Na všechno je výklad

Dušan Neumann

 

Dočetl jsem se, že vydatné deště od Amazonie po Australii zastavily stoupání mořské hladiny neboť vypařenou vodu – zvýšené vypařování způsobené globálním oteplováním – přemístily na pevninu. Častějšimi dešti je oteplování znovu nevyvratitelně potvrzeno.

Stoupání mořské hladiny je jedním z pilířů oteplovací hypotezy, neboť nejenže se voda teplem roztahuje, ale přibývá z tajících ledovců Arktidy, Gronska a mizejících ledovců. Hladina moří údajně stoupala od roku 2003 do 2011 ročně o 2.4mm namísto předpověděných 3.3mm. V časopise Nature Climate Change to zveřejnila skupina expertů vedená Anny Cazenave z Laboratory for Studies in Geophysics and Spatial Oceanography v Toulouse.

“Vůbec se nejedná o zpomalení stoupání hladiny moří,”sdělila Anny,”ale jde jen o jeho pozastavení pro zvýšenou frekvenci jevu LaNina – studeného proudu v Pacifiku, který ochlazuje jeho povrch a zvyšuje frekvenci dešťů. Samotná větší četnost La Nina pak může být způsobena oteplováním, doplnila Anny Cazenave. Profesor Anders Leverman z potsdamského Institute for Climate Impact Research (názvy institutů jsou vypovídající) pak objevně doplnil, že většina dešťové vody nezůstane vsáknuta do půdy, ale vrátí se řekami do moří. Závěr jistě podložený dlouholetým grantovým studiem.

Další experti dokládají, že teplo chybějící v atmosféře, které by se tam mělo hromadit působením rekordních emisí CO2, se ukládá v hlubinách oceánů přirozenou variabilitou klimatu. To by se ta mořská voda měla roztahovat ještě víc a hladina stoupat, ne? Ale nemám potřebného vzdělání takže tomu určitě nerozumím. IPCC panel OSN uvádí, že od roku 1900 stoupla hladina oceánů o 20cm a bude v tomto století pokračovat v přesném odhadu 26 až 82 cm. Já bych to ještě doplnil o něco, co vědcům uniklo. Ježto roztáním ledové krychle o hraně 7km, stoupne vod moří o 1mm je evidentní, že ledové kry, které se neobvyklým nárůstem antarktického ledu odlamují do moře, podle Archimedova zákona zvyšují hladinu moře ještě výrazněji. Teď už zbývá jen maličkost, doložit, že v Antarktidě přibývá led rekordně díky industriálním emisím CO2.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

554 komentářů u „Na všechno je výklad

 1. 545 Martine, tohle může vést i k velmi závažným následkům.

  U Eichmannů

  “Dolfi, kdy konečně necháš udělat ten botník, nebo ho zboucháš sám?”
  “To je furt spěchu, vždyť jsem stokrát opakoval, že to zařídím.”
  “Jenže to už slibuješ měsíc, a já se na ten nepořádek už nebudu dívat. Vždycky sem nalezou ti tví partajní kamarádíčkové a vůbec po sobě neuklidí. Na holínkách nanesou bláto a já abych to po nich vždycky vytírala. Rozumíš, vždycky. A nemysli si, že Himmlerovi jsou o něco lepší. Posledně mi přinesli laciné víno a dort, no fuj, samé náhražky. Vy si válčíte a já mám co dělat abych taktak vyšla.
  “Tak já zejtra zajdu k truhláři.”
  “To už jsi říkal předevčírem. Kromě toho jsem zvědavá za kterým. Mladej Sepp je na frontě, starej se vrátil s jednou rukou a Morgensterna jste někam vyvezli i s celou famílií.”
  No, já mám teď v úřadě spoustu práce.”
  “A co já, na mě nebereš ohledy? Vařím, peru, všechno obstarávám, fusekle ti zašívám, a ty místo abys něco udělal doma, furt jenom tu politiku. Posloucháš mě vůbec? Jako bych na zeď hrách házela. Ty mě vůbec neposloucháš. Kam zas jdeš?”
  “Balit, odjíždím na konferenci do Vansee.”

 2. 2 Schumi – s 552 bych si dovolil silně polemizovat… (ohledně té výjimky) Kdo nezažil, neuvěří…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *