Pozvánka na přednášku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak udělat vykřičník do kalendáře, vyškrtat ostatní akce a hurá do knihovny!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 306 komentářů u „Pozvánka na přednášku

 1. Ŕekl bych že ten Hampl je totàlně mimo.
  Přehnanê přiznává vliv politickým vlivüm třebaže dotyčný Metternich měl vliv minimální.
  Vliv měl mimořádně zrychlený vývoj vědy, techniky i zemědělství v té době, vliv napoleonských válek na výrobu ( masové armády nebyli schopni vyzbrojit a obléct jednotliví řemeslníci, takže manufaktury se staly nutností i v konzervativní h státech)
  A to ukončení nevolnictví, uvolněnî kapitálu, vzestup výroby v zemědělství ( kdesi jsem četl , že ten vzrúst byl tak rapidní, že rolníci museli masivně stavět nebo zvětšovat stodoly, aby to bylo kam dát.
  A ůplný nesmysl je hanit Merkelovou, s tou jsou Němci spokojeni, trhà rekordy v počtu kancléřství, a Německo si vůbec nevede ekonomicky špatně. ve srovnání s ostatními státy EU..

 2. 1192 — Ještě prosím k té mé otázce o početnosti tříd (1192)…: V poslední části eseje ( http://finmag.penize.cz/ekonomika/266851-proc-metternich-prinesl-rozkvet-a-merkelova-prinasi-zbidaceni-iv-co-prijde-po-kapitalismu ) Hampl píše, že ta vykořisťovatelská, neproduktivní třída čítá 20%. Znamená to, že zbylých 80% je produktivních, tzn. vytvářelo či bude vytvářet nějaké reálné hodnoty alespoň v některém období svého života? To by se mi zdálo silně přehnané.

  Sice jsem to dnes dosud nezmínil výslovně, ale vždy o těchto otázkách uvažuji skrz produktivitu technologií (případný zájemce se může podívat, co jsem zde psal dříve, v minulých týdnech či letech). Naopak produktivitu technologií Hampl nezmiňuje vůbec. Přesto se mi zdá jasné, že v současném stavu hraje jakousi podstatnou roli; snad se k tomu ještě pokusím vrátit.

 3. 1253 Ad produktivita: je čistič oken ve šroubárně produktivní zaměstnání? Nebo je nepotřebné? Dnes byla u nás návštěva z velké IT firmy z Prahy (jednopísmenkové). Konzultant a obchodník. Byli produktivní?
  Zdánlivě jsou obchodník, poradce i čistič oken zbyteční, jejich funkce nic nepřinášejí. Ale co když díky optimalizaci přestaveb strojů ušetří několik set hodin ročně na každém šroubostroji ve šroubárně? Jsou produktivní?
  Např. lidé, kteří neradi pracují, nezvládnou ani práci zámečníka, jdou k policii. Co by dělali, kdyby nebyli policisté? Byli by nezaměstnaní? Jistě ne. Mohli by uklízet dílnu, vozit materiál, přidávat na stavbě.

 4. 1254 – Nojo, nickname, tenhle socialismus uspěl poté, co násilně zlikvidoval oposici a přisvojil si její majetek, z něhož pak korumpoval své klienty. Nakonec byl po desítkách let opuštěn proto, že o pár stovek kilometrů západněji (ve Vašem případě ovšem i daleko blíže) fungoval systém, který se všem jevil snad po všech stránkách atraktivnější. Přinejmenším v těchto bodech se současný socialismus dosti liší.

  1255 – Zde se mi zdá důležitější otázka, zda je produktivní ta šroubárna, jestliže se (teoreticky) veškerý její produkt užije k montáži nějaké eurozhůvěřilosti (třeba větrníku), která by v racionální ekonomice nikdy nevznikla. Jinými slovy, celé je to značně nepřehledné. (Podobně, a s podobnými úmysly, zrušili racionální měřítka komunisti, jak píšu v 1246.)

 5. Haladine:
  Důsledná přeměna trojpolného hospodářství na hospodářství střídavé s ustájeným dobytkem znamenala 2krát až 3krát větší výnosy… Začínají se pěstovat také technické plodiny a užívá se umělých hnojiv.

  čo bolo, to bolo!
  Dnes je dobytek opět neustájený, EU nařizuje úhor (tj trojpolní hospodaření) přičemž hospodářství střídavé (občas se hospodaří, občas ne) také přetrvává, umělá hnojiva jsou většinově zakázána, technické plodiny- např. řepka- ovšem zůstávají…
  Z toho usuzuji, že dojde k poklesu výnosů o polovinu… 😉 😀

 6. Zpátečníku, cíl socialistů byl “aby všichni měli všechno” a k tomu byla potřebná fáze “aby nikdo neměl nic”. V padesátých letech si ani předseda strany nemohl být jist svým životem. Pantáta Potůček to sice říká vesele, ale na plná ústa. Fáze “nikdo nemá nic” se nezamlouvala tehdejším elitám – především těm, a tak dovolili opětovné rozdělení společnosti.
  Šroubárna vyrábí “šrouby” do Creys-Malville Superphénix, TGV, Panzer Leopard, a tisíce dalších výrobků, zejména určených pro průmysl, případně automobily. … jména (výsledných) výrobků pozměněna.

 7. Zpátečníku a nickname – nechci se raději míchat do hlubokomyslné diskuse, ale měl bych jednu (z mého pohledu) dost zásadní otázku.

  Je taková hypotetická šroubárna vlastně soukromý podnik ? Kdysi dávno, když jí vlastnil kupříkladu pan Ford či pánové Daněk a Kolben, byla šroubárna bezpochyby soukromou firmou, která měla majitele který (kteří) tak nějak sledovali skrz úspěch firmy svou vlastní prosperitu.

  Ale kde je ten vlastník teď, když šroubárnu vlastní třeba právně/investiční firma “Schvindling, Neználek, Vojeb a partneři”, která do většinového vlastnictví té šroubárny neinvestovala svoje peníze, ale třeba (ve formě zakázky jejímž cílem je zhodnocení investic) peníze nějakého pensijního fondu, který obhospodařuje úspory milionů francouzských či německých pensistů-čekatelů ?

  Vím, že naprosto nemístně zjednodušuji, ale pokud jsou konečným vlastníkem šroubárny ty miliony pensistů-čekatelů, tak se ta šroubárna od té bývalé šroubárny, co byla majetkem všeholidu nijak neliší.

  A zhusta to v ní vypadá úplně stejně jako v letech 70. a 80. A to včetně nástěnek, brigád socialistické práce, protivných kádrováků atd. Jediný hmatatelný rozdíl je v tom, že místo protivného dědka v uniformě lidových milicí s kvérem v pouzdře ze světle hnědé kůže sedí na vrátnici usměvavé asertivní děvče, které vypadá, jako kdyby právě dorazilo z nejbližšího bordelu a na visitce má titul “Front office manager”.

  Řediteli takové šroubárny se pak v médiích občas nadává slovem “podnikatel”, ačkoli ve skutečnosti je v posici “Kurva doktore, já ťa vyměním…”.

  Nebo ještě jinak a jednodušeji. Je taková šroubárna Volks-Wagen soukromá firma ? Idealisté se domnívají, že ano. 🙂

 8. A proč by na tom mělo záležet?
  Funguje VW ? Prosperuje? Dává práci lidem?
  Trvat na tom, že všechno musí patřit jen někomu, ať je to stát, či fyzická osoba je ideologický nesmysl, ať už jsou to říkaj komunisti, anebo pan Kořenský.
  nehledě k tomu, že penzijni fondy musej někam svoje peníze strčit

 9. Dobré ránko!

  Co to, toto? Ví někdo, kde je jádro pudla, respektive kolik pudlů?

  ¨…Vliv na zdražování připustil i nastupující ministr financí Andrej Babiš. Podle něj se guvernér Singer „podepsal“ zejména na ceně masa.
  Podle profesora Jaroslava Vostatka z Vysoké školy finanční a správní, kterého deník oslovil, se tento efekt dal od začátku předpokládat. Intervence ČNB navíc podle něj byla tak drastická, že je klidně možné, že se budou ceny zvyšovat i nadále…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zdrazovani-jidla-Profesor-mluvi-o-drastickych-cislech-Zadnych-pet-procent-301041

 10. Parlamentní listy píšou, že Blesk informuje …
  No ano, já jsi pamatuji, že brambory byly i o 100% dražší než jsou dnes. A není to ani tak dávno. Rajčata v zimě obvykle podraží, vozí se z Afriky.
  Ale já nejsem analytik a vůbec ne profesor z nesmírně tradiční vysoké školy.
  Nejdříve se tady týden demonstruje proti komickým vysokým školám, komickým profesorům v komických oborech, aby se pak jejich názory argumentovalo.

 11. pro Rpuť:
  Já si myslím, že jde o knihu z první republiky: Vynálezy, které změnily svět
  autor Hoch, Družstevní práce 1936

 12. Rputi,
  a nepíše Blesk, jestli koš uzenin, které Babiš nesl na Hrad, byl pokus o korupci nebo otravu hlavy státu 😀 ?

 13. (1239) Pavle Kořenský, mně se ta formulace zdála také “kouzelná”; zejména proto, kým byla ma světlo boží vypuštěna (Ondřej Šteffl-„vzdělávací podnikatel” 🙁

 14. Rputi, nevím, jak bych to řekl jinak, ale slovutný profesor by měl vrátit prezidentem propůjčenou hodnost. Ty rajčata…ty rajčata 😀 Jinak samozřejmě že cokoliv, co je z dovozu podražilo, to je jasný a neoddiskutovatelný fakt. A že za to může ČNB taky nepatří k výrokům, které by mohl někdo vyvrátit. Ale to je právě ta kecací věda…. Každý krok se dá totiž vždycky vysvětlit několika způsoby, přesto i když se vysvětlí jakkoliv, vždy to dopadne průšvihem, protože i v této oblasti platí, že se samo nenakope. Přesto se pořád debatuje o tom, jaký má být krumpáč, jestli nestačí papírovej, jestli má být násada z hlhu, či dubu a jestli má být kopáč snědý, či černý, nebo bílý. Dá to prostě fušku vytvořit správné podmínky kopáčovi a vysvětlit mu, jaká je to radost kopat pro druhé. Přesto se sem tam stane, že kopáč prostě krumpáč odloží, protože radilů je už tolik, že nestačí vnímat, která barva helmy a ponožek je dnes dovolená…. A to je právě ten “konec”, který nikdo nepřipustí 😀

  No a to vlastnictví výrobních prostředků, továren ….no ….. kdyby to bylo tak, že to je jedno, tak už je tady jeden socialistickej podnik vedle druhého, kde dělníci dostávají nejen oběd, ale i snídani a večeři, děcka choděj do bezplatných firemních škol a nástěnky jsou každý den pečlivě pohlazené marketingovým oddělením 😀

 15. Dobré zas ráno… 2 Pavel Kořenský ad 1239 – klídek, ony ty chemické taky ne… K těm “soft skils”: Kolega AB tuhle zkoušel za kolegu XZ v rámci jeho ročníkové přednášky (to se dělá, že je někdy více zkoušejících). No a přišel k němu na zkoušku hošík a neuměl, resp. neměl ponětí… Nastal dialog:
  “Jak je možné, že o tom nic nevíte, vždyť doc. XZ to má ve své přednášce tak hezky rozebrané?”
  “Na přednášky jsem nechodil, byly od osmi, to bych musel brzo vstávat…”
  “No dobře, ale dostali jste seznam literatury a podklady k přednášce máte k dispozici elektronicky…”
  “To je moc složitý, já jsem si to přečet ve Wikipedii…”
  “No to mi bohužel nestačí, tak se to naučte a přijďte příště…”
  “No ale dyť jsem něco řek, ne?”
  “Víte, pane kolego, ale já tu zkouším fyziku a ne recitaci. Tak nashledanou.”

  Bylo to teď, nedávno, tak se mi zatím kolega nepochlubil, jestli hošík znovu přišel, nebo jestli si řekl, že mu ten papír za tu námahu nestojí… Kdepak, soft skils jsou velmi důležité…

  No, na fyzice naštěstí podobných případů moc nemáme, většinou si v průběhu semestru řeknou “co já vůbec pohledávám na této galéře?” a jdou hledat své štěstí jinam.

 16. Matzurko, já myslím, že by Zeman měl být rád, když i Babiš říká, že maso bude dražší! 😀

  Quivisi, myslím, že ne. Tuhle knihu znám.

  NoName, s váma je sranda. Vy se vždycky zjevíte jak duch Cát a pronesete cosi úplně mimo- 😀

 17. Dobré ráno,

  teda nevím, ale tvrdit o 12,5 či 14 procentech, že jde o zdražení “o desítky procent” se mi zdá poněkud odvážné.

  Jinak, pokud jde o nákupy, rajčata a taktéž papriky stojí běžně v tomto období až dvojnásob ( t.j. o 100%, jetsli se nepletu 🙂 ) proti sezóním měsícům a ceny kolísajíí i teď dost výrazně nahoru a dolu. Jednou stojí skoro padesát, a příští týden se dají koupit třeba za třicet.

  Obvyklé jižní ovoce – banány , citrusy – nebo jablka, stojí víceméně stejně. A jabka mají tozptyl ceny od nějakých 15 korun až do padesáti, někdy i dražší, podle ‘toho, jaký si koupíte, pořád.

  Ovoce a zeleniny nakupujeme poměrně hodně a věřte mi, že zdražení o několik desítek procent by mi rozhodně neuniklo. I když rajčata moc nekupuju, protože mi v tomhle období moc nechutnají, přednost má mrkev, pórek nebo zelí. Obyčjný, čínský i kyselý. Ale to nekupuju, máme na chalupě vlastní.
  Jo, jsou potraviny dražší, to ano, ale rozhodně to není o desítky procent.

  Když už Parlamentní listy přebýrají články z tak seriozního zdroje jako je Blesk, tak bych prosila denně hlásit stav promile alkoholu v krvi Ivety Bartošové. To jako aby byl přehled o skutečně nezbytných informacích. 😀

 18. Rajčata se vozí z Afriky i v létě, vliv na cenu to zas takový nemá, to spíš tradiční lidské přesvědčení, že mimosezonní zboží je dražší dovoluje zvednout marži:)

 19. 1269-ano, argumentovat Bleskem propasírovaným přes Parlamentní listy, to jsou fakt ARGUMENTY !
  Už tady bylo několikrát zmíněno, že sezónní výkyvy cen potravin bývají daleko větší než v článku zmiňovaný DRASTICKÝ růst.
  Ale samozřejmě se zase hned od rána dobře a příjemně panikaří, jak by vypadal život bez obav ze zdražení, nízké porodnosti, vysokého počtu žen na vysokých školách nebo neschopnosti detí udělat kotoul vzad ? O dílnách a trojčlence ani nemluvím, to by mohl dát Šumavák do tiráže 😉

 20. Týýý, jo, teď jsem teda trumfla i pravopisného anarchistu.

  Přebírají, samozřejmě, ne přebýrají.

  Nevíte, jak udělat smajlíka se svěšenýma ušima, který by symbolizovat stav duše ” odcházím se stydět do houští” 🙂

 21. 1268 i soft obory mají své záludnosti, často v absenci logiky…zkuste pak něco odvodit od něčeho:)
  Ale vzpomínám na Kášovy knihy zážitků ze zkoušek na lékařské fakultě, která rozhodně nebyla “soft” a které nasbíral v dobách, na které vzpomínáme jako na ” za nás a našich otců,jo,to byly školy”.

 22. PeSi,

  tak kolega je velmi tolerantní člověk 🙂
  S námi by vyrazili dveře už po té větě
  “Na přednášky jsem nechodil, byly od osmi, to bych musel brzo vstávat…
  A index by letěl za námi vzduchem 😀

 23. Hm, tak koukám, ře že ten můj synek je vysloveně studijní typ proti některým matfyzákům. 😀

  To my jsme to vstávání řešili tak, že jsme se porůznu střídali, vždycky měl někdo “službu” a psal si poznámky přes dva kopíráky. 🙂

  ta mladá generace si ani to flákání neumí zařídit 🙂

  Ale říct u zkoušek, že jsme nechodili na přednášky, protože se nám nechtělo vstávat, to si nedovolili ani největší bohémové či potomci profesních celebrit a kolegů zkoušejících.

 24. Byly předměty, kde se zkoušelo jen podle přednášek. A ty byly ceněny, kupovaly se, či opisovaly od předchozího ročníku.
  Já taky jednou opisoval, a někde je snad mám dodnes. Jednalo se o patologickou fysiologii.
  Na zkoušce jsem to měl mezi jedna a dvě, adostal jsem další otázku.
  Nechyt jsem se vůbec – v těch opsaných přednáškách to nebylo.
  Hodil jsem smutnej obličej, a řek ” Tohle nevím,protože to v přednáškách nemám. Asi mi to muselo utéct.
  “A vytáhl z tašky přednášky, zřetelně ochoten nalistovat 🙂
  Profesor mě zarazil, řek”to se občas stane” – a napsal “výborně”
  On to byl předtermín, a na těch byli trošičku shovívaví.

 25. (1260) Stručně, do kolika vlastníků to máš za “soukromou firmu”? Jeden? Pět? Patnáct?
  (1262) To si někdo chce zdražit, aby to “nebylo na něm”. 😛

 26. Dobrý den. Rputi, v rámci doučování jsem se naučil i “parakotoul”, resp. kotoul přes rameno ze stoje. Taková zvláštní škola 😉

 27. Trochu toho OT …tak našivaši zastupitelé v Praze jedna jedna chtějí omezit otevírací dobu nočních podniků …prý max do deseti večer. No není to krásné? To fakt je něco. Ještě by to chtělo nějakou kampaň Prahy v CNN, nebo jiném světovém medyju, aby se sem hrnuli turisti, ale jen do deseti hodin do večera, pak už je šmytec. Já vím, v podstatě je to nezajímavé a nicneříkající a jistě za to může EU a Brusel, ale i tak, je to prostě nářez, vždyť po desáte se teprve začínají trochu scházet lidi. No nic, zase bude na ulicích klid a polucajti se na služebnách nebudou tolik bát. Co sem komu udělal….. asi jsem se dost nemodlil 🙁

 28. 1285 tak oni blbnou tak nějak všeobecně, viz zprávy o přípravách na příjezd dánských harantů…manévry jak na Moravském poli…Vikingové se přiřítí, ožerou se a milionové město Praha se z toho složí.
  Směšné.

 29. No Smetanovo nábřeží a Malou Stranu chce Hudeček pro auta uzavřít, tak teď už zbývá jen zákaz vycházení… 🙁

 30. Andy, v Dánsku kvůlivá tomu zasedala nějaká kómis a nezletilí dostanou růžové náramky, že aby se vědělo a někdo jim omylem nenalil… 🙂

 31. A jak zajistí, aby si to mladiství nesundali ? A koho zavřou, až si mládenci náramky sundají a ožerou stejně jak dáni ? 🙂

 32. 1290 Jsou to Dáni, musí se ožrat…v podstatě jen prezentují tradiční hodnoty svého státu. A růžové náramky, to zřejmě vymyslel nějaký sadista…nebo možná to má být služba českým homosexuálům, aby měli kořist pěkně označenou.

 33. náramky se zámkem dostanou Dánové při vstupu do knajpy. Na futru je detektor a ven bude možné vyjít jen po zaplacení všech škod.

 34. PORG už byl asi vyřešen, nicméně:

  ——————————————————————————–

  Roman se dohodl s učiteli
  Martinu Romanovi se podařilo zažehnat krizi, která odstartovala po odchodu ředitele Václava Klause Ml. Rezignaci totiž poté ohlásilo i celé vedení základní školy a gymnázia Nový PORG.

  Ve středu ředitel Nového PORGu Martin Metelka oznámil, že se “podařilo nalézt dohodu na dalším pedagogickém směřování” školy. “Dostali jsme garance pedagogické autonomie a shodli jsme se na tom, že jedním z členů Správní rady se stane zástupce rodičů,” uvedl Metelka, který začátkem týdne ohlásil rezignaci z důvodu nedostatku garancí, jakým směrem se bude škola ubírat.

  To se prý změnilo. “Děkuji panu Romanovi za velkorysost v jednání a za pochopení pro naši potřebu jistoty a kontinuity,” napsal Metelka v dopise rodičům žáků školy.
  ——————————————————————————–

  Takže současný ředitel Nového PORGU nakonec stojí za Romanem, stejně jako zakladatel školy Šteffl.

 35. (1279) no, AK, “soukromou firmou” je např.i “akciová společnost”, ;subjekty, které např. nakupují emitované akcie, se stávají akcionáři firmy, a tudíž i jejími spoluvlastníky. Soudíc podle Haileyho knihy: Přetížení, např.v USA jednotlivci (stejně tak penzijní fondy) běžně akcie velkých firem nakupovali jako pojistku na důchod (anebo na vylepšení stavu fondu). 😕 KOneckonců, co byla kupónová privatizace (ne-li deetatizace velkých podniků ?) 😕 Držitelů akcií -tedy spoluvlastníků některého podniku byly milióny !

 36. No možná by bylo třeba to trošku vyměnit..místo půl centra, zavřít magistrát, včetně tanečníka z moravy, sakra, proč maj všichni moraváci s mesiašskejma sklonoma se táhnout do Prahy a samozřejmě bez rozdílu polutickejch stran, hezky pěkně do temnice celé radnice i s celým aparátem okolo. Ono by se vidělo, kdo vlastně škodí. Jestli dánský k studenti, jestli auta, či pyciklisti a kluby za starou prahu a tak podobně 🙁

 37. Jo MaYdo, dneska na mateřskou choděj i chlapi, takže je tedy teď moderní, aby si i manžel na mateřské našel milence?

 38. ….tak koukam na tu fotku, kde stoji soudruh Remek, “kosmonaut pruzkumnik” se sovetskym radem pripichnutym na prsou vedle soudruha Putina, a rikam ,ne zcela prekvapen, ze si z nas delaj prdel…..doufam, ze pristi nemecky velvyslanec se prijde predstavit s “Eisernes Kreuz 1. Klasse” po dedovi na prsou, panu Zemanovi……….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *