Z kuchaře sochařem

Václav Levý se narodil v roce 1820.

Pokud u jeho narození byly tři sudičky, daly mu do vínku sochařský talent a navíc mu každá poslala do cesty v pravou chvíli pravého člověka.

Malý Václav se od mala věnoval řezbářství a nacházel inspiraci hlavně v náboženských tématech, ale protože pocházel z prostých poměrů – otec byl švec, matka dcera koláře, nikdo neuvažoval o tom, že by se mohl věnovat umělecké tvorbě.

Rodiče syna nechali vyučit truhlářem, ale místní farář – první osudový člověk – si všiml talentovaného a zbožného chlapce a zařídil, aby byl poslán na výchovu do kláštera v Plzni, později ve Lnářích a nakonec v Drážďanech. Václav Levý se vyučil na kuchaře a v Drážďanech potkal dalšího osudového člověka – mecenáše umění, velkostatkáře Antonína Vieta a ve dvaadvaceti vstoupil jako kuchař do jeho služeb na zámek v Liběchově.

Okolí Liběchova – krásná krajina, lesy a hlavně spousta zajímavě utvářených pískovcových skal a skalek by patrně bylo pro každého sochaře inspirujícím rájem.

Václav Levý pracoval v zámecké kuchyni a ve volných chvílích tesal svoje reliéfy do skal v okolí zámku.Vytvořil tak lesní galerii unikátních soch a reliéfů pod širým nebem. Největší z nich, Čertovy hlavy byly až do vzniku památníku v Monument Valley největší plastiky tohoto typu na světě.

https://www.rajce.idnes.cz/maydaa/album/certovy-hlavy/1606642979
Jeho činnost neunikla samozřejmě nejen zámeckému pánovi, ale i jeho hostům, z nichž řada pocházela z uměleckých kruhů. Díky jejich podpoře byl Václav Levý poslán do Prahy do učení na sochaře.

Po návratu na liběchovské panství vytvořil na popud liběchovského knihovníka profesora Františka Matouše Klácela – třetího osudového člověka – reliéfní výzdobu jeskyně Klácelka. Její zdařilé provedení vedlo Antonína Vietha k rozhodnutí nadaného kuchtíka poslal na studia na mnichovskou akademii k jednomu z nejuznávanějších sochařů, profesoru Ludwigu Schwantvalerovi.

Po úspěšných studiích – profesor Schwantvaler jej považoval za svého nejlepšího žáka – se vrací devětadvacetiletý Václav Levý na Liběchov jako hotový sochař.

Liběchovský pán ale brzo umírá a Levý tak přichází o mecenáše, který ho štědře podporoval.

Jako sochař se Václav Levý přesto brzy prosadil. Tvoří ve stylu akademického klasicismu, jeho sochy mají blízko k antice a renesanci, hodně se věnuje duchovním tématům. Mimo jiné získal Klárovo římské stipendium a odjel do Říma.

Období, které prožil v Římě, pro něj bylo jako pro sochaře velmi úspěšné, jeho klientelu tvořili zástupci české šlechty, vytvořil díla pro Vídeň i několik římských kostelů, jeho dílo zaujalo i tehdejšího papeže. Jako hluboce věřícího člověka ho Řím uchvátil i duchovně a inspiroval.

Jeho materiální poměry v Římě ovšem nebyly nijak skvělé a když se přidaly vleklé zdravotní problémy, vrací se Václav Levý do Prahy, jako nemajetný, nemocný, ale s věhlasem světového sochaře. Dostává ty nejprestižnější zakázky, bohužel pro zhoršující se zdraví byl většinu z nich byl schopen dokončit jen díky spolupráci se svým nejnadanějším žákem Josefem Václavem Myslbekem.

Posledním dílem Václava Levého je socha Anděla na hřbitově v Žebráku. Zemřel ve 49 letech a je pochován na Vyšehradě.

https://www.rajce.idnes.cz/maydaa/album/certovy-hlavy/160664274

Paradoxem je, že ačkoliv byl ve své době úspěšným a uznávaným sochařem, jsou dnes jeho nejznámějším dílem Čertovy hlavy, které vytvořil ve chvílích volna jako zámecký kuchtík na Liběchově.

MaYda

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 282 komentářů u „Z kuchaře sochařem

 1. Dano, pro nikoho z nás to není hlavní činností 🙂

  Místo toho, abych hledal či vzpomínal na ty body, na kterých jsme se s Foundrym shodli (můžeš si je najít), odpovím všeobecně. Platíme vládě sakra vysoké daně, nejvyšší v historii. Jestli za ně provádí zdaleka nejhorší výkon široko daleko – – máme nejvyšší inflace v Evropě, nejvyšší ceny energií, nejvyšší ceny potravin – tak ať táhne.

  Řešit detaily, jako třeba to, zda má snížit ceny energií dohodou s Ruskem, tlakem na akcionáře ČEZu nebo hrozbou jeho znárodněním nehodlám řešit. Já prostě chci výsledky alespoň srovnatelné s okolitými zeměmi.

  Navíc většina z toho je navíc diskuse na téma jak napravit chyby, kterých se dopustili.

  • Politik by měl řešit detaily.
   Jenže je tu 500 miliard, které chce šestikoalice a kamarádi miliardáři spravedlivě rozkrást. Už se proti tomu rozkrádání ozval …? Nebo …?

  • Jenže s ohledem na to, že zdejší vláda není pro blaho zdejších občanů, nýbrž převodovkou cizích zájmů, vše je v pořádku.

  • Třeba by stačilo, když sem dám otázku, na kterou čekám odpověď a musím se vzdálit, si pak zpětně pročíst příspěvky, jetsli v nich ta odpověď není. Jaksi nepředpokládám, že tu všichni mimo mně mají tlachání na tomhle webu za hlavní náplň a neočekávám okamžitou odpověď nebo že mi někdo bude dohledávat, co už sem před tím napsal.

 2. Čínský prezident Si Ťin-pching řekl prezidentu Bidenovi na summitu v San Franciscu o plánech na opětovné sjednocení Tchaj-wanu s pevninou , – NBC s odkazem na tři americké představitele.

   • Bylo to připraveno. Včetně zrušení článku 4. Ústavy.
    Zpoždění půl roku.
    Jenže mezi tím nastala svoboda, demokracie a lidská práva, takže z agenta Zifčáka už nebylo možno vymlátit kdo a proč ho zaúkoloval.

  • Je to možné. Už na základě teze “Jedna země, jeden systém.
   V pevninské Číně je přebarvený kapitalismus.
   Filosofie Tao, a teze Konfucia jsou nadčasové a universalistické.

   Navíc, dávám k povšimnutí, že “vyspělá demokratický Západ už neremcá kvůli Hongkongu, aní kvůli Tibetu.
   Má nové hračky.

   • Nový záběr posune do pozadí ten starý…
    Ale v Rusku se rozmáhá covid, Ne moc silný a moc smrtelný. Ale v Pethradě povinné masky v dopravních prostředcích, obchodech, úřadech. Naše “SMI” zatím bez reakce. Asi proto, že u nás už brzy taky…
    Ale vzhledem k tomu, že kamery už jsou otočeny do Gazy a Rudého moře je na “ruský covid” soustředěna jen malá pozornost.
    To spíš na komika v zeleném – že prý vypadá ustaraně. No bodejť, když mu velký bílý náčelník nedokázal zajistit další zbraně. Taky bych si na jeho místě už pomalu zajišťoval evakuační letadlo…

    • Petrohrad je divné město. Každopádně, žádné rakve na ulicích nevidím ani tam.

     Jinak, ve východních zemích jsou roušky často užívané a de facto povinné už desítky let.

 3. “Řešit detaily, jako třeba to, zda má snížit ceny energií dohodou s Ruskem, tlakem na akcionáře ČEZu nebo hrozbou jeho znárodněním nehodlám řešit.”

  Tak nemáš to v popisu práce, nikdo tě za to neplatí. Za to platíme vládu. Když někoho platím, tak chci výsledky.

  Vláda není žádná elita, která se o nás milostivě postará a my ji za to máme být vděčni, vláda je tu od toho, aby odvedla za to, že ji platíme nějaký výkon.

   • Ten výkon, který pod vlády očekávám, není, že se o mně postará.

    Ten výkon je v tom, že vláda bude plnit svoje volební sliby a když už to nění z nějakých důvodů možná, tak bude umět svoje kroky vysvětlit a zdůvodnit. Že nám premnier nebude lhát. Že vláda vezme na vědomí a bude se občanům zodpovídat z toho, že máme nejvyšší ceny energií , největší ionflaci, nejdražší potraviny.
    Že premier nebude šaškovat před kamerou s Nutellou a objevem, že v zahraničí mají levnější potraviny, což už každý ví a že politici nebudou vyzývat občany k nákupu v zahraničí, protože tam je levněji.

    Já se o sebe dokářu postarat a většina lidí taky. Ale není to jednoduché v podmínkách ekonomické nejistoty a zdražování.
    Neprosím se o to, aby se o mně vláda starala. To premier té vlády neumí nic jiného, než nabízet sociální dávky a myslí si, že tím vyřeší inflaci.

 4. OT: K životu na vsi. Letos poprvé nemám poorán svůj lán. Nestihla jsem. Bylo dlouho teplo a tak jsem sklízela(cibuli, řepu krmnou i červenou, mrkev) až do konce října. Pak jsem odklízela plevel – a potom přišel sníh. Navíc spřátelený sedlák s traktorem přiměřené velikosti a pluhem skončil a užívá si důchodu. Tak jsem musela hledat náhradu. Už v minulosti jsem orala počátkem prosince, ale letos se nedá – nejdřív 40 cm sněhu, potom vydatný déšť – traktor by zapadl do bahna. Takže příští rok asi nebudu sázet ani brambory ani cibuli. To je skutečný problém, ne nějaká vláda…

  • Jistě víte, že orat se dá i na jaře, i když to není ono. A nakonec brambory dávají docela slušnou úrodu i položením na trávník a zasypáním. Někdo takhle řeší první stupeň přeměny trávníku na pole. Ze svých skromných bramborářských pokusů na chalupě jsem získal přesvědčení, že nejvíc ovlivní úrodu počasí, hlavně množství deště.. Takže Vám přeji příští rok dostatek srážek ( meteorologických) a ať se absence podzimní orby neprojeví.

 5. Každý máme, Dano, nějaké “skutečné problémy”. Nejsi v tom nijak výjimečná.
  Ty máš na vsi problémy s orbou, já mám momentálně problémy s autem a na chalupě jsme nedostali revizi na komín, někdo má nemocný děti, někoho zrovna vyhodili z práce, někdo má nemoc v rodině nebo je nemocný sám…

  No a všichni to řešíme, protože nějak to vyřešit musíme a život jde dál… a víme, že žádná vláda nám v tom nijak nepomůže.

 6. Ke lhaní:
  Každý popis skutečnosti je přibližný. Obzvláště vysvětlování voliči.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Rašómon
  Nečekejte prosím, že každý politik bude anděl, Grygar křížený s Ebenem.
  Schumi: k 500 miliardám: tím se zabývají politici šestikoalice a spřátelení poskoci. Vysvětluji, proč se nemohou věnovat něčemu jinému, případně plnění volebních slibů. Občan samozřejmě neuvidí ani vindru. Jenom to devalvuje měnu.

  V Číně se prý dětem stranických kádrů říká “princátka”. U nás jich máme příliš.
  Babiš, Pavel, Kolář, Janeček, … mnoho. Pracovití jsou jinde.

  • No, přibližný popis skutečnosti je konstatování, že uhlí je černé a ono je to treba antracitové nebo tmavošedé …

   Ale když všichni tvrdí, že je uhlí černé a někdo říká tu, že je uhlí bílé, tu že je to červenéí nebo žluté, ačkoliv je zřejmě, že by měl vědět, že je uhlí černé, tak tomu bych rozhodně neříkala “přibližný popis skutečnosti”.

   • Vládu myslím nemusím komentovat. Každý přeci ví, že z tohoto blogu jsem nejvíce protivládní, protože jdu proti vládě nejenom řečmi, ale i zapojením do politiky.

 7. Co se týče státu, jedna věc je natažená ruka, jiná věc je explicitní házení klacků pod nohy. Což se dělo za Babiše a zdá se, že to nyní bobtná čím dál víc. Jestli je to pod něčí rozlišovací schopnost, měl by si uvědomit, že příště může být na řadě on.
  Jen pro ilustraci:
  https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/byrokraticka-dystopie
  https://www.root.cz/clanky/tomas-dulik-nekomercni-net-chceme-se-dozvedet-jak-maji-spolky-podle-financni-spravy-fungovat-a-uctovat/

  • A jinak – za podstatnou část inflace může rapidně zvýšená cena energií, které se pak promítají do zboží a služeb. U elektřiny za to mohou emisní povolenky, povinné obchodování na Lipské burze, povinný útlum tradičních spolehlivých zdrojů a jejich povinné nahrazování OZE (Občasné Zdroje Energie), které jsou výrobně dražší a navíc stejně potřebují rychlé zálohy běžící většinu času naprázdno. Máte pocit, že něco z toho nemá na svědomí stát?

   Co se týče plynu, od spolehlivých a levných dodávek jsme se odstřihli sami. Opět na vládní příkaz. A bylo to k něčemu? Z převážné části k nám proudí tentýž plyn, jen méně spolehlivě a dráž. A jeho spotřeba se bude navyšovat i právě kvůli nutnosti výše zmíněných rychlých záloh pro OZE. Ale můžeme se plácat po ramenou,

   • jak jsme to tomu Putinovi nandali.

    Tohle všechno má pod palcem vláda. Udělala tato vláda něco pro to, aby se dopady těchto vládních opatření (ať už na úrovní našeho státu, nebo EU, kde to odkývala i naše výkonná moc) zmírnily nebo ještě lépe eliminovaly? Jediné opatření bylo masivní zvýšení přerozdělování. Připomínám, že ty strany o sobě tvrdí, že jsou pravicové…

    A to nemluvím o takových prasárnách, jako je ESG a podobně.

    • Jinými slovy tato vláda – ruku v ruce s EU, ale často se snaží být papežštější než papež – má na svědomí neustálé zhoršování podnikatelského prostředí v tomto státě. Ano, začal s tím Babiš (respektive nezačal, i on navázal na předchůdce), ale tato vláda to jednoznačně výrazně akcelerovala. Jestli někdo má zájem na tom, aby se v tomto státě zlikvidovaly poslední zbytky střední třídy, nechť je brání.
     Na druhou stranu chápu, že (byť bývalému) státnímu zaměstnanci to tak přijít nemusí…

 8. Frantu od vidláka mi je lito. Toto státní svinstvo už pár let bují, a voličům to je jedno, ale mne je líto každé obětí státní zvůle.

  • Ale národ je s tím “zaklekáváním” podnikatelů patrně srozuměn.
   Kdyby byly volby dnes, ANO by drtivě vyhrálo. Prostě podnikatelé (nemyslím tím paní, která má krejčovskou dílnu s dvěma švadlenami) si neodpustí trochu toho “luxusu” a zbytek národa jim prostě závidí. Přes to nejede vlak.
   Asi jsme národ rovnostářů nebo naši “úspěšní” moc mlaskají, když jsou u koryt.
   Babiš moc nemlaskal nebo to dobře maskoval. A občas rozhodil mezi lid nějakou tu výhodu pro chudé. Ne z vlastního.
   Tak se mi zdá, že Kateřina Konečná není nakonec bez šance. A vztekat se můžete jak chcete.

 9. Dobré ráno. Johanno, dobře jste shrnula to, na co upozorňuji od roku 2010. Dříve jsem měl růžové brýle, byl jsem k některým politikům shovívavý. Dnes méně.
  Kolik nových zdrojů energie – nezávislých na Bruselu a dalších bolševicích – bylo spuštěno od chvíle, kdy se stal prezidentem Václav Klaus?
  Který z premiérů spouštěl nové nezávislé zdroje energie?
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_premi%C3%A9r%C5%AF_%C4%8Ceska
  Topolánkovu biomasu (Jauvajs), Babišův bioplyn, bionaftu, biolíh nepovažuji za zdroje energie.

  • Můžeme kecat o ekologii, prosperitě, udržitelném rozvoji. Ale není energie, není civilizace. Chování všech našich politiků – prezidentů a premiérů – je identické s Merkel.

  • Was ist das “nezávislý zdroj”? To byste vymyslel perpetuum mobile, všechny zdoje jsouzávislé na vstupním druhu energie.

  • Temelín. Vydrží bez dodávek paliva roky.
   Uhelné elektrárny. Pro svůj chod nepotřebují Brusel, Birobidžan ani Bejžin.

 10. Tak to je nářez podle všech pravidel…

  “Putin již prohrál válku s Ukrajinou, protože nedosáhl svého hlavního cíle – vymazat Ukrajinu z povrchu zemského a absorbovat ji do Ruska,” řekl americký ministr zahraničí Blinken.

  Tudíž Ukrajinu už není třeba řešit či ji podporovat, vyhrála. Kdyby byl Hitler chytřejší, mohl se prohlásit za vítěze, neboť do konce roku 44 Spojenci nevyhráli. Je to fajn si narýsovat válečné cíle protivníka dle své potřeby a když nejsou splněny, prohlásit se za vítěze.

  Asi nemusím rozebírat další ztrátu prestiže a směšnost, kterou si tím Západ připsal.

 11. Ale národ je s tím “zaklekáváním” podnikatelů patrně srozuměn.
  Kdyby byly volby dnes, ANO by drtivě vyhrálo. Prostě podnikatelé (nemyslím tím paní, která má krejčovskou dílnu s dvěma švadlenami) si neodpustí trochu toho “luxusu” a zbytek národa jim prostě závidí. Přes to nejede vlak.
  Asi jsme národ rovnostářů nebo naši “úspěšní” moc mlaskají, když jsou u koryt.
  Babiš moc nemlaskal nebo to dobře maskoval. A občas rozhodil mezi lid nějakou tu výhodu pro chudé. Ne z vlastního.
  Tak se mi zdá, že Kateřina Konečná není nakonec bez šance. A vztekat se můžete jak chcete.

  • 500 miliard Kč. Uplatit se nechá mnohý. To není “národní vada”. Němci, Francouzi se budí, až když mají nůž – doslova – na krku.

   • Jsem taky závistivý plebs.
    Když jsem mluvil s JUDr. Rajchlem, všiml jsem si perfektní košile, hodinek za cca 60 000.- a kolínské bůhví za kolik.
    A začal jsem se podrobně zabývat některými jeho výroky abych zjistil, že je dobrý řečník-demagog.
    Hodinky odborářského bosse Středuly dtto. Oni si to mlaskání prostě neodpustí. Takoví chtějí burcovat dělníky a důchodce?

     • Nic proti Rajchlovým hodinkám. Mám hodinky za o dva řády levnější a slouží mi stejně dobře. A mohl bych si dovolit stejné nebo dražší. Proč?
      Ale když přitom mluví o nejchudších vrstvách obyvatel, vnímám jakýsi nesoulad. Jako když děvka vysvětluje jeptiškám princip pohlavní zdrženlivosti.

   • Tyhle …. politickou konkurenci neřeším. Jsou takoví.
    Lidé chtějí naději, že změna k lepšímu je možná.
    Volí piráty, Babiše, protože “korupce ODS”. Volí ODS, Topolánka, Zelené protože “mlátička Paroubek”. Zase někoho zvolí.
    Předtím volili jako změnu ČSSD, předtím Klause…

  • Pamatuji, jak lidé volili protikorupčního progresivního Babiše, protože “na tu korupci se už nedá dívat”.
   Pak na ně přišly paní z Babišova gestapa. “Já vůl, já mu věřil”

 12. Dobré ráno vespolek,
  PetřeSly, ano, dobrá připomínka – vláda opravdu nemusel podlejzat USA a nasmlouvat si F35, protože to jedna neukojená bankovn úřednice chtěla. Co jsem četla, tak potřebujeme hlídat svůj vzdušny prostor a ne útočit, takže stačilo vyslechnout i nabídky jiné, popř. se domluvit na dalším provozu Gripenů. Ušetřily by se miliardy…. A s tím souvisí vojenská podpora Ukrajiny – Maďarská i Rakouská cesta je mi daleko milejší, než co devótně provádí naši vládní mamlasové. Ale to tu se opakuji po tolikráté, že mi to až trapné; snad si to Dana už konečně i přečte…. ? A argumenty o chudácích napadených Ukrajincích fakt neberu – kde byli tito argumentáři, když Kyjevská věrchuška začala ostřelovat civilisty na Donbasu ?

   • A dalo by se pokračovat – zahraniční politika je tristní, na pozicích máme totální nedouky a mamlasy místo ostřílených diplomatů.Spanilé zahraniční jízdy Vystrčila, PekarovéAdamové, Lipavského i Fialy vedoucí leda k ostudě (viz Izrael). Celá vláda se chová jako banda ožralých svazáků, totiž aktivistů. Nehorázné hlášky na sociálních sítích (to jako vážně ? To jsem považovala za doménu puberťáků faktických i holt jen zastydlých…), gesta na úrovni mentálně retardovaných jedinců (Putin v pytli na budově ministerstva v den státního svátku – a vedle vlajka nejen česká, ale i ukrajinská ?)…

    • A to stávající vláda přeci tvrdila, že Babiš to dělal špatně a oni budou jiní, lepší… no to jo. Babiš republiku dodrbal, oni ji shazují ze srázu.

 13. Dobré ráno,

  Ano, ANO by dnes volby vyhrálo.
  Vyhrálo by je proto, že strany vládní koalice se vesměs ukázaly jako nedůvěryhodné, a neschopné.
  Problém je v tom, že pokud něco Babiš totálně nepodělá ( a na to je dost mazanec, aby si dal bacha ), tak ho tu máme víceméně na furt, protože program Antibabiš je pro příště bez šance a nic jiného vládní koalice v ruce nemá.
  Ve variantě s tím, co se kromě Babiše a a stran vládní koalice nabízí, je pořád ještě Babiš to nejpřijatelnějšípoměrně přijatelní řešení.

  Mně by zajimalo, jetsli se v tej vládě najde aspoň někdo, kdo bude ochoten si připustit, že za to všechno nemůžou voliči, co nevolí správně, důchodci ,co volí Babiše, dezoláti, dezinfomátoři a naivové, co jim to žerou nebo ruská propaganda, ale především výsledky jejich vlastní mizerný práce, jejich arogance, jejich neochoty vidět realitu, jejich víry ve vlastní lži.

  Asi ne. U nás přece za všechno můžou voliči. Vláda nic, vláda jsou muzikanti.

  • Maydo, u vlády předpokládám, že to všichni ve vládě “myslí dobře”.
   Jejich loutkovodiči jsou spokojení, protože si pěkně porcují medvěda. I s Babišem se podělí. Až bude vládnout Babiš, dostane znovu o trochu větší porci, jinak se nic nezmění.
   Předpokládám, že Jurečka je opět připravený změnit dres a s bratrem Juchelkou se rád ekumenicky domluví na podmínkách spolupráce. Daniel Herman si na spolupráci s Babišem také nestěžoval. Kuba je také ohebný, s tím to půjde také.
   Ševčík s Majerovou budou prskat, zase nejsou ve správné partě.

 14. Poláci budou mít 40 nových reaktorů a u nás bude Drábová vykládat, že je to “běh na dlouhou trať”. Profesoři fyziky i chemie budou dál pobírat dotace na věčné baterie z Horní Suché z nosu.

 15. “Uhelné elektrárny. Pro svůj chod nepotřebují Brusel, Birobidžan ani Bejžin.”

  Já měla vždycky za to, že uhelné elektrárny potřebují pro svůj chod uhlí.

  Ale jestli se v politických kruzách diskutuje o tom, zda potřebují nebo nepotřebují Brusel, Birobidžan nebo Bejžin, pak s enedivím, že to tu vypadá jak to vypadá. 😀

  • Maydo, vlády v posledních letech (od 2010) usilují o konec využívání českých uhlovodíků a jejich náhradu uhlovodíky z dovozu. Diskutuje se jenom, jestli využívat drahý a neekologický ruský plyn, nebo molekuly svobody z Kataru, Texasu, Norska …

 16. Stop Temelin! Stop Dukovany!
  Nechceme tu další Tchernobyl!
  Stop russackemu schrottu! Blokuje hranice! Lezte na věže!
  Volte Zelené a Jihočeské matky!
  Kdák!…

  Máte co jste chtěli. Za třicet let mohlo být dostavěno. K tomu další. A bylo za co, když vezmete v úvahu těch vyhozených stamiliard.

 17. Elektřina bude. Auta budou. Letadla budou. Vytápěné bazény… budou. Luxus bude. Jenže jen pro vyvolené. Například ty kteří létají na konference kde spřádají plány na ochranu klimatu.
  Aby na ně víc zbylo.
  Jak žijí hlasatelé onoho? I jiného! Hlásají vodu, pijí víno.
  Severní Korea, náš vzor. To by bylo ještě dobré.
  Lepší než Kambodža za Pol Pota. Se stejným zdrojem z kterého se šíří zhoubná zelená gender ideologie. Z pařížské Sorbonny. Jako v minulosti. Sračky z “vyspělého Západu”. Obíhající svět.

 18. Dívejte se jak žijí ti zachraňující Zemi. Před čím? Správná otázka je před kým. Před vámi.
  Jenže i to je chybná odpověď. Tak činí jen zblblé houfy nabrané do téhle křížové výpravy.
  Jaká je tedy pravda?
  Pravda je, že je to jako vždy. Jde o peníze. Dá rozum, že z těch zbylých několika miliard lidí hladově toužících po tom co vidí nyní už i ve virtuálních výkladních skříních “Západu” se oněmi argumenty nevytáhnou. Ti lidé volí podle “svých potřeb”.
  Tak jako “vidláčtí nevzdělaní primitivové” tady. Ale ostatní, “vzdělaní” a náležitě indoktrinovaní toužící být považováni za “lepšolidi”, táhnou jak osel za nastrčenou hlávkou zelí.

 19. 2 Schumi ad 9:36 – no ale ještě bys měl připomenout, kdo ty lamentační demonstrace u nás organizoval… Podobně jako i jiné demonstrace…

  • “Vyspělý Západ”. S pomocí zdejších placených, i navedených.
   Stalo se u součástí vládní ale i opoziční politiky. “Stop atomovému dědkovi Grégrovi”. Jo, i ODS.
   Jeden významný energetický podnik byl donucen vytvořit korupční fond na uplácení významné “ekologické” organizace.

 20. Kdo za to může?
  Nedostatek kognitivních schopností. Nebo schopnosti ty schopnosti používat.
  Když se o něčem nesmí pochybovat, je to vždy krajně podezřelé. Komunismus, kapitalismus, demokracie.
  Zdravé věci ty pochybnosti přežijí.
  Kdo ale může vydělávat na transgenderismu? Tedy kromě chirurgů a sexuologů a psychologů. Ti mají takovou sílu? 50% Američanů si myslí, že by děti do patnácti let měly mít právo se rozhodnout, na koho se nechat přešít. Kdo chce vyhubit Američany?
  Možná černoši a latinos. Ti se nechávají přešívat jen výjimečně. Protože co se nereplikuje, vyhyne. Ale nakonec je to tak správně. Generace, která se nechá takto zblbnout nic jiného než vyhynutí nezaslouží.

  • Ke sběru postkatastrofické literatury přiberu i dystopickou.
   V té postkatastrofické je vždy nějaký zárodek naděje na restart.
   To nemůže být. Mám už dva filmy, které se zabývají problémem, jak rychle naše “civilizace” zmizí z povrchu Zeměkoule. Oba se shodují na tom, že za deset tisíc let nezbude skoro nic až na výjimky jako pyramidy, čínská zeď nebo vozítka na Měsíci a Marsu. Až tu přistanou nějaké jiné bytosti, budou nalézat jen lidské kosti a budou marně dumat, proč tahle rasa opic vyhynula.

  • Jak už jsem tu kdysi psala, trošku se znám s Hankou Fifkovou a vím, že třeba zrovna ona před pár lety poslala ministerstvo spravedlnosti s myšlenkou, že by byla možná změna pohlaví “na čestné slovo” jen po základním sexuologickém vyšetření, přesně tam kam slunce nesvítí. Protože to prostě není v zájmu pacientů a myšlenka “plovoucího” pohlaví nemá s touto psychickou poruchou reálně nic společného. Stejně jako s vědou nemají vůbec nic společného genderová studia.

   Nezaměňujte odborníky a skutečně postižené za aktivisty, tyto skupiny se protínají jen mizivě. Je to stejné jako u homosexuálů, ti “normální” taky s LGBTBLABLABLA aktivismem nechtějí mít nic společného. Pár takových znám. Problém je v tom, že pokud by proti tomu měli veřejně vystoupit, museli by veřejně deklarovat svou sexuální orientaci a o to nestojí.

   • Ač s podivem musím souhlasit. Přesně ta to je. A nejen v oblasti transgender. Pár křiklounů se začne starat o věci, o nichž před týdnem nic netušili.

    Většinou mají hlavní problém sami se sebou. Nechodím na demonstrace, nebaví mě to a nemám čas. Ale přichomýtl jsem se na demonstraci LGBT+ v Ostravě a nenašel jsem tam ani jednou lesbičku nebo gaye, které znám z Ústavu.
    Řečnila tam jaká si mladá osoba s barevnými vlasy a ženskou vizáží. Neříkala nic, co bych já nebo publikum už mockrát neslyšelo. Četla to z papíru. A náhle jsem si vzpomněl, že tatáž osoba plamenně řečnila na demonstraci studentů “proti vyhynutí” nebo něčemu takovému. Taky z papíru. To byli ti, kteří každou sobotu demonstrovali místo vyučování a nechali toho, až když začali být neúspěšní u průběžných zkoušek. Fotografka podobného typu tam byla také stejná. Možná, že tyhle dvě mladé osoby zajišťují PR a ideologické vedení. Asi jsem se jich měl jít zeptat.
    Nebo chtěly smysluplně použít materiál, který měly doma. Ten megafon byl docela moderní a účinný. Fotky jsem neviděl, nemaje Facebook a podobné vymoženosti.

   • Připomenu Terezu Spencer. Jsou takové případy, ale asi je divné, když jsou to tři žáci v každé třídě…

    S ohledem na fatální nedostatek dětských psychologů a k tomu dopadů, které měl na děti lockdown je ale myšlenka nějakého vyšetření fikcí.

    • Jo, Spencerová to měla srovnaný.
     Už jsem to tu psala dřív. Současný stav je důsledek genderového bláznění ve školách. Vyrábíme si magory jak na běžícím pásu, ale se skutečnou diagnózou F64.0 to podle mě nemá nic společného. Problém je v tom, že diagnostika není nijak extra spolehlivá (řekla bych, že zvlášť u puberťáků) a současný stav do toho vnáší neuvěřitelné množství šumu. Výsledkem mohou být nevratná poškození zdravých jedinců a naopak ztížená pomoc pro skutečné pacienty. Píšou o tom i v tom odkazu, který jsem dávala výše.
     Jenže to ty aktivistické dementy nezajímá. A pokud má pětičlenná skupina křiklounů svého vlastního zástupce na Úřadu vlády (opět viz ten odkaz), dopadá to jak to dopadá…

   • Dost pochybuju, alespoň při současných (českých) počtech je to mizivé procento populace. I kdyby se to zvedlo desetkrát, je to stále nula nula nic. Množství pacientů je tak mizivé, že se dosud ani nevyplatilo udělat příslušné studie a substituční léky (jinak určené pro jiné účely) se podávají jen jako off label léčba. Mluvím teď o přípravcích pro dospělé, jak je to s blokátory puberty pro mladistvé, to netuším. Tam jsem jen zachytila informaci, že se v Británii momentálně vedou diskuse o možných vážných škodlivých účincích a opět k tomu chybí data. Čili jde nejspíš opět o off label podávání bez jakýchkoli studií, které by při větším nasazení nejspíš byly nutné – a drahé.

    Navíc prosazovaná změna pohlaví “na čestné slovo” by podle mě užívání léků nijak nezvýšila. Kdo to potřebuje řešit, ten to řeší už teď. Úchylové, kteří se jen chtějí dostat do dámských sprch, těžko budou brát přípravky na potlačení tvorby testosteronu.

 21. Krym bude osvobozen v roce 2024. To je náš strategický cíl, – ministr obrany Ukrajiny Rustam Umerov

  Jako bych to už někdy slyšel 😀

  • Obyčejná šikana. Hřiba jsem se ptal, proč vesničan na návštěvě v Praze musí platit za MHD 10x tolik, co pražská šlechta.
   Prý je to tak správně, aby se lůza zbytečně nepovyšovala a nezavšivovala město.

 22. Krátká svodka z fronty, jestli někoho zajímá. V posledních dnech bylo mizerné počasí, ale:
  -Rusové postupně obsazují Krinky (levý břeh Dněpru) a vůbec čistí ono slavné “předmostí” k útoku na Krym. Je to víceméně vyhlazování, Ukrajinci bojují zády k řece.
  – NovoMichajlovka obklíčená na ca 60 procent, Rusové vstoupili do východní a jižní části: Zde se jedná o nepřímý postup proti Ugledaru
  – Avdijevka – drobný postup podél železnice SZ od Avdijevky, blíží se k Očeretnymu. To zároveň zhoršuje situaci Novokalynova
  – Časov Jar – Rusové postupují a opevňují pozice JV od Bogdaovky
  – Rusové obsadili Černobylec a tím pádem jsou ca 0,5km od Ivanskoje
  – Lyman – bez postupu
  – Kupjansk – bez postupu

  • Detailní záběr z dronu z obsazování ukrajinského krytu: Rusové doběhli k zákopu, Ukrajinci se schovali uvnitř v zemljance. Rusové trochu postřelovali vchod za výkřiků, ať se Ukrajinci hned vzdají. Ti že ne. Tak tam dovnitř vhodil jeden ruský automatčík granát. Nesrozumitelné bolestivé výkřiky zevnitř. Po několika sekundách další granát. A pak ještě jeden, asi pro jistotu. V zemljance už bylo ticho. Motostřelci už nic nezkoumali a pohnuli se dál.
   Takhle se tam bojuje.

 23. Dano, ad vláda atd. pěkně jeden příběh (Nové huti Klementa Gottwalda) popsal vlk https://1url.cz/@Hut_Liberty
  pokud budete mít chuť můžete si ten článek někdy přečíst.
  Ze závěru článku
  “Můžeme se dohadovat, kdo je hlavním viníkem toho ostravského průšvihu. Za mne Evropská uHnie. Kdyby nedonutila Arcelor Mittal NH prodat, asi by fungovala dále. Asi. Ale stejně hodnotím nulovou snahu Fialy a Obludária problémem nějak pohnout! Aspoň mu zkusit předejít. Ale nic nedělat a jen čumět? Hrozné! všímáte si jak je mainstream v téhle věci zticha jak ho ani nenapadne se téhle kauze věnovat? Na rozdíl od mnoha naprostých marginálií typu podprsenek na jedné z pražských univerzit??? Tohle vypovídá o velkém českém mediálním prostředí více než cokoliv jiného!

   • Gratuluji vládě k dalšímu úspěchu. Ještě pár takových a Rusy budou lidé prosit, aby přišli.

    Zatím má “jen” Babiś prakticky jistou jednobarevnou vládu.

   • Pamatuji, když Babiš vyhazoval dělníky u nás. “Green Deal”. Lidi odjinud se chechtali, že to Babiš dělá správně. Že jsme zaostalí. IVK k největšímu zneužití Green Dealu / Gazprom Dealu mlčel.
    Teď z toho dělají událost?

 24. Jinak jsem viděl záběry ze společné modlitby nějaké řadové motostřelecké Ruské jednotky… Fakt jsme vzbudili něco, co bylo lepší nebudit.

 25. Vláda a EU nás doženou k tomu, že zase budeme vítat Rusy jako osvoboditele. Podobně, jako Římané vítali Visigóty. Na Slovensku k tomu není daleko.

 26. PeterSly (21.12.2023 (12.40)). Rok 2024 je hodně vzálená budoucnost. Ukrajina přece nejprve musí vstoupit do Evropského Chalifátu 😉

 27. Zdravím předvánočně.
  Za deště jsme dorazili na prochladlou chalupu (420 mn.m.). Venku i vevnitř plus 4,5 stupně. Teď už topíme (krbová vložka na dřevo a teplovzduch do patra). a teplota vylezla na plus 15 stupňů. Za chvíli si vezmeme dva svetry a budem jak u Pekarové doma (to bych chtěl vidět!).
  Zítra za náma dorazí rodina mladšího synátora a Štědrý večer budeme slavit společně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *