Turbulence, fragmentace, precedens

Zuzana Chlumská

 

Jsou to těžké časy a v Bruselu z toho už nejspíš mají těžké spaní. Celá Evropa vydala se jedním směrem národního sebeurčování, jen Brusel trvá dál a dál na své celistvosti. Proč je samozřejmě jasné. Ten vzniklý pytel blech už by se prostě uhlídat nedal.

Leč Evropa nedbá a drobí se Bruselu po rukama. Už před časem soudruh Barroso pohrozil Skotsku, že pokud se odtrhne od Velké Británie, přestane se nalézat pod ochrannými křídly Evropské Unie. A též na Katalánsko pohlédl nevlídným zrakem a zdviženým prstem varoval.

Nejsou to ovšem jen tyto dva případy. Baskové také pokukují po samostatnosti. Vlámové a Valoni se též nemohou dohodnout a rozpad akutně hrozí. Slezko v Polsku se také nějak cuká o Pomořansku nemluvě. Z dalších třeba Lotrinsko zabývá se podobnými úvahami. Tyroly zajisté o lecčems přemýšlejí nahlas. A ledacos dalšího by se našlo.

Nelze se tedy divit, že v Bruselu panuje nervozita. (O Kosovu nám nemluvte, to byla válka, ekonomické zájmy a vůbec!) A teď ještě ten Krym! Není možné připustit referendum, navíc referendum, o kterém je předem jasné jak dopadne. Takové referendum je velmi virulentní záležitost a dominový efekt by patrně na sebe nenechal dlouho čekat.

Už asi před šesti lety, na základě zpráv zpravodajských služeb vznikla mapka, jak by mohla vypadat Evropa v roce 2035. Zkuste si představit, že všechny ty vzniklé NEJSOU členy Evropské Unie!

 

Jak by, pro všechny svaté, Brusel mohl hovořit jménem JEDNOTNÉ Unie, když by ze všeho nejvíc připomínala ementál!

 

http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/evropu-pry-cekaji-velke-zmeny-takto-bude-vypadat-mapa-v-roce-2035.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 637 komentářů u „Turbulence, fragmentace, precedens

  1. Návrh je připraven, připravovat se budou jen smlouvy. Ukrajinu bude plynem zásobovat Slovensko. To už EK dala vědět a i proto Jaseňuk mluvil o změně směru proudění plynu v plynovodu.
    O proudění peněz za plyn se taktně nemluví… Slovensko na to má!

  2. Ukrajina má vlastní plyn nebo bude to Slovensko zásobovat ruským plynem?

  3. Ael pardon, blbě čtu. Vííděla jsem „UkrajinA“ a ono je tam „UkrajinU“. Bu’d potřebuju nový brejle nebo přestat čučet do toho počítače.
    Ale aspoň vidíte, jak snadno se změní směr proudění plynu v plynovodu. Stačí jedno písměnko 🙂

  4. A jen tak na okraj, jestli má to Slovensko tolik plynu, že by to zachránilo Ukrajinu, proč ho od něj dávno nekupujeme?

  5. Muhehehe! 😀 😀 😀
    Tak to je nářez podle pravidel!

    … Včera skoro všechna mainstreamová média citovala Hashima Thaçiho, že „nelze za žádných okolností srovnávat odtržení Krymu od Ukrajiny s odtržením Kosova od Srbska“. Dále tento aspirant na Nobelovu cenu míru pravil: „My (kosovští Albánci) jsme nezměnili žádné hranice, my jsme své hranice už měli.“…
    http://streit.blog.idnes.cz/c/402051/Kdyz-to-rika-Thai-tak-Krym-opravdu-neni-zadne-Kosovo.html

  6. Já jen doufám, že tento mírotvůrce tu Nobelovu cenu opravdu dostane a zařadí se tak po bok Obamy, EU, Mandely, Arafata a dalších mírotvorců…

  7. Hm , a Putinova přítelkyně si prej stěžovalä

    Da ja kljanus tebja ! Ja jevo na osmovo marta KREm prosila, a ne KRYm !

  8. A autonomní republika Krym snad hranice neměla ?

  9. Ja si vzpomínám – tak před týdnem – jak nejake duo ( kráva a mág) tady kategoricky prohlasovalo, ze Rusaci se maj bít kdekoliv, kde to jde….
    Nevíte, bijou, bijou ??

  10. 1453, Modrej, proč je socialismus stále tak populární?
    Proč se ptáš, když to víš? Odpověď hledej v otázce samé. Jen trošičku se zamysli a ono to přistane….

    No proč…. Protože je populární.

  11. Halladine, myslím, že se zrovna s překvapením o existenci nějakého Krymu dozvěděl… 🙂

    Šimone, informace o odjezdu do Karlových Varů zatím medii neproběhla. 😀

  12. Schumi, to omyl. Ono je totiž velmi pohodlné nebýt dospělý. A nejdéle v pubertě na to lidi přijdou. A když je v tom ještě někdo podporuje…

  13. Vidíš. Šimone ,
    a mezitím založili na Ukrajině tu gardu…
    Mohli by se přihlásit jako dobrovolníci internacionalisté !

  14. 1448, MaYdo, už je venku. Soud vazební návrh jeho předkladateli naprosto důvodně omlátil o hlavu jako nezákonný. Rittigovo zadržení bylo nezákonné. Fór je v tom, že od dřívějšího návrhu na omezení osobní svobody (odebrání cestovních dokladů) nebyly nové skutkové okolnosti ani nové důvody vazby, které by opravňovaly k omezení osobní svobody dokonce nejpřísnější formou – vazbou. Předpokládám, že z toho bude zemětřesení a Bradáčová, že bude mít co vysvětlovat. To je tak když má někdo „právní názor“, který odůvodňují tím, že „má právní názor“.
    Přeji příjemný víkend a dobré nedělní zažití.

  15. 1512 Rputi, jenže když to neplatí někdo jiný, tak je to naopak velmi, velmi nepohodlné.

  16. Schumi, no proto tyhle týpci všichni tak řvou – jako holátka v hnízdě. Kdo křičí nejvíc, dostane od maminky tu největší žížalu! 😀

  17. že sem ještě lezu….
    Modrej, akorát poslouchám rozhovor s novým předsedou Agrární komory. Šílené. Naprosto šílené. ….Francouzské clo na anglické obilí a anglické na francouzské víno…

  18. Tak je evidentní, že to ti žalobci nedělají dost promyšleně…

    To máte těžké… dokud není pravomocně odsouzen, tak je bezúhonný občan.
    Stejně jako všichni ostatní, kromě těch co haraší.
    Na ty presumpce neviny neplatí.
    Myslím, že příště bude zadržen za obtěžování nějaké státní zástupkyně ( a Bradáčovou causa Rittig jistě obtěžuje) a bude muset prokázat, že ji neobtěžoval.

    A tím bude v hajzlu a konečně zavřenej…

  19. Dobrý podvečer,
    koukám, dneska se i kádrovalo a dělilo na skupinky, no ještěže ne seznamy….

    Zatím jaro v plném proudu, a koukám jak zjara, neboť Klaus jr. znovu v ODS, pro otázky školství. Žeby konečně někdo připravil reformu školství, a přitom skutečně něco o řízení školy věděl ? Není možná… a snad i aprobovaný matematik ? To už začnu věřit i na Ježíška 🙂

  20. pardon, že ještě otravuju….,jsem stále bdělej na stráži. A svědí mě koule, tak co bych si je nepodrbal. Ostatně nejsem tady sám.
    1518 Šumaváku, stačí nebejt blbej a bejt gramotnej. Jenže chtivost překonala rozum. Byli tak nadržený, že vošukaj Rittiga až je z toho znásilnění zákona. Že jsem tak sprostej.
    1619, Matzurko zaznamenal jsem. Prej stínovej ministr. Něco jako stínovej milionář.

  21. No jestli je na Krymu živí Rusové, tak se té dezerci ani nedivím!

    …Ukrajinští vojáci na Krymu jsou povinni chránit svou výzbroj, bojové lodě a vojenské objekty před útoky ozbrojenců. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Odmítl stížnosti ukrajinských velitelů na Krymu, že z Kyjeva nedostávají žádné rozkazy.

    Kyjev přitom není ani s to své vojáky ani zásobovat proviantem, Rusové by je tedy teoreticky mohli vyhladovět…
    http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/kyjev-nasi-vojaci-na-krymu-se-maji-branit-ale-jak-cim_301817.html#.UyxyBqh5Ouk

  22. Matzurko, bylo by to s tou reformou nádherné, ale …. je to Klaus! Klacky pod nohy budou lítat…

  23. 2 Schumi – ad 1514 – no to je toho. Tak se někomu vyrazil právní názor. Asi jako nežit. No, pokud se neomezíme pouze na právní názory a vezmeme názory různorodé – tak takovejch tu je. Akorát je těžko říct, co s tím… Nežit se dá vyříznout, ale názor? Jedině snad dle spisku pátera Batisty trpělivě a pravidelně omývat přirození vlažnou vodou…

  24. Ti ukrajinští vojáci na Krymu na tom byli fakt blbě…Zřejmě se v Kyjevě nenašel nikdo, kdo by jim dokázal zodpovědně říct – bojujte a případně i umřete za vlast, anebo zbalte se a domluvte se s Rusy na vypadnutí z Krymu.
    A kdyby sami zvolili kteroukoli variantu, nakonec by je v případě, že by přežili, mohli zavřít. Třeba proto, že bez rozkazu stříleli a vyvolali vojenský konflikt, který Ukrajina tragicky prohrála. Anebo že opustili postavení bez rozkazu.
    A nějak nevěřím tomu, že by se momentálně na Ukrajině dostali před soud, který by objektivně uznal, že byli v těžké situaci, a že je tam politici nechali bez pokynů Rusům na pospas.

    Vojáci jsou k tomu, aby bojovali – ale na rozkaz zodpovědných politiků.
    A pokud politici nejsou zodpovědní a rozumní….. pak jsou vojáci chudáci.

  25. Hm.

    Velení a větší část mužstva 36. brigády pobřežní obrany ukrajinského námořnictva, která je dislokována v obci Perevalnoje Simferipolského okresu Krymu, se rozhodli podepsat dohodu o pokračování služby v ozbrojených silách Ruské federace.

    Oznámil to vysoce postavený důstojník působící ve velení brigády. Podle slov důstojníka, zhruba 100 vojáků bude dál sloužit v různých regionech Ukrajiny a více jak 400 mužů vstoupí do ruské armády.
    Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_03_21/36-brigada-ukrajinske-pobrezni-obrany-se-pripojila-k-ruske-armade-7497/

  26. Halladine, co se divíte, když ani menáž nedostanou. A navíc k tomu ta úvaha, že na té Ukrajině to moc klidná služba v příštích měsících nebude….

  27. Nojo, ale já se o vojenství zajímám docela dlouho, a něco takového se předtím stalo akorát při anšlusu Rakouska.
    Tam byly do wehrmachtu zařazeny celé jednotky rakouské armády.
    Jistě , při rozpadu Jugoslávie a SSSR se něco podobného dělo taky, ale to byl jinej případ.
    Ale jinak snad za třicetileté války,kdy nějaká armáda kapitulovala, a žoldnéři se nechali najmout k vítězům.

  28. On je s tím spojenej malej problém..Pokud přešli i vojáci z pevninské Ukrajiny, hned tak se domů nepodívaj…
    Asi by je okamžitě zavřeli, a odsoudili pro velezradu.

  29. Schumi, já samozřejmě vím, proč je socialismus populární – třeba proto, co říkal ten z Agrární komory. Koneckonců, psal jsem o tom Nice v 1181. Prostě jsem jen zkusil pohodit kolečkovou brusli (škoda, že tady není Loki_F), neboť mně přijde cokoli lepší než tohle „“strategické““ běsnění.

    Petře, jsem rád, když čtu pozorně 🙂

  30. (1517) Čemu se divíš? Po kolchozníkovi další kolchozník.

  31. Halladine, myslím, ža tam ten etnický princip hraje roli. U obyčejných vojáků rozhoduje, kdo je Rus a kso Ukrajinec. U vyšších šarží vědomí, že pod nacionálním vedením velké štěsti je nečeká…

  32. „U vyšších šarží vědomí, že pod nacionálním vedením velké štěsti je nečeká…“
    No jo, ale pod kterým, ruským nebo ukrajinským?

  33. Ajrovko, nejspíš se rozhodují dle původu, co já vím…

  34. Nejspíš jo, když nacionalismus jen kvete na obou stranách. A na jedné dokonce útočí! 😛

  35. Rozdíl mezi těmi nacionalismy je v tom,že Rusové považují Ukrajince za cosi jako taky Rusy
    UKRajinští nacionalisté považují Rusy za nepřátele.

  36. Jo, nás také považovali za „cosi jako Rusy“. Pamatuji.
    Těm Ukrajincům se nedivím. Rusové jich mají „na triku“ podstatně víc, než Němci Čechů.

  37. 1529, Modrej, žádné třeba. Úplná odpověď je obsažena v Tvé otázce. Populární znamená co? Tak. Myslet je nejnamáhavjější práce, proto je vítáno, když se jí věnuje někdo jiný a diriguje. Pak už jen chléb a hry. Drobný problém, kdo to zaplatí. Vtip je v tom, že to co je „zdarma“ je „zdarma“ jen proto, že platba je odložená. Nakonec to zaplatí kdo? Přece ten nadšený poživatel chleba a her. Nikdo jiný. Bylo nějaké teď a tady pro užitek chleba a her, někdy v budoucnu čeká nějaké teď a tady s velkým transparentem „Ševče, zaplať!“ Protože, to dá rozum, vrchnost, například nějaký Jirka ppa… i kdyby se přetrhl, hordu poddaných neuživí i kdyby chtěl. Normální je opak. No jí vím, že v případě libertariánských představ by to fungovalo jinak, ale to je stejně reálné jako u komunistů. Proto furt nějaká ta pyramida. Postavená na základnu, ne na špičku. Tak ten chleba a hry jsou na úvěr. Někdy v budoucnu přijde výběrčí a, jsou z toho randály. Jenže kdo by myslel na něco takového. Ruka dávající z budoucnosti je štědrá, břich plný, zábava príma, z kašen teče víno. A těm, kteří nám kazí flám protivnými připomínkami rozbijeme hubu. To je populus o jehož hlasy je soupeřeno a jeho nátura.
    Se socialismem či spíše s rovnostářstvím se to má tak, že je mu úměrná míra placatosti pyramidy. Víme, že taková společenství jsou. Malá, izolovaná a na nízké úrovni technologického rozvoje. Taková placatá pyramida může fungovat dlouhodobě. Jenže nesmí mít vedle pyramidu špičatou. Většina z té placaté kouká na tu špičatou a vidí se kde? No v té její horní části. Jůů hele tam se mají! To my taky chceme. A samozřejmě, že nejvíc ti z vršku té placaté. Jenže vždycky je něco za něco. Čím je pyramida špičatější, tím je méně stabilní. Když to přesáhne nějakou mez, bum a je z ní hromada šutrů. A zase se staví… Za pomoci motivačních nástrojů a ideologie šité na míru jak ovládaným aby byli co nejméně spokojeni se svým údělem, tak ovládajícím, aby byli soudržní. Případně soudružní. Aktuálně je v tom drobet problém. V život věčný a rajskéo vynahrazení pozemských strastí téměř nikdo nevěří, v lepší zítřky také ne, natož v nějaké utahování opasků ve jménu zítřejšího blahobytu, protože zkušenost je taková, že co se nesežere hned, zítra už nemusí být, a konečně s ohledem na jednu zadel se nejeví jako desetinásobně uspokojující vynakládat úsilí na deset židlí, protože mezní užitek, že. Problém onoho populusu je, že touží po stabilitě oné placaté, ale po bohatství z hořejšku té špičaté.

  38. Schumi, ale v EU to funguje, díky parlamentu, úplně jinak, než Ty to popisuješ!!!
    cit:
    „Mechanismus pro řešení problémů bank je zásadní pro úspěch bankovní unie,“ řekl(Schulz). „Nemohli jsme přijmout a nepřijali bychom dohodu, která by nechránila zájmy obyčejných Evropanů,“ dodal. Martin Schulz uvedl, že je důležité, aby o placení účtu za zkrachovalé banky nebyli žádáni daňoví poplatníci a aby se přerušila toxická vazba mezi dluhy bank a státními dluhy.

    viz: http://www.europarl.europa.eu/news/cs/news-room/content/20140320STO39402/html/Martin-Schulz-Pozor-a%C5%A5-n%C3%A1m%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C4%9B-nezab%C5%99edneme-do-eskaluj%C3%ADc%C3%ADho-konfliktu

    On teda neřekl jak, já to také nevím, ale EU parlament má jasno, že to nebudou platit daňoví poplatníci. 😉
    Třeba to na pokyn EK zaplatí ECB nově natisklými penězi… což se daňových poplatníků vůůůbec, ale vůůůůůbec nemůže dotknout!

    Pro Eurohujery: PI !

  39. Dobrý večer,

    „o placení účtu za zkrachovalé banky nebyli žádáni daňoví poplatníci“

    A kdo to teda zaplatí?

    I kdyby v EU parlamentu vybírali do klobouku nebo to ušetřili tím, že zkrouhnou fond na chlebíčky, stejně to je z peněz daňových poplatníků.

  40. Jistěže se to daňových poplatníku nedotkne !
    Amíci to přece úspěšně předvádějí !
    Pokud je dost papíru, a tiskárny se nepokazej, není problém !

  41. Schumi, upřímně, to není dilema, jestli rovnostářství prostřednictvím úvěrového mejdanu a kocovina nebo nerealistický libertariánský svět (ještě by šlo dodat, že jsou libertariáni věřící, protože ten jejich ráj nikdo nikdy neviděl – z použití takové slabosti Tě samozřejmě nepodezřívám). Shodou okolností jsem na tohle téma diskutoval s jedním ekonometrem v úterý. Ten libertariánský argument je prostinký: v současném systému máš dva tituly ke stejnému množství majetku. Tedy v samotném předpokladu je nepřekonatelná logická chyba. A vůbec se nepouštím na další pole, na kterých bych je mohl rozsekat (sice je to už mírně „jemnější“ diskuse, ale stejně). Takže dilema je pouze v rychlosti: jestli „““““teď nebo zítra“““““. Elity tu šlamastyku řeší od roku 2008 a jaký je výsledek? Že se tzv. obyčejní lidé financují navzájem a ty elity jsou úvěrovány navzájem? To už jsem přestal vysvětlovat cca před 10 lety, kdy vzdělaný člověk nebyl schopen pobrat, že ani konfiskace majetku 100 nejbohatších lidí by nestačila na pokrytí státního dluhu. A nadto by zmizely kapitálové statky, tudíž „zpátky na pole“. Tohle už pro mě není téma 🙂

    Halladine, nechcete s tou obsesí Američany skočit k nějakému vašemu kolegovi?

  42. „Halladine, nechcete s tou obsesí Američany skočit k nějakému vašemu kolegovi?“
    Nic nového se nenaučil, nic starého nezapomněl. Problém je jen v množství Halladinů.

  43. Jo,Zapomenul jsem na smajlíka 🙂
    Ale copak kecám ? Netiskne náhodou FED peníze jako divej a nekupuje za ně státní dluhopisy, protože by je v takovém množství nikdo nechtěl,aby za ně dal normální peníze ?
    Fakt ne ? Je to snad jinak?

  44. Tak jsem se zamyslel nad Robejškovým článkem na Psu.
    A nějak mi neseděl. To rozšiřování a prohlubování. Přišlo mi to takové teoretické a školometské.
    Ano, souhlasím s ním v tom, že problémy EU nevyřeší žádné rozšiřování, že v konfliktu na Ukrajině to není jen Rusko, které se pokouší řešit své problémy zvětšováním svého území.
    Obě mocnosti vlastně zvětšují svá teritoria. Oběma mocnostem toto rozšiřování přinese problémy a obě mocnosti budou mít na chvíli pocit, že vlastně budou větší a mocnější. Přemýšlet nad tím, jestli je to dobře, to se nenosí. Expanze znamená složitost, složitost znamená úpadek.

    Ale pak jsem začal přemýšlet nad tím prohlubováním, které dle Robejška vlastně EU zanedbává. Jednak si myslím, že nezanedbává, asociační dohoda je vždy plná prohloubení kontrol, kvot, vymezení toho, co jo a co ne a kontrol nač půjdou peníze z EU (převážně na kontrolu toho, jak se plní úkoly prohlubování dané jednotlivými nadiktovanými kapitolami, aby se mohlo doložit, že se tyto úkoly, tak jako v jiných zemích, neplní).
    A tak jsem najednou začal vidět, jak celá Evropa kope dejme tomu tunel ve velké hloubce a ze všech sil ho prohlubuje. A už vůbec nikdo neklade otázku, kam a proč vlastně ten tunel prohlubuje. Mám smutek nad Ukrajinci, skoro stejný, jako jsem měl, když jsem se prokousával všemi těmi kapitolami asociační dohody naší země. Ale byl jsem jen jeden z pár lidí, co to četli a nikdo nechtěl poslouchat, když jsem říkal, co je v těch kapitolách napsané. Fakt to nikdo nechtěl poslouchat, prý pomlouvám a nevěřili mi a zcela aktivně odmítali si to přečist sami. Oni chtěli na Západ a mé řeči považovali za to, že jim v tom bráním. Totéž se opakovalo s EÚstavou a Lisabonskou dohodou, a vlastně se všemi dokumenty EU. Naprostá beznaděj. Dodnes nevěřím, že je v Česku víc jak sto lidí, kteří by věděli, proč jsme (ta hrstka) vlastně hlasovali proti evropskému zatykači, proti Lisabonské smlouvě, proč jsme žalovali tuto smlouvu pro rozpor s ústavou. S textem ústavy v rozporu byla, ale jakési materiální jádro to jistilo. Tak nás poslali do háje. Vlastně už ani já nevím, proč jsem to vlastně dělal.

    Co má prohlubování společného s poskytnutím svobody a prosperity pro obyvatele Evropy, jak se píše v preambuli smluv vydávaných za smlouvu jedinou (lisabonskou) anebo co má společného se zvyšováním svobodného pohybu osob, zboží, služeb a idejí? Svobodný pohyb zboží je čím dále regulovanější a týká se zboží jen nezakázaného, svobodný pohyb služeb je čím dále omezenější a netýká se služeb pracovníků z mnoha zemí EU, svobodný pohyb lidí se týká jen dovolených a turistiky a je čím dál více nahrazován usazovaním mimoevropaských přistěhovalců a o idejích snad nemá cenu vůbec mluvit, pokud se tím nemyslí tzv. evropské hodnoty, které nikdo nikdy nespecifikoval, neřekl, které to jsou a čím jsou evropské a jak se tedy liší od těch obecně lidských, tedy neevropských. Takže se o evropských hodnotách vůbec nedá mluvit, natož o nich diskutovat. Neví se prostě, které to jsou.

    Divím se emocím, které tady i jinde plynou nad prostým faktem, že Rusko a EU rozšířují svá území. Zatím to vypadá, že Rusko o kousek hned a EU o velký kus pomaleji.
    Ale jak toto dělení dopadne, se vlastně ještě neví zcela a to je možná důvodem těch emocí, jakoby šlo o skore ve fotbalovém utkání.

    Ale znovu to vypadá, jako že Rusko postupuje ke svým nacionalistickým imperiálním cílům přímým směrem a EU že se chová chaoticky, protože své cíle neumí (a čím dál víc si myslím, že nechce) definovat, kdyby své chování definovala, tak by bylo jasné, že se svobodou a prosperitou jsou v přímém rozporu a že se vlastně od Ruských cílů tvorby imperia nijak neliší.

    A tak si říkám, že Robejšek nemá tak docela pravdu v tom, že EU neprohlubuje. Prohlubuje, ale něco úplně jiného, než deklaruje, a že Robejšek, který musí vědět, jak důsledné je to prohlubování, svázání všeho předpisy o všem a všudepřítomnou kontrolou a vykazováním a sjednocováním legislativy, která je z větší části přijmáním nařízení EU a z menší části vlastními iniciativami předjednanými v komisích EU a notifikovaných, jsou-li ve směru a že nejsou v rozporu s představami úředníků z Brusele.

    Takže se prohlubuje, jen to fičí, jsou to desetitisíce dokumentů, většinou závazných a vždy doporučených, ročně, jen ten směr prohlubování vede do Brusele a ne k prosperitě.
    A tak je mi líto těch Ukrajinců na Ukrajině a Rusů na Krymu, protože po Majdanu a referendu je ani jedny ani druhé nic moc extra nečeká.

    A proč nedštím na Rusko? Tam nevidím žádnou extra změnu. Ale tady je to čím dál víc jako v tom Rusku i bez přímého zasahování Ruska.

  45. Jo a ještě jedna věc. Je-li pravda toto, pak ukrajinští vojáci, kteří nechtějí rozpoutat sebevražedný boj ve své posádce, nemají jinou možnost, než zůstat na Krymu v žoldu Rusů nebo jako propuštění běženci. Protože jinak se vydávají po návratu na Ukrajinu vojenskému soudu.

    21:03
    Ukrajinští vojáci na Krymu jsou povinni chránit svou výzbroj, bojové lodě a vojenské objekty před útoky ozbrojenců. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Odmítl stížnosti ukrajinských velitelů na Krymu, že z Kyjeva nedostávají žádné rozkazy.

    Zdroj: http://www.lidovky.cz/

  46. přežil jsem pětihodinový přelet ze SF do newarku bez úhony. tak snad ještě nějakých 20 let vydržím (a zcela nezblbnu).

  47. Dobré ránko!

    …Drtivá většina obyvatel Benátek a blízkého okolí se vyslovila v neoficiálním referendu pro odtržení oblasti od zbytku Itálie a pro vyhlášení nezávislosti. Pětidenního internetového hlasování, jehož výsledek není pro úřady a vládu v Římě nijak závazný, se zúčastnily skoro tři čtvrtiny z 3,8 miliónu voličů. Z nich se pro opuštění Itálie vyslovilo 89 procent, informovala agentura AFP s odvoláním na organizátory akce z hnutí Plebiscito.eu…
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/331177-benatcane-hlasovali-pro-odtrzeni-od-italie.html

  48. Dobré zas ráno… No tak to jsem zvědav, kdy se bude chtít odtrhnout ta vesnice poblíže Prahy… Popř. celá Pauza… I když dnešní mladí už ani netuší proč Pauza a jaký je její historický význam.

  49. Jurape je problem rozsirovani EU nebo rozsirovani zakazu a prikazu.
    Bude lepe kdyz budou zakazy a prikazy mimo EU ?
    Neni lepsi se zamerovat proti prikazum a zakazum nez proti EU?
    Lidi se dale nechaji uplacet jistotami ze bude uklizen chodnik , ze budou moci v duchodu chlastat aspon krabicak, …. Je jedno zda tak jednaji pod vljkou statu nebo nadstatu – problem je v tom ze se nechavaji uplacet.
    Moznost zmen je asi lehci v oblasti statu nez nadstatu ale nejak mne vyvoj zakazu a prikazu v CR nepresvedcuje ze by byl jiny nez vyvoj v EU .
    To ze je takovy jen diky EU moc neberu.

Komentáře nejsou povoleny.