Na všechno je výklad

Dušan Neumann

 

Dočetl jsem se, že vydatné deště od Amazonie po Australii zastavily stoupání mořské hladiny neboť vypařenou vodu – zvýšené vypařování způsobené globálním oteplováním – přemístily na pevninu. Častějšimi dešti je oteplování znovu nevyvratitelně potvrzeno.

Stoupání mořské hladiny je jedním z pilířů oteplovací hypotezy, neboť nejenže se voda teplem roztahuje, ale přibývá z tajících ledovců Arktidy, Gronska a mizejících ledovců. Hladina moří údajně stoupala od roku 2003 do 2011 ročně o 2.4mm namísto předpověděných 3.3mm. V časopise Nature Climate Change to zveřejnila skupina expertů vedená Anny Cazenave z Laboratory for Studies in Geophysics and Spatial Oceanography v Toulouse.

“Vůbec se nejedná o zpomalení stoupání hladiny moří,”sdělila Anny,”ale jde jen o jeho pozastavení pro zvýšenou frekvenci jevu LaNina – studeného proudu v Pacifiku, který ochlazuje jeho povrch a zvyšuje frekvenci dešťů. Samotná větší četnost La Nina pak může být způsobena oteplováním, doplnila Anny Cazenave. Profesor Anders Leverman z potsdamského Institute for Climate Impact Research (názvy institutů jsou vypovídající) pak objevně doplnil, že většina dešťové vody nezůstane vsáknuta do půdy, ale vrátí se řekami do moří. Závěr jistě podložený dlouholetým grantovým studiem.

Další experti dokládají, že teplo chybějící v atmosféře, které by se tam mělo hromadit působením rekordních emisí CO2, se ukládá v hlubinách oceánů přirozenou variabilitou klimatu. To by se ta mořská voda měla roztahovat ještě víc a hladina stoupat, ne? Ale nemám potřebného vzdělání takže tomu určitě nerozumím. IPCC panel OSN uvádí, že od roku 1900 stoupla hladina oceánů o 20cm a bude v tomto století pokračovat v přesném odhadu 26 až 82 cm. Já bych to ještě doplnil o něco, co vědcům uniklo. Ježto roztáním ledové krychle o hraně 7km, stoupne vod moří o 1mm je evidentní, že ledové kry, které se neobvyklým nárůstem antarktického ledu odlamují do moře, podle Archimedova zákona zvyšují hladinu moře ještě výrazněji. Teď už zbývá jen maličkost, doložit, že v Antarktidě přibývá led rekordně díky industriálním emisím CO2.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

554 komentářů u „Na všechno je výklad

 1. maYdo,
  když tě tu vidím – včera jsem měl nějak fofr k večeru, navázal bych na diskusi o renaultích hodinách. Že prý dlouhým přidržením onoho tlačítka se posouvají hodiny a krátkými ťuknutími na ono tlačítko by se měly měnit minuty.

 2. Dobré ráno vespolek,

  Nickname a Dano,
  na ten vlčí blog jsem párkrát nakoukla – nemyslím, že by byl jiný názor zakázán, spíš si majitel blogu tvrdě hlídá, aby mu tam nelezli chroničtí prudiči, případně hulváti.

 3. 497 – a ty rozvody po vesnicich a do baraků (od kaplicky v plote k hodinam) se stale delaji v Al , protoze i ty kabely do domu zacinaji na prurezu minimalne 16 mm2 (ctyrzilové provedeni).
  Viz rekonstrukce vzdusneho vedeni na kabelove u nas na vsi pred dvema roky.
  Panelaky jsou v Al a dalsi desetileti budou dal slouzit; nekde to nejde predelat vubec, jinde je to doslova porod (mesic stara zkusenost s vlastnim bytem a jiste i PeSova).

 4. Fantastická debata ….. a největší mafiánská organizace, tedy klan Policie ( Kulhánek ), jako dobrý hospodář, co se stará o morálku …zlatej krym 😀

  Nickname, to mne úplně uchvátilo, …to fakt myslíte vážně a nebo je to jen hloupá sranda, že se takhle pouštíte do utvoření spolku s těma, které tam jsou vyjmenovaní? To mne tedy naprosto šokuje.
  Rputi, to povídání o těch malejch psech to je naprosto skvělé, jen je potřeba ještě doplnit to, že úplně stejně se chovaj i lidští prckové. Taky furt pindaj, votravujou, zkoušej kam až daleko mohou zajít a pak řvou, že ten větší jim nafackoval, či že s nima nemluví… …. že jako nespravedlnost a tak ….. tisíce děkovných dopisů
  MaYdo, asi nevíš, jak to funguje v zemědělství, není možné si zasejt a pěstovat co zrovna chceš, ale můžeš to, co je v souladu s osevním plánem a kvotama. To by tak hrálo, abys udělala remízek, mez, či předěl tam, kde to je logické a vždy to tam bylo…tedy vždy, před rozoráním mezí….No a už vůbec si neumím představit to obíhání úřadů, když bych chtěl udělat remízek tam, kde je namalována pastvina, či pole ….. A daň z deště se z těch ploch, kde se nedá vsakovat, platí daleko větší, než daně z nemovitostí, tak jakýpak copak ….. stát se musí postarat 😀

 5. maYdo, jistě, jen mi přijde, že je těch půjčovatelů krapet moc a že je to tedy zřejmě velice dobrý byznys.
  Ale zajisté je proti dobrým mravům používání telefonních linek 900xxxx na které nechají zájemce protelefonovat 10000 atp.
  A už toho nechám, nebo se z hloubi netu vynoří martin a bude mít nactiutrhačné poznámky, že o boni mores vím kulové, což je konec konců pravda. Ale mohl by nás poučit… třeba … 🙂

 6. maYdo, jak jste výše psala, že za babkou nechoděj a nenabízej půjčku n- tedy ne doslova, ale tuhle to na mě zrovna zkoušelo O2. Že prý oni mají tarif, který je sice dražší než ten můj, ale vlastně stojí jen o asi 20 Kč víc, než kolik já většinou protelefonuju a ještě by mi k tomu dali 20 volných minut …. a hrozně se divili, že jsem je poslala do Brusele… 🙂

 7. (457) ““zlodějky” (taková rozdvojka co má na jedné straně žárovkový závit), kterých bylo původně na chalupě plno…” – znám. Měl a někde bych ještě našel i dokonalejší, závit, dva vývody do stran na zástrčku, zase závit na žárovku, mohlo se vyvést elektřina do šňur a ještě svítit. Krásně porcelán + mosaz. Hodilo se ještě v sedmdesátých na dostihách, v kase jen žárovka, kosa jak v ruským filmu, nosil jsem si pod prdel elektrickou dečku.
  Staré objímky na žárovku porcelán/mosaz dodnes používám raději, než bakelit nebo porcelán/bakelit.
  Dráty – nejkrásnější jsem našel při rekonstrukci bytu v našem baráku. Tlustý měděný drát, omotaný provázkem, v olověné trubičce, navrch fousy jak kokosový ořech. Zcela nezničitelné.
  (469) Nebo blicí listy neví. Což je v jejich případě lepší, než když ví.
  (489) Mises.cz: 1. dubna 2014 😛

 8. Hliník není ilegální, skutečně se smí v nových instalacích používat. Vyjímkou jsou agresivní prostředí kde se nedoporučuje. To že všichni jedeme v mědi je způsobeno hlavně tím, že se s mědí dobře pracuje, máte o stupen menší průřez, takže se snadněji v přístrojích zapojuje, ohybá… Těch ohnutí měd vydrží mnohem více, nepraská netrpí na lámání při nechtěném vrypu apod. Hliník dneska používám jen pro zemní kabely, ve zdi snad jen kdybych potřeboval něco většího, od desítky mědi a vzdálenosti cca 50m se vyplatí o hliníku uvažovat, protože v těhle průžezech je měd už hodně drahá.

 9. 505-506-tohle dělá i T-Mobile, paní vám sdělí, že se konverzace nahrává (nahrávka se pak použije jako důkaz proti vám, že jste ústně s novou smlouvou souhlasili) a pak na vás vychrlí spoustu informací, a hned chce souhlas…
  Ale na mne si také nepřišli, paní byla nesmírně dotčena, že jsem se dovolil zeptat, kdeže jsou volné sms, které mám ve stávajícím tarifu, který je o 50 Kč levnější… A zase kulometní palba, sms jsou, ale data ne. Tak se ptám, kde jsou data ? No a bylo po rozhovoru 😉
  Mne se tohle pojetí obchodu taky zdá jako jednání proti dobrým mravům.

 10. NoName, ona už je z toho prý nervózní i Merkelová a na adresu Tymošenkové se nechala slyšet, že má holka utrum, s takovými, že se nejedná. Tak už je zřejmě povoleno psát, že Pravý sektor jsou lumpové. 🙂

 11. 510
  já je rovnou posílám do pérdele.
  Naposledy při dávání výpovědi kyslíkům
  Rovnou jsem jim řekl, že o nějaké přemlování z jejich strany nestojím, i tak se pokoušeli…
  Tak jsem je poslal.
  Ta dáma se cítila dotčená………… 🙂

 12. Ja si myslím, ze Pravý sektor v řešení nastalé patové situace bude odsouzen hrát roli obětního Beránka a mouřenína (ostatně mu to patří) – zacal uz překážet kazdé straně….takovéto zprávy budou nenapadne nabývat na četnosti a posléze bude zlikvidován – nějak, ale natolik, aby bylo na koho celou záležitost svést ….
  Klasický osud SA….

 13. NoName 511, ony ty ženské v call-centrech jsou v podstatě chudáci, který mají za úkol uzavřít X smluv a tak si samozřejmě vybírají “snadnou kořist”, tedy důchodce apod., kteří si to spočítat nedokážou. Popravdě řečeno, já se ani k počítání nedostala, neb mi bylo okamžitě jasné, že nevolá z čirého altruismu, takže sem ji jen odpálkovala a dále se nepídila. 🙂

 14. Martin poučuje:
  1. Silnější pes jebe!
  2. Rpuť má vždycky pravdu!
  3. Když nemá Rpuť pravdu, platí bod 2.
  4. Úkrok stranou v diskusi je proti dobrým mravům.
  5. Mám v baráku hliník, protože před šedesáti lety se tak stavělo. Dokonce mám ještě zásuvky zapojené většinou podle staré normy. Tchyně si zakázala jakékoliv opravy. Po její smrti je levnější postavit si nový dům než rekonstruovat všechny instalace, krytiny a zateplení včetně nové fasády.
  6. Včera skončila přiznání k dani z příjmu. Na rozdíl od Dany jsem dělal pro cizí, moje musí počkat.
  7. Někteří komentátoři jsou nerudní a vztahovační věkem nebo pohlavím, ale nezapomeňte, že rozesírači útočí.

 15. Zdravím !
  No ,k těm “dobrým mravům ” a jejich ochraně státem :

  Dobré mravy jsou souborem určitých společností vytvořených a uznávaných pravidel slušnosti;lze je označit za soubor hodnotících kritérií, která určují, které jednání je v dané společnosti považované za dobré a které ne.
  Jak podle dnes už neplatného obč.zák., tak podle platného práva je právní úkon (právní jednání )v rozporu s dobrými mravy neplatný absolutně; tj. neplatnost nastává ex lege .
  Podle § 580 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku:
  (1) Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje.

 16. Martine, zdravím. K těm poučkám 516:
  ad 1. – je pravda, ale nemusím s tím vždycky nadšeně souhlasit, že ne?
  ad 4. – někdy se stane požehnáním pro zachování blogu. Někdy hrobem. 🙂
  ad 6. – nebudu komentovat, leč mýliti se je lidské 🙂
  ad 7. – každý někdy zapadneme do této kategorie (nemyslím rozesírače). Snad se mi daří v ní nesetrvávat.
  A můj bod č. 8? Venku je krásně (ještě není krizový stav a můžem se radovat ze sluníčka) a já si jedu užívat vnoučka na procházce Bělským lesem.
  Tak hezký den a Ať žije APRÍL!!!!!!

 17. Dano, I když jsem napsal šestku tak, jak jsem napsal, tušil jsem, že to bude jako u mě.
  Venku je krásně už několik dní, a ještě doufám bude. Vnoučata si přivezu až na Velikonoce, protože budu v úterý v Brně, tak jim prodloužím i prázdniny, abych nejel dvakrát po sobě.
  Život je krásný, i průser je lepší než když se nic neděje. Stěžuje si hlavně ten, kdo nemá co dělat. To nebylo dobře vyjádřené, tak zkusím lepší:

  Stěžuje si ten, kdo na to má čas.

 18. 504 Jirko ppa etc…když svobodně a nazávisle trváš na tom, že musíš bejt svobodně dotovanej, tak Ti nezbejvá než svobodně trpět.

 19. OT. NoName- Udělal jsem si u noip účet nainstaloval – ale nic to nepomohlo. Nevím jestli to má s tím co dělat, ale radio se sesypalo a teď nedokážu ani nastavit router. Přestože forawarduji porty stejně jako dříve, z riuteru se to na host server neprotlačí. Tech výrobce Actinecs to též nechápe, stejně jako provider DSL Verizon a SW broadcasteru Nicecast. Nenapadá Vás něco? Hrál jsem si s tím dnes asi 6 hodin a nakonce se pokorně vrátil k defaultu, abych měl aspoň připojení…..

 20. Dušane, na Macu za routerem si nainstalujte NOIP software, ten bude serveru noip říkat, jakou máte IP adresu.
  Pokud forwardujte port z routeru (8000 tuším) na 8000 na macu, nic jiného není třeba udělat.
  Váš mac by měl mít statickou IP, což asi stejně má.

 21. Ptakopysku,

  ad renault – psala jsem už výš – vyřešeno 🙂

  Chce to sofistikovaný postup :
  1.Zmáčknout páčku, čímž se z počtu ujetých kilometrů přepne na vynulování.
  2. Vzít páčku mezi prsty a trochu zakroutit, tím se přepne na počet hodin, dalším zakroucením na počet desítek sekund a posledním zakroucením na sekundy. Čvttým zakroucením se vrací na hodiny.
  3. Když si nakroutíš tu číslici, kterou chceš upravovat, krátkým stiskem se přepínají číslice. Je to dost prefíkané, protože na sekundách volíš počet od nuly do devíti, na desítkách minut od nuly do pětii a na hodinách od nuly do dvaceti tří.

  Krásně se to plete, zejména ten počet číslic a taky někdy ppři kroucení nevědomky páčku stiskneš a můžeš začít na novo, ale hodiny jdou teď přesně. 🙂

 22. 463 Modrej, rozvoz pizzy drony je v našich podmínkách, se současnou technologií nesmysl. Nehledě na všemožná rizika provozu. Předpisy, pojištění odpovědnasti za škodu….Nemusím být expertem abych to bych nedal ani vindru, kdybych takovou zbytečnou měl. Divím se, že někdo tak chytrý a šikovný kdo na tu zbytečnou vindru vydělá, poptřebuje odborníka na to aby se dověděl, že projekt je nesmysl. Drony ( x-koptéry) jsou velmi užitečné pro jiné účely. Hned jak se objevily mrňavé vrtulníčky se stabilizací a první kvadroptéry jsem věděl, že taková mašinka může uspořit náklady na snímkování z výšky. Na revize čehokoli, stožárů, komínů, velkých vnitřních prostor bez potřeby těžké mechanizace, plošin a lešení. Samozřejmě pro výjimečnou expresní dopravu malých lehkých předmětů. Například pro expersní dopravu séra proti hadímu uštknutí a podobně. Nebo jako náhrada holubí pošty na krátké vzdálenosti, třeba pro dopravu datových nosičů. Pro expresní dopravu například v areálu firmy, v universitním kampusu a podobně. Ale ne pro rozvoz obědů.

 23. “MaYdo, asi nevíš, jak to funguje v zemědělství, není možné si zasejt a pěstovat co zrovna chceš, ale můžeš to, co je v souladu s osevním plánem a kvotama. To by tak hrálo, abys udělala remízek, mez, či předěl tam, kde to je logické a vždy to tam bylo…tedy vždy, před rozoráním mezí….”

  Ale aspoň něco málo vím, jirko….
  Právě proto si myslím, že pokud by se měla udělat nějaká opatření k zadržování vody, tak odbourat všechny ty nesmysle, které Ti brání udělat ten remízek tam, kde víš, že byl vždycky a náramně se hodil, když trochu víc zapršelo, tím by se mělo začít.

  Zejména když alarmisti předvídají změny klimatu s většími extrémy, tudíž se lze nadít více přívalových dešťů po delších obdobích sucha – což, jak známo je kombinace nešťastná, protože se málo vody vsákne a hodně odteče.

  Jenže to by nebyl pak žádnej byznys pro upozorňovače na problémy, takže nás možná čeká spíš ten rybník. ZAbiju se dvě mouchy jednou ranou. Ten vřed na krásné tváři Unie zmizí a ještě se budou mít kde eurokrati rekreovat a pořádat konference. Možná postaví na břehu i nějakej ten Euroartěk 😀

 24. “Senátor Rand Paul, který chce za republikány v roce 2016 kandidovat na amerického prezidenta, si servítky nebere. Před pár dny pokáral americkou administrativu za „export demokracie“ a dodal, že od roku 1991 USA prostřednictvím nevládních organizací investovaly do ovlivnění ukrajinské politiky 5 miliard dolarů „za které jsme si koupili revoluci na Ukrajině, ale co z toho daňoví poplatníci mají? Nic dobrého…Spojenými státy vybraný premiér už byl ve Washingtonu prosit o peníze.“
  (Macek)

 25. 416 Rputi, od toho by ve finále měl být příčetný soudce aby onoho věřitele mávajícím listinou s oněmi písmenečky poslal do háje na první stání, místo aby filozofoval o obezřetnosti zákazníka, který přehlédl cosi psané čtyřbodovým písmem na straně 27 smlouvy a o tom jak silné zvětšovací sklo si má pořídit, nebo co je psáno ve “všeobecných” podmínkách kdesi na netu a bylo zamlčeno v té úžasné nabídce. Stačila by taková soudní praxe a po pár rozsudcích by to skončilo. Protože je jasné, že nevýhodná podmínka ukrytá kdesi v textu, v části pojednávající o něčem jiném a krom toho výrazně méně nápadným písmem je darebáctví. Ano, chápu, že je to záležitostí poptávky po “výhodných” půjčkách.

 26. MP, je skvělé se takových schůzek účastnit, tedy setkávání se “šílenci” protože výsledkem může být nejen výborná investice, nikoliv altruistický dar, ale i poznání, že jsou ještě na světě neuvěřitelní a “zapálení” lidé a to naprosto doslova a do písmene….zbožňuju….

  Schumachere, proč měnit koníček, který je třeba po generace v jedné rodině? ostatně sedlák byl před socialismem, bude i po něm.

  MaYdo, “byseto” nikdy nic neudělal. A pak taky, dnešní technologie obdělávání půdy je opravdu drahá, složitá a potřebuje pro svůj provoz určité podmínky. Třeba u nás si držíme malý kombajn, aby vysekal kus pole na to, aby se dal složit ten velký. Nedovedu si představit, že pole není deset hektarů, ale deset hektarových políček. To by pak ten chleba nikdo nezaplatil….. A technologie by se dále nevyvyvíjela, stagnovalo by celé odvětví. A nejen to, dneska by prostě už kosou nikdo nešel švihat a tobě taky by se moc nechtělo chodit s cepem ke stodole, že ano …

  Martine, prosím Tě, jak je možné být vztahovačný pohlavím? Já jsem dobrej v té “obrazové představivost” a u tohodle se mi fakt skoro kousla pumpa 😀

  ps. jakepak že ….kotlina je vředem v srdci evropy? Já to vidím úplně jinak, je to naprosto příkladná země, která plní ostré prosby na 200 % a ještě si stěžujou, že toho je furt málo…

 27. maYdo,
  tak to je tedy nářez. I já bych s nastavením hodin ve francouzským autě měl problém a to mám dvě maturity. 😀 😀 😀

 28. Jj, už se může!
  Zřejmě Andělína pravila něco ve smyslu “náckové nebo prachy”.

  “Neonacisté přesunuli po střelbě svůj štáb na okraj Kyjeva”
  …Ukrajinský parlament dnes schválil dekret o okamžitém odzbrojení ilegálních skupin operujících na ukrajinském území…Rozhodnutí, které vstupuje v platnost okamžitě, schválili poslanci jen několik hodin poté, co centrum Kyjeva po vážném nočním incidentu vyklidilo velení ultranacionalistické organizace Pravý sektor…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/neonaciste-presunuli-po-strelbe-svuj-stab-na-okraj-kyjeva_302842.html#.UzqKi6h_uuk

 29. ” A pak taky, dnešní technologie obdělávání půdy je opravdu drahá, složitá a potřebuje pro svůj provoz určité podmínky.”

  Tak to, jirko, chápu, ovšem o tom jsi nic nepsal. Psal jsi o tom, co byrokracie by obnášelo zřídit remízek a že nemůžeš pěstovat co považuješ za vhodné, ale co dovolí předpisy.

  V tom případě považuju za vhodbné řešení něco udělat s předpisy.

  A ano, souhlas, “byseto “s tím nic neudělá, to musejí úředníci, kteří ty předpisy vydávají. Já to nejsem, takže s tím nic nenadělám, akorát si můžu na tohle téma brousit drápy a kecat a kecat 😀

  Pokud je o technologie, jistěže je mi jasné, že na plíčku jako dlaň se kombajn neotočí a že k hospodaření předků se vrátit nelze. Prostě je potřeba hledat postupy a ztechnologie co nejšetrnější. Nejsem zemědělec, takže nevím, kudy vede cesta na tomto pli. NA tom mém například, jakmile to jde, řešíme odtok vody po děšti tak, aby se jí co nejvíc vsáklo a neodteklo všechno kanalizavcí někam do Hamburku.

  “a tobě taky by se moc nechtělo chodit s cepem ke stodole, že ano ”

  Se neboj, kdyby nebylo na chleba, ještě ráda bych chodila, jen kdybych tam měla co mlátit.

 30. Gasprom zdražil Ukrajině plyn

  A naše noviny se už nestydí nazývat neonacisty neonacisty
  Temora mutantur ……

 31. Jirko, že jsi se ozval zrovna ty, ale žádná z hus?

  Vysvětlení je jednoduché, vztahovačnost pohlavím znamená (pro moji osobu), že kupodivu, nevím, jak je to možné, nemám pro to vysvětlení a nikdo mi to dosud neobjasnil, ale zdrcující většina vztahovačných je ženského pohlaví.

  V rodině to vypadá asi tak, že ty proneseš nevinnou větu o počasí, aby konverzace nestála, a tvoje (to je jen příklad), ženská to oamžitě vezme osobně a nepřátelsky. Konkrétně – proneseš nevinnou větu: “Už jsou tři hodiny.”. Od druhé strany se ozve: “To bych bez tebe taky nevěděla. Můžu já za to, že už jsou tři? Celý den lítám jako šuspajtl, ani se nezastavím a ty mi nepomůžeš? Co jsi tím chtěl říct? Že jako jsem za celý den nic nestihla? atd, atd, ad libitum. a ještě třikrát dokola.

  Stačí to jako vysvětlení nebo musím napsat, že některé diskutantky na tomto blogu jsou nervozní jako prvničky a vztahovačné jako manželka po deseti letech tři dny před prvním rozvodovým stáním? Jsou tady i takoví muži, ale nepřevažují. 🙂

 32. Martine 😀
  Musím říci, že kdybych něco podobného potkal doma, tedy to vztahovačné pohlaví a prvnička v jednom, tak bych nečekal na soud a rozvedl se ihned, sekerou 😀

 33. ono je potřeba se na to zdražení plynu Ukrajině podívat tak, že Gazprom konečně už může zdražit plyn, no a tak ho zdražil.
  Šlo o to, že ceny plynu a pronájem Sevastopolu byly na jednom papíře. A ted? No pronájem Sevastopolu je pasé. 🙂 Proč myslíte, že tam Putin organizoval za účasti ozbrojených sil referendum??

 34. Jirko, k tomu jen mohu připomenout starý vtip o manželovi, který se zasní u slavnostní večeře na oslavu patnáctiletého manželství a na dotaz manželky, proč se tak usmívá, odpoví, že si představil, že kdyby ji hned po svatbě zabil, tak byl dneska už na svobodě.

  Ještě, že jsme měli to štěstí a naše skvělé manželky nám dovolily, abychom si mysleli, že jsme si je vybrali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *