Malý výlet do doby, kdy v Americe ještě fungoval kapitalismus.

Dušan Neumann

Poušť Amargosa, náhorní planina (1200 m/nm) na východní straně Pohřebního hřebenu, který lemuje Údolí smrti je dnes opuštěným místem. Jen městečko Beatty na úpatí Ropuších kopců, na hranici Kalifornie a Nevady, přežívá. Benzinová pumpa na křižovatce, motel a jelikož je to už v Nevadě i nezbytný nevěstinec. Městečko založil veterán občanské války Montillius Murray Beatty, který se tu pokojně usídlil mezi několika tábořišti původních obyvatel Šošonů. V nehostinné poušti zbylo tehdy Indiánů všehovšudy 29. Dnes po nich zbyla jen místní jména.

Do Las Vegas je odtud 190 km a kromě stranou položeného vojenského prostoru o rozloze Středočeského kraje, odkud pravidelně starují drony Predator bůhví k jakým operacím, není až do Las Vegas jediná osada. Vojenský protor kdysi sloužil k testováné nukleární munice. Yucca Mountains na jeho severním okraji jsou velmi stabilním geologickým útvarem. Buduje se tam úložiště vyhořelého nukleárního paliva, což je neustálým zdrojem emočně bohatých protestů.

Pokračování  ZDE*

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 239 komentářů u „Malý výlet do doby, kdy v Americe ještě fungoval kapitalismus.

 1. Ono je to jako s nožem. Když s ním neumí, ani chleba si neukrojí.
  A umět se trefit má něco do sebe. Jak vidno na Ukrajině, jeden se ani nenaděje…

 2. Noname, spíš by mne zajímalo, jak vidíte hokej Vy…jak se líbí? Tady se docela tetelej blahem, zvlášť když je pivo….a pak taky už dokonce i na Jihu zaznamenali dobrý výsledek a to se slaví, i když vlastně netušej, že to není co 😀

 3. Zatím je to příjemné překvapení, i když tradiční nedůslednost občas vystrčí růžky (včera to bohužel znamenalo ztrátu zápasu, který se snad dal i vyhrát).

 4. že ano, taky si myslím, že Bobošíková, by byla po Hadamčíkovi o fous horší … Mimochodem, pro mne jsou velké překvapení Francouzi, i když to spíše vypadá, jako na Kanada “B” Italové samozřejmě nemohou hrát jinak.

  Samozřejmě duel se Švédama byl docela nervově náročný. Je to pech, škoda a otrava, že to tak dopadlo…Jsem zvědavej na to s tou Kanadou, přeci jen, ssázkaři, všude kam se podívám, tak …když si na Kanadu vsadíte, moc nevyhrajete…Zase na druhou stranu o to více chutná pěnivý mok.

 5. NoNAme, my jsme měli většinou pušky vypižlaný z prkýnka. Kdo měl kapslovku, byl král. 🙂
  A my jsme měli doma vzduchovku a tou jsme stříleli do terče nebo do plechovek, ovšem vždycky to dozoroval táta a drezíroval nás, jak s tím zacházet, abychom se náhodou nepostřelili.

  Moje děcka moc na zbraně nebyly, v období, kdy jsme šíleli z Vinnetoua a hráli si na partyzány, měly Harryho Pottera, takže zbraně nebyly tolik aktuální. A když, tak spíš meče.
  Větší válečník byla dcera, která ovšem nestála o zbraně, ale chtěla si vyzkoušet bojová umění, chodila rok na kung – fu a dva roky na taeken – won doo. Teď se vrhla na šerm, takže máme doma šavli.

 6. Mňo,
  taky střílím docela obstojně. Minulý týden jsem úspěšnějším skóre dožral kolegu, který byl na svou zbraň a střelecké umění převelice pyšný. 😀 Vnuk střílí od svých sedmi let, zatím ze vzduchovky, nebo plynovky, protože je malej, ale už ho to moc nebaví, protože má pokaždé rozstřílený střed terče na hadry. Na regulérní zbraň má ještě čas, jak zcela správně konstatoval Jirka, takže než doroste, rekreačně střílí z luku. Ona lukostřelba má taky něco do sebe. Přinejmenším nácvik disciplíny…

 7. 1210 no, Rputi, vzhledem k tomu, že mám předky z matčiny strany z Haliče( někdy v 19.st.), tak by to možná bylo vhodnější než když vy tady, slovenští a podobní drni mudrujete, jak rozdělit Ukrajinu a zda je to vůbec stát:)

 8. MaYdo, šavle z těchto dovb, přeci není žádnáý šavle, ale kus drátu ….nechceš radší říkat že máš doma kus drátu, co se nedá jednoduše vohnout? …a tak je to ze vším. Nazýváte věci vznosně, ale je to jen “kus drátu” 🙁

 9. Kde jste byla Andy? Podle pozdravu bych tipl, že jste se dle spousty prispevku vratila do mladsich let ?

 10. Já to nenazývám vznosně, já to nazývám tak, jak mi bylo vysvětleno, co to je..

  Popravdě řečeno, byla jsem poněkud překvapena, že to je šavle, já bych to nazvala kordem.
  Nicméně mi bylo vysvětleno, že kord má jinou rukojeť a je to bodná zbraň, zatímco “tohle” je zbraň sečná.

  Ale když už jseš takovej hnidopich, tak na chalupě máme i starou vojenskou šavli a to teda určitě není kus drátu.

 11. Jo a navíc “šavle” je kratší, než “kus drátu, co se nedá jednoduše vohnout”.

  Takže ne, nechci to říkat. nemám ráda zbytečně komplikované názvy.

 12. maYdo,
  Jirka ppa se zásadně nedrží definic, toho nemůžeš brát úplně vážně 🙂 🙂 🙂 Koneckonců i švle se běhel věků vyvíjela a buchví, kterou přesně má na mysli. Podezříval bych ho z toho, že za šavli považuje akorát tu, kterou nosil jeho prachdědek za Rakouska. Tedy něco takovéhohle: http://www.antikmasek.cz/36/062a.JPG pokud byl k. und k. úředníkem.

 13. Strelkov byl komisař v Živagovi, jestli se nepletu. Nebo pletu? Jezdil ve vlaku po Češích.

  Češi si do Prahy odvezli carský poklad, proto jsou tak bohatí. Tak pravil Kolja.

 14. Prakopysku, že by měl Jirka, předka úředníka? Není možno. 🙂

  I když, jak vidno, Jirká jeví vlohy pro ouřad cenzora. Todlencto neříkejte, támhleto neříkejte….

  Jinak to je dosti podobné tomu, co máme na chalupě, takže já si můžu vykřikovat, že mám doma šavli třeba megafónem 😀

 15. Doktore, máte dobré alespoň to pivo ?
  To už není občasná nedisciplinovanost, to je totální nedisciplinovanost.

 16. NoName – já se fakt nedívám. Vařím tu guláš pro zedníky na zítra a k tomu poslouchám závěr Pražského jara. Prostě – barbar.

 17. Noname, víte, já tam prostě hezký hokej i někdy vidím. Nic jiného mi nepřísluší hodnotit. Já vím, bylo by hezké vyhrát, ale na druhou stranu, stačí mi sem tam i nádherná hra.
  Pivo? No snad ano. Dosud vzal za své jeden sud. A myslím, že sem tak půlka, chodí jen na to pivo a křičení a vůbec vlastně netušej, co se hraje … 😀

  Paní Dano, po očku sledujete, že ano …jinak to není možný

 18. (1192) Kolik z nich vojenským odtržením od nějakého státu sousedem, který si území připojil, nebo nechal “v luftě” (připojil, ale ne oficiálně)?
  (1195) Odstrčit ji od šaltru. Jedna z nich na mne kdysi ječela, že za to na mne bůh “spustí trest”.
  (1196) Jo, zanechalo. Slyším tu blbinu, že Slovákům zavřel fabriky V.L.H. každou chvíli. Ale pitomců je cca stejné procento pořád. Tehdy matinky blbly s pistolkami, dnes s bio a kdovíčím. Fakt je, že u každého, kdo zažil, musely vzpomínky na armádu působit dost antimilitaristicky.

 19. Tedy, ne vlastně odstrčit. Vůbec nepustit, zaujmout strategickou pozici, umožňující přístup k šaltru jen ze strany fronty. Vyžaduje to jen trochu předvídavosti.

 20. Jirko, kajícně přiznávám, jednou jsem nakoukla – zrovna lovili druhý gól z naší branky. Jen se mi mihnul průběžný stav na netu…:-) Ještě pořád 1:4? 🙁

 21. Dobrý večer, možná soupeření zlých s hodnými na Ukrajině vyřeší matka příroda. Vzpomínám, že když vybuchla sopka Eyjafjallajökull. Loki v jedné diskusi,to se tu ještě občas stavoval, zdravím :-D, poznamenal “a Hekla se nadechuje…” A ona zdá se, se nadechuje ještě jakási Katla. Děvčata pšouknou a je po problémech…:-D
  http://moneymag.cz/aktuality/3475-blizi-se-katastrofa-hrozi-pres-200-tisic-obeti-varuje-vedec

 22. Když už tu propíráme ukrajinské nácky, podívejme se na jejich zrcadlový obraz ve Velké zemi. I v Doněcku vystupují jako “ruská pravoslavná armáda”. Zdá se, že ani jedni , ani druzí bez nejvyšší autority nemohou být. Tak se leze jen nadíti, že když se podkritické mnnožství Pravého sektoru dostane do blízkosti podkritického množství Pravoslavné armády nastane občanský Černobyl, z něhož se nejen Ruska a Ukrajina, ale i Evropa budou dlouho vzpamatovávat.

  https://www.youtube.com/watch?v=wgLNakOzlCk

 23. kačeno, katastrofické scénaře se objevují s očekávatelnou pravidelností. většinou když není o čem psát. tentokrát je to zajímavější nebot zprávám dominuje Ukrajina, takže by na tom mohlo něco být. Tady za oceánem máme též svůj příděl. nedávno jsem četle, že magma stoupá i pod Mt.St. Helens. Yellowstonský supervulkán o síle, která by dokázala lidstvo byhubit podobně jako jiná přírodní katastrofa vyhubila dinosaury, se také aspoň jednou ročně objevuje na titulních stránkách novin. Mou jedinou starostí je rozhodování, jestli má doplnovat zásoby vína ve sklepě, neboť v případě katastrofy bych je asi nestačil vypít, což by byla škoda.

 24. Dobré zas ráno… Pozvolna dočítám… 2 Rpuť ad 1150 – kdepak, to není kvůli omrznutí, ale kvůli kamenování – viz Život Briana…
  2 Petr Kunetka ad 1155 – no a proto taky přece dostal tu Nobelovu cenu míru… Škoda, že tehdá stáhli tu nominaci Hitlera… A škoda, že nenominovali Džugašviliho. Tak nějak by do squadry pěkně zapadali…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *