Rozděl a panuj

Zuzana Chlumská

 

Rusko a Evropa jsou spojené nádoby. Po skoro čvrtstoletí usilovně rozvíjené spolupráce, kontaktů a propojení tím víc.

 

Jak řekl ekonom Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Volker Treier., už současné sankce vážně poškozují 25% německých firem. A nejedná se o žádnou maličkost, ale o 300 000 pracovních míst pouze v Německu. V r. 2013 německé firmy vyvezly do Ruska zboží za 36,1 miliardy eur (992 miliard korun). Import z Ruska do Německa pak čini 40,4 miliardy eur (1,1 bilionu korun).

Pro 6200 německých firem působících v Rusku by další sankce znamenaly vážné ohrožení jejich konkurenceschopnosti.

A to se jedná pouze o Německo. Největším importérem ruských komodit v Evropě je ovšem maličké Holandsko.

 

Závislost na dovozu nafty z Ruska je pak naprosto nezpochybnitelná a těžko nahraditelná z jiných zdrojů, obzvláště při současné geopolitické situaci na Blízkém východě. Od necelých 20% objemu spotřeby Holandska a Švýcarska, přes 50% Německa, víc jak 60% Rakouska, přes 80% Polska, až po 100% závislost České Republiky, Slovenska a Maďarska.

 

V dodávkách plynu není situace Evropy o nic lepší! Dováží z Ruska více jak 54% své spotřeby plynu, v případě České republiky je to celých 100%.

 

Odtud ta malá ochota EU přijmout sankce proti Rusku v takovém rozsahu, jak si přeje USA

 

Jinými slovy: Pokud klekne hospodářství Ruska, klekne i hospodářství Evropské Unie!

 Že by to president Obama, potažmo jeho administrativa, nevěděli?

 Samozřejmě, že vědí! A nejen vědí, ale podle mého názoru, je to i jeden z důvodů, proč se děje to, co se děje!

 Smlouva mezi USA a EU je na spadnutí, jen je třeba vyšachovat Rusko a Evropa, zchudlá a na kolenou, přijme bez výhrad jakékoli podmínky. Nebude mít totiž žádného jiného partnera ani páku, jak to změnit.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 514 komentářů u „Rozděl a panuj

 1. Dušane, ten smajlík tam byl proto, aby se to nebralo vážně!
  Já snad fakt budu muset psát PI… 😉

 2. Dušane, Ukrajina neprovádí správu (tedy smysluplnou) na žádné části svého území. Bývaly doby, kdy slova “vykonávat správu” měla i etický obsah, například odpovědnost a poctivost, prospěch spravovaného. To se nějak vytratilo.

  Jo, Houston možná tenkrát litoval, že neanektovali celé Mexiko. Od té doby je to spíš líto neanektovaným Mexičanům.

 3. Dobré zas ráno… Opět pozvolna dočítám a musím přiznat, že studentky se čtyřkama či pětkama máme i u nás, ač se obvykle tvrdí pravý opak…
  Ale je to náročné, zvlášť teď v létě… (pro nás i pro ně)… A tak čistě v rámci sebeobrany zkouším s otevřenejma dveřma, nebo si na tu zkoušku pro sichr pozvu i kolegyni jako přísedící…
  No, musím přiznat, že u některých kolegů jsou ty studentky se čtyřkama i s pětkama značně oblíbené… U jednoho dokonce natolik, že je ukecává, že by dotyčné chtěl dát za jedna a ať přijde příště, že jí nebude psát termín… A ty potvory toho silně využívaj…

 4. Věta: Chtěl bych vám dát za jedna (za dvě atd.) je nejkrutější nástroj zkoušejícího na nebohé studenty. Když už student proleze přes písemku až na ústní, pak si vytáhne něco, co jakž takž za tři sesmolí, tak chce rychle pryč. Každá dodatečná otázka by mohla odhalit, že to vlastně byla celé jen klika a že nemá ani základní znalosti. Fuj tajbl, panbu s námi a zlé pryč.

 5. Věta: Chtěl bych vám dát za jedna (za dvě atd.) je nejkrutější nástroj zkoušejícího na nebohé studenty. Když už student proleze přes písemku až na ústní, pak si vytáhne něco, co jakž takž za tři sesmolí, tak chce rychle pryč. Každá dodatečná otázka by mohla odhalit, že to vlastně byla celé jen klika a že nemá ani základní znalosti. Fuj tajbl, panbu s námi a zlé pryč.

 6. Už zase umí moje myš dvojkliky tak rychlé, že o nich nevím a počítače je nedokážou oddělit.

 7. Opravdu si ti Rakušané myslí, že si Pravý sektor OD NICH bude kupovat za peníze?

  …Druhá největší ruská ropná společnost Lukoil prodá 240 svých čerpacích stanic a šest skladů pohonných hmot na Ukrajině rakouské firmě AMIC Energy Management.,,
  …V úterý členové ukrajinské krajně nacionalistické organizace Pravý sektor zablokovali několik čerpacích stanic Lukoilu na západě Ukrajiny. Aktivisté podle zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) obsadili tři ze šesti čerpacích stanic a požadovali zdarma na den sto litrů benzinu pro potřeby ukrajinské armády. Nacionalisté prý také vyhrožují zaměstnancům čerpací stanice tím, že hodlají firmu z Ukrajiny vytlačit, uvedla zpravodajská televize RT…
  http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/sankcionovany-lukoil-proda-ukrajinsky-byznys-rakusanum_314313.html#.U9suwON_uNA

 8. Dobré ráno vespolek,

  Martine, no musíte z pokoje vyhodit tu mlsnou kočku, co myšku neurotizuje k superklikům 🙂

 9. NoName, časem se přijde na to, že učitelé jsou zcela zbyteční a nebude nutno řešit, zda-li mají mít vysokou školu pedagogickou či nikoliv, když ty geniální žáky stejně nic nenaučej… 😀 😀 😀

 10. 1460-ruská propaganda. Ukrajina je demokratická země vedená demokraticky zvolenými orgány. Pravidla platí.
  A že neplatí pro Rusy ? Můžu si za to sami a je to pochopitelné.

 11. >> Simon klein
  Pamětníku – nepamatuješ snad reklamní heslo “Jezte ruská vejce, vejce našich přátel”

 12. Dobré ráno,

  Mám dojem, že ta ruská vejce byla asi tak ruská jako je španělskej ptáček echt španělskej. 🙂

  Taky mám dojem, že jednu dobu po osmašedesátém, než vypukla normalizace, se prodávala jako francouzská vejce, což iritovalo mýho tátu, milovníka francouzské kuchyně.

 13. 2 Šumavák ad 1448 – no, já do tej Argentiny jedu na konferenci. Tak jsem zvědav, co mě tam čeká…

 14. PeSi,
  určitě tě tam čekají nedosírné následky, před nimiž našimi daněmi zachraňujeme Řecko, Itálii. Alespoň si nedosírnost následků můžeš ověřit na vlastní očadla.

 15. maYdao, ono je to jako s těmi saláty. V Česku je vlašský salát a francouzský salát, ve Francii pak salade russe, zatímco Rusové mají салат Оливье.

 16. Jí bych žekla, že pan Zahradník je poměrně mimořádný jev. Hodně nadaný, hodně ví, co che, což řada lidí v jeho věku neví a ne že by to byla v tomhle věku chyba, hodně ambiciózní.
  Když si student je schopný sám zorganiozovat individální studijná plán a vyhledávat informace nad rámec školních osnov, je to v pořádku, že tu možnost má.

  Ale proč o tom hned hovořit jako o systému, který by se měl zavádět pro všechny? Ten systém není pro každého. Většina studentů nemá v tomhle věku toklik jasno a kromě toho pro ně má svoje nezastuopitelné místo i ta sociální stránka – společné aktivity, mimoškolní kontakty, společné vylomeniny.

  nebo si snad myslíte, že vzpomínáme na třídních srazech na to, co všechno jsme se naučili? 😀

  Jo, je to šikovnej chlapec a je fajn, že si mohl cestu ke vzdělání vydláždit, jak mu to vyhovuje. je fajn, že tihle studenti vytvížejí struktury, kde se navzájem podporují a že na internetu si může , kdo chce, ať už řádný student nebo individuálně studující – nalézt výukové materiály

  Ale většině vyhovuje ta vyasfaltovaná cesta řádného ve škole – taky fajn, že ji mohou absolvovat.

  TAk proč by se k tomu měli vyjadřovat nějací “odborníci na výuku”, co je dobře a co je špatně?
  pro každého je “dobře” něco jiného. Dobře je, že to většinou ti studenti vědí líp, než všichni odborníci 🙂

 17. Dobrý den!
  K včerejší námitce pana Neumanna, ře Rusové by mohli pozvat pozorovatele, uvádím, že tak učinili. V Rostovské oblasti operuje skupina pozorovatelů OBSE a dle vlastního sdělení mají od RF povolení na 3 měsíce s možností prodloužení na 6 měsíců.
  K článku pana Haase jen tolik:
  Na fašistickou podobu ukrajinské “revoluce” upororňuje na FB již od března a čelí proto nadávkám a nařčením z putinismu, ev. pomatenosti. Stačí však nahlédnout do diskuzí na ukrajinských a ruských webech, abychom se přesvědčili, že ten jev tam existuje, je podporován a dosahuje až bizarních podob. Zaznamenala jsem výzvu k boji za “čistou rasu”(zajímalo by mě, jak by ji v tom prostředí chtěli určovat) a nadávky na adresu “moskalů” takového kalibru, že jde až mráz po zádech.
  Ukrajinská krize je zevnitř živena nepředstavitelnou frustrací obyvatelstva, jehož značná část otročí u nás a jinde na “západě”, zatímco Rusové si jezdí do Karlových Varů.Ukrajina se za 23 let samostatné existence stala rakovinou Evropy , je vedena opakovaně neschopnou kriminální sebrankou a stala se nespolknutelným soustem nejen pro EU, ale koneckonců i pro Putina.

 18. Ostatně zkuste si představit, jak by to asi vypadalo, kdyby tu byl jeden nadanej Zahradník vedle druhýho a jinak nikdo 😀

 19. Fasisticka podoba ukrainy je bozska…. Zatimco u nas je souhra odboru, vlady a zamestnavatelu bezbreha, na ukraine je to primo fasisticka antiruska spinavost ….
  Mimochodem, jak jste spokojeni s posilovanim oira, ktere stoji danove poplatniky pomerne dost?

 20. >> PeS
  když ale vezmu v úvahu CV onoho experta a to, že ona tiskovina je vlastně Neues Deutschland a já – s ohledem na svoji původní profesi – tam nevidím úplně totéž co onen expert, neprojevuji zrovna nadšení nad tím, že věc je vyřešena. Ovšem podklady pro tvrzení “zlý Putin a jeho východoukrajinští noshledové” ni nejsou o nic více akceptovatelné.

 21. Taky jsem spokojenej s posilováním eura. a když k tomu připočtu oslabování eura vůči dolaru, jsem ještě spokojenější. Bývalo to v nedávné minulosti úplně opačně. Ale to se mě nikdo neptal, jestli jsem spojkojenej :-).

 22. Lukáš Petřík má nový idol:
  http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/12382-sef-kscm-filip-amerika-skodi-lidstvu-a-ceka-ji-nevyhnutelny-pad-rise-rimske-klaus-ma-pravdu-a-putin-.aspx

  …Madeleine Albright řekla, že Sibiř je pro samotné Rusko moc velká…

  Ano. Těch důkazů k tomu je velké množství a vezměte si jenom některé úvahy, které pronikly ven z jednání Trilaterální komise. Úvahy lidí, kteří se zabývají Novým světovým řádem, jsou pro mě zcela nepřijatelné.

 23. Dekuji… Ano socialiste to mysli dobre. Tak jeste ta tripartita a zvyseni minimalni mzdy, co zase za to muze nekdo jinej.

  Argentina je bozska zalezitost, si predstavte, ze ti hnusni emericky spekulanti chtej penize , co dluznik slibil uhradit…. Takova nehoraznost. Ale je fakt, ze vetsina pristoupila na 29 centu za dollar …. a to se vyp´ati

 24. Halle,
  sjednotili bychom se na pojmu “modří socialisté”? 🙂 Protože ODS posledních deseti let nic jiného nebyla. Ono už předtím, za panování Václava Neomylného, když se nárazem na realitu odloupla modrá barva, z erbu prosvítalo cosi načervenalého…

 25. zdravím!
  (1481) PeSi, další “dárek”: http://www.youtube.com/watch?v=WIoH0Ep6XkU
  “Achtung, Achtung hier ist der vom Mainstream versteckte Beweis: M. Bociurkiw, einer der ersten OSZE-Ermittler am Wrack, bestätigt Einschüsse an der Aussenhaut von #MH17 Er spricht von Er spricht von Maschinengewehrkugeln. Dafür spricht auch die Aufnahme. Das kann nur ein Kampfjet. 30mm-Geschosse vom Boden erreichen keine 10 km “

 26. Ad 14787
  je možné, že američtí investoři přehlédli, že Argentina není v Evropské unii, takže její dluhy nehodlá nikdo sanovat. Měli by studovat zeměpis a investovat to sanačních ekonomik, jako je řecká, portugalská, nebo italská.

 27. Tak v té Argentině při 29 centech za dollar je to vlastně deflace, udržující dollar silný a vyvažující kvantitativní uvolňování FEDu, ne? 😉
  By jim za to měly USA děkovat…

 28. westíku,
  mě by docela zajímalo, kam se poděly našimi médiii hojně anoncované satelitní a radarové nezpochybnitel záznamy, že letadlo bylo sestřeleno raketou systému BUK. Taktéž umlkly zprávy o záznamu z černých skříněk uváděné českými médii palcovými titulky: “Byla to raketa”
  Dějou se věci, že to kolikrát ani pravda nejni 🙁

 29. Nickname, ano…takhle blbe si nabehnout 😉
  Na druhou stranu, myslim, ze mnoho investoru nemelo moznost, jak to resit jinak, nebot misto penez dostali takove nove, lepsi dluhopisy, nebo nic. Takze bych byl opatrny s odsudky.
  Ale co, tatno dluhy vzdy takhle dopadnou, ze se odepisou. Jen je fascinujici ze porad jeste se nakde hejl, co to kupuje…. I kdyz hrnce a prikryvky na vejletech se taky prodavaji 😀

 30. Mno největší sranda je , že údajně ti , co původné ty prachy půjčili. už dávno ty dluhopisy prodaly za pakatel, spekulující fondy je koupily, a teď chtěj plnou sumu.

 31. Neshodneme ptakopysku

  Já mäm jsnou představu, jco má takovej socan říkat a dělat – a tihle ti pánové s mou představou nemaj nic společného.
  Ani jeden detail.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *