O kočkách bych si nepřál vůbec zavádět řeč. Od této hnusné zimy, kdy se mojí mamče, těchto nebohejch hajzlíků zželelo a dávala jim jíst, je každý večer u nás na párty, kde je jídlo zdarmy kočky z okruhu 10 km… prostě na kočkonauta nikdo nemá 😀

  24. 1672- nu, my s Rezy máme takový soukromý žert ještě z NP, tam vždy dvakrát do roka pořádal soutěže a cena pro vítěze byla kotě (v té době jsem mu právě radila tu kastraci, tedy ne Rezymu, ale jeho kočkám).
    Ty soutěže byly velmi těžké, třeba příklady s procenty. Pafko tím pádem byl diskvalifikován hned v počátku.

    To jen tak na vysvětlení toho 1668

  25. Vážené a vážení, tímhle titulkem na Seznamu mě právě kolega zcela zničil: “Tříletá holčička na tříkolce vážně zranila 81letého důchodce, od nehody ujela.”

  26. MP,
    to už je tam od rána, mladistvá zločinkyně 🙂

    Rezy,
    a proč kočičku necháte se za potkama trmácet až do vsi, to jí nemůžete pořídit vlastní chov 🙂 ?

    Jirko,
    o dávání žrádýlka ven mi něco povídej. Naše kocoury na noc raději klidím do garáže, neboť v okolí je pěkných pár rabijátů a mně nebaví pak s nimi trandit na veterinu (taky ty účty, že). Ale s ježkem už se asi zkamarádili, ten chodí v létě za šera, v tomto období tak kolem desáté-jedenácté večerní.

    Jo a kdyby někdo toužil, tak v práci zrovna kolegyně nabízí tři koťata, mourek, flekáč a černé, teď je jim týden, tak si to můžete rozmyslet, než budou k odběru… To černé bych i brala, ale Pirát by to asi nepřežil, to mu nemůžu udělat.

  27. Matzurko, zvážím tu nabídku…čevabčiči, jsem dlouho neměl 😀

  28. Jo,
    a když se tu probíraly ty seriály, tak nesmíte zapomenout na něco pro Jirku – tedy Plechová kavalerie, takto o putovní partě kombajnérů….. 😀

  29. To by asi bylo triočiči, ne 😀 ?
    Nebo jsi měl na mysli toho potkana ? Jsem to viděla n fotkách snad ze Šanhgaje, napíchnutý hlodavec na tyčce, ve stylu barbecue…

  30. Ahoj!Pojďte nahoru na bagetu a já půjdu dočítat…

  31. 1675 Modrej, vím o konkrétním případu z tuzemska, že ani ne čtyřletý kluk na tříkolce najel paní na nohu, způsobil jí tím ublížení na zdraví. No, může se stát. Jenže jistý činovník z jistého ouřadu s naprostou vážností ho chtěl pohnat před soud aby mu bylo uloženo “výchovné opatření”, to je pro případy pachatelů mladších patnácti let. Třeba zákaz jízdy na tříkolce, odebrání rodičům a umístění do výchovného ústavu a podobně. Naštěstí ten kdo to měl realizovat pravil cosi o prdeli a kozách a poslal to k ledu. Pak se divme že blbnou v Americe. Už i tady. Zaplaťpámbu, že se našel někdo se zdravým rozumem.

  32. 2 MP ad 1624 – možná by to vyřešila reklama, kdy zákazník medituje – no jo, rajská polévka jak od babičky… Po té jsem se vždycky poblil… A je to…

  33. 2 rezy ad 1639 – některým potravinám říkat jídlo je velmi odvážné…

Komentáře nejsou povoleny.