Poznámky k něčemu, čemu nerozumím vůbec

–  k vodíkové ekonomice, automobilům a elektromotorům:
Petr Moses

1. automobilky se rozhodly zlikvidovat benzínové motory, bez ohledu na náklady  a škodu zákazníkům. Tím způsobily nestabilitu v odvětví a umožnily cestu novým motorům s “nulovými” emisemi, novým bateriím či nádržím pro “čistou” energii.

2. Tesla pronikla na pozici, kterou si automobilky připravovaly pro sebe. Elon Musk je schopen rychlým vývojem a pro mě nepochopitelným marketingem prodávat auta, která technicky (mimo motorů a baterie) zaostávají i za Dacií za cenu, která odpovídá luxusním značkám. Další odlišení Tesly – kromě motoru a baterií – proti klasickým automobilkám je v nabízeném software, například autopilot.

3. Toyota se “trefila” do požadavku lobbistů a zákonodárců na “čistý” motor s hybridem Prius lépe než VW se svým “clean diesel”. Přesto na Teslu a její “čistý” automobil zatím nemá odpověď.

4. Toyota, VW, Renault, … nyní vsadili všechno na elektromobily. Hledají baterie, zdroje energie, které budou levné a dostupné v řádově větších množstvích než kolik jich potřebuje Tesla. Zatím nic zázračného a zároveň lepšího než Li-ion baterie co používá Tesla nenašli. V li-ion bateriích zkouší používat grafen, zkouší baterie s pevným elektrolytem, zkouší vodík. Co uspěje se zatím netuší. Je to hra s vysokým rizikem a s vysokou odměnou. Ovšem proti hráči – Tesle, který má trumfy ve své ruce.

5. Mezi trumfy Tesly patří: ochota k riskování – její zákazníci jsou často “beta testeři”. Schopnost rychle se učit z chyb. Velké investice do vývoje. I kdyby se nic lepšího než li-ion fyzikálně / chemicky nebylo, Tesla změnou článků plánuje zdvojnásobit dojezd. Zvětšením článků (jednotlivých baterek), zjednodušením výroby i spojením baterek s nosnou konstrukcí vozidla. Posledním trumfem, na který VW, Toyota nemá odpověď je software a propojení Tesly s vývojáři. Ochota riskovat zabití některého z beta-testerů (zákazníků). Tradiční automobilky vyžadují 100% spolehlivost od externího dodavatele (Delphi/Siemens/Bosch/Continental). Ovšem bez jízdních dat – terabajtů denně, bez pokusů “naživo”, nebudou schopni vyvinout software tak kvalitní jako ho nabízí Tesla, respektive budou mít ve vývoji vždy 5+ let zpoždění.

6. Závěrem: souboj automobilek s Teslou považuji za boj, kterému se automobilky mohly vyhnout, kdyby neprosazovaly “čisté” motory a tím skokovou změnu v odvětví. Automobilky mají jako kouli na noze svojí velikost, relativní pomalost při vývoji nových technologií. Kdo na současné situaci vydělá? Možná Tesla, možná některá automobilka. Zákazník vždy prodělá. Tím že dostává nedospělou technologii, tím že nesmí kupovat kvalitní motory v kvalitních autech. Časem možná zvítězí Li-ion baterie, solid-state baterie nebo vodíkové nádrže. Ale předtím bude zákazník nucen kupovat beta technologii, dělat betatestera s pocitem že jeho drahé auto za pár let skončí jako betacam. Plus jakmile automobilky odepíšou investice do benzínových a dieselových motorů, můžeme se těšit na zákaz jejich provozování. U veteránů zůstanou karoserie, ale uvnitř bude bublat elektrický retrofit s reprosoustavou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 487 komentářů u „Poznámky k něčemu, čemu nerozumím vůbec

 1. Dobré ráno

  Hodně přes sto tisíc lidí z nejvíce rizikových skupin stále čeká na vakcínu. Stát se mezitím chlubí, že očkuje lidi o 20 let mladší.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-ockovaci-chaos-ohrozuje-tisice-lidi-152617#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=m2VIZvRkbAx-202104300633&dop_id=152617&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Ba rozdíl od fanatika Čabana to pokládám za velmi dobrou zprávu. Stát nakoupil více fungujících vakcín a méně Astry Zeneky, a J+J takže lobby obvoďáků ústy Čabana řve. Korunky utíkají.
  Ordinovat se jim nechce, to dělají přes internet, protože jsou z kovidu vysraní, ale injekce by sestra v kumbálu napíchala.
  Hnus! Jediní stateční jsou od začátku zubaři. Bolavej zub mastičkou přes internet nevyléčíš.

 2. (2445.1.1) Ale jo, skimici. Vím ale o jednom impériu (minulém), které znamenalo
  pro banánové republiky značný přínos – z některých se staly nejbohatší země světa. :- P
  (2446) Myšlenka je to hezká, otázka je, nakolik proveditelná v místě a čase. A kolik těch dostupných a přínosných azimutů vlastně je k dispozici. Jugoška není zrovna nejlepší případ, hodný následování.
  (2452) Nevím, jak jiní, ale můj “obvoďák” ordinuje i naživo a ordinování přes internet nebo telefon občas považuji i za výhodu. Minimálně odpadne čekání v čekárně.

 3. quivis
  Čuk a Gek patrně slouží Putinovi jako varování.
  Kde se objeví ( a objevují se důkladně. Fotí se na letišti, fejsbůkujou) tam je průser.
  Měli by je na letištích hlídat.

 4. Dějová linie je zajímavá. Ruští agenti vydávající se za “inspektory” pohraničního vojska Tadžikistánu zapálili sklad zbraní do kterého je vpustil majitel firmy aby si při kontrole před expedicí prohlédli zbraně prodané bulharskému obchodníkovi se zbraněmi, který je měl přeprodat do Sýrie a na Ukrajinu. To je podkladem pro další verze komu a přes koho mělo být zboží určeno. V plánu byly dva časované výbuchy. Jenže došlo k chybě, první nastal předčasně. Navíc až po požáru, poté co selhalo časování a roznět. Při následující cestě prezidenta do Tadžikistánu se spolucestující majitel firmy setkává s generálem tamního pohraničního vojska. Krátce na to druhý výbuch. Nálož v druhém skladu byla ukryta do kontejneru tak dobře, že při podrobné kontrole nebyla nalezena. A nebo agenti do po předešlém výbuchu lépe hlídaného areálu a skladu pronikli znovu. Těším se na pokračování.

 5. Další možností je, že požár a výbuch způsobil prezident Zeman, který tam pronikl v přestrojení za agenta GRU, aby osobně provedl inspekci zbrojní dodávky pro Tadžikistán zprostředkované přes bulharského obchodníka, a přitom mu do bedny s kontrolovanou municí spadl vajgl. Sice stačil uprchnout, ale přesto utrpěl zranění dolních končetin, které vysvětluje jeho nynější omezenou pohyblivost.

 6. AK, v tom srovnání jsou ještě dva faktory, které bych přidal do placu:
  1/ Trendy
  2/ Rusko je slabší, než kdysi, tj. věřím, že bychom měli mnohem větší šanci na model typu Rakouska a Finska

  To jsou ale teoretické úvahy, neboť se pobereme do pekla s celým Západem.

  Zpátečníku, asi rozumím, nicméně to “p” má v každém systému jiné složky. člověk, který je dejme tomu na spodku prvního percentilu co do “svobody” má podle mne obdobné možnosti, ale jeho profil vypadá úplně jinak.

  • Zkouším trollovat Komerčku. Nebude úvěrovat firmy spojené s uhlím, ropou. Říkám: pokud nám zaúvěruje francouzský mix (70% jádro) + nám dá Bretaň na stavbu větrníků, tak to beru.

 7. Titulek v lidovkách:
  Pentagon a další úřady vyšetřují možný útok neznámou energií u Bílého domu

  Informátoři ze Zvonivé kočky již nalézají důkazy o přitomnosti Čuka a Geka!

 8. Dobré ráno,

  k tomu vyskakování na Rusko – jaký to má smysl?
  Pokud by se Rusko rozhodlo nás opět vzít pod svoje ochranná křídla a západním mocnostem by nevadilo nás obětovat, tak nám to vyskakování bude vcelku k ničemu. Ničemu nezabrání a nás nezachrání, když pár tlučhubů sepíše nějakou petici, přejmenjuje nse zbytečně nějaký náměstí a když Novotný na multikáře pojede vyhlásit Rusku válku.
  Pár tajdrdlíků si možná bude připadat důležitě a jako obránci suverenity, kterou obratem ruky schovají do šuplíku, když se jim to bude hodit.

  • Tajtrlíci na sebe musí nějak upoutat pozornost. Mají jinak pocity malosti. Nejen v kauze Rusko/Antirusko, ale i v Covid/Anticovid a bůhví, v čem ještě.
   Malé děti to dělají podobně.

   V komunitě zvukařské je to otázka páskových mikrofonů. Nikdo z jejich zastánců nepřipustí slepý test – něco natočit na páskové a třeba na kondensátorové s osmičkovou charakteristikou a naslepo určit, který je který. Ty páskové stojí tolik co mírně ojeté auto, jsou v krabičce z vzácného leštěného dřeva a v rudém sametu. Proto jsou přece nutně lepší.

   • Právě jsem si vybíral sluchátka, protože mám častá telca a potřebuji nějaké obstojné noise cancellation a směrový mikrofon. Nakonec jsem skončil u sluchátek za asi 2 tisíce, a jsem spokojen…

    Ale viděl jsem skutečně zajímavé výšiny zvukařské (a finanční), když jsem vybíral. Úplně si představuji, jak detailně studuji křivky reprodukce a zamýšlím se nad nimi 🙂

 9. Jinak bych ještě podotkla, že vzhledem k tomu, kam momentálně směřuje vývoj Západu, může být za nějakou dobu i takový Rusko velice přitažlivou destinací.

 10. 2462 Miloš
  říkal jsem to už včera poslankyně ANO Kořanová přinesla probuzerantský zákon kterému se brání jen SPD a černoprdelníci.
  Šlechtová je další z té party. Ministryně ex obrany. Šílené. To je vrchol. Místo výcviku se vojáci po večerech budou učit kudy do análů.

  ANO JE NEVOLITELNÉ. Komu nestačí Babiš, měl by si uvědomit, že je proevropské a probuzerantské.

  • Svobodní se zdrželi diskuze. Kupodivu, protože její voliči by jinak byli pro tento zákon. Za mně mají správci socialistických sítí za Svobodné malé plus.
   Od některých potenciálních voličů: Spravedlnost pro všechny. Souhlasit s tím nemusíš, podřídit se musíš. Konečně nebudou moci homofobové ventilovat svoje frustrace.

 11. Myslím, že je tu potenciál pro konzervativní nebuzerantskou stranu.
  Chápu nicméně, že se neprofiluje. Okamžitě by je zavřeli.

 12. Velké pražské nemocnice uzavírají pro veřejnost očkování proti covidu-19
  Další positivní body pro Arenbergera.
  Nemocnice musí přednostně očkovat své rizikové pacienty a ne lidi z ulice. Blokuje to doktory i sestřičky. To mají dělat očkovací centra.
  Palec nahoru.

 13. Nickname
  ad „manželství pro všechny“
  To jsem od vás opravdu nečekal. Asi jste si všimnul, že jsem ve víře “vlažný”.
  Přesto INTUITIVNĚ rozumím, že MANŽELSTVÍ JE VZTAH MUŽE A ŽENY.
  Píše o tom i KNIHA v prvních kapitolách. Myslím že už v Genesis …
  Když to tedy chápu i já …. ?

  • Manželství je vztah muže a ženy. V češtině i etymologicky.
   Samozřejmě “manželství pro všechny” je nesmysl.
   Nemohu ale použít “přímý útok”. Nevadí, že mě nazvou černo**delníkem, jsem zvyklý. Ale zkouším to logikou.
   Co vadí? Adopce/výchova dětí homosexuály? Kdy byl zákaz zavedený? Při schvalování zákona o registrovaném partnerství. Ok, zrušíme diskriminační zákon o registrovaném partnerství a jdeme dál.
   Co vadí dál? Dědické zákony a informace o zdravotním stavu? OK, u notáře se můžete identifikovat jako pár/trojice/skupina se společným vlastnictvím. Na zdravotní pojišťovně si nechte zaznamenat osoby s právem nahlížet do vaší dokumentace.

 14. připadá mi, že plevelím. Ale musím… už ne do vláken. Nahoře (2441 a 2463) jsem poukázal na neskutečné „Dítěti je jedno, kdo se o něj stará.“ https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tomio-okamura-manzelstvi-pro-vsechny-lgbtq-sexualni-orientace.A210429_102149_domaci_vlc – Tahle nehoráznost zapadne snad bez povšimnutí? Prohlásit toto před časem by bylo nemyslitelné. Jinde by to způsobilo pád vlády či revoluci. Ne tady. Zkurvená doba… Nu, na čarodějnice se to hodí, včetně všech Šlechtových, těch gayů a leseb. Zapomněl jsem na datum.

  • Lidovci a někteří další prosazují ústavní zákon v tomto znění.
   Úmyslně se získávání politických bodů v této oblasti vyhýbám.

   • Pokud bys bojoval o tu Skimicovu tečku, měl bys po žížalkách. Myslím, že to instinktivně cítíš, že víš.

    • Ne. Jsou důležitější témata, respektive toto téma útočí na něco jiného než na mojžíšovské / křesťanské pravdy. Útočí na svobodu slova / vyznání.
     Přijdou dva xxx (dvě yyy) a řeknou: pane faráři, my chceme u vás svatbu.
     Pan farář řekne ne, a už letí Šabatová, Marxová, Engelsová i Šlechtová a pokutuje, zakazuje, zavírá, upaluje.

   • Tak to je asi úplně poprvé a patrně naposledy kdy s černoprdelníky NAPROSTO souhlasím.
    Asi jsem chytil kovid nebo co 🙂

 15. Můj vnitrocírkevní postoj: na barikády kvůli estetickým potratům nepůjdu, i když si o nich myslím své. Podobně jiná morální témata.
  Adopci / osvojení nechť řeší sociálka a řeší jí dobře. Lepší když jsou děti v “modelových” rodinách než v děcáku. Ještě lepší, když v děcáku nemusí být vůbec.
  Jako nouzové řešení mohou být dobré SOS vesničky, ale kde vzít tak odhodlané pěstouny / pěstounky a nekrást? Navíc na rozpočet MPSV jsou napojené organizované skupiny zlodějů, raději nekomentuji.

 16. Nickname
  “Nemohu ale použít „přímý útok“”
  Promiňte, dnes Vám opravdu nerozumím.
  Manželství je vztah muže a ženy.
  To je fakt. To není žádný útok.

  • “Mladá generace” si to nemyslí. Sexuální revoluce pokročila. Jsem exotem. “Táhni do **dele ty černo**delníku.” Vysloužil jsem si čestnou nálepku “homofob”. Přitom mi lidi nevadí. Introvert, to trochu jsem.
   První křesťané zakládali synagogy (jo, židi a proselyti to byli) vedle chrámových nevěstinců. Ta doba se vrací. Zvrácenost je vládou stanovena jako norma atd… (jeremiáda…)
   Dokonce v boji za starou dobrou morálku počítám s pomocí “starých homosexuálů” (příklad Martina Navrátilová), kterým se dnešní běsnění nezdá.
   Divná koalice za svobodu slova a svědomí.

   • Ale nickname, to jsou jen nálepky. Černoprdelník nálepku používám taky. Mám jí tedy reservovanou výlučně pro katolickou církev. Pravoslavní mi nevadí, řecko katoličtí mi nevadí. Židi mi nevadí, v jistém smyslu mi nevadí ani muslimové. Žijí jako muž a žena.
    Takoví múžou i druhým radit. Katoličtí funkcionáři na to nemají právo.

    • Mě nevadí, když mě nějak nazývají. Slovník svědčí i o mluvčím. Ale v tomto “boji” hledám pomoc i u těch, od kterých bych to jinak asi čekat nemohl.

     Ad “konzervativní”: Po tom, co jsem četl a viděl u oficiálních politických “křesťanů” a “konzervativců”, tak raději zůstávám “klasickým evropským liberálem” pro US libertariánem.

    • Ale mají 😉 Akorát to mají mnohem těžší.
     Nutí je slibovat něco co nezvládli oni sami, ani jejich otcové.
     Viz starý vtip:
     Starý kardinál je mezi svými na konkláve:
     Vážení bratři, mluvil jsem se svatým otcem o té věci, víte, o celibátu.
     A co papež?
     Mno, po dlouhém hovoru s ním mi nezbylo uznat, že my se konce celibátu už asi nedožijeme. Ale ať to zakončím optimisticky: Naši synové doufám ano.

  • Možná někdo spustil Vrbětice jako “muže s ricinem”. V důsledku to posílí Putina před volbami v Rusku. Češi, ti hadi zrádní, opustili svoje bratry, co je ze spárů fašistů zachránili a teď zpívají písničku imperialistů, co chtějí zničit Matičku Rus. Komu dáte hlas? Silnému a zkušenému V.V., nebo prozápadní, proimperialistické opozici?

  • No, tak hlavně už asi vůbec nikdo nechce rozmázavat ten průser. V čím zájmu by bylo do toho hrabat? My nechceme, aby se moc mluvilo o tom, co tam bylo a pro koho to bylo určeno, Rusové poslali jasné poselství pašerákům zakázaných zbraní u nás i v Bulharsku. Všichni spokojeni.

   • No tak mně to tedy nestačí. Chtěl bych vědět co tam bylo a pro koho to bylo. Chtěl bych si být jistý, že stát ve kterém žiju neprodává zbraně teroristům a neumožňuje obchodování s protipěchotními nášlapnými minami. A že když ho o to eventuálně požádá spřátelená tajná služba, tak to výslovně odmítne a dá o takové žádosti vědět svému obyvatelstvu.

    • No, hele, kdo mi tu vysvětloval, že jsme poddaní, peníze zaplacené státu jsou prostě ztracené a nemám si dělat iluze, že bych za ně měl něco dostat… ?

     Navíc, v tomto případě žádáš o informaci, kterou podle všeho poskytnout nelze, neboť je nepravdivá a nelze dokonce ani věrohodné dofabrikovat (nebo není zájem).

     Navíc, Československo mělo vždy pověst velmi liberálního dodavatele zbraní v relativně šedé zóně… Takže je to vlastně tradice. Akorát už to nedělá Omnipol.

 17. Myslím, že vědu z toho dělají obě strany…
  Na jednu stranu – co homosexuálové chtějí? Po právní stránce je registrované partnerství prakticky totožné.
  Na druhou stranu, spousta heterosexuálních párů žije šťastně v neregistrovaném partnerství a bez institutu manželství se obejdou.

  Není to jen hra o slovíčka? Dva lidi, kteří především spolu chtějí žít, nezávisle na pohlaví, mají na výběr řadu možností, svou cestu si najdou a nepotřebují kolem toho takové tance. Z těch těř’ží jen politiici, aktivisti a vůbec typy , co pořád potřebují za ěnco bohjovat, protože většinou neumějí normálně žít.

  “Budu mít jako starosta svobodu nevystrojit svatbu homosexuálům? Budu mít právo odmítnout fotit na takové svatbě? Nebudu jim muset péct dort?”

  Starosta snad svatbu nestrojí, na svatbě nefotí ani nepeče dort. Starosta je od toho, aby provedl úřední akt podle zákona.
  Otázka je, jetsli má mít to právo odmítnout. Jestli by bylo moudré otevřít vrátka k tomu, že starosta se bude rozhodovat, koho oddá a koho ne proto, že mu v nějakém ohledu snoubenci nejdou pod nos. Dnes to jsou homosexuálové, zítra to budou tlustí, nevhodného vyznání, nevhodných politických názorů…..

  “Homosexualita není politické, ale soukromé téma.”
  No právě. Tím, že jako starosta, tedy zástupce státu, odmítneš oddat dva lidi, kterým to zákon dovoluje, jen proto, že Ty sám s tím nesouhlasíš, z toho to politické téma děláš.

  Samozřejmě, pokud jde o pečení dortu, firmě by neměl nikdo kecat do toho, jakou má vzít zakázku.
  Ale představa, že bych odmítla navrhovat byt pro pro dvojici jen proto, že je homosexuální, mi připadá naprosto absurdní. Je to práce jako každá jiná a co budou potom klienti dělat na manželský posteli v mnou navržené ložnici mi je naprosto fuk.

  • Toto téma je trochu citlivější, neboť se dotýká dětí, to je vždy na citlivo.

   Navíc, striktně ekonomicky, jediný důvod, proč se stát montuje do manželství je, že ti dva lidé obětují ca 2-3 míče (ze kterých si kus ukousne stát), aby dodali nového daňového poplatníka. Ale vzhledem k tomu, že vlády čím dál tím méně koukají za horizont 4 let tento důvod samozřejmé ztrácí na síle.

   • Nechci aby to dospělo do stavu, že nějaká profesionální rodička vyprdne za prachy dítě-věc pro nějaký dva buzeranty.
    Mít děti je i o zdravotním stavu. Někdo je defektní (třeba i psychicky) a mít je prostě nemůže. Tak to příroda zařídila aby se špatné geny nepředávaly dále.
    Nemělo by se na to sahat.

  • nu, cukrář, který na svatbu dvěma takovým nedodal požadovaný dort, skončil nehezky. Takže – nejde o to, co chceš nebo si rozhodneš ty, ale co ti někdo nařídí. Tyhle hrátky jsou už dlouho hrátky Jezinek se Smolíčkem. “Jen dva prstíky si ohřejeme…”

   • No, to je názorná ukázka, kam to vede, když blbnou obě strany.

    Normální lidi by si objednali prostě dort u jiný firmy. A normální cukrář by jim ten dort prostě odmítl upéct a tečka, bez zdůvodnění, že se to příčí jeho přesvědčení.

 18. No, tak právě jsem mluvil s Břeťou – není mu zrovna nejlíp a jak jsem pochopil, je vorvanej jak borůvka…

 19. ” „Dítěti je jedno, kdo se o něj stará.“

  no, jedno to dítěti asi není, ale na druhou stranu ono vyrůstat v děcáku nebo v rodině s řádně sezdanými heterosexuálními alkoholiky, násilníky nebo psychicky nemocnými rodiči asi taky nebude žádnej med…..

  • Jistě.
   Jenže ten homosexuální pár nemusí být (a dost často nebývá) tak vzorný, jak se to prezentuje na veřejnosti. Jsou tam taky ochlastové, smažky a hlavně neurotici. Je to dáno (mimo jiné) tlakem okolí, ale to dítě nezajímá.
   A potom – děti dokáží být opravdu kruté. Představte si, jak se mu budou posmívat ve škole.
   Všechny posměváčky zavřeme a pošleme na převýchovu?

   Znám poměrně hodně gayů, leseb i registrovaných, ale ani jeden pár, který by vychovával dítě, které není (biologicky) jednoho z partnerů. Ale i tam to skřípe: “To je můj kluk, na toho mi nesahej!!”

   • Ale i tam to skřípe: „To je můj kluk, na toho mi nesahej!!“

    No, takhle to skřípe leckdy i v heterosexálních slepovaných rodinách.

    Ale já nechci homosexuální rodiny nijak idealizovat. Jen si myslím, že tam jsou velmi podobné problémy jako heterosexálních rodinách a se sexuální orientací to nemá co dělat.

    “děti dokáží být opravdu kruté. Představte si, jak se mu budou posmívat ve škole.”

    Vychovala jsem ditě s aspergerovým syndromem a poruchami učení.
    Ano, děti dokážou být velmi kruté, když dítě nějak vybočuje. Zejména k těm, které mají samy nějaký handicap a nemohou se dost dobře bránit.
    To posmívání prostě musíte nějak ustát. Není jiné cesty. A nikdo to za vás neudělá.
    Každej máme svůj úděl.

   • Jistěže. Ale tahle podmínka může být splněna v rodině jak heterosexuální tak homosexuální.
    Pokud jde o optimální složení rodiny, řada dětí vyrůstá jen s jedním rodičem nebo s rodinou, kde je jeho biologickým rodičem jen jeden rodič a za tím biologickým dochází, nebo pendluje v rámci střídavé péče mezi biologickými rodiči a jejich partnery….
    A to opomíjím skutečnost, že v rodinách, které se jeví navenek optimální a bezproblémové se leckdy dějí věci….

 20. “Navíc, striktně ekonomicky, jediný důvod, proč se stát montuje do manželství je, že ti dva lidé obětují ca 2-3 míče (ze kterých si kus ukousne stát), aby dodali nového daňového poplatníka. Ale vzhledem k tomu, že vlády čím dál tím méně koukají za horizont 4 let tento důvod samozřejmé ztrácí na síle.”

  ZA prvé, Petře, nevím, proč ses ženil a děti pořídil Ty, ale já se teda určitě nevdávala ani neměla děti proto, abych státu dodala nějaké daňové poplatníky.

  Za druhý nevím, jaký je dnes poměr dětí narozených v manželství a mimo manželství, ale mám za to, že to je tak nějak fifty fifty, takže ten ekonomickej důvod je dost vachrlatej.
  Možná ti to uniklo, ale tím, že Tě stát oddá s nějakou paní fakt dítě nezpolodíš 😀
  Za druhý nemám pocit, že bych “obětovala 2-3 míče”, tím, že jsme ty děti živila a vychovávala.

  Za třetí – “dva lidé obětují ca 2-3 míče (ze kterých si kus ukousne stát), aby dodali nového daňového poplatníka” – to jako že ty dva lidi stojí nějaké dva – tři miliony výchova dětí? A on tě stát nutil, aby sis ty děti pořídil? Nikdo ti nebránil ty peníze strkat do štrozoku a spát na nich místo abys je investoval – jo, pardon, ne investoval, ale obětoval – do dětí.

  za čtvrtý – z manželství homosexuálů státu žádnej novej daňovej poplatník nekyne, takže nějaká ekonomická motivace tady opravdu odpadá.

   • Tak podporuje stát rodiny nebo naopak dělá co může, aby rozložil tradiční rodinu? Nějak se v tom ztrácím. 😀

    • Puvodne podporoval, ale nyni se ta myslenka rozmelnuje. Dochazi k celkem zasadni zmene paradigmatu.

     Puvodne stat podporoval rodiny proto, aby mu generovaly poplatniky (samozrejme to nedelaly jen proto, ale viz Husakovy deti – do jiste miry to asi funguje).

     Nyni podporuje… ja vlastne nevim proc. A neni jasne co. A zjevne ani stat, proto se v tom takto placa a resi se, koho a jak vlastne podporovat.

  • to za čtvrtý: Pozor – to homomanželsví je pouhá předetapa – pak přijde logicky a očekávaně, konečně ono vytoužené dítě, kterému bude jedno, kde vyrůstá… Zákonem od státu přidělené.

   • No, spise pata faze – statni vychova. Kdyz uz je diteti jedno, kdo jej vychovava, tak proc ne stat – aby nam nevyrustaly deti s nespravnymi nazory a tak…

    • Unifikace?
     Zkoušelo se to jak Rusku (CCCP) tak v Německu. Jsou to hodně divní, naprogramovaní lidé – některé jsem poznal. (Rusy z děcáku.)

     Ovšem na druhé straně – výchova v nefunkční rodině je možná ještě horší. Co vyroste z dítěte v rodině dvou alkoholiků a zlodějů?

     • Ta otazka by byla namiste… Kdyby ve spouste zapadnich zemi stat nebral deti z funkcnich rodin. Mne uz se to dikybohu tykat nebude, nez se to u nas ukoreni, deti budou dospele.

      Ale jiz ze Slovenska, od byvale spoluzacky, ktera ma k teto oblasti blizko jsem slysel dost hruzna story, jak se da odebrat a osobnostne zlikvidovat dite z funkcni rodiny.

   • No jo, ale z toho svazku žádné nové dítě nevzejde. Nebude žádný daňový poplatník navíc.
    Pokud by chtěl stát nějaké budoucí poplatníky přidělovat, stejně bude mít k dispozici jen ty, co vzniknou z heterosexuálních svazků.

    • Ano, ale mne to nevysvetluj 🙂

     Proste stat nejak zapomnel, proc to cele vymyslel a stava se z toho fraska. Podpora rodinam fakt nevznikla proto, aby to lide, co se maji radi, meli lehci a pohodlnejsi zivot a nizsi dane 😀

     Obdobne, jako se zapomenulo na to, jak Bismarck vlastne zamyslel to duchodove pojisteni…

 21. To područí je z mnoha důvodů realita. (2445.1) — Což o to, AeroKarle, o tomhle není pochyb.

  Mně ale šlo o cosi jiného, totiž identifikovat nejdůležitější proměnnou současné vrbětické aféry a s jejím užitím sestrojit lineární model situace. Područí tudíž posuzuji čistě diferenciálně; jde mi čistě o to, hlouběji do něj upadneme (neracionálním, směšným, absurdně načasovaným hysterickým vyskakováním si na Rusy v cizí režii), resp. o kolik bychom se z něj mohli vyškrabat (průběžným a důsledným eliminováním quislingů, rozpoznáním a hájením vlastních zájmů, a sebevědomou politikou, respektující vlastní slabé body a hledající ty silné).

  Z toho pohledu možná stojí za pozornost přinejmenším dvě věci:
  • Počátkem 19. století byl český národ v možná ještě hlubším područí než dnes; z tohoto nedůstojného postavení se však vymanil během jeho poslední třetiny. Ovšem učinil tak zcela jinými postupy, než jaké teď vidíme u české vlády, „oposice“ (čili té pětice quislingovských stran) a protičeských aktivistů řízených a placených kdoví odkud.
  • Dokonce i před 30 lety kupodivu byly Československo i Česká republika mnohem suverénnější než dnes, vzdor ekonomice ve stavu kolapsu a Havlovi a Dienstbierovi ve svých úřadech; pořád měly v lecčems volnost jednání, jistou míru svobody určovat si svou vlastní cestu.

  — — —

  Rusko se poctivě snaží obnovit své byvší impérium (…) — To myslím přímo takhle není, Rusové se prostě snaží racionálně jít cestou nejmenšího odporu a dosáhnout maximálního efektu s minimálním úsilím. (Přesně stejně dělají zahraniční politiku všechny mocnosti; pokud ne, mocnostmi by brzy být přestaly.) Tehdy to impérium vzniklo z jakýchsi geopolitických důvodů, a ty z velké části trvají dodnes.

  Už jsem to sem (marně, asi i opakovaně) psal, ale pokud bychom měli českou zahraniční politiku redukovat na jediný parametr a jediný problém, je jím přílišná síla a přílišná blízkost Německa. To je faktor starý přes tisíc let; před 80 lety tu Němci navíc napáchali příšerné, nezapomenutelné, dosud ani zdaleka nezhojené věci, k nimž (zde) i Rusové měli daleko. Problém s Německem si navíc uvědomuje každý racionálně uvažující Čech, což vede k tomu, že tu Rusové mají u mnoha lidí dveře více či méně otevřené.

  Toto je dle mého názoru základem naší zahraničněpolitické situace; na něj se posléze nanášejí další vrstvy. Když před pár lety přišli Američané s radarem, k mému určitému překvapení najednou, jedním rázem, zdánlivě zničehonic vyrostli ze země aktivisté volající ZRADAR, a tak podobně. (Mimochodem, nemuseli být placeni z Ruska, ale klidně třeba i z Německa.) Analogicky teď: Aktivisté typu Chvilkařů hystericky vřeští „velezrada“, podepisují nesmyslné petice, a všichni stejnou (či navzájem nerozlišitelnou) měrou poškozují české zájmy.

  V takovém prostředí se pochopitelně žádná sebevědomá, české postavení graduálně, krůček po krůčku vylepšující politika dělat nedá. Otázka je, kdo zde takovéto prostředí zvenku vytváří. Ale proč ho vytváří, je myslím naprosto jasné.

  A podotázka, jakou roli v tom hraje BIS. Zatím není známo nic, co by mne opravňovalo ji považovat za pročeskou. Ovšem tajné služby jsou tajné, a jestliže ji považuji za jednoznačně protičeskou, aplikuji tím jen princip předběžné opatrnosti.

  • K tomu poměrně rozsáhlému rozboru jen malá poznámka:
   Vyvažovat velmocenské vlivy. Chovat se tak, aby jedna velmoc nebo skupina (EU) neměla příliš navrch nad tou druhou. Jak jedna tak druhá strana si musí uvědomit, že vždy máme (měli bychom mít) zastání/pomoc u té druhé. Jinak nelze, stali bychom se se satelitem jednoho nebo druhého bloku.

 22. “Nyni podporuje… ja vlastne nevim proc. A neni jasne co. A zjevne ani stat, proto se v tom takto placa a resi se, koho a jak vlastne podporovat.”

  Přece proto, aby aktivisti mohli uspokojovat svoje ega a svoji potřebu za něco bojovat.

  • To je velmi dobre vysvetleni. Navic, nejde jen o tu potrebu, ale o odkloneni casti te podpory spravnym smerem – k sobe .)

 23. “Řeknete svému dítěti, že něco je hnusné? Nepustíte mu pohádku o sexuálním vztahu dvou princů? Vyjádříte se nekorektně v soukromé debatě s kolegou a někdo to zaslechne? O možnosti vyjadřovat se v médiích nebo třeba na facebooku už ani nemluvím – to je vlastně trestné už dnes.”

  Trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod z důvodu rasy, náboženského nebo politického přesvědčení, etnické příslušnosti a dalších položek včetně sexuálmní orientace už dnes v tresrtním zákoníku existuje.

  Co na tom změní připravovaný zákon o manželství pro homosexuály?

 24. Žádný stéblo. To už je v trestním zákoníku. Všechno, čeho se Hampl obává, už dnes možné je.

  Mimochodem, nesouhlasím s tím, aby se za blbý kecy zavíralo, ale na druhou stranu považuju “verbálně trestné činy ” za sprosťáctví a nevychovanost a jsem daleka toho je hájit.

  A vemte to z druhé strany – máte v práci schopného a výkonného kolegu homosexuála/věřícího/člena politické strany/cizince a někdo s ním odmítá “kvůli svému přesvědčení” spolupracovat a vede na jeho adresu blbý řeči, což vám poněkud komplikuje vztahy v týmu, výkony a kvalitu práce.
  Necháte to být, protože přece má právo na to, říkat co si myslí a nemůžete ho pronásledovat za jeho přesvědčení?

  • Ad “blbý řeči”: v mém okolí je nikdo nevede. Že někdo útočí na mě mi nevadí. Když někdo útočil na mého podřízeného řešil jsem to rychle a agresivně. Stejně jsem se zastal jedné skupiny “hříšníků” před nevhodnou institucionální šikanou. Ač v jejich “hříchu” nemám zalíbení.

  • Pokud odpovědnost za vhodné pracovní / společenské prostředí nechám na policajtech, budeme jeden velký lágr.

   • Ale bojovníci proti manželství homosexálů to zajisté otočí, žes ho vyhodil proto, že v debatě vyslovil nevhodný názor na nějakou skupinu, protože bojovníci a aktivisti, co do všeho, i lidem do postele tahají politiku, jsou na všech stranách barikád.

 25. No, homosexualita jako taková je vrozená.
  Sotva tedy lze očekávat, že po uzákonění homosexuálních sňatků se půl národa honem poběží sezdat kluci s klukama a holky s holkama.
  To procento lidí bude víceméně pořád stejné. Pořád bude většina lidí chtít žít v nějaké formě heterosexuálních svazků a v nich vychovávat děti.

  Řada heterosexuálních dvojic dnes není řádně sezdaná a má přitom spokojenou rodinu. Bez toho rituálu se obejdou.
  Řada z těch, kterých by se zákon týkal, si našla svou cestu, jak svůj vztah realizovat. Že se dostaví k registraci slavnostně oblečení a pak to s kamarády oslaví, to dělají i dnes.
  Řada lidí byla je a bude spokojená v partnerském svazku, ať už byl uzavřen jakkoliv a s kýmkoliv.
  Řada lidí byla je a bude i v řádně uzavřeném manželství nešťastná a nespokojená.

  • Ať si každý hledá štěstí jak chce. To je v pořádku.
   Ale prosím ať dělá co nejméně nepořádku.

  • Všechny možnosti mohou nastat, respektive nastávají. Záleží na jejich četnosti, abychom mohli říct: “Toto je běžné, normální a naopak toto je odchylka od normálu. Sice zákonná, ale nenormální.”

 26. “Ale prosím ať dělá co nejméně nepořádku.”

  Tak tuhle výzvu bych adresovala všem stranám sporu, zároveň s doporučením, že by všichni mohli zkusit začít u sebe 🙂

 27. Obávám se, že diskuse o homosexuálním manželství výše sice místy vykazuje správné konzervativní instinkty (skimic), ale velmi málo správného konzervativního myšlení. (Konzervativec většinou tolik uvažovat a vymýšlet nepotřebuje, vychází často z toho, co vymysleli a uvedli v život chytří lidé před ním. Naopak když ale uvažuje, musí uvažovat mnohem více do hloubky než nekonečně povrchní přívrženci progresivismu.)

  Když se podívám na manželství lidí narozených dejme tomu 1900 nebo 1920, ti si v průměru bývali (citově, vztahově, názorově) o dost blíže, než kolik měli blízko ke svým dětem. Když ale vidím manželství lidí narozených dejme tomu 1960 nebo 1980, je to naopak: K sobě navzájem většinou mají dále než ke svým dětem, vzdor tomu, že vzdálenost mezi generacemi mezitím spíše narostla. Jinými slovy, význam manželství pro ně relativně poklesl.

  Řada lidí byla je a bude i v řádně uzavřeném manželství nešťastná a nespokojená. (2485) — Celý příspěvek podle mého názoru bohužel je flagrantní ukázkou uvažování, které – s veškerou úctou řečeno – nedosáhlo hloubky potřebné k tomu, abychom si vůbec začali uvědomovat dynamiku celého problému.

  Lidé jsou v nějakém vztahu nešťastní a nespokojení nejčastěji jednoduše proto, že se jim jeho celková bilance jeví negativní. Za starých zlatých časů pro řadu lidí na positivní stranu bilance manželství nepochybně patřila jeho společenská prestiž a faktické dlouhodobé zajištění, kterému se jedna nebo obě strany mohly těšit. Pantáta svoji dceru jen tak ňákému nýmandovi nedal. A kupříkladu než se mohl ve vší počestnosti oženit můj pradědeček, musel dost složitým manévrem urovnat majetkové poměry v rodině, z níž pocházel.

  Copak asi udělá se společenskou prestiží manželství, když úplně stejné budou moci před panem starostou uzavřít i dva homosexuálové v růžových fráčcích, kalhotách i cylindrech, popřípadě když se za tím účelem jeden z nich přestrojí za nevěstu s bílou vlečkou, závojíčkem a věnečkem pomerančových květů…?

  Představa, že ostatních se tato travestie netýká, se mohla zrodit snad jedině ve vymytém mozku.

  — — —

  Pak je tady další systémová věc, týkající se všech svazků založených na důvěře: Jsou založeny na velmi silné kladné zpětné vazbě. V prvním kroku stačí míru té důvěry o malé procento snížit. Tím se na druhé straně sníží ochota do svazku investovat, ta dále sníží důvěru… Poškodit manželství a v jeho důsledku rodinu, tedy to, co ten minulý komunismus přežilo ještě tak nejlépe, je touto metodou velmi snadné, s obrovským multiplikativním efektem.

 28. “… místy vykazuje správné konzervativní instinkty (skimic), ale velmi málo správného konzervativního myšlení. ”

  Myslím, že diskuse, kde někdo z diskutujících rozsuzuje, kdo vykazuje správné myšlení a kdo ne, není diskusí, ale politickým školením.

  “Představa, že ostatních se tato travestie netýká, se mohla zrodit snad jedině ve vymytém mozku.”

  ještě lepší – kdo má jinou představu než Vy, tak má vymytý mozek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *